Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 463
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rozi

    rozi 77 δημοσιεύσεις

  • Haris1977

    Haris1977 20 δημοσιεύσεις

  • ster

    ster 12 δημοσιεύσεις

  • voula2

    voula2 11 δημοσιεύσεις

ζαφυρενια μια ερωτηση, ποσο σε κοστιζουν αυτα το μηνα .αλοα και τα συναφη

Μιλάω για το τζελ της αλόης που βρίσκεται στο φυτο..Η αλόη για να είναι θεραπευτική πρέπει να την έχεις φυτέψει 2 χρόνια.Εγω πέρνω το τζελ το χτυπάω στο μίξερ το κάνω παγάκια και πινω ενα καθε μερα με χυμο. Για τα προιόντα της αλόης υπάρχουν site με διαφορεσ τιμες αρκεί να είναι γνήσια...Ένα κουτι με άλατα κάνει γύρω στα 5euro και μια λάσπη 10.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το τζελ της αλόης που βρίσκεται στο φυτο..Η αλόη για να είναι θεραπευτική πρέπει να την έχεις φυτέψει 2 χρόνια.Εγω πέρνω το τζελ το χτυπάω στο μίξερ το κάνω παγάκια και πινω ενα καθε μερα με χυμο. Για τα προιόντα της νεκράς θάλασσας υπάρχουν site με διαφορεσ τιμες αρκεί να είναι γνήσια...Ένα κουτι με άλατα κάνει γύρω στα 5euro και μια λάσπη 10.

συγνωμη σια τα προιοντα νεκρασ θαλασσας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χαιρετώ και πάλι :)

Με θυμάστε? Είμαι εκείνος ο τύπος που ούρλιαζε το καλοκαίρι και παραπονιόταν οτι ανακάλυψε πως έχει ψωρίαση και η φαγούρα δεν το άφηνε να κοιμηθεί.

Εκείνος λοιπόν.....

Αφού λοιπόν παιδιά με ξεπάστρεψε η φαγούρα, δεν άντεξα άλλο και στράφηκα προς τα γνωστά σε όλους τους ψωριασικούς φάρμακα.

Αφού λοιπόν όπως θα θυμάστε κάποιοι δοκίμασα κάθε ,γνωστό σε εμένα, υπαρκτό σκεύασμα για να ρίξω λίγο τα συμπτώματα, χωρίς κανένα αποτέλεσμα, τέλη του Αυγούστου κατέρευσα σωματικά και ψυχικά, μετά απο περίπου 45 μέρες χωρίς ύπνο (κατα μέσο όρο 3 ώρες την ημέρα, και ορισμένες φορές 24-36 ώρες ξύπνιος) και ανέλαβαν δράση οι γονείς μου (οι οποίοι δε γνώριζαν τίποτα μιας και ζουν σε νησί και δεν τους το είχα πει για να μην ανησυχήσουν). Πήγα ξανά λοιπόν σε δερματολόγο, εξετάσεις αίματος φουλ, για τα πάντα, βιοψία δέρματος (η οποία ήταν απο ασαφής μέχρι και όμοια χρησμού του μαντείου των δελφών) και όλα τα συναφή και καλωσόρισα "με πίπτοντα σάλια" (όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ μου) στη ζωή μου την κυκλοσπορίνη. Θαύμα! Ένα απίστευτο εργαλείο στα χέρια των γιατρών! Μια ανακάλυψη που σώζει ζωές! (κάπως έτσι λανσάρεται η κυκλοσπορίνη στα διάφορα φόρουμ και ιστοσελίδες). Ναι, μέσα σε δύο βδομάδες ήμουν περδίκι. Φυσιολογικός άνθρωπος. 18ωρα ύπνου, άφθονο σεξ, φυσιολογική ζωή.

Θλίβομαι που υπάρχει κόσμος, ΑΝΘΡΩΠΟΙ, γιατροί, νοήμονα όντα που διαβάζουν όλα τα ανωτέρω και πιστεύουν (ή θέλουν να πιστεύουν) πως καλά τα λέω. Έτσι..... φάρμακα , φάρμακα, φαρμακα..... φάρμακα.

ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ , ΣΤΟ ΤΈΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΣΤ ΜΟΥ. ΦΑΣΚΩ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΑΣΚΩ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΟΓΟ.

Έξι ολόκληρους μήνες ξέχασα πως είμαι ψωριασικός. Απόλυτη χαλαρότητα. Κανένα πρόβλημα. Μοναδικό μου πρόβλημα ήταν πως σιγά σιγά άρχισα να νιώθω ενόχληση στα νεφρά μου. Αργά αλλά σταθερά.

Στο μεταξύ, όλους αυτούς τους μήνες ΔΙΑΒΑΣΑ. Έψαξα όσο μπορούσα. Οτιδήποτε. Βότανα για ψωρίαση, υγρά για ψωρίαση, στερεά για ψωρίαση, κόπρανα για ψωρίαση (χαχααχχαχαχα) τα πάντα όλα. Άρθρα, μελέτες, κουκουλωμένες ανακαλύψεις, ευρύματα, μαρτυρίες.

Τι βρήκα?

Βρέθηκα μπροστά σε έναν ανοικτό πόλεμο.

Φαρμακοβιομηχανία εναντίον φύσης.

Βρήκα πως τα φάρμακα είναι ο πιο έξυπνος τρόπος να κρατήσεις κάποιον στη φυσιολογική ζωή, καθιστώντας τον παράλληλα όμηρο της ίδιας του της ασθένειας, η potential ασθενή κάποιας άλλης ασθένειας που θα του προκαλέσει το φάρμακο που πήρε για να ξεφύγει απο την υπάρχουσα ασθένεια.

ΠΕΛΑΤΕΣ.

Αυτό βρήκα.

Βρήκα ανθρώπους απο ολόκληρο τον πλανήτη, εξαναγκασμένους σε μια πελατειακή σχέση με τις φαρμακοβιομηχανίες.

