Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφονηπιακός Σταθμός Θεσσαλονίκη - Παιδική Μελωδία


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για τον Βρεφονηπιακό Σταθμό Παιδική Μελωδία στην Θεσσαλονίκη (περιοχή Πυλαία).

Είδα τον σταθμό και μου άρεσε αρκετά, το μόνο που δεν μου άρεσε είναι το οτι οι περισσότεροι τοίχοι ήταν κενοί,

επίσης έχω δει το European Baby School (δίπλα στο Διαβαλκανικό).

Σκοπεύω να δω και τον σταθμό Μαργαρίτα (Κρήνη), τον σταθμό Μητέρα (Καραμπουρνάκι) και την Αμάλθεια (Θήχης) μιας και είναι η πρώτη φορά που ψάχνω για παιδικό και θέλω να έχω εικόνα απο αρκετούς για να μπορώ να συγκρινω.

Το παιδάκι μου είναι 2 ετών και πρέπει απο τον Απρίλιο να ξεκινησουμε παιδικό σιγα σιγά γιατι επιστρέφω στην δουλεια.

 

Θα ήθελα να μου πουν για την εμπειρία τους γονείς που έχουν στείλει ή στέλνουν τα παιδιά τους στην Παιδική Μελωδία ή και στους υπόλοιπους σταθμούς, επίσης θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις όσων έχουν επισκεφτεί τους σταθμούς που αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για τον Βρεφονηπιακό Σταθμό Παιδική Μελωδία στην Θεσσαλονίκη (περιοχή Πυλαία).

Είδα τον σταθμό και μου άρεσε αρκετά, το μόνο που δεν μου άρεσε είναι το οτι οι περισσότεροι τοίχοι ήταν κενοί,

επίσης έχω δει το European Baby School (δίπλα στο Διαβαλκανικό).

Σκοπεύω να δω και τον σταθμό Μαργαρίτα (Κρήνη), τον σταθμό Μητέρα (Καραμπουρνάκι) και την Αμάλθεια (Θήχης) μιας και είναι η πρώτη φορά που ψάχνω για παιδικό και θέλω να έχω εικόνα απο αρκετούς για να μπορώ να συγκρινω.

Το παιδάκι μου είναι 2 ετών και πρέπει απο τον Απρίλιο να ξεκινησουμε παιδικό σιγα σιγά γιατι επιστρέφω στην δουλεια.

 

Θα ήθελα να μου πουν για την εμπειρία τους γονείς που έχουν στείλει ή στέλνουν τα παιδιά τους στην Παιδική Μελωδία ή και στους υπόλοιπους σταθμούς, επίσης θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις όσων έχουν επισκεφτεί τους σταθμούς που αναφέρω.

 

Καλησπέρα, και καλως ηρθατε στο φορουμ.

Για οτι ρωτατε και μας λετε η γνώμη μου ειναι ειναι περιπου με την ακολουθη σειρα:

 

1) κανετε παρα πολυ καλα που ψαχνετε και βλεπετε πολους παιδικους. Αριστα θα ελεγα.

 

2)ολοκληρωστε και με τους υπολοιπους που μας λετε και μετα θα ειναι πιο ευκολο για καποιον απο εμας να σας απαντησουμε, αλλά και για εσας να καταλαβετε αν αυτα που θα σας πει καποιος απο το φορουμ ως συμβουλή είναι αλήθεια ή οχι.

 

3) το E.B. School ΔΕν εχει βρεφικο τμήμα (ή τουλάχιστο δεν ειχε στις αρχες της τρέχουσας σχολικής), αρα θεωρητικά δεν μπορειτε να γράψετε εκεί το 2 χρονών παιδάκι σας. Εκτος βεβαια αν συμφωνησετε να ειναι με τμήμα μεγαλυτερων παιδιων.(αν εχει κανει βρεφικο τότε αλάζει.)

 

4) με λίγη αναζητηση στο φορουμ θα βρειτε γραμμενες εμπειριες γονιων από ολους τους παιδικους που αναφέρετε.

