Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑΘΜΟΥΛΗΣ-ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ


Recommended Posts

εμενα με αγχωνει η προσαρμογη...μια που θα ειναι η πρωτη φορα. Σκεφτομαι για του χρονου το σεπτεμβρη που θα γινει 2.5 χρ.

επισης με αγχωνει αν ειναι καθαρα αυτα που θα τρωνε, αν ειναι καλες οι δασκαλες....τα κλασσικα.

Επισης με αγχωνουν οι ιωσεις. Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το σταθμο ε?

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 423
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα με αγχωνει η προσαρμογη...μια που θα ειναι η πρωτη φορα. Σκεφτομαι για του χρονου το σεπτεμβρη που θα γινει 2.5 χρ.

επισης με αγχωνει αν ειναι καθαρα αυτα που θα τρωνε, αν ειναι καλες οι δασκαλες....τα κλασσικα.

Επισης με αγχωνουν οι ιωσεις. Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το σταθμο ε?

εμ αυτα ειναι τα δυσκολα.το καθαρο σχολειο φαινεται πιστευω,ειναι ελαχιστα αλλα φαινονται.προσωπικα τις πρωτες μερες που πηγαινα να δω το παιδι μου κατα τη 1 ανοιγαν το ψυγειο τους μπροστα μου,τα ντουλαπια,χωρις κανενα προβλημα.αφου ειδα την ωρα του φαγητου οτι τα παιδια τρωνε καλες ποσοτητες και με μπολικο κρεας,αφου ειδα το ψυγειο πεντακαθαρο και το ποσο ανετα δουλευουν με μαμα στα ποδια τους σιγουρευτηκα.οι ιωσεις πιστευω εχουν να κανουν με το σχολειο,γιατι αν κλεισεις ενα παιδι σε ταξη 20τμ με αλλα 20 σιγουρα θα αρρωσταινει συνεχεια,αν δεν αεριζουν συνεχεια επισης.Παντως δεν το βρισκω παραλογο οταν παμε τα παιδια μας σε σχολειο να ζηταμε να βλεπουμε τα ψυγεια τους,τα ντουλαπια τους κτλ ισα ισα που ολοι πρεπει να το κανουμε να ειναι ολοι τους ενταξει,εμπιστευομαστε τα μωρακια μας οχι 18χρονα

Link to comment
Share on other sites

Πως πάτε κορίτσια με τις ιώσεις;

Ο μικρός μου τώρα συνήλθε αφού έχω σχεδόν ένα μήνα να τον στείλω στο σταθμό. Από την αρχή της χρονιάς ήταν συνέχεια άρρωστος, δεν έχει προλάβει να προσαρμοστεί (2 μέρες πήγαινε και 1 εβδομάδα στο σπίτι). Πρηστήκαν και οι αδένες του από τις πολλές ιώσεις, μέχρι υπερηχογράφημα και εξετάσεις για λοιμώδη μονοπυρήνωση κάναμε. Ευτυχώς όλα ήταν καλά (οι αδένες του βέβαια είναι ακόμη πρησμένοι). Θα τον στείλω από Δεκέμβρη ξανά, αλλά σκέπτομαι, άντε πάλι από την αρχή να προσπαθεί να προσαρμοστεί άντε πάλι ιώσεις.

Δεν ξέρω ακούω πως όλα τα παιδάκια την πρώτη χρονιά το περάνε αυτό αλλά εμένα μέχρι στιγμής μου έχει φανεί βουνό, πολύ έχει ταλαιπωρηθεί το κακόμοιρο.

Το μπουμπούκι μου είναι 18 μηνών και είναι στο τμήμα της Αθηνάς με τα μωράκια. Έχει καμιά μαμά το παιδάκι της στο ίδιο τμήμα;

NrR3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κράτα γερά γιατί έχεις δρόμο μπροστά σου ακόμα. Η γνώμη μου είναι να τον αφήσεις να αρρωστήσει όσο θέλει και θα δεις ότι του χρόνου θα έχει τόσα αντισώματα που θα αργήσει πολύ να σου αρρωστήσει και όταν αρρωστήσει θα το περάσει πολύ πιο ελαφριά.

line_m123_beg_17_time_1219723200_text_f4ef20f0f1fef4ef20e1edf4f1dceae920eceff520e5dfede1e92e2e2e.gif

line_m121_beg_40_time_1271908800_text_f4ef20e4e5fdf4e5f1ef20e1edf4f1dceae920eceff520e5dfede1e92e2e2e.gif

