Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπέρα και καλή χρονιά!

είμαι 36+5 κι έχει μια βδομάδα που έχω φαγούρα σε γάμπες, μπούτια, κοιλιά, πλάτη, τώρα τελευταία και πέλματα..

ο γιατρός μου δεν ανησύχησε και μου είπε να μη δίνω σημασία..

η φαγούρα είναι περιστασιακή, δε διαρκεί όλη τη μέρα, και υποχωρεί όταν είμαι έξω -οπότε και μάλλον ξεχνιέμαι-..

είναι τόσο έντονη όμως που βγάζω και κόκκινα σπιθουράκια από το πολύ ξύσιμο, τα οποία μετά από λίγο συνήθως εξαφανίζονται..

 

είχε καμια σας ανάλογη εμπειρία; ανησυχώ ή όχι; πώς σταματάω να φαγουρίζομαι και να ξύνομαιαιαι;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα και καλή χρονιά!

είμαι 36+5 κι έχει μια βδομάδα που έχω φαγούρα σε γάμπες, μπούτια, κοιλιά, πλάτη, τώρα τελευταία και πέλματα..

ο γιατρός μου δεν ανησύχησε και μου είπε να μη δίνω σημασία..

η φαγούρα είναι περιστασιακή, δε διαρκεί όλη τη μέρα, και υποχωρεί όταν είμαι έξω -οπότε και μάλλον ξεχνιέμαι-..

είναι τόσο έντονη όμως που βγάζω και κόκκινα σπιθουράκια από το πολύ ξύσιμο, τα οποία μετά από λίγο συνήθως εξαφανίζονται..

 

είχε καμια σας ανάλογη εμπειρία; ανησυχώ ή όχι; πώς σταματάω να φαγουρίζομαι και να ξύνομαιαιαι;;;;

Καλησπερα ειχε και μια γνωστη μου φαγουρα και της εδωσε ο ιατρος καποια αληφη .[ειδικη για εγκυμοσυνη];)

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ κ εγω τα ιδια φαγουρα μπολικη!! Δεν ψαχνω πλεον για λυση,απλα περιμενω πως και πως να σερβιρω τον μπεμπη πια :P

Καλη χρονια κοριτσια με το καλο τα νινακια μας

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο τα μωρακια σας κοριτσια!

Μηπως η φαγουρα ειναι επειδη εχει τεντωθει πολυ το δερμα? Βαζετε καμια κρεμα για ραγαδες? Εγω εβαζα μια της sant'angelica την kirege οποτε ειχα φαγουρα και με ανακουφιζε και ευτυχως δεν εκανα καμια ραγαδα πουθενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω αλλεργία οποτε έχω φαγουρα και κνησμό απο τον Σεπτεμβριο οποτε είναι άλλη η περίπτωση μου. Βεβαια το πρωτο πραγμα που έκανε η γυναικολόγος μου σε συνδιασμό με τον δερματολόγο ήταν να μου ζητήσουν να κανω εξετάσεις γιατι φοβήθηκαν για χολόσταση κυήσεως (συνηθως εχει κνησμό σε χερια και πέλματα).Μήπως πρεπει να κανεις καμία εξέταση? Βεβαια όλες οσο περνάει ο καιρός έχουμε κνησμό ιδιαίτερα στην κοιλια απο το τέντωμα του δέρματος και συνήθως με κρεμα το καταπραυνουμε.Υπομονή και αν δείς ότι επιδεινώνεται κανε αλλο ένα τηλεφωνο στον γιατρό σου,αυτη είναι η δουλειά τους... Υπομονή σε λίγο θα κραταμε τσ μωρά μας αγκαλιά!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλες!! Και εγώ εδώ και μια εβδομάδα περίπου έχω τρομερή φαγούρα σε όλο το σώμα και με ενοχλούν ακόμη και τα ρουχα που φοράω. Κάπου διάβασα οτι είναι φυσιολογικό. Βρίσκομαι στην 30η εβδομάδα. Μήπως υπάρχει κάποιο αφρόλουτρο ή κάτι άλλο που να καταπραϋνει την φαγούρα;

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά και πάλι!

