Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Οι ημέρες άδειας κύησης είναι 56 και είναι ημερολογιακές (είναι 8 εβδομάδες χ 7 ημέρες = 56 ημέρες). Ακόμα δεν μπορείς να του πεις με ακρίβεια πότε θα σταματήσεις γιατί η οριστική ΠΗΤ σου θα καθοριστεί από την Β'επιπέδου και βάσει αυτής θα σου δώσουν χαρτί για την άδεια από το ΙΚΑ. Οπότε προς το παρόν έχεις απλά μια εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γρήγορη ερώτηση.σε ποια βδομάδα πηρατε το χαρτί απο τον γιατρό του ΙΚΑ για την Πητ. Εχω κλεισει ραντεβου 13 μέρες πριν την άδεια τοκετού.να το αλλάξω για αργότερα?

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση.σε ποια βδομάδα πηρατε το χαρτί απο τον γιατρό του ΙΚΑ για την Πητ. Εχω κλεισει ραντεβου 13 μέρες πριν την άδεια τοκετού.να το αλλάξω για αργότερα?

 

Όχι μια χαρά είσαι. Εγώ πήγα και το πήρα σήμερα, 15 ημέρες πριν την έναρξη της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτησουλα. Πηρα τηλεφωνο το ικα και μου λεει θέλει ή χαρτι απο γιατρό δημόσιου νοσοκομείου ή συμβεβλημένου εοπυυ.Ο δικός μου είναι εοπυυ αλλα εκλεισα ραντεβού και στο ικα με γιατρο εκεί να μαι σίγουρη.Τώρα ερώτηση.Οι γιατροί του ικα είναι όλοι συμβεβλημένοι με τον εοπυυ?Μήπως φτάνει μόνο ο δικός μου γιατρός?Έχει κανει καμία την διαδικασία τελευταία?Γιατι απ οτι εχω καταλάβει αλλάζούν συνέχεια οι διαδικασιες.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτησουλα. Πηρα τηλεφωνο το ικα και μου λεει θέλει ή χαρτι απο γιατρό δημόσιου νοσοκομείου ή συμβεβλημένου εοπυυ.Ο δικός μου είναι εοπυυ αλλα εκλεισα ραντεβού και στο ικα με γιατρο εκεί να μαι σίγουρη.Τώρα ερώτηση.Οι γιατροί του ικα είναι όλοι συμβεβλημένοι με τον εοπυυ?Μήπως φτάνει μόνο ο δικός μου γιατρός?Έχει κανει καμία την διαδικασία τελευταία?Γιατι απ οτι εχω καταλάβει αλλάζούν συνέχεια οι διαδικασιες.

 

Χθες πηγα και ρωτησα στο ικα και μου ειπε η κοπέλα αυτά που γραφεις κι εσύ: οτι πρέπει να ειναι γιατρός νοσοκομείου ή συμβεβλημένος με τον εοππυυ.

Πρόσεχε τώρα, ο δικός μου γράφει φαρμακα κ εξετάσεις αλλά αυτό σημαίνει οτι ειναι πιστοποιημένος όχι συμβεβλημενος.(ετσι μου ειπε αυτή στο ικα.) Η σφραγιδα του γιατρου γραφει τι απο τα δυο ειναι.Μπορεις απλά να τον ρωτησεις.

 

Να ρωτήσω κατι κι εγώ? Εσείς που κανετε τωρα τα χαρτιά σας, σας ζήτησαν και υπερηχο για την επιβεβαιωση της πητ? Στο ικα μου ειπαν οτι ο συμβεβλημενος γιατρος απλά θα δει το χαρτι του δικου σου γιατρου κ θα σου υπογραψει τη βεβαιωση.Ισχύει? (γιατί θελω να βαλω πητ λιγο αργοτερα...:wink:)

2sEbp3.png1qpAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμβεβλημενος ειναι σιγουρα γιατι το γραφει πανω στη σφραγιδα και το χω τσεκαρει και στο site του εοπυυ.απλως εγω νομιζα αλλιως τη διαδικασια.οτι κλεινεις ραντεβου με το ικα και σου δινει ενα χαρτι που το υπογραφει και ο εργοδοτης και εσυ και οκ.Αυτο μου ειχε πει ο γιατρος και ηξερα και γω αλλα στο ικα μου τα παν τελειως διαφορετικα. Οτι θελει υπευθηνη δη΄λωση του νομου 105 δικια μου και μια βεβαιωση απο την δουλεια μου οτι δεν θα δουλεψω 8 εβδομαδες και αυτα.οχι οτι ε πειραζει απλως μου φαινεται πολυ ευκολο.:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάθε ΙΚΑ έχει τα δικά του.

