Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φτιάξε κι εσύ ένα sling, μπορείς!


Recommended Posts

Έχοντας μεγαλώσει το γιο μου στην αγκαλιά μου (είναι 15 μηνών τώρα)καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά και το "βάρος" ενός μεγάλου ειδικά μωρού (ο δικός μου είναι ήδη 15 κιλά!) και την ανάγκη του για "επιβεβαίωση"! Ο Βασίλης μου περπάτησε τη μέρα των γενεθλίων του και από τότε του αρέσει πολύ να περπατάει και πάμε πια πολλές βόλτες με τα πόδια, αλλά τον φοράω ακόμα πολύ συχνά και πολύ μέσα στη μέρα (ακόμα και τώρα που είμαι έγκυος)!

 

Σημ.: Για τις μαμάδες που ράβουν (έστω και λίγο, μόνο βασικά πράγματα): Στο http://www.babywearing.gr θα βάλω πολύ σύντομα (υπόσχεση που τηρώ!) οδηγίες για το πώς μπορεί να φτιάξει κανείς κάθε είδος μάρσιππου! Είναι πολύ εύκολο, αρκεί να ακολουθεί κανείς συγκεκριμένους κανόνες ασφάλειας! Αν κάποια από σας έχει την όρεξη να το κάνει τώρα και βιάζεται μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου να της δείξω! (Το κάνω συχνά!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγγνώμη! :oops: Ήθελα να είναι απάντηση στο θέμα "Θέλει όλο αγκαλιά!". Μήπως μπορείτε οι admin να το μεταφέρετε εκεί;

 

(Νομίζω πως όλο το οξυγόνο πάει στην κοιλιά μου και ο εγκέφαλός μου δε λειτουργεί και πολύ καλά! Συγγνώμη!)

Link to comment
Share on other sites

(Νομίζω πως όλο το οξυγόνο πάει στην κοιλιά μου και ο εγκέφαλός μου δε λειτουργεί και πολύ καλά! Συγγνώμη!)

 

:lol::lol::lol::lol:

 

εγώ σε βρίσκω υπέροχη!!!

Μην ανησυχείς για τέτοιες....λεπτομέρειες. :D

 

παρ'επιπτόντως αν είχα χρόνο θα έφτιαχνα ένα αλλά πνίγομαι!!!

 

αλλά από ότι διάβασα πρέπει να πουλάνε κιόλας. Μήπως ξέρεις περίπου τις τιμές?

Link to comment
Share on other sites

εάν δείς στους σύνδεσμουςΑ-Ω στο Μ Μάρσιππος Αγκαλιάς έχει ένα δυο λίνκ που μπορείς να τα αγοράσεις,..

περι αγορών και πωλήσεων κανονίστε με πμ έτσι?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, η υπόσχεση πραγματοποιήθηκε (κατά το μεγαλύτερο μέρος της!)

 

Αν θέλετε να φτιάξετε μόνες σας slings κάθε τύπου (ring sling, pouch, wrap ή mei tai), μπορείτε να βρείτε οδηγίες (στα ελληνικά, με φωτογραφίες), εδώ:

http://www.babywearing.gr/DIY/DIY.htm

 

Βάλτε μας μετά φωτογραφίες να δούμε κι εμείς τι φτιάξατε!

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ λέω να κάνω πρώτα το sling και μετά το μωρό!! Πειράζει;;;; :lol::lol::lol:

 

Χα, χα, κι εγώ έτσι είχα κάνει (το 2005 να φανταστείς!).

 

Πάντως είναι πιο εύκολο απ' όσο φαίνεται! Καλή τύχη και με το καλό τα μωράκια!

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω να κάνω πρώτα το sling και μετά το μωρό!! Πειράζει;;;; :lol::lol::lol:

 

Χα, χα, κι εγώ έτσι είχα κάνει (το 2005 να φανταστείς!).

 

Πάντως είναι πιο εύκολο απ' όσο φαίνεται! Καλή τύχη και με το καλό τα μωράκια!

