Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναζήτηση Βρεφικού Σταθμού ( μωρά απο πολύ μικρή ηλικία)


Recommended Posts

Γειά σας. Πρόκειται να γεννήσω τον Ιούνιο , και λόγω του ότι είμαι από τις περιπτώσεις εκείνες των μελλουσων μαμάδων που πρέπει να επιστρέψει σχεδόν αμέσως στη δουλειά και ταυτόχρονα δεν υπάρχει συγγενικό πρόσωπο για babysitting, ψάχνω από τώρα βρεφικό σταθμό.

Μένω στο κέντρο της Αθήνας.

Θα ήθελα τις γνώμες σας και τις εμπειρίες σας από βρεφικούς σταθμούς.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το καλύτερο θα ήταν (γιατί εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω τις συνθήκες των βρεφικών στο κέντρο της αθήνας ή συγκεκριμένα κάποιους βρεφικούς να σου προτείνω εκεί) να δείς τις συνθήκες όσων πληρούν τις δικές σου προδιαγραφές όσον αφορά κόστος και ωράριο, να μας τις περιγράψεις και εμείς να μπορέσουμε να σου πούμε αυτό είναι θετικό αλλά κατι άλλο είναι πιό σημαντικό πχ. και για αυτό να σου προτείνουμε τον άλλο βρεφικό.

 

..στο http://www.school.gr είχαν ξεκινήσει μία λίστα με βρεφικούς δεν ξέρω εάν την έχουν ολοκληρώσει.

Επίσης

http://dir.forthnet.gr/386-0-gr.html

εδω έχει μια τεράστια λίστα, θα προλάβω το βράδυ ίσως να την ξανακοιτάξω για να σου διαλέξω κάποιους βρεφονηπιακούς στο κέντρο. Ίσως όμως κάποιοι να μην έχουν website οπότε μόνο μιλητά και ψαχτά θα τους βρείς.

Ο καλύτερος τρόπος είναι να ρωτήσεις σε ένα πάρκο/παιδική χαρά της γειτονιάς σου, το μεσημεράκι-απόγευμα που πηγαίνουν αρκετές μαμάδες για τους κοντινούς βρεφικούς!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να ΒΡΕΙΣ παιδικο σταθμο που να το παρει τοσο μικρο ( Ομοιως παθων βλεπεις )

ΠΧ. Ψαχνωντας με τον τροπο που περιγραφετε παραπανω δηλ. μεσω internet, βρηκαμε στην ευρυτερη περιοχη που μενουμε καμια 30αρια σταθμους ΒΡΕΦΟνυπιακους. Να μην στα πολυλογω ΜΟΝΟ 3 :!::!::!::!::!::!::!::!::!: αναλλαμβαναν την ευθυνη για ΤΟΣΟ μωρα, ασχετο οτι ειχαν αδεια και για αυτη την ηλικια... ( δεν το ηξερα οτι πρεπει να εχον δηλωσει απο τι ηλικια περνουν μωρα - κοιταξε το)

Ο ενας αποριφθικε αμεσα μετα απο επιτοπου επισκεψη

Ο δευτερος περιπου μας ικανοποιησε, ο τριτος που ηταν οτι "φανταζομασταν" σαν περιβαλλον κ.λ.π. ηταν και ο ακριβοτερος....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ όσους είδα (πολλούς) δεν μπόρεσα απο το ίντερνετ να καταλάβω κάτι παραπάνω. Νομίζω ότι αναγκαστικά πρέπει να δείς τηλεφωνικά ποίος δέχεται απο ποιά ακριβώς ηλικία.... αλλά και να τους επισκεφτείς για να δείς τις συνθήκες....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

http://www.tokaravaki.gr/ εδώ γράφει απο 2 μηνών

το βρήκα εδώ http://www.schools.gr/results.asp?subcat_id=11&area_id=49

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

θα σας πω και γω τη γνωμη μου ως βρεφονηπιοκόμος...

