Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

αυτή η γνωστή μου θα το πάει Δελασαλ επειδή λεει είναι καλύτερη η περιοχή και δεν είναι Περιστέρι και δυτικά ... και μου έλεγε και εμένα να πάμε μαζί, αλλά αφού δυτικά μένουμε τι να κάνουμε ρε παιδια χαχαχα??

Link to comment
Share on other sites

MarcoPolo μόλις γύρισα από το 2ο ραντεβού μου με το I.S.P. Τελικά τα έγραψα εκεί.

Καταρχάς όσον αφορά τα ελληνικά ακολουθούν το επίσημο πρόγραμα του Υπουργείου, οπότε το τελικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο με τα άλλα σχολεία. Όσον αφορά τα παιδάκια ανά τάξη, εάν θυμάμαι καλά από το 1ο μας ραντεβού είναι 15 Μ.Ο. ανά τμήμα.

Ελπίζω να πήρα τη σωστή απόφαση...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

erotisi kalispera

poios exei empeiria apo tin erasmeio

grafonte mono ton iounio? i an apofasisoume pros septemvri tha eine arga den ta pernun ta pedia

episis an telika apofasimume gia proti dimoitikou k oxi apo nipio....ta pernoun ta pedia i prepei na mpoun apo to nipiagogio?

euxaristo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

erotisi kalispera

poios exei empeiria apo tin erasmeio

grafonte mono ton iounio? i an apofasisoume pros septemvri tha eine arga den ta pernun ta pedia

episis an telika apofasimume gia proti dimoitikou k oxi apo nipio....ta pernoun ta pedia i prepei na mpoun apo to nipiagogio?

euxaristo

Γεια σου. Εμείς πάμε στην Ερασμειο. Πέρυσι γραφτηκαμε τον Ιούνιο και ήμαστε στο τελευταίο γκρουπ αξιολόγησης, αυτό του Μαΐου. Τώρα, είναι και θέμα τύχης, αν δεν συμπληρωθούν όλες οι θέσεις μπορεί να σας πάρουν και το Σεπτέμβρη. Πόσα τμήματα θα έχουν φέτος στην Ά; Πέρυσι είχαν 7 και πρόπερσι 6. Γενικά υπάρχει ζήτηση. Δεν είναι υποχρεωτικό να έχει φοιτήσει το παιδί στο νηπιαγωγείο. Απλά αυτά τα βάζουν σε άλλο τμήμα γιατί αρχίζουν τα γερμανικά από πριν.

Link to comment
Share on other sites

To ψάξιμο τελείωσε,όποιο σχολείο ήταν να δούμε το είδαμε και μετά από αρκετά που απορρίψαμε αποφασίσαμε να μην απομακρυνθούμε από Πειραιά και έτσι είμαστε ανάμεσα στο Θεμιστόκλειο παραδοσιακό σχολείο του Πειραιά και στο I.S.P που λειτουργεί στο πρόγραμμα του I.B.

Aυτήν την εβδομάδα θέλουμε να καταλήξουμε, οποιαδήποτε εμπειρία κάποιου θα μας βοηθήσει. Και για τα δύο σχολεία έχουμε ακούσει από γονείς ότι είναι ευχαριστημένοι πολύ!!!! Απλά το ένα είναι παραδοσιακό σχολείο και το άλλο διεθνές Ελληνοαγγλόφωνο με διαφορετική φιλοσοφία.Το Θεμιστόκλειο δοκιμασμένο χρόνια ενώ το I.S.P τώρα ανοίγει τα φτερά του αλλά δείχνει να εξελίσσεται ραγδαία.

 

Σας ζάλισα αλλά φτάνουμε στην επιλογή και δεν θα σας ξαναζαλίσω άλλο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Marcopolo καλησπέρα και πάλι!

Όπως σου έχω ξαναπεί εμείς γραφτήκαμε στο ISP. Εάν σε ενδιαφέρει την Τετάρτη 29/04/2015 έχουν ομιλία για τους γονείς σχετικά με το σύστημα του σχολείου στις 18:00. Εάν θές να ακούσεις, πάρτους τηλ γιατί σημειώνουν άτομα.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου. Εμείς πάμε στην Ερασμειο. Πέρυσι γραφτηκαμε τον Ιούνιο και ήμαστε στο τελευταίο γκρουπ αξιολόγησης, αυτό του Μαΐου. Τώρα, είναι και θέμα τύχης, αν δεν συμπληρωθούν όλες οι θέσεις μπορεί να σας πάρουν και το Σεπτέμβρη. Πόσα τμήματα θα έχουν φέτος στην Ά; Πέρυσι είχαν 7 και πρόπερσι 6. Γενικά υπάρχει ζήτηση. Δεν είναι υποχρεωτικό να έχει φοιτήσει το παιδί στο νηπιαγωγείο. Απλά αυτά τα βάζουν σε άλλο τμήμα γιατί αρχίζουν τα γερμανικά από πριν.

