Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

Σκεφτομαι να στειλω τον 6χρονο γιο μου κολυμβητηριο, αλλα δισταζω...Ξερω απ' την μια οτι ειναι η καλυτερη ασκηση, του αρεσει παρα πολυ, αλλα εχω ακουσει κ πολλα για ωτιτιδες, ελλειψη σωστης υγιεινης κτλ...

 

Εσεις εχετε καποια εμπειρια? καλη ή κακη? Ποιο κολυμβητηριο στη Θεσσαλονικη -ειδικα Ανατολικη- θα προτεινατε?

 

Ευχαριστω πολυ

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου μαμα-μια!

δεν έχω εμπειρια από κολυμβητήριο αλλά δες λίγο εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19413&page=5 . Υπάρχει λίστα με τα κολυμβητήρια κ τα τηλέφωνα :)

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν λειτουργεί αλλά θα πρότεινα το δημοτικό κολυμβητήριο που

δημιουργήθηκε στην αλάνα της Τούμπας γιατί είναι ολοκαίνουριο

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν το κολυμβητήριο του ΠΑΟΚ και του Αρη

το κολυμβητήριο της Περαίας το Ποσειδώνιο και στο Καυταντζόγλειο.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω προσωπική πείρα από το Ποσειδώνιο. Πριν πάμε είχα ακούσει διάφορα αρνητικά γι' αυτό το κολυμβητήριο. Ωστόσο, δύο χρόνια είμαι πολύ ευχαριστημένη και με την καθαριότητα και τις εγκαταστάσεις.

Και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα υγείας από αυτά που ανέφερες το παιδί μου.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια...Στην αλανα του Παοκ ειναι ανοιχτο νομιζω...Αυριο θα κανω ενα τουρ στις πισινες μηπως κ καταλαβω τιποτα....Εχω ακουσει κ για την πισινα του ελληνικου κολλεγιου...Θα παω κι εκει κ θα δω...

 

Marandnik μου δινεις κουραγιο...Τετοια θελω να ακουω..Σε τι ηλικια ξεκινησε?

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mama-mia όταν κάνεις το τούρ ενημερωσε μας ....περισσότερο βέβαια εννοώ για τα προγράμματα και τα ωράρια λειτουργίας.....Οταν λέτε στην αλάνα του παοκ πού εννοείτε??εκεί γύρω που γίνεται η λαική της τετάρτης???

SOFTZ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια...Στην αλανα του Παοκ ειναι ανοιχτο νομιζω...Αυριο θα κανω ενα τουρ στις πισινες μηπως κ καταλαβω τιποτα....Εχω ακουσει κ για την πισινα του ελληνικου κολλεγιου...Θα παω κι εκει κ θα δω...

 

Marandnik μου δινεις κουραγιο...Τετοια θελω να ακουω..Σε τι ηλικια ξεκινησε?

 

Όλες οι ομάδες έχουν ελάχιστη ηλικία για την εκμάθηση τα 5 χρόνια. Αλλά οι περισσότερες κάνουν "σκόντο" και παίρνουν και μικρότερα παιδιά. :wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να στειλω τον 6χρονο γιο μου κολυμβητηριο, αλλα δισταζω...Ξερω απ' την μια οτι ειναι η καλυτερη ασκηση, του αρεσει παρα πολυ, αλλα εχω ακουσει κ πολλα για ωτιτιδες, ελλειψη σωστης υγιεινης κτλ...

 

Εσεις εχετε καποια εμπειρια? καλη ή κακη? Ποιο κολυμβητηριο στη Θεσσαλονικη -ειδικα Ανατολικη- θα προτεινατε?

 

Ευχαριστω πολυ

 

 

δεν ξέρω από Θεσσαλονίκη..αλλά έχω να σου πω ότι το κολυμβητήριο είναι καταπληκτική άθληση και βοηθάει πολύ τα παιδιά...ο γιος μου ξεκίνησε στα 4 του χρόνια, όταν ζούσαμε στη Χαλκίδα με προτροπή της παιδιάτρου μου γιατί έκανε συνέχεια βρογχιολίτιδες...όταν ξεκινήσαμε ήταν χειμώνας και η πισίνα ήταν εξωτερική!!!!πάντως το πρόβλημα του ξεπεράστηκε..συνεχίζει ακόμη το κολυμβητήριο -είναι ήδη 11-και αν και πολλές φορές γκρινιάζει είναι πασιφανές πόσο τον έχει βοηθήσει στην ανάπτυξή του..