Δεν θα το συνεστηνα σε ΚΑΜΙΑ μαμα να παει το μωρο της τοσο μικρο σε βρεφονηπιακό σταθμο..

Οι βρεφικοι σταθμοι των δημων δεχονται παιδια από 6 μηνων και υπαρχει λόγος που γινεται αυτο.

1ον 6 μηνων εχει σταματησει η αποστειρωση. Δυο μηνων ακόμα αποστειρωνουμε και οπως και να το κάνουμε κανεις δεν προκειτε να μπει στην διαδικασια σχολαστικης αποστειρωσης για το παιδι σας, οπως το κανετε εσεις..

2ον αν ενα παιδακι αυτης της ηλικιας αρρωστησει με μια απλή ιωση που σε ενα μεγαλύτερο παιδι θα περασει σε δυο μερες , το ποιο πιθανον ειναι να καταλήξει στο νοσοκομειο

3ον και κυριοτερο το παιδι δεν θα εχει την φροντιδα που χρειαζεται ακόμα κι αν πεσετε πάνω στην πιο καλή δασκαλα του κόσμου. Εδω ειναι δυσκολο να φροντισεις ενα παιδι.. Ποσο μάλλον 10-15 που αντιστοιχουν σε καθε δασκαλα ειδικα στους ιδιωτικους..

Επειδη καταλαβαινω οτι το να βάλεις μια ξενη γυναικα στο σπιτι σου ειναι δυσκολο και σε μια περιοχη τοσο απρόσωπη οσο το κεντρο της Αθηνας δεν υπάρχει η γειτονια, για να απευθυνθεις σε καποια μη εργαζομενη γειτονισσα που γνωριζεις να σε εξυπηρετησει για καποιο διαστημα, προταση μου αν θέλεις να βρεις μια εξιδικευμενη κοπέλα με συστασεις ειναι να απευθυνθεις στο τμημα Βρεφονηπιοκομίας του ΤΕΙ Αθηνων , να ζητησεις να ερθεις σε επαφη με μια καθηγητρια και από κει και πέρα αυτη θα βάλει μια αγγελία.. Από τη συγκεκριμενη καθηγητρια που θα εχεις μιλήσει στην αρχη θα ζητησεις συστασεις γιατις κοπέλες που θα επικοινωνησουν μαζι σου.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΛΟΙΠΌΝ άπό Δευτέρα αρχίσανε οι εγγραφές για του δημοσιους παιδικούς σταθμούς. Εχουμε αποφασίσει από του χρόνου να πάει ο Δημήτρης Σταθμό και αυτό όχι γιατί έχουμε πρόβλημα φύλαξης αλλα γιατί το ζητάει ο ίδιος (θέλει σχολείο) και για να του δώσουμε δυνατοτητα να απασχολείται καλύτερα πιο δημιουργικά και να είναι με παιδιά και να έχει φίλους (να σημειώσω οτι τη λέξη φίλος τη χρησιμοποιεί απο μόνος του με όλη τη σημασία της και έχει φίλους που τους προσέχει και τους συμπεριφέρεται οπως κάνουν τα μεγάλα παιδιά...

Ελεγα λοιπόν πριν μπω στο χορό οτι θα πάει σε ΔΗΜΟΣΙΟ γιατί τι έχουν οι Δημόσιοι κτλ...

Πήγα λοιπον στον Δημόσιο παιδικό σταθμό που είναι κοντά στο σπίτι μου και ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΥΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ. Μου δώσανε αιτήσεις δικαιολογητικά και στα γρήγορα με ξεπετάξανε στις ερωτήσεις που τους έκανα.. Το κτιριο ουτε καινούργιο - ούτε παλιο... Χωρίς πολύ χρώμα και γενικά μια βαρεστημάρα ανέδυε απο μέσα... και εννοω από τις παιδαγωγούς αλλά και τα παιδάκια..