Πήρα κορτιζόνη πέρυσι τον Μάιο για να "θεραπευτώ" απο την ψωρίαση. Τι μου ξέφυγε όμως? Μου ξέφυγε το γεγονός οτι η ίδια η κορτιζόνη.... προκαλεί ψωρίαση! χαχαχαχαχαχαχαχα ναι γαμώ το κέρατο μου και δεν το ήξερα. Γιατί αν το ήξερα δεν θα την έβαζα ποτε μέσα μου. Ξέρω τώρα θα πεταχτούν γιατροί και νοσοκόμοι να μου πουν πως είναι απαραίτητη. Ναι, είναι. Ένα βήμα πριν το θάνατο είναι. Σε άλλες καταστάσεις, κατηγορηματικά ΟΧΙ. Σκατά στη μάπα των φαρμακοβιομηχανιών. Αυτό έχω να πω.

Εδώ πρέπει να αναφέρω πως μέσα απο αυτό το site αν θυμάμαι καλά ή απο κάποιο άλλο φόρουμ σχετικό με ψωρίαση, είχα μάθει για μια κηραλοιφή απο τον Ροδόκηπο των Φιλόσοφων (μου φαίνεται, δεν είμαι σίγουρος για την ονομασία τους), την οποία τότε είχα πάρει και είχα δοκιμάσει, με θετικά αποτελέσματα, πλην όμως η κατάστασή μου ήταν τόσο προχωρημένη που δεν άντεξα και στράφηκα στην κυκλοσπορίνη. (σημείωση: δυστυχώς η μυρωδιά της αλοιφής ήταν τόσο έντονη που ειδικά στη δική μου περίπτωση που έπρεπε να τη βάζω σε όλο μου το σώμα, με κούρασε ιδιαίτερα. Αν το διαβάσει αυτό κάποιος απο τους ανθρώπους που ασχολούνται με την παρασκευή της αλοιφής, ας το βελτιώσουν λίγο)

Έμαθα λοιπόν πως κανείς δεν θεραπεύτηκε απο την ψωρίαση με φάρμακα γιατί φυσικά η ψωρίαση δεν θεραπεύεται, διότι δεν έχουν κατανοήσει ακόμα πλήρως το μηχανισμό που τη δημιουργεί.

Πέρασα απο πολλούς γιατρούς έξι μήνες και άκουσα οτι μπορείς να φανταστείς..... ένιωσα σχεδόν σαν καταδικασμένος σε θάνατο.

Πριν απο 2 βδομάδες σταμάτησα την αγωγή με κυκλοσπορίνη γιατί ήμουν εντελώς καθαρός και ο οργανισμός μου πλέον είχε επιβαρυνθεί.

Είχα την τύχη μέσα σε αυτό το εξάμηνο να μιλήσω με ανθρώπους απο ολόκληρο τον κόσμο, σχετικά με το θέμα της "θεραπείας" ή αλλιώς της μόνιμης ύφεσης της ασθένειας.

Μαντέψτε.......

Το μυστικό απέχει πολύ απο τα θαυματουργά όπλα της ιατρικής. Έτη φωτός.

Διατροφή.

Άκουσα αρκετούς γιατρούς να μου λένε "διατροφή...??? φάε ο,τι θέλεις και όσο θέλεις, η διατροφή δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο, μη διαβάζεις αυτά που γράφει ο καθένας στο ιντερνετ".

Ναι, κι όμως..... η Γη σύμφωνα με κάποιους γιατρούς ΔΕΝ γυρίζει. Φήμες!

Μόλις έληξε η φάση της ζωής μου με την κωδική ονομασία "Neoral Santimmun" (παραδόξως η εταιρία που μας ταΐζει ανοσοκατασταλτικά έχει αρπάξει τόσο μεγάλο μερίδιο της αγοράς που σε λίγο θα πίνουμε ένα νεοραλ την ημέρα για λόγους lifestyle. Η ίδια εταιρία πριν το Νεοράλ για την ίδια δουλειά είχε θέσει στην κυκλοφορία αλοιφή η οποία περιείχε σαλικυλικο οξύ (+κορτιζόνη), την οποία όμως απέσυρε παρά το γεγονός οτι ξαπόστελνε την ψωρίαση σε μια βδομάδα max, γιατί λέει είχε παρενέργειες η παρατεταμένη χρήση.... και ήταν και πολύ φτηνή (αυτό το λέω εγώ)..... και.... κάτι μου βρωμάει) επανήλθε δυναμικά η φάση "Σας παρακαλώ βοηθήστε με", με βρήκε όμως διαβασμένο και τσαμπουκαλεμένο απο τη μια και απο την άλλη βέβαιο πως ακόμα κι αν οτιδήποτε άλλο δεν πετύχαινε θα μπορούσα πάντα να επιστρέψω στo σωτήριο (φυλακή δε) "Neoral". Τότε λοιπόν , πριν απο δύο βδομάδες, απευθείας μόλις πήρα την τελευταία μικρή δόση Νεοραλ, επανήλθε η κόλαση. Μέσα σε 2 μέρες. ΑΠοφάσισα λοιπόν να βαδίσω, με τη θέληση μου πλέον (μιας και υπάρχει πάντα ένα Νεοραλ ως απομηχανης θεός να με σώσει σε πιθανή αποτυχημένη προσπάθεια) τον δύσκολο δρόμο. Να το αφήσω να ξεσπάσει και να το κοπανήσω με τσαμπουκά όπου και όσο μπορούσα με νέους τρόπους που έμαθα διαβάζοντας.

Απευθύνθηκα αμέσως σε ομοιοπαθητικό. Συνδυαστική μέθοδος ομοιοπαθητικής και ορθομοριακής διατροφής (ξέρω, γιατροί και νοσοκόμοι θα σκεφτούν "τι ορθομοριακή και μ.....κίες μωρέ.....", θα τους απευθύνω την ερώτηση όμως: πετάξατε ποτέ εκτός ατμόσφαιρας και αντιληφθήκατε με τις δικές σας αισθήσεις οτι η Γη γυρίζει? Οχι. Είδατε βίντεο, τηλεόραση και πλέον το θεωρείτε δεδομένο. Το είδατε όμως εσείς? Κι αν κάποιοι άλλοι το δημιούργησαν για εσάς ώστε να το πιστεύετε? Όπου Γη βάλτε ψωρίαση. Όπου "γυρίζει" βάλτε "δε θεραπεύεται με καμία μέθοδο").

