Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

14-16 μέρες μετά την ωορρηξία περίοδος, είναι στάνταρ???


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια! Είμαι καινούργια στο φόρουμ. . Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα.. Έχω μια απορία κ θα ήθελα την βοήθεια σας.. Μια φίλη μου, μου είπε ότι μετά την ωορρηξία η περίοδος έρχεται μετά από 14 με 16 μέρες.. Ισχύει αυτό? Είναι στάνταρ σε όλες τις γυναίκες? Εγώ σήμερα είμαι στην 16η μέρα από την ωορρηξία κ δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα.. Να ελπίζω για εγκυμοσύνη? Σκέφτομαι αύριο να κάνω τεστ (αν κ φοβάμαι να μην απογοητευτώ)..θα δείξει αποτέλεσμα? Ή είναι νωρίς? 2 μέρες έχω καθυστέρηση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας κορίτσια! Είμαι καινούργια στο φόρουμ. . Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα.. Έχω μια απορία κ θα ήθελα την βοήθεια σας.. Μια φίλη μου, μου είπε ότι μετά την ωορρηξία η περίοδος έρχεται μετά από 14 με 16 μέρες.. Ισχύει αυτό? Είναι στάνταρ σε όλες τις γυναίκες? Εγώ σήμερα είμαι στην 16η μέρα από την ωορρηξία κ δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα.. Να ελπίζω για εγκυμοσύνη? Σκέφτομαι αύριο να κάνω τεστ (αν κ φοβάμαι να μην απογοητευτώ)..θα δείξει αποτέλεσμα? Ή είναι νωρίς? 2 μέρες έχω καθυστέρηση..

 

Γεια σου, mpoukaki! συνήθως έτσι γίνεται 14-16 μέρες μετά την ωορρηξία έρχεται η περίοδος. αν έχεις ήδη καθυστέρηση, κάνε ένα τεστάκι. θα δείξει. αλλιώς ακόμα πιο έγκυρη είναι η χοριακή!

kWVKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι, mpoukaki, 14-16 μερες.

Ξερεις σιγουρα ότι έκανες ωορρηξία και ποια μέρα ακριβώς συνέβη;

Δεν ξερω αν παιζει κατι διαφορετικο με τους ανωορρηκτικούς κυκλους.

Εσύ εχεις σταθερό κύκλο;

Καλη τυχη:)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι, mpoukaki, 14-16 μερες.

Ξερεις σιγουρα ότι έκανες ωορρηξία και ποια μέρα ακριβώς συνέβη;

Δεν ξερω αν παιζει κατι διαφορετικο με τους ανωορρηκτικούς κυκλους.

Εσύ εχεις σταθερό κύκλο;

Καλη τυχη:)

Καλημέρα! Χρησιμοποιώ τα τεστ ωορρηξίας κ είχα στις 14/5.. ο κύκλος μου δεν είναι πολύ σταθερός, συνήθως είναι 31 με 33 μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα τεστ κ το πρώτο είχε αχνη ροζ γραμμη κ το δεύτερο πιο ξεκάθαρη γραμμή..την Τρίτη θα πάω να κάνω εξετάσεις αίματος. Υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος τα τεστ? Ο άντρας μου μου λέει να είμαι συγκρατημένη για να μην απογοητευτώ.. αγχωθηκα λίγο.. τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα να με βοηθήσει? είχα ωορηξια την 23 μαίου και σήμερα μου ήρθε περίοδος ενω έχουν περάσει 12 μέρες μόνο, και περίμενα πως κ πως να μην μου έρθει γιατί κάνουμε προσπάθιες για παιδάκι...,είναι φυσιολόγικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα να με βοηθήσει? είχα ωορηξια την 23 μαίου και σήμερα μου ήρθε περίοδος ενω έχουν περάσει 12 μέρες μόνο, και περίμενα πως κ πως να μην μου έρθει γιατί κάνουμε προσπάθιες για παιδάκι...,είναι φυσιολόγικο?