 

se euxaristo poly gia tin apantisi su

kalo xekinima :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι αναμεσα σε Αρσακειο Θεσσαλονικης και Προτυπα Εκπαιδευτηρια για να γραψω το γιο μου το Σεπτεμβριο που θα παει Α δημοτικου. Καποια πληροφορια για το ενα ή το αλλο σχολειο;

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι αναμεσα σε Αρσακειο Θεσσαλονικης και Προτυπα Εκπαιδευτηρια για να γραψω το γιο μου το Σεπτεμβριο που θα παει Α δημοτικου. Καποια πληροφορια για το ενα ή το αλλο σχολειο;

 

jst, δεν ξέρω από σχολεία της Θεσσαλονίκης, αλλά επειδή έχω παρακολουθήσει και το θέμα με την Εράσμειο στο οποίο έχεις τοποθετηθεί έχω να σχολιάσω ότι το Αρσάκειο τουλάχιστον στην Αττική φημίζεται πρωτίστως για την αυστηρότητά του. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα σου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

jst, δεν ξέρω από σχολεία της Θεσσαλονίκης, αλλά επειδή έχω παρακολουθήσει και το θέμα με την Εράσμειο στο οποίο έχεις τοποθετηθεί έχω να σχολιάσω ότι το Αρσάκειο τουλάχιστον στην Αττική φημίζεται πρωτίστως για την αυστηρότητά του. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα σου άρεσε.

 

Αυτη τη βδομαδα εχουμε ραντεβου για ενημερωση. Η διευθυντρια του Νηπιαγωγειου που γνωριζει το παιδι μας προτεινε καποια σχολεια, μεταξυ αυτων και το Αρσακειο. Εαν κρινω πως η φιλοσοφια τους δεν συμφωνει με τη δικη μας δεν θα το επιλεξω, αλλα δεν εχω ιδεα για το πως λειτουργουν (πχ εαν κανουν τεστ αξιολογησης) δεν στελνει κανενας γνωστος μου το παιδι του εκει γι'αυτο και ρωτησα. Σ'ευχαριστω για την πληροφορια, θα το εχω κατα νου

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη βδομαδα εχουμε ραντεβου για ενημερωση. Η διευθυντρια του Νηπιαγωγειου που γνωριζει το παιδι μας προτεινε καποια σχολεια, μεταξυ αυτων και το Αρσακειο. Εαν κρινω πως η φιλοσοφια τους δεν συμφωνει με τη δικη μας δεν θα το επιλεξω, αλλα δεν εχω ιδεα για το πως λειτουργουν (πχ εαν κανουν τεστ αξιολογησης) δεν στελνει κανενας γνωστος μου το παιδι του εκει γι'αυτο και ρωτησα. Σ'ευχαριστω για την πληροφορια, θα το εχω κατα νου

 

jst, κάνει σίγουρα τεστ αξιολόγησης, η κόρη μου είχε περάσει πέρσι που ήταν να πάει νηπιαγωγείο, την αντίστοιχη διαδικασία στο Αρσάκειο Ψυχικού. 10 λεπτά παιχνίδι με δύο αγοράκια μαζί και 2 νηπιαγωγούς. Από ότι μου είπε μετά, τη ρώτησαν πως τη λένε, αν έχει αδέρφια και αν πηγαίνει ήδη σχολείο. Κατά τα άλλα πρέπει μάλλον να παρακολουθούσαν τη διάδραση των παιδιών. Και τα 3 παιδάκια πέρασαν και δεν υπήρξε θέμα. Το ίδιο ξέρω ότι γίνεται και τώρα για την εισαγωγή στην Α΄Δημοτικού και ξέρω ότι οι διαδικασίες είναι ίδιες για όλα τα Αρσάκεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α καλα εκανες και μου το ειπες, effie_p. Επισης, ακουσα κατι για στολες που καπως με φρικαρε και θα ζητησω και γι'αυτο διευκρινιση γιατι εν ετει 2015 ειναι καπως καλτ τετοιες νοοτροπιες. Ξερεις κατι γι'αυτο το θεμα;

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι και εγω για πληροφορίες για τα εκπαιδευτήρια ΚΑΝΤΑ στα Βριλήσσια. Αν κάποια μανούλα εχει κάποια εμπειρία η πληροφορία ας ενημερώσει!

