Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσα κιλα χασατε με τη γεννα?(φυσιολογικη η καισαρικη)


vaso lux

Recommended Posts

εγω πηρα 16 κιλα στην εγκυμοσυνη(κ επειδη ειχα κοψει κ το καπνισμα ειχα κ αλλα 5 κιλάκια).με το που βγηκα απο το μαιευτηριο ημουν μειον 4 κιλά κ τωρα 13 μερες μετα τη γεννα ειμαι μειον 10.βεβαια να πω την αληθεια δεν πολυ τρωω λογω ζεστης κ ολη την ωρα πινω νερο.το μονο που με ανησυχει ειναι εαν θα στενεψει παλι η λεκανη μου κ αν θα εχω πάλι μεση γιατι με την εγκυμοσυνη ειχε χαθει τελειως!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω ξεκινησα στα 53 κιλα.Στην εγκυμοσύνη πήρα 15 κιλα (εφτασα 68)με μπολικο φαγητο μπορω να πω. Με το που γυρισα απο το μαιευτηριο ανεβηκα με χαρα στη ζυγαρια :) πιστευα θα εχω χασει 5-6 κιλα μιας που ο μπέμπης γεννηθηκε 3900:shock: ανεβαινω και βλεπω μολις 2 κιλα μειον!!:shock::shock: Ωραια λεω, ουτε τα κιλα του παιδιου δεν εχασα?? Ειχα ομως τετοιο πρηξιμο που παπουτσι δεν φορουσα για 15 μερες περιπου μετα την γέννα.Ανεβηκα ξανα οταν εφύγε το πρηξιμο και ημουν 55 κιλα!!!:shock::shock: Εφυγαν 11 κιλα χωρις να κανω τιποτα. Τωρα είμαι στα κιλα μου εδω κ 2 μηνες σχεδον.Ισως βοηθησε κ ο θηλασμος στο να τα χασω. Βεβαια στα παντελονια μου δεν μπαινω ουτε με σφαιρες αλλα νομιζα οτι σταδιακα θα μαζεψει η περιφερεια..ετσι ελπιζω τουλαχιστον..

OmrJp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι η μόνη πάντως. Λένε πως σε κάποιες γυναίκες ο θηλασμός μπλοκάρει το μεταβολισμό.

 

Και εγω το εχω ακουσει....νομιζω πως οντως εχει κολλησει δεν γινεται....και δεν ξερω και πς να τον ξεκολλησω:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εχω ακουσει....νομιζω πως οντως εχει κολλησει δεν γινεται....και δεν ξερω και πς να τον ξεκολλησω:rolleyes::rolleyes:

 

Είπαμε! Ξεκίνα διατροφή και γυμναστική παράλληλα και πινε πολύ νεράκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά...μία φορά έκανα το λάθος από περιέργεια να δοκιμάσω ένα παντελόνι που μου ήταν άνετο πριν την εγκυμοσύνη (ούτε καν τζιν, υφασμάτινο) και μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα με το πόσο έχει ανοίξει η λεκάνη μου. Απελπισία μ' έπιασε κι ας θέλει ακόμα χρόνο το σώμα να επανέλθει...

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην εγκυμοσύνη πήρα 18-19 κιλά. Βγαίνοντας από το μαιευτήριο ήμουν -8kg και με οίδημα λόγω καισαρικής. Στο τρίμηνο είχα χάσει άλλα 5, στο εξάμηνο άλλα 2 και στο 8μηνο είχαν φύγει σχεδόν όλα (είχε μείνει περίπου 0,5kg). Θήλασα με συμπλήρωμα για 6,5 μήνες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου το έλεγαν πριν γεννήσω ότι θα μου συμβεί δεν θα το πίστευα.

 

Έχασα όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης (10 κιλά) τα πιο πολλά τις πρώτες μέρες, κ τώρα είμαι μείον 5 από ότι ήμουν πριν.. Χωρίς να κάνω κάτι μόνο φροντίζοντας τον μπέμπη.;):D Είμαι πιο αδύνατη από ποτέ. Και ήμουν κανονική στο βάρος. Παίρνει θάρρος κ η αδερφή μου που σκέφτεται να γίνει κ αυτή μαμά. :lol:

 

Εμένα το αντίθετο οι φίλοι μου μου κάνουν πλάκα με τον θηλασμό κ μου λένε...πάει! σε ξεζούμισε!:lol::lol:

..κ καλά επειδή ο οργανισμός καίει λίπος για την παραγωγή..

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πρέπει να το γράψω γιατί είμαι για γέλια(και δεν έχω ύπνο επίσης).

Λόγω ανακατωσούρας στο πρώτο τετράμηνο και προσεκτικής σχετικά διατροφής

συν ένα μεταβολισμό που έμοιαζε να φορτσάρει πήρα 4 κιλά σε όλη την εγκυμοσύνη.Γέννησα και γύρισα με -6 κιλά.Έβαλα το τζινάκι μου και χαιρόμουν.Και ξαφνικά...αρχίζω να τρώω.Μιλάμε για πολύ φαΐ.Αναψυκτικά,παχυντικά,τα πάντα όλα.Μέσα σε 4 μήνες πήρα 13 κιλά.

