Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

Ο μεγάλος μου γιος(11 ετών) πήγαινε Ελληνογερμανική Αγωγή μέχρι πρόπερσι,που πήγε σε δημόσιο και σωθήκαμε.Πιο λίγα παιδιά στην τάξη,πιο έμπειρος δάσκαλος,πιο κοντά στο σπίτι και χωρίς δίδακτρα.Ψηφίζω ανεπιφύλακτα δημόσια σχολεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο μεγάλος μου γιος(11 ετών) πήγαινε Ελληνογερμανική Αγωγή μέχρι πρόπερσι,που πήγε σε δημόσιο και σωθήκαμε.Πιο λίγα παιδιά στην τάξη,πιο έμπειρος δάσκαλος,πιο κοντά στο σπίτι και χωρίς δίδακτρα.Ψηφίζω ανεπιφύλακτα δημόσια σχολεία.

 

 

Δεν φταίει η Ελληνογερμανική αν εσύ για οικονομικούς λόγους αποφάσισες ότι πρέπει να βγάλεις το παιδί από το σχολείο, ίσως επειδή απέκτησες πρόπερσυ άλλα δύο παιδιά, οπότε ήταν φύσει αδύνατον να βγουν πέρα τα έξοδα. Το σχολείο αυτό, όπως και όλα του είδους του, παρέχουν δύο ξένες γλώσσες άπταιστα, ελληνικά άψογα και πάνω απ'όλα ασφάλεια. Σε κάθε σχολείο, δημόσιο ή ιδιωτικό, αν ο γονιός αδιαφορεί για το παιδί του , δεν μπορούν να συμβούν θαύματα και να ανοίξει ο δάσκαλος το κεφάλι του παιδιού να του τα βάλει μέσα, αν το παιδί αντιμετωπίζει προβλήματα αδιαφορίας στο σπίτι του. Ο γονιός πρέπει να είναι κοντά στο παιδί, αν θέλει να δημιουργήσει ένα σωστό άνθρωπο στην κοινωνία. Το ιδιωτικό προσφέρει ένα πολύ καλύτερο περιβάλλον και ένα επίπεδο γνώσεων που το δημόσιο στην Ελλάδα δεν θα το φτάσει ποτέ, καλώς ή κακώς. Το παιδί δεν είναι εκτεθειμένο σε κινδύνους, θα θυμάται πάντα τα σχολικά χρόνια με αγάπη, αφού θα έχει ζήσει όμορφα και όχι με σπασμένα θρανία, μουτζουρωμένους τοίχους, ανισσόροπους καθηγητές, πεταμένες ενέσεις από πρεζόνια γύρω του, τσιγάρα στις τουαλέτες... και τον κάθε ανώμαλο σε κάθε βήμα του στο σχολείο! Επίσης ο γονιός γλυτώνει από τα πέρα δώθε σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες καθώς και τα φροντιστήρια ξένων γλωσσών. Λαμβανομένου υπόψη ότι σπάνια κάποιο παιδί ολοκληρώνει σε φροντιστήριο τα πτυχία στη β' ξένη γλώσσα. Ως επί το πλείστον φτάνει μέχρι το Advanced στην α' γλώσσα, δηλ. στα αγγλικά.

Οπότε, όταν κάποιος έχει την οικονομική δυνατότητα, γιατί να μην προτιμήσει ένα δίγλωσσο σχολείο? Κι αν για κάποιους λόγους, προσωπικούς ή οικονομικούς, πάρει το παιδί του από κει, δεν υπάρχει λόγος να κατηγορεί συλλήβδην όλα τα ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου γιος(11 ετών) πήγαινε Ελληνογερμανική Αγωγή μέχρι πρόπερσι,που πήγε σε δημόσιο και σωθήκαμε.Πιο λίγα παιδιά στην τάξη,πιο έμπειρος δάσκαλος,πιο κοντά στο σπίτι και χωρίς δίδακτρα.Ψηφίζω ανεπιφύλακτα δημόσια σχολεία.