(Διδακτρα εκπαιδευτικό προγράμμα, αθλητικές δραστηριότητες!

Link to comment
Share on other sites

Α καλα εκανες και μου το ειπες, effie_p. Επισης, ακουσα κατι για στολες που καπως με φρικαρε και θα ζητησω και γι'αυτο διευκρινιση γιατι εν ετει 2015 ειναι καπως καλτ τετοιες νοοτροπιες. Ξερεις κατι γι'αυτο το θεμα;

 

Ναι, φοράνε 'στολές' στο δημοτικό, ή μάλλον μία συγκεκριμένη φόρμα γυμναστικής του σχολείου, δεν είναι η 'στολή' που έχουμε στο νου μας. Στην Αθήνα τουλάχιστον τη φοράνε καθημερινά τα παιδιά. Για την νοοτροπία του σχολείου καλύτερα να μιλήσεις με τους γονείς. Από αυτούς θα καταλάβεις τη φιλοσοφία, γιατί στην παρουσίαση έχω παρατηρήσει ότι όλα τα σχολεία λίγο πολύ τα ίδια λένε.

Πάντως, αν είσαι αντίθετη στην αξιολόγηση και θεωρείς καλτ και τις στολές.... μήπως να μην πήγαινες καθόλου στο Αρσάκειο?:lol::lol: (αστειεύομαι. Η αξιολόγηση στο Αρσάκειο είναι επιστημονική και πιστοποιημένη, δεν είναι ανταγωνιστική γιατί γίνεται αφού δεχτούν το παιδί με σειρά προτεραιότητας, πλέον -πριν κάποια χρόνια το Αρσάκειο έκανε κλήρωση- και τα αποτελέσματά της τα λαμβάνεις εγγράφως και υπογεγραμμένα.)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φοράνε 'στολές' στο δημοτικό, ή μάλλον μία συγκεκριμένη φόρμα γυμναστικής του σχολείου, δεν είναι η 'στολή' που έχουμε στο νου μας. Στην Αθήνα τουλάχιστον τη φοράνε καθημερινά τα παιδιά. Για την νοοτροπία του σχολείου καλύτερα να μιλήσεις με τους γονείς. Από αυτούς θα καταλάβεις τη φιλοσοφία, γιατί στην παρουσίαση έχω παρατηρήσει ότι όλα τα σχολεία λίγο πολύ τα ίδια λένε.

Πάντως, αν είσαι αντίθετη στην αξιολόγηση και θεωρείς καλτ και τις στολές.... μήπως να μην πήγαινες καθόλου στο Αρσάκειο?:lol::lol: (αστειεύομαι. Η αξιολόγηση στο Αρσάκειο είναι επιστημονική και πιστοποιημένη, δεν είναι ανταγωνιστική γιατί γίνεται αφού δεχτούν το παιδί με σειρά προτεραιότητας, πλέον -πριν κάποια χρόνια το Αρσάκειο έκανε κλήρωση- και τα αποτελέσματά της τα λαμβάνεις εγγράφως και υπογεγραμμένα.)

 

η αποψη της διευθυντριας του νηπιαγωγειου που τελειωνουμε σε λιγο ειναι πως ειναι αυστηρο μεν, αλλα γινεται πολυ καλη δουλεια και δεν ειναι "φουσκα" το ονομα που εχει αποκτησει. ναι, τα θεωρω λιγο ανευ ουσιας αυτα τα ενδυματολογικα, λιγο Χαρυ Ποτερ, λιγο Λιζα Παπασταυρου, αλλα θα κανω το ραντεβου να δω τι εχουν να μου πουν επι της ουσιας. στο τηλεφωνο μου φανηκαν πολυ ευγενικοι και ουσιαστικοι, χωρις ιχνος υπερβολων. επισης, μου ειπαν για το συστημα "τσαντα στο σχολειο" που ακουγεται αρκετα ενδιαφερον. οψομεθα :cool:

