Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΚΡΙΝΙΑ Κ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΤΕΝΤΩΜΕΝΑ


casperαki

Recommended Posts

ΚΑλημερα κοριτσια.

Ογιος μου ειναι 4 μηνων και τον τελευταιο καιρο γκρινιαζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ.Πλεον μονο οταν κοιμαται ειναι ησυχος....Εχει πολλα παιχνιδια , κουνια , ενα αλλο που χοροπηδαει πανω κατω ριλαξ (δεν το συζηταμε πια για ριλαξ) αλλα προτιμαει να του μιλαω συνεχεια να του κανω γκριματσες και μετα απο κανενα 10 λεπτο παλι αρχιζει η γκρινια....δεν ξερω τι να κανω...ειναι εκνευριστικο και ταλαιπωρο.

Επισης 2 φορες που βγηκαμε κατα τις 9 το βραδυ για περιπατο παραλια και καφεδακι με τον αντρα μου τον επιασε κριση και δεν σταματησε να κλαιει..ειχε μελανιασει απο το κλαμα....ηθελε νομιζω να κοιμηθει και δεν μπορουσε????τι να πω???με αποτελεσμα να φυγουμε και να παρω αποφαση οτι δεν ξαναπαω εξω μαζι του(πουθενα δηλαδη ουτε εγω γιατι δεν τον αφηνω σε γιαγιαδες)

Μετα την γκρινια οταν τον κοιταω σκαει ενα χαμογελο ΝΑΑΑΑ!!!

Ποσο θα κρατησει αυτο?Δοντια δεν βγαζει ειναι μικρος νομιζω....συνεχεια τρεχουν σαλια και εχει το χερι στο στομα (εχει κανει και εμετο πολλες φορες απο τα χερια στο λαιμο) και αυτη η ΓΚΡΙΝΙΑ....ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ????ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο ζουζουνάκος σου βγάζει δοντάκια!!!:D Δεν είναι καθόλου μικρός! Ο δικος μου έβγαλε δύο ένα μήνα μικρότερος απο τον δικό σου!!!;) Πάρε του μασητικά παιχνιδάκια και μαλακές πιπίλες που να μπορεί να τις δαγκώνει χωρίς να πονάει. Ρώτα και τον παιδιατρό σου μήπως του βάζεις κι ένα τζελ στα ουλάκια του να μην πονάει.

Φυσικά και θα βγεις βόλτες έξω. Εγώ ακόμα και τώρα όποτε πάμε για καφεδάκι έχω το πόδι μου στο καρότσι και κουνάω.... Τον ηρεμεί το κούνημα! Κι έτσι και ο μπέμπης είναι ήρεμος κι εγώ γυμνάζομαι!!!:lol:

Όταν θα σκάσει μύτη το δοντάκι θα ηρεμήσει. Μη φανταστείς βέβαια πως δεν θα ξαναγκρινιάξει ποτέ!!!:-P Υπομονή να έχουμε να τα ακούμε!!! Κάποια στιγμή θα το συνηθίσεις και δεν θα σου κάνει εντύπωση... Πως όταν μαγειρεύεις κι έχεις τον αποροφητήρα κάποια στιγμή παύεις να τον ακούς; Κάπως έτσι!!!;)

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Βρε κασπερακι που χαθηκες!!?? Κ μενα ο δικος μου ετσι ειναι κ τριβει συνεχεια τα ουλακια του!! Απασχολησε τον κ δωστου κανα μασητικό ή κατι μαλακο τελοσπαντων να ανακουφιζεται!!

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω ενα μασητικο μηλαρακι της φισερ αλλα δεν το θελει....τι να παρω?εχω κ το αλλο που το βαζεις στην καταψυξη αλλα ουτε αυτο θελει...το κρυο μαλλον τον ενοχλει....το πρωτο δοντι πανω η κατω βγαινει???και ποσο καιρο πια θελει για να βγει?μπορω να το δω να καταλαβω?

