Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός θηλασμός διδύμων


Recommended Posts

Καλημέρα. Καταρχήν συγνώμη για το μεγάλο μήνυμά μου, αλλά μαζεύω εδώ και καιρό απορίες μιας και δεν προλαβαίνω να γράφω όποτε θέλω.

Τα δίδυμα κοριτσάκια μας γεννήθηκαν στις 22 Μαρτίου 2008 και με εξαίρεση τις μέρες που είμασταν στο μαιευτήριο, όπου δυστυχώς ενώ είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, υποπτεύομαι ότι τις τάιζαν με ξένο γάλα, θηλάζουν αποκλειστικά. Κατά καιρούς παρουσιάζονται διάφορες δυσκολίες με πιο πρόσφατη την κούραση των μωρών λόγω ζέστης. Σχεδόν όλες έχουν αντιμετωπιστεί χάρη στα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα. (ευχαριστώ όλες τις μανούλες και κυρίως την Αγλαϊα, που χάρη στα γραφόμενά σας έχουμε φτάσει ως εδώ με επιτυχία).

Την Δευτέρα ξεκινάμε εμβόλια και έχω λίγο άγχος για την επίσκεψη στον παιδίατρο. Γενικώς δείχνει να μας στηρίζει στο θέμα του θηλασμού, μιας και στις 2 ως τώρα επισκέψεις τα μωρά είχαν ικανοποιητική ανάπτυξη, κάτι που επαλήθευσα και εγώ με βάση τα όσα έχω διαβάσει εδώ. Όμως εδώ και περίπου 2 εβδομάδες τα κορίτσια σιγά σιγά έκοψαν τα βραδυνά γεύματα έχουν "κόψει φόρα" και η αλήθεια είναι ότι ανησυχώ λιγάκι. Σας γράφω λοιπόν όσα στοιχεία ζητάτε και περιμένω τα σχόλιά σας.

Α. Γεννήθηκαν στις 36+3ημέρες

Β. Και τα δύο είναι κορίτσια

Γ. Καισαρική

Δ. Επισκληρίδιος

Ε. Δεν παρουσίασαν ίκτερο

Ε. Δεν νοσηλεύτηκαν

 

1. Χριστίνα Ανδριανή

22-3 2450 2660

26-3 2380 2510

Από εδώ και κάτω οι μετρήσεις γίνονται στο σπίτι από εμένα με ηλεκτρονική ζυγαριά, πάντα πρωί, πριν το θηλασμό, χωρίς πάνα.

30-3 2560 2610

3-4 2630 2710

9-4 2990 2960

19-4 3360 3410

25-4 3610 3710

3-5 3880 3950

10-5 4090 4080

17-5 4270 4300

24-5 4480 4550

3-6 4810 4830

20-6 5200 5080

 

 

2. Και οι δύο κάνουν περίπου από 5-7 γεύματα την ημέρα, συνήθως ξεκινούν γύρω στις 4 το πρωί, και το τελευταίο γύρω στις 7-8 το βράδυ (είναι όμως μαραθώνιο και διαρκεί ως τις 9-10 το βράδυ όπου επιτέλους τις παίρνει ο ύπνος). Μέσα στη μέρα τρώνε περίπου ανά τρεις ώρες, και καμιά φορά ζητάνε και λίγο ακόμα στο ενδιάμεσο.

 

3. Θηλάζουν σε όλα τα γεύματα, εκτός από κάποιες ελάχιστες φορές (έχει συμβεί 3 φορές εδώ και περίπου ένα μήνα) που στο βραδυνό γεύμα των 7-8 πίνουν μητρικό γάλα με μπιμπερό.

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Δεν πίνουν καθόλου γάλα σκόνη.

