Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βότανα και σπιτικά γιατροσόφια για απλές καταστάσεις


my_Kelly

Recommended Posts

Ωραίο το θεματάκι σου Μπέμπα!!

Λοιπόν ας πω και εγώ αυτά που ξέρω και έχω δοκιμάσει και πιάνουν :

 

- Για καούρες και δυσπευσίες, βράζουμε δύοσμο και πίνουμε.

 

- Για διάρροιες θα πω και εγώ τον ελληνικό καφέ με ένα δάχτυλο κονιάκ (όχι στα παιδιά όμως, να εξηγούμαστε)

 

- Για χτυπήματα όντως τι καλύτερο υπάρχει από το βούτυρο; Κάνει θαύματα.

 

- Μαγειρική σόδα στις άφθες στο στόμα, μια και έξω ξεμπερδεύεις.

 

Αυτά, αν θυμηθώ κάτι άλλο από την θεία μου την "Σμυρνιά", θα σας γράψω.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ψαχνω εδω και χρονια μια θαυματουργη αλοιφη για τα εγκαυματα. Νομιζω πως το βασικο της συστατικο ειναι το κερι. Εχω δει με τα ματια μου εγκαυματα 2ου βαθμου να εξαφανιζονται σε λιγες εβδομαδες και να μη μενει κανενα σημαδι. Την εφτιαχνε η γιαγια ενος φιλου μου.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοπελιά καλώς ήρθες, αλλά αυτό είναι απαράδεκτη πρακτική!!! Ούζα-τσίπουρα-ρακές ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ στα παιδιά/μωρά!!! Είπαμε να γράψουμε γιατροσόφια, αλλά ακίνδυνα!!!!

 

my_beba

όταν θα φτιάξουμε την λίστα

θα φιλτράρουμε κάποια πράγματα!!

 

Εννοείται οτι δεν θα γράψουμε όόόλα όσα γράφονται!!!

 

Ακου ούζο στο παιδί!! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχινάκεια χρησιμποποιούμε και εμείς μετά από συμβουλή της παιδιάτρου, επειδή αρρωσταίνουμε αρκετά συχνά. Απλά είναι σε σταγονίτσες και αντί για 20 που πίνουν οι ενήλικες εμείς βάζουμε 7. Τις διαλύω σε 1/2 ποτήρι νερό και τις πίνει κάθε μέρα. Αυτό μετά τον δεύτερο χρόνο. Έχει ένα μήνα που τις πίνει τώρα. Είναι πολύ νωρίς για να ξέρω αν είναι αποτελεσματικές...και ομολογώ ότι δεν το ήξερα μέχρι τώρα.

 

Συμβουλή μου απλά είναι ό,τι γιατροσόφι και να δοκιμάσουμε στα παιδιά ειδικά, ας κάνουμε και ένα τηλέφωνο στον παιδίατρο...καλού-κακού!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα!

Ωραιο θεματακι!!

 

Πολυ προσοχη σάυτα που διαβαζουμε!!Παιδακια, εγκυες και θηλαζουσες αλλα και ατομα με αλλεργιες πολυ προσοχη και διαβασμα πριν δοκιμασουν οτιδηποτε!

Λοιπον...

Εχω δοκιμασει :

 

Για τις φουσκαλες :

Tζελ Αλοης ή τον χυμο του φυτου,

Αλατόνερο

Λεβάντα (Αιθεριο 'Ελαιο-Καλυτερα διαλυμενο σε λιγο αμυγδαλελαιο)

Για τα καψιματα (εννοειτε ελαφριας μορφης)

Το βαζουμε κατω απο κρυο νερο για 10 λεπτα και μετα βαζουμε τζελ αλοης ή τον χυμο του φυτου. Εχω δοκιμασει επισης και κρυο φακελακι τσαγιου...Το ειχα διαβασει σε ενα αγγλικο σαιτ και το εχω δοκιμασει, κανει δουλεια

Αυτα αν θυμηθω κατι αλλο θα γραψω

Link to comment
Share on other sites

Κάθισα και συμμάζεψα λίγο τις προτάσεις που κάναμε όλες, με σκοπό να φτιάξουμε μια λίστα. (soevan07 σόρυ βρε'σύ, αλλά σήμερα είχα χρόνο και όρεξη!:wink:). Και συμφωνώ πως ό,τι γιατροσόφι και να δοκιμάσουμε στα παιδιά ειδικά, ας κάνουμε και ένα τηλέφωνο στον παιδίατρο...καλού-κακού!

