Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άσκηση - περπάτημα οικογενειακώς


Recommended Posts

Λοιπόν, έχω ένα πρόβλημα και αναρωτιέμαι αν υπάρχουν και άλλες λύσεις.

 

Με τον άντρα μου έχουμε κλειστεί σε κάποιο βαθμά λόγω των παιδιών. Χρειαζόμαστε όμως άσκηση, γιατί οι δουλειές μας είναι καθιστικές.

 

Γυμναστήριο δεν μου περνάει από το μυαλό, ξέρω ότι ως κανονικός άνθρωπος θα ΒΑΡΕΘΩ. Ο άντρας μου καμιά φορά σηκώνεται και περπατάει γύρω γύρω στη γειτονιά, αλλά και αυτό μου φαίνεται βαρετό. Επίσης, δεν μπορούμε ακόμα σε αυτή τη φάση να αφήσουμε τα παιδιά μόνα τους και να κουβεντιάζουμε.

 

Πρόσφατα ανακαλύψαμε ότι μπορουμε να κάνουμε το εξής:

 

Πηγαμε σε ένα μεγάλο εμπορικό κέντρο, αφήσαμε τα παιδιά γαι καμιά ώρα στον παιδότοπο και κάναμε γρήγορο περπάτημα χαζεύοντας και βιτρίνες παράλληλα! Ξέρω ξέρω, δεν θεωρείται άσκηση το μια ώρα περπάτημα με βιτρίνες, γιατί δεν ειναι και τόσο ΒΑΡΕΤΟ!

 

Τέλος πάντων, υπάρχει καμιά άλλη ιδέα τέτοιου τύπου, που να μπορεί να γίνει εύκολα σχετικά και καθημερινή, όχι στη χάση και στη φέξη;

 

Ενδιαφέρομαι για παιδότοπους σε μέρη κατάλληλα για βόλτα. Πχ πέριξ του Κέντρου, προς Πλάκα-Θησείο ή παραλιακά ή Πεντέλη κάθε άλλη ιδέα σε τέτοιο στυλ, πχ κάπου τα παιδιά να κανουν ποδήλατο και οι γονείς να περπατάνε και να τα λένε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις μενουμε κεντρο Αθηνα με τον αντρα μου.γενικα το καναμε πολυ συχνα αυτο που λες με τις βολτες.ξεκινουσαμε και πηγαιναμε προς συνταγμα και κατεβαιναμε μοναστηρακι και παλι κεντρο και σπιτι.πολλες φορες χαζευαμε και βιτρινες κτλ αλλα τουλαχιστον ωσπου να φτασουμε κανουμε περπατημα γρηγορο.μην το υποτιμας το εντονο περπατημα,μια χαρα ασκηση ειναι.τωρα που γεννησα το πρωτο μας παιδακι(ειναι 8 μηνων)στην αρχη δυσκολευτηκαμε,οχι επειδη βαριοματαν να βγουμε,αλλα γιατι με τα πεζοδρομια που εχουμε ειναι λιγο εκνευριστικο να κυκλοφορεις στο κεντρο της Αθηνας.παρ ολα αυτα ειναι μια συνηθεια που οσο μπορουμε ακολουθουμε ακομα.αργοτερα που θα μεγαλωσει η μπουμπου και θα τρεχει δεν ξερω ακομα τι θα κανουμε.εμεις εχουμε το πεδιο του αρεως αλλα δυστυχως ειναι βρωμικο κτλ.εκει που καμια φορα παμε και με το ανηψακι μου και κανει λιγο ποδηλατακι ειναι το παρκο Τριτση.εκει πιστευω θα μπορουσατε και εσεις να κανετε το περπατημα σας και τα παιδια λιγο ποδηλατο.για παιδοτοπους δεν ξερω τιποτα(ακομα:D).για παραλιακα κτλ δεν γνωριζω,ισως καποια αλλη μανουλα να μας πει καμια ωραια ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Μην το προεξοφλεις οτι θα βαρεθεις το γυμναστηριο...εγω πηγαινω και κανω διαδρομο οποτε μπορω, γρηγορο περπατημα...πιστευω δεν ειναι το ιδιο με το περπατημα στο εμπορικο, διοτι εκει ολο και καπου θα σταματησεις, λιγο θα επιβραδυνεις διοτι εχει κοσμο...ενω στο διαδρομο πας πας χωρις σταματημο...40 λεπτα να κανεις πιστευω ειναι υπεραρκετο

