Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι ώρες στο μαιευτήριο... !!!


Νίκη

Recommended Posts

Πως περνούσατε τις ώρες στο μαιευτήριο ? Υπάρχει κάποιο βιβλίο / περιοδικό που σας συντρόφευε?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χμ, ανάλογα με τις συγκατοίκους...

εγώ είχα μαζί μου και βιβλία και σταυρόλεξα και ημερολόγιο και μπλοκάκι σημειώσεων (αυτό θα το χρειαστείς) αλλά "κολλήσαμε" με την συγκάτοικο και έτσι είχα παρέα...άλλωστε, μιά έρχεται το νινί, μια πηγαίναμε σε σεμινάρια (στο γένεσις), μια ερχόταν η ώρα του επικσεπτηρίου.....η ώρα περνούσε!!!...τρώγαμε και συνέχεια...όλο και κάτι μας έφερναν!!! το γένεσις είναι τέλειο...λες και είσαι διακοπές!! :lol:

 

όσο για το μπλοκ σημειώσεων....να έχεις οπωσδήποτε. όλο και κάτι θα θές να ρωτήσεις είτε τον παιδίατρο είτε τον γιατρό σου που θα θες να θυμάσαι όταν έρχονται στο δωμάτιο. οπότε θα σημειώνεις. ίσως να θελήσεις να γράψεις και συναισθήματα κλπ.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ήμουν σε 3κλινο οπότε είχα καλή παρέα. Από τη τρίτη μέρα και μετά που έμεινα μόνη μου, σταυρόλεξο κι άγιος ο θεός!!Βέβαια την ώρα που είχα τον μπούμπη μου στο δωμάτιο και όταν κοιμόταν ακόμα καθόμουν και τον χάζευα!!!(εντελώς χαζομαμά)Είναι πάντως μέρες που πρέπει να απολαμβάνεις γιατί μετά....ζόρικα τα πράγματα στο σπίτι!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξεκουραση,χαλαρωση και ηρεμια.....

Απολαυσε τις στιγμες με το μωρακι σου οταν ερχετε στο δωματιο και μετα ξεκουρασου μεχρι να στο ξαναφερουν.....ειναι πολυ συμαντικο οταν γυρισετε σπιτι να εχεις ανακτισει ολες σου τιε δυναμεις για να μπορεις να φροντισεις το μωρακι σου!!!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο αγάπες αλλά είμαι πολύ ανήσυχη όλο και κάτι θα θέλω να κάνω και μου αρέσει φοβερά η λογοτεχνία έχετε κανένα βιβλίο να προτείνετε να ξεχνιέμαι??? :oops:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να ειμαι ειλικρινής είχα συνέχεια επισκέψεις,οπότε το βράδυ που έφευγαν επεφτα ξερή για ύπνο προσπαθώντας να κοιμηθώ πριν τις συγκατοίκους μου οι οποίες ροχάλιζαν απίστευτα :lol::lol:

Το περίεργο ήταν τα βράδια, επειδή είχα ζητήσει αποκλειστικά θηλασμό, εμένα μου την έφερναν όταν έκλαιγε για να την ταϊσω. Οπότε οι άλλες 2 (δεν θήλαζαν)ξύπναγαν από την βαβούρα και με κοιτάζαν με μισό μάτι!!! :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν κατάλαβα πως πέρασαν οι μέρες.

 

Είχα αρκετή ώρα το μωρό μου οπότε απλά το χάζευα που κοιμόταν πάνω μου..

Έπειτα μια το φαγητό, μια τα επισκεπτήρια, λίγο να κάνεις κανένα μπάνιο δεν προλαβαίνεις να κάνεις και πολλά πράγματα...

 

Τα μεσημέρια που έμενα μόνη μου κοιμόμουν 1-2 ωρίτσες γιατί αυτό είχα πραγματικά ανάγκη...