για αφρόλουτρο δε γνωρίζω, πάντως αν συνεχίσει η φαγούρα λογικά ο γιατρός σου θα σε παραπέμψει σε δερματολόγο-όπως έκανε κι ο δικός μου!

είναι όντως συνηθισμένος ο κνησμός στο τρίτο τρίμηνο. εμένα μου διέγνωσε κνίδωση και μου έδωσε κρέμες για επάλειψη! ελπίζω να ηρεμήσω λίγο!! τίποτα το ανησυχητικό πάντως, Ανθή1!

Link to comment
Share on other sites

Για χολόσταση κύησης ξέρω και εγώ.

Είχε μια γνωστή μου και ξυνόταν παντού, είχε γεμίσει το σώμα της γρατζουνιες από το ξύσιμο. Την ανακούφιζε κάπως το κρύο, να βρίσκεται σε κρύο περιβάλλον δηλαδή. Τελικά της έκαναν τεχνητούς πονους και γέννησε 20 μέρες πριν κλείσει το μήνα της, γιατί δεν άντεχε τη φαγούρα. Μετά όλα ΟΚ Δε ρωτάς το γυναικολόγο σου;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φαγούρα και σπιθουράκια είχα και εγώ σε σημείο να θέλω να γδάρω το δέρμα μου.Τελικά ήταν από την εγκυμοσύνη και ο γιατρός μου έδωσε αν θυμάμαι καλά dactarin και έτσι ηρέμησα.Μόλις γέννησα εξαφανίστηκαν και ησύχασα.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως κορίτσια εμενα μου είπε ότι την μεγαλύτερη ζημια μας την κάνουνε τα αφρόλουτρα απο το σουπερ μάρκετ,εμενα η δερματολόγος μου,μου έδωσε αφρόλουτρο απο το φαρμακείο και κρεμες που καταπραυνουν.Βεβαια οι κρεμες δεν νομίζω ότι με βοηθησαν,μονο το κρυο νερό αλλα το αφρόλουτρο ΄σίγουρα ναι.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή χρονιά. Τέτοια φαγούρα είχε μια ξαδέλφη του άντρα μου στην εγκυμοσύνη της. Μιλάμε είχε σε όλο της το σώμα, στα χέρια, στα πόδια (και στα πέλματα), παντού. Ο γιατρός της είπε να κάνει κάτι εξετάσεις και αφού βγήκαν καλές πήγε σε δερματολόγο και πήρε κάποια αγωγή, συμβατή με την εγκυμοσύνη.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κοριτσια καλησπερα μπηκα στον μηνα μου 29 ιουνιου κ εδω κ λιγες μερες δεν μπορω να κοιμηθω ουτε να ησυχασω απο την φαγουρα στο σωμα μου κ βγαζω πολλα μικρα μικρα σπυρακια... ειναι απο την εγκυμοσυνη λετε? κ τι να κανω για να ηρεμησω απο την φαγουρα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην 38w. Από τον όγδοο είχα απίστευτη φαγούρα στα χέρια κυρίως και στα πόδια. Να φανταστείς ξυπνούσα την νύχτα, επειδή ασυναίσθητα ξυνόμουν και σχεδόν μάτωνα τα χέρια μου. Φοβόμουν μήπως έχω χολόσταση κύησης (είχα δει σε διάφορα sites ότι συνδέεται με την φαγούρα στην εγκυμοσύνη) και πήγα κι έκανα τις σχετικές εξετάσεις (τρανσαμινάσες, χολικά οξέα κλπ). Ευτυχώς όλα καλά. Η φαγούρα συνεχίζεται μέχρι και σήμερα, αλλά ομολογώ ότι έχει ελαττωθεί αρκετά. Ο γιατρός λέει ότι παρουσιάζεται η φαγούρα στις περισσότερες έγκυες. Κυοφορώ αγοράκι και υπάρχει πιθανότητα να δημιουργείται φαγούρα από την αντίθεση των ορμονών μας (εγώ γυναικείες, ο μπεμπούλης ανδρικές). Τι να πώ! Λίγο έμεινε ακόμα.... Υπομονή...