Παράλληλα εφάρμοσα όσα διάβασα απο εδώ και απο κει απο ανθρώπους που κάποτε ήταν στη θέση μου και τα κατάφεραν χωρίς ίχνος κυκλοσπορίνης και κορτιζόνης.

Διατροφή. Ζάχαρη, αλάτι, γλουτένη, αλκοόλ, τσιγάρο, καφεΐνη, κόκκινα φρούτα, συντηρητικά τέλος. Διατροφή τύπου "τρώγε ο,τι γουστάρεις, μη σταματάς πουθενά" πήρε πόδι για τον αγύριστο.

Αποφάσισα να επιβληθώ στο σώμα μου ή μάλλον για να το θέσω καλύτερα, να επιτρέψω στο σώμα μου να επιβληθεί και να τσακίσει αυτή τη μπούρδα μέσα μου.Άλλαξα εγώ τη ζωή μου πριν μου την αλλάξει η ψωρίαση.

Βότανα. Αποτοξινωτικά, ανοσοενισχυτικά, τα πάντα όλα. Όλα καλοδεχούμενα με μέτρο.

Ω3 λιπαρά οξέα. Αυτά , ναι, είναι όπλο. Είναι απο τα ισχυρότερα οπλοστάσια στη φύση. Πολύ πιο sophisticated απο την κυκλοσπορίνη. Έχουμε πυρηνικά όπλα γύρω μας και παλεύουμε τον εχθρό με σφεντόνες. Αυτό κανει η φαρμακοβιομηχανία. Και φυσικά δε μιλάω για σοβαρότατες περιπτώσεις , όπου υφίσταται θέμα ζωής και θανάτου. Εκεί παν μέσον αναγκαίο.

Τα αποτελέσματα? ικανοποιητικότατα. Έφτιαξα ΜΟΝΟΣ μου κρέμα για τη φαγούρα. ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ. Και όχι απλά σταμάτησε, εξαφανίστηκε. Δεν το παίζω γιατρός στον εαυτό μου. Πειραματίζομαι ΕΓΩ στον εαυτό μου κατεπιλογήν και αρνούμαι να πειραματιστεί άλλος πάνω μου.

Έμαθα λοιπόν το εξής: Ίσως να μην υπάρχει θεραπεία για την ψωρίαση. ΙΣΩΣ. Υπάρχει όμως τρόπος η νόσος να διατηρηθεί σε ύφεση μέχρι να πεθάνεις. Ναι, οκ, δεν έχει τα άμεσα αποτελέσματα της κορτιζόνης ή των ανοσοκατασταλτικών ή των βιολογικών παραγόντων. Η φύση όμως έτσι λειτουργεί. Κάνω υπομονή και σταδιακά μέρα με τη μέρα βλέπω αποτελέσματα που κατά τον επιστημονικό κόσμο...μόνο με κυκλοσπορίνη και το λοιπό συναπάντημα θα έβλεπα.

Έμαθα λοιπόν πως ο σύγχρονος τρόπος ζωής μας έκανε να ξεχάσουμε πως είμαστε "πολεμιστές" με αρετές και προερχόμαστε απο τη φύση, απο την οποία έχουμε αποκοπεί ΤΕΛΕΙΩΣ, πληρώνοντας "φυσικά" το τίμημα, όποιο κι αν είναι αυτό. Έχουμε αφεθεί παθητικά όμηροι ενός συστήματος παραγωγής πλούτου και ασθενειών, το οποίο μην ξεχνάτε σε πολλές περιπτώσεις "φροντίζει" και για τη διατήρηση του παγκόσμιου πληθυσμού σε "ανεκτά" (όπως το αντιλαμβάνονται κάποιοι....) επίπεδα. Ο νοών νοείτω.

Μέσα απο την αναζήτησή μου αποφάσισα να δημιουργήσω ένα site όπου θα συγκεντρώσω όλες τις πληροφορίες σχετικά με την ψωρίαση. Επιστημονικές και μη. Όλες τις πλευρές. Οι ψωριασικοί έχουμε επιλογές και είναι καλό για εμάς να τις γνωρίζουμε.

Δεν υπάρχει λοιπόν μόνο η ιατρική, η επιστήμη , η τετράγωνη λογική. Υπάρχουν κι άλλα πράγματα παραπέρα. Παρεπιπτόντως για όσους ενδιαφέρονται, τη στιγμή που μιλάμε βρίσκονται στο στάδιο α,β ή γ δοκιμών περίπου 15 φάρμακα για την αντιμετώπιση της ψωρίασης, άλλα με αξιοθαύμαστα αποτελέσματα, άλλα με λιγότερο ικανοποιητικά. Το πρώτο εξαυτών με πολύ καλά αποτελέσματα κατα τη φαση των δοκιμών κυκλοφόρησε απο την εταιρία Pfizer, θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα το 2014. Υπομονή λοιπόν. Ίσως βρισκόμαστε κοντά στη λύση του προβλήματος στα επόμενα χρόνια.

Ευχαριστώ που με διαβάσατε. Να έχετε πίστη στον εαυτό σας και να δίνετε ευκαιρίες στην υγεία σας. Τίποτα δεν είναι μονόδρομος. Δεν υπάρχουν αδιέξοδα, εκτός των καταστάσεων που επιφέρουν σίγουρο θάνατο.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας το καλοκαίρι του 2012.

Τάσος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχεi δοκιμάσει κανείς ιπποφαές; τρώω ένα μήνα από τούς αποξεραμένους καρπούς και μπορώ να πώ ότι έχει υποχωρήσει η κοκκίλα και οι πληγές. έχω μόνο φαγούρα αλλά αφού δεν κάνω πληγές όταν ξίνομαι δεν με πειράζει τόσο. είναι λέει φυσικό αντιφλεγμονώδες. ας το δοκιμάσει κανείς να μου πεί αποτελέσματα! πιστεύω να βοηθήσει! (τρώω 2 κουταλάκια του γλυκού την ημέρα, με μέλι όμως γιατι είναι πολύ ξινό)

φιλικά ειρήνη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σε ολους εχω ψωριαση τριχωτου κεφσλης εδω και 12 χρονια περιπου...ειχα παει δερματολογο μου εδωσε μειγμα advantan propiogenta φευγει και εμφανιζετε παλι σε 15 μερες περιπου,..εκανα ομοιοπαθητικη 1 χρονο κι ακομα τιποτα.../δεν ξερω τι να κανω?υπαρχει κανα σαμπουαν χωρις παρενεργειες που να κανει δουλεια?στα αυτια πισω και μεσα να χρησιμοποιω κορτιζονουχες η οχι?ιπποφαες θα βοηθησει?μπανια?