 

Επιλεον βλεπεις και ποσες θερμιδες καις και παιρνεις θαρρος;)

 

Και σου το λεω εγω που δεν ειχα πατησει το ποδι μου σε γυμναστηριο μεχρι προπερσυ

Link to comment
Share on other sites

Το γυμναστήριο είναι μία πολύ καλή λύση αλλά για να το συνεχίσεις πρέπει να το εντάξεις στο ημερήσιο πρόγραμμα σου. Εμένα δούλεψε το διάστημα που έπρεπε αναγκαστικά να φεύγουμε με τον σύζυγο για δουλειά το πρωί αλλά επειδή εγώ ξεκινούσα αργότερα, πήγαινα πρώτα από το γυμναστήριο και έκανα καθημερινά ένα σύντομο πρόγραμμα + ντους για να μη πάω στη δουλειά σα λέτσος :mrgreen: Το κράτησα περίπου 9 μήνες και είχα καλό αποτέλεσμα στη φυσική μου κατάσταση. Αλλά το βασικό πρόβλημα ήταν ότι ήθελα να κάνω κάτι μαζί με τον άντρα μου, όχι χώρια.

 

Παραλιακά βλέπω ότι πολύς κόσμος επιλέγει τη μαρίνα Φλοίσβου αλλά και το παραλιακό μέτωπο του Φαλήρου, αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ. Πολλοί φίλοι μας πάνε στην Βούλα που έχει παραλιακά πάρκα και τα παιδιά τους κάνουν ποδήλατο.

 

Εμείς βρήκαμε τη λύση να πηγαίνουμε σε τοπικό γήπεδο που έχει ταρτάν. Έχει πολύ κόσμο όλων των ηλικιών, από παιδάκια μέχρι παππούδες και κάνουμε και σύντομο προγραμματάκι γυμναστικής με τα ανίψια μου. Λίγο ζέσταμα με γρήγορο περπάτημα, λίγο τρέξιμο, μερικές ασκήσεις εδάφους και διατάσεις. Μη ξεχνάς ότι για μία καλή φυσική κατάσταση δε χρειάζεσαι παραπάνω από 30 λεπτά/ημέρα. Απλά επειδή είναι ανοιχτός ο στίβος, το χειμώνα ντυνόμαστε λίγο πιο βαριά. Πιστεύω ότι αυτός είναι ένας όμορφος τρόπος να εντάξουν και τα παιδιά την γυμναστική στη ζωή τους αλλά και να ξεκουνηθούμε και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

εμεις με το συζυγο και πλεον και με τη μπεμπα περπατάμε 4-5 φορες την εβδομαδα 1 ωρα τουλάχιστον,,περπατάμε αρκετα γρηγορα αλλα όχι σε βιτρινες κτλ για να μην καθυστερούμε,,,ειναι ουσιαστικα η κοινη μας ωρα που τα συζητάμε και τα οργανώνουμε όλα,,,,επισης κανουμε ποδηλατο και κολυμπάμε ,,,αυτά τα τρια μπορειτε να τα κανετε οικογενειακως ευκολα,,,από περοχες δεν μπορω να σε βοηθησω γτ μενω στη θεσσαλονικη

 

το περπατημα είναι πολύ καλη ασκηση απλα για να <πιασει> θελει περισσοτερη ωρα ,,,αλλα αν εισαι αγυμναστη θα σε πιασει ετσι κι αλλιως

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεσα στο σπιτι ασκησουλες με το βαρος του σωματος κανουν θαυματα

Βαθια καθισματα,πουσαπς,κοιλιακοι,ολα αυτα περιπου σε 20 λεπτα συνολικα

Αυτα προφανως μπορουν να γινουν με μηδεν κοστος και καθημερινα και σε οποιαδηποτε ειδους χωρο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...