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) -

 

6. Χρησιμοποιώ το symphony της medela εδώ και δύο μήνες, ενώ τον πρώτο μήνα είχα της ameda (δεν θυμάμαι όνομα, νομίζω lactaline, έμοιαζε αρκετά παλιό)

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο : κάνω μια άντληση το βράδυ,(παλιότερα έκανα μια μέσα στη μέρα, αφότου ολοκλήρωναν το γεύμα τους και απλά άδειαζα τον μαστό εκείνου του γεύματος) ώστε να αποθηκεύω γάλα στην κατάψυξη, και καμιά φορά το κρατάω για το επόμενο βραδυνό γεύμα των κοριτσιών.

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι : γύρω στις 2-3 το βράδυ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση : περίπου 10-15 λεπτά

 

8.Γενικώς απολαμβάνω το ότι τα κορίτσια μας με έχουν κάνει ... πιπίλα. Όποτε θέλουν τις αφήνω να τρώνε, δεν τηρούμε αυστηρά τα τρίωρα, ούτε κοιτάζω ρολόι όταν τρώνε για να τις σταματήσω. Τρώνε όσο και όποτε θέλουν.

Προχθες αδιαθέτησα για δεύτερη φορά και νομίζω ότι έχω παρατηρήσει από την πρώτη κιόλας φορά μια μικρή μείωση στην παραγωγή. Ίσως να κάνω και λάθος και απλά να έχει προσαρμοστεί το στήθος στις ανάγκες τους.

Και τέλος... όταν, την ώρα που θηλάζουν και τους μιλάω, χαμογελούν χωρίς να αφήσουν το στήθος από το στόμα... απλά λιώνω...

 

Ευχαριστω!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα σου απαντήσουν και οι πιο ειδικές, αλλά τι πρόβλημα καλε?

 

Εσείς τα πάτε τέλεια!!!! :D

 

Το μόνο που είδα στο μηνυμά σου είναι ότι θηλάζουν γύρω στις 7 φορές τη μέρα και από ότι έχω δει από απαντήσεις της Αγλαίας είναι ότι για να διατηρηθεί στα σίγουρα η γαλουχία σε καλά επίπεδα πρέπει να θηλάζετε 8 φορές τη μέρα. Τωρα εσύ που έχεις δίδυμα, δεν ξέρω αν διαφοροποιείσαι...και έτσι και αλλιώς μιλάμε για έναν επιπλέον θηλασμό. Αλλά , ας μην κάνουμε υποθέσεις, θα σου μιλήσουν και οι πιο έγκυρες πηγές! :wink:

 

Όταν λές έκοψαν τα βραδυνα γεύματα, τι εννοείς? Δεν ξυπνούν πια μεσα στη νύχτα?

Και αλλη μία ερώτηση: το μητρικό γάλα με μπιμπερό το έδωσες περιστασιακά (χρειάστηκε π.χ. να λείψεις) ή είναι κάτι που σκοπεύεις να κάνεις για κάποιον λόγο?

 

Παντως εμένα μιά χαρά μου φαίνεται ότι πηγαίνουν τα κοριτσάκια σου!!!! Να σου ζήσουν πάντα γερά και τυχερά και να τα χαίρεστε! :D

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές έκοψαν τα βραδυνα γεύματα, τι εννοείς? Δεν ξυπνούν πια μεσα στη νύχτα?

Ναι, έχουν σταματήσει να ξυπνάνε... Ξεκίνησε ως εξής: πριν από περίπου ένα μήνα έτρωγαν το μαραθώνιο γεύμα των 7 έως 10, ξυπνούσαν γύρω στις 12 με 1 για να ξαναφάνε και μετά ξαναξύπναγαν στις 4-5 το πρωί, καμιά φορά και στις 6... σταδιακά το γεύμα των 12 το έκοψαν και τις τελευταίες 5 μέρες παρατηρώ ότι τρώνε το γνωστό μαραθώνιο και μετά ξυπνάνε στις 4 το πρωί. Και μάλιστα τότε δεν κλαίνε, απλά αρχίσουν τη μουρμούρα μέσα στον ύπνο τους και τις σηκώνω, τις αλλάζω και τρώνε λιγάκι. Μάλιστα τις πρώτες μέρες, επειδή ανησυχούσα, πήγαινα μόνη μου γύρω στις 2-3 το βράδυ και τις ξύπναγα, αλλά δεν τρώγανε, πιπιλάγανε για μισό λεπτό και τις ξαναέπαιρνε ο ύπνος...