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΠΑΝΩ ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ Κ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ 2500 ΕΥΡΩ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΒΡΙΖΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΑΓΑ Κ ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΑΛΟΙΦΕΣ Κ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΒΓΑΛΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΑΣ ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΘΑ ΝΙΩΣΕΤΕ ΥΠΕΡΟΧΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΕΙΜΑΙ Κ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΠΑΤΑΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ Κ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΠΛΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΑ ΛΕΩ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΩΘΕΤΕ Κ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Κ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΕΧΩ ΗΔΗ ΔΟΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΓΙΑΥΤΟ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ Κ ΒΑΖΩ Κ ΠΡΟΠΟΛΗ Κ ΚΑΛΕΝΤΟΥΛΑ ΡΟΔΟΝΕΡΟ ΑΜΥΓΔΑΛΕΛΑΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ

Η ΕΣΤΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΝΑ ΝΙΩΣΕΤΕ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ

ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΓΕΛΑΤΕ ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κ απο εμένα.......

Εχω κ εγώ ψωρίαση στο κεφάλι........τα μαλλιά μου άρχισαν κ πάλι να πέφτουν.........αρκετά.......υπάρχει κάποια-κάποιος με το ίδιο πρόβλημα ?????

Οι γιατροί λένε πως τα μαλλιά δεν πέφτουν απο την ψωρίαση........παρόλα αυτά όμως, δεν μπορούν να βοηθήσουν.........

Αυτό που θα με ενδιέφερε να μάθω, είναι αν υπάρχουν κ άλλοι με τα ίδια συμπτώματα.......

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο εμένα.......

Εχω κ εγώ ψωρίαση στο κεφάλι........τα μαλλιά μου άρχισαν κ πάλι να πέφτουν.........αρκετά.......υπάρχει κάποια-κάποιος με το ίδιο πρόβλημα ?????

Οι γιατροί λένε πως τα μαλλιά δεν πέφτουν απο την ψωρίαση........παρόλα αυτά όμως, δεν μπορούν να βοηθήσουν.........

Αυτό που θα με ενδιέφερε να μάθω, είναι αν υπάρχουν κ άλλοι με τα ίδια συμπτώματα.......

 

Η ψωρίαση αυτή καθαυτή δεν προκαλεί τριχόπτωση/αλωπεκία αλλά αν η κατάσταση είναι άσχημη και η έντονη ξηρότητα στο τριχωτό της κεφαλής μείνει για καιρό, τότε η τρίχα δεν μπορεί να τραφεί όπως πρέπει και αδυνατίζει.

 

Επίσης τα λέπια/φλούδες που καλύπτουν τις τρίχες μπορούν να τις σπάσουν. Η φαγούρα και το ξύσιμο επίσης μπορεί να καταστρέψει την τρίχα.

 

Όταν καθαρίσει το τριχωτό της κεφαλής από την ψωρίαση τα μαλλιά επανέρχονται στην αρχική υγιή κατάστασή τους άμεσα.

 

Εγώ χρησιμποιώ Propiosalic λοσιόν για το κεφάλι όταν χρειάζεται. Καλό είναι να μην αφήνεις το πρόβλημα να μένει για καιρό γιατί όσο πιο παλιές οι 'πλάκες' ξηρότητας τόσο πιο μεγάλο διάστημα θεραπείας θα χρειαστεί.

Υπάρχουν άπειρες λοσιον που μπορεί να σου προτείνει δερματολόγος αλλά θεωρώ πως το Propiosalic δουλεύει μαρκάν καλύτερα και πιο γρήγορα. Περιέχει σαλικυλικό οξύ που κάνει τη δουλεία, δεν είναι δυνατό η εθιστικό για το δέρμα και το βασικότερο δεν είναι λιπαρό, ώστε δε χρεάζεται λούσιμο καν την επόμενη μέρα. Στεγνώνει τελείως μέσα σε μισή ώρα. Λιγότερο από 3 ευρώ στα φαρμακεία.

 

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιείς λάδι φαγητού κατευθείαν στο τριχωτο με ένα βαμβάκι. Το κακό είναι πως αν το παρακάνεις με την ποσότητα θα δυσκολευτείς να το ξεπλύνεις. Ίσως χρειαστούν αρκετά χέρια σαμπουάν και αυτό θα δημιουργήσει ξηρότητα.

Link to comment
Share on other sites

ROZI ΜΟΥ ΤΟ PROPIOSALIC Η ΛΟΣΙΟΝ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ?ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΦΑΛΗς ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ?ΠΧ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΑΖΕΙ ΚΑΘΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 2 ΗΜΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΚ?Η ΛΟΣΙΟΝ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΑ ΚΑΙ ΦΑΓΟΥΡΑ?

Link to comment
Share on other sites

ROZI ΜΟΥ ΤΟ PROPIOSALIC Η ΛΟΣΙΟΝ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ?ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΦΑΛΗς ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ?ΠΧ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΑΖΕΙ ΚΑΘΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 2 ΗΜΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΚ?Η ΛΟΣΙΟΝ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΑ ΚΑΙ ΦΑΓΟΥΡΑ?

 

Η propiosalic έχει αμελητέα ποσότητα κορτιζόνης με βασικό συστατικό το σαλικυλικό οξύ. Καταπολεμά και τη φαγούρα.