μπισκοτακι εδω ειμαι απλα πολυ πολυ απασχολημενη τελευταια!

Link to comment
Share on other sites

A Καλα....κι ελεγα οτι ειναι μονο η δικια μου εκνευριστικη!!!!

Εχω παρηγορια που ακουω κι εσας!! α χερια της τα εχει απαπριασει πια και ιδιος το κλασσικο δαχτυλο! Πιπιλα ουτε να την δει και με το που την βλεπει ξυνιζει τα μουτρα της!!!!

Χτες ειχαμε παει στ The Mall να κανω κατι ψωνια που ηθελα και μπαινουμε στα Ζαρα! Φυσκα παω κατευθειαν στα babies να της παρω τιποτα γιατι τρελαινομαι για τετοια ρουχα!!! Ε? Δε σταματησε να τσιριζει, να φωναζει να μιλαει και να γκρινιαζει αφου καποια στιγμη δεν αντεξα και λεω στη μαμα μου παω εξω δε γινεται, εχουμε ξεκουφανει ολο τον κοσμο! Και οταν σας λεω τσιριδες... της Καλας ειναι νοτες μπροστα σε αυτα που εκανε χτες!!!!!

Και γω της πηρα μασητικα αλλα νευριαζει μετα απο καποια ωρα και τα πεταει!! ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΑΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑ!!!!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σίγουρα δόντια ειναι. Κι εμένα άρχισε τη γκρινια απο 4 μηνών και τα πρωτα 2 που βγαινουν κάτω τα εβγαλε στον 6ο. Τα πρώτα δοντια ειναι και τα πιο δυσκολα νομίζω ή απλά μετά εμεις συνηθιζουμε. Αμα βγουνε μετά θα ηρεμήσει λιγάκι αλλά το κακο ειναι ότι όλο κάτι έχουν. Μια τα δοντια, μια θελουν να κοιμηθουν, μια το άγχος αποχωρισμου (αργοτερα αυτο),μια καμμια ιωση, κανένα εμβόλιο που τους ταλαιπωρει....γενικά θελει υπομονή και εγώ προσπαθω να τη βρω!!!!!Καλο κουράγιο σε όλες μας.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ καλη Jessi ξερεις ποσα πολλα παιδακια εχουν βγαλει δοντακι απο τα 4,5 μηνων μην σου φεναιτε παραξενο , η γρινια μπορει να οφειλετε εκει οποτε να προετοιμαζεται για τα δοντακια οποτε υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Tvra to meshmeri που τον ταισα κοιμηθηκε καλα...εχει ξυπνησει τωρα ειναι στην κουνια (Πελαγια την ιδια εχουμε!!ειναι καταπληκτικη!!!) και προς το παρον μιλια δεν βγαζει!!!!Δεν νιωθω τιποτα στα ουλα του.Δεν ειναι πολυ κοκκινα ειναι καπως ροζ-ασπρα....και πολλλαααααα σαλια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι οντως ειναι καταπληκτικη αλλα ο δικος πολλες φορες δεν την θελει και θελει το καροτσι του , αλλα ριχνει κατι υπνους εκει μεσα πολυ ωραια. Και μενα βγαζει πολλα σαλια απαπα , ρωτα τον παιδιατρο τι χρωμα ειναι τα ουλα οταν βγαζουν δοντια νομιζω ασπρα.