 

Και αλλη μία ερώτηση: το μητρικό γάλα με μπιμπερό το έδωσες περιστασιακά (χρειάστηκε π.χ. να λείψεις) ή είναι κάτι που σκοπεύεις να

Επειδή είναι δύο μωράκια, έχω κάποιες πρακτικές δυσκολίες, π.χ. το ότι μπορεί να πεινάσουν την ίδια ώρα, αν και γενικά κρατάνε το τριωράκι. Υπό φυσιολογικές συνθήκες τρώνε με 1 ώρα διαφορά και ανά τρεις ώρες. Αν συμβεί κάτι τέτοιο μέσα στη διάρκεια της μέρας, τις περισσότερες φορές αντιμετωπίζεται με υπομονή από μέρους μου και εναλλαγή μωρού στο στήθος (δυστυχώς δυσκολεύομαι και δεν μπορώ να τις έχω και τις δύο ταυτόχρονα... είμαι μόνη μου χωρίς βοήθεια, μόνο τις απογευματινές ώρες που ειναι σπίτι ο σύζυγος και η μητέρα μου έχω βοήθεια) και με λίγα κλάματα από μέρους τους. Περάσαμε περίπου ένα μήνα (σχεδόν τον μισό πρώτο και το πρώτο μισό του δευτέρου) όπου λίγο πριν το μπανάκι και το γεύμα των 7 γινόταν ο χαμός... Κλάματα σπαρακτικά και από τις δύο ταυτόχρονα που παίρναγαν μόνο με θηλασμό. Κάναμε ότι μπορούσαμε με αγκαλιές, χάδια, κάποιες φορές καταφέραμε να τις κρατάω και τις δύο ταυτόχρονα και να θηλάζουν, αλλά ήταν μια διαδικασία που με εξάντλησε. Έτσι λοιπόν, μιας και η κατάψυξή μας είχε πλέον περίπου 15 σακουλάκια για ώρα ανάγκης, αποφάσισα το γάλα που βγάζω να το αφήνω στο ψυγείο και αν ξεσπάσει χαμός την ώρα που κάνω μπάνιο και ταίζω το πρώτο μωράκι, όποιος άλλος βρίσκεται στο σπίτι, αναλαμβάνει να ταίσει με το μπιμπερό (όχι πάντα με απόλυτη επιτυχία ομολογώ) το δεύτερο μωρό. Μόλις εγώ τελειώσω με το πρώτο, παίρνω το δεύτερο ώστε να φάει όσο ακόμα θέλει και από το στήθος, κυρίως για να μην νιώθει ότι του το στερώ.

Μέχρι στιγμής αυτό έχει γίνει λίγες φορές, μιας και όταν είναι και κάποιος άλλος στο σπίτι, κουτσά στραβά απασχολούνται και ξεχνιούνται.

Προοπτική να λείψω γενικώς δεν υπάρχει, εκτός αν προκείψει κάτι έκτακτο. Δεν έχω κάποιον να μου τις κρατήσει, οπότε είμαστε ένα ωραίο τριπλό πακετάκι και πάμε μαζί παντού. Ευτυχώς τις περισσότερες εξωτερικές δουλειές έχει αναλάβει ο σύζυγος - γλύτωσα τα σουπερμάρκετ! :D

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαίνω τωρα....έχεις και δύο! :D

 

Αν μου'χε τύχει και μένα, φαντάζομαι θα το έκανα και εγώ αυτό με το θήλαστρο, για backup και για ώρες δύσκολες....