Στη δική μου περίπτωση, είχα βεβαίωση από Δημόσιο Μαιευτήριο για την ΠΗΤ (καθώς ο γιατρός μου είναι του δημοσίου αποκλειστικά). Δεν τους βόλευε όμως και μου είπαν να κλείσω ραντεβού στο Κέντρο Μάνας Παιδιού της περιοχής μου, όπου ο εκεί γιατρός θα μου συμπλήρωνε το σωστό χαρτί.

Πήγα λοιπόν, μου ζήτησε την Β' επιπέδου (αν και είχα και πιο πρόσφατο υπερηχογράφημα) και μου έβαλε ως ΠΗΤ αυτή την ημερομηνία. Δεν ζήτησε καμία βεβαίωση άλλη από άλλο γιατρό.

Η βεβαίωση η οποία συμπλήρωσε ήταν η μισή για να βάλει τα στοιχεία ο γιατρός και η άλλη μισή για να συμπληρωθεί από τον εργοδότη μου, να σφραγιστεί και μετά να την πάω την πρώτη ημέρα της άδειάς μου, στο τμήμα παροχών του ΙΚΑ της περιοχής μου. Σε κανένα σημείο δεν ζητήθηκε δική μου υπογραφή ή Υπέυθυνη Δήλωση.

Αυτά έγιναν μόλις αυτήν την εβδομάδα.

Πριν από ένα μήνα σε ΙΚΑ κοντινής περιοχής, το έντυπο που συμπλήρωσαν ΙΚΑ-εργοδότης και εργαζομένη ήταν διαφορετικό από το δικό μου.

Η λογίστρια της δουλειάς μου, μου ανέφερε ότι αρχικά ακολουθούσαν την διαδικασία που σου είπαν lilika από το ΙΚΑ, αλλά τελικά είχαν πρόβλημα ακριβώς γιατί το κάθε ΙΚΑ ζήταγε διαφορετικά πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

vtgian στην δουλεια σου τη χαρτι θέλουνε?(για να σε καλυμενη)το ικα μου ειπε φωτοτυπια της γνωματευσης συμβεβλημενου εοπυυ.ουφ...λοιπον θα παρω το χαρτι απο τον γιατρο μου θα τους το δείξω στο ικα (πριν την αδεια μου)και αν τους κανει καλως.;););)μακαρι παντως να μην εχω κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια ερώτηση! Γέννησα εχθες...κ λογικά θα βγω Σάββατο! Στο ΙΚΑ λέω ν παω δευτερα, πήρα το επίδομα κυοφορίας κ τωρα για να παρω το επίδομα λοχείας θα πρεπει μονο να παω την ληξιαρχική πράξη γέννησης... Για το επίδομα τοκετού! Πρεπει να παω την απόδειξη απο το μαιευτήριο στο ΙΚΑ; Το επίδομα. Τοκετού απο που το παίρνουν;;γτ ακούω πολλα κ διαφορά κ εχω μπερδευτεί!

Link to comment
Share on other sites

vtgian στην δουλεια σου τη χαρτι θέλουνε?(για να σε καλυμενη)το ικα μου ειπε φωτοτυπια της γνωματευσης συμβεβλημενου εοπυυ.ουφ...λοιπον θα παρω το χαρτι απο τον γιατρο μου θα τους το δείξω στο ικα (πριν την αδεια μου)και αν τους κανει καλως.;););)μακαρι παντως να μην εχω κανενα προβλημα...

 

Στη δουλειά μου το μόνο που ήθελαν και τους έδωσα, ήταν το χαρτί που πήρα από τον γιατρό του Κέντρου Μάνας Παιδιού. Σε αυτό θα συμπληρώσουν τα στοιχεία της εταιρίας και ότι δεν πρόκειται να με απασχολήσουν 56 μέρες πριν τον τοκετό και 62 ημέρες μετά και θα μου το δώσουν για να το πάω η ίδια, μαζί με αντίγραφο λογαριασμού τραπέζης που να φαίνεται το IBAN στο τμήμα παροχών του ΙΚΑ που ανήκω.