 

κοπελα μου εχεις δικιο,,,κι εγω κατα καιρους κοιταω ιδιωτικα για το παιδι μου κι ολο καταληγω στο δημοσιο η την ελληνοιταλικη λογω του μπαμπα του,,,το κοντα στο σπιτι ειναι σημαντικο οπως και τ οτι οι φιλοι ειναι τα γειτονοπουλα

 

το παιδι σου γυριζει σπιτι πιο νωρις το χαιρεσαι ασχολεισαι εσυ με την μελετη του και κανει οποια δραστηριοτητα θελει απο διπλα

 

οσο για το φοβερο επιχειρημα με τις ξενες γλωσσες και τα πτυχια,,,προσωπικα τα εχω χ,,,,,,,,α,, η γλωσσα δεν κατακτιεται επειδη θα παρεις πτυχιο στην α γυμνασιου,,,κανεις απο μικρος μια ξενη γλωσσα για να εμβαθυνεις και να βαλεις σωστες βασεις κι οταν ερθει η ωρα κανεις εντατικα μια χρονια και δινεις το διπλωμα που σε ενδιαφερει,,,,αν θες να σπουδασεις εξω,,,καλυτερα να πας στη χωρα που επιθυμεις και να μαθεις επι της ουσιας τη γλωσσα εκει,,,θα κανεις ενα χρονο γλωσσα και μετα σπουδαζεις οτι θες,,,τωρα αν θες το λοουερ για μορια για το δημοσιο,,,καποια στιγμη το δινεις

 

γενικα ειμαι πιο χαλαρη αυτο που με νοιαζει ειναι να περασεις στο παιδι τη χαρα για μαθηση και την κριτικη σκεψη,,,ολα τα αλλα θα ερθουν και θα ερθουν με τον σωστο τροπο

 

σημασια εχει να παρεις σωστες βασεις κι αυτο συγνωμη δεν το παρεχουν μονο τα πανακριβα ιδιωτικα σχολεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η Ελληνογερμανική αν εσύ για οικονομικούς λόγους αποφάσισες ότι πρέπει να βγάλεις το παιδί από το σχολείο, ίσως επειδή απέκτησες πρόπερσυ άλλα δύο παιδιά, οπότε ήταν φύσει αδύνατον να βγουν πέρα τα έξοδα. Το σχολείο αυτό, όπως και όλα του είδους του, παρέχουν δύο ξένες γλώσσες άπταιστα, ελληνικά άψογα και πάνω απ'όλα ασφάλεια. Σε κάθε σχολείο, δημόσιο ή ιδιωτικό, αν ο γονιός αδιαφορεί για το παιδί του , δεν μπορούν να συμβούν θαύματα και να ανοίξει ο δάσκαλος το κεφάλι του παιδιού να του τα βάλει μέσα, αν το παιδί αντιμετωπίζει προβλήματα αδιαφορίας στο σπίτι του. Ο γονιός πρέπει να είναι κοντά στο παιδί, αν θέλει να δημιουργήσει ένα σωστό άνθρωπο στην κοινωνία. Το ιδιωτικό προσφέρει ένα πολύ καλύτερο περιβάλλον και ένα επίπεδο γνώσεων που το δημόσιο στην Ελλάδα δεν θα το φτάσει ποτέ, καλώς ή κακώς. Το παιδί δεν είναι εκτεθειμένο σε κινδύνους, θα θυμάται πάντα τα σχολικά χρόνια με αγάπη, αφού θα έχει ζήσει όμορφα και όχι με σπασμένα θρανία, μουτζουρωμένους τοίχους, ανισσόροπους καθηγητές, πεταμένες ενέσεις από πρεζόνια γύρω του, τσιγάρα στις τουαλέτες... και τον κάθε ανώμαλο σε κάθε βήμα του στο σχολείο! Επίσης ο γονιός γλυτώνει από τα πέρα δώθε σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες καθώς και τα φροντιστήρια ξένων γλωσσών. Λαμβανομένου υπόψη ότι σπάνια κάποιο παιδί ολοκληρώνει σε φροντιστήριο τα πτυχία στη β' ξένη γλώσσα. Ως επί το πλείστον φτάνει μέχρι το Advanced στην α' γλώσσα, δηλ. στα αγγλικά.

Οπότε, όταν κάποιος έχει την οικονομική δυνατότητα, γιατί να μην προτιμήσει ένα δίγλωσσο σχολείο? Κι αν για κάποιους λόγους, προσωπικούς ή οικονομικούς, πάρει το παιδί του από κει, δεν υπάρχει λόγος να κατηγορεί συλλήβδην όλα τα ιδιωτικά.