 

Elenim οι καλύτερες μερες για να έρθεις σε επαφη ,δηλ. για να πετύχεις την ωορρηξια σου ειναι ( μετρώντας αντίστροφα απο την ημέρα που περιμένεις περίοδο) η 12η εως και την 16η. Πχ αν περιμένεις περίοδο 20/7 μετράς αντίστροφα και 12η μερα ειναι η 9/7 εως 16η μερα 5/7 ,οπότε απο 5 εως 9/7 υπό φυσιολογικές συνθήκες θα πετύχεις την ωορρηξια σου... Εύχομαι να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα κοριτσια!Καινουργια στο φορουμ ελπίζω να με βοηθησετε και να μ κρατατε συνροφια τωρα στις προσπάθειες π κανω για ενα παιδακι.Προσπαθουμε εδω και κανα 5μηνο,όχι πολυ,αλλα πραγματικα η επιθυμία μας ειναι μεγαλη.Ειμαι 29 ετων και μετα απο διαφορες αναταραξεις τ κυκλου απο τοτε που ξεκινησαμε τις προσπαθειες,πηρα τεστ οωρηξίας hometest.Εμεινα ικανοποιημενη.Εκτος οτι εβλεπα την ωορηξια μου ηξερα τσουπ! οτι σε 14 μερες θα αδιαθετησω.

Αυτο το μηνα ομως παλι με εχει πιασει τρελα..Θετικό τεστ οωρηξιας 12η ημερα 23-12-15.Σεξακι ολες τις μερες πριν και μετα.Βασει οωρηξιας επρεπε να αδιαθετησω χθες 6-1-2016.Σημερα το πρωι αφου δν ειδα κατι σε κοκκινο,εκανα hometest τεστ εγκυμοσυνης.Αρνητικο.

Δν εχω κατι ιδιαιτερο,το στηθος πονα,χθες ηταν πρησμενο,σημερα ξεπρηστηκε αλλα πονα,κοιλια πρησμενη αλλα οχι τουμπανο,γενικα ηπια τα πραγματα.Κατι τσιμπηματα κεντρικα εντος των ημερων(αυτες τις μερες κανενας πονος τπτ αν και παντα οταν ερχεται το αιμα εχω πονους).Ηταν νωρις για το τεστ?Εγινε η οωρηξια πιο αργα?Να επιβεβαιωσω οτι μετα το θετικο test ωορηξιας παντα κανω την επομενη να επιβεβαιωσω οτι το κυμα lh εχει πεσει..Με τρωει η αγωνια,συμπαραστεκομαι σε οσες προσπαθουν..

Link to comment
Share on other sites

Αφού το τεστ ωορρηξίας ήταν θετικό στις 23/12 σημαίνει ότι είχες ωορρηξία ή στις 24/12 ή στις 25/12. Προσωπικά μου έχει τύχει και 3 μέρες μετά, στην περίπτωσή σου δηλαδή θα ήταν στις 26/12!

 

Με βάση αυτά η περίοδος σου πρέπει να έρθει το νωρίτερο 8/1 ή 9/1.

 

Οπότε ναι ίσως ήταν νωρίς να κάνεις το τεστ, δεν είναι όμως νωρίς για να κάνεις μια χοριακή. Στη θέση σου θα πήγαινα, καλή επιτυχία!

 

Καλησπέρα κοριτσια!Καινουργια στο φορουμ ελπίζω να με βοηθησετε και να μ κρατατε συνροφια τωρα στις προσπάθειες π κανω για ενα παιδακι.Προσπαθουμε εδω και κανα 5μηνο,όχι πολυ,αλλα πραγματικα η επιθυμία μας ειναι μεγαλη.Ειμαι 29 ετων και μετα απο διαφορες αναταραξεις τ κυκλου απο τοτε που ξεκινησαμε τις προσπαθειες,πηρα τεστ οωρηξίας hometest.Εμεινα ικανοποιημενη.Εκτος οτι εβλεπα την ωορηξια μου ηξερα τσουπ! οτι σε 14 μερες θα αδιαθετησω.

Αυτο το μηνα ομως παλι με εχει πιασει τρελα..Θετικό τεστ οωρηξιας 12η ημερα 23-12-15.Σεξακι ολες τις μερες πριν και μετα.Βασει οωρηξιας επρεπε να αδιαθετησω χθες 6-1-2016.Σημερα το πρωι αφου δν ειδα κατι σε κοκκινο,εκανα hometest τεστ εγκυμοσυνης.Αρνητικο.

