Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μα γιατί κάνουν του κεφαλιού τους;;;


xrysalis

Recommended Posts

Για τις γιαγιάδες λέω...

 

αφορμή στάθηκε το πρωινό σκηνικό με τη μαμά μου που μου κρατάει το παιδί...

(μεταφέρω από άλλο τόπικ)

 

Μα πως μπορεί να σου αλλάξει η διάθεση στο τσακ μπαμ ρε παιδί μου....

Είναι μέρες τώρα που όταν ο μικρός με βλέπει με το βαζάκι της ζάχαρης στο χέρι... μου λέει μαμ και δείχνει με το δαχτυλάκι του μέσα στο στόμα του...

"ποιός παιδάκι μου σου έδωσε;;;"

-γκαγκάαααα = γιαγιά

"ποιά γιαγιά μωρό μου;;; η Φ.;;;"

-μπααααααα = το όχι του!

"η γιαγιά Δ.;;;;"

-Ναι!

 

λέω, μικρός είναι... ας μη δώσω σημασία...

έρχεται η μαμά μου... της το λέω, όχι μου λέει, δεν του έχω δώσει...

έρχεται η πεθερά μου... όχι κι αυτή...

 

χθες το απόγευα πάλι τα ίδια... εγώ με το βαζάκι στο χέρι και ο μικρός μαμά μαμ....

ξανα μανα ποιός;;;;

η γιαγιά Φ;;; μπααααααα

η νονά;;;;; μπαααααα

ο παππούς;;;; μπααααα

η γιαγιά Δ.;;;; ναι!

η γιαγιά Φ;;; μπαααααα

 

ωχ λέω.... ύποπτο!

 

Πριν από λίγο μίλαγα με τη μαμά μου στο τηλ και μου είπε ένα σκηνικό με τον μικρό... τον βρήκε στην κούνια με τις 3 πιπίλες... τί είναι αυτά του λέει! ποιός σου τα έμαθε;;; μπαμπάαααααα απαντάει!!

(άλλο θέμα αυτό... )

ε, ναι της λέω... αλήθεια λέει το παιδί!

Ναι!! ναι! μου λέει... όλα τα λέει!!

Εμένα να δεις της λέω... που συνέχεια μου λέει πως εσύ του δίνεις ζάχαρη...

σιπωπή στην άλλη άκρη της γραμμής...

άρχισα να φουντώνω...

ε, να μου λέει... μιά φορά βούτηξα το δάχτυλο και του έδωσα μωρέ...

μόνο μιά φορά!!

τα πήρα κρανίο... και στο μωράκι στην Πάτρα... μιά φορά δώσανε μέλι....

(όχι βέβαια πως είναι το ίδιο άλιμονο...)

Μην τα πολυλογώ κι άλλο...

της τα έχωσα και νευρίασε κιόλας και πως κάνεις έτσι κλπ κλπ...

τα νευρα μου....

 

έχω άδικο ρε γμτ;;;

 

κι όχι τίποτε άλλο... αλλά δε θέλω να το μαρτυρήσω στον άντρα μου... γιατί πεθερά του είναι και.... θα πάρει φόρα!!

εγώ ήμουν η πρώτη που του είπα αν ανακαλύψω ποιά είναι θα της κόψω τα πόδια....

 

ουφ!

 

Φαντάζομαι όλες έχετε ζήσει παρόμοια σκηνικά... αλλά νευρίασα και στεναχωρήθηκα ρε γμτ...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν αντεξες!!Το κανες θεμα!!!!

Λοιπον για να νιωσεις καλυτερα σκεψου ολη την υπολοιπη πολυτιμη βοηθεια που σου πρεοσφερει η μανουλα και αυτο ειναι ενα πταισμα μπροστα σε ολα τα αλλα!

Εγω παντως παρολο που μαναβουν τα λαμπακια κανω υπομονη βεβαια δεν εχω και καμια απο τις δυο κοντα!Οποτε τις δινω και λιγο χωρο καμια φορα να κανουν οτι θελουν. :D:D:D:D

Τι να κανεις μαμαδες!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεξες!!Το κανες θεμα!!!!
ναι ρε συ... έχω σκάσει...