Παιρνω εναν συνεργατη που μου χε πει για έναν αλλο δημόσιο που είχε την κόρη του και ήταν καλός. Τελικά αποδείχτηκε οτι δεν ήταν σταθμός αλλά προνήπιο (Γιαυτό δεν μου τον είχαν δώσει από το Δήμο κιόλας). Πάνω στη κουβεντα μου λέει Σοφία πάντως αν θες δες και αυτό τον ιδιωτικό εκει πάω το γιο μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος.... Πάμε λοιπόν σχολόντας με τον άντρα μου , έτσι για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης, και .... άλλο πράγμα.... Καταρχήν ο Χώρος ΕΛΑΜΠΕ, χαρούμενος, ζωντανός, η κοπέλα ευδιάθετη χαμογελαστή, με αυλή που είναι υποχρεωτική λέει στους σταθμούς (και ο Δημοσιος δεν ειχε!!) χώρο που παίζουν αλλο χώρο που τρώνε... με προγραμμα χειροτεχνιών και άλλων δραστηριοτήτων.. και το πιο βασικό εμείς πήγαμε κατά τις 4:30 είχαν μείνει λοιπόν κάποια παιδάκια που ήταν σε ένα χώρο με μια παιδαγωγό και παίζανε... Μας πήγε λοιπόν εκεί ανοιγοντας την πόρτα σε ανύποπτο χρόνο, και είδαμε παιδάκια χαρούμενα και ενα μπομπο δύο χρονων που είναι εκεί απο 40ημερών απο οτι μας είπε που έτρεξε στην αγκαλιά της και δεν άφηνε.. στην υπόλοιπη ξενάγηση ο μικρός ήταν μαζί μας... Γενικά μ'αρεσε πολύ και με έβαλε σε σκεψη γιατί και 320€ το μήνα (με το σχολικό) δεν είναι λίγα και θα μας στιμώξουν αλλά δεν ξέρω έχω μπερδευτεί....

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως να γίνεται αυτό?? Να σε οδηγούν στην ιδιωτική πρωτοβουλία???? Εσείς βρε κορίτσια σε τι σταθμούς τα πάτε Δημόσιου ή Ιδιωτικούς?? Δωστε μου τα φώτα σας ντε..... :idea:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα πηγαίνω σε ιδιωτικό. Έκανα μια απόπειρα για Δημόσιο αλλά δεν μας πήραν (εχω ακουσει ότι παιζει πολυ μεσον και γνωριμια...). Βεβαια, απο τους Δημοσιους που ειχα δει, δεν είχα και τις καλυτερες εντυπωσεις - ασε που δεν είχαν σχολικο.

Στον ιδιωτικο δινουμε ενα σεβαστο ποσο για δυο παιδια...(Απ'ότι ξέρω καποιες εταιρειες ιδιωτικες και δημοσιες, τραπεζες κλπ. καλυπτουν ενα μεγαλο μερος του κοστους για τα παιδια των υπαλληλων τους - δεν ανηκω ομως στους τυχερους...)

Το σχολειο είναι πεντακάθαρο, ασφαλές στα πάντα (καλυματα στις πριζες, κουζινα οπου δεν έχουν προσβαση τα παιδια, πυρασφαλεια., κλπ κλπ ) οι δασκάλες γλυκύτατες, τα προσέχουν τα πιτσιρίκια, το περιβαλλον οικογενειακο, το διαιτολόγιο προσεγμενο, το φαγητο σπιτικο. Τα παιδια παρακολουθουνται απο παιδιατρο & παιδοψυχολόγο, υπαρχει ασφαλιστικη κάλυψη για ατυχήματα. Κανουν γυμναστικη και χορό, μουσική (μη φανταστειτε τιποτα τρομερα πραγματα, χαλαρα σαν παιχνιδι αλλα μαθαινουν πολλά!). Ακομα πηγαινουν - ανάλογα με την ηλικια - σε θεατρακια, παιδικο μουσειο, παιδοτοπους, αττικο παρκο και άλλα. Το κυριότερο για μενα ειναι οτι επιστρεφουν σπιτι χαρουμενα!