η κόρη μου-6 χρονών- πάει εδώ και δύο χρόνια στο κολυμβητήριο(κλειστό) της Λάρισας που μένουμε τώρα...δεν είχαμε ποτέ ως τώρα και στα δύο παιδιά προβλήματα υγιεινής ή ωτίτιδας

βέβαια πάντα στεγνώνουμε καλά τα μαλλιά και φοράμε ακόμη κι όταν ο καιρός είναι καλούτσικος μάλλινο σκουφάκι μετά το ντους...

το συνιστώ ανεπιφύλακτα...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες... πολύ χάρηκα που διάβασα αυτά που γράφει η Γλύκα, γιατί αρχίσαμε δειλά δειλά το καλοκαίρι με την μικρή μου το κολυμβητήριο και τώρα γραφτήκαμε κανονικά στο κολυμβητήριο του Άρη, αλλά είχα αρχίσει να ανησυχώ με το θέμα του χλωρίου και της υγιεινής... βέβαια πάντα έχω στο μυαλό μου ότι δεν νομίζω να δημιουργηθεί θέμα υγείας όταν το παιδί δεν πάει για πρωταθλητισμό και μπαίνει 2-3 φορές στην πισίνα... Δεν ξέρω τι να πω!!!!!Για την πισίνα του ΆΡη πάντως φαίνονται με μία φορά που πήγαμε αρκετά οργανωμένα και καθαρά και μεθοδικά!!! θα δούμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Να σας πω και την δική μου γνώμη λοιπόν.

 

Προσωπικά η ίδια είμουν προπονήτρια κολύμβησης, κολύμπούσα στις πισίνες και σπούδασα χωρίς να πάθω το παραμικρό από μολύνσεις,Ο γιος μου κολυμπάει απο 4 χρονών(αυτή είναι η ηλικία που παίρνουν παιδιά οι ομάδες) το ίδιο και η κόρη μου.Θεωρώ πως είναι το καλύτερο αθλημα γιατί γυμνάζει ολο το σώμα αλλα επίσης θεωρώ πως είναι απαράδεκτο να μην ξέρουν τα παιδιά μας να κολυμπάνε αφού ζούμε σε μια χώρα με θάλασσα. Τώρα αναλόγως για το ποιες είναι οι προσδοκίες σας, αν θέλετε δηλαδή το παιδί να ασχοληθει με τον αθλητισμό καλο είναι να ενταχθεί σε μια ομάδα σε Ποσειδώνιο ή Εθνικό. Προτιμώ Ποσειδώνιο αν και όσον αφορα την καθαριότητα στα αποδυτήρια , τόσα χρόνια που πηγαίνω(20?) δεν έχει αλλάξει κατι.

Τώρα αν θέλετε να σας πω συγκεκριμένα για ομαδες ή συνδρομή στην διάθεσή σας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα, τον εγραψα στην πισινα του Ελληνικου κολλεγιου, επειδη βολευε τον μπαμπα του να τον πηγαινει...

Δεν μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενη...Βολευει βεβαια το οτι εχει εντελως ελευθερο ωραριο(2 προπονησεις/εβδ, προπονησεις ανα μια ωρα κι οποτε θελεις πας) αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι σωστο, αφου ο προπονητης ειναι πολλες φορες διαφορετικος. Αρκετες φορες, τωρα τον χειμωνα, δεν αναβανε εγκαιρως τα καλοριφερ κ ειχε κρυο κτλ, κτλ.

 

Να πω την αληθεια, σκεφτομαι αν τον γραψω σε ομαδα, ισως να ειναι καλυτερο το επιπεδο εκμαθησης? Απο την αλλη, του αρεσει εκει, κ δεν εχει κ κοσμο...

 

Ποια ειναι η γνωμη σου σαν προπονητρια?Ποιες ομαδες θεωρεις καλυτερες στην Θεσ/νικη κ ποια ειναι η σωστη αναλογια προπονητου/μαθητων?

 

Σταματαω εδω τις ερωτησεις γιατι αν συνεχισω δεν θα τελειωσω ποτε!!!!

 

Ευχαριστω πολυ...

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ! ΚΟΛΥΜΠΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΙΣΙΝΑ ΤΟΥ ΚΟΛΕΓΙΟΥ Ή ΣΤΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΚΟΛΕΓΙΟ? ΑΝ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ, ΣΙΓΟΥΡ0 ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΑΝΟΙΞΗ ΤΑ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΑ ΘΑ ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΠΑΝΤΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΙΔΙΑ.ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΑΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ....ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΜΕ ΚΑΛΟΥΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΥΛΙΟΜΕΝΟ ΕΣΥ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.(ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ PM ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ)

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΘΝΙΚΟ Ή ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ, ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΑΝ ΠΑΡΕΙ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΡΥΣΕΙ ΤΟΣΟ ΚΟΣΜΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ??????