 

εσύ καλά τα λες... θα μου περάσει σίγουρα...

απλά σκέφτομαι πως άνετα μπορεί να επαναληφθεί όχι με ζάχαρη... με κάτι άλλο και ... :mad:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

xrysalis όλοι νιώθουμε έτσι, όταν κάνουν ότι τους κατέβει..

Στη μαμά μου έχω βάλει όρια και τα έχει δεχτεί και της έχω εμπιστοσύνη..

Στα πεθερικά μου όμως.. :evil:

Θέλουν να δίνουν στο παιδί γλυκά, καραμέλες :shock: , σοκολάτες..και ότι φαντάζεσαι..

Μα τι στο καλό νομίζουν ότι προσφέρουν όλα αυτά και έχουν φάει κόλλημα???

Δεν καταλαβαίνω..

ως τώρα που ήμουν σπίτι έλεγχα τα πράγματα..τώρα που θα ξεκινήσω δουλειά, με ζώνουν τα φίδια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xrysalis το ίδιο σκεπτικό έχω κι εγώ και γι'αυτό τα παίρνω βαρέως κάτι τέτοια σκηνικά. Το επεξεργάζομαι, βρίσκω πιθανότητες να το κάνουν και σε άλλα πράγματα και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι :mad:

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε Χρυς,μιλα παιδι μου...οι γιαγιαδες ετσι ηταν και ετσι θα ειναι παντα,θα κανουν τα δικα τους.Μιλα,εξηγησε της οτι δεν ειναι οτι της λες τι να κανει αλλα δεν κανει καλο στο παιδι ....καλα ξεμπερδεματα :D

Link to comment
Share on other sites

σαν γριά που είσαι ρε αφεντικό... για να το λες "οι γιαγιαδες ετσι ηταν και ετσι θα ειναι παντα" κάτι θα ξέρεις :lol::lol::lol::lol:

 

το γμτ είναι πως δεν της αρέσει να της κάνω παρατηρήσεις... τσατίζεται και μουτρώνει...

ΟΚ μου το κρατά, ΟΚ με βοηθά... ε, τί δηλαδή... να μη μιλήσω;;;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πεις εχεις δικιο. αυτες μας μεγαλωσαν οπως θελανε γιατι δεν αφηνουν να μεγαλωσουμε τα παιδια μας οπως θελουμε εμεις ρε γμτ :twisted: Εγω για να πω την αληθεια φοβαμαι πιο πολυ τους παπουδες και ειδικα τον πεθερο μου που μου πεταει οτι εχω κανει το παιδι μαμοθρεφτο και αυτος θα τον σκληραγωγησει :evil:

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε

Ποτε μα ποτέ δεν επέβαλλα ουτε στη μαμα μου ούτε στην πεθερά μου τι θα κάνουν στο παιδί.

Οχι οτι δεν με νοιάζει απλά οταν θα δω κάτι που δεν μου αρέσει απλά τους λέω καλό θα ήταν αυτό να μην το ξανακάνουμε για αυτό και για αυτό το λόγο

Βέβαια να σας πω και την αλήθεια ποτε μου δεν ημουνα υστερική με αυτά τα πράγματα δηλαδή τι θα γίνει αμα του δώσουν και λίγο μέλι και λίγο ζάχαρη Ολα αυτά βέβαια μετα το χρόνο

Απο τη στιγμή που το παιδί μου τρώει τα πάντα δε βλέπω το λόγο να μην δοκιμάσει και άλλα. Ετσι αποκτά και επιλογές.

Για παράδειγμα την κυριακή τρώγαμε όλοι μαζί και πίναμε κρασί

Ζητάει λοιπόν και ο Νικόλας κρασί...

Με αρκετή ψυχραιμία του βάζω στο ποτήρι του μια σταγόνα και του λέω άντε γεια μας το πίνει και κάνει μια γκριμάτσα αηδίας.

Τωρα λοιπόν είμαι σίγουρη οτι δεν θα ξαναζητήσει

Έτσι και με τις σοκολάτες κάθε φορά ο παππούς του έδινε και ένα στικάκι κιντερ

Δεν μίλαγα δεν μίλαγα οπότε μια μέρα πιάσαμε (επιτηδες ξεκίνησα εγω)συζήτηση για το τι κακό κάνουν οι σοκολάτες στα παιδιά

Απο τότε λοιπόν του δίνει μια φορά την εβδομάδα και αν...