 

Ας έχεις μαζί σου κανένα περιοδικό να χαζεύεις..Πάρε περιοδικά μόδας, ή περιοδικά για μαμάδες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν σε μονοκλινο αλλα λιγο εμενα μονη γιατι ειχα ολο επισκεψεις. Τις λιγες ωρες μοναξιας εβλεπα λιγο τηλεοραση ή προσπαθουσα να κοιμηθω καμια ωριτσα.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

την πρώτη μέρα (γέννησα στις 3:55μμ) ήμουν πολύ κουρασμένη, δεν επικοινωνούσα και πολύ για να είμαι ειλικρινής, αν και οι άνθρωποί μου, μου λέγανε ότι ήμουν ήρωας και μπράβο και κάτι τέτοια.βέβαια από την υπερένταση και τους ορούς δεν κατάφερα να κοιμηθώ.κοιμήθηκα μόνο λιγάκι στην αίθουσα τοκετού κανένα 20λεπτο.τις υπόλοιπες μέρες, ξεκούραση...φαγάκι...σταυρόλεξο..θηλασμός...μπεμπάκι...άπειρες ερωτήσεις-απορίες στις μαίες(τις έπρηζα!!!)...επισκεπτήρια με φίλους - συγγενείς το απόγευμα ...ντουζάκι με προσοχή..τουαλέτα με προσοχή...κάποια τηλεφωνήματα...ατέρμονες συζητήσεις με άλλες λεχώνες...υπνάκους..όλα αυτά παίρνουν χρόνο..μην νομίζεις!περνάνε οι μέρες!:!::-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε δίκιο αγάπες αλλά είμαι πολύ ανήσυχη όλο και κάτι θα θέλω να κάνω και μου αρέσει φοβερά η λογοτεχνία έχετε κανένα βιβλίο να προτείνετε να ξεχνιέμαι??? :oops:
απο την πρωτη στγμη που γεννησα ειχα το μωρακι μου μαζι μου,οποτε ασχολιωμουν μαζι του.τις υπολοιπες ωρες τον χαζευα που κοιμοταν:!::!:οσο για βιβλια πολυ καλα ειναι το νησι,χειμωνας της ανατολης ,το σπιτι διπλα στο ποταμι ,το φιλι του δρακου,ραδοπις,αξενος ποντος,θεανω -η λυκαινα της Πολης,ο ανθρωπος που εγινε Θεος.

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χαίρεται!

Είμαι πλέον 2-3 εβδομάδες πριν το μαιευτήριο (θα γεννήσω με προγραμματισμένη καισαρική) και ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση: Τι κάνατε με τους συγγενείς που επισκέπτονται? Για να εξηγηθώ, φυσικά θέλω να έρθουν οι γονείς μου και τα πεθερικά μου, και ο αδερφός μου και οι αδερφές του άντρα μου αλλά... δε νομίζω πως θα με ευχαριστήσουν ιδιαίτερα οι επισκέψεις από θείες-ξαδέρφες-γειτόνισες, τη στιγμή μάλιστα που εγώ ουσιαστικά θα αναρρώνω από χειρουργείο. Εσείς πώς το αντιμετωπίσατε αυτό? Υπάρχει κάποιος ευγενικός τρόπος αποφυγής τους? Ή μήπως στην τελική δεν θα έχω πρόβλημα και δεν πρέπει να απαγορεύσω σε κανέναν να έρθει?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

Είμαι πλέον 2-3 εβδομάδες πριν το μαιευτήριο (θα γεννήσω με προγραμματισμένη καισαρική) και ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση: Τι κάνατε με τους συγγενείς που επισκέπτονται? Για να εξηγηθώ, φυσικά θέλω να έρθουν οι γονείς μου και τα πεθερικά μου, και ο αδερφός μου και οι αδερφές του άντρα μου αλλά... δε νομίζω πως θα με ευχαριστήσουν ιδιαίτερα οι επισκέψεις από θείες-ξαδέρφες-γειτόνισες, τη στιγμή μάλιστα που εγώ ουσιαστικά θα αναρρώνω από χειρουργείο. Εσείς πώς το αντιμετωπίσατε αυτό? Υπάρχει κάποιος ευγενικός τρόπος αποφυγής τους? Ή μήπως στην τελική δεν θα έχω πρόβλημα και δεν πρέπει να απαγορεύσω σε κανέναν να έρθει?