 

:D:D ααα δεν είμαι η μόνη τρελή εδωμέσα ε; :lol:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μετά από ένα επόδεινο σαββατοκύριακο με τρομερούς πόνους στη μέση έχω ρητή εντολή από τον ορθοπεδικό να μην σηκώνω το μωρό. :(

 

Μάλιστα μου είπε ότι είδε στην ακτινογραφία κάτι εκφυλιστικές αλλοιώσεις ανάμεσα στον 3Ο και τον 4ο σπόνδυλο και να προσέξω πολύ...

Οπότε μάλλον πάνε τα σχέδια για mei-tai. Τουλάχιστον προσωρινά.......

Link to comment
Share on other sites

περαστικά talkrti!

Κάνε υπομονή, θέλει προσοχή για να μην ταλαιπωρηθείς για πολύ καιρό. Ξέρω από τους γονείς μου ότι αν παραμελήσεις τις οδηγίες οι επιπτώσεις θα είναι... επίπονες!

.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μετά από ένα επόδεινο σαββατοκύριακο με τρομερούς πόνους στη μέση έχω ρητή εντολή από τον ορθοπεδικό να μην σηκώνω το μωρό. :(

 

Μάλιστα μου είπε ότι είδε στην ακτινογραφία κάτι εκφυλιστικές αλλοιώσεις ανάμεσα στον 3Ο και τον 4ο σπόνδυλο και να προσέξω πολύ...

Οπότε μάλλον πάνε τα σχέδια για mei-tai. Τουλάχιστον προσωρινά.......

 

Περαστικά σου! Σε νιώθω (είχα πάντα πρόβλημα με τη μέση μου εκτός από τον τελευταίο ενάμιση χρόνο!).

Βλέπεις το θέμα είναι ότι το μωρό σου είναι ήδη μεγάλο και βαρύ (να το χαίρεσαι!) και η μέση σου ασυνήθιστη στο babywearing! Οπότε πραγματικά άκου τη συμβουλή του γιατρού σου! :D

Το βάρος του μωρού ελαφραίνει με slings, αλλά αυτό που έχει σημασία αν έχεις ευαισθησία είναι να συνηθίσει η μέση σου σταδιακά, με μικρό μωρό και για λίγη ώρα και όπως μεγαλώνει το παιδάκι σου και αυξάνεις την ώρα που το φοράς, μπορεί να κάνει μέχρι και καλό στη μέση σου. Αλλά τώρα δεν είναι η κατάλληλη στιγμή ν' αρχίσεις δοκιμές! Άστο για λίγο αργότερα, όταν θα νιώθεις καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

έχω νέα από το μέτωπο της μέσης....

 

Λοιπόν, αφού γύρισα την Πέμπτη που μας πέρασε στη δουλειά, μετά από 4 ώρες στην καρέκλα με έπιασε ένας πόνος από το γοφό ως τη γάμπα. Μιλάμε τρελάθηκα. Συνέχισα τη θεραπεία που είχα αρχίσει αλλά δεν είδα καμία διαφορά. Σήμερα πήγα στο ΙΑΣΩ GENERAL γιατί που να βρείς Αυγουστιάτικα ορθοπαιδικό στο Μενίδι...

 

Ε λοιπόν κατέληξα με 185 ευρώ λιγότερα στην τσέπη, μία ζώνη συν τα έξοδα για τις ενέσεις και τα παυσίπονα. :(

 

Ελπίζω τουλάχιστον να σταματήσουν οι πόνοι γιατί δεν μπορώ καλά καλά να περπατήσω.

 

Ότι έπαθα λέει το έπαθα γιατί είναι χαλαρή η κοιλιά μου μετά από τις τρεις εγκυμοσύνες και τις καισαρικές.

 

Επίσης πρέπει να αδυνατήσω....

 

Αύριο έχω ραντεβού και με διαιτολόγο (315,00 Ε για τρίμηνη παρακολούθηση). Παρεπιπτόντως θα δώσω και άλλα 95 ευρώ για κάτι εξετάσεις αίματος που έκανα.

 

Καλό ε????