 

Αλλά επειδή είσαι και μία ειδική περίπτωση (αφού σπανίζει η μαμά που θηλάζει, φαντάσου πόσο σπανίζει η μαμά που θηλάζει δίδυμα......! :shock: Μπράβο σας κορίτσια!!!) καλύτερα να σε εμπψυχώσει και η Αγλαία που έχει και τις γνώσεις αλλά και την εμπειρία σε αυτό!

 

Από μαμά προς μαμά, όμως, τα πάτε υπέροχα και σου έυχομαι να συνεχίσετε έτσι, κάτι που είναι σχεδόν σίγουρο κρίνοντας από την θέληση και την επιμονή που δείχνουν τα λόγια σου!!!! :wink:

 

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

NickyL εχω συγκινηθει παρα πολυ τωρα!!!

διδυμα ε?

παντα θαυμαζα τις γυναικες που θηλαζαν διδυμα και γνωριζω αλλη μια κοπελα απο αλλο φορουμ που θηλαζει κι εκεινη διδυμα!!!

μπραβο σου κοπελα μου!!!

 

εγω δεν ξερω αν θα αντεχα

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που είδα στο μηνυμά σου είναι ότι θηλάζουν γύρω στις 7 φορές τη μέρα και από ότι έχω δει από απαντήσεις της Αγλαίας είναι ότι για να διατηρηθεί στα σίγουρα η γαλουχία σε καλά επίπεδα πρέπει να θηλάζετε 8 φορές τη μέρα.

 

όχι 7 βρε erica...7χ2 =14 θηλασμούς το 24ωρο :shock::D Σιγά μη δεν διατηρηθεί η γαλουχία :lol::lol:

 

NickyL είσαι καταπληκτική!! :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σχετικά με τις αντοχές μου...

Όταν επιστρέψαμε από το μαιευτήριο, μου είχαν δώσει προληπτικά αντιβίωση, η οποία με πείραξε και με οδήγησε σε ακατάσχετες διάρροιες (πρώτη φορά ντράπηκα για τον εαυτό μου... :oops: ). Αφού δεν τα παράτησα τότε, που είχα τις διάρροιες, τους πόνους της καισαρικής, την αυπνία και τους φόβους της νέας μητέρας... νομίζω ότι μπορώ να αντέξω πολλά ακόμα (ελπίζω να μπορέσω να αντέξω και τα δοντάκια τους :lol: ...)

Άσε που πλέον μου φαντάζει βουνό να χρειαστεί να ετοιμάσω γάλα-σκόνη την ώρα που κλαίνε. Ενώ το βυζί δεν θέλει ούτε αποστείρωση, ούτε προετοιμασία... :D

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άσε που πλέον μου φαντάζει βουνό να χρειαστεί να ετοιμάσω γάλα-σκόνη την ώρα που κλαίνε. Ενώ το βυζί δεν θέλει ούτε αποστείρωση, ούτε προετοιμασία... :D

 

:P

NickyL συγχαρητήρια που τα καταφέρατε τόσο καλά!

 

Τα μωρά σου έχουν πολύ καλό βάρος, έπρεπε να βάζουν κάθε μήνα τουλάχιστον 750γρ και το έχουν βάλει και τα δύο!!! :)

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

NickyL, θυμάμαι την απελπισία και την κούραση μου το πρώτο δίμηνο της κόρης μου και δε μπορώ να μη σε θαυμάσω!!!! Τα έχεις καταφέρει τέλεια!!!

Ναι ρε κοριτσια,εκεινες οι πρωτες μερες ηταν τοσο δυσκολες....και μετα μου λενε οτι ηταν μια χαρα και οτι τα δυσκολα ερχονται...οταν θα πρεπει να το κυνηγας που περπαταει...εγω δεν το πιστευω αυτο...νομιζω οτι τα πιο δυσκολα ειναι στην αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις γιατί frene; γιατί στην αρχή το παιδί δε σου δίνει πράγματα. Έίναι εκεί απροστάτευτο και περιμένει μόνο από εσένα. Σιγά σιγά όμως με τα καμώματά του σου γεμίζει και σου κλέβει την καρδιά :) . Έτσι νομίζω..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε κοριτσια,εκεινες οι πρωτες μερες ηταν τοσο δυσκολες....και μετα μου λενε οτι ηταν μια χαρα και οτι τα δυσκολα ερχονται...οταν θα πρεπει να το κυνηγας που περπαταει...εγω δεν το πιστευω αυτο...νομιζω οτι τα πιο δυσκολα ειναι στην αρχη...