Think Different
Link to comment
Share on other sites

η αποψη της διευθυντριας του νηπιαγωγειου που τελειωνουμε σε λιγο ειναι πως ειναι αυστηρο μεν, αλλα γινεται πολυ καλη δουλεια και δεν ειναι "φουσκα" το ονομα που εχει αποκτησει. ναι, τα θεωρω λιγο ανευ ουσιας αυτα τα ενδυματολογικα, λιγο Χαρυ Ποτερ, λιγο Λιζα Παπασταυρου, αλλα θα κανω το ραντεβου να δω τι εχουν να μου πουν επι της ουσιας. στο τηλεφωνο μου φανηκαν πολυ ευγενικοι και ουσιαστικοι, χωρις ιχνος υπερβολων. επισης, μου ειπαν για το συστημα "τσαντα στο σχολειο" που ακουγεται αρκετα ενδιαφερον. οψομεθα :cool:

 

Κοίτα, έχεις δίκιο... η επίσημη στολή του σχολείου δε, έχει για τα κορίτσια φούστα πλισέ(!) και για αγόρια και κορίτσια μια ζακέτα από άλλη εποχή...

Εμένα επίσης αυτό που δεν μου αρέσει είναι η εμμονή με τους εκκλησιασμούς και τα εθνικοπατριωτικά. Δεν είναι αυτό που θα λέγαμε μοντέρνο, σύγχρονο σχολείο. Στο εκπαιδευτικό βέβαια, είναι καλό, σαν παλιό δημόσιο σχολείο, βέβαια είναι πολύ ανταγωνιστικό. Οικογενειακή φίλη στην Αθήνα σκέφτεται να αλλάξει το γιο της επειδή έχει πιεστεί και του βγαίνει αρνητισμός για το σχολείο. (φέτος είναι στην γ΄δημοτικού).

Στη Θεσσαλονίκη όντως έφαρμόζουν από φέτος το "τσαντα στο σχολείο".

Μακάρι να το εφαρμόσουν και στην Αθήνα. Νομιζω βέβαια ότι αφορά μόνο Α και Β Δημοτκού. Μετά αρχίζουν τα ζόρια..! Αν θες κάτι άλλο μη διστάσεις, το συγκεκριμένο σχολείο το έχω ψάξει πολύ. Δες και το site, που αναφέρει πολλά πράγματα για οργάνωση, λειτοργία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φοράνε 'στολές' στο δημοτικό, ή μάλλον μία συγκεκριμένη φόρμα γυμναστικής του σχολείου, δεν είναι η 'στολή' που έχουμε στο νου μας. Στην Αθήνα τουλάχιστον τη φοράνε καθημερινά τα παιδιά. Για την νοοτροπία του σχολείου καλύτερα να μιλήσεις με τους γονείς. Από αυτούς θα καταλάβεις τη φιλοσοφία, γιατί στην παρουσίαση έχω παρατηρήσει ότι όλα τα σχολεία λίγο πολύ τα ίδια λένε.

Πάντως, αν είσαι αντίθετη στην αξιολόγηση και θεωρείς καλτ και τις στολές.... μήπως να μην πήγαινες καθόλου στο Αρσάκειο?:lol::lol: (αστειεύομαι. Η αξιολόγηση στο Αρσάκειο είναι επιστημονική και πιστοποιημένη, δεν είναι ανταγωνιστική γιατί γίνεται αφού δεχτούν το παιδί με σειρά προτεραιότητας, πλέον -πριν κάποια χρόνια το Αρσάκειο έκανε κλήρωση- και τα αποτελέσματά της τα λαμβάνεις εγγράφως και υπογεγραμμένα.)

 

Βερενίκη, η κόρη μου πέρασε την αξιολόγηση, αλλά έγγράφως δεν έλαβα κανένα αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έχεις δίκιο... η επίσημη στολή του σχολείου δε, έχει για τα κορίτσια φούστα πλισέ(!) και για αγόρια και κορίτσια μια ζακέτα από άλλη εποχή...

Εμένα επίσης αυτό που δεν μου αρέσει είναι η εμμονή με τους εκκλησιασμούς και τα εθνικοπατριωτικά. Δεν είναι αυτό που θα λέγαμε μοντέρνο, σύγχρονο σχολείο. Στο εκπαιδευτικό βέβαια, είναι καλό, σαν παλιό δημόσιο σχολείο, βέβαια είναι πολύ ανταγωνιστικό. Οικογενειακή φίλη στην Αθήνα σκέφτεται να αλλάξει το γιο της επειδή έχει πιεστεί και του βγαίνει αρνητισμός για το σχολείο. (φέτος είναι στην γ΄δημοτικού).

Στη Θεσσαλονίκη όντως έφαρμόζουν από φέτος το "τσαντα στο σχολείο".