 

Μωρέ κάτι ήξερε η μάνα μου που ήθελε να πάρω γιατρό αλλά που εγώ....

 

Ας όψεται ο έρωτας... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol: βρε talkirti...μεσα σοτν πόνο σου μ' εκανες και γέλασα! Ναι...τελικα δεν ήταν κακή η συμβουλη της μαμάς... :) Περαστικά...και από υγείας και από οικονομικών...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

φιλενάδα, όσο και να αδυνατίσεις, ό,τι και να κάνεις, αν δεν ασκηθείς μόλις συνέλθεις το πρόβλημα θα σου ξαναεμφανιστεί

με την πρώτη ευκαιρία από Σεπτέμβρη, πρώτα ο Θεός, προσπάθησε να εντάξεις στο πρόγραμμά σου έστω μια ώρα γυμναστική την εβδομάδα

 

περαστικά και υπομονή

 

υ.γ. δηλαδή δεν θα τσακίσεις το προφιτερόλ την Κυριακή? :P

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια, όσες είστε έμπειρες στο babywearing, θέλω συμβουλές! Έχω ένα sling (MAYA WRAP) το οποίο με βολεύει και αρέσει και στο μωράκι, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι το χειρίζομαι πολύ καλά. Πρώτον, δε μου είναι τόσο ξεκούραστο (βέβαια ο μπέμπης είναι και 6,3 κιλά!) και επίσης δε μου φαίνεται πως το κορμάκι του είναι σε καλή στάση -φοβάμαι μη του κάνω καμιά ζημιά :? Άσε που μάλλον κάτι κάνω λάθος γιατί δε μπορώ πολύ εύκολα να το ρυθμίσω :? Αυτός φαίνεται να βολεύεται βέβαια, αλλά...Γενικά μας αρέσει και των δύο (και του μπαμπά!) μέχρι και στα όρθια έχουμε θηλάσει πολλές φορές.

 

 

 

line_m121_beg_40_time_1181793600_text_cf20caf9edf3f4e1edf4dfedeff220ece1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου desptsouk (και στο μπαμπά του μπέμπη σου!) που φοράς το μωρό σου! Για να σε βοηθήσουμε, μάλλον πρέπει να μας πεις λίγο περισσότερα για τα "προβλήματα" που έχεις.

Για να δούμε. :) Λες:

Πρώτον, δε μου είναι τόσο ξεκούραστο (βέβαια ο μπέμπης είναι και 6,3 κιλά!)

Ο μπέμπης σου δεν είναι και πολύ βαρύς! Θα έπρεπε να νιώθεις πολύ άνετα με το sling σου.

Προσέχεις να είναι στο στρογγυλό μέρος του ώμου σου; (όχι κοντά στο λαιμό σου, όχι στο μπράτσο σου, αλλά να αγκαλιάζει τον ώμο σου)

Τα maya wraps είναι πολύ ωραία slings, αλλά έχουν ώμο σε στυλ accordion, που πρέπει να ξεδιπλώσεις πριν τον φορέσεις ώστε να είναι καλά απλωμένος στον ώμο σου (και μάλιστα με διαφορετικό τρόπο στον αριστερό απ' το δεξί ώμο). Ακολουθείς σωστά τις οδηγίες γι' αυτό;

Προσέχεις να είναι το ύφασμα καλά απλωμένο στην πλάτη σου; (όχι στενή λουρίδα υφάσματος και να μην έχει στρίψει-διπλώσει πουθενά)

Προσέχεις να φοράς το μπέμπη στο σωστό ύψος; (γενικά, όσο πιο ψηλά τόσο πιο άνετα, θα πρέπει όταν τον φοράς σε όρθια θέση να μπορείς να φιλήσεις το κεφάλι του χωρίς να σκύβεις, ή αν τον φοράς ξαπλωμένο να είναι περίπου στο ύψος του στήθους σου)

Προσέχεις να μην αφήνεις το μωρό σου να γέρνει μακριά απ' το σώμα σου; (θα πρέπει να μην "τραμπαλίζεται" το μωρό μέσα στο sling, αλλά να σ' ακουμπά σε κάθε στιγμή, με όλο του το κορμάκι)

Δες κι εδώ με φωτογραφίες:

http://www.babywearing.gr/Babywearing/WearingInstructions/RingSling/instructions_ringsling_troubleshooting.htm

Μετά λες:

επίσης δε μου φαίνεται πως το κορμάκι του είναι σε καλή στάση -φοβάμαι μη του κάνω καμιά ζημιά :?

