Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ?


Recommended Posts

Kαλημέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω εάν καμιά σας έχει εμπειρία από εξωσωματική σε δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα ή αν έχει ακούσει κάτι...θα μπω στην διαδικασία της εξωσ. με προεμφυτευτική διάγνωση και επειδή το κόστος είναι δυσβάσταχτο ήθελα να εξαντλήσω όλα τα περιθώρια...

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχήν τα δημόσια νοσοκομεία είναι εφάμιλλα με τα ιδιωτικά στο θέμα της εξωσωματικής γονιμοποίησης, όμως στο θέμα του προεμφυτευτικού ελέγχου είναι ακόμα πίσω.

Το Έλενα δεν συνεργάζεται με το Χωρέμειο (δεν γνωρίζω όμως μήπως συνεργάζεται με άλλο κέντρο γενετικής) αλλά έχω την εντύπωση πως δεν έχει εξειδικευμένους εμβρυολόγους για να κάνουν την βιοψία στο έμβρυο, που είναι πολύ λεπτή διαδικασία, ώστε να μην καταστραφεί ούτε το προς εξέταση κύτταρο, ούτε φυσικά το υπόλοιπο έμβρυο.

Το Αλεξάνδρα μας το είχε συστήσει πέρσι το Χωρέμειο (συνεργάζεται μόνο με 4 κέντρα εξ. γον. για προεμφυτευτικό έλεγχο, ανάμεσά τους το Αλεξάνδρα), αλλά είχα μιλήσει με τον κ. Δρακάκη (καθηγητής εξωσ. γον. στο Αλεξάνδρα) και μου είχε πει ότι λόγω έλλειψης κονδυλίων δεν κάνει πια το Αλεξάνδρα την διαδικασία αυτή. Δεν ξέρω αν τώρα το ξανάρχισαν, ρώτα πριν κλείσεις ραντεβού για να μην περιμένεις χωρίς λόγο.

Διαφορετικά, φοβάμαι πως για PGD είναι μονόδρομος τα ιδιωτικά εργαστήρια (με όλο το οικονομικό κόστος που αυτό συνεπάγεται, συν την επιπλέον χρέωση της προεμφυτευτικής διάγνωσης).

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από το Χωρέμειο να δεις με ποιους συνεργάζονται (μπορεί να προσέθεσαν και καινούρια κέντρα εξωσωματικής στη λίστα τους) και μετά να ψάξεις πού θα αποταθείς.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και στις δυο σας.

babette, εγώ έχω κάποια εμπειρία από εξωσωματική στο Ελενα παλιότερα, αλλά δεν ξέρω τίποτα για προεμφυτευτικό έλεγχο που ρωτάς. Σου έχουν πει πως πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε ή εσύ το σκέφτεσαι μόνη σου; Γιατί είναι όντως μια πολύ εξειδικευμένη και ακριβή εξέταση και συμφωνώ κι εγώ ότι ίσως δεν γίνεται στα δημόσια, τα οποία σίγουρα έχουν καλούς επιστήμονες γιατρούς, αλλά οι διαδικασίες που δουλεύουν είναι τελείως διαφορετικές και σίγουρα πιο δύσκολες από τα ιδιωτικά κέντρα. Τώρα αν είναι καλά ή όχι στα δημόσια, αυτό θα το κρίνεις μόνη σου καλύτερα, γιατί οι απόψεις σίγουρα κι εδώ διαφέρουν. Εξαρτάται πώς θα συνεργαστείς με το γιατρό (αυτό που λέμε χημεία) και αν η περίπτωσή σου είναι απλή ή όχι. Σίγουρα χρειάζεται περισσότερη υπομονή και επιμονή να διαθέτεις στα δημόσια και πιο γερά νεύρα και αντοχές σε κάποιες περιπτώσεις (είναι όμως και τι θα σου τύχει). Εμένα προσωπικά δεν μου έκανε ούτε κρύο ούτε ζέστη και είχα και θετική και αρνητική εμπειρία. Τώρα έχω απευθυνθεί και στο Αλεξάνδρα όπου διαπίστωσα ότι δουλεύουν κάπως διαφορετικά, χωρίς να είμαι ακόμη σίγουρη αν θα συνεχίσω εκεί. Θα ήθελα κι εγώ να μου πεί την γνώμη της όποια κοπέλα έχει εμπειρία για το Αλεξάνδρα και για τη δουλειά που γίνεται εκεί.