 

Εγω δεν μπορεσα να αποφυγω τις επισκεψεις δυστυχως. Γεννησα σε κλινικη που δεν ειχε ωρες επισκεπτηριου, με αποτελεσμα απο τις 9 το πρωι εως τις 9 το βραδυ να εχουμε κοσμο.

 

Πολυ κουραστικο, γιατι εισαι κουρασμενη και ψιλοπονας απο την εγχειρηση, προσπαθεις να θηλασεις και να εξοικειωθεις με το μωρακι σου και εχεις και την καθε θεια να σου δινει συμβουλες.

 

Να φανταστεις οτι την τεταρτη μερα που φυγαμε απο την κλινικη ο αντρας μου πληρωσε 450 ευρω σε καφεδες στο απεναντι μαγαζακι (φαντασου ποσοι ηρθαν!!!)

 

Τα θετικα ειναι τα εξης:

α) καθονται πολυ λιγο στην επισκεψη (οσοι εχουν μυαλο)

β) φερνουν το δωρακι εκει οποτε δεν ερχονται μετα στο σπιτι οπου θα εχεις να καθαρισεις να φτιαξεις κερασματα κλπ

 

Αυτα απο μενα. Νομιζω παντως οτι δεν θα μπορεσεις να το αποφυγεις..

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να υποδεχτείτε το μωράκι σας!

Φοβάμαι ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για να αποφύγεις κάποιον ο οποίος ούτως ή άλλως το έχει βάλει σκοπό να σε επισκεφτεί! Φυσικά μπορείς να πεις αν θέλεις από τώρα εμμέσως σε φίλους και γνωστούς ότι δεν θα θέλεις επισκέψεις και αν πιάσει έπιασε.

Επειδή και εγώ γέννησα με καισαρική η αλήθεια είναι ότι την πρώτη - δεύτερη μέρα δεν είχα πολύ διάθεση για κόσμο. Μετά όμως όλα καλά. Άλλωστε είναι τόσο ευχάριστες αυτές οι καταστάσεις που θα δεις ότι δε θα σε πολυνοιάζει!! :)

Δεν ξέρω αν θέλεις να έχεις και το μωρό συνέχεια κοντά σου βέβαια οπότε τότε μάλλον οι επισκέψεις θα πρέπει να περιοριστούν. Εγώ που δεν την είχα, δεν υπήρχε πρόβλημα. Φρόντισε όμως να ξεκουραστείς όσο μπορείς περισσότερο στο μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα να ξεκουραστεις και να κοιμηθεις οσες περισσοτερες ωρες μπορεις..εγω ειχα πονους και κοιμηθηκα συνολο 3-4 ωρες στις 5 μερες που ημουν στο μαιευτηριο κι αυο με υπνοτικα χαπια λογω πονου..ευτυχως ημουν σε μονοκλινο α κατηγοριας και ειχα 24 ωρες το 24ωρο καποιον μαζι μου κυριως τον αντρα μου που προσπαθουσε να με κανει να ξεχαστω..τις επισκεψεις τις απεφυγα γιατι ειπαμε οτι γεννησα μονο στους γονεις μας..ευτυχως γιατι μεσα σ ολα ηταν το μονο που μου ελειπε..να σας ζησει το μωρακι..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

Είμαι πλέον 2-3 εβδομάδες πριν το μαιευτήριο (θα γεννήσω με προγραμματισμένη καισαρική) και ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση: Τι κάνατε με τους συγγενείς που επισκέπτονται? Για να εξηγηθώ, φυσικά θέλω να έρθουν οι γονείς μου και τα πεθερικά μου, και ο αδερφός μου και οι αδερφές του άντρα μου αλλά... δε νομίζω πως θα με ευχαριστήσουν ιδιαίτερα οι επισκέψεις από θείες-ξαδέρφες-γειτόνισες, τη στιγμή μάλιστα που εγώ ουσιαστικά θα αναρρώνω από χειρουργείο. Εσείς πώς το αντιμετωπίσατε αυτό? Υπάρχει κάποιος ευγενικός τρόπος αποφυγής τους? Ή μήπως στην τελική δεν θα έχω πρόβλημα και δεν πρέπει να απαγορεύσω σε κανέναν να έρθει?