Link to comment
Share on other sites

τα σαλια ειναι πααααααααααααρα πολλα οταν βγαινουν τα δοντια. τον μεγαλο τον ειχα μονιμως με μια σαλιαρα.. δεν παλευοταν αλλιως! αλλα το καλο ηταν οτι δεν καταλαβα οτι εβγαζε δοντι! ηταν πολυ ησυχος! να δουμε ο μικρουλης τωρα!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τοτε με πεισατε δοντια εινια γιατι απο σαλια αλλο τιποτα!!!! Ολο μπουρμπουληθρες κανει και βρησκο παντα τα μπλουζαια της κατω απο το λαιμο μουσκεμα!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

προφανώς δόντια είναι, αν γκρινιάζει πολύ το μωρό και ταλαιπωρείται μίλα με τη παιδίατρο, μουντιζαλ λέγεται ένα τζελ για να ανακουφίζει τα ούλα, εμένα η δικιά μου γιατρός μου λεγε στις μεγάλες ανησυχίες να του δίνω και λίγο ντεπόν παιδικό, για να ηρεμεί και να ξεκουράζεται...ξέρεις η γκρίνια φέρνει γκρίνια....και πάει λέγοντας....

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ το μικράκι σου βγάζει δοντάκια ποιό θα βγει πρώτο πάνω η κάτω δεν έχει σημασία σiγουρα θα είναι κάποιος κεντρικό τομέας δοκίμασε bexident bebe και κάπου-κάπου depon (ανά 8 ώρες για 2-3 ημέρες) να δεις οτι θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑλημερα κοριτσια.

Ογιος μου ειναι 4 μηνων και τον τελευταιο καιρο γκρινιαζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ.Πλεον μονο οταν κοιμαται ειναι ησυχος....Εχει πολλα παιχνιδια , κουνια , ενα αλλο που χοροπηδαει πανω κατω ριλαξ (δεν το συζηταμε πια για ριλαξ) αλλα προτιμαει να του μιλαω συνεχεια να του κανω γκριματσες και μετα απο κανενα 10 λεπτο παλι αρχιζει η γκρινια....δεν ξερω τι να κανω...ειναι εκνευριστικο και ταλαιπωρο.

Επισης 2 φορες που βγηκαμε κατα τις 9 το βραδυ για περιπατο παραλια και καφεδακι με τον αντρα μου τον επιασε κριση και δεν σταματησε να κλαιει..ειχε μελανιασει απο το κλαμα....ηθελε νομιζω να κοιμηθει και δεν μπορουσε????τι να πω???με αποτελεσμα να φυγουμε και να παρω αποφαση οτι δεν ξαναπαω εξω μαζι του(πουθενα δηλαδη ουτε εγω γιατι δεν τον αφηνω σε γιαγιαδες)

Μετα την γκρινια οταν τον κοιταω σκαει ενα χαμογελο ΝΑΑΑΑ!!!

Ποσο θα κρατησει αυτο?Δοντια δεν βγαζει ειναι μικρος νομιζω....συνεχεια τρεχουν σαλια και εχει το χερι στο στομα (εχει κανει και εμετο πολλες φορες απο τα χερια στο λαιμο) και αυτη η ΓΚΡΙΝΙΑ....ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ????ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ???

Τί μου θυμίζει..., τί μου θυμίζει....;:):):)

 

A Καλα....κι ελεγα οτι ειναι μονο η δικια μου εκνευριστικη!!!!

Εχω παρηγορια που ακουω κι εσας!! α χερια της τα εχει απαπριασει πια και ιδιος το κλασσικο δαχτυλο! Πιπιλα ουτε να την δει και με το που την βλεπει ξυνιζει τα μουτρα της!!!!

Χτες ειχαμε παει στ The Mall να κανω κατι ψωνια που ηθελα και μπαινουμε στα Ζαρα! Φυσκα παω κατευθειαν στα babies να της παρω τιποτα γιατι τρελαινομαι για τετοια ρουχα!!! Ε? Δε σταματησε να τσιριζει, να φωναζει να μιλαει και να γκρινιαζει αφου καποια στιγμη δεν αντεξα και λεω στη μαμα μου παω εξω δε γινεται, εχουμε ξεκουφανει ολο τον κοσμο! Και οταν σας λεω τσιριδες... της Καλας ειναι νοτες μπροστα σε αυτα που εκανε χτες!!!!!