Θέλω λοιπόν να πω οτι δεν χρειάζεται να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση μαζί τους μπορούμε εμμέσως πλην σαφως με ωραία συζήτηση να τους την "πούμε"

Μην ξεχνάτε οτι γυναίκες όπως είναι οι μαμάδες μας που έχουν "μεγαλώσει και ξέρουν απο παιδιά" δεν δέχονται τις παρατηρήσεις γιατί έτσι τις υποτιμαμε και αισθάνονται ανίκανες.

Γι αυτό λοιπόν συνιστώ ψυχραιμία και υπομονή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα να αναφέρω ένα περιστατικό μιας φίλης μου η οποία και αυτή είναι έτσι δεν αφήνει το παιδί της να φάει γλυκά κτλ.

Μια μερά λοιπόν που ήμασταν στο σπίτι μου μαζεμένοι είχα επάνω στον πάγκο της κουζίνας κάτι μπακλαβαδάκια πάει το μικρό βουτάει το μπακλαβαδάκι και πήγε κάτω απο το τραπέζι να το φάει για να μην τον δει η μαμά του...

Ελοιπόν εγω λυπάνμαι αλλά δεν θέλω το παιδί μου να κρύβεται για να φάει κάτι

Οσο και να με σταναχωρεί θέλω να ξέρω τι γίνεται και ας μην συμφωνώ τις περισσότερες φορές.

Ετσι και η κουνιάδα μου όποτε άφηνε το μωρό στη μαμα της (πεθερά μου )της άφηνε και ένα κατεβατό με το τι θα κάνει που φυσικά ούτε τα μισά δεν έκανε απλά της έλεγε οτι τα έκανε Εγω όσες φορές της αφήσω το παιδί (της πεθεράς μου) μου λεει ακριβως τι έφαγε και τι έκανε ακόμα και οτι του έδωσε γλυκό γιατι ποτέ δεν της επέβαλλα κάτι και έτσι νιώθει πιο ελεύθερη και οχι αντιδραστικα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν δεν κάνανε του κεφαλιού τους τι θα είχαμε να συζητάμε

να γκρινιάζουμε και να γελάμε πόσο ανιαρή θα ήταν η ζωή χωρίς αυτές τις καταστάσεις....

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Υ.Σ πάντως εμένα του έδωσε όταν ήταν 6 μηνών να γλείψει καραμέλα τότε την είχε πάρει και την είχε σηκώσει και τι έγινε για λίγο καιρό είχαν ησυχάσει αλλά μετά ξανά προς την δόξα τραβήξαν :roll::roll:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚ-16 κι από τη μεριά σου ένα δίκιο το έχεις...

αλλά είπαμε... δικό μου το παιδί... εγώ θα αποφασίσω τι πρέπει και τί θέλω...

εκείνη αποφάσισε για μένα και μιά χαρά τα κατάφερε...

ακόμη βάζω ζάχαρη στο γάλα μου....

 

και τι έγινε για λίγο καιρό είχαν ησυχάσει αλλά μετά ξανά προς την δόξα τραβήξαν :roll::roll:

.... τέτοια να μου λες.....

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα σας πω κατι...

 

παραλιγο να χασω το μεγαλο μου το γιο απο αυτο που λετε... οτι κανουν το κεφαλιου τους!!!

ειχα βαλει καποια ορια τα οποια τις περισσοτερες φορες τα ξεπερνουσαν (οι γιαγιαδες και οι παπουδες) και ακολουθουσε συζητηση!!!

 

μια φορα ομως...

ηταν ο γιος μου 2,5 χρονων και ψηνανε παϊδακια στα καρβουνα...

τους λεω

μη δωσει κανεις στο παιδι ειναι πολυ σκληρα... του ψηνω μπιφτεκι!!!

 

δεν προλαβα να γυρισω την πλατη μου και να παω ως την κουζινα... και ακουω φωνες!!!!

