Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σακχαρωδης διαβητης


Recommended Posts

Γεια σας πριν λιγες ημερες διεγνωσαν στον αντρα μου σακχαρωδη διαβητη τυπου 1.

Απο τα λιγα που διαβασα στο διαδικτυο απογοητευτηκα γιατι επηρεαζει την ανδρικη γονιμοτητα.

Σας παρακαλω εχει καποια κοπελα αναλογη εμπειρια; Η φυσιολογικη συλληψη ειναι αδυνατη;

Εχετε κανει επιτυχημενη εξωσωματικη ενω υπηρχε αυτο το προβλημα;

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας πριν λιγες ημερες διεγνωσαν στον αντρα μου σακχαρωδη διαβητη τυπου 1.

Απο τα λιγα που διαβασα στο διαδικτυο απογοητευτηκα γιατι επηρεαζει την ανδρικη γονιμοτητα.

Σας παρακαλω εχει καποια κοπελα αναλογη εμπειρια; Η φυσιολογικη συλληψη ειναι αδυνατη;

Εχετε κανει επιτυχημενη εξωσωματικη ενω υπηρχε αυτο το προβλημα;

Σας ευχαριστω πολυ.

 

Γεια σου, Χρυσουλάκι. Αν και δεν έχω ανάλογη εμπειρία, είναι ευτύχημα το ότι δεν είναι σε σένα ο διαβήτης, γιατί αυτό περιπλέκει την κατάσταση.

Θα πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου και επιπλέον να κάνετε οπωσδήποτε 2 σπερμοδιαγράμματα για να δείτε πώς είναι το σπέρμα (κινητικότητα, αριθμός κλπ), διαφορετικά ό,τι και να συζητήσουμε θα είναι θεωρητικό. Μπορεί το σπέρμα να είναι αρκετά καλό και να είναι δυνατή η φυσιολογική σύλληψη.

Βάλτον και σε πρόγραμμα υγιεινής διατροφής και με το καλό με ένα μωράκι!!!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου rosali σ'ευχαριστω για την απαντηση σου.

Εννοειται οτι θα ενημερωσω τον γιατρο μου και θα κανουμε νεο σπερμοδιαγραμμα αφου βεβαια συμβιβαστουμε με τις νεες συνθηκες και βρουμε την ηρεμια μας.

Απλα θα ηθελα να ακουσω παρομοιες εμπειριες για να παρω μια ιδεα για το τι θ'αντιμετωπισω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ο άντρας μου έχει διαβήτη απο τότε που τον γνώρισα.Τα τελευταία 2 χρόνια ειναι ινσουλινοεξαρτώμενος.Τα παιδιά,έχουμε 3 παιδάκια τα κάναμε πριν ξεκινήσει την ινσουλίνη(το έλεγχε απλά με χάπια).Ο μικρότερος μας ειναι 3.Το θέμα ειναι οτι ποτέ δεν τέθηκε θέμα εξωσωματικής επειδή απλά και μόνο είχε διαβήτη.Εγώ αυτό που ξέρω ειναι οτι ο διαβήτης απλά επηρεάζει την στύση του άνδρα και όχι την ποιότητα του σπέρματος.Κάνει κάποια αγωγή ο άνδρας σου?Γιατι ξεκινάς και κάνεις τέτοιες σκέψεις,κάνετε προσπάθειες και δεν είχατε αποτελέσματα?Μην αγχώνεσαι και μεταδίδεις το αγχος σου και στον ανδρα σου διότι επηρεάζει άμεσα το σάκχαρο..

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρουλα μου.

Εδω και 2,5 χρονια προσπαθουμε για μωρακι αλλα χωρις αποτελεσμα. Το σπερμοδιαγραμμα του ηταν παντα μετριο αλλα ολοι οι γιατροι μας ελεγαν οτι μ'αυτες τις τιμες ειναι εφικτη η συλληψη.

Πριν μια εβδομαδα μαθαμε για το διαβητη και ξεκινησαμε αμεσως ινσουλινη.

Ειμαστε ηδη πολυ αγχωμενοι με το θεμα του διαβητη οπως καταλαβαινεις γιατι για μας ειναι κατι αγνωστο. Θεμα με τη στυση δεν εχει αλλα νομιζω πως ειναι πολυ νωρις για κατι τετοιο.

Μου εδωσες λιγο κουραγιο με την δικη σου εμπειρια και σ'ευχαριστω πολυ γι'αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ΑΡΡΥΘΜΙΣΤΟΣ διαβητης μπορει να προκαλεσει υπογονιμοτητα, αλλα και ενα σωρο προβληματα οπως να μας πειραξει τα νεφρα, τα ματια, τα ακρα...

Ο ΣΩΣΤΑ ρυθμισμενος διαβητης ( και αναφερομαι σε γλυκοζυλιωμενη μεγιστο 7) ειναι ο ανθρωπος σαν ολους εμας.. επομενως καντε γλυκοζυλιωμενη να δειτε τα ειπεδα και ολα θα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Και Εγώ έχω διαβήτη 12 χρόνια . Κάνω ινσουλίνη. Προσπαθούμε με τον άντρα μου 3 χρόνια για παιδάκι και ακόμα τίποτα. Βέβαια έχω λιγα κιλά παραπάνω, παρόλο αυτά η γλυκωζιλιωμενη μου είναι 6,5 και προσέχω όσο μπορώ.. έχω κάνει αμέτρητες εξετάσεις και εγώ και ο άντρας μου και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.. Είναι θέμα άγχους.. Αλλά πρέπει γενικά να προσέχει κάνεις τον διαβήτη του .Μην αγχώνεσαι , είναι ένα θέμα που απασχολεί δυστυχώς πολλά ζευγάρια τον τελευταίο καιρό. Καλό θα ήταν βέβαια να κάνει μια γλυκωζιλιωμενη και τις απαραίτητες εξετάσεις (θα σας καθοδηγήσει γιατρός).. Ο διαβήτης είναι τρόπος ζωής!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, μολις 10 μερες ειναι που το μαθαμε και αυτο επειδη τα συμπτωματα ηταν τοσο εντονα που αναγκαστηκαμε να παμε αμεσως στο γιατρο. Μεσα στις πρωτες εξετασεις που μας εκαναν ειναι και αυτη που αναφερατε. Εννοειτε οτι ηταν πολυ υψηλα 13, βεβαια τωρα που ξεκινησαμε ινσουλινη ελπιζω οτι θα το ρυθμισουμε. Καθε ποτε πρεπει να γινετε αυτη η εξεταση;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...