Bουλωμένη μύτη:

Βράζουμε σε μια κατσαρόλα φύλλα ευκάλυπτου ή μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο και το αφήνουμε να βγάλει ατμό στο δωμάτιο που κοιμόμαστε.

Κρυολόγημα:

Εχινάκεια. (οι απόψεις διίστανται, ψάξτε το καλά πριν τη δοκιμάσετε).

Πόνοι στο στομάχι ή στην κοιλιά:

Πιείτε ένα κουταλάκι ξύδι.

Βήχας :

1.Βραζουμε ενα λεμονι, ολοκληρο, χωρις να το κοψουμε στην μεση δηλ, για 5 λεπτα, απο την στιγμη που θα αρχισει να βραζει το νερο. Οσο ειναι ακομη σχετικα ζεστο, το στυβουμε και αναμυγνυουμε με 3 κουταλιες μελι. Το πινουμε 2 φορες την ημερα, αλλωστε δεν βγαινει και πολυ, ωστε να το χρησιμοποιησουμε και περισσοτερες φορες. Οι αντισηπτικες ιδιοτητες λεμονιου και μελιου συνδυασμενες, κανουν θαυματα.

2.για τον βηχα (ενηλικες): αραιωνουμε 1 κουταλια μελι με λιγο ουισκι και λιγο λεμονι.πινουμε σαν σιροπακι 1-2 κουταλιτσες καθε λιγες ωρες.μαλακωνει και τον ερεθισμενο λαιμο

3.Ζεστό χαμομήλι με μια κουταλιά μέλι

4.Βάζετε από το βράδυ σε ένα μπολάκι ένα μεγάλο κρεμμύδι κομμένο σε φέτες κ από πάνω το χυμό ενός λεμονιού κ 5 -6 κουταλιές μέλι. Αν είναι ξινό μπορείτε να βάλετε λίγο μέλι ακόμα. Το πρωί είναι έτοιμο. Το πίνετε αρκετές φορές μέσα στη μέρα.

Χτυπήματα και μελανιές:

1. Βούτυρο

2.Κάντε επιθέματα από κοπανισμένα φύλλα μαϊντανού.

Πόνοι περιόδου:

Βράζουμε και πίνουμε μαντζουράνα

Ερεθισμένα μάτια :

Βράζουμε χαμομήλι και φασκόμηλο και κάνουμε κομπρέσες

Τσίμπημα μέλισσας :

1.Κρεμμύδι

2.Αλοιφή με μελισσόχορτο

Δυσπεψία:

1.(εφʼόσον δεν υπάρχει δυσανεξία στο γάλα) 1 κούπα χλιαρό φρέσκο γάλα

2.Εάν κοιμηθείτε, ξαπλώνετε από την δεξιά πλευρά γιατί διευκολύνεται η πέψη

Ήπια ουρολοίμωξη:

Πιείτε 3 φορές την ημέρα και μέχρι να ανακουφιστείτε ένα ποτήρι χλιαρό νερό, στο οποίο έχετε διαλύσει 2 κουταλάκια κανέλα και 1 κουταλάκι μέλι.

Διάρροια:

1.Φάτε ένα κουταλάκι ωμό ελληνικό καφέ πάνω στον οποίο έχετε στάξει 2-3 σταγόνες φρέσκο λεμόνι. Tα συστατικά του καφέ, σε συνδυασμό με τις αντιδιαρροϊκές ιδιότητες του λεμονιού, θα έχουν άμεσο αποτέλεσμα.

2.Ανακατέψτε ελληνικό καφέ με τον κρόκο ενός αυγού. Όταν πήξει το πλάθετε σε μικρά μπαλάκια σαν χάπια και πίνετε 2 «χαπάκια» ανά 4 ώρες περίπου.

3.Πίείτε ένα ποτήρι αραιωμένη κόκα-κόλα με νερό.

4.Βράστε νερό με ένα κουταλάκι ρίγανη και πιείτε το.

5.Ελληνικός καφές με ένα δάχτυλο κονιάκ.

Φλεβικά προβλήματα, πρήξιμο, πόνος κλπ:

Ιπποκάστανο

Ευαίσθητα νύχια:

Για ένα 15θήμερο περίπου, πρωί - βράδυ βουτήξτε τις άκρες των δαχτύλων σας σε ένα μπολ, στο όποιο έχετε ρίξει το χυμό ενός φρεσκοστυμμένου λεμονιού και αφήστε τα νύχια σας να στεγνώσουν στον αέρα.