Και εμένα έτσι μου λέγανε αλλά δεν είναι αλήθεια! Τώρα μου φαίνεται πολύ πιο απλό να "απασχολώ" το παιδί μου με πράγματα γιατί υπάρχει διάλογος! Θα παίξουμε, θα δούμε τα βιβλία μας, θα πάμε βόλτα στο πάρκο, θα φάμε και ωσπου να το καταλάβεις πέρασε η μέρα! Τότε είχα την αγωνία αν κάνω ότι πρέπει μιας και δεν υπήρχε εύκολος τρόπος να καταλάβεις ότι είναι ευχαριστημένη!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να σου πω NickyL!!!

Τα θερμά μου συγχαρητήρια κοπέλα μου!!!

Μακάρι να γίνεις πηγή έμπνευσης και για τις κοπέλες που θα διαβάσουν το ποστ σου.

Σου εύχομαι να συνεχίσεις το ίδιο καλά!!!

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε κοριτσια,εκεινες οι πρωτες μερες ηταν τοσο δυσκολες....και μετα μου λενε οτι ηταν μια χαρα και οτι τα δυσκολα ερχονται...οταν θα πρεπει να το κυνηγας που περπαταει...εγω δεν το πιστευω αυτο...νομιζω οτι τα πιο δυσκολα ειναι στην αρχη...

Και εμένα έτσι μου λέγανε αλλά δεν είναι αλήθεια! Τώρα μου φαίνεται πολύ πιο απλό να "απασχολώ" το παιδί μου με πράγματα γιατί υπάρχει διάλογος! Θα παίξουμε, θα δούμε τα βιβλία μας, θα πάμε βόλτα στο πάρκο, θα φάμε και ωσπου να το καταλάβεις πέρασε η μέρα! Τότε είχα την αγωνία αν κάνω ότι πρέπει μιας και δεν υπήρχε εύκολος τρόπος να καταλάβεις ότι είναι ευχαριστημένη!

Αυτο ακριβως....Κι εγω ετσι φανταζομαι οτι θα ειναι σε λιγο καιρο...

ηδη ειναι πολυ καλυτερα τωρα που πιανει τα παιχνιδια της και τα βλεπει και χαιρεται :D:D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μπραβο κι από μένα.Φαντάζομαι ότι είναι τρομερή εμπειρία με τα δίδυμα και να τα θηλάζεις κιόλας.Θα δεις περνάει ο καιρός και δεν τον καταλαβαίνεις καθόλου και οι μικρές σου θα μεγαλώνουν μέρα με τη μέρα και τα πράγματα θα είναι καλύτερα.Όσο για το ότι σε κάνουν πιπίλα ναι είναι ωραίο συναίσθημα, αλλά αργότερα που θα βαρύνουν θα είναι λίγο πιο δύσκολο, άντε τυχερή θα κάνεις και γυμναστική.javascript:emoticon(':P')

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα πράγματα έχουν αλλάξει και μπορώ να πω ότι έχουν βελτιωθεί αρκετά σε κάποια θέματα και σε άλλα έχουμε νέα προβλήματα.

Ξαναγράφω λοιπόν τα παλιά και συμπληρώνω τα καινούργια δεδομένα μας.