Και γω της πηρα μασητικα αλλα νευριαζει μετα απο καποια ωρα και τα πεταει!! ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΑΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑ!!!!!!!!!!!

Τί μου θυμίζει..., τί μου θυμίζει....;:):):)

Καλέ το βλαστάρι μου!

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΑΝΕΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

προφανώς δόντια είναι, αν γκρινιάζει πολύ το μωρό και ταλαιπωρείται μίλα με τη παιδίατρο, μουντιζαλ λέγεται ένα τζελ για να ανακουφίζει τα ούλα, εμένα η δικιά μου γιατρός μου λεγε στις μεγάλες ανησυχίες να του δίνω και λίγο ντεπόν παιδικό, για να ηρεμεί και να ξεκουράζεται...ξέρεις η γκρίνια φέρνει γκρίνια....και πάει λέγοντας....

Δεν θα προτηνα το mundisal γιατί μπορεί στιγμιαια να ανακουφίζει αλλά περιέχει αναισθητικό σε πολύ μικρή δόση και σκληραίνει τα ούλα!Μπορει να ανακουφίζει αλλά μετά ο πόνος γίνεται αφόρητος για το μικράκι σας...:wink:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημερα κοριτσια.

Ογιος μου ειναι 4 μηνων και τον τελευταιο καιρο γκρινιαζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ.Πλεον μονο οταν κοιμαται ειναι ησυχος....Εχει πολλα παιχνιδια , κουνια , ενα αλλο που χοροπηδαει πανω κατω ριλαξ (δεν το συζηταμε πια για ριλαξ) αλλα προτιμαει να του μιλαω συνεχεια να του κανω γκριματσες και μετα απο κανενα 10 λεπτο παλι αρχιζει η γκρινια....δεν ξερω τι να κανω...ειναι εκνευριστικο και ταλαιπωρο.

Επισης 2 φορες που βγηκαμε κατα τις 9 το βραδυ για περιπατο παραλια και καφεδακι με τον αντρα μου τον επιασε κριση και δεν σταματησε να κλαιει..ειχε μελανιασει απο το κλαμα....ηθελε νομιζω να κοιμηθει και δεν μπορουσε????τι να πω???με αποτελεσμα να φυγουμε και να παρω αποφαση οτι δεν ξαναπαω εξω μαζι του(πουθενα δηλαδη ουτε εγω γιατι δεν τον αφηνω σε γιαγιαδες)

Μετα την γκρινια οταν τον κοιταω σκαει ενα χαμογελο ΝΑΑΑΑ!!!

Ποσο θα κρατησει αυτο?Δοντια δεν βγαζει ειναι μικρος νομιζω....συνεχεια τρεχουν σαλια και εχει το χερι στο στομα (εχει κανει και εμετο πολλες φορες απο τα χερια στο λαιμο) και αυτη η ΓΚΡΙΝΙΑ....ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ????ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ???

Δοντια δοντια πρεπει να ειναι..

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

kalimera κοριτσια!

Ευτυχως χτες βγηκαμε βολτα το βραδυ ολοι μαζι κ δεν ειχα παλι δραματα λιγη γκρινια αλλα οκ!φαγαμε κ ηπιαμε με λιγο αγχος κ βιασυνη γιατι φοβομασταν τι θα προκυψει!αλλα ολα οκ!

ΘΑ παρω παιδιατρο Δευτερα να ρωτησω για την αλοιφη .Εμας τα σαλια μας δεν περιοριζονται στο λαιμο αλλα σε ολο το μπροστα μερος απο το φορμακι...τον αλλαζω 2-3 φορες την ημερα και οταν το θυμαμαι του βαζω σαλιαρα...!!!!

κανονικα ομως δεν θα επρεπε να ειχε εμφανιστει κατι αν ποναγε?η απλα η διαδικασια περνει πολυ χρονο/?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...