 

 

1)'Απταιστα Αγγλικα σε τάξη 25-30 παιδιών?:confused::confused::confused:. Προτιμώ στη καλύτερη ΄σχολή αγγλικών ή ιδιαίτερα(τα έχω γράψει).

2)Οι πιο πολλές δραστηριότητες των ιδιωτικών είναι μεσαίου επιπέδου. Προσωπικά προτιμώ π.χ. να τα γράψω τέννις σε ιδιωτική ομάδα με αξιώσεις και περγαμηνές(τα έγραψα).

3) Κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις όπως βλεπεις. Και να ξέρεις πως πολλοί ΄΄εχουν την οικονομική δυνατότητα για ιδιωτικά και δεν τα στέλνουν για διάφορους λογους όπως λες και εσύ. Και μάλιστα δεν τα έστελναν προ κρίσης....:)

Link to comment
Share on other sites

1)'Απταιστα Αγγλικα σε τάξη 25-30 παιδιών?:confused::confused::confused:. Προτιμώ στη καλύτερη ΄σχολή αγγλικών ή ιδιαίτερα(τα έχω γράψει).

2)Οι πιο πολλές δραστηριότητες των ιδιωτικών είναι μεσαίου επιπέδου. Προσωπικά προτιμώ π.χ. να τα γράψω τέννις σε ιδιωτική ομάδα με αξιώσεις και περγαμηνές(τα έγραψα).

3) Κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις όπως βλεπεις. Και να ξέρεις πως πολλοί ΄΄εχουν την οικονομική δυνατότητα για ιδιωτικά και δεν τα στέλνουν για διάφορους λογους όπως λες και εσύ. Και μάλιστα δεν τα έστελναν προ κρίσης....:)

 

Απαντήσεις :

1) Οταν τα 25-30 παιδιά κάνουν 6 ολόκληρες ώρες την εβδομάδα αγγλικά ως δεύτερη γλώσσα και μετά την ηλικία των 11-12 πηγαίνουν Αγγλία για 15 μέρες το καλοκαίρι, ναι μπορούν να μαθουν άπταιστα αγγλικά και να δώσουν κανονικά για τα διπλώματά τους με το σχολείο τους χωρίς να ταλαιπωρούνται σε έξτρα ώρες το απόγευμα φροντιστηρίου. Επιπλέον μαθαίνουν άπταιστα την πρώτη γλώσσα (στην προκειμένη περίπτωση τα γερμανικά) αφού άλλωστε είναι η βασική γλώσσα του συγκεκριμένου σχολείου που αναφέρθηκε η κυρία πριν. Αυτό που είπα (και μου το έχει πει ιδιοκτήτρια φροντιστηρίου) είναι ότι τα παιδιά προχωρούν στα αγγλικά, όχι όμως στα γαλλικά ή γερμανικά ως δεύτερη γλώσσα, λόγω αδυναμίας χρόνου των παιδιών και χρήματος των γονέων. Τα παιδιά όμως πρέπει να μαθαίνουν 2 γλώσσες τη σημερινή εποχή σε πολύ καλό βαθμό.

2) Αν επιδιώκεις τις περγαμηνές και τον πρωταθλητισμό, τότε σίγουρα πρέπει να πας σε μεγάλα αθλητικά κέντρα. Το ιδιωτικό σχολείο καλύπτει την ανάγκη του μικρού παιδιού που είναι πολύ κλεισμένο μέσα, για λίγη άθληση και χαρά παίζοντας με τους φίλους του, χωρίς το άγχος του πρωταθλητισμού με ξένα παιδιά σε ξένο χώρο.

3) Κάθε οικογένεια έχει τις προτεραιότητές της όσον αφορά την εκπαίδευση του παιδιού της, ανάλογα με το οικονομικό και το μορφωτικό της επίπεδο. Επίσης σύμφωνα και με το χρόνο που διαθέτει τα απογεύματα να τρέχει δεξιά και αριστερά.

Επιπλέον το κάθε παιδί πάνω από όλα είναι "ΠΑΙΔΙ" και γι'αυτό πρέπει και να ζει την ηλικία του μακριά από άγχη και σύνδρομα πρωτιάς των γονέων του. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να έχει ελεύθερο χρόνο να παίζει, εκτός από το να γίνεται λάστιχο. Ενα υπέρ του ιδιωτικού είναι ότι τα παιδιά γυρίζουν έτοιμα στο σπίτι από όλα και μετά ξεκουράζονται και διαβάζουν και παίζουν και τέλος πάντων βλέπουν τους γονείς τους στο σπίτι τους μέσα και όχι στο αυτοκίνητο μεταξύ δύο δραστηριοτήτων - φροντιστηρίων κλπ.