 

Προσοχή! Αν το ΙΚΑ που ανήκετε τώρα είναι διαφορετικό από αυτό που έχει εκδώσει το βιβλιάριό σας, θα σας ζητηθεί να ενημερώσετε το ΙΚΑ με τα νέα στοιχεία, πριν πάτε στις παροχές. Για να γίνει η αλλαγή θα πρέπει να περάσετε από το τμήμα Μητρώου του νέου ΙΚΑ, μαζί με πρόσφατο λογαριασμό ΔΕΚΟ (που να φαίνεται η διεύθυνσή σας).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι ακριβως ειναι το κεντρο μανας και παιδιου?και αλλη μια χαζη ερωτηση.οι γιατροι του ικα και γενικα οι δημοσιοι ανοικουν ολοι στον εοπυυ?εχουν σφραγιδα εοπυυ?στοχαρτι που σας εδωσαν εχουν σφραγιδα εοπυυ?

Link to comment
Share on other sites

το ψαξα λιγο παραπανω και καταλαβα τι ειναι το κεντρο μανας και παιδιου.εκλεισα εκει ραντεβου-να μαι σιγουρη.μου ζητησαν αυχενικη β επιπεδου και χαρτι γιατρου.πηρα τηλ και το ικα μου και μου ειπε(πολυ βιαστικα ομολογουμενως)"κανει κανει και αυτο το χαρτι".ολοι μου οι υπεροιχοι δειχνουν την ιδια ημερομηνια.ελπιζω να μην μου βαλει διαφορετικη ο γιατρος εκει.αυτα απο μενα.εσεις προσφατη εμπειρια απο το ικα?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΧΩ ΠΗΤ 5-2-15. ΠΗΓΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ. ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΑΝ ΠΑΩ ΤΩΡΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗ ΔΩΣΟΥΝ ΄Η ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΤΟΙΜΗ; :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ερώτηση!! Γέννησα στις 10/12 πηγα στο ΙΚΑ έδωσα τη ληξιαρχική πράξη Γεννήσεως κ μου έδωσαν ενα χαρτί για τον ΟΑΕΔ! Αλλα εγω δν θα παρω την 6μηνη αδεια απο τον οαεδ θα γυρίσω στην δουλεια κανονικα μόλις τελειώσει η αδεια λοχείας μου..! Ξέρει καμία αν πρεπει να παω στον ΟΑΕΔ;; Κ αν ο οαεδ μου δίνει τιποτα χρήματα;;;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΧΩ ΠΗΤ 5-2-15. ΠΗΓΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ. ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΑΝ ΠΑΩ ΤΩΡΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗ ΔΩΣΟΥΝ ΄Η ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΤΟΙΜΗ; :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Εγώ όταν πήγα στο ΙΚΑ (στις παροχές) με συμπληρωμένο το έντυπο (που είχα πάρει επίσης από τις παροχές) με τις 3 παραγράφους, μου έδωσαν την απόφαση για το επίδομα κύησης, το οποίο και πήγα στον εργοδότη. Από το ΙΚΑ μου είπαν ότι όταν γεννήσω με το καλό, να τους πάω τη ληξιαρχική πράξη γέννησης για να μου δώσουν και το επίδομα λοχείας. Αυτά γνωρίζω ως τώρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!να ρωτήσω κι εγω κατι;Εχω Πητ 10 Μαΐου.Δουλευω σε φροντιστήριο ως ωρομισθια κ για να καταφέρω να συγκεντρώσω τα ένσημα για τα επιδόματα του ΙΚΑ πρεπει να μείνω μεχρι 3 Απριλίου που κλείνουμε για Πάσχα.Συζητησα με το γιατρο μου να βάλουμε Πητ τέλη Μαΐου για να βγουν οι 56 μέρες αλλα μου ειπε οτι στο ΙΚΑ ζητάνε κ υπερηχο κ θα εχουμε πρόβλημα...Γνωρίζετε κατι σχετικό; Εχετε να προτείνετε κατι; Γιατι βλέπω να χανω το επίδομα κυοφοριας κ τα εχουμε πολλη ανάγκη...ευχαριστω!

