Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συμβουλευτικη εκπαιδευτικη ψυχολογικη υποστηριξη psycall


Recommended Posts

καλησπερα γνωριζετε για το Psycall εχει γραφτει καποια απο σας?περιμενω να μου πειτε περασαν σημερα απο το σπιτι κ μου το προτειναν επισης δινουν μαζι κ την ΜΑΘΗΤΕΙΑ του Γιαννη Ριζου Ελληνικα κ Αγγλικα.εσεις τι λετε?εχει γραφτει καμια?παρεχουν πολλα,νομιζετε οτι ειναι καλο?

η ιστοσελιδα τους ειναι www.psycall.gr

θα ηθελα την γνωμη σας!!!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα γνωριζετε για το Psycall εχει γραφτει καποια απο σας?περιμενω να μου πειτε περασαν σημερα απο το σπιτι κ μου το προτειναν επισης δινουν μαζι κ την ΜΑΘΗΤΕΙΑ του Γιαννη Ριζου Ελληνικα κ Αγγλικα.εσεις τι λετε?εχει γραφτει καμια?παρεχουν πολλα,νομιζετε οτι ειναι καλο?

η ιστοσελιδα τους ειναι www.psycall.gr

θα ηθελα την γνωμη σας!!!!!!!:P

 

 

Δεν γνωρίζω, αλλά βλέποντας την ιστοσελίδα θα σχολιάσω ΜΟΝΟ το τηλεφωνική υποστήρίξη από δασκάλους και καθηγητές....

Δηλαδή, αν το παιδί δεν καταλαβείνει μια άσκηση θα παίνρει τηλέφωνο και θα του λέει τη λύση ο καθηγητής;

πολύ "αλμπάνικο" (που λέμε και στα μέρη μου) ακούγεται αυτό.... Η διδασκαλία είναι σοβαρό πράγμα και δεν γίνεται με ένα τηλεφώνημα..... Προϋποθέτει να καταλάβει το παιδί την έννοια, να ξαναπροδσπαθήσει και μετά, αν δεν βρει λύση, να καθίσει μαζί με το δάσκαλο να συζητήσουν και να βρουν λύση....Όχι να του παρέχει έτοιμη λύση ο δάσκαλος.....

Κρίνοντας από αυτό και μόνο, δεν θα γινόμουν μέλος....

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω, αλλά βλέποντας την ιστοσελίδα θα σχολιάσω ΜΟΝΟ το τηλεφωνική υποστήρίξη από δασκάλους και καθηγητές....

Δηλαδή, αν το παιδί δεν καταλαβείνει μια άσκηση θα παίνρει τηλέφωνο και θα του λέει τη λύση ο καθηγητής;

πολύ "αλμπάνικο" (που λέμε και στα μέρη μου) ακούγεται αυτό.... Η διδασκαλία είναι σοβαρό πράγμα και δεν γίνεται με ένα τηλεφώνημα..... Προϋποθέτει να καταλάβει το παιδί την έννοια, να ξαναπροδσπαθήσει και μετά, αν δεν βρει λύση, να καθίσει μαζί με το δάσκαλο να συζητήσουν και να βρουν λύση....Όχι να του παρέχει έτοιμη λύση ο δάσκαλος.....

Κρίνοντας από αυτό και μόνο, δεν θα γινόμουν μέλος....

 

 

 

οκ εγω δεν το ειδα ετσι...ειναι μια βοηθεια απο το τηλεφωνο σιγουρα δεν θα μπορει να καλυψη ολες τις αναγκες αλλα για παραδειγμα επειδη εχουν αλλαξει ολα στην εκπαιδευση θα μπορω να παρω τηλ.να μου εξηγησουν εμενα πως μπορω να βοηθησω το παιδι.αυτα για το θεμα μαθηματων για το θεμα παιδοψυχολογου που εχεις την δυνατοτητα να κανεις καποιες ερωτησεις για το πως θα χειριστεις καποια θεματα???ειναι κακο?κ μπορεις να κανεις κ δωρεαν επισκεψη οχι μονο τηλεφωνικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, σου το λέω από την αρχή, είμαι πολύ πολύ δυσπιστη σε όλα αυτά, που σου λύνουν τα προβλήματα με απλές, καθημερινές οδηγίες, η δε ιδέα της τηλεφωνικής επικοινωνίας- διδασκαλίας με κάνει να επιβεβαιώνομαι.

Αλλά, αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε όλοι το site, δεν υπάρχει κανένα όνομα, καμία φωτογραφία των υπεύθυνων. Ακόμα και στο ΄ποιοι είμαστε', λέει μόνο γενικά πράγματα, χωρίς ένα όνομα (μην με πάρετε για τρελλή, αλλά έχω απορρίψει ολόκληρο σχολείο για το λόγο αυτό).