 

Τα λέπια ή αλλιώς οι φλούδες είναι αυτά που προκαλούν τη φαγούρα και όχι το κόκκινο ερεθισμένο δέρμα από κάτω. Όταν αρχίσουν να φεύγουν σιγά σιγά τα στρώματα των λεπιών τόσο λγότερη και η φαγούρα.

 

Η λοσιόν αυτή δεν είναι εθιστική σαν τις κρέμες κορτιζόνης για το δέρμα, οπότε μπορεί να χρησιμοποιείται άφοβα.

Έτσι κι αλλιώς μέσα σε μερικές μέρες ( εμένα γύρω στις 3-4 ) καθαρίζει εντελώς το κεφάλι.

Αν δε χρησιμοποιείς δυνατά σαμπουάν ( π.χ. αντιπυτιριδικά κτλ. ) το κεφάλι θα παραμείναι καθαρό χωρίς να χρειαστεί να επαναλάβεις την εφαρμογή.

 

Όσο για τις κρέμες κορτιζόνης στο δέρμα, όπως προτείνουν και οι δερματολόγοι μπορούν να χρησιμοποιηθούν καθημερινά για διάστημα όχι μεγαλύτερο των 10-15 ημερών ιδίως όταν τα σημάδια καλύπτουν μεγάλο μέρος του σώματος.

Μετά μπορούν να χρησιμοποιούνται αναλόγως της κατάστασης σ/κ.

 

Απλά οι κορτιζονούχες αλοιφές οδηγούν σε φαύλο κύκλο. Καθαρίζεις άμεσα και χαίρεσαι, το δέρμα όμως όταν διακόψεις κατά πάσα πιθανότητα επειδή η ψωρίαση στους περισσότερους ανθρώπους είναι επιθετική θα εμφανιστεί ξανά έντονη μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, θα ξανα βάλεις κορτιζόνη, το δέρμα θα τη συνηθίσει και θα την ξαναζητήσει μερικές μέρες μετά.

 

Το καλύτερο είναι όποιος μπορεί να το αντέξει να μη μπει καν στη διαδικασία κορτιζονούχων αλοιφών εξ'αρχής και να κρατήσει το δέρμα του ''καθαρό''. Αυτό έχει πολλές περισσότερες πιθανότητες να μείνει η ψωρίαση κοιμισμένη στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ψωρίαση αυτή καθαυτή δεν προκαλεί τριχόπτωση/αλωπεκία αλλά αν η κατάσταση είναι άσχημη και η έντονη ξηρότητα στο τριχωτό της κεφαλής μείνει για καιρό, τότε η τρίχα δεν μπορεί να τραφεί όπως πρέπει και αδυνατίζει.

 

Επίσης τα λέπια/φλούδες που καλύπτουν τις τρίχες μπορούν να τις σπάσουν. Η φαγούρα και το ξύσιμο επίσης μπορεί να καταστρέψει την τρίχα.

 

Όταν καθαρίσει το τριχωτό της κεφαλής από την ψωρίαση τα μαλλιά επανέρχονται στην αρχική υγιή κατάστασή τους άμεσα.

 

Εγώ χρησιμποιώ Propiosalic λοσιόν για το κεφάλι όταν χρειάζεται. Καλό είναι να μην αφήνεις το πρόβλημα να μένει για καιρό γιατί όσο πιο παλιές οι 'πλάκες' ξηρότητας τόσο πιο μεγάλο διάστημα θεραπείας θα χρειαστεί.

Υπάρχουν άπειρες λοσιον που μπορεί να σου προτείνει δερματολόγος αλλά θεωρώ πως το Propiosalic δουλεύει μαρκάν καλύτερα και πιο γρήγορα. Περιέχει σαλικυλικό οξύ που κάνει τη δουλεία, δεν είναι δυνατό η εθιστικό για το δέρμα και το βασικότερο δεν είναι λιπαρό, ώστε δε χρεάζεται λούσιμο καν την επόμενη μέρα. Στεγνώνει τελείως μέσα σε μισή ώρα. Λιγότερο από 3 ευρώ στα φαρμακεία.

 

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιείς λάδι φαγητού κατευθείαν στο τριχωτο με ένα βαμβάκι. Το κακό είναι πως αν το παρακάνεις με την ποσότητα θα δυσκολευτείς να το ξεπλύνεις. Ίσως χρειαστούν αρκετά χέρια σαμπουάν και αυτό θα δημιουργήσει ξηρότητα.

 

 

 

 

το Propiosalic βάζω κ εγώ αλλά μαζί με κάποιο άλλο συστατικό (μίξη) κ είναι κάτι σαν λοσιόν κ βάζω συχνά τα τελευταία χρόνια...........βασικά απο τότε που το ανακάλυψα...........

Θεωρώ πως αυτό με έχει σώσει κ συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά που λες για την πτώση μαλλιών.........αλλά ενώ την ψωρίαση μου την κρατάω σε "καλό" επίπεδο, εδώ κ 3 μήνες χάνω πάλι πολλές τρίχες καθημερινά.........

 

Ελπίζω να σταματήσουν να πέφτουν επιτέλους.........

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες...........

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

το Propiosalic βάζω κ εγώ αλλά μαζί με κάποιο άλλο συστατικό (μίξη) κ είναι κάτι σαν λοσιόν κ βάζω συχνά τα τελευταία χρόνια...........βασικά απο τότε που το ανακάλυψα...........

Θεωρώ πως αυτό με έχει σώσει κ συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά που λες για την πτώση μαλλιών.........αλλά ενώ την ψωρίαση μου την κρατάω σε "καλό" επίπεδο, εδώ κ 3 μήνες χάνω πάλι πολλές τρίχες καθημερινά.........

 

Ελπίζω να σταματήσουν να πέφτουν επιτέλους.........

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες...........

 

Τα λογικά πλάισια είναι να χάνουμε 100-150 τρίχες ημερησίως. Οι περισσότερες από αυτές ξαναβγαίνουν επειδή ο τριχοθύλακας τους παραμένει υγιής.

 

Η ψωρίαση αλλά και τα προιόντα για την αντιμετώπισή της επιβαρύνουν την απώλεια αλλά και το σπάσιμο της τρίχας πιο κάτω από τη ρίζα.

