Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ-ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ?


Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους. Διαβαζοντας διαφορα posts σχετικα με την εισαγωγη στερεων τροφων νομιζω οτι μπερδευτικα λιγο. Αρχικα ειχα την εντυπωση οτι ο αποκλειστικος μητρικος θηλασμος ενδεικνυται μεχρι τον 9ο μηνα και απο κει και επειτα επιβαλλεται η εισαγωγη στερεων τροφων γιατι δεν καλυπτονται οι διατροφικες αναγκες του μωρου μονο με το θηλασμο. Οταν πηγα στην παιδιατρο για το εμβολιο του μπεμπη στον 4ο μηνα μου ειπε οτι απο τον 5ο μηνα θα ξεκινησουμε ρυζαλευρο. Την ρωτησα αν μπορω να συνεχισω να τον θηλαζω αποκλειστικα και μου ειπε οτι και βεβαια μπορω μεχρι και τον 6ο μηνα αλλα οχι περισσοτερο γιατι δεν θα καλυπτεται μονο με το μητρικο γαλα. Η ιδια ειναι υπερ του μητρικου θηλασμου και παντα προτρεπει υπερ αυτου. Τελικα τι ισχυει? Αν υποθεσουμε οτι το μητρικο γαλα επαρκει και το μωρο βαζει το ενδεδειγμενο βαρος, μεχρι ποτε μπορουμε να παρατεινουμε τον μητρικο θηλασμο? Αν υπαρχει σχετικο post σας παρακαλω παραπεμψτε με γιατι εγω δεν διαβασα μεχρι τωρα κατι ξεκαθαρα. Ευχαριστω :wink:

 

XSXV.jpg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να σου ζησει το μπεμπε εχω κ εγω μια μπεμπα41 ημερων ο δικος μου παιδιατρος μου ειπε να θηλαζω οσο παει μπορει και χρονο να φτασεις :!: οσο εχεις γαλα θηλασε βεβαια κ 10 παιδιατρους διαφορετικους να ρωτησεις ο καθενας τα δικα του θα πει :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Κουκλίτσα η ερώτηση είναι για αποκλειστικό θηλασμό, δηλαδή να μην δώσεις άλλες τροφές στο μωρό εκτός από το γάλα σου. Για αυτό συνήθως συστήνουν οι περισσότεροι παιδίατροι μέχρι τον 5-6ο μήνα. Μετά εισάγουν σιγά- σιγά τις τροφές. Να φανταστείς στην Ζήνα άρχισα να δίνω ρυζάλευρο όταν μπήκαμε στον 5ο μήνα ενώ στην Ειρηνούλα στον 6ο. Ανάλογα με το μωρό κρίνει ο γιατρός.

.png

.png

Το μικρό μου είναι 10 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Oι οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής είναι οι παρακάτω:

 

( http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496 )

 

Pediatricians and parents should be aware that exclusive breastfeeding is sufficient to support optimal growth and development for approximately the first 6 months of life and provides continuing protection against diarrhea and respiratory tract infection.30,34,128,178–184 Breastfeeding should be continued for at least the first year of life and beyond for as long as mutually desired by mother and child.185

Complementary foods rich in iron should be introduced gradually beginning around 6 months of age.186–187 Preterm and low birth weight infants and infants with hematologic disorders or infants who had inadequate iron stores at birth generally require iron supplementation before 6 months of age.148,188–192 Iron may be administered while continuing exclusive breastfeeding.

 

Unique needs or feeding behaviors of individual infants may indicate a need for introduction of complementary foods as early as 4 months of age, whereas other infants may not be ready to accept other foods until approximately 8 months of age.193

 

Introduction of complementary feedings before 6 months of age generally does not increase total caloric intake or rate of growth and only substitutes foods that lack the protective components of human milk.194

 

During the first 6 months of age, even in hot climates, water and juice are unnecessary for breastfed infants and may introduce contaminants or allergens.195

 

Increased duration of breastfeeding confers significant health and developmental benefits for the child and the mother, especially in delaying return of fertility (thereby promoting optimal intervals between births).196

 

There is no upper limit to the duration of breastfeeding and no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer.197

 

Infants weaned before 12 months of age should not receive cow's milk but should receive iron-fortified infant formula.

 

Περιληπτικά: Ο αποκλειστικός θηλασμός συστήνεται για 6 μήνες, μετά βαθμιαία εισάγονται οι στερεές τροφές.

 

Σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να εισαχθούν οι στερεές τροφές νωρίτερα (μετά τον 4ο μήνα) ενώ μερικά παιδιά δεν είναι έτοιμα να δεχθούν άλλες τροφές μέχρι τον 8ο μήνα.

 

Ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά μετά την εισαγωγή των στερεών τροφών. Οι περισσότεροι παιδίατροι δίνουν οδηγίες για παιδιά που δεν θηλάζουν και προτείνουν μείωση των γευμάτων. Η σωστή τακτική είναι να δίνονται οι στερεές τροφές μεταξύ των γευμάτων του θηλασμού και όταν το παιδί αντικαταστήσει μόνο του τα γεύματα είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. ΑΥΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΗΚΕ. ΜΕΝΕΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΑΦΟΥ ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΤΟΙΜΗ ΚΡΕΜΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΠΟΥ ΔΕ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ. ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ POST ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΚΟΥΑΚΕΡ ΛΙΩΜΕΝΑ ΣΕ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ Η΄ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΕΧΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Καλησπέρα :)

 

Η μικρουλα μου μεχρι σημερα "δοκιμαζει" μονο τις στερεες τροφες, δηλαδη τρωει πολυ λαιμαργα 2-3 κουταλιες απο οτιδηποτε της ετοιμασω και μετα στοπ!!

 

Δεν εχω καποιο προβλημα με αυτο, αλλα απο περιεργεια επαναφερω το θεμα με μορφη ερωτησης.

 

Εσεις για ποσο καιρο θηλασατε αποκλειστικα τα μωρακια σας ?

 

Και οταν αρχισατε να δινετε στερεες τροφες ποσος χρονος χρειαστηκε για να φαει το μωρο ενα γευμα πχ κρεμα των 150 ml ??

 

.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...