 

Δεν σχολίασες όμως το θέμα των κινδύνων (που έθιξα στο post μου) τους οποίους διατρέχει ένα μικρό ή και μεγάλο παιδί πηγαίνοντας στο σχολείο, κάτι το οποίο λαβαίνουν σοβαρά υπόψη οι οικογένειες όπου εργάζονται και οι δύο γονείς. Είπαμε, κάθε οικογένεια έχει το δικό της τρόπο σκέψης και δράσης, ανάλογα με το επίπεδό της. Δυστυχώς δεν υπάρχουν σχολές γονέων που να διδάσκουν το σωστό τρόπο διαπαιδαγώγησης των παιδιών, εστιάζοντας στις ανάγκες τους και την ψυχολογία τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1)'Απταιστα Αγγλικα σε τάξη 25-30 παιδιών?:confused::confused::confused:. Προτιμώ στη καλύτερη ΄σχολή αγγλικών ή ιδιαίτερα(τα έχω γράψει).

2)Οι πιο πολλές δραστηριότητες των ιδιωτικών είναι μεσαίου επιπέδου. Προσωπικά προτιμώ π.χ. να τα γράψω τέννις σε ιδιωτική ομάδα με αξιώσεις και περγαμηνές(τα έγραψα).

3) Κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις όπως βλεπεις. Και να ξέρεις πως πολλοί ΄΄εχουν την οικονομική δυνατότητα για ιδιωτικά και δεν τα στέλνουν για διάφορους λογους όπως λες και εσύ. Και μάλιστα δεν τα έστελναν προ κρίσης....:)

 

συμφωνωωωω, ειδικα για το τεννις,,,επειδη εκανα χρονια στα σχολεια τα μουρατα ηταν το επιπεδο επιδερμικο τελειωςςς

 

τελειωσα ελληνογαλλικο τα γαλλικα που εμαθα θα τα μαθαινα και εξω,,,εφοσον ειχα αρχισει απο πολυ μικρη οπυδηποτε με καλο δασκαλο θα τα μαθαινα,,,σαμπως οι καθηγητες αυτοι ιδιαιτερα δεν κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα bobonela δεν είναι όλα τα δημόσια σε χάλια κατάσταση... Εννοώ κτιριακά κλπ. Έχω δει δημόσια σχολεία σε Ψυχικό, Πανόραμα Παλλήνης, Κηφισιά κλπ και έχω μείνει με ανοιχτό στόμα!

 

Το θέμα είναι η ποιότητα εκπαίδευσης... Και δε νομίζω ότι ειδικά σήμερα το δημόσιο σχολείο μπορεί να περέχει ποιοτική εκπαίδευση. Υπάρχουν ποιοτικοί εκπαιδευτικοί (και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα), άνθρωποι που αγαπούν αληθινά τη δουλειά τους και είναι μεγάλη τύχη να τους συναντήσεις στο δρόμο σου, άνθρωποι που τους θυμάσαι για πάντα!

 

Ευελπιστούμε ότι στο ιδιωτικό σχολείο θα είναι πιο προσεχτικά ΔΙΑΛΕΓΜΕΝΟΙ οι δάσκαλοι και οι καθηγητές και ότι θα έχουμε μια καλύτερη υποδομή (σε σχέση με το μέσο όρο του δημόσιου σχολείου), μια καλύτερη οργάνωση και ίσως μια πιο εντατική ματιά πάνω στο παιδί μας...

