Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

:) καλημερα.εχω ενα κοριτσακι 28 μηνων.το τελευταιο τριμηνο μου αρρωσταινει συνεχεια.μυτες κ μετα βηχας.καθε μερα σχεδον ειμαστε με μασκες.τι γινεται?ξερει κανεις αν παθαινει εξαρτηση απο αυτες?ειχε αρρωστησει 5 μηνων απο βρογχιολιτιδα κ μου ειχε πει η παιδιατρος οτι θα χει μια ευαισθησια μεχρι 2 ετων.εχετε αναλογη εμπειρια?ποτε αρχιζουν να αποκτουν πολλα αντισωματα κ πως μπορουμε να βοηθησουμε?
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εξάρτηση δεν παθαίνει απλά θα εχει ευαισθησία μέχρι κάποια ηλικία, αυτό που πρέπει να κάνεις ειναι ότι μόλις μυξούλες θα πρέπει να της καθαρίζεις την μύτη με φυσιολογικό ορό συχνά για να μην πηγαίνουν πίσω οι μύξες και την πιάνει βήχας.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ακριβώς εξάρτηση αυτό που παθαίνουν όμως παθαίνουν κάτι σαν εξάρτηση που λέγεται φαρμακευτική ρινίτιδα. Το έχει προκαλέσει η εκτεταμένη χρήση του φαρμάκου, φαντάζομαι ότι όταν λες μάσκα εννοείς το αερολιν, η χρήση αυτού του φαρμάκου δεν είναι πανάκια, είναι φάρμακο όπως όλα τα φάρμακα και η εκτεταμένη χρήση προκαλεί την ευαισθησία στον οργανισμό του παιδιού... Αν έχετε χρόνιο πρόβλημα η ομοιοπαθητική είναι η μόνη λύση. Μη το πλακώνεις στις μάσκες, προσπάθησε κάτι πιο ήπιο όπως τα ομοιοπαθητικά φάρμακα, θα πάρει καιρό αλλά θα έχεις αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Η ομοιοπαθητική κακό δεν κάνει. Είναι αλήθεια ότι κάποια λίγα πράγματα τα αποφευγεις γιατί αναστέλουν την αποτελεσματικότιτα των φαρμάκων αλλά είναι τόσο λίγα και τόσο ασήμαντα όπως μέντα, καφεϊνούχα και 2-3 ακόμα. Όχι μέλι. Μπορείς να μάθεις πολλά από αντίστοιχο θέμα εδώ στο parents.gr. Σκέψου το, βοηθά σε χρόνιες παθήσεις, ειδικά στα αναπνευστικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς τα έχουμε περάσει κι ακόμα είμαστε με εισπνοές Flixotide μέχρι τις γιορτές, για να μην ξανακυλήσει.

Είχα ανοίξει και θέμα σχετικά με αυτό: "Βήχας μετά από λαρυγγίτιδα" στην ίδια ενότητα.

Η αλήθεια είναι ότι τραβάει πολύ όλο αυτό με το βήχα, αλλά δεν είστε οι μοναδικοί.

Περαστικά σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς, από πέρισυ που έπαθε πνευμονία... με το παραμικρό της γυρνάει σε βήχα....

Όμως προσπαθώ όσο μπορό να το αντιμετωπίζω με φυσιολογικό ορό (και στην πολύ ανάγκη otrivin) και προσπαθώ να αποφεύγω την χρήση aerolin....

Όσο για το flixotide κι εμείς πέρναμε πέρισυ... Νομίζω ότι είναι κορτιζονούχο....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η μεγάλη γύρω στα 3 που ξεκίνησε παιδικό, είμασταν όλη τη σεζόν με βρογχιολίτιδες και εισπνεόμενα.

 

Ψάχνοντας να βρούμε τι φταίει (αν είναι αλεργικό π.χ.), φτάσαμε στο σημείο να παίρνει 5 διαφορετικά φάρμακα την ημέρα.

 

Τελικά πλησιάζοντας το καλοκαίρι και αφού είχαμε απελπιστεί πλέον, ξαφνικά σταμάτησε το πρόβλημα. Εκτοτε μόνο μία φορά αρρώστησε με βήχα.

 

Μάλλον ήταν ιώσεις που τη "χτυπούσαν" εκεί. Πάντως εξάρτηση δεν παρουσίασε από τη μάσκα και τα φάρμακα, παρόλο που είχαν κορτιζόνη.

