Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η κόρη μου (σχεδόν 3 ετών) ανακάλυψα τελευταία ότι έχει υπερβολική τρυχοφυία στην πλάτη, τα χέρια και τα πόδια ή έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον. Εσείς έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο?

 

Απο προϊόντα της βάζω τα weleda τώρα τελευταία, σαμπουάν και κρέμα. Δεν φταίει αυτό αλλά τόσο τριχα πια? Αν συνεχίσουμε έτσι στο Δημοτικό θα θέλει ξύρισμα.

 

Μήπως είμαι υπερβολική?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο ενδοκρινολογος εξεταζει αν υπαρχουν ορμονικα προβληματα.παντως κ η κορη μου ειχε πιο μικρη κ οσο πηγαινε κ αραιωνανε.τωρα εχει πολυ λιγο.ειναι καστανη γιαυτο

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα είναι καστανή σκούρα, λες να είμαι υπερβολική? Η παιδίατρος χθες μου είπε οτι είναι σκούρα, για αυτό φαίνονται. Αλλά μου κάνει εντύπωση να έχει τόσες πολλές στην πλάτη και στα μπράτσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν θες να ηρεμισεις πηγαινε την για να αποκλεισεις καθε ενδεχομενο.παντως νομιζω οτι ολα τα καστανα παιδακια εχουν κ απλα αραιωνουν με τα χρονια.η δικια μου οτα γεννηθηκε μεχρι κ στα αυτακια γυρω γυρω ειχε τριχες σαν μαιμουδι ηταν και μαλλια μεχρι τους ωμους.με τσατσαρα μου την χτενιζανε.ετσι μας κοιταζαν :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

σας παραθέτω τα παρακάτω λινκ αφορούν διαφορετικές

ηλικίες αλλά ίσως να περιέχουν πληροφορίες που μπορεί να σας είναι χρήσιμες

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53683&highlight=%F4%F1%E9%F7%EF%F6%F5%DF%E1

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=44786&highlight=%F4%F1%E9%F7%EF%F6%F5%DF%E1

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

αν θες να ηρεμισεις πηγαινε την για να αποκλεισεις καθε ενδεχομενο.παντως νομιζω οτι ολα τα καστανα παιδακια εχουν κ απλα αραιωνουν με τα χρονια.η δικια μου οταν γεννηθηκε μεχρι κ στα αυτακια γυρω γυρω ειχε τριχες σαν μαιμουδι ηταν και μαλλια μεχρι τους ωμους.με τσατσαρα μου την χτενιζανε.ετσι μας κοιταζαν :shock::shock:

 

Έτσι και η δική μου κόρη ήταν! :lol:

Τώρα που είναι 2,5 χρονών όμως έχουν φύγει και της έχει μείνει μόνο λίγο "χνούδι" στην πλάτη..

Την παρατηρούσα επίσης οτι έχει και λιγο χνουδάκι στο μουστάκι της! Ξεράθηκα στα γέλια!!

Εγώ πάντως ακόμα και τώρα είμαι τριχωτή στα χέρια (κάνω αποτρίχωση με κερί για να φανταστείς!) και γενικά έχω πολύ μαλλί!

 

Μου έλεγε η μητέρα μου οτι έτσι ήμουν και όταν γεννήθηκα, και δεν μου έπεσαν.

Και μια χαρά ήταν οι ορμόνες μου! Απλά ήμουν τριχωτή... τίποτα άλλο!

(φυσικά τώρα δεν έχω αφήσει τρίχα για τρίχα πάνω μου!... να ναι καλά η αισθητικός! ;))

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, κι εγώ και ο άντρας μου κατα-μελαχροινοί. Οι μικρές μας, η μία είναι μελαχροινή, η άλλη καστανή. Η μελαχροινούλα γεννήθηκε με πάρα πολύ χνούδι πάνω της. Ακόμη και τα αυτάκια της είχαν χνουδάκι. Μεγαλώνοντας το χνούδι όλο αυτό εξαφανίστηκε. Παρ'όλα αυτά δίχνει παιδάκι που πιθανότατα θα έχει θέμα τριχοφυίας μεγαλώνοντας, κι επειδή κι εγώ έχω τέτοιο πρόβλημα, προχθές το συζητούσα με την παιδίατρο και μου είπε πως αν και εφόσον το παιδί εμφανίσει έντονη τριχοφυία, θα μας παραπέμψει σε παιδο-ενδοκρινολόγο. Είναι η ειδικότητα που ασχολείται με τις ορμόνες, οι οποίες και ευθύνονται για θέματα τριχοφυίας. Γι'αυτό σου λέω, αν είναι έντονο και σε προβληματίζει, πήγαινέ την καλύτερα σε έναν τέτοιον γιατρό, και ας μην είναι τίποτα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. και εγώ ίσως να πήγαινα σε κάποιον πιό ειδικό

αλλά θα με χάλαγε πολύ

αν μου έλεγε οτι το παιδί θα πρέπει να πάρει ορμόνες απο τέτοια ηλικία...:?

 

marilu,

όταν πας στον ενδοκρινολόγο ενημέρωσέ μας για το τι σου είπε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπα, δεν είναι απαραίτητο ότι θα πάρει ορμόνες. Μπορεί να χρειάζεται μια βοήθεια ως προς τον έλεγχο έκκρισης συγκεκριμένων ορμονών που συνδέονται με την τριχοφυία. Ή, τουλάχιστον, να ξέρεις, μωρέ, τι ακριβώς συμβαίνει, αν συμβαίνει κάτι, και τι μπορείς να κάνεις γι'αυτό, και από εκεί και πέρα είναι στην κρίση σου αν θα το κάνεις ή όχι.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή θα πάμε παιδίατρο πάλι αυτη την εβδομάδα, θα τη ρωτήσω μηπως μου συστήσει εκείνη ενδοκρινολόγο. Πάντως έχει στα πόδια στην πλάτη και στα μπράτσα. Η αλήθεια είναι οτι είναι αρκετά τριχωτή απο μικρή, ακόμα και τα φρύδια της είναι πολυ πυκνά, τουλάχιστον να δω μήπως κάτι την επιβαρύνει.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, θα σας ενημερώσω μόλις έχω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...