 

Κι εμένα ο γιατρός μου είχε αντίστοιχη γνώμη, παρότι ήταν γιατρός νοσοκομείου και δε χρειαζόταν να πάω και σε γιατρό του ΙΚΑ για να μου γράψει την ΠΗΤ. Το παιδί όμως θα φαινόταν ότι γεννήθηκε πολύ πρόωρο και θα εμφανιζόταν τότε το πρόβλημα, γιατί η προωρότητα θα έπρεπε να τεκμηριωθεί, αν δεν κάνω λάθος από το διευθυντή του νοσοκομείου. Αν βέβαια εσύ δε θες να μεταθέσεις για πολλές ημέρες την ΠΗΤ, ίσως να μην έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα επίσημα την ΠΗΤ μου!!!28/2!Κάθομαι απ οτι μου ειπε το ικα 56 μερες πριν ημερολογιακες (με σαββατοκυριακα).Ερώτηση.Η μέρα της πητ απ οτι κατάλαβα υπολογίζετε στο επιδομα λογειας(στις 63 μερες).και γω κάθομαι απο 3/1. σωστα?(μια μια τις μετρησα!λολ)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας. Εχω ΠΗΤ τοκετου στις 29/05/15. Θα δουλεψω μεχρι να γεννησω, αρα λογικα δεν δικαιουμαι επιδομα κυησεως. Αφού γεννησω, θα παρω αδεια μονο 40 μερες. Δικαιουμαι επιδομα λοχειας η οχι? Απο τον ΟΑΕΔ θα παρω κατι?? Υπαρχει καποια κοπελα που να ξερει παρομοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ερώτηση!! Γέννησα στις 10/12 πηγα στο ΙΚΑ έδωσα τη ληξιαρχική πράξη Γεννήσεως κ μου έδωσαν ενα χαρτί για τον ΟΑΕΔ! Αλλα εγω δν θα παρω την 6μηνη αδεια απο τον οαεδ θα γυρίσω στην δουλεια κανονικα μόλις τελειώσει η αδεια λοχείας μου..! Ξέρει καμία αν πρεπει να παω στον ΟΑΕΔ;; Κ αν ο οαεδ μου δίνει τιποτα χρήματα;;;

παιρνεισ μονο τπ συμπληρωματικο του οαεδ και αυτο εαν υπαρχει κατι να παρεις ειναι αναλογια ...

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας ,μολις εκανα εγγραφη και ακομα δεν ξερω να χειριζομαι σωστα την σελιδα,ειμαι ανεργη εγκυος μαμα μιας κορης (την ασφαλιζω), στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα παρει επιδομα τοκετου(991 ευρο) και καισαρικης(165 ευρω) με ασφαλιζε ο συζηγος,θα ηθελα αν μπορει να μου πει καποιος τι δικαιοματα εχω τωρα που δεν δουλευω(επιδομα λοχειας -τοκετου -καισαρικης κτλ).,,στα τελευταια 2 χρονια εχω 200 ενσημα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο γιατρός μου είχε αντίστοιχη γνώμη, παρότι ήταν γιατρός νοσοκομείου και δε χρειαζόταν να πάω και σε γιατρό του ΙΚΑ για να μου γράψει την ΠΗΤ. Το παιδί όμως θα φαινόταν ότι γεννήθηκε πολύ πρόωρο και θα εμφανιζόταν τότε το πρόβλημα, γιατί η προωρότητα θα έπρεπε να τεκμηριωθεί, αν δεν κάνω λάθος από το διευθυντή του νοσοκομείου. Αν βέβαια εσύ δε θες να μεταθέσεις για πολλές ημέρες την ΠΗΤ, ίσως να μην έχεις τέτοιο πρόβλημα.

καλησπερα δεν ξερω αν θα εχεις προβλημα με την πητ σου παντως υπερυχο δεν ζητανε..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ηθελα τα φώτα σάς !ειναι να πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ εδωσα την βεβαίωση εργοδότη στο λογιστή να την συμπλήρωσει κ έχει γράψει οτι η ισοχρονη αδεια μειωμένου ωραρίου που δικαιούμαι αλλα δεν θα πάρω είναι 1 μήνας!απο τον ΟΑΕΔ μου είπαν οτι είναι λάθος δεν είναι λεει 1 μηνας ειναι παραπάνω!πως να το υπολογίσω?παίρνω στην επιθεώρηση εργασίας κ δεν το σηκώνουν!στο ίντερνετ διάβασα οτι είναι περίπου 3.5 μηνες!ξερει καμιά σας να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 10 months later...
Θεώρησα σημαντικό επειδή αυτά που αναγράφονται στα site του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ ελλειπή να καταχωρήσω τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την λήψη των επιδομάτων κυοφορίας /λοχείας, βοήθηματος τοκετού και συμπληρωματικών παροχών μητρότητας.