Link to comment
Share on other sites

οταν εσας περνανε καποια ιωση εστω χωρις βηχα κ χωρις πυρετο τα βλεπετε να θελουν να ναι ολη την ωρα ξαπλωμενα κ να ναι κακοδιαθετα?κ να μην ξερετε γιατι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα ο μικρός πάλι έχει βήχα (βασικά στον ύπνο). Είχε και φλεματάκια και του έδωσα για μια εβδομάδα το Mucothiol, το οποίο επειδή σπάει τα φλέματα, χειροτερεύει το βήχα. Κι εγώ έχω απελπιστεί με αυτή την κατάσταση, αλλά μάλλον δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο εκτός από τα εισπνεόμενα και πολύ ορό στη μύτη. Το Flixotide είναι όντως κορτιζονούχο. Ελπίζω κι εγώ να περάσει κάποια στιγμή όλο αυτό.

Γενικά ο μικρός όταν περνάει ίωση είναι ευδιάθετος, εκτός από όταν έχει πυρετό. Μάλιστα από το 37,1 (που δεν είναι καν πυρετός) πέφτει πάρα πολύ, θέλει αγκαλίτσα κι είναι σαν ζαλισμένος. Αλλά συνέρχεται γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

οταν εσας περνανε καποια ιωση εστω χωρις βηχα κ χωρις πυρετο τα βλεπετε να θελουν να ναι ολη την ωρα ξαπλωμενα κ να ναι κακοδιαθετα?κ να μην ξερετε γιατι?

 

Όχι.... ακόμη και όταν έχει υψηλό πυρετό παίζει και είναι σχετικά καλή... Η μόνη περίπτωση που ήταν ξαπλωμένη, χωρίς διάθεση και χάλια γενικώς ήταν πέρισυ που περάσαμε 2 φορές πνευμονία και είχε σοβαρό πρόβλημα... Έτσι όπως την είδα, ψιλιάστηκα ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά και καταλήξαμε στο νοσοκομείο....

Πάντως κι εμείς είχαμε πολύ βήχα τις τελευταίες μέρες (τον οποίο τώρα τον κόλλησα κι εγώ) αλλά αυτή τη φορά πέρασε σχετικά εύκολα ΜΟΝΟ με ορό στην μύτη....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Και ο Ιωακείμ παρόλο που μπορεί να κάνει υψηλό πυρετό κάποιες φορές, ευτυχώς η διάθεσή του είναι γενικά καλή. Μόνο όταν έκανε κάτι 39+ λόγω αμυγδαλίτιδας είχε "πέσει", αλλά με το που έπεφτε ο πυρετός συνέρχονταν.

Αυτός ο βήχας αργεί να φύγει όντως...και το κακό είναι ότι μόλις ξαπλώσει και κοιμηθεί αρχίζει το πανηγύρι...Εμένα αν έχει πιεί υγρό και 2 ώρες πρίν, κάνει εμετό. :?

Την τελευταία φορά που κόλησα και εγώ, είχα βήχα 4 μέρες, έβηχα κάθε δευτερόλεπτο. Δεν είχα φλέμματα και ήταν πολύ επώδυνος, τα σωθικά μου με πόναγαν. Τελικά πήγα στο γιατρό (τελευταία στιγμή και αφού είχα περάσει όοολη την ταλαιπωρία) και με τα κατάλληλα φάρμακα υποχώρησε σε 1 μέρα.

Εγω ως σιρόπι του δίνω το spiropent, διαλύει τα φλέμματα και σταματάει σταδιακά ο βήχας. Εχω παρατηρήσει ότι τα εισπνεόμενα (Αερολιν κλπ) τον επιδείνώνουν κάπως...το έχετε παρατηρήσει και εσείς;

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει αν τα εισπνεόμενα επιδεινώνουν το βήχα. Η παιδίατρος μου έχει πει ότι την ώρα της κρίσης του βήχα μπορώ να του κάνω Aerolin για να τον βοηθήσω. Τι να πω; Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά.

Από ότι ακούω, είναι σε έξαρση αυτού του είδους οι ιώσεις (του άνω αναπνευστικού). Και σίγουρα δε βοηθάει η υγρασία του κλίματος. Εδώ στην Πάτρα, έχουμε πολλή υγρασία κι η παιδίατρος μου έχει πει όσο μπορώ να τον αφήνω στους γονείς μου στην Αθήνα, που το κλίμα είναι πιο ξηρό.