Κατι ακομα σημαντικο: οταν εφτασε η ωρα να κοψουν την πανα και ο μικρος και ο μεγαλος, η διαδικασια ξεκινησε απο τις δασκαλες τους στον παιδικο, εκεινες τα εκπαιδευσαν κι εμεις στο σπιτι .. συνεχιζαμε. Το ιδιο και με την πιπιλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασα τις απόψεις σας για τους παιδικούς σε άλλο τοπικ και συνεχίζω τη συζήτηση εδώ.

Όλες αυτές τις μέρες είμαι στην αναζήτηση για παιδικό σταθμό. Αφού μπήκα στον χώρο των ιδιωτικών ψάχνω για το καλύτερο δυνατό:

Μαρία περιμένω με αγωνία τις απόψεις αλλά και τις συμβουλές σου για τις απορίες μου που έχουν προκύψει:

1. Πόσα παιδιά ορίζει ο νόμος ανά δασκάλα για την ηλικία των 3ετών

Υπεύθυνος ιδιωτικού σταθμού (πολύ ωραίου από θέμα εγκαταστάσεων, αρκετά πιο ακριβου από τον 1ο που είχα δει, 370€/μήνα εως τις 14:00, 150εγγραφή, 180€ γραφική υλη) μου είπε ότι για την ηλικία των 3ετών ο νόμος ορίζει μια δασκάλα ανά 16παιδιά και μια βοηθό για τα αλλάγματα και τουαλέτα.

Το μεγάλο πλεονέκτημα αυτού του σταθμού είναι ότι ο Δημήτρης θα είναι με παιδιά της ίδιας ηλικίας, δηλαδή μόνο με παιδάκια του 2004.

Εχει επίσης 3 φορές τη βδομάδα αγγλικά και ο υπεύθυνος μου είπε ότι στο νήπιο πλέον διαβάζουν μόνα τους.. Του σχολίασα ότι αυτό δεν είναι απαραιτήτως καλό και μένα προτεραιότητα μου είναι ο ψυχικός του κόσμος και προσπάθησε να με διαβεβαιώσει ότι όλα γίνονται τόσο ευχάριστα και παράλληλα με το παιχνίδι που το παιδί ευχαριστιέται… Επίσης πάνε εκδρομές κουκλοθέατρα κάνουν μεγάλες παραστάσεις κλπ.

Μειονέκτημα εδώ επίσης είναι ότι παιδοψυχολόγος ασχολείται μόνο αν το ζητήσει ο γονιός ή η δασκάλα.

 

2. Ο άλλος σταθμός των 320€ τον μήνα , 100€ εγγραφή, έχει 18παιδιά με 2 δασκάλες σε ενιαίο μικρό χώρο που πραγματικά μου δημιουργεί ερωτηματικά για το αν αυτές οι δυο δασκάλες δραστηροποιούνται ξεχωριστά ανα ομάδα 9παιδιών... να πω την αλήθεια αμφιβάλλω. Πλεονεκτημα εδώ πολύ ζεστες οι κοπέλες έχω καλές συστάσεις και έχει κάθε μήνα συνάντηση γονέων με τον ψυχολογο. Μειονέκτημα μπερδεμένες ηλικίες παιδιών από 2χρονα που μιλάνε έως 4χρονα πριν το προνήπιο.

 

Επίσης να διευκρινίσω ότι όλοι οι σταθμοί στον Πειραιά που έχω μιλήσει τηλεφωνικά είναι 13 παιδάκια min. ανά δασκάλα…

 

3. Τι ρόλο παίζει η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ????????????

 

 

Εχω μπερδευτεί….SOS

:oops:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αλήθεια να ρωτήσαω κάτι..