Link to comment
Share on other sites

εμ αυτα ειναι τα δυσκολα.το καθαρο σχολειο φαινεται πιστευω,ειναι ελαχιστα αλλα φαινονται.προσωπικα τις πρωτες μερες που πηγαινα να δω το παιδι μου κατα τη 1 ανοιγαν το ψυγειο τους μπροστα μου,τα ντουλαπια,χωρις κανενα προβλημα.αφου ειδα την ωρα του φαγητου οτι τα παιδια τρωνε καλες ποσοτητες και με μπολικο κρεας,αφου ειδα το ψυγειο πεντακαθαρο και το ποσο ανετα δουλευουν με μαμα στα ποδια τους σιγουρευτηκα.οι ιωσεις πιστευω εχουν να κανουν με το σχολειο,γιατι αν κλεισεις ενα παιδι σε ταξη 20τμ με αλλα 20 σιγουρα θα αρρωσταινει συνεχεια,αν δεν αεριζουν συνεχεια επισης.Παντως δεν το βρισκω παραλογο οταν παμε τα παιδια μας σε σχολειο να ζηταμε να βλεπουμε τα ψυγεια τους,τα ντουλαπια τους κτλ ισα ισα που ολοι πρεπει να το κανουμε να ειναι ολοι τους ενταξει,εμπιστευομαστε τα μωρακια μας οχι 18χρονα
συγγνωμη αν παρεξηγηθηκα αλλα δεν μιλαω για τον σταθμουλη σ αυτα που εγραψα παραπανω
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγγνωμη αν παρεξηγηθηκα αλλα δεν μιλαω για τον σταθμουλη σ αυτα που εγραψα παραπανω

 

Κουμπι, έχεις κάποια εμπειρία από τον συγκεκριμένο σταθμό; Αν ναι, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου (πέρα από το παλιό κτήριο, που σίγουρα είναι, αλλά για μένα σημαντικότερο είναι οι παιδαγωγοί, η ποιότητα του φαγητού, … τέτοια πράγματα, εκτός αν έχεις εντοπίσει επικινδυνότητα στο κτίριο)

NrR3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κράτα γερά γιατί έχεις δρόμο μπροστά σου ακόμα. Η γνώμη μου είναι να τον αφήσεις να αρρωστήσει όσο θέλει και θα δεις ότι του χρόνου θα έχει τόσα αντισώματα που θα αργήσει πολύ να σου αρρωστήσει και όταν αρρωστήσει θα το περάσει πολύ πιο ελαφριά.

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή!!!

Το δικό σου παιδάκι σε ποιο τμήμα είναι; φέτος εσείς τα πάτε καλύτερα με τις ιώσεις;

Όταν είχα πάει να γράψω το μικρό μου η Σούλα μου είχε πει πως υπάρχει συνεργασία του σταθμού με ψυχολόγο και παιδίατρο, δεν έχω όμως ενημερωθεί ποτέ μέχρι στιγμής για επίσκεψη του ενός ή του άλλου στο σταθμό. Ισχύει κάτι τέτοιο και απλός έχει τύχη να λείπει το δικό μου παιδάκι; ή δεν υπάρχουν; Μου είχε πει επίσης και για κάποιες συναντήσεις – συγκεντρώσεις γονέων, παιδαγωγών και γιατρών

NrR3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κουμπι, έχεις κάποια εμπειρία από τον συγκεκριμένο σταθμό; Αν ναι, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου (πέρα από το παλιό κτήριο, που σίγουρα είναι, αλλά για μένα σημαντικότερο είναι οι παιδαγωγοί, η ποιότητα του φαγητού, … τέτοια πράγματα, εκτός αν έχεις εντοπίσει επικινδυνότητα στο κτίριο)

ρε κοριτσια πως να μην ειναι επικινδυνο ενα κτιριο που λειτουργουσε σαν δημοσιος παιδικος πριν 20 χρονια που πηγαινα εγω εκει?και εννοειται ηταν μια μονοκατοικια που αργοτερα(οταν πηγαινα εγω) εγινε σχολειο.θα φοβομουν περισσοτερο για τους σεισμους,εχω χασει καλη φιλη και δεν θα πηγαινα το παιδι μου καπου που θα φοβομουν.για τα υπολοιπα που λες δεν ξερω κατι,η ποιοτητα του φαγητου κτλ αλλα αν δεν δεις δεν θα ξερεις..παντως η αληθεια ειναι οτι η διευθυντρια ηταν καλη κοπελα