 

Αχ αγαπητή μου, μεγάλη κουβέντα άνοιξες..... Στην πρώτη μου γέννα έπαθα μαστίτιδα μέσα στην κλινική (τοσο με πρόσεξαν στη γενική κλινική...) οπότε έβαλα τη αδερφή μου έξω από το δωμάτιο και έλεγε στους επισκέπτες ότι πονάω και δεν μπορώ να δω κόσμο. Στη δεύτερη γέννα μου όμως, πάλι στη γενική κλινική (καμία σχέση με την πρώτη, οι μαίες άριστες !) έκανα κάτι καλύτερο, το είπα σε σχετικά λιγότερα άτομα οπότε απέφυγα την κοσμοσυρροή, ήταν και το δεύτερο παιδί.... Ένα είναι το σίγουρο. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη βλακεία (επιτρέψτε μου την έκφραση) από το να επισκέπτεσαι μια γυναίκα που έχει μόλις γεννήσει αν δεν είσαι άμεση οικογένεια (ειδικά με καισαρική, όπως θα κάνεις εσύ και έκανα και εγώ) ειδικά όταν αυτες οι επισκέψεις είναι από κάτι ξαδέρφια που τα βλέπεις μια φορά το χρόνο. Δεν μιλάω για οικογένεια και φίλους, μιλάω για όλους αυτούς που έρχονται για το θεαθήναι. Από την πρώτη γέννα μου και μετά, όποια φίλη μου γεννάει την παιρνω τηλέφωνο και την ρωτάω αν θέλει να πάω και κυρίως αν με χρειάζεται σε κάτι και ποια ώρα θα μπορούσα να της κρατήσω συντροφιά ή να τη βοηθήσω σε ένα μπάνιο ή κάτι άλλο.

το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι σε όσους μπορείς να ενημερώσετε μετά τη δεύτερη μέρα και επιλεκτικά, γιατί η καισαρική πονάει λίγο η ρημάδα και δεν είσαι και στα καλύτερά σου (οροί, καθετήρες κ.τ.λ) Μετά τη δεύτερη μέρα όμως που τα έχεις βγάλει αυτα και έχεις κάνει και ένα μπάνιο σαν άνθρωπος, τότε οκ μπορείς να δεις και κάποιους ανθρώπους. Μην επιτρέπεις όμως να σε επισκέπτονται όταν έχεις στο δωμάτιο το μωρό, ακόμα και αν η κλινική το επιτρέπει.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχεις στη αγκαλιά σου ένα υγιες μωρό.

Φιλικά

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

Αχ αγαπητή μου, μεγάλη κουβέντα άνοιξες..... Στην πρώτη μου γέννα έπαθα μαστίτιδα μέσα στην κλινική (τοσο με πρόσεξαν στη γενική κλινική...) οπότε έβαλα τη αδερφή μου έξω από το δωμάτιο και έλεγε στους επισκέπτες ότι πονάω και δεν μπορώ να δω κόσμο. Στη δεύτερη γέννα μου όμως, πάλι στη γενική κλινική (καμία σχέση με την πρώτη, οι μαίες άριστες !) έκανα κάτι καλύτερο, το είπα σε σχετικά λιγότερα άτομα οπότε απέφυγα την κοσμοσυρροή, ήταν και το δεύτερο παιδί.... Ένα είναι το σίγουρο. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη βλακεία (επιτρέψτε μου την έκφραση) από το να επισκέπτεσαι μια γυναίκα που έχει μόλις γεννήσει αν δεν είσαι άμεση οικογένεια (ειδικά με καισαρική, όπως θα κάνεις εσύ και έκανα και εγώ) ειδικά όταν αυτες οι επισκέψεις είναι από κάτι ξαδέρφια που τα βλέπεις μια φορά το χρόνο. Δεν μιλάω για οικογένεια και φίλους, μιλάω για όλους αυτούς που έρχονται για το θεαθήναι. Από την πρώτη γέννα μου και μετά, όποια φίλη μου γεννάει την παιρνω τηλέφωνο και την ρωτάω αν θέλει να πάω και κυρίως αν με χρειάζεται σε κάτι και ποια ώρα θα μπορούσα να της κρατήσω συντροφιά ή να τη βοηθήσω σε ένα μπάνιο ή κάτι άλλο.