 

Αν κρατάς την ψωρίαση στο τριχωτό σε καλά επίπεδα και νομίζεις οτι η τριχόπτωση που έχεις δεν είναι η φυσιολογική για τα δεδομένα μπορείς να δοκιμάσεις βιταμίνες για μαλλιά και νύχια (π.χ. Priorin extra ) για το δυνάμωμα της τρίχας εσωτερικά ή/και θεραπείες για δυνάμωμα της τρίχας εξωτερικά. Η θεραπεία με βιταμίνες καλό είναι να κρατήσει από 3-6 μήνες. Για οικονομικές βιταμίνες 3μήνου αν ψάξεις στο ebay θα βρεις άπειρες.

 

Η καλύτερη 'μάσκα' για δυνάμωμα της τρίχας είναι η μαγιονέζα. Περιέχει όλες τις απαραίτητες ζωντανές πρωτείνες που θρέφουν την τρίχα άμεσα. Για έξτρα βοήθεια εγώ προσθέτω στη μαγιονέζα ένα κρόκο αυγού και ελάχιστο ελαιόλαδο που έχω ζεστάνει για μερικά δευτερολεπτα στο φούρνο μικροκυμμάτων.

 

Τα ανακατεύεις όλα αυτά και τα απλώνεις σε νωπά ή οχι μαλλιά κάνοντας μασάζ σε όλα τα μαλλιά μέχρι τις άκρες. Σκεπάζεις με σκουφάκι ή ναιλον σακούλα το κεφάλι και το αφήνεις από 1 ώρα μέχρι όσο μπορείς. Μπορείς και να κοιμηθείς με αυτό. Με το που ακουμπήσει η μαγιονέζα το μαλλί θα νοιώσεις άμεσα οτι σκληραίνει την τρίχα και την κάνει πιο δυνατή.

Επίσης βοηθάει με την ψαλίδα. Για να ξεβγάλεις εύκολα στο λούσιμο, βάλε λίγο σαμπουάν και κάνε μασαζ στο κεφάλι χωρίς να προσθέσεις νερό, μετά το μασαζ ξέπλυνε με νερό και αν χρειαστεί περνάς κι ένα ακόμα χέρι σαμπουάν. Μπορείς να το επαναλαμβάνεις όποτε χρειάζεται και τα αποτελέσματα κρατάνε καιρό, δεν είναι κάτι που θα βοηθήσει για λίγο αλλά είναι ουσιαστική βοήθεια στην τρίχα.

 

Τα πιο βοηθητικά και ήπια σαμπουάν είναι όσα περιέχουν υργή κερατίνη τη βασική ουσία της τρίχας. π.χ.

Schwarzkopf Gliss with liquid keratin. Δεν επηρεάζουν την ισορροπία του ph του τριχωτού, αφήνουν τα μαλλιά απαλά και ταυτοχρόνως τα προστατεύουν. Υπάρχει και conditioner με υγρή κερατίνη αλλά το σαμπουάν από μόνο του είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Τα λογικά πλάισια είναι να χάνουμε 100-150 τρίχες ημερησίως. Οι περισσότερες από αυτές ξαναβγαίνουν επειδή ο τριχοθύλακας τους παραμένει υγιής.

 

Η ψωρίαση αλλά και τα προιόντα για την αντιμετώπισή της επιβαρύνουν την απώλεια αλλά και το σπάσιμο της τρίχας πιο κάτω από τη ρίζα.

 

Αν κρατάς την ψωρίαση στο τριχωτό σε καλά επίπεδα και νομίζεις οτι η τριχόπτωση που έχεις δεν είναι η φυσιολογική για τα δεδομένα μπορείς να δοκιμάσεις βιταμίνες για μαλλιά και νύχια (π.χ. Priorin extra ) για το δυνάμωμα της τρίχας εσωτερικά ή/και θεραπείες για δυνάμωμα της τρίχας εξωτερικά. Η θεραπεία με βιταμίνες καλό είναι να κρατήσει από 3-6 μήνες. Για οικονομικές βιταμίνες 3μήνου αν ψάξεις στο ebay θα βρεις άπειρες.

 

Η καλύτερη 'μάσκα' για δυνάμωμα της τρίχας είναι η μαγιονέζα. Περιέχει όλες τις απαραίτητες ζωντανές πρωτείνες που θρέφουν την τρίχα άμεσα. Για έξτρα βοήθεια εγώ προσθέτω στη μαγιονέζα ένα κρόκο αυγού και ελάχιστο ελαιόλαδο που έχω ζεστάνει για μερικά δευτερολεπτα στο φούρνο μικροκυμμάτων.

 

Τα ανακατεύεις όλα αυτά και τα απλώνεις σε νωπά ή οχι μαλλιά κάνοντας μασάζ σε όλα τα μαλλιά μέχρι τις άκρες. Σκεπάζεις με σκουφάκι ή ναιλον σακούλα το κεφάλι και το αφήνεις από 1 ώρα μέχρι όσο μπορείς. Μπορείς και να κοιμηθείς με αυτό. Με το που ακουμπήσει η μαγιονέζα το μαλλί θα νοιώσεις άμεσα οτι σκληραίνει την τρίχα και την κάνει πιο δυνατή.

Επίσης βοηθάει με την ψαλίδα. Για να ξεβγάλεις εύκολα στο λούσιμο, βάλε λίγο σαμπουάν και κάνε μασαζ στο κεφάλι χωρίς να προσθέσεις νερό, μετά το μασαζ ξέπλυνε με νερό και αν χρειαστεί περνάς κι ένα ακόμα χέρι σαμπουάν. Μπορείς να το επαναλαμβάνεις όποτε χρειάζεται και τα αποτελέσματα κρατάνε καιρό, δεν είναι κάτι που θα βοηθήσει για λίγο αλλά είναι ουσιαστική βοήθεια στην τρίχα.

 

Τα πιο βοηθητικά και ήπια σαμπουάν είναι όσα περιέχουν υργή κερατίνη τη βασική ουσία της τρίχας. π.χ.