Εδώ και μια βδομάδα βλέπω κάτι να αλλάζει.Έχω κατέβει 2 και δεν τρώω ασύστολα.Ίδωμεν.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα 20 κιλα...εχασα τα 10 μολις γυρισα σπιτι....και μεχρι στιγμης εχω χασει μονο 1..μενουν αλλα 9..ποτε θα τα χασω???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ευτυχως δεν φαινονται.... αλλα δεν αντεχω θελω να γινω οπως περισυ;)

 

Μαρεσει που ολες λενε χανουν κιλα με τον θηλασμο εγ γιατι δεν χανω οεοοοο??:cool::cool:

 

ενα απο τα ίδια και εγώ και αντί να χάνω βάζω κιόλας... :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Πρίν την εγκυμοσύνη ήμουν 67, έφτασα 82 στην εγκυμοσύνη και τώρα είμαι 62. Δηλαδή εχασα όλα τα κιλά που πήρα και άλλα 5..

 

Μετα απο ποσο καιρο εχασες τα κιλα? γιατι εγω πηρα 11 ημουν 55 εγινα 66 και τωρα μετα απο 50 μερες που γεννησα ειμαι 59,6 μου μενουν αλλα 4.6 κιλα και οτι και να κανω αντι να μειονονται αυξανονται ετσι μου ερχετε να τρωω μονο μεσημεριανο!!!!!!

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έφτασα 82 κιλά κ ήμουν 68 πριν την εγκυμοσύνη. Στις 50 μέρες μετά τον τοκετό ζυγίστηκα κ ήμουν πάλι 68 κιλά. Χωρίς δίαιτα αλλά με πολύ άγχος τον πρώτο καιρό με τον μπέμπη σπίτι κ πολύ ξενύχτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην πρωτη μ εγκυμοσυνη πηρα 17, με τη γεννα εχασα μονο 6(ο μικρος ηταν τα 4).μεχρι να χρονισει ειχα ηδη χασει τα 17 της εγκυμοσυνης +2.

τωρα σε 5 μερες μπαινω στον μηνα μ, εχω βαλει 10 ελπιζω γεννωντας να χασω κατι παραπανω, μιας κ ειμαστε φουλ στο αμνιακο κ εχω παλι μεγαλο μπεμπη!

παντως σιγουρα με σωστη διατροφη κ ασκηση(ή κυνηγι μωρου...)χανονται τα κιλα!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πότε γίνεται το ζύγισμα? Λίγο πριν τον τοκετό, στο μαιευτήριο και αμέσως μόλις σηκωθούμε μετά? Με τη ρόμπα ή πριν καν μπούμε, με τα ρούχα δηλαδή? Διευκρινήστε το λίγο για αμς τις άπειρες!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πότε γίνεται το ζύγισμα? Λίγο πριν τον τοκετό, στο μαιευτήριο και αμέσως μόλις σηκωθούμε μετά? Με τη ρόμπα ή πριν καν μπούμε, με τα ρούχα δηλαδή? Διευκρινήστε το λίγο για αμς τις άπειρες!

μα, καλά, ποιός σου είπε ότι μας ζυγίζουν πριν και μετά τη γέννα?????:lol::lol:

απλά, πριν γεννήσεις σε παρακολουθεί ο γιατρός και ξέρεις πόσα κιλά είσαι. και μετά τη γέννα, αφού γυρίσεις σπίτι σου μπορείς, αν θες, να ανέβεις πάλι στη ζυγαριά για να δεις πόσα έχασες. εξάλλου τί σημασία έχει πόσα έχασες με τη γέννα?? μόνο από απλή περιέργεια και για να πάρεις κουράγιο για όσα σου μένουν να χάσεις στη συνέχεια...

 

εγώ πάντως πήρα από 10 κιλά στις εγκυμοσύνες μου και στη γέννα έχασα περίπου τα 6.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω , ώστε όταν έρθει η ώρα, να ξέρω τί να κάνω!! Γιατί μια φίλη μου ζυγίστηκε πριν πάει να γεννήσει, όλα καλά. Πάει στο νοσοκομείο, γεννάει, της φέρνουν όλοι γλυκά κλπ, πλακώθηκε και αυτή στο φαί (μιλάμε για πολύ φαί) και όταν γύρισε σπίτι και ζυγίστηκε, ήταν παραπάνω, ασχέτως αν ο μπέμπης δεν ήταν πια στην κοιλίτσα της!!!