 

το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι σε όσους μπορείς να ενημερώσετε μετά τη δεύτερη μέρα και επιλεκτικά, γιατί η καισαρική πονάει λίγο η ρημάδα και δεν είσαι και στα καλύτερά σου (οροί, καθετήρες κ.τ.λ) Μετά τη δεύτερη μέρα όμως που τα έχεις βγάλει αυτα και έχεις κάνει και ένα μπάνιο σαν άνθρωπος, τότε οκ μπορείς να δεις και κάποιους ανθρώπους. Μην επιτρέπεις όμως να σε επισκέπτονται όταν έχεις στο δωμάτιο το μωρό, ακόμα και αν η κλινική το επιτρέπει.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχεις στη αγκαλιά σου ένα υγιες μωρό.

 

Φιλικά

 

Σοφία Δ

 

Εχεις απολυτο δικαιο.

 

Γεννησα το Δεκεμβρη του 09 εν μεσω εξαρσης και τρομολαγνειας για τη νεα γριππη σε κλινικη που το νεογεννητο ειναι παντα διπλα στη μαμα.

 

Σε 4 μερες αμετρητες επισκεψεις, να του πιανουν τα χερακια, να το φτυνουν :confused:, να το παιρνουν αγκαλια οταν ξυπνουσε κα

 

ΦΡΙΚΗ ΦΡΙΚΗ ΦΡΙΚΗ

 

Ερχοταν οι μαιες και καναν παρατηρηση, να μπαινουν τουλαχιστον λιγοι - λιγοι μεσα στο δωματιο...

 

Αλλα οπως εγραψα πιο πανω στην τελικη καλυτερα 5 λεπτα να ερθουν στην κλινικη παρα 2 ωρες να ερθουν στο σπιτι.

 

ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ:):):)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά με το που πέρασε η επισκληρίδιος πήρα τον άντρα μου τηλέφωνο να έρθει με μπύρες και τσιγάρα και κατεβήκαμε στο προαύλιο στο μαιευτήριο και ένιωσα ότι είχα επιτέλους το σώμα μου πίσω μετά από τόσους μήνες. Το μωρό ήταν στην ΜΕΝΝ και την βλέπαμε μερικά λεπτά την μέρα. Στο δωμάτιο ( 3κλινο) γινόταν κοσμοσυρροή από συγγενείς των άλλων 2 ( σαν τον επιτάφιο, περίμεναν απέξω να αδειάσει λίγο ο χώρος, μπαίναν, αφήναν τα λουλούδια και φεύγαν αλλά αυτό όλη την μέρα) οπότε ήμουν έξω όσο περισσότερο μπορούσα. Μόνο για ύπνο πήγαινα, το φαγητό δεν τρωγόταν. Περίμενα πως και πως να δώσουν εξιτήριο στην μικρή για να πάμε σπίτι μας.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