Σε ποια θέση τον φοράς συνήθως;

Στηρίζει το κεφάλι του;

Αφήνεις τα πόδια του μέσα ή έξω;

Θέλεις να βάλεις μια φωτογραφία εδώ να δούμε αν κάνετε κάτι λάθος;

(Τις περισσότερες φορές, 99%, αν το μωρό σου δεν είναι άνετα, θα σου το δείξει αμέσως! Αφού λες ότι του αρέσει, μάλλον εντάξει είναι, αλλά πες μας λίγο περισσότερα!)

 

Και λες:

Άσε που μάλλον κάτι κάνω λάθος γιατί δε μπορώ πολύ εύκολα να το ρυθμίσω :?

Οι κρίκοι στο sling "κλειδώνουν" με το βάρος του μωρού. Για λόγους ασφάλειας λοιπόν, για να κάνεις οποιαδήποτε προσαρμογή πρέπει με το ένα χέρι να κρατάς το μωρό σου από κάτω, υποστηρίζοντας το βάρος του, και με το άλλο να προσαρμόζεις την ουρά στο sling σου.

Δες κι εδώ:

http://www.babywearing.gr/Babywearing/WearingInstructions/RingSling/instructions_ringsling_adjust.htm

 

Ελπίζω να σε βοηθήσουν κάπως αυτά! Αν όχι, πες!

Link to comment
Share on other sites

το κορμάκι του πρέπει να καμπουριάζει -!

τα γόνατα δηλαδή να είναι πιό ψηλά απο τη μέση, σαν εμβρυακή στάση δηλαδή κάπως.

 

φαντάσου ότι είσαι σε καρέκλα με χερούλι για το χέρι, και βάζεις εκεί τα πόδια (πιό ψηλά απο το ποπο σου δηλαδή)

 

τα πόδια δεν κάνει να κρέμονται κάτω - να είναι ευθεία δηλαδή η μέση και τα πόδια.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

είμαι σχεδόν 5 μηνών έγκυος και πολύ χαρούμενη :)

Σήμερα είδα το post αυτό για τη δημιουργία sling και χάρηκα πολύ! Έχω ραπτομηχανή και σκόπευα να προσπαθήσω να φτιάξω ένα, αλλά δεν περίμενα ποτέ να βρώ οδηγίες στα ελληνικά. Και τόσες πολλές φωτογραφίες σχετικά με το πώς να χρησιμοποιεί κανείς το μάρσιππο. Τέλειο!

 

Στέλλα συννονόματη ευχαριστώ πολύ :)

 

τις καλύτερες ευχές μου σε όλους όσους συμμετέχουν στο φορουμ και δίνουν πολύτιμες συμβουλές. Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είμαι γεμάτη απορίες και λαχτάρα για όλα τα ωραία που έρχονται.

 

χαιρετισμούς από Χίο :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ένα ring sling το οποίο ακόμα προσπαθώ να μάθω να χρησιμοποιώ, που θα μου πάει... Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να τον φοράω και να βγαίνω βόλτες αλλά δεν ξέρω μ' αυτό τον καιρό τι ρούχα να του βάλω. Η φόρμες εξόδου είναι πολύ χοντροκομμένες και καθόλου άνετες για κανέναν απ΄τους δυό μας. Οπότε είμαστε εγκλωβισμένοι γιατί με καρότσι δε μου αρέσει καθόλου να κυκλοφορώ και κυρίως τον μπουμπούκο μου που κλάιει και θέλει αγκαλίτσα. Τι μπορώ να του φοράω για να μη μου κρυώσει :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...