 

ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ

 

1. Βιβλιάριο ασθενείας ατομικό και οικογενειεακό, αν υπάρχει, για τον υπολογισμό της προσαύξησης λόγω οικογενειακών βαρών.

 

2. Ιατρική βεβαίωση από αρμόδιο ιατρό του ΙΚΑ όπου θα αναγράφεται η πιθανή ημερομηνία τοκετού.

 

3. Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη για την ημερομηνία διακοπής της εργασίας. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση του γιατρού.

 

4.Υπεύθυνη δήλωση της ασφαλισμένης στην οποία αναφέρεται η ημερομηνία διακοπής εργασίας και ότι δεν θα αναλάβει εργασία για όσο χρονικό διάστημα επιδοτείται. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση ιατρού και υπέυθυνης δήλωσης εργοδότη.

 

5. Ένσημα των 2 προηγούμενων ετών. Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν τα ένσημα διότι δεν έχουν εκδοθεί τα αποσπάσματα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης, ζητάτε από τον λογιστή της εταιρίας, βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα επικυρωμένα από το ΙΚΑ που ελέγχει τον εργοδότη

 

6. Ταυτότητα - Αφμ

 

!!!! Ζητήστε μια εξουσιοδότηση από το τμήμα παροχών, την οποία θα επικυρώσει το κεπ ή η αστυνομία, έτσι ώστε ο σύζυγος ή κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας να μπορέσει να παραλάβει το επίδομα λοχείας και το βοήθημα τοκετού.

 

 

ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ

 

1. Βιβλιάριο ασθενείας ατομικό και οικογενειεακό, αν υπάρχει, για τον υπολογισμό της προσαύξησης λόγω οικογενειακών βαρών.

 

2. Βιβλιάριο ασθενείας του συζύγου, αν είναι ασφαλισμένος του ΙΚΑ.

 

3. Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

 

4. Βεβαίωση της κλινικής ή του νοσοκομείου που αναφέρει την ακριβή ημερομηνία διακοπής της κύησης πχ 37η, αν η ημερομηνία του τοκετού έχει διαφορά πάνω από ένα μήνα από την πιθανή ημέρα τοκετού.

 

5. Υπεύθυνη δήλωση οτι δεν πήρατε βοήθημα τοκετού από άλλο υποκατάστημα του ΙΚΑ.Το έντυπο αυτό χορηγείται απο το τμήμα παροχών.

 

6. Ταυτότητα - Αφμ.

 

!!! Σε περίπτωση εξουσιοδότησης απαραίτητη η ταυτότητα του παραλήπτη.

 

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΟΑΕΔ

 

1. Αίτηση. Χορηγείται από τον ΟΑΕΔ

 

2. Βεβαίωση εργοδότη. Χορηγείται απο τον ΟΑΕΔ

 

3. Υπηρεσιακό σημείωμα ΙΚΑ. Οι αποδείξεις από τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας.

 

4. Ατομικό βιβλιάριο ασθενείας.

 

5. Ταυτότητα.

 

6. Ένσημα 2006-2007-2008 ή αναλυτική περιοδική σφραγισμένη από το ΙΚΑ έως την ημέρα που διέκοψε την εργασία της λόγω κυοφορίας με την άδεια του γιατρού.

 

7. Οι αναπληρώτριες, οι ωρομίσθιες καθηγήτριες και δασκάλες προσκομίζουν και την σύμβαση τους.

 

[/i]

 

Θα ήθελα την βοήθειά σου σε κάτι. Είμαι στην 17η εβδομαδα και τον Φλεβαρη του 2016 αλλαξα εργοδότη. Άρα τα ένσημα των 2 προηγούμενων ετών πρέπει να τα ζητήσω από τον προηγούμενο εργοδότη μου επικυρωμένα?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθειά σου σε κάτι. Είμαι στην 17η εβδομαδα και τον Φλεβαρη του 2016 αλλαξα εργοδότη. Άρα τα ένσημα των 2 προηγούμενων ετών πρέπει να τα ζητήσω από τον προηγούμενο εργοδότη μου επικυρωμένα?[/QUOT

 

ΚΟΡΙΝΑ1984 τα ενσημά σου μπορεις να τα παρεις απο το ικα. Νομιζω οτι πας στο μητρωο με το ΑΜΚΑ σου και ζητας να σου εκτυπωσουν τα ενσημα της χρονικής περιόδου που σε ενδιαφέρει. Εγώ αυτο έκανα την προηγούμενη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...