Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξαφανιση συμπτωματων


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια...Ειμαι καινουργια στο forum σας και ελπιζω να με βοηθησετε και μενα με οσα ξερετε...Λοιπον πριν ενα μηνα εμαθα οτι ειμαι εγκυος...Μεχρι χθες ολα ηταν καλα ακουσαμε και την καρδουλα του δυο φορες (αν και δεν ηταν τοσο εντονη οπως βλεπουμε στα εργα και ετσι οπως το περιμενα) αλλα σημερα ξαφνικα σταματησαν οι αναγουλες και νιωθω οτι ξεπρηστικε και το στηθος μου...Λετε να συμβαινει κατι? Ή ειναι φυσιολογικο να φευγουν αυτα τα συμπτωματα...?(αααα και αυριο αν ειναι ολα καλα κλεινω τον δευτερο και μπαινω στον τριτο μηνα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είχα την ίδια τρέλα με εσένα να βλέπω αν έχω συμπτώματα και αν σταμάτησαν. Ξεκίνησε η εγκυμοσύνη χωρίς συμπτώματα για 1,5 μήνες. Όμως όταν άρχισα μετά να έχω τα συνηθισμένα συμπτώματα άρχισα να με παρακολουθώ κάθε μέρα, μέχρι και να βάζω θερμόμετρο κάθε πρωί, μεσημέρι και βράδυ για να ελέγχο την θερμοκρασία μου. Είχα φτάσει σε σημείο μία να είμαι καλά και μία να εξαφανίζονται τα συμτπωματα και να με πιανει ανησυχία ότι κάτι δεν πάει καλά. Από την τρέλα μου έφτασα να πηγαίνω στη γιατρό μου κάθε 15 μέρες για έλεγχο. Μόλις έβλεπα ότι το μωρό είναι καλά και για μία εβδομάδα όλα ήταν καλά, την επόμενη εβδομάδα με έπιανε πάλι ανησυχία και όλο και κάτι δεν πήγαινε καλά (στο μυαλό μου). Έτσι ήμουν μέχρι τον 3ο μήνα. Μετά τον τρίτο μήνα άρχισα να βάζω άλλα στο μυαλό μου. Συμβαίνει καμιά φορά τα συμπτώματα να μην είναι τόσο αισθητά. Αν έχεις τώρα κοντα ραντεβού με τον γιατρό σου κάνε υπομονή και θα δεις στην επισκεψή που θα έχεις, πως πάει το μωρό σου, αν πάλι όχι και δεν μπορείς να ησυχάσεις, κανόνισε ένα ραντεβού για να σου φύγει η ανησυχία. Πάντως να ξέρεις ότι από την στιγμή που ακούς καρδιακούς παλμούς είναι πολύ σπάνιο να παλλινδρομήση η εγκυμοσύνη και κάθε βδομάδα που περνάει το μωρό σου δένει πιο πολύ μέσα σου. Όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις..οι εμετοι καποια στιγμη σταματανε,οχι ομως σε ολες τις περιπτωσεις,και εγω αν θυμαμαι καλα καποιες στιγμες στην αρχη ηταν πρησμενο και καποιες οχι...η καθε μια εχει τα δικα της συπτωματα...ευχομαι να εχεις μια υπεροχη εγγυμοσυνη....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πριν λίγες μέρες είχα ακριβώς την ίδια αίσθηση: ότι υποχώρησε το πρήξιμο του στήθους και οι ενοχλήσεις στην κοιλιά μου. Επειδή έχουν προηγηθεί μια παλλίνδρομη και μια βιοχημική μέσα σε ένα χρόνο στην πρώτη μου προσπάθεια για παιδί, τώρα που είμαι για τρίτη φορά έγκυος, τρελάθηκα! Πήγα στο γιατρό κλαίγοντας σίγουρη για τα κακά μαντάτα αφού είχα περάσει μια εβδομάδα μέσα στην απελπισία. Μπορείτε να φανταστείτε το σοκ μου όταν τον άκουσα να μου λέει ότι βλέπει καρδιακή λειτουργία. Δεν το πίστευα τον άνθρωπο. Θεώρησα ότι ήταν ένα θαύμα, ένα δώρο Θεού για μια δεύτερη ευκαιρία. Το δίδαγμα: μην απελπίζεσαι και μην προδικάζεις. Ποτέ δεν ξέρεις ποιό είναι το θέλημα του Θεού.

