Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φλεβίτιδα και ειδικό καλτσόν


Recommended Posts

:lol: γεια σας κορίτσια.είμαι στον 7ο μήνα και έχω φλεβίτιδα και κιρσούς.Το πρόβλημα μου μεγάλωσε με την εγκυμοσύνη και ο αγγειολόγος και ο γυνιακολόγος μου συνέστησαν υποχρεωτικά να φοράω την ειδική σφικτή κάλτσα η οποία είναι μέχρι το μπούτι και μου πέφτει συνέχεια... :cry: Τι να κάνω να φοράω ζαρτιέρα;Πως θα τις σταθεροποιήσω καλοκαιριάτικα;Πως θα φοράω αεράτα φορεμάτάκια χωρίσ να φαίνονται;τινα κανω;ευχαριστω :wink:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Rodi έχω δει σε φαρμακεία ότι κυκλοφορούν κάποιες κρέμες (φυτικές) που είναι για αυτές τις περιπτώσεις. Ψάξ' το λίγο… Ρώτα και το γιατρό σου (εννοείτε) και αν σου πει ο.κ. τότε ίσως να μπορείς να φοράς εντός σπιτιού το καλσόν που σου είπαν οι γιατροί και όταν είναι να βγεις να φοράς καμιά κρεμούλα…

 

Έψαξα και βρήκα ένα δείγμα που είχα από φαρμακείο με ομοιοπαθητική που έχω στη γειτονιά μου. Η κρέμα λέγεται “hippokastanea gel” και είναι της “mariaʼs nature products”. Είναι φυτική και ο προμηθευτής για την Ελλάδα είναι η εταιρία «ευ ζην» (http://www.efzyn.gr). Γραφεί ότι είναι ιδανική για ευρυαγγείες, φλεβίτιδες, κιρσούς και αιμορροΐδες.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα το ιδιο προβλημα,ζαρτιερες απαγορευονται κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνηςεμενα οταν ειχα παει να παρω τις καλτσες μου το ειχαν πει και πηρα καλτσον ειδικο για εγκυμοσυνη και φλεβιτιδα

Link to comment
Share on other sites

:D ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά και ο αγγειολόγος και ο γυναικολόγος μου είπαν να τις φοράω από το πρωί πρωτού πατήσω στο πάτωμα το πρωί.Υπάρχει πρόβλημα μήπως προκύψει θρόμβωση και η κρέμα δεν νομίζω ότι είναι εναλλακτική.Αλλά για τις ζαρτιέρες γιατί απαγορεύετει αν φορέσω ένα εχτρα μεγάλο νούμερο;ευχαριστώ είναι δύσκολα πάντως σημερα φοράω έχει 32 βαθμούς έξω και ήμουν εργασία και υποφέρω στον έβδομο μήνα η γυναίκα. :roll:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΜΕΝΑ Ο ΑΓΓΕΙΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΑΡΧΙΚΑ (ΙΚΑ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΦΟΡΩ ΚΑΛΤΣΕΣ Η ΚΑΛΤΣΟΝ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑ 3 ΚΑΛΤΣΟΝ. ΕΠΕΙΤΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΑΓΓΕΙΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ (ΓΙΑΤΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΝ ΟΙ ΚΑΛΤΣΕΣ ΟΥΤΕ ΤΑ ΚΑΛΤΣΟΝ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ. ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι στην ουσια δεν βοηθανε για να μην πεταχτουν οι φλεβες...απλα σε ξεκουραζει αν πονανε τα ποδια σου,εγω το φοραγα μεχρι και μεσα ιουλιου :shock:

το γιατι απαγορευονται οι ζαρτιερες δεν ξερω,μου το ειπε ο αγγειολογος και ο φαρμακοποιος, και γενικα το εχω ακουσει και απο αλλου.τι να σου πω τωρα,δεν ξερω...μαλλον γιατι πιεζουν στην κοιλια :?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εκει που επιθεωρουσα τα μπουτακια μου σημερα, τι ειδα????

ΦΛΕΒΙΤΣΕΣ να εχουν εμφανιστει στο δεξι μου ποδι!!!!

:evil::evil::evil:

 

Εχετε τετοιο θεμα? Καπου το διαβασα μου φαινεται..... αχ γιατι? why God why????