 

Όσο για τις ξένες γλώσσες, άποψή μου είναι ότι δεν έχει καμιά σχέση το να μάθεις μια γλώσσα από παιδί συστηματικά με το να διαβάσεις εντατικά ένα χρόνο για να πας σε ένα πανεπιστήμιο ας πούμε. Φυσικά η γλώσσα κατακτιέται και εμπειρικά σε μεγάλο βαθμό, ζώντας στη χώρα που μιλιέται και βιώνοντάς την. Όμως, αν από πίσω υπάρχει και η εμπειρία ετών μελέτης και εξάσκησης, αυτή η προσπάθεια έρχεται σαν ένα ώριμο φρούτο και όχι σαν ένα άγουρο...:wink: Επίσης δεν είναι και τόσο εύκολο να διαβάσεις ένα χρόνο για να πάρεις το Proficiency ας πούμε στα Αγγλικά... Και πάλι, έχει μεγάλη σημασία και το σύστημα με το οποιο μαθαίνεις μια ξένη γλώσσα. Στα περισσότερα φροντιστήρια, έτσι όπως ξέρω εγώ την κατάσταση δε μαθαίνεις μια γλώσσα ουσιαστικά. Τις περισσότερες φορές μαθαίνεις καποιους μηχανισμούς της γλώσσας για να πάρεις κάποια χαρτιά-διπλώματα. Αυτή η εκμάθηση είναι τραγικά στείρα και άχαρη κατά τη γνώμη μου. Πηγαίνοντας σε ένα δίγλωσσο σχολείο, μαθαίνεις πολλά παραπάνω και έρχεσαι σε ουσιστικότερη επαφή με τη γλώσσα γιατί τη μαθαίνεις ως μέρος μιας κουλτούρας και ενός πολιτισμού διαφορετικού από τον δικό σου, που όμως μπορείς να ενστερνιστείς στοιχεία του και να τα χρησιμοποιήσεις στη ζωή σου όταν θα σου χρειαστούν...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνωωωω, ειδικα για το τεννις,,,επειδη εκανα χρονια στα σχολεια τα μουρατα ηταν το επιπεδο επιδερμικο τελειωςςς

 

τελειωσα ελληνογαλλικο τα γαλλικα που εμαθα θα τα μαθαινα και εξω,,,εφοσον ειχα αρχισει απο πολυ μικρη οπυδηποτε με καλο δασκαλο θα τα μαθαινα,,,σαμπως οι καθηγητες αυτοι ιδιαιτερα δεν κανουν?

 

Πιστεύεις ότι στην ελληνογαλλική σχολή αποκόμισες ό,τι θα αποκόμιζες και από ένα απλό φροντιστήριο των 3-4 ωρών τη βδομάδα;;; Εγώ δεν το πιστεύω αυτό! Τίποτε άλλο δεν αποκόμισες από αυτό το σχολείο; Δεν είχες κάποια ιδιαίτερη επαφή ας πούμε με θέματα τέχνης, πολιτισμού κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα bobonela δεν είναι όλα τα δημόσια σε χάλια κατάσταση... Εννοώ κτιριακά κλπ. Έχω δει δημόσια σχολεία σε Ψυχικό, Πανόραμα Παλλήνης, Κηφισιά κλπ και έχω μείνει με ανοιχτό στόμα!

 

 

Φυσικά και υπάρχουν δημόσια με καλές εγκαταστάσεις, όπως ανέφερες, του Παλαιού Ψυχικού ιδίως αλλά και σε άλλες περιοχές με νεόδμητα σχολεία όπου δεν υπάρχει εγκληματικότητα. Στο post μου απαντούσα στην Peggy Xanthou, η οποία ισοπέδωνε όλα τα ιδιωτικά μιλώντας για την ελληνογερμανική, ενώ από ότι κατάλαβα ανήκει στο κτιριακό συγκρότημα της Γράβας!! Δεν είναι δυνατόν να κάνει σύγκριση οποιουδήποτε ιδιωτικού, πόσο μάλλον ενός ξενόγλωσσου σχολείου που προσφέρει 2 γλώσσες φαρσί, με τα σχολεία της Γκράβας που τα τσιγάρα και τα άλλα τα χειρότερα.... κυκλοφορούν όπως το νερό της βρύσης! Τι αναμνήσεις θα έχει ένα παιδί από το σχολείο αυτό όταν μεγαλώσει? Και τι θα έχει μάθει το κυριώτερο...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι στην ελληνογαλλική σχολή αποκόμισες ό,τι θα αποκόμιζες και από ένα απλό φροντιστήριο των 3-4 ωρών τη βδομάδα;;; Εγώ δεν το πιστεύω αυτό! Τίποτε άλλο δεν αποκόμισες από αυτό το σχολείο; Δεν είχες κάποια ιδιαίτερη επαφή ας πούμε με θέματα τέχνης, πολιτισμού κλπ;

 