Link to comment
Share on other sites

καληαπέρα σας κορίτσια ,

Σκέφτομαι να γράψω το καλοκαίρι στο Σταθμούλη , θα είναι 1 ετους ,

τι με συμβουλεύετε? αλήθεια στον εσωτερικό χώρο του παιδότοπου τα πάνε κάθε μέρα ? Υπάρχει παρακολούθηση απο ψυχολόγο ? πάντως την ώρα που είχα πάει να δω όλες οι δασκάλες απασχολούσαν με ομαδικά παιχνίδια τα παιδιά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια!

Εγώ έχω τον μικρό μου στο σταθμούλη από πέρυσι τον Σεπτέμβρη και είναι στο τμήμα της Ιωάννας. Είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι! Μακάρι να μου έπερναν και τον πιο μικρό εκεί. Θα σας πω μόνο πως φέτος ξεκινήσαμε να κοιμάται εκεί. Στην αρχή δεν ήθελε με τίποτα και αναγκάστηκα να πηγαίνω για μία εβδομάδα να τον κοιμίζω εγώ. Σας πληροφορώ ότι λειτουργούσαν με τόση ηρεμία που δεν το περίμενα. Δεν άκουσα ούτε μία στιγμή δασκάλα να μαλώνει παιδάκι και τις έβλεπα με πόση αγάπη τα μεταχειρίζονται. Το λέω αυτό γιατί φέτος που ο πιο μικρός μου γιος είναι σε άλλο σταθμό έχω μέτρο σύγκρισης. Σταθμούλης και πάλι Σταθμούλης!!!!! Είμαι πολύ fan!!!!! Μην διασταζετε να μιλάτε για το οτιδήποτε με την Σούλα και όλα θα είναι οκ!!!!

line_m123_beg_17_time_1219723200_text_f4ef20f0f1fef4ef20e1edf4f1dceae920eceff520e5dfede1e92e2e2e.gif

line_m121_beg_40_time_1271908800_text_f4ef20e4e5fdf4e5f1ef20e1edf4f1dceae920eceff520e5dfede1e92e2e2e.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Λοιπόν κορίτσια,

Επιστρέψαμε στο «Σταθμούλη» για αρκετό διάστημα τώρα και βέβαια ξανά αρρωστήσαμε και ξαναπήγαμε κλπ.

Αυτή τη φορά πρόλαβε να προσαρμοστεί έχει κάνει και φίλους τον Γιάννη, τον Αντώνη και το Γιώργο και από τα κορίτσια τη Νίκη και τη Χρυσούλα.

Πηγαίνει πια με το σχολικό στο σταθμό πράγμα που έκανε πιο εύκολο τον αποχωρισμό μας, μιας και του αρέσει πολύ το σχολικό.

Στο «Σταθμούλη» είναι πολύ συνεργάσιμοι όλοι και η Σούλα αλλά και η δασκάλα μας η Αθηνά που ο Πανορμίτης μου την αγαπάει πολύ. Υπάρχουν βέβαιά κάποιες λεπτομέρειες που με προβληματίζουν κατά διαστήματα άλλα τα συζητάω και συνήθως βρίσκουμε λύση, όχι πάντα δυστυχώς την ιδανική. Αλλά δεν νομίζω πως μπορούν να είναι όλα ιδανικά ή όπως θα ήταν αν τον είχα εγώ τον μικρό στο σπίτι.

Για παράδειγμα κάτι που με προβλημάτισε ιδιαίτερα ήταν ότι κάποια μέρα που πήγα λίγο νωρίτερα από ότι συνήθως να πάρω τον Πανορμίτη, ανακάλυψα πως η Αθηνά άφηνε μόνα τους τα παιδιά στην αίθουσα για να κατεβάσει κάτω κάποια από αυτά που έφευγαν με το σχολικό. ΟΚ ήταν για 5 λεπτά μόνο, ΟΚ ήταν σε προστατευμένο περιβάλλον, ΟΚ ήταν 3 μωρά στα ριλάξ και στα καρεκλάκια δεμένα και ο δικός μου μόνο από τα μεγαλύτερα, οπότε δεν είχε κίνδυνο να τον χτυπήσει κάποιο άλλο παιδάκι, αλλά εμένα δεν μου άρεσε καθόλου αυτό … και φυσικά της το είπα. Συμφωνήσαμε λοιπόν να τον κατεβάζει πρώτο γιατί της εξήγησα πως δεν θέλω να μένει μόνος του. Δεν νομίζω πως ήταν η καλύτερη λύση, γιατί πάλη αφήνει κάποια παιδάκια μόνα τους αλλά συμβιβαστικά δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς, αφού μου είπε πως δεν γίνετε να υπάρχει κάποιος άλλος στην αίθουσα την συγκεκριμένη στιγμή.