Βαρυστομαχιά:

Φάτε μια κουταλιά της σούπας μαγειρική σόδα και αμέσως 1-2 ποτήρια νερό.

Πονοκέφαλος:

1.Κόψτε ένα λεμόνι στα δύο και ακουμπήστε τις λεμονόκουπες στους κροτάφους σας για περίπου 1 τέταρτο. Tο λεμόνι, όπως άλλωστε και το ξίδι, περιέχει ένα οξύ που διευκολύνει την κυκλοφορία του αίματος και σε κάποια είδη πονοκεφάλου δρα ανακουφιστικά.

2.Aκουμπήστε 2 φέτες πατάτας στους κροτάφους σας και ξαπλώστε σε ένα ήσυχο και σκοτεινό μέρος. Aνανεώνετε τις ροδέλες συχνά και για όση ώρα χρειάζεται, μέχρι να περάσει ο πονοκέφαλος

Φλέγματα:

Πιειτε 1 κουταλάκι του γλυκού χυμό από φρέσκο, ώριμο ανανά περίπου κάθε 2 ώρες. Περιέχει ένα συστατικό με ισχυρή αντιφλεγμονώση και αποσυμφορητική δράση.

Μπουκωμένη μύτη:

1.Χρησιμοποιήστε το αλατόνερο. Πάρτε ένα ποτήρι νερό και βράστε το για δύο έως τρία λεπτά. Mετά αφήστε το να χλυαρώσει και διαλύστε σε αυτό μισή κουταλιά αλάτι. Στη συνέχεια, ενσταλάζετε το αλατόνερο στα ρουθούνια σας χρησιμοποιώντας μία σύριγγα του φαρμακείου για ενέσεις (αποστειρωμένη, της μίας χρήσης, από την οποία αφαιρείτε τη βελόνα). Pίχνετε περίπου 3-4 σταγόνες σε κάθε ρουθούνι.

2. Καθαρίζετε κρεμμύδια (γιατί το κλάμα πάντα βοηθάει) και έπειτα βάζετε ορό.

Καούρες:

1.Σε μισό ποτήρι νερό, ρίχνετε το χυμό μισού λεμονιού και 1 κουταλάκι του γλυκού μαγειρική σόδα

2.Πίνετε βρασμένο δυόσμο.

Ιγμορίτιδα:

Στάζετε από μια σταγόνα λεμονιού σε κάθε ρουθούνι κάθε πρωί και το βράδυ από μια σταγόνα χυμό καρότου.

Άφθες στο στόμα και φαρυγγίτιδα:

1.Βράζετε φασκόμηλο και με αυτό το ρόφημα κάνετε πλύσεις(όσες περισσότερες μπορείτε κατά τη διάρκεια της μέρας.

2.Βάζετε λίγη μαγειρική σόδα πάνω στην άφθα για όσο αντέξετε (συνήθως λιώνει ύστερα από λίγο ούτως ή άλλως).

Πονόλαιμος :

Γαργάρες με : νερό, σόδα, αλάτι και λεμόνι.

Ουλίτιδα (ούλα που ματώνουν):

Πλύσεις με αλατόνερο.

Φουσκάλες :

1.Tζελ Αλόης ή τον χυμό του φυτού,

2.Αλατόνερο

3.Λεβάντα (Αιθεριο 'Ελαιο-Καλυτερα διαλυμενο σε λιγο αμυγδαλελαιο)

Καψίματα (ελαφράς μορφής):

1.Βάζουμε το σημείο κάτω από κρύο νερό για 10 λεπτά και μετά βάζουμε τζελ αλόης ή τον χυμό του φυτού.

2.Κρύο φακελάκι τσαγιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσθέσω για τα καψίματα, ασπράδι αυγού και το αφήνουμε πάνω στο κάψιμο. Περιέχει μια μαλλακτική ουσία και βοηθά στο έγκαυμα. Αν ξεραθεί το ασπράδι (πολλές φορε΄ς γίενται από το έγκαυμα) το βγάζουμε και βάζουμε άλλο.