maria ampelokipi, εσύ έχεις κάνει εξωσωματική στο Αλεξάνδρας; Ξέρεις αν είναι καλή η δουλειά που γίνεται εκεί; Οποια κοπέλα θέλει, ας μου στείλει και προσωπικό μήνυμα.

Εύχομαι να κάνουμε τις καλύτερες επιλογές και να μας πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...εγώ πρέπει αναγκαστικά να κάνω προεμφυτευτική γιατί και εγώ και ο άντρας μου έχουμε το στίγμα της Μεσ.Αναιμίας. Ευτυχώς έχουμε ένα αγοράκι 20 μηνών υγιέστατο, αλλά είχαμε άλλες δυο απόπειρες όπου κάναμε διακοπή εγκυμοσύνης λόγω του ότι το έμβρυο έπασχε από Μεσ.Αναιμία...και επειδή θέλουμε δεύτερο παιδάκι πολύ αλλά δεν αντέχω να ξαναμπώ σε αυτή την διαδικασία...θα καταφύγουμε στην εξωσ.με προεμφυτευτικό...

Maria μήπως μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία επικοινωνίας του Χωρέμειου και αν μιλάω με κάποιο όνομα συγκεκριμένα?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

210 7467468 είναι το τηλέφωνο, ζήτα να μιλήσεις με την γραμματέα του Καθηγητή κ. Καναβάκη ή και με τον ίδιο ακόμα. Εγώ είχα κλείσει μαζί του ραντεβού, απλός και συμπαθέστατος άνθρωπος μου φάνηκε. Μου έδωσε τη λίστα με τα κέντρα εξωσωμ. που συνεργάζεται και μου μίλησε για την διαδικασία που ακολουθούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

Babette, δεν ξέρω για προεμφ. έλεγχο, ξέρω όμως τα παρακάτω- τονίζω ότι είναι μόνο η γνώμη μου, αλλά ακούγοντας πολλούς/πολλές θα βγάλεις τα συμπεράσματα σου

 

1. τα δημόσια νοσοκομεία (και ειδικά το Έλενα για το οποίο έχω και προσωπική πείρα και αμέτρητες θετικές απόψεις) είναι το ίδιο καλά με τα ιδιωτικά σε ποσοστά και εμπειρία. Επιπλέον, αν είναι εκεί ο γιατρός σου, γεννάς εκεί και υπάρχουν καταπληκτικοί παιδίατροι που θα μπροείς να τους διαλέξεις εσύ ανάλογα με το αν συννενοείσαι μαζί τους, πόσο καλά σου φέρονται κλπ και όχι με κριτήριο την περιοχή που μένεις όπως γίνεται στα ιδιωτικά..

 

2. Ακόμη και αν δεν κάνει προεμφ. έλεγχο το Έλενα (δεν το ξέρω είπα, έτσι, μπορεί και να κάνει) οι πιο πολλοί γιατροί έχουν κέντρα με τα οποία συνεργάζονται για τις εξετάσεις εκείνες που δεν γίνονται μέσα, οπότε θα σε παραπέμψουν και πάντα το να πηγαίνεις συστημένος είναι καλό.