Από αλοιφές βάζω μόνο Bepanthol αντιαλλεργική και αντιηλιακό όταν βγαίνω έξω. Όταν φαγουρίζομαι έντονα, βρέχω τα χέρια μου με νερό και ανακουφίζομαι προσωρινά.

Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

marakicoco καλησπέρα, λέγομαι Μαρία και γράφω για πρώτη φορά στο φόρουμ από τον λογαριασμό του άντρα μου. Δύο εβδομάδες πριν την ΠΗΤ, μέσα σε 3 ημέρες γέμισα σπυράκια σε όλο μου το σώμα, και όταν λέω σε όλο μου το σώμα κυριολεκτώ, εκτός από πρόσωπο, παλάμες και πέλματα. Η φαγούρα ήταν απίστευτη, δεν μπορούσα ούτε να κοιμηθώ ούτε να κάνω τίποτε άλλο, μου ερχόταν να φουντάρω από το μπαλκόνι. Μπήκα άρον αρον και γεννησα γιατί δεν άντεχα άλλο. Στο ΜΗΤΕΡΑ ο δερματολόγος που με είδε μου είπε ότι είναι "Πολύμορφο κύησης" 1 στις 300 κυήσεις. Βέβαια εγώ το πέρασα σε πολύ άσχημο βαθμό, πραγματικά δεν βλεπόμουν ετσι όπως είχα γίνει. Τα σπυράκια εφυγαν τελείως μετά από 1-1,5 μήνα, αλλά εγώ διέκοψα μετά από 2 ημέρες τα χάπια και τις αλοιφές που μου έδωσαν γιατί ήθελα να θηλάσω και φοβήθηκα για το μωρό.

Το καλύτερο είναι να πας σε καποιον εξειδικευμένο δερματολόγο σε συνεννόηση πάντα με το γιατρό σου γιατί απ'οσο γνωρίζω υπάρχουν κάποιες δερματοπάθειες που οφείλονται στην εγκυμοσύνη και το σώμα της κάθε γυναίκας αντιδράει διαφορετικά.

Ο λόγος που σου γράφω δεν είναι για να σε τρομοκρατήσω αλλωστε δεν είναι κάτι επιβλαβές για το μωρό, απλά για να μην ταλαιπωρηθείς.

Είναι η μόνη άσχημη ανάμνηση που έχω από την εγκυμοσύνη μου αλλά ευτυχώς με βρήκε στο τέλος και όλα πήγαν καλά.

Ευχομαι ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Στην 25η εβδομάδα, πήγα σε παθολόγο με πολλά εξανθήματα και κνησμό, και πριν κάνει την διάγνωση ο γιατρός ( εγω τελικά είχα κάτι άσχετο και διαφορετικά συμπτώματα), μου είπε για δυο πολύ συνηθισμένες δερματοπάθειες στην εγκυμοσύνη.

Η μια λέγεται papular dermatitis of pregnancy και η άλλη PUPP. Και οι δυο είναι άκακες, και για την μητέρα και για το παιδί αλλά πολύ εκνευριστικές γιατί προκαλούν φαγούρα, και δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα γι'αυτό...

Σίγουρα δεν είναι τίποτα σοβαρό, απλά άλλη μια εκνευριστική παρενέργεια από τις ορμόνες της εγκυμοσύνης, όπως οι εμετοί και τόσα άλλα... Πήγαινε και στον γυναικολόγο σου καλού κακού, αλλά δεν χρειάζεται να ανησυχείς!!!

foxfoxard20110920_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσα ευχαριστω για τις απαντησεις σας την δευτερα εχω ραντεβου κ με τον γυναικολογο μου να δουμε τι θα μου πει κ αυτος.... η φαγουρα συνεχιζεται κ τα σπυρακια εχουν γινει μικρες μελανιτσες υποφερω αλλα κανω υπομονη... εσυ devx τι εννοεις μπηκες αρον αρον να γενησεις? δεν καταλαβα......