Δεν ξέρω τί σχέση έχεις με αυτούς του ανθρώπους (τώρα διαβασα ότι πέρασαν από το σπίτι σου), αλλά αν ξαναπεράσουν, μετάφερέ τους ότι το site δεν είναι καθόλου επικοινωνιακό, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα!επαναφερω λιγο το θεμα!περασαν και απο εμενα και μπορω να πω οτι εμενα με επεισαν που μιλησα μαζι τους και εγινα μελος!καμια αλλη μανουλα που να ειναι μελος και να εχει κανει χρηση των προνομιων της συμβουλευτικης υπαρχει?να μας πει λιγο την γνωμη της!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
καλημερα!επαναφερω λιγο το θεμα!περασαν και απο εμενα και μπορω να πω οτι εμενα με επεισαν που μιλησα μαζι τους και εγινα μελος!καμια αλλη μανουλα που να ειναι μελος και να εχει κανει χρηση των προνομιων της συμβουλευτικης υπαρχει?να μας πει λιγο την γνωμη της!

 

Τελικα τι ισχυει?

Ειναι μουφα ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα και από εμένα,

με ενεδιαφέρει και εμένα το θέμα,

μας πλησιάσαν και μας όχι από την Psycall αλλά από μια οργάνωση " το ροδάκινο ".

Μας είπαν και μας για τηλεφωνική υποστήριξη και δωρέαν συγγράμματα από την εκδοτική Ρίζος.

 

Δεν μας άφησαν όμως καμία κάρτα τους, επίσης στις κάρτες που μας έδειξαν υπήρχαν μόνο κινητά τηλέφωνα, και σε ερώτησή μου αν μπορώ να περάσω από τα γραφεία τους μου είπαν ότι στα γραφεία τους μπορούν να πάνε μόνο όσοι είναι μέλη. Επίσης δεν έχουν και ιστοσελίδα γιατί είναι πολύ κατά της τεχνολογίας.

Μάλιστα έπρεπε να απαντήσω αν θέλω να εγγραφώ στην οργάνωσή τους εκείνη την ώρα γιατί μετά θα κλείναν οι διαθέσιμες θέσεις που είχαν οριστεί για την περιοχή τους.

 

Ξέρει κανέις τίποτα γιαυτούς, γενικά για τέτοιου είδους οργανώσεις ;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί με πλησίασαν κι εμένα από το "ροδάκινο"... Ωραία τα λένε, το ξέρουν καλά το ποιήμα τους τα κορίτσια αλλά κάτι δεν μου πάει καλά...Υπάρχει καμμιά μητέρα που να έχει γίνει μέλος να μας διαφωτίσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τιποτα για καμιά οργάνωση

Αλλά μου φαίνονται αντιφατικά /παράξενα

1) το ''ροδάκινο'' είναι κατά της τεχνολογίας αλλά μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους μόνο με τα κινητά και προσωπικά μόνο αν είσαι μέλος ? Μα για να γίνεις μέλος φαντάζομαι πρώτα θα πληρώσεις.

Και πως θα πληρώσεις ? Απόδειξη θα πάρεις?

 

2) το psycal στη αρχική σελίδα λέει ''

Το εργατικό δυναμικό του δικτύου μας απαρτίζουν:

Δάσκαλοι και καθηγητές Δημοτικού ''

και στο ''Ποιοι είμαστε'' μιλάει για ψυχολόγους.

Τα θέματα που βάζουν στις Υπηρεσίες είναι για ψυχολόγους όχι για εκπαιδευτικούς. Είτε δεν σου λένε ξεκάθαρα τι κάνουν πχ την λύση στα μαθηματικά? Είτε βάζουν εκπαιδευτικούς να κάνουν την δουλειά του δικηγόρου. Ασε που έβαλαν μέσα και τα επαγγελματικά/ασφαλιστικά θέματα.

 

Και στις 2 περιπτώσεις (ίσως περισσότερο στην 1η ) εμενα μου δείχνει έλλειψη επαγγελματισμού.

 

Ενα σωστό κέντρο παροχής υπηρεσίων τουλάχιστον θα έλεγε ξεκάθαρα ονόματα και προσόντα των υπαλλήλων/συνεργατών τα οποία θα είχαν άμεση σχέση με τις προσφερόμενες υπηρεσίες. (και θα ήταν και νόμιμο από πλευράς αποδείξεων)

Link to comment
Share on other sites

Σας συμβουλευω να μην ασχοληθείται καθόλου μαζί τους. Δυστυχώς καταλαβαίνεις πόσο απαταιώνες είναι όταν πια την έχεις πατήσει. Κυκλοφορούν με διάφορες επωνυμίες, η ουσία είνια να σου πλασάρουν κάτι βιβλία της κακιάς ώρα που θα τα πληρώσεις χρυσάφι και φυσικά μετά εξαφανισμένοι και κανένα τηλεφωνο δεν απαντά.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...