Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση και πεθερά!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια!!

Τέλη του αλλου μήνα εχουμε την βάφτιση του μπεμπη. Η πεθερά μου θα περιμένει να ετοιμάσει τον μπεμπη και να τον δώσει στην νονά στην ώρα του μυστηρίου - το κάναμε και με τον μεγαλο

Η πεθερά γλυκητατη γυναίκα έλα μου ομως που εκανε κατι άκρως εγωιςτικο (ως προς τα εγγόνια) που αυτη τη στιγμή μου φαίνεται αδιανόητο να το βγάλω απο το μυαλό μου!!

 

Οπότε η ερώτηση μου ειναι , επιτρέπεται να τον γδύςω εγω και να τον παραδώσω στη νονά; Νομιζω την προηγούμενη φορά ο παπας δεν με άφησε οπότε θα ήθελα να μάθω τις δίκες σας γνωμες/εμπειρίες

 

Να στε καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω αν εξαρτάται από τον παπά. Έχω καταλάβει ότι ο καθένας κάνει τα δικά του (χειρότερα και από τους...παιδιάτρους! :wink::lol:). Τον μεγάλο τον παρέδωσε η γιαγιά, τη μικρή-σε άλλη ενορία-εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου babycute,

σεπτέμβριο του 2013 γδύσαμε το μωρό εγώ και ο άντρας μου. Το θεωρούσαμε προφανές, παρά τις προσπάθειες της πεθεράς μου να μας πείσει για το αντίθετο. Ο παπάς είπε να το πάρουν και να το γδύσουν (και μετά πάλι να το ντύσουν) οι γονείς, ο φωτογράφος (που τον ρώτησα) μου είπε πως το κάνουν και γονείς και γιαγιάδες (φίφτι φίφτι) στα μυστήρια που πηγαίνει.

Προσωπικά δεν υπήρχε καμία περίπτωση να μην αλλάξω εγώ το παιδί μου, άσε που μ'εμας δεν έβγαλε κίχ - όχι μόνο στο γδύσιμο αλλά και στο ντύσιμο που ήταν μες τα λάδια κ ταλαιπωρημένο - ενώ στην πεθερά θα πλάνταζε, λογικό με ξένο άνθρωπο. (ξένο εννοώ με την έννοια οτι το παιδί μεγάλωνε μ'εμένα κ όχι με τη γιαγιά, σε μια τέτοια στιγμή ήθελε τη μαμά του)

Σε βαπτίσεις που έχω πάει έχω δει και τα δύο (συνηθέστερα η γιαγιά αν και τώρα τελευταία και οι γονείς).

Με το καλό η βάπτισή σας!!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εξαρταται απο την ολη κατασταση εκεινη την στιγμη. Εγω θυμαμαι οτι και τους δυο τους εντυσα εγω. Απλα η μαμα μου του εδωσε στην εκαστοτε νονα

Link to comment
Share on other sites

στην δικια μας μου ζητησε ο ιδιος ο παπας να παω να την αλλαξω εγω και ηρθε και η μητερα μου που της ζητησα εγω να με βοηθησει γιατι θα καναμε πιο γρηγορα.επισης και το ντυσιμο.ζητησα απο την μητερα μου βοηθεια γιατι η μικρη ειναι εξοικειωμενη μαζι της ενω η πεθερα μου ζει στο εξωτερικο και δεν την εχει μαθει πολυ, δεν θα καθοτανε το παιδι μαζι της.αν ειχε εξοικειωση περισσοτερη η πεθερα μου απο την μητερα μου θα ειχα ζητησει απο εκεινη βοηθεια.εγω πιστευω το καλυτερο ειναι η μητερα να το κανει γιατι το μωρο εκεινη την στιγμη ειναι τρομαγμενο και θελει την μαμα του.σε αλλες βαπτισεις επισης εχω δει τις μητερες συνηθως να το κανουν.γενικα δεν εχω ακουσει τον παπα να επιβαλλει το ποιος θα αλλαξει το μωρο.να κανεις αυτο που πιστευεις εσυ καλυτερο ωστε να στρεσαριστει λιγοτερο το μωρο.αν ρωτας ομως μονο ως προς το εθιμο ειναι οπως λεει και η Scratee ο καθενας κανει τα δικα του.με το καλο:D!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α ρε κοριτσια να στε καλα, δεν ξέρετε πόσο χαρούμενη με κάνετε!!