Της λέω τώρα ότι όταν θα ναι να ζυγιστώ, έτσι για να δω πώς τα πάω, πού βρίσκομαι, θα ξεγυμνωθώ τελείως, θα βγάλω ρολόγια κλπ...τα πάντα ζυγίζουν και επιβαρύνουν!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω , ώστε όταν έρθει η ώρα, να ξέρω τί να κάνω!! Γιατί μια φίλη μου ζυγίστηκε πριν πάει να γεννήσει, όλα καλά. Πάει στο νοσοκομείο, γεννάει, της φέρνουν όλοι γλυκά κλπ, πλακώθηκε και αυτή στο φαί (μιλάμε για πολύ φαί) και όταν γύρισε σπίτι και ζυγίστηκε, ήταν παραπάνω, ασχέτως αν ο μπέμπης δεν ήταν πια στην κοιλίτσα της!!!

Της λέω τώρα ότι όταν θα ναι να ζυγιστώ, έτσι για να δω πώς τα πάω, πού βρίσκομαι, θα ξεγυμνωθώ τελείως, θα βγάλω ρολόγια κλπ...τα πάντα ζυγίζουν και επιβαρύνουν!!

η αλήθεια είναι ότι πέφτει πολύ φαγητό στα ιδιωτικά μαιευτήρια.....

και εγώ με το θηλασμό δεν έχασα ούτε 1 κιλό... πεινούσα όλη την ώρα..

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω , ώστε όταν έρθει η ώρα, να ξέρω τί να κάνω!! Γιατί μια φίλη μου ζυγίστηκε πριν πάει να γεννήσει, όλα καλά. Πάει στο νοσοκομείο, γεννάει, της φέρνουν όλοι γλυκά κλπ, πλακώθηκε και αυτή στο φαί (μιλάμε για πολύ φαί) και όταν γύρισε σπίτι και ζυγίστηκε, ήταν παραπάνω, ασχέτως αν ο μπέμπης δεν ήταν πια στην κοιλίτσα της!!!

Της λέω τώρα ότι όταν θα ναι να ζυγιστώ, έτσι για να δω πώς τα πάω, πού βρίσκομαι, θα ξεγυμνωθώ τελείως, θα βγάλω ρολόγια κλπ...τα πάντα ζυγίζουν και επιβαρύνουν!!

γυρνώντας από το μαιευτήριο είχα χάσει 5 κιλά ακριβώς. Ομως 4 μέρες δεν έτρωγα σχεδόν τίποτε, με το ζόρι με τάιζε ο άντρας μου. Την τέταρτη μέρα άρχισα να τρώω κάπως και μόνο για το γάλα μου. (και μιλάμε για ξενοδοχείου ύπνου και φαγητού (μαιευτήριο λητώ), αλλά εγώ ούτε κοιμόμουν...)

Μετά με το θηλασμό έτρωγα πανικόβλητη (σκέψου είχα διαβήτη κύησης πρίν και για μήνες ήμουν στρατιωτάκι στη διατροφή) και συνέχισα να χάνω βάρος, είχα χάσει 8 κιλά σύνολο!

Τη συνέχεια δεν στη λέω είναι εκτός θέματος και πικρή :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πότε γίνεται το ζύγισμα? Λίγο πριν τον τοκετό, στο μαιευτήριο και αμέσως μόλις σηκωθούμε μετά? Με τη ρόμπα ή πριν καν μπούμε, με τα ρούχα δηλαδή? Διευκρινήστε το λίγο για αμς τις άπειρες!

εμένα δε με ζύγισε ποτέ κανείς (εκτός από τον διαβητολόγο 1 φορά!), εγώ είχα ψύχωση και είχα κουβαλήσει τη ζυγαριά μου Αθήνα για να βλέπω το βάρος μου όσο προχωρούσα προς τη γέννα (ήμουν με πρόωρες συσπάσεις Αθήνα). Ετσι ζυγίστηκα και μόλις γύρισα σπιτι...

 

α ξέχασα να σου πώ πως τις παραμονές τις γέννας είχα βάλει 3 κιλά, και φυσικά όχι από φαγητό.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω φίλη που γέννησε πέρσυ και πλέον είναι πιο αδύνατη από ποτέ, μια κούκλα. Και έχω άλλη που μετά τη γέννα και χρόνια μετά βρε κορίτσια ήταν λες και έφαγε το μωρό, έβαλε πολλά κιλά. Αλλά εννοείται ότι όταν άρχισε να τρώει το μωρο, ό, τι άφηνε, το έτρωγε αυτή. Τα πάντα, από φρούτα, γιαούρτια κλπ. μέχρι γλυκά (ναι, ναι, δυστυχώς το έμαθε να σαβουριάζει από μικρό, αλλά τί μπορείς να πείς)??

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη δημοσίευση!! είπα να αρχίσω με φλέγον θεμα!! τα κιλά!!Λοιπόν έμεινα έγκυος στα 57 κιλά, πήρα πανω από 20 κιλά,σταμάτησα να ζυγίζομαι στα 79 περίπου. Λίγες μέρες μετά τη γέννα ήμουν 70 κιλά και πέντε μήνες μετά εξακολουθώ να είμαι κολλημένη εκεί!! Ούτε πάνω,ούτε κάτω. Θηλάζω ακόμα (όχι αποκλειστικά αλλά συνέχεια!!) οπότε δεν θέλω να κάνω δίαιτα. Και περιμένω!!!!!

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...