Link to comment
Share on other sites

marakicoco καλησπέρα, λέγομαι Μαρία και γράφω για πρώτη φορά στο φόρουμ από τον λογαριασμό του άντρα μου. Δύο εβδομάδες πριν την ΠΗΤ, μέσα σε 3 ημέρες γέμισα σπυράκια σε όλο μου το σώμα, και όταν λέω σε όλο μου το σώμα κυριολεκτώ, εκτός από πρόσωπο, παλάμες και πέλματα. Η φαγούρα ήταν απίστευτη, δεν μπορούσα ούτε να κοιμηθώ ούτε να κάνω τίποτε άλλο, μου ερχόταν να φουντάρω από το μπαλκόνι. Μπήκα άρον αρον και γεννησα γιατί δεν άντεχα άλλο. Στο ΜΗΤΕΡΑ ο δερματολόγος που με είδε μου είπε ότι είναι "Πολύμορφο κύησης" 1 στις 300 κυήσεις. Βέβαια εγώ το πέρασα σε πολύ άσχημο βαθμό, πραγματικά δεν βλεπόμουν ετσι όπως είχα γίνει. Τα σπυράκια εφυγαν τελείως μετά από 1-1,5 μήνα, αλλά εγώ διέκοψα μετά από 2 ημέρες τα χάπια και τις αλοιφές που μου έδωσαν γιατί ήθελα να θηλάσω και φοβήθηκα για το μωρό.

Το καλύτερο είναι να πας σε καποιον εξειδικευμένο δερματολόγο σε συνεννόηση πάντα με το γιατρό σου γιατί απ'οσο γνωρίζω υπάρχουν κάποιες δερματοπάθειες που οφείλονται στην εγκυμοσύνη και το σώμα της κάθε γυναίκας αντιδράει διαφορετικά.

Ο λόγος που σου γράφω δεν είναι για να σε τρομοκρατήσω αλλωστε δεν είναι κάτι επιβλαβές για το μωρό, απλά για να μην ταλαιπωρηθείς.

Είναι η μόνη άσχημη ανάμνηση που έχω από την εγκυμοσύνη μου αλλά ευτυχώς με βρήκε στο τέλος και όλα πήγαν καλά.

Ευχομαι ό,τι καλύτερο!

 

 

Όσο απίστευτο και αν ακούγεται το πέρασα και εγώ αυτό!!!Σε όλο του το μεγαλείο!!!Δυο εβδομάδες πριν γεννήσω γέμισα σπυράκια ΠΑΝΤΟΥ και είχα απίστευτη φαγούρα!!Δεν μπορούσα να βγω απο το σπίτι γιατί ξυνόμουν ΣΥΝΕΧΩΣ.Ο δερματολόγος μόλις με είδε μου είπε "πολύμορφο εξάνθημα κύησης" συνήθως το παιρνάνε όσες περιμένουν αγόρια!!Κουφό??Χάπια δεν πήρα,μόνο δυο αλοιφές οι οποίες δεν κάνανε τίποτα.Παρακαλούσα να γεννήσω για να ηρεμήσω!Μόλις γέννησα συνεχίστηκε η φαγούρα σε πιο ήπια μορφή για κανένα 15 ήμερο και τα σημάδια απο τα σπυράκια έφυγαν σε ένα μήνα.Πραγματικά είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη χωρίς εμετούς,ζαλάδες,πονάκια.Θα την ζήλευε κάθε γυναίκα αλλά...στο τέλος πέρασα αυτό και ειλικρινά φοβάμαι πολύ μήπως το ξαναζήσω!!!Τόσο σπάνιο και να συμβεί σε μένα????Ευτυχώς συνέβει λίγο πριν γεννήσω αλλιώς..δεν ξέρω..δεν θα το άντεχα.Να σου ευχηθώ να μην είναι κάτι τέτοιο γιατί δεν παλεύεται!!!Με το καλό!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσα ευχαριστω για τις απαντησεις σας την δευτερα εχω ραντεβου κ με τον γυναικολογο μου να δουμε τι θα μου πει κ αυτος.... η φαγουρα συνεχιζεται κ τα σπυρακια εχουν γινει μικρες μελανιτσες υποφερω αλλα κανω υπομονη... εσυ devx τι εννοεις μπηκες αρον αρον να γενησεις? δεν καταλαβα......