Είμαι πλέον 2-3 εβδομάδες πριν το μαιευτήριο (θα γεννήσω με προγραμματισμένη καισαρική) και ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση: Τι κάνατε με τους συγγενείς που επισκέπτονται? Για να εξηγηθώ, φυσικά θέλω να έρθουν οι γονείς μου και τα πεθερικά μου, και ο αδερφός μου και οι αδερφές του άντρα μου αλλά... δε νομίζω πως θα με ευχαριστήσουν ιδιαίτερα οι επισκέψεις από θείες-ξαδέρφες-γειτόνισες, τη στιγμή μάλιστα που εγώ ουσιαστικά θα αναρρώνω από χειρουργείο. Εσείς πώς το αντιμετωπίσατε αυτό? Υπάρχει κάποιος ευγενικός τρόπος αποφυγής τους? Ή μήπως στην τελική δεν θα έχω πρόβλημα και δεν πρέπει να απαγορεύσω σε κανέναν να έρθει?

 

 

Με το καλό σου εύχομαι καλή μου! και γω γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική σε ιδιωτικό μαιευτήριο και υπήρχαν σαφείς και αυστηρές ώρες επισκεπτηρίου κατά τις οποίες οι μαίες ΔΕΝ έφερναν τα μωρά εκτός αν το ζητούσαμε εμείς οι μαμάδες και αυτό για λίγα μόνο λεπτά, οπότε δεν είχα το άγχος ότι θα το πιάνουν, φτύνουν κτλ,κτλ. Όσο για τους ατελείωτους συγγενείς και φίλους σίγουρα θα έρθουν και εξαρτάται κυρίως από το προσωπικό του μαιευτηρίου το κατά πόσο θα μείνουν. Θυμάμαι ότι υπήρχε φύλακας και δεν άφηνε να μπαίνουν στο δωμάτιο πάνω από δύο άτομα για κάθε μαμά. Τις πρώτες δύο μέρες θα είσαι στο κρεβάτι οπότε δεν θα χρειαστεί να ασχοληθείς και πολύ με τους επισκέπτες, θα αναλάβουν αυτό το ρόλο ο άντρας σου ή οι γονείς σου. Γενικά πάντως μην αγχώνεσαι! Αυτές τις ώρες θα είσαι τόσο "αλλού" από πολλές απόψεις (κούραση, χαρά, ανυπομονησία να σου φέρουν το μπεμπάκι κτλ) που δεν θα σε νοιάζει και πολύ το όλο θέμα των επισκέψεων... Καλή επιτυχία και με το καλό να υποδεχτείς το νινί σου, απλά θυμήσου να ζεις κάθε στιγμή της διαδικασίας γιατί είναι απλά ΑΠΙΘΑΝΗ!

7jI2p3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

Είμαι πλέον 2-3 εβδομάδες πριν το μαιευτήριο (θα γεννήσω με προγραμματισμένη καισαρική) και ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση: Τι κάνατε με τους συγγενείς που επισκέπτονται? Για να εξηγηθώ, φυσικά θέλω να έρθουν οι γονείς μου και τα πεθερικά μου, και ο αδερφός μου και οι αδερφές του άντρα μου αλλά... δε νομίζω πως θα με ευχαριστήσουν ιδιαίτερα οι επισκέψεις από θείες-ξαδέρφες-γειτόνισες, τη στιγμή μάλιστα που εγώ ουσιαστικά θα αναρρώνω από χειρουργείο. Εσείς πώς το αντιμετωπίσατε αυτό? Υπάρχει κάποιος ευγενικός τρόπος αποφυγής τους? Ή μήπως στην τελική δεν θα έχω πρόβλημα και δεν πρέπει να απαγορεύσω σε κανέναν να έρθει?

 

με το καλό και να φροντισεις να τις χαρεις αυτες τις στιγμες γιατι μας πιανει πανικος και δεν χαιρομαστε τιποτα .