 

 

Από καρδιάς, ελπίζω να βρεις τη λύση και να σου πάνε όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στίγμα β μ.α. έχουμε και οι δύο, οπότε το έχω ψάξει αρκετά το θέμα. Είμαστε πολύ παρόμοια περίπτωση (είδα το θέμα σου στο thread SOS στίγμα μ.α. και σε καταλαβαίνω απόλυτα), και θεωρώ πλέον ότι δεν αντέχεται αυτή η αγωνία τρεις μήνες να περιμένεις να κάνεις τροφοβλάστη, να μην μπορείς να χαρείς τίποτα, να μην λες τίποτα στο οικογενειακό περιβάλλον (για να μην χρειάζεται να εξηγείς μετά σε όλους τι και πώς) και τελικά να βγαίνουν τα αποτελέσματα και να έχεις το βάρος ότι με δική σου απόφαση διακόπτεις μια εγκυμοσύνη. Χίλιες φορές να δυσκολευτούμε στην αρχή, να ξέρουμε όμως ότι το έμβρυο είναι υγιές και ότι καλώς εχόντων των πραγμάτων δεν θα χρειαστεί να καταφύγουμε σε τοκετό τον 4ο μήνα. Όμως το οικονομικό είναι αρκετά ζόρικο και επειδή -όπως βλέπω τα πράγματα- θα πρέπει να πάμε σε ιδιωτικό κέντρο, το έχουμε αναβάλει προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...εγώ πρέπει αναγκαστικά να κάνω προεμφυτευτική γιατί και εγώ και ο άντρας μου έχουμε το στίγμα της Μεσ.Αναιμίας. Ευτυχώς έχουμε ένα αγοράκι 20 μηνών υγιέστατο, αλλά είχαμε άλλες δυο απόπειρες όπου κάναμε διακοπή εγκυμοσύνης λόγω του ότι το έμβρυο έπασχε από Μεσ.Αναιμία...και επειδή θέλουμε δεύτερο παιδάκι πολύ αλλά δεν αντέχω να ξαναμπώ σε αυτή την διαδικασία...θα καταφύγουμε στην εξωσ.με προεμφυτευτικό...

Maria μήπως μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία επικοινωνίας του Χωρέμειου και αν μιλάω με κάποιο όνομα συγκεκριμένα?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

babette να σου ζήσει το αγοράκι σου και εύχομαι ολόψυχα πολύ γρήγορα να του χαρίσεις ένα και δύο υγιέστατα αδερφάκια. Μακάρι να βρείς εύκολα την άκρη και σίγουρα ο προεμφυτευτικός είναι η καλύτερη λύση στην περίπτωσή σας ώστε να μην ταλαιπωρηθείς ξανά και να είσαι σίγουρη. Μακάρι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
Καλημέρα κορίτσια,

 

καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...εγώ πρέπει αναγκαστικά να κάνω προεμφυτευτική γιατί και εγώ και ο άντρας μου έχουμε το στίγμα της Μεσ.Αναιμίας. Ευτυχώς έχουμε ένα αγοράκι 20 μηνών υγιέστατο, αλλά είχαμε άλλες δυο απόπειρες όπου κάναμε διακοπή εγκυμοσύνης λόγω του ότι το έμβρυο έπασχε από Μεσ.Αναιμία...και επειδή θέλουμε δεύτερο παιδάκι πολύ αλλά δεν αντέχω να ξαναμπώ σε αυτή την διαδικασία...θα καταφύγουμε στην εξωσ.με προεμφυτευτικό...

Maria μήπως μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία επικοινωνίας του Χωρέμειου και αν μιλάω με κάποιο όνομα συγκεκριμένα?

 

Ευχαριστώ πολύ!

γεια σου εχουμε το ιδιο θεμα......μονο που εγω μια φορα επιχειρησα φυσιολογικα και δεν μπορω ποτε ξανα! μπορεις να μου πεις με ποιους συνεργαζετε το χωρεμειο...εγω εκανα εξωσωματικη αλλα δεν πετυχε...αλλα λεφτα για ιδιωτικα δεν εχουμε και θελω να παω σε δημοσιο τωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...