Νόμιζα οτι απαγορευόταν απο την Ορθόδοξη Εκκλησια, αλλα άμα λέτε οτι θελει ο καθε παπας, θα του μιλήσω (θα πέσω στα γόνατα βασικα, γιατι να συμμετέχει εκεινη στο μυστήριο δεν θελω να το σκεφτομαι)

Να στε καλα μου φτιάξατε την διάθεση!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μας βάφτιση , ο μικρός ήθελε τον μπαμπά του ...στην αρχή τον κράτησε η νονά , μετά εγώ και αφού ζητούσε τον μπαμπά , ο παππάς μου έκανε νόημα -ΟΚ- και πήγε περπατώντας. Τον έγδυσα εγώ και μετά στο ντύσιμο , ζήτησα την μαμά μου για πιο γρήγορα ,αλλά όταν δεν μπορούσα να βάλω τα παπούτσια του ,άφησα τον άντρα μου. Σε άλλες βαφτίσεις , δεν έχω δει τον μπαμπά να συμμετέχει στο ντύσιμο ,αλλά εμείς κάναμε αυτό που μας βόλευε και δεν δημιουργήθηκε κανένα θέμα.

 

Το να δίνει η πεθερά το παιδί στην νονά , πρώτη φορά το ακούω ,ούτε το έχω δει

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μας βάφτιση , ο μικρός ήθελε τον μπαμπά του ...στην αρχή τον κράτησε η νονά , μετά εγώ και αφού ζητούσε τον μπαμπά , ο παππάς μου έκανε νόημα -ΟΚ- και πήγε περπατώντας. Τον έγδυσα εγώ και μετά στο ντύσιμο , ζήτησα την μαμά μου για πιο γρήγορα ,αλλά όταν δεν μπορούσα να βάλω τα παπούτσια του ,άφησα τον άντρα μου. Σε άλλες βαφτίσεις , δεν έχω δει τον μπαμπά να συμμετέχει στο ντύσιμο ,αλλά εμείς κάναμε αυτό που μας βόλευε και δεν δημιουργήθηκε κανένα θέμα.

 

Το να δίνει η πεθερά το παιδί στην νονά , πρώτη φορά το ακούω ,ούτε το έχω δει

 

Α ναι το κάναμε εμεις με τον μεγαλο γιατι ηθελε να βοηθηςει - και ηταν πολυ οκ τοτε και δεν ειχα πρόβλημα. Ηθελε να βοηθηςει η γυναίκα μιας και δεν θελω να μπλέκεται σε τιποτα άλλο

 

Και θα την ξαναφηνα απλα εγινε η στραβή και δεν θελω ουτε να τον πιάσει

Κρίμα...

 

Οκ επειδή ο μεγαλος μου μπορει να θελει την προσοχή μου την ώρα του μυστηρίου (άλλο άγχος απο εκει) θα ρωτήσω τον παπά αν μπορει ο άντρας μου να τον αλλάξει

Μου έδωσες ιδέες μπράβο!!

Link to comment
Share on other sites

Α ναι το κάναμε εμεις με τον μεγαλο γιατι ηθελε να βοηθηςει - και ηταν πολυ οκ τοτε και δεν ειχα πρόβλημα. Ηθελε να βοηθηςει η γυναίκα μιας και δεν θελω να μπλέκεται σε τιποτα άλλο

 

Και θα την ξαναφηνα απλα εγινε η στραβή και δεν θελω ουτε να τον πιάσει

Κρίμα...

 

Οκ επειδή ο μεγαλος μου μπορει να θελει την προσοχή μου την ώρα του μυστηρίου (άλλο άγχος απο εκει) θα ρωτήσω τον παπά αν μπορει ο άντρας μου να τον αλλάξει

Μου έδωσες ιδέες μπράβο!!