Δν εχω κατι ιδιαιτερο,το στηθος πονα,χθες ηταν πρησμενο,σημερα ξεπρηστηκε αλλα πονα,κοιλια πρησμενη αλλα οχι τουμπανο,γενικα ηπια τα πραγματα.Κατι τσιμπηματα κεντρικα εντος των ημερων(αυτες τις μερες κανενας πονος τπτ αν και παντα οταν ερχεται το αιμα εχω πονους).Ηταν νωρις για το τεστ?Εγινε η οωρηξια πιο αργα?Να επιβεβαιωσω οτι μετα το θετικο test ωορηξιας παντα κανω την επομενη να επιβεβαιωσω οτι το κυμα lh εχει πεσει..Με τρωει η αγωνια,συμπαραστεκομαι σε οσες προσπαθουν..

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα το αφησω έτσι και βλέπουμε..απλα τς προηγουμενους 2 μηνες οταν εβλεπα το θετικο στο τεστ οωρηξιας μετα απο 14 μερες ερχοταν και η ρημαδα.Ισως εκανα λαθος τον υπολογισμο.Ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::-?Axxx κοριτσάκια μου,η πίκρα μ ειναι μεγάλη..σημερα το πρωι εκανα τεστ ''αρνητικο''.Να υπενθυμησω οτι ειχα τεστ οωρηξιας θετικο 23-12-2015(αρα οωρηξια 24-25) ,26-12-2015 ανεβασμενη θερμοκρασια.Στις 8-1-2016 ειδα 2 σταγονες αιμα μικρες στο σκουπισμα..περιμενα να αδιαθετησω..τπτ,στηθος πρησμενο,οχι τρελα,αυτες τις μερες εβλεπα θηλες πιο σκουρες και ειχα τρομερη φαγουρα στη μυτη σε χωρους με τσιγαρο(π δν μ εχει ξανασυμβει ποτε).Βγηκε κοριτσακια μ το τεστ οωρηξιας ψευδως θετικο?(περιοδο περιμενα ειτε 8-9-10 μεγιστο).Σημερα το πρωι σηκωθηκα απο τις 5 και το εκανα απο τ αγχος,το εβαλα κατω απο το κρεβατι και ειπα θα το δω οταν ξυπνησω..ειδα 2 ονειρα με θετικο τεστ,ξυπνησα 7 ειδα το αρνητικο και επεσα ξανα,μετα προσευχομν απλα να μην σηκωθω απο το κρεβατι ξανα.Ημν οχι απλα σιγουρη..Αποψε εκλεισα ραντεβου να παω για τεστ ΠΑΠ και υπερηχο(ηταν να γινει) αλλα αυτα ειναι απλα αφορμες για να βεβαιωθω οτι ολα πανε καλα και ο γιατρος δν θα δει τπτ μεσα μου..χιλια πραγματα σκεφτομαι..να ειμαι και να παλλινδρομησε χωρις να χω θετικο αποτελεσμα σε τεστ,να ειμαι και να μην δειχνει το τεστ,να μην ειμαι και να εχω εγω καθυστερηση η οποια δν συμφωνει με την οωρηξια μ(π ειχα και πονακια την 23-12-2015 και υγρα) και εντελει..παω να τρελαθω.Αν αδιαθετουσα ρολοι ναι μεν θα στενοχωριομν αλλα το μαρτυριο της καθυστερησης με βασανιζει..σκεφτομαι να ζητησω απο το γιατρο να μ γραψει ορμονικες εξατασεις.Μ εχει πει μετα απο εναν χρονο αλλα δν μπορω,βασανιζομαι,αν ηξερα οτι ολα βαινουν καλως μπορει να μην στενοχωριομν τοσο.Ο αντρας μ εχει κανει σπερμοδιαγραμμα ηδη με κινητικοτητα λιγο παρακατω τ κανονικου 35%,παιρνουμε και οι από τότε wellman pregnacare βιταμινες ειναι καλο κανουν..πειτε μ τη γνωμη σας..
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου Παναγια μου τι αχγος ειναι αυτο???? 5 μηνες προσπαθητε εχεξς παρει τεστ ωορεξιας μετρας ολα οσα εγραψες παραπανο.... Ηρεμισε κοριτσι μου...ξεχνα τα τεσρ κ το ρολοι ποτε θα κανεις σεχ κ απολαυσε το σεχ με τον ανθρωπο σιυ.... Παντως με τοσο αγχος δεν εισαι σε καλο δρομο..καλητερα να τα πεις ολα αυτα κ στον γυναικολογο σου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρενα μου μην αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι! είμαι κι εγω ίδια ηλικία με σένα και προσπαθώ κι εγώ με τον άντρα μου εδώ και 4 μήνες χωρίς αποτέλεσμα ακόμη!είναι πολύ νωρίς!αρχικά αφού έχεις καθυστέρηση ακόμη κάνε μια χοριακή όπως σου λέει και η laura να βεβαιωθείς για το τι γίνεται και μετά βλέπεις αναλόγως. Εγώ πάντως επειδή είμαι κι εγώ αρκετά αγχωτική έχω πείσει τον εαυτό μου να μην χρησιμοποιησω ακόμη τεστ ωορηξίας και τέτοια παρόλο που έχω ασταθή κύκλο λόγω πολυκυστικών γιατί πιστέυω ότι αυτά αυξάνουν το άγχος και δεν σε αφήνουν να απολαύσεις τη διαδικασία χαλαρή.

