Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟ ΔΩΜΑΤΙΟ!ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ?


Recommended Posts

Βρε κορίτσια βοηθήστε με λίγο...Θα παραγγείλω ένα κρεβατάκι, που έχει και αλλαξιέρα πάνω.Οι διαστάσεις είναι 140Χ73.

 

Έχουμε ένα δωμάτιο και αρχίζει το στρίμωγμα.Πείτε μου για να ησυχάσω..όλα τα κρεβατάκια, δεν έχουνε τις ίδιες διαστάσεις πάνω κάτω??Γιατι θα στεναχωρηθώ πολύ να αναγκαστώ να αλλάξω κούνια, λόγω μεγέθους.

 

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως ξέρετε που θα βρω μικρή ντουλαπίτσα? Η έστω ένα καλό ξυλουργείο ρε παιδί μου... :oops::oops:

 

Τέλος, μήπως έχετε καμμιά ιδέα, για το πως χωράνε 3 άτομα (καλά 2 1/2 :P ) σε ένα δωμάτιο?? (θέλαμε και υπέρδιπλο κρεβάτι, πανάθεμά μας!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι εμεις ειχαμε προβλημα χωρου και η πορτα δεν ανοιγε καλα,ειχα βαλει και την αλαξιερα μαζι.

η κουνια μας ειναι 1,33μ. υπαρχουν και πιο μικρες δηλαδη ειχα βρει σχεδον ιδια με τη δικη μου 1,20.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως ξέρετε που θα βρω μικρή ντουλαπίτσα? Η έστω ένα καλό ξυλουργείο ρε παιδί μου... :oops::oops:

 

ΙΚΕΑ!

Έχει μια στενή λευκή σαν στήλη, με πλαστικό μπροστά κι όχι κρύσταλο! Δλδ εξαιρετικά ασφαλές για μικρά παιδιά :wink:

Αυτή θα πάρουμε κι εμείς :lol:

Εχει μέσα μόνο ράφια βέβαια αλλά αν θες, βγάζεις κανα δυο ραφια και βαζεις μόνη σου σωλήνα για κρεμαστό :wink:

 

 

τώρα σχετικά με το χώρο... οι κούνιες χωρίς την αλλαξιέρα είναι πιο μικρές όντως αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι πρακτικές... εγώ έχω σωθεί με αυτή την κούνια (έχει κι εμάς επάνω αλλαξιέρα)

κάτι περισσότερο δεν ξέρω να σου πω.... δεν ξέρω πως είναι το δωμάτιο σας...

πιθανές εκδοχές είναι

1. να μπει η κούνια στα πόδια του κρεβατιού σας

2. να μπει στο πλάι αφού βγει το κομοδίνο, να κολλήσει πάνω σε τοίχο και κρεβάτι, κι εσύ που θα κοιμάσαι από εκείνη την μεριά προφανώς, να πρέπει να "πηδάς" πάνω απ τον άντρα σου :D (δεν είναι τόσο κακό όσο ακούγεται :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως ξέρετε που θα βρω μικρή ντουλαπίτσα? Η έστω ένα καλό ξυλουργείο ρε παιδί μου... :oops::oops:

 

ΙΚΕΑ!

Έχει μια στενή λευκή σαν στήλη, με πλαστικό μπροστά κι όχι κρύσταλο! Δλδ εξαιρετικά ασφαλές για μικρά παιδιά :wink:

 

 

τώρα σχετικά με το χώρο... οι κούνιες χωρίς την αλλαξιέρα είναι πιο μικρές όντως αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι πρακτικές... εγώ έχω σωθεί με αυτή την κούνια (έχει κι εμάς επάνω αλλαξιέρα)

κάτι περισσότερο δεν ξέρω να σου πω.... δεν ξέρω πως είναι το δωμάτιο σας...

πιθανές εκδοχές είναι

1. να μπει η κούνια στα πόδια του κρεβατιού σας

2. να μπει στο πλάι αφού βγει το κομοδίνο, να κολλήσει πάνω σε τοίχο και κρεβάτι, κι εσύ που θα κοιμάσαι από εκείνη την μεριά προφανώς, να πρέπει να "πηδάς" πάνω απ τον άντρα σου :D (δεν είναι τόσο κακό όσο ακούγεται :lol: )

 

Να σαι καλά! η δεύτερη εκδοχή θα με σώσει..πιστεύω... :roll:

 

Όσο για την ντουλάπα του ΙΚΕΑ, την είδα αλλά...μήπως ξέρεις αν μπορεί να βαφτεί? Όλα στο δωμάτιο, είναι σκούρο καφέ ξύλο. Θα ναι σαν το γάλα μες την μύγα! :P:cool:

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΚΕΑ οι κούνιες ειναι στάνταρ μικρές (στρώμα 60χ120 όλες) και έχει και σε καφέ με ασορτί ντουλαπίτσα. Νομίζω οτι εφόσον έχετε πρόβλημα χωρου η αλλαξιέρα ειναι εντελώς περιττή! Μπορείς να πάρεις το πάνω μέρος (απο ΙΚΕΑ επίσης) που ειναι πλαστικό και να το βάζεις στο κρεβάτι όταν έρχεται η ώρα της πάνας για να μην σου λερώνει. Κι εγω αλλαξιέρα δεν νομίζω να πάρω....συρταριέρα μάλλον και επάνω αυτό το πλαστικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει να βαφτουν με λαδομπογια αλλα γιατι να τη χαλασεις?

 

Την κουνια σε τι χρωμα την πηρες?

 

Εγω πχ τη δικια μου την ηθελα πολυ στην καρυδια αλλα επειδη θα δυσκολευομουν να βρω αντιστοιχη (φθηνη) ραφιερα και επειδη ηδη το δωματιο ειχε δρυινα πατωματα και ντουλαπα, προτιμησα να παρω λευκα επιπλα που πανε με ολα και δεν πηζουν οπτικα το χωρο.........

 

 

Μηπως αν διαλεγες κι εσυ λευκα να ξεχωριζες κιολας τα επιπλα του μωρου απο τα δικα σας?

 

Δεν θα παει σε δικο του δωματιο μετα το μωρο? Θα χωραει και ντουλαπιτσα στο δικο σας?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...