Πάντως κι εγώ που είχα κολλήσει από το μικρό, ταλαιπωρήθηκα σχεδόν 2 μήνες με βήχα που τελικά πέρασε μόνος του. Είχα πιει αντιβίωση, 2 μπουκάλια σιρόπι και δεν είχε γίνει τίποτα. Το άφησα και πέρασε μόνο του τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη μου οποτε αρρωσταινει μπουκωμα κλπ το γυρναει σε βρογχιολιτιδα και ειμαστε μονιμως και εμεις με aerolin και flixotide, οπως και τωρα.

Και η μαια μου αλλα και ο παιδιατρος (πανω-κατω) που το συζητησαμε με ρωτησαν ποιος απο τους δυο μας εχει αλλεργιες ή κατι παρομοιο.

Να πω συμπτωση? Να πω οτι ισχυει? Ο αντρας μου ειναι σε ολες τις αλλεργιες "μεσα" και εχει χρονια σπαστικη βρογχιτιδα.

Επισης, δεν ξερω αν σας ενδιαφερει αλλα επειδη ταλαιπωρηθηκα και λιγο με ωτιτιδες, πηγα σε Ωρυλα, ο οποιος μου ειπε οτι τα παιδακια μεχρι 5 χρονων αρρωσταινουν πιο ευκολα απο εμας γιατι υπαρχει ενα σωληνακι το οποιο συνδεει τα αυτια μας με τη μυτη μας. Αυτο το σωληνακι στα παιδια εως 5 χρονων δεν εχει τελειοποιηθει, με αποτελεσμα να μην αεριζεται το αυτι και να μπουκωνουν στη μυτη κατευθειαν. Μου προτεινε να χρησιμοποιω ορο στη μυτη καθημερινα και ας μην εχει προβλημα. Να ειναι η μυτη της παντα καθαρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμεις Δοξα το Θεο δεν εχουμε παρει ποτε τετοια φαρμακα... μάσκες κλπ, όμως το τελευταιο διμηνο η Αγγελιαννα εχει συνεχεια βηχα... μια με φλεμματα, μια οχι κλπ κλπ Ο παιδιατρος που την βλεπει συνεχεια λεει οτι δεν ειναι τιποτα, αντιδραση του οργανισμου σε ιωσεις και κρυωματα κλπ και μας ειπε να το "συνηθισουμε" αφου λογω παιδικου μεχρι την ανοιξη ετσι θα ειμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο Αγιος Βασίλης μας άφησε τα Χριστουγεννα δωράκι μια ιωσούλα με βήχα και έτσι πήραμε την πρώτη μας αντιβίωση για φέτος! :cry::evil:

Μάσκες με aerolin και flixotide, πέρνουμε ήδη για ένα μήνα και συνεχίζουμε ακάθεκτοι :shock::evil:

Το μονο καλό είναι ότι για πρώτη φορά φέτος δεν έιχαμε πυρετό και το ωφείλουμε στις σταγόνες της εχινάτσιας!!! :wink::) Κάτι είναι και αυτό!!!

 

Περαστικά σε όλα τα παιδάκια εύχομαι :?:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις εχουμε βηχα και μυξες (πολλες μυξες) αλλα καθολου πυρετο. Το βραδυ ο βήχας χειροτερευει και ξυπναει συνεχεια και κλαιει... Αρχισαμε αερολιν και φυσιολογικό ορό (στην αναγκη και λίγο παιδικο οτριβιν)... Για να διουμε τι θα διουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μου συνεβει κατι το οποιο δεν το πιστευα !!!

Απο τις 10/12 ξεκινησαμε aerolin + flixotide γιατι ειχε βηχα και φοβηθηκε για βρογχιολιτιδα ο παιδιατρος, την οποια δεν αργησαμε να εκδηλωσουμε. Συνεχιζαμε την αγωγη με τις εισπνοες, αλλα καμμια καλυτερευση.

Την περασμενη εβδομαδα, τον καλεσα στο σπιτι γιατι ηταν χαλια, μας εδωσε αντιβιωση amoxil και σταγονες soldesanil.

Το αποτελεσμα ειναι οτι τοσο καιρο εγω που της εκανα τις εισπνοες ηταν σαν να μην της εκανε!!!! Της εβαζα τη μασκα, μετραγαμε μεχρι το 10, ομως η "κυρια" κραταγε την αναπνοη της!!! Δεν φαινοταν καθολου να πιεζεται και δεν το ειχα σκεφτει καθολου οτι μπορει να εκανε κατι τετοιο. Τωρα βαζουμε τη μασκα και προσπαθω να την κανω να μιλαει, ετσι ωστε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να γινει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά μετά την λήψη του flixotide να δίνεις να πίνει νερό για να ξεπλύνει το στόμα της γιατί η χρήση του δημιουργεί τεριδόνα στα δόντια!!! :wink:

Σε τέτοια φάρμακα έχω κάνει διατρηβή!!! :shock::evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΛΥ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΒΗΧΑ. ΧΘΕΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΜΕ ΒΗΧΑ, ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΑΥΤΙ, ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΦΕΤΟΣ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑΘΜΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΑΦΟΒΑ ΑΕΡΟΛΙΝ (ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΒΗΧΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΠΥΡΕΤΟ (ΑΠΟ 38 ΚΑΙ ΠΑΝΩ). ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΕΡΟΛΙΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

το aerolin μου το πρότεινε και μένα η παιδίατρος να το κάνω όταν είναι κρυωμένος γιατί επειδή είναι βροχοδιασταλτικό βοηθά στο βήχα, αλλά προλαμβάνει και την υποτροπή σε βροχίτιδα.

 

Επίσης το μέλι κάνει πολύ καλό στο βήχα, διάβασα ένα άρθρο που έλεγε ότι σε έρευνα που έγινε διαπιστώθηκε ότι το μέλι πριν το βραδινό ύπνο είχε θετικότερα αποτελέσματα απο τα κλασσικά φάρμακα.

Στον Ιωακείμ έκανα ένα μιγμα απο αφέψημα απο θιμάρι και ζαμπούκο. Σε αυτό πρόσθεσα αρκετό μέλι ώστε να γίνει σαν σιρόπι και του έδινα περίπου 1,5 ml πρωϊ-βράδυ. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά βελτιώθηκε κατά 80%.

Δεν ξέρω αν κάνει για μικρότερα παιδάκια- Ο ιωακείμ είναι 3,5 σχεδόν.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Kαι εμεις απο σημερα ξεκινησαμε aerolin πολυ βηχα και πηρετο 39,5

διαγνωση πνευμονια βροχων και αντιβιωση για 10 μερες.

βρε παιδια εχω απογοητευτει τη θα κανω???? :cry:

Link to comment
Share on other sites

μου συστησε ο γιατρος ενα ομοιοπαθητικο σιροπι για τον βηχα και αν και δεν ειμαι fun της ομοιοπαθητικης το σιροπι ηταν καλο.απο το φαρμακειο το πηρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη...τωρα η ηταν ενα βηχαλακι που θ απερνουσε ευκολα η εκανε δουλεια το σιροπακι..για ρωτηστε τον γιατρο σας..(με διαβεβαιωσε οτι δεν εχει τιποτα το φαρμακευτικο μεσα μονο βοτανα και τετοια)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
:) καλημερα.εχω ενα κοριτσακι 28 μηνων.το τελευταιο τριμηνο μου αρρωσταινει συνεχεια.μυτες κ μετα βηχας.καθε μερα σχεδον ειμαστε με μασκες.τι γινεται?ξερει κανεις αν παθαινει εξαρτηση απο αυτες?ειχε αρρωστησει 5 μηνων απο βρογχιολιτιδα κ μου ειχε πει η παιδιατρος οτι θα χει μια ευαισθησια μεχρι 2 ετων.εχετε αναλογη εμπειρια?ποτε αρχιζουν να αποκτουν πολλα αντισωματα κ πως μπορουμε να βοηθησουμε?

 

ελενα ακριβως το ιδιο επαθα και εγω οταν ηταν 5 μηνων επαθε βρογχιολιτιδα και 1 ετους νοσηλευτηκαμε στο διαβαλκανικο για τον ιδιο λογο. τωρα ειναι 28 μηνων.λοιπον αρχες σεπτεμβρη τον πηγα σε εναν πολυ καλο παιδοπνευμονολογο απο τουσ κορυφαιους απ'οτι εμαθα.και μου εδωσε τις εξης συμβουλες καθε βραδυ φυσιολογικο ορο και με το που ακουω λιγο βηχα ξεκιναω berovent ( εισπνεομενο ) το οποιο δεν περιεχει κορτιζονη για 3-4 μερες.φετος ολο τον χειμωνα τον περασαμε πολυ ηπια.εμενα με διευκρινησε ομως οτι εκανε πολυ καλη δουλεια ο παιδιατροσ που μασ παρακολουθουσε γιατι ποτε δεν μασ φορτωσε με φαρμακα.παντως εαν θελεις καποιες περετερω συμβουλες ρωτα γιατι την εχω ψαξει αρκετα.

Υ.Γ.: ΤΑ ΣΙΡΟΠΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΗΧΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΕΡΙΤΑ.ΓΕΝΙΚΩΣ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...