 

 

marakicoco καλησπέρα, μπήκα και γεννησα με καισαρική το βράδυ μετά το προγραμματισμένο ραντεβού με το γιατρό μου. Ήμουνα πολύ χαλια κ υπέφερα πραγματικά απο τη φαγούρα, για να ισιώσω θα έπρεπε να κάνω τουλάχιστον 2-3 ενέσεις κορτιζόνης και δεν ήταν ότι καλύτερο για το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Όσο απίστευτο και αν ακούγεται το πέρασα και εγώ αυτό!!!Σε όλο του το μεγαλείο!!!Δυο εβδομάδες πριν γεννήσω γέμισα σπυράκια ΠΑΝΤΟΥ και είχα απίστευτη φαγούρα!!Δεν μπορούσα να βγω απο το σπίτι γιατί ξυνόμουν ΣΥΝΕΧΩΣ.Ο δερματολόγος μόλις με είδε μου είπε "πολύμορφο εξάνθημα κύησης" συνήθως το παιρνάνε όσες περιμένουν αγόρια!!Κουφό??Χάπια δεν πήρα,μόνο δυο αλοιφές οι οποίες δεν κάνανε τίποτα.Παρακαλούσα να γεννήσω για να ηρεμήσω!Μόλις γέννησα συνεχίστηκε η φαγούρα σε πιο ήπια μορφή για κανένα 15 ήμερο και τα σημάδια απο τα σπυράκια έφυγαν σε ένα μήνα.Πραγματικά είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη χωρίς εμετούς,ζαλάδες,πονάκια.Θα την ζήλευε κάθε γυναίκα αλλά...στο τέλος πέρασα αυτό και ειλικρινά φοβάμαι πολύ μήπως το ξαναζήσω!!!Τόσο σπάνιο και να συμβεί σε μένα????Ευτυχώς συνέβει λίγο πριν γεννήσω αλλιώς..δεν ξέρω..δεν θα το άντεχα.Να σου ευχηθώ να μην είναι κάτι τέτοιο γιατί δεν παλεύεται!!!Με το καλό!!

 

 

Δεν ξέρω αν είμαι εξαίρεση στον κανόνα αλλά εγώ είχα κορίτσι.

Αν άντεξες για να γεννήσεις φυσιολογικά πραγματικά μπράβο σου, εγω δεν μπορούσα. Άλλωστε με διαβήτη κύησης και περιτυλιξη ομφαλιου λώρου δεν είχα και πολλές ελπίδες για ΦΤ. Και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου να σου πω.

Δύο ημέρες μετά τη γέννα, ένα βράδυ είχα μείνει μόνο με τα εσώρουχα και ξυνόμουνα όλη νύχτα κάτω από το σεντόνι. Εκεί ζήτησα να μου κάνουν ένεση κορτιζόνης και από εκείνη την ημέρα άρχισα να ηρεμώ.

Κι εγώ είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη αν εξαιρέσω το ζάχαρο, τι να πω...