 

Για να στείλω τον γιό μου σε ιδιωτικό σταθμό από Σεπτέμβρη, θα πρέπει να κάνω την εγγραφή από τώρα? Αν ναι μέχρι ποτε?

 

Έλπιζα να γεννήσω πρώτα και μετά να αρχίσω τις επισκέψεις στους παιδικούς γιατί δεν έχω και μεγάλες αντοχές...

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μάλλον απο τώρα πρεπει να κοιτάξεις γιατί οι θέσεις καλύπτονται πάρε τηλ. ομως σταθμούς που σε ενδιαφέρουν να ρωτήσεις για σιγουριά..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?

 

Εγω θα επιστρεψω στη δουλεια τον ΜΑρτιο του 2008.Μπορω να γρψω τοτε το μωρο μου σε βρεφικο ή τα παιρνουν μονο απο Σεπτεμβριο?Θα ειναι 12-13 μηνων.Φανταζομαι οτι σε δημοσιους σταθμους ειναι πιο δυσκολο αλλα με τους ιδιωτικους τι γινεται?Εχουν συγκεκριμενη εποχη που γραφονται?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια να ρωτήσαω κάτι..

 

Για να στείλω τον γιό μου σε ιδιωτικό σταθμό από Σεπτέμβρη, θα πρέπει να κάνω την εγγραφή από τώρα? Αν ναι μέχρι ποτε?

 

Σίγουρα θα πρέπει να κάνεις άμεσα την έρευνα σου αλλά και την εγγραφή. Στο σταθμό που έγραψα εγώ την κόρη μου αρχές Μαϊού ήδη έχουν κλείσει και δε δέχονται άλλα παιδάκια. Το λέω γιατί θέλει μια φίλη να γράψει το παιδί της και είναι σε λίστα αναμονής.

ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΣΤΗ ΒΡΟΧΗ ΠΟΥ ΔΙΩΞΑΜΕ ΑΠ' ΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΛΑΜΕ ΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙ.. ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΙ ΑΣ ΜΗ ΒΛΕΠΟΥΜΕ, ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

Link to comment
Share on other sites

για την ηλικία των 3ετών ο νόμος ορίζει μια δασκάλα ανά 16παιδιά και μια βοηθό για τα αλλάγματα και τουαλέτα.

 

ΣΟΦΙΑ δεν είχα δεί την ερώτηση αυτή! και αυτό το πόστ σου!!....

 

και έτσι δεν μπόρεσα να ρωτήσω και στο γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης....

ότι και να λέει ο νόμος, εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, γιατί ο νόμος πιός ξέρει πότε φτιάχτηκε, σύμφωνα με ποιά κριτήρια.

Με 16 τρίχρονα παιδιά δεν φτάνει μια παιδαγωγός για να ασχοληθεί πραγματικά και ουσιαστικά με το κάθε παιδί - και η βοηθός, συνήθως ανάγεται (αφου΄μου το παν και στο γραφείο της πρωτο βάθμιας) σε παιδαγωγο, αναλαμβάνοντας κάποια απο τα παιδια΄(χωρίς να έχει τις απαραίτητες γνώσεις) που δεν θέλουν να ακολουθήσουν τα άλλα.

Ο ίδιος ο νόμος δηλαδή (αν είναι αυτός) βοηθάει στο να γίνονται παρασπονδίες - με κέρδος για τον ιδιοκτήτη - πιο χαμηλή μισθοδοσία στην βοηθό.

 

λοιπόν,... η γνώμη μου για την πανελήνια ένωση ιδιωτικων παιδικών σταθμων, είναι

ότι εάν λειτουργούσε σωστά για τους σωστούς λόγους δεν θα ήταν η κατάσταση όπως είναι σήμερα. Σίγουρα ο λόγος που υπάρχει,

απο τη στιγμή που ένας ιδιωτικό παιδικός σταθμός είναι μια κερδοσκοπική επιχείρηση, όπως και κάθε άλλο μαγαζί, είναι για να προστατέψει πρώτα και τα συμφέροντα των κατόχων τον παιδικών σταθμών, και όχι των γονέων και των παιδιών.... :?:?

κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι κερδοσκοπικοί οι παιδικοί σταθμοι αλλά αφού το κράτος είναι ως τώρα ανίκανο να διασφαλίσει το ότι θα λειτουργήσει καλούς παιδικούς σταθμούς σύμφωνα με τα νεότερα παιδαγωγικά στάνταρ, αναγκαστικά υπάρχουν και καλά για να αναπληρώσουν αυτό το κενό.

κάποιοι το κάνουν αλλά αυτοί είναι μειοψηφία...

 

πρέπει να ψάξεις απο τώρα maria για παιδικό, είναι λίγο τελευταία στιγμή να το κάνεις τότε που λες... και ίσως να μήν έχεις την επιλογή που θέλεις τότε..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία δεν πειράζει!! Που να μας προλάβει όλες!! Αυτό ήταν το πρώτο μήνυμα που ειχα στείλει στην αρχή της ερευνας μου!! Τελικά όπως είπαμε κατέληξα... και φυσικά αυτός δεν είναι στην ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΙΔΙΩΤ. ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ για την οποία μεχρι το τέλος της έρευνας μου είχα αποκτήσει πλέον ιδία γνώμη... :wink:

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα σας!!!

Είμαι νέα στο φορουμ όπως και νέα μαμά. Η κορούλα μου είναι 12 μηνών και έψαξα πολύ για το πιο σχολείο να την βάλω... για το δημόσιο δεν το συζητούσα γιατί δεν με βολεύει το ωραριο είμαι και ελεύθερος επαγγελματίας και η δουλεία μου έχει εκτεταμένο ωράριο...

Την πάω σε έναν νέο βρεφονηπιακό σταθμό στον Κολωνό "Πρωτοβαδίσματα" κοντά στον σταθμό Λαρίσσης και κατέληξα εκεί μετά από πολύ ψάξιμο. Δέχεται παιδιά από 8 μηνών, με πλήρη διατρόφή και σχολικό λεωφορείο. Το κτήριο είναι πολύ καθαρό και οι κοπέλες που το έχουν αγαπούν πολυ τα παιδιά και έιναι ευσυνείδητες στην δουλεια τους. Το κυριότερο όμως προσών είναι οτι με ενημερώνουν πλήρως για το ότι συμβαίνει καθημερινά γραπτώς και επίσης μου επιτρέπουν την είσοδο στον χώρο του σχολείου και δεν μου αρπάζουν το παιδί στην πόρτα , όπως κάνουν στα περισσότερα σχολεία...

Είμαι πολύ ευχαριστημένη και το συστείνω ανεπιφύλακτα.......

Τηλ 210- 5143020

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ σε αντίθεση με τις προλαλλήσασες, είχα πολύ καλές συστάσεις για έναν δημοτικό παιδικό σταθμό! Πήγα τον είδα και ενθουσιάστηκα! Το κτίριο είναι 5ετίας, σε πεζόδρομο, που σημαίνει ότι δεν έχει τακτική κίνηση αυτοκινήτων, η διευθύντρια με άφησε να μπω μέσα στον χώρο του σταθμού χωρίς αντίρρηση και μάλιστα όταν της ζήτησα να ανέβω να δω τον χώρο του βρεφονηπιακού, μου είπε πολύ ευγενικά ότι καλύτερα θα ήταν αν έρθω πρωϊνή ώρα γιατί ήταν μεσημέρι και τα περισσότερα μωρά θα κοιμόντουσαν.