Schwarzkopf Gliss with liquid keratin. Δεν επηρεάζουν την ισορροπία του ph του τριχωτού, αφήνουν τα μαλλιά απαλά και ταυτοχρόνως τα προστατεύουν. Υπάρχει και conditioner με υγρή κερατίνη αλλά το σαμπουάν από μόνο του είναι αρκετό.

 

 

 

Ρόζι με εκπλήσεις με τις γνώσεις σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock:

Δεν μπορώ να μη σε ρωτήσω............. είσαι γιατρός?????????

 

Τα μαλλιά μου δυστυχώς πέφτουν περισσότερο απο το κανονικό κ φοβάμαι πολύ μη μείνω πάλι με 5 τρίχες ........:shock:

 

Θα δοκιμάσω την την συνταγή σου κ θα σου πω τα αποτελέσματα......;)

 

Εδώ κ χρόνια χρησιμοποιώ τα σαμπουάν κεραστάζ κ την μάσκα τους.........

Νομίζω πως είναι τα μόνα που μου ενυδατώνουν τα μαλλιά .........

Θα δω όμως κ αυτά που μου ανέφερες.........

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σου.........;)

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρόζι με εκπλήσεις με τις γνώσεις σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock:

Δεν μπορώ να μη σε ρωτήσω............. είσαι γιατρός?????????

 

Τα μαλλιά μου δυστυχώς πέφτουν περισσότερο απο το κανονικό κ φοβάμαι πολύ μη μείνω πάλι με 5 τρίχες ........:shock:

 

Θα δοκιμάσω την την συνταγή σου κ θα σου πω τα αποτελέσματα......;)

 

Εδώ κ χρόνια χρησιμοποιώ τα σαμπουάν κεραστάζ κ την μάσκα τους.........

Νομίζω πως είναι τα μόνα που μου ενυδατώνουν τα μαλλιά .........

Θα δω όμως κ αυτά που μου ανέφερες.........

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σου.........;)

 

Όχι δεν είμαι γιατρός, ψωρισιακή είμαι εδώ και πάρα πολλά χρόνια :P Και σε τέτοια χρόνια αυτοάνοσα νοσήματα που δεν υπάρχει μόνιμη θεραπεία, η συνεχής ενημέρωση και πληροφόρηση είναι αναγκαία.

Έρχομαι σε επαφή με γιατρούς συχνά, είμαι σε διάφορα παγκόσμια forums για το θέμα και όσο ζω μαθαίνω που λένε.

 

Όσο για τα μαλλιά αν το θέμα δεν είναι σοβαρό μπορείς με απλά πράγματα να το αντιμετωπίσεις και μόνη σου.

Μην αγχώνεσαι πάντως γιατί αυτό αφενώς μπορεί να κάνει το πρόβλημα χειρότερο και αφετέρου για όλα υπάρχει λύση.

 

Ακόμα κι αν όντως έχει κάποιος έχει θέμα με σοβαρή τριχόπτωση με μια επίσκεψη σε έναν ειδικό γιατρό που θα δώσει θεραπεία με ειδικές βιταμίνες και αμπούλες ειδικά για το πρόβλημα θα επανέλθουν τα μαλλιά στην πρότερη κατάσταση μέσα σε μερικούς μήνες.

Έχω πολλά παραδείγματα από φίλους και γνωστούς.

Το μόνο κακό για τα συγκεκριμένα σκευάσματα είναι οτι παλιά τα δικαιολογούσαν τα ασφαλιστικά ταμεία ενώ τώρα όχι και αυτές οι θεραπείες έχουν σημαντικό κόστος.

 

Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να μην είναι τίποτα εν τέλει. Κι εγώ στο παρελθόν είχα τέτοιο θέμα με έντονη τριχόπτωση και νόμιζα οτι υπήρχε θέμα πέρα από τα γνωστά - ψωρίαση + λοσιόν για την ψωρίαση - αλλά τελικά τα μαλλιά μου επανήλθαν και είναι σε απίστευτη κατάσταση παρότι τα βάφω συχνά και έχω πολύ λεπτή τρίχα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πηγα χτες στον δερματολογο νομιζοντας οτι εχω πιτυριδα αλλα μου ειπε οτι εχω ελαφρυας μορφης ψωριαση!επαθα ενα πανικο στο σωμα μου δεν εχω τιποτα βεβαια παρα μονο λιγο στο κεφαλι και μου εδωσε ενα σαμπουαν για 1 μηνα το topiderm και το dovobet επισης για ενα μηνα!θελω να ρωτησω υπαρχει πετιπτωση να μου φυγει?μπορει να βγαλω και αλλου στο υπολοιπο μου σωμα??η δερματολογος μου ειπε να μην με πιασει πανικος και οτι θα φυγει ειναι ελαφρυας μορφης!

Link to comment
Share on other sites

rozi εγω το μονο που εχω χρησιμοποιησει και βοηθαει ειναι κρεμα advantan+propiogenta μιξη,αλλα στις 15 μερες εμφανιζεται παλι..βεβαια μην φανταστειτε οτι βαζω συχνα..το αφηνω..αν και με ταλαιοωρει η φαγουρα.εχω χαμηλα πισω στο κεφαλι και πισω μεσα στα αυτια...η propiosalic losion ειναι για το τριχωτο μονο η κανει παντου?ειχα παρει και την cipocal(calsipotriol)kai moy to kokkinise περισσοτερο δεν εμεινα ευχαριστημενη και την σταματησα...το προβλημα το εχω 13 χρονια και σταθερα ειναι μονο στο κεφαλι,κανα 2 φορες ειχα βγαλει πολυ μικρα σημαδακια αγκωνα και χερια αλλα εφυγαν..κανω και ομοιοπαθητικη αλλα δεν εχω δει ακομα κατι...τι προτεινετε για την περιπτωση μου...εντωμεταξυ φοβαμαι πολυ μην βγαλω κι αλλου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πηγα χτες στον δερματολογο νομιζοντας οτι εχω πιτυριδα αλλα μου ειπε οτι εχω ελαφρυας μορφης ψωριαση!επαθα ενα πανικο στο σωμα μου δεν εχω τιποτα βεβαια παρα μονο λιγο στο κεφαλι και μου εδωσε ενα σαμπουαν για 1 μηνα το topiderm και το dovobet επισης για ενα μηνα!θελω να ρωτησω υπαρχει πετιπτωση να μου φυγει?μπορει να βγαλω και αλλου στο υπολοιπο μου σωμα??η δερματολογος μου ειπε να μην με πιασει πανικος και οτι θα φυγει ειναι ελαφρυας μορφης!

