Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κούνια που γίνεται κρεβάτι??


Recommended Posts

Σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μια κούνια-κρεβάτι που βγάζοντας τα καγκελα και κατεβάζοντας το ξύλο που είναι στην πλευρά των ποδιών, γίνεται κρεβάτι για παιδάκι ως 6 περίπου χρονών. Είναι πιο ακριβή απο άλλες απλές κούνιες και πιο συμπαγής.

Πιστεύετε οτι αξίζει μια τέτοια αγορά? Έχει αγοράσει καμιά σας κάτι τέτοιο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περασε απο το μυαλο μου αλλα εφυγε για τα εξης:

 

:arrow: Επειδη η κρεβατοκαμαρα μου ειναι περιορισμενον διαστασεων (εβγαλα ενα κομοδινο για να βαλω την κουνια) μου φανηκε τεραστιο.

:arrow: Με τα ιδια χρηματα (ισως μια μικρη διαφορα ) παιρνεις και κουνια και κρεβατακι μετα.

:arrow: Ηταν αρκετα μικρο για κρεβατακι. Αρα θα βολευε για πολυ λιγο διαστημα.

 

Δεν το πηρα τελικα αρα δεν εχω αποψη για τα θετικα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τετοιο αγορασα(κουνια που μετατρεπεται σε μονο κρεβατι)απο γνωστο καταστημα.

Το κρεβατακι κοστισε 229 Ευρω

και το στρωμα 165 Ευρω.

Πιστευω οτι ειναι καλη αγορα(λογω και του καλου στρωματος)

και ξενοιαζεις με το θεμα κρεβατι για περιπου 5 χρονια. :D

Link to comment
Share on other sites

Και μεις τετοια εχουμε, σαν κουνια ειναι μια χαρα δεν την εχουμε κανει ακομα κρεβατι οποτε σε αυτο δεν μπορω να βοηθησω.....

(αλλα ουτε και θα την κανουμε :D εχω την τρελα να αλλαζω το παιδικο οποτε οταν κανουμε αλλαγη απο την κουνια στο κρεβατι θα ναι ευκαιρια για μενα να αλλαξω και διακοσμηση... :D )

Link to comment
Share on other sites

Και μεις τετοια εχουμε, σαν κουνια ειναι μια χαρα δεν την εχουμε κανει ακομα κρεβατι οποτε σε αυτο δεν μπορω να βοηθησω.....)

Παρομοιώς....

 

(αλλα ουτε και θα την κανουμε :D εχω την τρελα να αλλαζω το παιδικο οποτε οταν κανουμε αλλαγη απο την κουνια στο κρεβατι θα ναι ευκαιρια για μενα να αλλαξω και διακοσμηση... :D )

Απορία: Γιατί πήρατε κούνια-κρεβάτι (κοστίζει πιο ακριβά)και δεν πήρατε μια απλή κούνια;;;Επειδή είναι πιο συμπαγής;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πήραμε στην Έλενα κούνια που γίνεται κρεβάτι, με το σκεπτικό να βγάλει 4-5 χρόνια, οπότε πλησιάζοντας σε ηλικία σχολείου να της πάρουμε ένα ολοκληρωμένο παιδικό δωμάτιο (με γραφείο κλπ). Το κόστος δεν ήταν πολύ μεγαλύτερο από την απλή κούνια.Βέβαια προέκυψε αδερφούλα οπότε πασάραμε την κούνια στη μπουμπού!!!

Link to comment
Share on other sites

Απορία: Γιατί πήρατε κούνια-κρεβάτι (κοστίζει πιο ακριβά)και δεν πήρατε μια απλή κούνια;;;Επειδή είναι πιο συμπαγής;;;

 

οταν την πηραμε ημουν 8μηνων :D δεν πολυ σκεφτομουν :D:D

μου αρεσε και σαν σχεδιο, μα εψησαν στο καταστημα.....

παντως ειναι μια χαρα, και αν δεν βαριεσαι ευκολα σαν εμενα.... :D μια χαρα βολευει μεχρι 5-6 χρονων (ειναι λιγο μικρη νομιζω για πιο μεγαλο παιδι....)

Link to comment
Share on other sites

και εμεις τετοια πηραμε

 

η διαφορα μεταξυ κουνιας και κουνια κρεβατι ηταν γυρω στα 100 ευρω

 

την πηραμε και ουδετερο χρωμα για να μπορει να πλασαριστει καταλληλως σε δευτερο παιδακι :D

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια κούνια του πήρα από το mothercare και ευτυχώς δηλαδή γιατί μέχρι και πέρισυ σε αυτή κοιμώτανε!!!