 

Και ειμαι στην 12η εβδομαδα ακομα! Μου ειπε η γυναικολόγος οτι επειδη ειμαι ορθια πολλες ωρες τη μερα καλο εινα να φοραω καλτσον με διαβαθμισμενη πιεση, κ οντως πηρα. Αλλα με τον καυσωνα δε παιζει να το βαλω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω τετοιο θεμα πολλα χρονια.... ειμαι 28 χρονων αλλα το εχω απο την εφηβεια κι ολα αυτα τα χρονια η δουλειες μου ειχαν να κανουν παντα με την ορθοστασια.... και στις εγκυμοσυνες γινοταν ολο και περισσοτερο το προβλημα.... ειχα δοκιμασει διαφορες κρεμες για ανακουφιση αλλα στο θεμα αισθητικης δε γινοταν τιποτα το ιδιαιτερο... ξερω πως υπαρχουν ενεσεις αλλα δεν εχω λεπτομερειες....

εγω απο οταν ανακαλυψα τις καλτσες που φτανουν μεχρι το ριζομηριο σωθηκα... το προβλημα σταθεροποιηθηκε και δεν ασχοληθηκα ξανα... μονο που εχουν καποιες ιδιαιτεροτητες αυτες οι καλτσες... αλλα αξιζει το κοπο......

Link to comment
Share on other sites

εχω τετοιο θεμα πολλα χρονια.... ειμαι 28 χρονων αλλα το εχω απο την εφηβεια κι ολα αυτα τα χρονια η δουλειες μου ειχαν να κανουν παντα με την ορθοστασια.... και στις εγκυμοσυνες γινοταν ολο και περισσοτερο το προβλημα.... ειχα δοκιμασει διαφορες κρεμες για ανακουφιση αλλα στο θεμα αισθητικης δε γινοταν τιποτα το ιδιαιτερο... ξερω πως υπαρχουν ενεσεις αλλα δεν εχω λεπτομερειες....

εγω απο οταν ανακαλυψα τις καλτσες που φτανουν μεχρι το ριζομηριο σωθηκα... το προβλημα σταθεροποιηθηκε και δεν ασχοληθηκα ξανα... μονο που εχουν καποιες ιδιαιτεροτητες αυτες οι καλτσες... αλλα αξιζει το κοπο......

 

Και εγώ μια από τα ίδια.

Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη πήρα κάλτσες ριζομηρίου 180 den (πάρα πολύ σφιχτές) τις οποίες ζορίζεσαι να φορέσεις,μετά όμως δεν καταλαβαίνεις τίποτα όλη τη μέρα.

Με το αισθητικό κομμάτι όμως τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Ελπίζω να μη χειροτερέψει το πρόβλημα, κ όταν περάσει το καλοκαίρι να φοράω το καλτσόν μήπως κ δε προχωρήσει.

Πάντως για να φύγει μετά μόνο το laser έχει αποτέλεσμα μου είπαν.

Αχχχ.... οταν μεγαλωσει το φασολακι μου θα του λεω για τις θυσιες που εκανα γι'αυτο! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κ κάτι άλλο? Το σταυροπόδι παίζει κάποιο ρόλο στη φλεβίτιδα?

Μου έχουν πει να μη κάνω κ πολύ σταυροπόδι, ότι δεν είναι καλό κ για το μωρό, αλλά όλο τα πόδια μου διπλώνουν χωρίς να το καταλάβω!.... :oops:

Link to comment
Share on other sites

ναι,δεν πρεπει στραυροποδι για την φλεβιτιδα,και εγω ειχα στην πρωτη εγκυμοσυνη και τωρα παλι φοραω ειδικο καλτσον,βεβαια,180 den δεν μπορουσα να παρω,δεν μπορω να το βαλω,ασε που θα σκασω τελειως με την ζεστη και ετσι πηρα 70 den,απο τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!

Πρέπει να προμηθευτώ επειγόντως καλσόν εγκυμοσύνης για φλεβίτη πριν απογίνει το αριστερό μου πόδι μπλε σαν το στρουμφάκι... Ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο καλό και από πού μπορώ να το προμηθευτώ;

Ευχαριστώ πολύ πολύ :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...