ειδικα για αυτο το σχολειο θα σου ελεγα τιποτα και εχω πληρη συνειδηση του τι λεω,,,,δεν θα το ελεγα για την ελληνογαλλικη αγιας παρασκευης αλλα μονο για το συγκεκριμενο σχολειο,,,για τα γαλλικα ηταν καλα 5 ωρες καθε μερα,,,πιστευω ομως οτι αν ειχα την ιδια δασκαλα σπιτι 2,5 ωρες την εβδομαδα θα μαθαινα ακριβως τα ιδια η αν πηγαινα στην γαλλικη ακαδημια,,,στην γαλλια οταν βρεθηκα εμαθα πραγματικα καλα γαλικα ,,,ειχα βασεις αλλα αυτες ειχαν μπει απο το νηπιαγωγειο/δημοτικο οπου πηγαινα σε συνοικιακο φοντιστηριο,,,,στο ελληνογαλλικο ειχα παει απο το γυμνασιο

 

εχω ξαναγραψει για αυτο το σχολειο αρνητικα πραγματα,,,για τα γαλλικα οκ αλλα οκ λεω και για την γαλλικη ακαδημια καθως και για καποια φροντιστηρια

 

το μονο θετικο ηταν οτι ειμασταν σε εναν ομορφο φροντισμενο καθαρο και αφαλη χορο,,,,,

 

ουτε αγγλικα μας εκαναν ουτε θεατρικη ομαδα ουτε αθλητικες ομαδες ουτε τιποτα,,,2 φιλολογοι αξιζαν τον κοπο,,,γαλλικη κουλτουρα μονο στα πλαισια των στειρων βιβλιων για το σορμπον,,,δηλαδη νεκρα,,,,παρατηρησεις για το μαλλι τη φουστα κλπ αφου αποφοιτησαμε και μετα τιποτα νεκρα ουτε μια βοηθεια μια συστατικη επιστολη για δουλεια ως καθηγητες γαλλικων,,,

 

σχολειο αποστειρωμενο,,,χωρις ζωη χωρις νευρο δημιουργικοτητα

 

σιγουρα δεν ειναι ολα τα ιδιωτικα το ιδιο σκατα με αυτο που πηγα εγω

εννοειται,,υπαρχει και ενα που το ζηλευω αλλα δεν θα μπορεσω να στειλω το παιδι μου ποτε εκτος αν κερδισω το λαχειο

 

πιστευω οτι τα περισσοτερα ταζουν πολλα και εμβαθυνουν ελαχιστα

 

υπαρχουν απο την αλλη και καποια μικρα ιδιωτικα οχι τοσο γνωστα που ειναι αξιοπρεπεστατα και χωρις φαμφαρες

 

πιστευω οτι ενα παιδι μπορει να μαθει καλα γαλλικα γερμανικα και με φροντιστηρια και ιδιαιτερα, το εχω δει

 

στον αθλητισμο με ελαχιστες εξαιρεσεις τα πραγματα γινονται επιφανειακα,,οποιο παιδι εχει κλιση συνεχιζει εξω

 

στην μουσικη το ιδιο

 

υπαρχουν εννοειται εξαιρεσεις

 

απλα προτιμω να πληρωνω τις δραστηριοτητες εξω,,,οταν λεμε μουσικη να ειναι παραρτημα το εθνικου ωδειου ας πουμε,,,αν ειναι τεννις να ειναι στον ομιλο στην καλογρεζα,,,δουλευεται καλυτερα ετσι το πραγμα

 

ενα σχολειοι διωτικο προσφερει ενα δυο πραγματα καλα δεν μπορει να ειναι

καλο σε ολα δεν γινεται,,

η γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειδικα για αυτο το σχολειο θα σου ελεγα τιποτα και εχω πληρη συνειδηση του τι λεω,,,,δεν θα το ελεγα για την ελληνογαλλικη αγιας παρασκευης αλλα μονο για το συγκεκριμενο σχολειο,,,για τα γαλλικα ηταν καλα 5 ωρες καθε μερα,,,πιστευω ομως οτι αν ειχα την ιδια δασκαλα σπιτι 2,5 ωρες την εβδομαδα θα μαθαινα ακριβως τα ιδια η αν πηγαινα στην γαλλικη ακαδημια,,,στην γαλλια οταν βρεθηκα εμαθα πραγματικα καλα γαλικα ,,,ειχα βασεις αλλα αυτες ειχαν μπει απο το νηπιαγωγειο/δημοτικο οπου πηγαινα σε συνοικιακο φοντιστηριο,,,,στο ελληνογαλλικο ειχα παει απο το γυμνασιο

