Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟΣ ΚΑΙ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ


Recommended Posts

ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΑΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ....

 

 

ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟΣ.....

 

 

 

Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΣΤΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΚΕΣ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ...

 

 

???????????????????????????

 

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΡΔΑΜ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ .....

tonina

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω ειμαι θρομβοφιλικη,ετεροζυγη στον παραγοντα leiden.

 

στο πρωτο μου παιδι ειχα ακουσει κι εγω οτι αν κανεις καισαρικη και ακολουθεις αντιπηκτικη θεραπεια δεν πρεπει να κανεις επισκληριο αναισθησια..

 

ρωτησα λοιπον το γιατρο μου και μου ειπε οτι βαση του προβληματος που εχω μαλλον ειναι καλυτερα να κανω καισαρικη,για να μην ζοριστω με οδυνες και λοιπα ουτε εγω ουτε το μωρο..

και φυσικα η επισκληριδιος δεν απαγορευται να γινει γιατι εφοσον πας με ραντεβου για καισαρικη την προηγουμενη μερα δεν παιρνεις καθολου αντιπηκτικη αγωγη-δηλ ηπαρινη..

τωρα αν γινει κατι απροοπτα και σπασουν τα νερα πριν το ραντεβου και εχει προηγηθει ενεση σε πλακωνουν με πηκτικα και γινεται κανονικα και η επισκληριδιος και η καισαρικη..φυσικα καλο ειναι να μην συμβει αυτο αλλα υπαρχουν κι αυτες οι περιπτωσεις..

 

αν διαβασεις μεσα στις οδηγιες λεει επισης οτι πριν την επισκληριδιο δεν πρεπει να εχει γινει ενεση τουλαχιστον 12 ωρες αν θυμαμαι καλα..

 

τωρα σ'αυτη τη γεννα πρωτα ο θεος να πανε ολα καλα θα γεννησω με τον ιδιο τροπο..

Link to comment
Share on other sites

Eκανα αντιπηκτική θεραπεία καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου.Είχα κανονίσει να πάω με ραντεβού για πρόκληση αλλα η μπέμπα μου ήρθε μια εβδομάδα νωρίτερα.Δεν μπόρεσα να κάνω επισκληρίδιο γιατι η αιματολόγος μου είπε πως έπρεπε να έχουν περάσει 24 ώρες απο την τελευταία ένεση(τον τελευταίο μήνα έκανα 2 φορές την ημέρα!)μου χορήγησαν κάποια άλλα παυσίπονα αλλα για επισκληρίδιο η αναισθησιολόγος δεν έπαιρνε την ευθύνη γιατί είχαν περάσει μόνο 17 ώρες και θα μπορούσε να προκληθεί ακατάσχετη αιμοραγία.Η μόνη μου επιλογή μετά τον φυσιολογικό τοκετό ήταν καισαρική με ολική νάρκωση.Και σε αυτή μου ανέφερε πάλι ένα σωρό κινδύνους.Ευη ψάξε το λίγο παραπάνω για να μην έχεις πρόβλημα.Με το καλό εύχομαι!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ ενέσεις ηπαρίνης σε όλη μου την εγκυμοσύνη. Εγώ πήγα με πρόκληση ( για άλλους λόγους όχι για την ένεση) και χτυπιόμουνα 13 ώρες να γεννήσω φυσιολογικά (είχα κάνει επισκληρίδιο) αλλά τελικά γέννησα με καισαρική γιατί ήταν τυλιγμένη στον λώρο. Την τελευταία ένεση την έκανα την προηγούμενη μέρα. Δηλαδη την ημέρα της πρόκλησης δεν έκανα.Τον γιατρό μου που τον είχα ρωτήσει μου είπε ότι μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε και επισκληρίδιο καθώς και φυσιολογικό τοκετό, το πώς και το γιατί μου είπε να μην με απασχολεί. Ακόμα και να γεννούσα πριν την πρόκληση από μόνη μου οπότε θα έκανα την ένεση μου είχε πει να μην με απασχολεί καθόλου

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eκανα αντιπηκτική θεραπεία καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου.Είχα κανονίσει να πάω με ραντεβού για πρόκληση αλλα η μπέμπα μου ήρθε μια εβδομάδα νωρίτερα.Δεν μπόρεσα να κάνω επισκληρίδιο γιατι η αιματολόγος μου είπε πως έπρεπε να έχουν περάσει 24 ώρες απο την τελευταία ένεση(τον τελευταίο μήνα έκανα 2 φορές την ημέρα!)μου χορήγησαν κάποια άλλα παυσίπονα αλλα για επισκληρίδιο η αναισθησιολόγος δεν έπαιρνε την ευθύνη γιατί είχαν περάσει μόνο 17 ώρες και θα μπορούσε να προκληθεί ακατάσχετη αιμοραγία.Η μόνη μου επιλογή μετά τον φυσιολογικό τοκετό ήταν καισαρική με ολική νάρκωση.Και σε αυτή μου ανέφερε πάλι ένα σωρό κινδύνους.Ευη ψάξε το λίγο παραπάνω για να μην έχεις πρόβλημα.Με το καλό εύχομαι!

 

σ'ευχαριστω..αυτα που λες τα γνωριζω γι'αυτο ακριβως το λογο ρωτησα το γιατρο μου τι γινεται σε περιπτωση που δεν προλαβαινεις και εχεις ηδη βαλει την ενεση,και μου ειπε οτι κανουν το αναποδο,βαζουν πηκτικα..τωρα τι να σου πω..το θεμα της επισκληριδιου σε τετοια περιπτωση σαφως και ειναι της αναισθησιολογου..θα ρωτησω και για αυτο για ναμαστε 100% σιγουροι!!

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε σε πιο παλιές δημοσιε'υσεις.. έχει ξανασυζητηθεί το θέμα κ θα δεις πιο πολλές απόψεις..

στο Αρεταίειο που γέννησα εγώ λένε πως πρέπει να έχουν περάσει 12 ωρες από την ένεση για να γίνει επισκληρίδιος..

ο αιματολόγος μου έλεγε πως έρευνες δείχνουν πως δεν υπάρχει πρόβλημα αρκει να εχεις κόψει τα σαλοσπίρ.. βέβαια δεν ήταν αυτός που θα αποφασιζε για τον τοκετό..

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=37889

Το βρήκα!

Ισως ο αντμιν θα έπρεπε να κάνει ένα ξεχωριστό υπόμνημα για το θέμα για να μην ψάχνονται οι μαμάδες που τις ενδιαφέρει το θέμα.

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...