Α. Γεννήθηκαν στις 36+3ημέρες

Β. Και τα δύο είναι κορίτσια

Γ. Καισαρική

Δ. Επισκληρίδιος

Ε. Δεν παρουσίασαν ίκτερο

Ε. Δεν νοσηλεύτηκαν

 

1. Χριστίνα Ανδριανή

22-3 2450 2660

26-3 2380 2510

Από εδώ και κάτω οι μετρήσεις γίνονται στο σπίτι από εμένα με ηλεκτρονική ζυγαριά, πάντα πρωί, πριν το θηλασμό, χωρίς πάνα.

30-3 2560 2610

3-4 2630 2710

9-4 2990 2960

19-4 3360 3410

25-4 3610 3710

3-5 3880 3950

10-5 4090 4080

17-5 4270 4300

24-5 4480 4550

3-6 4810 4830

20-6 5200 5080

4-7 5500 5400

21-7 5760 5790

26-7 5900 5860

 

 

2. Πλέον κάνουν 5 γεύματα κατά τη διάρκεια της ημέρας. Οι ώρες που αναφέρω είναι στο περίπου: 7πμ, 10πμ, 1μμ, 4μμ, 6μμ, 8μμ (το τελευταίο γεύμα μπορεί να κρατήσει ως τις 10...) Το βράδυ κοιμούνται μετά το τελευταίο γεύμα και ξυπνούν γύρω στις 8 αν τις αφήσω, αλλά προσπαθώ να τις ξυπνάω μόνη μου στις 7). Ενδιάμεσα από τα γεύματα τρώνε λιγάκι μιας και μας αρέσει να τρώμε για να αποκοιμηθούμε (το ξέρω ότι ίσως να μην είναι σωστή πρακτική, αλλά δεν νιώθω καλά να τις αφήνω να κλαίνε όταν βλέπω ότι τις παρηγορεί και τις νανουρίζει ο θηλασμός....) Το βράδυ ξυπνάνε σπάνια εώς καθόλου για φαγητό, καμιά φορά μόνο τυχαίνει να ξυπνήσουν κατά τις 4-5 το πρωί, τρώνε και ξανακοιμούνται αμέσως.

 

3. Θηλάζουν σε όλα τα γεύματα, εκτός από κάποιες ελάχιστες φορές που στο βραδυνό γεύμα των 7-8 πίνουν μητρικό γάλα με μπιμπερό αλλά και από το στήθος.

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Δεν πίνουν καθόλου γάλα σκόνη.

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) -

 

6. Πλέον χρησιμοποιώ το swing της Medela.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο : κάνω μια άντληση το βράδυ,(παλιότερα έκανα μια μέσα στη μέρα, αφότου ολοκλήρωναν το γεύμα τους και απλά άδειαζα τον μαστό εκείνου του γεύματος) ώστε να αποθηκεύω γάλα στην κατάψυξη, και καμιά φορά το κρατάω για το επόμενο βραδυνό γεύμα των κοριτσιών.

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι : γύρω στις 2-3 το βράδυ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση : περίπου 30 λεπτά

 