 

τα ιδια ελεγα στον αντρα μου , μην τολμησει να ερθει κανεις και μου το πιανει κλπ κλπ. Αν γεννησεις σε ιδιωτικο νοσοκομειο θα ξερεις οτι το μωρακι θα στο φερνουν καποιες ωρες , μπορεις να πεις να μην στο φερουν την ωρα που θα γινετε χαμος απο κόσμο αλλα αργοτερα ;)

 

ετσι εκανα ... και οταν εβλεπα τα δυσκολα πηγαινα διακριτικα στον σεκιουριτυ και τους εδιωχνε χιιχιχιχι

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα κοπελες,θα το ανοιξω το θεμα.Μα τι μαρτυριο ειναι αυτο με τους συγγενεις!!!Τη 2η μερα μετα τον τοκετο(φυσιολογικο) πλακωσαν και ηρθαν ΟΛΟΙ!!!απο το πρωι ηθελα δεν ηθελα ειχα επισκεψεις...και το προβλημα ηταν οτι θελανε να κατσουν,να κουβεντιασουν,να θυμηθουν πως γεννησε η καθεμια,να δινουν αποιρες συμβουλες(χωρις να εχω ζητησει),να πιανουν το νεογεννητο...τα θυμαμαι και εκνευριζομαι!και το αποκορυφωμα,οταν τους ειπε μια ξαδερφη μου να βγουν εξω(εγω ντρεπομουν δυστυχως να τους διωξω) γιατι ηθελα να θηλασω,θυμωσανε κι ολας και εκαναν παραπονα στον πεθερο μου οτι τους εδιωξα και αφησα μονο τις ξαδερφες μου...ακουτε???:mad::mad::mad: Πειτε μου ειμαι εγω παραξενη?

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοπελες,θα το ανοιξω το θεμα.Μα τι μαρτυριο ειναι αυτο με τους συγγενεις!!!Τη 2η μερα μετα τον τοκετο(φυσιολογικο) πλακωσαν και ηρθαν ΟΛΟΙ!!!απο το πρωι ηθελα δεν ηθελα ειχα επισκεψεις...και το προβλημα ηταν οτι θελανε να κατσουν,να κουβεντιασουν,να θυμηθουν πως γεννησε η καθεμια,να δινουν αποιρες συμβουλες(χωρις να εχω ζητησει),να πιανουν το νεογεννητο...τα θυμαμαι και εκνευριζομαι!και το αποκορυφωμα,οταν τους ειπε μια ξαδερφη μου να βγουν εξω(εγω ντρεπομουν δυστυχως να τους διωξω) γιατι ηθελα να θηλασω,θυμωσανε κι ολας και εκαναν παραπονα στον πεθερο μου οτι τους εδιωξα και αφησα μονο τις ξαδερφες μου...ακουτε???:mad::mad::mad: Πειτε μου ειμαι εγω παραξενη?

Εμάς γέννησε μια φίλη μας και επειδή μας έστειλαν μέιλ πως γέννησαν θεωρήσαμε πως πρέπει να πάμε..

Πήγαμε λοιπόν και εννοείται πως δεν αγγίξαμε το μικρό(δεν αγγίζω ποτέ τόσο μωρά.. και του αδερφού μου να είναι που λέει ο λόγος) και μέσα σε 3' μας λέει θέλω να θηλάσω.. και φύγαμε.. Εννοείται πως δεν παρεξηγηθήκαμε ούτε στο ελάχιστο.. Γιατί να παρεξηγηθούμε?

Καθόλου παράξενη δεν είσαι..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν τα είχα εγώ αυτά. Ηρθαν μόνο οι γονείς και αδέρφια μια φορά. Η κοπέλα που ήταν από διπλα μου όμως είχε κάθε μέρα και από 5 άτομα. Μια φορά μέτρησα 7!!! Έκοβα βόλτες στο μαιευτήριο γιατί με έπιανε πονοκέφαλος.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα ηταν και γυναικες που ειχαν γεννησει στο παρελθον,δεν καταλαβαιναν?

Να εχεις τα ραμματα να σε τραβανε,να εχεις σκασει απο τη ζεστη (ειναι θερμοκηπια τα μαιευτηρια) να θες να κανεις ενα μπανιο και να εχεις συνεχεια κοσμο.Ελεος!!!Με την αλλη δε θα ντρεπομαι και θα διωχνω ευγενικα...

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...