 

τρεχω να δω τι εγινε και βλεπω να χτυπανε το γιο μου στην πλατη να τον ταρακουνε, το παιδι να εχει μελανιασει και να σβηνει!!!!

 

πηδηξα στην κυριολεξια πανω απο το τραπεζι τον βουτηξα και μ΄οτι κουραγιο μου ειχε απομεινει εβαλα τα δαχτυλα μου στο στομα του μεχρι κατω!!!

αφου την ωρα που το εκανα αυτο... ειδα οτι αρχισε το παιδι να γυριζει τα ματια, να του πεφτουν τα χερακια... και να τελειωνει!!!!!!!!!

 

καταφερα να τραβηξω εξω το κομματακι που του ειχε μεινει στο λαιμο και τον ειδα να παιρνει βαθια ανασα!!!

 

περιτο να σας πω τι εγινε!!!!

αναποδογυρισα ολο το τραπεζομαντηλο με τα πιατα και τα φαγητα και εκλαιγα!!

 

φυσικα δε χρειαστηκε συζητηση απο εκει και περα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια θα σας πω κατι...

 

παραλιγο να χασω το μεγαλο μου το γιο απο αυτο που λετε... οτι κανουν το κεφαλιου τους!!!

ειχα βαλει καποια ορια τα οποια τις περισσοτερες φορες τα ξεπερνουσαν (οι γιαγιαδες και οι παπουδες) και ακολουθουσε συζητηση!!!

 

μια φορα ομως...

ηταν ο γιος μου 2,5 χρονων και ψηνανε παϊδακια στα καρβουνα...

τους λεω

μη δωσει κανεις στο παιδι ειναι πολυ σκληρα... του ψηνω μπιφτεκι!!!

 

δεν προλαβα να γυρισω την πλατη μου και να παω ως την κουζινα... και ακουω φωνες!!!!

 

τρεχω να δω τι εγινε και βλεπω να χτυπανε το γιο μου στην πλατη να τον ταρακουνε, το παιδι να εχει μελανιασει και να σβηνει!!!!

 

πηδηξα στην κυριολεξια πανω απο το τραπεζι τον βουτηξα και μ΄οτι κουραγιο μου ειχε απομεινει εβαλα τα δαχτυλα μου στο στομα του μεχρι κατω!!!

αφου την ωρα που το εκανα αυτο... ειδα οτι αρχισε το παιδι να γυριζει τα ματια, να του πεφτουν τα χερακια... και να τελειωνει!!!!!!!!!

 

καταφερα να τραβηξω εξω το κομματακι που του ειχε μεινει στο λαιμο και τον ειδα να παιρνει βαθια ανασα!!!

 

περιτο να σας πω τι εγινε!!!!

αναποδογυρισα ολο το τραπεζομαντηλο με τα πιατα και τα φαγητα και εκλαιγα!!

 

φυσικα δε χρειαστηκε συζητηση απο εκει και περα....

 

:shock::shock::shock::shock::shock: παλι καλα που το παιδι συνήλθε...απιστευτα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

lisa :shock: ανατρίχιασα....

ευτυχώς τέλος καλό είχατε....

 

yasemi δεν πειράζει... εξάλλου εκεί ξεκίνησα τη γκρίνια!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μου παιδί φούντωνα κι εγώ και όλο τσακωμούς είχα!

Σιγά σιγά το φιλοσόφησα, αυτές είδα ότι δεν αλλάζουνε κι έτσι σήμερα κάνω ό,τι και η ΝΙΚ-16 (μην τα ξαναγράφω και κουράσω).

Μάλιστα η κόρη μου μου ζητούσε συνέχεια να πηγαίνει στην "άλλη" γιαγιά (επειδή εκεί της έδινε η πεθερά μου λιχουδιές), είδα δηλαδή ότι άρχισε να βλέπει τα γλυκά σαν κάτι απαγορευμένο και αυτό όπως ξέρετε φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα!

Σε καθημερινή βάση (τα πρωινά) που είναι η μαμά μου φροντίζω να έχω σπιτικά κουλουράκια και σε μεγάλη ανάγκη να τους δώσει.