Ευτυχώς όντως που συνέβει στο τελος αλλιώς δεν ξέρω τι μπορεις να κάνεις πραγματικά!! Ελπίζω να μην ξανασυμβεί.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω κοριτσι εχω κ η φαγουρα συνεχιζεται κοριτσια δν παλευεται.... εχω μπει 10 μερες στον μηνα μου δεν θα αντεξω να παρω ολο τον μηνααααααα..... εχω κουραστει με τα ενοχλητικα σπυρακια κ την φαγουρα... κ εγω black rose μια απο τα ιδια ημουν τιποτα δεν ειχα στην εγκυμοσυνη σαν να μην ημουν εγκυος... ουτε εμετους ουτε ζαλαδες ουτε τπτ κ ολο βολτες δεν καθομουν καθολου μεσα... κ τωρα αυτο το μηνα δεν θελω να παω πουθενα ειμαι με πιρουνι κ ξυνομαι δεν αντεχω... :( η μαμα μου μου λεει να μην παραπονιεμαι γτ δεν ειχα τιποτα τουσ υπολοιπους μηνες κ αυτο δεν ειναι τιποτα αλλα δεν αντεχω πραγματικα............ τι να πω ευχομαι καθε μερα να γεννησω...:) εχθες απο τις 9 το βραδυ ειχα κατι πονους περιοδου ανα μιση ωρα αλλα τους αντεχα κ λεω σημερα μαλλον θα τελειωσουν ολα αλλα ο γιατρος μου μου ειπε πως μονο αν με πιασουν εντονοι πονοι κ δεν τους αντεχω τοτε να παω.. οι πονοι σταματησαν κατα τις 3 το βραδυ κ δεν εχω τιποτα απο χθες ουτε ενα πονο.... :(

Link to comment
Share on other sites

εδω και 2 μερες εχω ενα πονο πανω δεξια στην κοιλια σαν να εχω εσωτερικα σπυρακια....με ποναει οταν σκυβω και οταν ζοριζομαι σαν να ειναι μελανιασμενο το νιωθω.η μαμα μου μου ειπε πως μαλλον βγαζω ραγαδες...ειχε καμια τπτ παρομιο?

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

 

και εγω εμφάνισα πρόβλημα έντονης φαγούρας. καποια βράδια ηταν ανυπόφορη, τοσο ανυπόφορη αφου δεν μπορούσα να κοιμηθώ ολο το βράδυ συν τις καουρες που ειχα.... και εγω φοβήθηκα για χολοσταση κυήσεως αλλα ο γιατρός μου δεν αγχώνεται για κατι τετοιο. Μου ειχε δώσει την πρώτη φορα prezolon για 10 μερες και τωρα που με έπιασε ξανα μου έδωσε prezolon και fenistil. επίσης μου ειπε να χρησιμοποιώ βαμβακερά σεντόνια, εσώρουχα και ρούχα και παιδικό αφρόλουτρο καθως και φυσικό σφουγγάρι. και εγω δεν θέλω να παίρνω χάπια αλλα αν ειναι αν τρελαθω απο το πολυ ξυσιμο....Γενικότερα βέβαια εμενα η εγκυμοσύνη μου είχε αρκετά προβλήματα από την αρχή, δυστυχώς. Ευτυχώς τελειώνουμε τώρα.....

JssYp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλους οποία μπορεί ας με βοηθήσει....Εδώ και 2 εβδομάδες ίσως και παραπάνω έχω μια απίστευτη φαγούρα σε όλο μου το κορμί τι να κάνω ντουζ τι κρεμες να βάζω τίποτα όλη την ημέρα ξινομαι αφού έχω γδαρει τα πόδια μου τα χέρια μου, σε όλο το κορμί σημάδια. Εχω βγάλει Σπυρια πιθανών απο το ξύσιμο. Τα πόδια μου και τα χερια μου εδώ και 4 ημέρες περίπου έχουν γίνει διπλάσια απο το πρηξιμο, έχει τύχει σε καμία να προτείνει κάτι? α βρίσκομαι στην 34η εβδομάδα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτια, καλησπέρα!

Μπορεί να μην είναι τπτ -το εύχομαι!-, μπορεί όμως και να είναι έτσι όπως τα περιγράφεις τα συμπτώματα. Να πάρεις τώρα το γιατρό σου και να τον ρωτήσεις, είναι ο μόνος αρμόδιος να σε καθοδηγήσει! Εγώ προσωπικά δε θα το άφηνα για αύριο!

Εύχομαι όλα να είναι καλά και με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...