Δεν μου είπε αυτά του στυλ, να κλείσουμε ένα ραντεβού κλπ, απλά να πάω οποιοδήποτε πρωϊνό θέλω γύρω στις 10.30 με 12.00

Αυτό που επίσης μου έκανε εκανε εντύπωση ήταν ότι, ρωτώντας για το που βρίσκεται ακριβώς ο σταθμός, τυχαία στο δρόμο μια κυρία με ένα κοριτσάκι στην ηλικία του γιού μου, την συνάντησα πάλι έξω από τον σταθμό και μου είπε ότι:

Την μεγάλη της κόρη την είχε πάει αρχικά σε ιδιωτικό σταθμό αλλά δεν ήταν απόλυτα ευχαριστημένη και μετά βρήκε τον Δημοτικό σταθμό και την έστειλε εκεί, που θα έγραφε τώρα και την δεύτερη κόρη της! Μου είπε ότι στον συγκεκριμένο σταθμό αντιστοιχούν 1 παιδαγωγός για κάθε 4-5 παιδάκια! Και όντως μόλις μπήκα μέσα στον χώρο είδα ότι τα παιδάκια του παιδικού σταθμού ήταν ανά 5 σε τραπέζάκι δραστηριοτήτων μαζί με την δασκάλα!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει να απορρίπτουμε και τις περιπτώσεις Δημοτικών Παιδικών Σταθμών! Το ότι στους ιδιωτικούς ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ δεν σημαίνει ότι όλοι τους το υπολογίζουν! Και αν κάποια είναι κακή παιδαγωγός σε δημόσιο-δημοτικό θα είναι και σε ιδιωτικό!

Γι' αυτό λοιπόν καλό θα είναι να ψάχνουμε λίγο περισσότερο!

Επίσης για όποιον ενδιαφέρετε ο Βρεφονηπιακός Σταθμός του Δήμου Αλίμου διαθέτει και σχολικό για την μεταφορά των παιδιών.

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γειά σας. Πρόκειται να γεννήσω τον Ιούνιο , και λόγω του ότι είμαι από τις περιπτώσεις εκείνες των μελλουσων μαμάδων που πρέπει να επιστρέψει σχεδόν αμέσως στη δουλειά και ταυτόχρονα δεν υπάρχει συγγενικό πρόσωπο για babysitting, ψάχνω από τώρα βρεφικό σταθμό.

Μένω στο κέντρο της Αθήνας.

Θα ήθελα τις γνώμες σας και τις εμπειρίες σας από βρεφικούς σταθμούς.

Ευχαριστώ

 

Αν σε βολεύει το Μενίδι έχω να σου συστήσω πολύ καλό σταθμό, η κόρη μου πήγε από ενός, αλλά η φίλη μου και το πρώτο της παιδί περυσι και το δεύτερο εφέτος τα στέλνει από μικρουλάκια 2-3 μηνών :lol:

Το λουλουδάκι μου το λένε Σοφία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...
Γειά σας. Πρόκειται να γεννήσω τον Ιούνιο , και λόγω του ότι είμαι από τις περιπτώσεις εκείνες των μελλουσων μαμάδων που πρέπει να επιστρέψει σχεδόν αμέσως στη δουλειά και ταυτόχρονα δεν υπάρχει συγγενικό πρόσωπο για babysitting, ψάχνω από τώρα βρεφικό σταθμό.

Μένω στο κέντρο της Αθήνας.

Θα ήθελα τις γνώμες σας και τις εμπειρίες σας από βρεφικούς σταθμούς.

Ευχαριστώ

 

Αν σε βολεύει το Μενίδι έχω να σου συστήσω πολύ καλό σταθμό, η κόρη μου πήγε από ενός, αλλά η φίλη μου και το πρώτο της παιδί περυσι και το δεύτερο εφέτος τα στέλνει από μικρουλάκια 2-3 μηνών :lol:

Γνωρίζετε κάποιους καλούς βρεφικούς σταθμούς στη Θεσ/νίκη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Απο την στιγμη που δικαιουστε ολες οι εργαζομενες 6μηνη αδεια γιατι να πατε κατευθειαν για δουλεια??