 

εχω ξαναγραψει για αυτο το σχολειο αρνητικα πραγματα,,,

 

Αφού το σχολείο αυτό δε σου μάθαινε τίποτα γιατί συνέχιζες? Μεγάλο παιδί ήσουν. Μήπως εσένα προσωπικά δεν σου ταίριαζε? Αυτό είπα πιο πάνω και στην κοπέλα που κατηγορούσε την ελληνογερμανική, απλά και μόνο επειδή για οικονομικούς λόγους έβγαλε το παιδί της από κει. Απλά δεν ανταποκρινόταν στα δεδομένα της οικογένειάς της. Μήπως κι εσένα δεν ανταποκρινόταν στα δικά σου standards? Φαντάζομαι για πιο σχολείο μιλάς και δεν έχω ακούσει άσχημα λόγια από πολλούς γνωστούς που πάνε εκεί. Είναι κρίμα να ισοπεδώνουμε την ιδιωτική εκπαίδευση επειδή σε εμάς προσωπικά δεν ταιριάζει για διάφορους λόγους. Δεν είναι Γερμανία εδώ που η δημόσια εκπαίδευση είναι άριστη και τα παιδιά μαθαίνουν αγγλικά γαλλικά και φυσικά τα γερμανικά τους, οπότε είναι άκρως ανταγωνιστικοί στην αγορά εργασίας. Εδώ είναι το Ελλάντα! οπότε όποιος μπορεί να πληρώσει για κάτι καλύτερο δεν πρέπει να κατακρίνεται, από αντιζηλεία και μόνο. Σίγουρα δεν είναι όλα τα εκπαιδευτήρια καλά. Αυτό είναι δουλειά του γονιού να το ψάξει, πάντα σύμφωνα με το βαλλάντιό του και τις ανάγκες τους. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όμως όλα τα ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ εμπάθεια βλέπω και αυτό σίγουρα δεν σημαίνει υψηλό μορφωτικό επίπεδο και καλλιέργια, τα οποία σημειωτέον δεν αποκτούνται κατά ανάγκη με χρήματα....;)

Link to comment
Share on other sites

ειδικα για αυτο το σχολειο θα σου ελεγα τιποτα και εχω πληρη συνειδηση του τι λεω,,,,δεν θα το ελεγα για την ελληνογαλλικη αγιας παρασκευης αλλα μονο για το συγκεκριμενο σχολειο,,,για τα γαλλικα ηταν καλα 5 ωρες καθε μερα,,,πιστευω ομως οτι αν ειχα την ιδια δασκαλα σπιτι 2,5 ωρες την εβδομαδα θα μαθαινα ακριβως τα ιδια η αν πηγαινα στην γαλλικη ακαδημια,,,στην γαλλια οταν βρεθηκα εμαθα πραγματικα καλα γαλικα ,,,ειχα βασεις αλλα αυτες ειχαν μπει απο το νηπιαγωγειο/δημοτικο οπου πηγαινα σε συνοικιακο φοντιστηριο,,,,στο ελληνογαλλικο ειχα παει απο το γυμνασιο

 

εχω ξαναγραψει για αυτο το σχολειο αρνητικα πραγματα,,,

 

Αφού το σχολείο αυτό δε σου μάθαινε τίποτα γιατί συνέχιζες? Μεγάλο παιδί ήσουν. Μήπως εσένα προσωπικά δεν σου ταίριαζε? Αυτό είπα πιο πάνω και στην κοπέλα που κατηγορούσε την ελληνογερμανική, απλά και μόνο επειδή για οικονομικούς λόγους έβγαλε το παιδί της από κει. Απλά δεν ανταποκρινόταν στα δεδομένα της οικογένειάς της. Μήπως κι εσένα δεν ανταποκρινόταν στα δικά σου standards? Φαντάζομαι για πιο σχολείο μιλάς και δεν έχω ακούσει άσχημα λόγια από πολλούς γνωστούς που πάνε εκεί. Είναι κρίμα να ισοπεδώνουμε την ιδιωτική εκπαίδευση επειδή σε εμάς προσωπικά δεν ταιριάζει για διάφορους λόγους. Δεν είναι Γερμανία εδώ που η δημόσια εκπαίδευση είναι άριστη και τα παιδιά μαθαίνουν αγγλικά γαλλικά και φυσικά τα γερμανικά τους, οπότε είναι άκρως ανταγωνιστικοί στην αγορά εργασίας. Εδώ είναι το Ελλάντα! οπότε όποιος μπορεί να πληρώσει για κάτι καλύτερο δεν πρέπει να κατακρίνεται, από αντιζηλεία και μόνο. Σίγουρα δεν είναι όλα τα εκπαιδευτήρια καλά. Αυτό είναι δουλειά του γονιού να το ψάξει, πάντα σύμφωνα με το βαλλάντιό του και τις ανάγκες τους. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όμως όλα τα ιδιωτικά.