Δεν σας κρύβω ότι ανησυχώ λίγο για το βάρος τους... Ξέρω ότι παίρνουν βάρος και κανονικά δεν θα έπρεπε να ανησυχώ, αλλά σε συνδυασμό με το ότι σταμάτησαν τα βραδυνά γεύματα, τη γκρίνια και τα κλάματα που έχουν παρουσιαστεί εδώ και περιπου δύο εβδομάδες, έχω επηρεαστεί αρκετά. Και τα δύο κορίτσια μας αρχίσαν να βγάζουν δοντάκι, δηλαδή έχει εμφανιστεί μια μικρή άσπρη τελίτσα στα ούλα τους που είναι σκληρή στην ψιλάφηση, έχουν συνέχεια τα χέρια στο στόμα και έχουν πάρα πολλά σάλια! Τρώνε για 2-3 λεπτά κάθε φορά και μετά αρχίζουν είτε να σαχλαμαρίζουν, να βάζουν τη θηλή στο στόμα να την τραβάνε και μετά να τους φεύγει και να γελάνε, είτε να κλαίνε σε σημείο που φοβήθηκα μήπως κάτι συμβαίνει με το γάλα. Έχουν και αρκετά αέρια (εγώ δεν έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή μου, απλά έχω ελατώσει τα γλυκά). Ποτέ δεν θήλαζαν για πολύ ώρα (εκτός από το βραδυνό γεύμα) αλλά αυτό το δίλεπτο γεύμα δεν μπορεί να τις καλύπτει... Τα κακά τους δεν έχουν αλλάξει χρώμα. Δεν σας κρύβω ότι αυτή η κατάσταση με έχει κουράσει λιγάκι... Νιώθω ότι κάτι δεν κάνω καλά αλλά δεν ξέρω τι... Μέχρι τώρα το να πάω μια βόλτα με τα μωρά μου φαινόταν υπέροχο, απλά καθόμουνα κάπου, τάιζα και συνέχιζα... Τώρα κάθομαι και πρέπει να αντιμετωπίσω το χαμό, τα κλάματα και τη γκρίνια και φυσικά το ότι δεν τρώνε όπως πριν και δεν ξέρω τι να κάνω...

Δεν θέλω να υποκείψω στο ξένο γάλα... Δεν θέλω να πάρω τον παιδίατρο να το συζητήσω μαζί του γιατί φοβάμαι ότι θα μου πει για ξένο. Η αδελφή μου (που έχει 4 παιδιά...) λέει ότι πρέπει να αρχίσω να τις ταίζω με μπιμπερό για να ξέρω πόσο τρώνε... Εγώ δεν θέλω γιατί έτσι αν μάθουν να τρώνε μόνο με μπιμπερό, κάθε φορά που θα θέλω να βγω έξω θα πρέπει να κουβαλάω μια βαλίτσα μπιμπερό, ισοθερμικά τσαντάκια, θερμός για να ζεστάνω το γάλα που θα έχω μαζί... Άσε που θα πρέπει να είμαι όλη τη μέρα με το θήλαστρο στο στήθος για να μπορώ να αντλήσω τόσο γάλα για δύο μωρά...

Προσπάθησα να τις βάζω πιο συχνά να τρώνε μήπως και καταφέρω να φάνε λίγο παραπάνω, τζάμπα κόπος, μόνο περισσότερα κλάματα κατάφερα να έχουμε...

Ξέρω ότι μάλλον άδικα ανησυχώ και άδικα τις ταλαιπωρώ. Αλλά έχω πελαγώσει λίγο... Περνάνε και τη φάση που θέλουν όλη μέρα έναν άνθρωπο να τους μιλάει και να τις παίζει και δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα.

Πείτε και εσείς καμιά γνώμη μπας και χαλαρώσω λίγο...

 

Α, και για να ολοκληρωθεί η γκαντεμιά μου, να σας ξαναθυμισω ότι η περιοδός μου έχει επιστρέψει περίπου από την 50 ημέρα από τη γένα και με επισκέπτεται τακτικότατα μια φορά το μήνα....

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

ένα έχω να πω:

 

άντε δύο :)

 

 

τυπική συμπεριφορά μωρών σε περιόδους που βγάζουν δόντια, ή που απλά, ανακαλύπτουν τον κόσμο γύρω τους :D για τα βάρη τους, ας σου πουν οι πιο ειδικές, αφού όμως τα κορίτσια σου είναι χαρούμενα, ευδιάθετα, βρέχουν και λερώνουν πάνες, κοιμούνται (αααχχχχ), ε, καλό δεν είναι αυτό?

 

το δεύτερο που θα ήθελα να πω, είναι: τι θα γίνει πια με αυτά τα αέρια???? σταματάνε ποτέ, ή θα αρχίσω να πίνω μόνο νερό για να σταματήσουν? :P:lol:

(υπάρχει και η λύση του φελλού βέβαια... :P:P αλλά μετά θα πάει σε κανενός το μάτι και θα ψαχνόμαστε:P )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...