 

5) πείτε μας περισσότερα για το τί ψάχνετε σε έναν παιδικό. Μας λέτε μόνο για τους τοίχους και πώς περίπου θα θέλατε να είναι, αλλά έτσι δεν θα βρείτε πολλούς γονείς εδω μέσα που κοιτάζουν πρώτα την διακόσμιση, ή τελος πάντων θα ανοίξουμε κουβέντα για πολύ υποκειμενικά θέματα κια δεν θα βγάλει κανείς άκρη. Σίγουρα όμως η διακόσμιση πολών παιδικών ΔΕΝ είναι σαν το παιδικό δωμάτιο του σπιτιού μας. Κάποιοι άλλοι μπορεί να τους αρέσει το στυλ μπαουχαουζ και οι απλές λευκες γραμμές !!! (ξέρετε, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα).

 

Αυτά τα λίγα και συγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και καλως ηρθατε στο φορουμ.

Για οτι ρωτατε και μας λετε η γνώμη μου ειναι ειναι περιπου με την ακολουθη σειρα:

 

1) κανετε παρα πολυ καλα που ψαχνετε και βλεπετε πολους παιδικους. Αριστα θα ελεγα.

 

2)ολοκληρωστε και με τους υπολοιπους που μας λετε και μετα θα ειναι πιο ευκολο για καποιον απο εμας να σας απαντησουμε, αλλά και για εσας να καταλαβετε αν αυτα που θα σας πει καποιος απο το φορουμ ως συμβουλή είναι αλήθεια ή οχι.

 

3) το E.B. School ΔΕν εχει βρεφικο τμήμα (ή τουλάχιστο δεν ειχε στις αρχες της τρέχουσας σχολικής), αρα θεωρητικά δεν μπορειτε να γράψετε εκεί το 2 χρονών παιδάκι σας. Εκτος βεβαια αν συμφωνησετε να ειναι με τμήμα μεγαλυτερων παιδιων.(αν εχει κανει βρεφικο τότε αλάζει.)

 

4) με λίγη αναζητηση στο φορουμ θα βρειτε γραμμενες εμπειριες γονιων από ολους τους παιδικους που αναφέρετε.

 

5) πείτε μας περισσότερα για το τί ψάχνετε σε έναν παιδικό. Μας λέτε μόνο για τους τοίχους και πώς περίπου θα θέλατε να είναι, αλλά έτσι δεν θα βρείτε πολλούς γονείς εδω μέσα που κοιτάζουν πρώτα την διακόσμιση, ή τελος πάντων θα ανοίξουμε κουβέντα για πολύ υποκειμενικά θέματα κια δεν θα βγάλει κανείς άκρη. Σίγουρα όμως η διακόσμιση πολών παιδικών ΔΕΝ είναι σαν το παιδικό δωμάτιο του σπιτιού μας. Κάποιοι άλλοι μπορεί να τους αρέσει το στυλ μπαουχαουζ και οι απλές λευκες γραμμές !!! (ξέρετε, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα).

 

Αυτά τα λίγα και συγνώμη αν σας κούρασα.

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για το καλωσόρισμα.

 

Τελικά από τους υπόλοιπους σταθμούς είδα μόνο την Αμάλθεια

γιατί κάποιοι δεν είχαν θέσεις και σε άλλους δεν βόλευαν τα ωράρια.

Οπότε συνολικά είδα τρεις σταθμούς.

 

Στο European Baby School μου είπαν οτι το δέχονται το παιδί έχουν 3 τμήματα, από 2-3 ετών από 3-4 ετών και από 4-5 ετών, δεν μου είπαν κάτι για βρεφικό αλλά οτι θα πάει στο τμήμα 2-3 ετών, τον χώρο δεν τον είδα καλά γιατί δεν μου επέτρεψαν να μπω μέσα στις αίθουσες, μόνο να κοιτάξω από το παράθυρο, δεν μου άρεσε το οτι δεν είχαν διαμορφωμένο χώρο για να αλλάζουν τα παιδιά που φοράνε πάνες, αλλά μια αλλαξιέρα πάνω σε ένα γραφείο στο δωματιάκι αναμονής που εχουν για τα άρρωστα παιδάκια πράγμα που θεωρώ απαράδεκτο. Γενικότερα δεν μου έκαναν και το "κλικ" οι άνθρωποι που μίλησα.