 

Ωραία, με το καλό λοιπόν:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη για την ερωτηση,τι κουλο ειναι αυτο παλι?Ειναι καποιο εθιμο να δινει η μαμα μας-πεθερα μας το μωρο στη νονα? Η' να συμμετεχει σωνει και ντε στο ντυσιμο-γδυσιμο-κουβαλημα και δεν ξερω καιγω τι αλλο?Πειτε μου σας παρακαλω γιατι κατι εχω χασει........Γιατι δεν αφηνετε τα σογια στην ησυχια τους,ωστε να μας αφηνουν και εμας στην ησυχια μας?πρεπει να ειναι πρωταγωνιστες στα παντα?Γονεις δεν υπαρχουν?Και γιατι πρεπει να φορτωνομαστε ενοχες παντα εμεις τα παιδια τους και οι μαμαδες-πεθερες να περνανε τζαμι?Ειπαμε δινουμε το ονομα τους στα παιδια μας,για να τους τιμησουμε και να τους ευχαριστησουμε και να τους καλοκαρδισουμε,ε οχι ολη την ωρα μπροστα στο βιντεο να βλεπω την μουρη της ΜΑΜΑΣ ρε παιδια!!!!!!!!!!!Πειτε μου αν κανω λαθος..........

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την ερωτηση,τι κουλο ειναι αυτο παλι?Ειναι καποιο εθιμο να δινει η μαμα μας-πεθερα μας το μωρο στη νονα? Η' να συμμετεχει σωνει και ντε στο ντυσιμο-γδυσιμο-κουβαλημα και δεν ξερω καιγω τι αλλο?Πειτε μου σας παρακαλω γιατι κατι εχω χασει........Γιατι δεν αφηνετε τα σογια στην ησυχια τους,ωστε να μας αφηνουν και εμας στην ησυχια μας?πρεπει να ειναι πρωταγωνιστες στα παντα?Γονεις δεν υπαρχουν?Και γιατι πρεπει να φορτωνομαστε ενοχες παντα εμεις τα παιδια τους και οι μαμαδες-πεθερες να περνανε τζαμι?Ειπαμε δινουμε το ονομα τους στα παιδια μας,για να τους τιμησουμε και να τους ευχαριστησουμε και να τους καλοκαρδισουμε,ε οχι ολη την ωρα μπροστα στο βιντεο να βλεπω την μουρη της ΜΑΜΑΣ ρε παιδια!!!!!!!!!!!Πειτε μου αν κανω λαθος..........

Χαχα οχι δεν κανεις λάθος!!

Οι γονείς μου δεν μπορούν να έρθουν στην βάπτιση λόγω προβλημάτων υγεία και μεγάλης ηλικίας δεν μπορούν να ταξιδέψουν εδω, οπότε η εγω θα τον αλλάξω η η πεθερά. Και εννοείται θελω εγω να το κανω αλλα ο παπας δεν με άφησε την προηγούμενη φορά , τωρα να δουμε αν θα το κανει....

Link to comment
Share on other sites

Χαχα οχι δεν κανεις λάθος!!

Οι γονείς μου δεν μπορούν να έρθουν στην βάπτιση λόγω προβλημάτων υγεία και μεγάλης ηλικίας δεν μπορούν να ταξιδέψουν εδω, οπότε η εγω θα τον αλλάξω η η πεθερά. Και εννοείται θελω εγω να το κανω αλλα ο παπας δεν με άφησε την προηγούμενη φορά , τωρα να δουμε αν θα το κανει....

 

Ο παπας τι ζορι τραβαει?αυτος αποφασιζει ρε μαναρι η' ειναι νομος εκει στα εξωτερικα?αυτο ρωταω...

Link to comment
Share on other sites

Ο παπας τι ζορι τραβαει?αυτος αποφασιζει ρε μαναρι η' ειναι νομος εκει στα εξωτερικα?αυτο ρωταω...

 

Χαχα πλακα εχεις ρε φιλεναδα!!

Ειναι αυτο που είπε η scratee πιο κατω ο καθενας κανει τα δικά του!! Και δεν μπορεις να πας κόντρα!! Αλλα θα παω, δεν γίνεται διαφορετικα δηλαδη!! Θα με κραξει ο παπας αλλα θα ρίξω κανά κλάμα και θα ενδώσει που θα παει!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας εξηγήσω το λόγο αυτού του εθίμου (στο φόρουμ το είχα διαβάσει, νομίζω από την Aimee): τα παλιά χρόνια, που τα παιδιά αρρωσταιναν και πέθαιναν συχνά (η ευχή " να σου ζήσει" ήταν ουσιαστική, όχι τυπική!), τα μωρά βαφτίζονταν ασαράντιστα. Η μητέρα, λοιπόν, ως λεχώνα, απαγορευόταν να βγει από το σπίτι. Έτσι, αναλάμβανε η γιαγιά τη φροντίδα του μωρού, στη βάφτιση!