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις κι εγω στην αρχη ειχα τρελλες αναγουλες και εμετουσ και μια μερα σηκωθηκα και δεν ειχα τιποτα!αγχωθηκα τρελλα...βεβαια μετα επανηλθαν κανονικοτατα μη δινεις σημασια μερα με τη μερα διαφερουν αυτα!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Θα πω και εγώ τη δική μου αγωνία μήπως και με καθησυχάσει κάποια..Είμαι στην 6η εβδομάδα,το ραντεβού μου που θα είναι και το 1ο είναι σε μία βδομάδα ακριβώς και επειδή έχει προηγηθεί μία παλίνδρομη στην 6η βδομάδα θέλω να ρωτήσω:Εδώ και 3 μέρες είχα πολλές αναγούλες και από σήμερα το απόγευμα τίποτα!Βέβαια το στήθος μου παραμένει πρησμένο και με πόνο αλλά φοβάμαι πάρα πολύ μήπως περάσω τα ίδια επειδή δεν με έχχει δει ακόμη ο γιατρός μου και θα απουσιαζει αυτές τις μέρες..Και έτσι πρεπει να μείνω με τις σκέψεις μου..Έτυχε αυτό σε καμία από εσάς πριν ακούσει καρδούλα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα πάνε καλά...Κάτι ανάλογο το είχα κι εγώ, είχα ξεκινήσει να έχω αναγούλες στην 7η εβδομάδα (είχα ακούσει ήδη καρδούλα όταν ξεκίνησαν τα συμπτώματα) και μετά από 2 εβδομάδες, δηλ. στην 9η κάπου σταμάτησαν και είχα φοβηθεί πολύ...Τελικά μετά από 1 μέρα ξαναξεκίνησαν και συνέχισαν μέχρι πριν καμιά 10ρια μέρες όπου και στμάτησαν τελείως και πολύ χαίρομαι πλέον-στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα ούτε καν αυτά και είχα τέλεια εγκυμοσύνη...

 

Μη στενοχωριέσαι, υπομονή. Ήδη σήμερα μπορεί να εμφανιστούν όλα μαζί ή και τίποτα, είναι πολύ φυσιολογικό όλο αυτό...Δεν είναι κάθε μέρα η ίδια....Μόνο υπομονή χρειάζεται, όπως και σε όλη την εγκυμοσύνη....

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ηρεμία που μου πρόσφερες..Η αλήθεια είναι ότι επέστρεψαν τα συμπτώματα σήμερα..Κρατώ τη συμβουλή σου και εύχομαι να ακούσω σε μία βδομάδα την καρδούλα..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ηρεμία που μου πρόσφερες..Η αλήθεια είναι ότι επέστρεψαν τα συμπτώματα σήμερα..Κρατώ τη συμβουλή σου και εύχομαι να ακούσω σε μία βδομάδα την καρδούλα..

 

Παρακαλώ!Να θυμάσαι ότι μπορεί κάποιες μέρες να είσαι χάλια (από τα συμπτώματα), αλλά όταν είσαι καλά, δεν πάει να πει ότι κάτι δεν πάει καλά με την εγκυμοσύνη.Κάθε μέρα είναι διαφορετική και κάθε μέρα μπορεί να νιώθεις κάτι διαφορετικό...Α! Επίσης να ξέρεις ότι στην εγκυμοσύνη μπορεί να σου συμβούν τα πιο απίθανα πράγματα!

 

Σου εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη και βήμα βήμα να φτάσεις στη μέρα που θα έχεις στην αγκαλιά το μωρό σου!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...