 

Στην Αμάλθεια οι κοπέλα που είδα και μίλησα ήταν πολύ καλή, φαινόταν έμπειρη και μου έδωσε μια αίσθηση σιγουριάς αλλά δεν μου άρεσε ο χώρος καθόλου.

 

Στην Παιδική Μελωδία πήγα δυο φορές.

Το σημαντικότερο είναι οτι η διευθύντρια φαίνεται να ασχολείται με τα πάντα, οτι κατέχει το αντικείμενο της και αγαπάει την δουλειά της.

Επίσης πολύ σημαντικό οτι χωρίζει τα μικρά παιδάκια ανάλογα με το έτος αλλά και το εξάμηνο γέννησης, έτσι ώστε να λειτουργούν καλύτερα μεταξύ τους.

Οι εγκαταστάσεις επίσης μου φάνηκαν πολύ καλές, οι χώροι όλοι είναι καινούργιοι, καθαροί και περιποιημένοι.

Όσον αφορά την διακόσμηση ξαναείδα τους χώρους καλύτερα, μπήκα μέσα στην υποψήφια αίθουσα για το παιδί μου και μπορώ να πω οτι μου φάνηκε πολύ καλύτερη από την πρώτη φορά που δεν είχα προσέξει κάποιες λεπτομέρειες, μιας και πρόσεχα τα παιδάκια.

Θα ξαναπάω μέσα στην εβδομάδα με την μικρή μια βόλτα.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει πάνω απο όλα είναι να νοιώθει το παιδί ασφάλεια, να περνάει όμορφα, να είναι χαρούμενο όταν πηγαίνει στο σταθμό.

Να το φροντίζουν και να μαθαίνει διάφορα πράγματα, να μην βαριέται.

Να τηρούνται οι κανόνες υγιεινής, να τρώει σωστα κτλ.

Νομίζω πάνω κάτω οι περισσότεροι γονείς αυτά ζητούν για το παιδάκι τους, τουλάχιστον στην συγκεκριμένη ηλικία.

Το αν θα μάθει ας πούμε στον παιδικό αγγλικά ή γερμανικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα στην παρούσα φάση.

 

Μου έχουν απαντήσει κάποιοι γονείς με pm. αν θέλει να γράψει και κάποιος άλλος εδώ κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δες και τον junior πισω απο μανουλιδη ειναι...στελνω 2 χρονια τον γιο μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενη...εχει και πολυ ωραιο κηπο...παιρνει σιγουρα και μικρα, θα στειλω και την κρη μου του χρονου που θα ειναι 2

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

δες και τον junior πισω απο μαντουλιδη ειναι...στελνω 2 χρονια τον γιο μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενη...εχει και πολυ ωραιο κηπο...παιρνει σιγουρα και μικρα, θα στειλω και την κορη μου του χρονου που θα ειναι 2

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Για την Αμάλθεια γνωριζει κανεις?

 

 

Στην Αμάλθεια είχα πάει μια βόλτα κάποια στιγμή, η κοπέλα που μιλήσαμε ήταν πολύ ευγενική και συμπαθής και φαίνεται οτι αγαπούν αυτό που κάνουν, αλλά δεν μου άρεσε ιδιαίτερα ο χώρος.

 

Πάντως έχω 3-4 γνωστές και φίλες που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί είναι όλες πολύ ευχαριστημένες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα, που καταληξατε τελικα? παιδικη μελωδια ή european baby school?

Ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας?

Εχω παιδακι 2 χρονων και θελω να ξεκινησουμε αμεσα.

Ειδα και τους δυο σταθμους και προβληματιζομαι αρκετα.....

Η μονη διαφορα που ειδα ειναι οτι στην παιδικη μελωδια εχουν ξεχωριστο χωρο με αλλαξιερα και νιπτηρες για τα μικρα παιδακια. Η παιδικη μελωδια εχει τα βρεφακια στον επανω οροφο, ενω το αλλο ειναι ισογειο.