Όταν τα πηγαίνω στην πεθερά (1 στις 10-15 μέρες) θα τους δώσει οπωσδήποτε σοκολάτα κι έτσι στέλνω μαζί και 1 σοκολάτα bio και είμαστε όλοι cool :cool:

aPiIp2.png AMd6p2.png
Link to comment
Share on other sites

αφηστε τα κοριτσια!!!

 

και μενα με πιπιλα και μελι ξεκινησε!!!

η πεθερα μου τοτε (η πρωην) τα δυο παιδια ειναι απο τον πρωτο μου γαμο... εκανε οτι της καπνισει!!!

αφου σε καποια φαση με κανανε να νομιζω οτι εκεινη ειναι η μανα τους!!! :evil:

 

οταν τον κρατουσε και ξυπνουσε το παιδι... βουταγε την πιπιλα στο μελι και του την εδινε!!!

ελιωνε τις τηγανιτες πατατες με τα δαχτυλα της και του τις εβαζε στο στομα!!

μια φορα τον ταιζε σουπα και εδωσε στην πεθερα της να δοκιμασει (93 χρονων γιαγια) απο το ιδιο κουταλι που ταιζε το παιδι!

του εδωσε αυγο σε ηλικια 5 μηνων... πανω που μολις ειχαμε ξεκινησει φρουτοκρεμα!

και τα κορυφαια!!!

εβαζε ουζο στα ουλα του παιδιου οταν εβγαζε δοντακια

ερχοταν οι κουνιαδες της το πρωι για καφε και παιρνανε το παιδι με το ρηλαξ στην κουζινα οπου πινανε καφε και καπνιζανε ολες μαζι :evil:

 

οταν τα ανακαλυψα φυσικα ολα αυτα... ηταν αργα!!!

 

οπως καταλαβαινετε... αρκετα ανεχτηκα και πολυ περισσοτερα απ΄οσα θα επρεπε!!!

Link to comment
Share on other sites

Panoz κάνε μου τη χάρη και την ειρωνία άστην κατά μέρος!

το θέμα ΔΕΝ είναι η ζάχαρη καθεαυτή... μάλλον δεν το 'πιασες καλά....

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Panoz κάνε μου τη χάρη και την ειρωνία άστην κατά μέρος!

το θέμα ΔΕΝ είναι η ζάχαρη καθεαυτή... μάλλον δεν το 'πιασες καλά....

Έτσι είναι. Το θέμα είναι ότι μπορεί οι γιαγιάδες να ξεκινήσουν μια κακιά συνήθεια άνευ νοήματος που ο γονιός από την αρχή ΔΕΝ την ήθελε και οφείλουν να το σεβαστούν. Μετά όμως ο γονιός τραβάει το λούκι να την κόψει, και γίνεται και ο κακός στα μάτια του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Το θέμα είναι ότι μπορεί οι γιαγιάδες να ξεκινήσουν μια κακιά συνήθεια άνευ νοήματος που ο γονιός από την αρχή ΔΕΝ την ήθελε και οφείλουν να το σεβαστούν. Μετά όμως ο γονιός τραβάει το λούκι να την κόψει, και γίνεται και ο κακός στα μάτια του παιδιού.

 

Συγχαρητήρια! Μόλις έδωσες τον ορισμό των παππούδων! Ο ρόλος τους είναι να τα κάνουν κωλόπαιδα και να τρέχουμε μετά εμείς να τα μαζεύουμε όπως ακριβως το είπες. Κάθε προσπάθεια αντιμετώπισης αυτού του προβλήματος είναι μάταιη :(

Link to comment
Share on other sites

καλαααααα.... μιλάμε είσαι απίστευτος...

 

θα επανέλθω άλλη ώρα...

δεν προλαβαίνω τώρα!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Panoz, κοίτα, κωλόπαιδα δεν έχουν πρόθεση σίγουρα να τα κάνουν..

Από ξεροκεφαλιά, παλιομοδίτικες τακτικές και αγάπη τα κάνουν.

Πιστεύω ότι εν μέρει ανήκει στον ρόλο τους να τα κακομαθαίνουν λιγουλάκι. Αρκεί να υπάρχει ένα όριο και φυσικά να μην αγγίζει και τα όρια του επικίνδυνου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...