Είναι μια πολύ καλή επιλογη γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα κάνεις το παιδί του "φασούλα" όπως εμείς!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δωστε και μια βοηθεια εδω!!!! :roll::roll::roll:

 

Και εμεις αγορασαμε τετοιο κρεβατακι, το οποιο μεχρι τωρα μια χαρα μας εχει βολεψει!!!

Τωρα ομως που ηρθε και η δευτερη "θεα" τι να κανω??? :roll:

Να ξαναπαρω ενα ιδιο κρεβατι ή να παρω κανονικο κρεβατι στη μεγαλη και να το κρατησω για την μικρη? Ενα κανονικο κρεβατι ομως για 19 μηνων παιδακι???

Μια αλλη λυση που σκεφτηκα ειναι να παω NEOSET ή ΙΚΕΑ και να βρω δυο κρεβατακια που ειναι σαν σπιτακι κτλ. Θα μπορουν ομως να κοιμηθουν σε τετοια κρεβατακια?

Τι λετε βοηθηστε!!! :?

Link to comment
Share on other sites

σωτηρια τετοια κουνια εχω για το παιδακι μου :D ειναι κουνια με αλλαξιερα κ οταν μεγαλωσει θα γινει κρεββατι κ η αλλαξιερα κομοδηνο :!: ειναι τελειο το πηραμε απο μια βιοτεχνια μενιδι νομιζω :o μου το πηρε ο πεθερος μου :o

Link to comment
Share on other sites

Fivi γιατι δεν της παιρνεις κανονικο κρεββατακι με καγκελακια στο πλαι????

 

Απλα σκεφτομαι επειδη δεν ειναι μεγαλο το δωματιο, να μην εχω 2 κρεβατια!

Για αυτο σκεφτομαι μια λυση, οχι κουκετα, αλλα κατι σαν παιχνιδι!!!

Θα μπορουν ομως να κοιμηθουν σε τετοια κρεβατακια ή οχι ακομα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμ το ιδιο προβλημα εχουμε και εμεις.του πηραμε κουνια που γινετε κρεβατι και μετα ομως που ηρθε και το 2ο νινι δανιστηκαμε μια κουνια.αλλα σε λιγο θα πρεπει να βγαλουμε την κουνια απο τον μικρο και δεν ξερουμε ακομα τι να κανουμε. ισως του παρουμε ενα κρεβατακι πρωσωρινο και μετα οταν πανε σχολειο θα τους φτιαξουμε το δωματιο με γραφεια κλπ. εσεις τι λετε?

θωμας

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στις περισσότερες περιπτώσεις έρχεται και ένα δεύτερο νινι από οτι βλέπω, μήπως τελικά είνα προτιμότερο να αγοράζουμε μια απλή κούνια που θα χρησιμοποιήσουμε και για το δεύτερο και αργότερα να τους παίρνουμε κάτι άλλο ιδανικό για πιο μεγάλα παιδάκια?

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι ειναι καλυτερα τελικα αλλα οταν κανεις το πρωτο απο την αγαπη και την λαχταρα σου, παρνεις οτι καλυτερο κα εκει την πατας. δεν σκεφτεσε πολυ το μελον και το 2ο παιδι.

θωμας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή το έψαξα το θέμα, αυτά που λέγονται "κούνιες" είναι περίπου 1,20 σε μήκος, με τη σήμανση "για παιδί ως 2 ετών, και έχουν γύρω στα 100 ευρώ (τα φτηνά μοντέλα). Τα ίδια μοντέλα σε "κούνια-μονό κρεβάτι" έχουν περίπου 230 ευρώ και μήκος 1,45 περίπου, και είνια "για παιδί ως 5 ετών". Τώρα εμένα μου φάνηκε παρανοικό ένα παιδί να πάρει μόνο 25 εκατοστά ύψος μέσα σε 3 χρόνια (δηλ. από 2 ως 5 ετών), :shock: οπότε πήρα από το ΙΚΕΑ μία τρομερή μπλε ηλεκτρικ κούνια που βγαίνει το κάγκελο και γίνεται καναπεδάκι με 100 ευρώ, και ένα σούπερ στρώμα από τη ΜΕDiA strom. Μόλις μεγαλώσει η μπιρμπίλω και δε χωράει θα της πάρουμε κανονικό κρεβάτι για μεγάλους με πρόσθετο καγκελάκι και θα τελειώνει το θέμα.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα ένα βρε παιδιά στο ΗΡΑ με massif ξύλο, 1,5 μέτρο μάκρος και ότι χρώμα και παράσταση θες, που κοστίζει 424 euro με την έκπτωση- η σιφονιέρα/αλλαξιέρα που της ταιριάζει περίπου άλλα τόσα. Είναι ακριβά ή μου φαίνεται??? Βέβαια η ποιότητά τους είναι η καλύτερη που είδα μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό είναι το ακριβό. Και στο Λητώ τα προϊόντα της kitten είναι πανάκριβα. Η κούνια μόνο μπορεί να κοστίζει 770 ευρώ. Υπάρχουν έπιπλα σε όλες τις τιμές και εμείς τελικά αποφασίζουμε με βάσει το πορτοφόλι μας. Αλήθεια στο Ηρα από τα έτοιμα δωμάτια είδες κάτι που να αξίζει;