Με το παιδαγωγικο κομματι τι γινεται?

Με το φαγητο ? ο δικος μου τρωει ακομη αλεσμενα, θα τα καταφερουν τα κοριστια να τον ταισουν?

Τα διδακτρα ειναι σχεδον ιδια 360 παιδικη μελωδια 340 e.b.school.

 

Παρακαλώ βοηθηστε οι μανουλες που εχουν επιλεξει τον εναν η αλλο σταθμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα, αλλά χρειάζομαι τις εμπειρίες σας, από τους κάτωθι βρεφικούς σταθμούς, καθώς είμαστε σε αναζήτηση:

 

Παιδική Μελωδία

Παιδικόραμα

European Baby School

International Baby College

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Τελικα πηγαμε european.

Φαινεται να ειναι μεχρι στιγμης οπως μας το παρουσιασαν στην αρχικη συναντηση.

Οι δασκαλες ειναι πολυ φιλικες, μικρες σε ηλικια.Εχεις ενημερωση καθημερινα για το τι εχουν κανει και πως πηγε το παιδακι σου.

Το παιδι φαινεται να ειναι χαρουμενο και ηρεμο. Δεν κλαιει οταν πηγαινουμε και μπαινει αμεσως στην ταξη.

Το δρομολογιο του λεοφωρειου ειναι παντα στην ωρα του.

Με το φαγητο τα παμε καλα, για τα δικα μας δεδομενα.... Ειναι πολυ δυσκολος.

Στα μειον θα εβαζα τον αριθμο των παιδιων στην ταξη και το γεγονος οτι δεν εχει μεγαλη αυλη- μοιαζει περισσοτερο με παιδοτοπο.

Αρχη ειναι ακομη βεβαια για εμας.

Ελπιζω να δικαιωθει η επιλογη μας και να μην χρειαζεται να αλλαζουμε απο Σεπτεμβρη.

Κι εγω θα ηθελα καποια σχολια απο μανουλες που στελνουν το παιδι τους πολυ καιρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα,

Τελικα πηγαμε european.

Φαινεται να ειναι μεχρι στιγμης οπως μας το παρουσιασαν στην αρχικη συναντηση.

Οι δασκαλες ειναι πολυ φιλικες, μικρες σε ηλικια.Εχεις ενημερωση καθημερινα για το τι εχουν κανει και πως πηγε το παιδακι σου.

Το παιδι φαινεται να ειναι χαρουμενο και ηρεμο. Δεν κλαιει οταν πηγαινουμε και μπαινει αμεσως στην ταξη.

Το δρομολογιο του λεοφωρειου ειναι παντα στην ωρα του.

Με το φαγητο τα παμε καλα, για τα δικα μας δεδομενα.... Ειναι πολυ δυσκολος.

Στα μειον θα εβαζα τον αριθμο των παιδιων στην ταξη και το γεγονος οτι δεν εχει μεγαλη αυλη- μοιαζει περισσοτερο με παιδοτοπο.

Αρχη ειναι ακομη βεβαια για εμας.

Ελπιζω να δικαιωθει η επιλογη μας και να μην χρειαζεται να αλλαζουμε απο Σεπτεμβρη.

Κι εγω θα ηθελα καποια σχολια απο μανουλες που στελνουν το παιδι τους πολυ καιρο.

 

 

vaso79, to european εχει ? κανει βρεφικό τμήμα??.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για τον χρόνο σας.

Έχουμε γραφτεί ήδη στην παιδική μελωδία

και θα ξεκινησουμε μέσα στον Ιούνιο.

 

 

Θα ήθελα την εμπειρία σας γτ σκέφτομαι να πάω απο Σεπτέμβρη τον μικρούλη μου,θα είναι 16 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στην Παιδική Μελωδία

πήγαμε έναν χρόνο και σε γενικές γραμμές

μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι.

Είναι πολύ καθαρός σταθμός, και πολύ οργανωμένος.

επίσης είχαμε πολύ καλή επικοινωνία με όλο το προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...