Μακάρι να το εφαρμόσουν και στην Αθήνα. Νομιζω βέβαια ότι αφορά μόνο Α και Β Δημοτκού. Μετά αρχίζουν τα ζόρια..! Αν θες κάτι άλλο μη διστάσεις, το συγκεκριμένο σχολείο το έχω ψάξει πολύ. Δες και το site, που αναφέρει πολλά πράγματα για οργάνωση, λειτοργία κλπ.

 

Αχ, αυτα τα εθνοπατριωτικα κι εγω τα κοιταζω με σηκωμενο φρυδι. Γενικα πιστευω πως σε υπερβολικα ανταγωνιστικο περιβαλλον ο δικος μου θα βγαλει αρνητισμο κι οχι διαθεση για αμιλλα. Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, τελος βδομαδας θα σας πω τι αποφασισα :-)

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Βερενίκη, η κόρη μου πέρασε την αξιολόγηση, αλλά έγγράφως δεν έλαβα κανένα αποτέλεσμα.

 

Η αλήθεια είναι ότι είχα απευθυνθεί στο σχολείο πέρσι, δεν πέρασα τη διαδικασία, γιατί τελικά επιλέξαμε κάποιο άλλο σχολείο κοντά μας. Μου είπαν αυτά που έγραψα αλλά μπορεί να αφορά μόνο τα παιδιά που 'κόβουν'.

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε το ραντεβού στο Αρσακειο Δημοτικο Θεσσαλονικης και φυγαμε με τις καλυτερες εντυπωσεις στα ουσιαστικα θεματα που αφορουν στο εκπαιδευτικο προγραμμα του σχολειου. Οι χωροι του σχολειου ειναι εξαιρετικοι (δεν μπηκαμε σε ταξη γιατι τα παιδια ειχαν μαθημα) κι ο Υποδιευθυντής που μας έκανε την ενημέρωση μου φάνηκε πολύ φιλικός και προσγειωμένος . Το σύστημα Τσάντα στο Σχολείο ισχύει και κάθε μέρα οι διδακτικές ώρες είναι 4 2ωρα. Επίσης από το λίγο που είδαμε πριν χτυπήσει το κουδούνι τα παιδιά ήταν ενεργητικά, χαρούμενα, γελαστά και το διδακτικό προσωπικό ευγενέστατο. Σε ερωτηση για το ποσα παιδια υπαρχουν σε μια ταξη, μας ειπε 24-25 max.

Γενικά είναι ένα σχολείο με παραδοσιακές αρχές. Υπάρχει όντως dress code που αποτελείται από tshirt και ζακετούλα γι'αυτήν την εποχή, το οποίο μπορεί να βγάζει το γονιό από τη δύσκολη θέση του "τι να φορεσω στο παιδί σήμερα", αλλά κατα τ'αλλα ειναι ανευ ουσιας κατα τη γνωμη μου. Την αξιολόγηση του παιδιού πριν το δεχτούν μας την περιέγραψαν σαν "γνωριμία με τη δασκάλα" και δεν ακούστηκε καθόλου αγχωτική κι απειλητική διαδικασία. Μάλιστα είπαμε πως ο δικός μας είναι κάπως ατακτούλης και μας διαβεβαίωσε πως αυτό δεν τους απασχολεί, θα βρουν τα κουμπιά του κι ακόμη και σε άλλες περιπτώσεις παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες το σχολείο είναι κοντά στα παιδιά και τα ζητήματα λύνονται.

Η αιτία για την οποία απορρίψαμε το Αρσάκειο είναι πως δεν έχει πρόγραμμα φύλαξης παιδιών στις διακοπές των εορτών και για το μήνα Ιούλιο, σε αντίθεση με άλλα σχολεία που είδαμε και πως τα Πρότυπα Εκπαιδευτήρια μας έκαναν άλλο κλικ εξ αρχής.

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό jst!

 

1) Στη συντριπτική πλειοψηφία των σχολείων που έχουν στολή, το dress code είναι ακριβώς φόρμα+μπλούζα.

Εγώ τη λατρεύω! Για λόγους πρακτικούς, εκπαιδευτικούς (δεν δαπανούν ούτε ένα λεπτό της ημέρας τα παιδιά στο τι θα φορέσουν) αλλά και ιδεολογικούς. Με τη στολή είναι όλα τα παιδιά ένα σύνολο, μια ομάδα!

 

2) Ατακτούλικα είναι όλα τα παιδιά, ή τουλάχιστον όλα τα αγόρια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...