Επίσης, σε καμία περίπτωση οδοντόκρεμα, γιατί μπορεί να ανακουφίζει προσωρινά, αλλά η οδοντόκρεμα περιέχει καυστικά στοιχεία και τελικά κάνει μεγαλύτερη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

και εγω τον χρησιμοποιω συνεχεια τον ευκαλυπτο.κανει δουλεια

αυτο το ηξερα και εγω..το ειπα λοιπον στην παιδιατρο οταν ειχε η μικρη μου βροχιολυτιδα και μου ειπε οτι να μην χρησιμοποιουμε ευκαλυπτο γιατι οταν δουλευε στον τομεα δηλητηριασεων στο παιδων ,φερναν πολλα παιδακια δηλητηριασμενα απο εισπνοες που ειχαν κανει απο ευκαλυπτο

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω εδω και χρονια μια θαυματουργη αλοιφη για τα εγκαυματα. Νομιζω πως το βασικο της συστατικο ειναι το κερι. Εχω δει με τα ματια μου εγκαυματα 2ου βαθμου να εξαφανιζονται σε λιγες εβδομαδες και να μη μενει κανενα σημαδι. Την εφτιαχνε η γιαγια ενος φιλου μου.

Προφανως εννοεις την κεραλοιφη. Μπορεις να τη βρεις ετοιμη(νομιζω σε μαγαζια με βιολογικα) καθως και σε αυτο το site http://www.rosmarino.gr/

Mπορεις και να την φτιαξεις μονη σου: παιρνεις λιγο κερι μελισσας (οσο ενα καρυδι περιπου) και 100ml ελαιολαδο βιολογικο κατα προτιμηση.Τα βαζεις μεσα σε ενα μπρικι και τα ανακατευεις μεχρι να λιωσουν.Μετα, το λιωμενο μειγμα το βαζεις μεσα σε γυαλινα βαζακια.

Την κεραλοιφη θα χρησιμοποιησω σε λιγες μερες κι εγω στο εγκαυμα του γιου μου, οταν του βγαλουμε αισιως απο το χερακι του την γαζα....:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφανως εννοεις την κεραλοιφη. Μπορεις να τη βρεις ετοιμη(νομιζω σε μαγαζια με βιολογικα) καθως και σε αυτο το site http://www.rosmarino.gr/

Mπορεις και να την φτιαξεις μονη σου: παιρνεις λιγο κερι μελισσας (οσο ενα καρυδι περιπου) και 100ml ελαιολαδο βιολογικο κατα προτιμηση.Τα βαζεις μεσα σε ενα μπρικι και τα ανακατευεις μεχρι να λιωσουν.Μετα, το λιωμενο μειγμα το βαζεις μεσα σε γυαλινα βαζακια.

Την κεραλοιφη θα χρησιμοποιησω σε λιγες μερες κι εγω στο εγκαυμα του γιου μου, οταν του βγαλουμε αισιως απο το χερακι του την γαζα....:-(

 

Σε ευχαριστω πολυ! Εσυ τη φτιαχνεις μονη σου? Εαν ναι, το κερι που το βρισκεις?

Περαστικα σας!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

να πω για την κεραλοιφη μια που φτιαχνω χρονια για διαφορες χρησεις..Η αναλογια ειναι 1 μερος κερι 3 μερη λαδι..εγω το ανακατευω με το ηλεκτρικο συρμα κιολας για να εχει καλυτερη υφη σαν κρεμας..Εγω το κερι το βρισκω απο μελισσοπαραγωγους...Προσοχη μην παρετε ασπρο ειναι χημικα επεξεργασμενο

Link to comment
Share on other sites

up!

 

Για να μην το ξεχνάμε και να το εμπλουτίζουμε;)

 

(μου αρέσει που βάζω κα ιτον εαυτό μου μέσα, που μόνο παίρνω τα γιατροσόφια, και δεν έχω να δώσω:-()

 

Α, και να πω ότι χρησιμοποίησα το σιρόπι για το βήχα για το γιο μου, την πρώτη επιλογή από τη λίστα (μπράβο my beba:D) και κόπηκε μαχαίρι ο βήχας.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ! Εσυ τη φτιαχνεις μονη σου? Εαν ναι, το κερι που το βρισκεις?

Περαστικα σας!

Απο μελισσοπαραγωγο το βρισκεις το κερι (σε χωρια ολο και θα βρεις καποιον). Προσφατα καπου διαβασα οτι μπορεις μεσα στο μειγμα να βαλεις και μαστιχα Χιου(εχει επουλωτικες ιδιοτητες), αλλα δεν ξερω αναλογιες και πως.