Υπάρχει όντως Παιδότοπος στο σταθμό και ιδικά το τμήμα του Πανορμίτη πηγαίνει πολύ συχνά μιας και επικοινωνεί με μια πορτούλα η αίθουσά του.

Υπάρχει και παιδίατρος καθώς και ψυχολόγος που επισκέπτεται τα παιδιά αρκετά συχνά.

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένη πάντως, γιατί όντως ενδιαφέρονται πολύ δεν μου έχει έρθει ποτέ συγκαμένος, του βάζουν ορό στη μυτούλα πολύ συχνά όταν είναι μπουκωμένος, αλοιφούλα στο ματάκι του κάποια στιγμή που είχε πεφικίτιδα, 3-4 φορές την ημέρα θερμόμετρο κάποια στιγμή που μου έκανε υποθερμίες.

Επίσης μαθαίνει πολλά πραγματάκια έχει μάθει μέρη του σώματός του όπως ο αγκώνας για παράδειγμα που δεν είχαμε μάθει μαζί , έχει μάθει τραγουδάκια, έχει αρχίσει να μοιράζετε τα πράγματά του, κάθετε πια να τον αλλάξουμε που δεν καθόταν με τίποτα, η Αθηνά έχει κάνει σημαντική δουλειά και με την πιπίλα, την αφήνει στο αρκουδάκι του να ξεκουραστεί όλη μέρα και την ζητάει μόνο όταν πάει για ύπνο ή όταν είναι πολύ αναστατωμένος για κάποιο λόγο

NrR3p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟΥΛΗ.ΟΠΟΙΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΣ ΜΟΥ 2 ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ,ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΧΩΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΓΟ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλησπέρα,

εγώ πήγα και τα δύο μου παιδιά από δύο χρονιές. Το σχολικό ήταν πάντα στην ώρα του. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με το φαγητό και μου άρεσε που είχε 2 αυλές για να μην μπλέκονται τα μεγάλα με τα μικρά. Πολύ οικείο και οικογενειακό περιβάλλον. Την τρίτη χρονιά, για τον μικρό, δεν πέρασα με την Εργ. Εστία πάλι στον σταθμούλη και η αλήθεια είναι ότι λίγο στεναχωρήθηκα. Και να φανταστείς ότι τον πρώτο καιρό έκανα «εφόδους», αλλά τίποτα στραβό δεν βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Παναγιώτη καλησπέρα,

εγώ πήγα και τα δύο μου παιδιά από δύο χρονιές. Το σχολικό ήταν πάντα στην ώρα του. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με το φαγητό και μου άρεσε που είχε 2 αυλές για να μην μπλέκονται τα μεγάλα με τα μικρά. Πολύ οικείο και οικογενειακό περιβάλλον. Την τρίτη χρονιά, για τον μικρό, δεν πέρασα με την Εργ. Εστία πάλι στον σταθμούλη και η αλήθεια είναι ότι λίγο στεναχωρήθηκα. Και να φανταστείς ότι τον πρώτο καιρό έκανα «εφόδους», αλλά τίποτα στραβό δεν βρήκα.

 

Μεσω ΕΕΤΑΑ νομιζω δεν πληρωνεις τιποτα αν σε δεκτουν σωστα:;

ουτε το σχολικο;; γιατι δεν ειμαι πολυ κοντα και σκεφτομαι να τον δηλωσω γιατι βλεπω θετικα σχολια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
mausi,

εγώ πηγαίνω τον μικρό μου αλλά είναι στις κάτω τάξεις... στα προνήπια.

 

ο μεγάλος μου είναι στα προνήπια.

ο μικρός είναι στις πάνω τάξεις.