 

Δεν υπάρχει ελαφρά η βαριά μορφή ψωρίασης. Για να εμφανίσει κάποιος ψωρίαση πρέπει να έχει τα απαραίτητα γονίδια που προκαλούν διαταραχή στο ανοσοποιητικό σύστημα και ειδικότερα στα Τ-λεμφοκύτταρα.

 

Αυτό βέβεια δε σημαίνει πως όποιος έχει ψωρίαση θα γεμίσει παντού. Η ψωρίαση εμφανίζεται διαφορετικά στον καθένα και εξελίσσεται τελείως διαφορετικά με τα χρόνια.

 

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πρσβεβλημένη περιοχή μόνο το τριχωτό της κεφαλής και καθόλου στο σώμα.

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να το ψάξεις λίγο να δεις τι δουλεύει για ΄σένα και έπειτα να το ξεχάσεις.

Το άγχος παίζει τεράστιο ρόλο σε χρόνια δερματικά νοσήματα οπότε αν το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο στη προκειμένη φάση της ζωής σου είναι καλύτερα να μην το σκέφτεσαι καθόλου.

 

Τα σημάδια της ψωρίασης γίνονται με την ίδια ακριβώς διαδικασία που γίνονται και τα ΄λεπια' δλδ οι φλούδες της πιτυρίδας. Γρήγορη αναπαραγωγή των εξωτερικών κυττάρων του δέρματος.

Οπότε ουσιαστικά είναι μια απλή πιτυρίδα.

 

Αν θέλεις να βοηθήσεις τον οργανισμό σου μακροπρόθεσμα καλό θα είναι να αποφέυγεις όσο μπορείς : τηγανητά, κόκκινο κρέας, σοκολάτα, ψάρια, κόκκινο κρασί, μπύρα.

 

Απέφυγε τα βαρια αντιπιτυριδικά σαμπουάν τύπου Ultrex. Όσο πιο αγνό το σαμπουάν τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

rozi εγω το μονο που εχω χρησιμοποιησει και βοηθαει ειναι κρεμα advantan+propiogenta μιξη,αλλα στις 15 μερες εμφανιζεται παλι..βεβαια μην φανταστειτε οτι βαζω συχνα..το αφηνω..αν και με ταλαιοωρει η φαγουρα.εχω χαμηλα πισω στο κεφαλι και πισω μεσα στα αυτια...η propiosalic losion ειναι για το τριχωτο μονο η κανει παντου?ειχα παρει και την cipocal(calsipotriol)kai moy to kokkinise περισσοτερο δεν εμεινα ευχαριστημενη και την σταματησα...το προβλημα το εχω 13 χρονια και σταθερα ειναι μονο στο κεφαλι,κανα 2 φορες ειχα βγαλει πολυ μικρα σημαδακια αγκωνα και χερια αλλα εφυγαν..κανω και ομοιοπαθητικη αλλα δεν εχω δει ακομα κατι...τι προτεινετε για την περιπτωση μου...εντωμεταξυ φοβαμαι πολυ μην βγαλω κι αλλου...

 

Η propiosalic λοσιοόν είναι μόνο για το τριχωτό.

 

Στους περισσότερους ψωρισιακούς η ψωρίαση είναι επιθετική δλδ εμφανίζεται ξανά μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα μετά από κάποια θεραπεία ακόμα κι αν μιλάμε μόνο για το τριχωτό της κεφαλής.

 

Οι δυνατές θεραπείες με πολύ κορτιζόνη (advantan+propiogenta = full στην κορτιζόνη και οι 2) εθίζουν το δέρμα σε αυτήν οπότε είναι λογικό η έξαρση να έρθει νωρίτερα.

 

Οι τοξίνες των φαγητών και όλα τα χημικά που χρησιμοποιούμε πάνω μας βοηθούν το πρόβλημα. Επειδή οι αλοιφές δεν είναι λύση και μακροπρόθεσμα το βλέπουμε όλοι μας καλό είναι να αποφέυγουμε ότι μπορούμε που ξέρουμε οτι θα φουντώσει την ψωρίαση ώστε να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να μείνει η ψωρίασή μας κοιμισμένη για μεγάλο διάστημα.

 

Αν βάλεις λακ στα μαλλιά ενός ψωρισιακού είναι σχεδόν βέβαιο πως μέσα σε 24-48 ώρες η ψωρίαση στο τριχωτό θα φουντώσει αισθητά.

Link to comment
Share on other sites

ΡΟΖΙ MOY ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΟΙΦΗ ΧΩΡΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ?ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ.ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΑΝΤΑ ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ..ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ?SOS ΚΑΝΩ ΚΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..

:(

Link to comment
Share on other sites

Στην ομοιοπαθητικη αργεις να δεις αποτελεσματα.Εχω ψωριαση 15 χρονια και πριν 5 χρονια εκανα ομοιοπαθητικη.Ειδα στο εξαμηνο πανω αποτελεσματα και καταφερα να κοιμησω την ψωριαση για 5 χρονια.Τον νοεμβρη μου ξαναεμφανιστικε και ειπα να την πολεμησω με διατροφη και βοτανα.Ειδα αποτελεσματα σε λιγοτερο απο ενα μηνα αλλα τα σημαδια δεν εχουν φυγει εντελως απλα εχω μια υφεση.Μεσα στο μηνα που ειδα βελτιωση εκοψα οτι ειχε ζαχαρη,αλευρι,σαλτσα και αλκοολ.Πολυ δυσκολη διατροφη γιαυτο και αντεξα 25μερες :P επινα βοτανα ταραξακο και κολιτσιδα και παντα μολις ξυπνουσα ενα ποτηρι νερο με μισο λεμονι.Στα εξανθηματα μου εβαζα μονο κεραλοιφη σπιτικη.Τωρα με βοηθαει πολυ ο ηλιος.

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...