Ευχαριστουμε πολυ για τα περαστικα σου!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχω ξαναβαλει

Για το κρυωμα και τον βηχα

 

1 κουτ.σουπ. αλτεα

2 κουτ.σουπ. λιναροσπορο

2 κουτ.σουπ μολόχα

2 κουτ.σουπ τήλιο

2 κουτ.σουπ χαμομήλι

 

Σε μεγάλη κατσαρόλα, Πρώτα βράζεις το λιναρόσπορο για μισή ωρα κ μετα κ τα υπολοιπα για 15 λεπτα. Το φυλας στο ψυγειο, ζεσταινεις κ πινεις πρωιβραδυ

 

(υγ . Μην την πατησετε οπως εγω και βαλετε τσαι αντι αλτεα βγαινει γκαγκανιλα :mrgreen:).

 

Εγκαυματα : Κρεμμυδι τριμμενο με τα υγρα και γαζουλα ή κομενο στην μεση πανω στο εγκαυμα. Δεν μενει σημαδι ουτε για δειγμα.:D

 

Ματωμα χειλιων ή ουλων απο πεσιμο :? : λιγο μελι. Σταματαει το αιμα και δεν πρηζετε.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Η κεραλοιφή είναι τέλεια για το έγκαυμα. Κι εμάς μας βοηθάει πολύ το καμένο μας χεράκι. Μάλιστα όταν ζέστανα το λάδι έβαλα μέσα και ανθάκια καλέντουλας και λίγο σπαθόχορτο και τα σούρωσα πριν βάλω το κερί. Κερί μπορείς να βρεις και σε βιολογικάδικο, γράφει επάνω για φαρμακευτική χρήση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για το.. μπούκωμα της μύτης (το είχα διαβάσει πέρυσι εδω στο φόρουμ, στο τόπικ με την Η1Ν1).

 

Χρησιμοποιήστε το αλατόνερο. Πάρτε ένα ποτήρι νερό και βράστε το για δύο έως τρία λεπτά. Mετά αφήστε το να χλυαρώσει και διαλύστε σε αυτό μισή κουταλιά αλάτι. Στη συνέχεια, ενσταλάζετε το αλατόνερο στα ρουθούνια σας χρησιμοποιώντας μία σύριγγα του φαρμακείου για ενέσεις (αποστειρωμένη, της μίας χρήσης, από την οποία αφαιρείτε τη βελόνα).

Pίχνετε περίπου 3-4 σταγόνες σε κάθε ρουθούνι.

 

Οι αμπούλες με το φυσιολογικό ορό δεν είναι σαν αυτό που περιγράφεις;

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η κεραλοιφή είναι τέλεια για το έγκαυμα. Κι εμάς μας βοηθάει πολύ το καμένο μας χεράκι. Μάλιστα όταν ζέστανα το λάδι έβαλα μέσα και ανθάκια καλέντουλας και λίγο σπαθόχορτο και τα σούρωσα πριν βάλω το κερί. Κερί μπορείς να βρεις και σε βιολογικάδικο, γράφει επάνω για φαρμακευτική χρήση.

 

Σπαθοχορτο μπορεις να βρεις και στη λαικη νομιζω. Ανθακια καλεντουλας?

΄Η μηπως τα βρισκουμε ολα και σε καταστηματα στο κεντρο της Αθηνας που εχουν βοτανα?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο κεντρο της Αθηνας TARA εγω τα βρισκω ολα. Ανθακια καλεντουλας ειναι πολυ ευκολο να φυτεψουμε και σε γλαστρουλα.Ειναι και ομορφα σαν λουλουδακια.Ειχα παρει σπορους αλλα δεν ειχαν πετυχει..Θα παρω ετοιμο φυτο ομως τωρα για να ειμαι σιγουρη.Το κακο ειναι οτι τα ανθακια καλεντουλας ειναι ακριβουτσικα..μπορει ομως να κανω και λαθος.Ισως για την ποσοτητα που εψαχνα εγω να μου φανηκαν ακριβα.Κοριτσακια μου πολλα πολλα χρησιμα βοτανα σε γλαστρακια να βαλετε...

Link to comment
Share on other sites

επισης το μελος Elenia

ειχε βρει αυτην την ιστοσελιδα βαζω το λινκ εδω για να ειναι ολα μαζεμενα

http://www.kellymom.com/herbal/index.html

Λεει για τα βοτανα στον θηλασμο και την εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...