πως τα βλέπεις τα πράγματα?

ycXRp3.png

LVVrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα,

Είμαι η μαμά του Θοδωράκη και ο μικρούλης μου είναι 19 μηνών,έχουμε λοιπόν αρχίσει και ψάχνουμε παιδικό σταθμό σε Κερατσίνι,Αμφιάλη κτλ.Προχτές κάναμε την βόλτα μας απο τα κυκλάμινα και από τον σταθμούλη..είχαμε τον μικρούλη μαζί μας για να δούμε πάνω απ'όλα πως θα αντιδράσει και μπορώ να πω ότι το δύσκολο κομμάτι ηταν να φύγουμε απο τους σταθμούς γιατί του άρεσε πάρα πολύ απ'ότι φάνηκε (οπότε το πρώτο βάρος μας έφυγε).Είμαστε όμως λίγο άσχετοι με το θέμα και νόμιζω πως θα χρειαστούμε βοήθεια..μήπως υπάρχει καποια μανούλα με κοντινή (χρονικά) εμπειρία στουσ 2 αυτούς σταθμούς η κάποια που εχει να μου προτείνει κάποιον άλλο σε αυτες τις περιοχές? ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα' date='

Είμαι η μαμά του Θοδωράκη και ο μικρούλης μου είναι 19 μηνών,έχουμε λοιπόν αρχίσει και ψάχνουμε παιδικό σταθμό σε Κερατσίνι,Αμφιάλη κτλ.Προχτές κάναμε την βόλτα μας απο τα κυκλάμινα και από τον σταθμούλη..είχαμε τον μικρούλη μαζί μας για να δούμε πάνω απ'όλα πως θα αντιδράσει και μπορώ να πω ότι το δύσκολο κομμάτι ηταν να φύγουμε απο τους σταθμούς γιατί του άρεσε πάρα πολύ απ'ότι φάνηκε (οπότε το πρώτο βάρος μας έφυγε).Είμαστε όμως λίγο άσχετοι με το θέμα και νόμιζω πως θα χρειαστούμε βοήθεια..μήπως υπάρχει καποια μανούλα με κοντινή (χρονικά) εμπειρία στουσ 2 αυτούς σταθμούς η κάποια που εχει να μου προτείνει κάποιον άλλο σε αυτες τις περιοχές? ευχαριστώ εκ των προτέρων!!![/quote']

 

Kαλησπερα

Εγω τελικα πηγα και τα 2 παιδια με ΕΣΠΑ στους παιδικους Γ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ και Γ κερατσινιου απο τους οποιους ειμαι και πολυ ευχαριστημενη κρινοντας οτι δεν πληρωσα μεσω εσπα. Καλο θα ηταν αν εισαι εργαζομενη ή ανεργη να ψαξεις λιγο το προγραμμα στο eetaa.gr και να το μελετησεις γιατι ειναι λιγο πολυπλοκο. Στο προγραμμα αυτο βαζεις και ιδιωτικους σταθμους αν θελεις αλλα οι θεσεις μεσω του προγραμματος που προσφερουν ειναι λιγοτερες και η ζητηση μεγαλη.Πρεπει να πιανεις πολλα μορια για να μπεις.Επισης μεσω του προγραμματος πληρωνεις περιπου 100-120ευρω ανα μηνα αναλογα με το φαγητο και μεταφορα. Το προγραμμα περιπου δημοσιευεται μεσα στον Ιουνη αλλα τα χρονοδιαγραμματα ειναι πολυ περιορισμενα,ριξε μια ματια να εισαι προετοιμασμενη, παει με φορολογικες κλπ. Κατα τ αλλα οι καλυτεροι ιδιωτικοι της περιοχης αφου τους ειδα σχεδον ολους ειναι τα Κυκλαμινα και το πολυχρωμο μπαλονι. Ο σταθμουλης ειναι σχετικα καλος και δεν εχω ακουσει παραπονα ειναι ο πιο οικονομικος απο τους 3.Καλα λογια εχω ακουσει και για το λιμανακι στην δραπετσωνα αλλα δεν τον ξερω προσωπικα. Κατι αλλα Διαμαντακια κλπ δεν θα στα προτεινα. Καλη επιτυχια ! Οσο για τους δημοτικους της Αμφιαλης τα κτιρια ειναι χαλια.Δεν θα σου ελεγα να τα δεις καν. Ο 3ος κερατσινιου που σου ελεγα ειναι πολυ καλος Χαραυγη και σχεδον ολοι της δραπετσωνας. Και μεσω δημου να μπεις τα τροφεια ειναι χαμηλα το υψηλοτερο 60ευρω αλλα με μειον απεργιες και οχι μεταφορα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...