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!!ειμαι καινούργια στο forum αν και το παρακολουθώ εδώ και τρεις μήνες που προσπαθούμε με τον άντρα μου για μωράκι!καθε άκαρπη προσπάθεια ειναι μια απογοήτευση...αλλα δεν πρέπει να στεναχωριόμαστε, σύντομα θα φουσκώσει η κοιλιτσα μας!!ολα τα ωραία εξάλλου αργούν να έρθουν!!αλλα θα έρθουν!!για όλες μας!!!!!!!:P

Προσπαθώ κ εγω να βρω την ακριβή ημέρα ωορρηξιας.αρχισα να χρησιμοποιώ τα τεστάκια.δεδομενου οτι έχω κύκλο 30 ημερών τα ξεκίνησα τη 13 ημέρα!ελπιζω να μου δείξουν την σωστή ημέρα!πιςτευω τη 16η ημέρα οτι έχω ωορρηξία αλλα επείδη δεν εχω στάνταρ συμπτώματα δεν ειμαι και απόλυτα σίγουρη ! εσεις τα έχετε χρησιμοποιήσει;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!ειμαι καινούργια στο forum αν και το παρακολουθώ εδώ και τρεις μήνες που προσπαθούμε με τον άντρα μου για μωράκι!καθε άκαρπη προσπάθεια ειναι μια απογοήτευση...αλλα δεν πρέπει να στεναχωριόμαστε, σύντομα θα φουσκώσει η κοιλιτσα μας!!ολα τα ωραία εξάλλου αργούν να έρθουν!!αλλα θα έρθουν!!για όλες μας!!!!!!!:P

Προσπαθώ κ εγω να βρω την ακριβή ημέρα ωορρηξιας.αρχισα να χρησιμοποιώ τα τεστάκια.δεδομενου οτι έχω κύκλο 30 ημερών τα ξεκίνησα τη 13 ημέρα!ελπιζω να μου δείξουν την σωστή ημέρα!πιςτευω τη 16η ημέρα οτι έχω ωορρηξία αλλα επείδη δεν εχω στάνταρ συμπτώματα δεν ειμαι και απόλυτα σίγουρη ! εσεις τα έχετε χρησιμοποιήσει;

 

Ναι εμένα πάντα μου έδειχναν. Σου προτείνω όταν θα ειναι θετικό να πας και σε ένα γιατρό να σε δει με υπέρηχο και να σου πει ποτε θα πέσει. Για να ξέρεις κάθε φορά που κανεις τεστ μετα απο ποσές μερες εχεις ωορηξια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμένα πάντα μου έδειχναν. Σου προτείνω όταν θα ειναι θετικό να πας και σε ένα γιατρό να σε δει με υπέρηχο και να σου πει ποτε θα πέσει. Για να ξέρεις κάθε φορά που κανεις τεστ μετα απο ποσές μερες εχεις ωορηξια.

 

Καλημέρα!σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Προχθές και χθες (13&14ημερα) δεν έδειξαν θετικό αποτέλεσμα.ανυπομονω απο βδομάδα να το δω.πολυ σωστό αυτο που μου πρότεινες!θα πάω για μια επίσκεψη στον γιατρό μου να το δούμε και στον υπέρηχο! Ελπιζω να μας πάνε ολα καλα αυτο το μήνα!ειχα αφαιρέσει πριν ξεκινήσουμε τις προσπάθειες έναν πολύποδα και μου έμεινε μια σχετική φοβία...αλλα ως τωρα ολα ειναι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...