ειχα 2 χρονια εμπειρια σε δημοτικο βρεφονηπιακο σταθμο και η εμπειρια μου δεν ηταν και απο τις καλυτερες.

η γνωμη μου ειναι οτι αν υπαρχει τοσο μεγαλη αναγκη για να μπει σε βρεφονηπιακο το μωρο σας να εχεται συστασεις απο δικους σας ανθρωπους που τους εμπιστευεστε απολυτα.

 

ποσο θα ασχολειθει με το νεογεννητο σας η κοπελα αν εχει αλλα 7 να κοιταξει?

θα τρεχει καθε φορα που το μωρο θα κλαιει, η θα ειναι στην κουζινα και θα πινει το καφεδακι της?

θα ειναι ηρεμη οτι δεν θα μπορει να το ηρεμησει η θα εχει νευρα γιατι θα κλαινε παραλληλα και αλλα3 μαζι?

θα εχει τα αισθηματα μιας μανας?

 

σκεφτητε το βρε κοριτσια εδω κουραζομαστε εμεις αλλα επειδη εχουμε γινει μανες και νοιωθουμε τον πονο των μωρων μας κανουμε υπομονη.

απο την μερα που γινατε μανες δεν βλεπεται ολα τα παιδια σαν δικα σας?

 

τελος παντων το σημαντικοτερο ειναι να βρειτε καποιον σταθμο που να εχει παει εκει το μωρο του και καποιος γνωστος σας,

οσο αφορα τα 3χρονα δεν ειναι το ιδιο γιατι σε αυτη την ηλικια το παιδι γυρνοντας σπιτι θα πει την εμπειρια του και το πως περασε την μερα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όσον αφορά το εξάμηνο, από αυτό εξαιρούνται όσες μητέρες δουλεύουν σε ναυτιλιακές ή τράπεζες! Εννοώ ότι δεν παίρνουν ούτε ένα ευρώ - αν θέλουν να πάρουν άδεια άνευ αποδοχών για 6 μήνες, καλώς. Αλλά βέβαια, επειδή και οι δύο χώροι είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, αν δεν επιστρέψεις στην ώρα σου, την έχασες τη θέση στην πρώτη ευκαιρία.

 

Όσον αφορά τους βρεφικούς σταθμούς συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή, διότι οι 9 στους 10 δεν είναι επαγγελματίες. Καλοί είναι οι χώροι και τα χρώματα, αλλά ξέρουν τι να κάνουν αν το παιδάκι σου χλωμιάσει; Αν ένα άλλο παιδάκι πάρει ένα μολύβι και πάει να βγάλει το μάτι του παιδιού σου; Ποιος σε προφυλάσει από αυτά;

 

Και τέλος, είμαι υποχρεωμένος να αναφέρω την κακή εμπειρία που είχαμε από το σταθμό ΤΟΣΟΔΟΥΛΑ στη Γλύφάδα. Ενώ στην αρχή ήταν όλο γλύκες και χαμόγελα, 2 εβδομάδες πριν ξεκινήσει το μωρό μας ανακοίνωσαν με πολύ μπλαζέ ύφος ότι δυστυχώς δεν μπορούν να τον δεχτούν τον μικρό, διότι έχουν άλλες πελάτισσες χρόνια που έχουν προτεραιότητα!!! Δεν πιστεύαμε στα αυτιά μας και δεν ξέραμε τι να κάνουμε, θα αναγκαστούμε να πάρουμε ότι άδειες έχουμε και δεν έχουμε τελευταία στιγμή και να πληρώσουμε την πρώτη κυρία που θα βρούμε μπροστά μας για να αφήσουμε το παιδί μας. Για το λόγο αυτό συστήνω μακριά από την ΤΟΣΟΔΟΥΛΑ και όλους τους όμοιούς τους, μέχρι να βάλουν μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...