 

ΥΓ: εννοείται πως και ο δικός μου σύζυγος συμμετείχε στο γδυσιμο-ντύσιμο. Απλά, στον μεγάλο, μόλις βγάλαμε τα ρούχα, τον πήρε η γιαγιά να τον παραδώσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'εμάς πάντως ,ούτε που τον ένοιαξε τον παπά ποιός θα το αλλάξει, ποιός θα το κρατήσει.Εννοείται εγώ!

 

Καλοφώτιστος να είναι ο μπέμπης σου φίλη μου!

Link to comment
Share on other sites

Να σας εξηγήσω το λόγο αυτού του εθίμου (στο φόρουμ το είχα διαβάσει, νομίζω από την Aimee): τα παλιά χρόνια, που τα παιδιά αρρωσταιναν και πέθαιναν συχνά (η ευχή " να σου ζήσει" ήταν ουσιαστική, όχι τυπική!), τα μωρά βαφτίζονταν ασαράντιστα. Η μητέρα, λοιπόν, ως λεχώνα, απαγορευόταν να βγει από το σπίτι. Έτσι, αναλάμβανε η γιαγιά τη φροντίδα του μωρού, στη βάφτιση!

 

ΥΓ: εννοείται πως και ο δικός μου σύζυγος συμμετείχε στο γδυσιμο-ντύσιμο. Απλά, στον μεγάλο, μόλις βγάλαμε τα ρούχα, τον πήρε η γιαγιά να τον παραδώσει.

 

Έλα ρε συ!! Και τωρα οι λεχωνες τρέχουν απο την δευτερη μερα!!!

Παντως μαλλον ο παπας μου εχει μείνει στις παλιές εποχές ο άνθρωπος ...την παει και την πεθερά μου (την βρήκε πόλη συμπαθητική/βοηθητικη την προηγούμενη φορά) οπότε δεν θα κάτσει καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'εμάς πάντως ,ούτε που τον ένοιαξε τον παπά ποιός θα το αλλάξει, ποιός θα το κρατήσει.Εννοείται εγώ!

 

Καλοφώτιστος να είναι ο μπέμπης σου φίλη μου!

 

Να σαι καλα αγάπη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!!

Τέλη του αλλου μήνα εχουμε την βάφτιση του μπεμπη. Η πεθερά μου θα περιμένει να ετοιμάσει τον μπεμπη και να τον δώσει στην νονά στην ώρα του μυστηρίου - το κάναμε και με τον μεγαλο

Η πεθερά γλυκητατη γυναίκα έλα μου ομως που εκανε κατι άκρως εγωιςτικο (ως προς τα εγγόνια) που αυτη τη στιγμή μου φαίνεται αδιανόητο να το βγάλω απο το μυαλό μου!!

 

Οπότε η ερώτηση μου ειναι , επιτρέπεται να τον γδύςω εγω και να τον παραδώσω στη νονά; Νομιζω την προηγούμενη φορά ο παπας δεν με άφησε οπότε θα ήθελα να μάθω τις δίκες σας γνωμες/εμπειρίες

 

Να στε καλα!!

 

Στην περίπτωση τη δική μου, και τα δυο παιδιά μου τα γδυσαμε και τα ντύσαμε με τον άντρα μου. Εκτός από το γεγονός ότι δεν ήθελαν κάποιον άλλον έπρεπε να γίνει έτσι γιατί είχαμε και τον ανταγωνισμό των γιαγιάδων! Πάντως, σίγουρα υπάρχουν έθιμα και πρακτικές κλπ κλπ αλλά νομίζω ότι καλό είναι να γίνεται κάθε φορά αυτό που θα βοηθήσει το παιδί να ασθανθεί ασφάλεια. Και σε ένα τέτοιο γεγονός όπως η βάφτιση, που βλέπει ένα σωρό άγνωστους γύρω του, είναι λαδωμένο, το έχει βουτήξει στο νερό κάποιος επίσης άγνωστος με γένεια, ακούει ψαλμωδίες και λόγια από φωνές που δεν είναι οικίες, σίγουρα έχει την ανάγκη των γονιών του. Οπότε για εμένα κανένας παπάς, κανένα έθιμο και καμία γιαγιά δεν είναι πάνω από το μονάκριβό μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!!