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ, ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΡΩΤΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

εμείς γραφτήκαμε στον Παοκ κάτω από τη θύρα 5 της Τούμπας, ο βάσικός λόγος είναι γιατί εκεί πατάνε τα μικρά και νομίζω ότι τα βοηθάει για αρχή. Ειδική δεν είμαι αλλά έτσι μου φάνηκε το λογικόΕμαθα όμως πως μετά από λίγο και αφου εξοικιωθούν τα στέλνουν το ποσειδώνιο ή το εθνικό να ενσωματωθούν στα αθλητικά τμήματα.

Πάντως μέσα σε 2 μήνες είδα ιδιαίτερη πρόοδο και μου έκανε εντύπωση

Αν τώρα κατί μου διαφέυγει θα ήθελα να το μάθω, ΜΥΡΤΙΑ εσύ που το κατέχεις δώσε τα φώτα σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου.Για το δημοτικο κολυμβητηριο Καλαμαριας στη Χιλης τι γνωμη εχετε? Γραφτηκαμε εκει στον Απολλωνα αλλα εχει παρα πολλα παιδια.Σημερα ηταν 32 παιδια.Ετσι ειναι παντου? Ποια ειναι η σωστη αναλογια μαθητων-προπονητη? 1 προς 10 ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είμαι σίγουρη, νομίζω παίζει ρόλο η ηλικία των παιδιών, σε μας έχουν όριο τα 10 παιδιά ανά τμήμα.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ναι τα παιρνουν απο 4 χρονων αλλα στην μικρη πισινα η οποια δεν λειτουργει τους χειμερινους μηνες.Δεν εχει καποιο προβλημα το παιδι ειναι πολυ ρηχα και τα μικρα στην αρχη κανουν πιο πολυ παιχνιδια για να εξοικειωθουν με το νερο μετα σιγα σιγα προχωρουν και πηγαινουν με τη σανιδα στα πιο βαθια.Ο,τι αλλο θες ρωτα.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα παιρνουν απο 4 χρονων αλλα στην μικρη πισινα η οποια δεν λειτουργει τους χειμερινους μηνες.Δεν εχει καποιο προβλημα το παιδι ειναι πολυ ρηχα και τα μικρα στην αρχη κανουν πιο πολυ παιχνιδια για να εξοικειωθουν με το νερο μετα σιγα σιγα προχωρουν και πηγαινουν με τη σανιδα στα πιο βαθια.Ο,τι αλλο θες ρωτα.

 

Δηλαδη αν καταλάβα καλά πρέπει να περιμένουμε την άνοιξη για να μας παρουνε, αφού δε λειτουργεί τους χειμερινούς μήνες...

Μήπως έχεις κάποιο τηλ να μου δώσεις? Βρήκα ένα σταθερό στο site αλλα εδω κ ενα μήνα δεν απαντάει κανείς..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα δεν μπαινω πολυ συχνα .Το τηλεφωνο που εχω ειναι της ομαδας που πηγαινουμε 2310636368 απογευματινες ωρες 16:00-21:00.Αν δεν σε καλυψουν σε κατι ζητα τους καποιο αλλο τηλεφωνο.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Έκανα μια επίσκεψη σήμερα στο κολυμβητήριο στη Νεάπολη στου Στρεμπενιώτη για να ενημερωθώ για να στείλω τον 4χρονo γιο μου. Μίλησα με κοπέλες από 5 διαφορετικές ομάδες κολύμβησης και ομολογώ ότι μπερδεύτηκα.

Κάποια μου είπε πως έχουν 5 προπονητές, άλλη μου είπε πως οι προπονητές είναι συνεχώς μέσα στο νερό(νόμιζα ότι αυτό εννοείται) κλπ.

Δε γνωρίζω τι θα πρέπει να προσέξω στην επιλογή, ούτε τι να ρωτήσω να μάθω.

Αν μπορεί να με διαφωτίσεi κάποιος θα με βοηθούσε πολύ.

Ή αν κάποια μαμά στέλνει το παιδάκι της εκεί να μου δώσει κάποια πληροφορία παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εννοειται εχω δει το απαραδεκτο στης Καλαμαριας ο προπονητης ηταν ενας παπους γυρω στα 65-70 με βερμουδιτσα και παπουτσια σπορτεξ απο εξω απο το νερο καθολη τη διαρκεια του μαθηματος αν γινει κατι δηλαδη πως θα βουτηξει ο ηληκιωμενος μου λετε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...