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή που ανέφερα πιο πανω και άλλες κανα δυο. Γενικά όσες ειναι μασίφ ξύλο μου άρεσαν, ήταν συμπαγείς σαν κανονικό κρεβατάκι - στα υπόλοιπα μαγαζιά που είδα λενε οτι οι κούνιες τους είναι απο ξύλο και mdf. Μάλιστα μια πωλήτρια μου είπε "αποκλείεται να βρείτε μασιφ κούνια, δεν τις φτιάχνουν ετσι πουθενά"

Γιατί, δεν είναι καλές στο ΗΡΑ? Χαλάνε? Ή μήπως δε σου αρέσουν τα σχέδια?

Link to comment
Share on other sites

Ισα - ίσα. Εχω ακούσει οτι είναι η καλύτερη ποιότητα και επιπλέον έχουν πολύ όμορφα σχέδια. Οπότε μάλλον δεν είναι καθόλου ακριβά τα έπιπλα, εάν αναλογιστείς την ποιότητα τους. Υπάρχουν κάποια σχέδια που μου αρέσουν πάρα πολύ. Οπως ένα δωμάτιο που λέγεται huppy birds kαι ένα ακόμα, huppy nights!

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες ενδιαφέρεστε για καλής ποιότητας έπιπλα και δεν σκοπεύετε να δώσετε μια περιουσία δείτε εδώ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2514

 

Είχα ψάξει τα πάντα και κατέληξα εκεί συστημένη βέβαια...πήρα την κούνια-κρεβάτι 350 ευρώ,στρώμα το τελευταίο παιδικό μοντέλο της mediastrom 150 ευρώ και την σιφονιέρα 320 ευρώ ασορτι με το κρεβάτι...παρήγγειλα κι όλη την προίκα από εκεί-αυτοί συνεργάζονται με τα pierros,αλλά τα δίνουν σε καλύτερες τιμές-δηλ.κουνουπιέρα,πάντα,πάπλωμα,σεντόνια,πανώ τοίχου,καλαθάκι καλλυντικών,φωτιστικό ,ριλάξ,όλα ασορτί με το κρεβάτι και την σιφονιέρα....για όλα όλα μαζί (μαζί με κρεβάτι και σιφονιέρα δηλαδή) πλήρωσα μόνο 1000 ευρώ....κι έφτιαξα ένα πολύ όμορφο δωμάτιο σαν αυτά που βλέπεις στις βιτρίνες του ΗΡΑ και του ΛΗΤΩ....

Έμεινα πολύ ευχαριστημένη από ποιότητα ,το μόνο που με δυσαρέστησε και το λέω είναι ότι η παράδοση γίνεται στην είσοδο της πολυκατοικίας κι ενώ είχαμε συνενοηθεί να μας φέρουν τα έπιπλα απόγευμα για να έχω κόσμο να τα μεταφέρουν μας τα έφεραν τελικά πρωί ειδοποιώντας μας τελευταία στιγμή...anyway,το προσπερνώ και σας το συστήνω ανεπιφύλακτα...πρόκειται για βιοτεχνία που κατασκευάζει για τα μεγάλα καταστήματα,γι αυτό τα δίνει και λιανική πιο φτηνά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κορίτσια, δεν καταλαβαίνω το εξής: στην αρχή παίρνουμε την κούνια μέχρι τα 3-3.5 και μετά ας πούμε ότι παίρνουμε κανονικό κρεβάτι, γραφείο κλπ. Αυτά αξίζει τον κόπο να τα πάρει κανείς σε παιδικό στυλ (με νεραιδούλες για κορίτσι πχ) ή μόλις το παιδί πατήσει την Έκτη δημοτικού θα του φαίνονται πολύ παιδικά και θα χρειάζονται πάλι άλλα? Εγώ θυμάμαι πάντως οι γονείς μου είχαν το αντίστοιχο δίλημμα και τελικά μου πήραν από τα 3 μου κανονικό δωμάτιο, που δεν θύμιζε και τόσο παιδικό αλλά θα μπορούσα να το κρατήσω άνετα μέχρι τα 18, και είχα μελαγχολήσει γιατί δεν μου θύμιζε καθόλου το σπίτι της barbie!!!

Είστε διατεθιμένες να κάνετε τόσο συχνά αλλαγές? Αξίζει τον κόπο και τα χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...