Τέλη του αλλου μήνα εχουμε την βάφτιση του μπεμπη. Η πεθερά μου θα περιμένει να ετοιμάσει τον μπεμπη και να τον δώσει στην νονά στην ώρα του μυστηρίου - το κάναμε και με τον μεγαλο

Η πεθερά γλυκητατη γυναίκα έλα μου ομως που εκανε κατι άκρως εγωιςτικο (ως προς τα εγγόνια) που αυτη τη στιγμή μου φαίνεται αδιανόητο να το βγάλω απο το μυαλό μου!!

 

Οπότε η ερώτηση μου ειναι , επιτρέπεται να τον γδύςω εγω και να τον παραδώσω στη νονά; Νομιζω την προηγούμενη φορά ο παπας δεν με άφησε οπότε θα ήθελα να μάθω τις δίκες σας γνωμες/εμπειρίες

 

Να στε καλα!!

 

Α! Και να σου ζήσει ο πρίγκηπάς σου! Να είναι γερός, υγιής και καλότυχος!

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση τη δική μου, και τα δυο παιδιά μου τα γδυσαμε και τα ντύσαμε με τον άντρα μου. Εκτός από το γεγονός ότι δεν ήθελαν κάποιον άλλον έπρεπε να γίνει έτσι γιατί είχαμε και τον ανταγωνισμό των γιαγιάδων! Πάντως, σίγουρα υπάρχουν έθιμα και πρακτικές κλπ κλπ αλλά νομίζω ότι καλό είναι να γίνεται κάθε φορά αυτό που θα βοηθήσει το παιδί να ασθανθεί ασφάλεια. Και σε ένα τέτοιο γεγονός όπως η βάφτιση, που βλέπει ένα σωρό άγνωστους γύρω του, είναι λαδωμένο, το έχει βουτήξει στο νερό κάποιος επίσης άγνωστος με γένεια, ακούει ψαλμωδίες και λόγια από φωνές που δεν είναι οικίες, σίγουρα έχει την ανάγκη των γονιών του. Οπότε για εμένα κανένας παπάς, κανένα έθιμο και καμία γιαγιά δεν είναι πάνω από το μονάκριβό μου.

Ναι πολυ σωστά τα λες, την προηγούμενη φορά ενοιωσα χάλια που τον άλλαξε αλλη... Ωραία μαλλον για το καλο εκανε την βλακεία της η πεθερά και θα καταλήξω να αλλάξω εγω το μωρο μου :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό το έθιμο και σίγουρα δεν έχει να κάνει με τους κανόνες της εκκλησίας. Αλλάζει το μωρό όποιος είναι πιο "εύκαιρος" εκείνη τη στιγμή, από το άμεσο περιβάλλον. Συνήθως βλέπω τη μαμά με μία από τις γιαγιάδες ή την αδελφή της. Τον μεγάλο μου τον άλλαξα με τη μάνα μου, τον μικρό με την πεθερά μου, αλλά σίγουρα και τα δυο με τα χέρια μου τα έδωσα στους νονούς. Μάλιστα επειδή ο μικρός ψιλογκρίνιαζε με το νονό, μου είπε ο παπάς και τον πήρα αγκαλιά και στεκόμουν δίπλα στο νονό, κατά τη διάρκεια του μυστηρίου, του τον έδωσα δλδ μόνο για την κολυμπήθρα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο παιδάκια έχω, και τα δύο τα ξεντύσαμε- ντύσαμε εγώ και ο άντρας μου. Κανέναν άλλον δεν αφήσαμε να βοηθήσει και κανένας παπάς δεν μας είπε τίποτα. Μάλιστα στην αρχή του μυστηρίου και αμέσως μετά την ονοματοδοσία, στην πρώτη βάφτιση ο παπάς είπε στη νονά "Δώσε το μωρό στη μαμά του και πάμε μπροστά στο ιερό" και στη δεύτερη (άλλη ενορία) είπε "Δώσε το μωρό στη μαμά του να το ξεντύσει και πάμε εμείς". Και ήταν και γνωστός μας, δεν θα φοβόταν να μας πει άμα υπήρχε έθιμο ή κάποια απαγόρευση...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...