 

ξερεις πολλους εφηβους να πηγαινουν στο σχολειο που εκεινοι θελουν κι οχι οι γονεις τους????

 

η κριση μου για το κωλοσχολειο που πηγα πηγαζει απο την ωριμοτητα και την παιδεια μου την οποια κατεκτησα σιγα σιγα μονη μου,,,τα συμπερασματα μου τα εβγαλα μεγαλωνοντας και φυσικα θα επελεγα κατι αλλο για το παιδι μου

 

δεν ισοπεδωσα ολα τα ιδιωτικα αλλα το δικο μου,,,,σιγουρα υπαρχουν καποια λιγα καλα ιδιωτικα οπως και δημοσια

 

οταν πασχει η δημοσια εκπαιδευση να εισαι σιγουρη οτι πασχει ομως και η ιδιωτικη

 

κι οσο για τα παιδια 2 ταχυτητων,,, οσα εχουν λεφτα πανε σε καλα ιδιωτικα και οσα δεν εχουν πανε σε δημοσια και ζηλευουν δεν το σχολιαζω καν ντρεπομαι που το αναφερεις

 

στην ιταλια οταν ακουν απο ελληνες για ιδωτικα σχολεια ιδιωτικα νοσοκομεια μαιευτηρια γελανε

 

σε εμας δυστυχως υπαρχει ενα τεραστιο κενο που επιβαλλει την υπαρξη ατελειωτων ιδιωτικων εκαπαιδευτηριων δυσαναλογα πολλων με τον πληθυσμο και το βιωτικο επιπεδο των ελληνων

 

αυτο πρεπει να μας προβληματιζει

 

η απλοικη λογικη εχω λεφτα και στελνω το απιδι μου σε καλο ιδιωτικο δεν βοηθαει ενα συστημα παιδειας σαπιο το οποιο χαντακωνουμε απο μονοι μας με τις επιλογες μας

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις σε πολλά ιδιωτικά υπάρχουν εντολές να μην μπαίνουν χαμηλοί βαθμοί και αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σε παιδιά που δυστυχώς δεν τραβάνε (τα έχουν γραψει καθηγήτριες και δεν τα λεω εγώ).

Είπαμε με το χρήμα μπορείς να αγοράσεις και άλλα πράγματα....:cool:

 

Και τέλος πάντων πια μια συγκεκριμένη κυρία έχει γίνει πολύ κουραστική. Μας έπεισε, έχει πολλά λεφτά....:cool:

 

Σε καλή μεριά!

 

<< Το χρήμα πολλοί εμίσησαν, τη δόξα ουδείς>>.....για όσους καταλαβαίνουν!

Link to comment
Share on other sites

το σχολειο θα επρεπε να δινει παιδεια,,,μπερδευουμε την παιδεια με την εκπαιδευση

 

η βαθμοθηρια πτυχιοθηρια που εχει ως στοχο να σε λιωσει ως υποκειμενο προκειμενου να γινεις ανταγωνιστικος σε μια σκληρη ανταγωνιστικη αγορα εργασιας με θλιβει

 

το ιδιο συστημα ειναι που θα παρει αυτους τους πτυχιουχους θα τους στύψει σαν τη λεμονοκουπα και μετα θα τους πεταξει στα σουπιδια η μηπως δεν εχετε γνωρισει τετοιους ανθρωπους,,,πτυχιουχους απολυμενους ανασφαλιστους μεσα στην καταθλιψη κλπ δεν ηταν αρκετα ανταγωνιστικοι η μηπως δεν πηγαν σε ιδιωτικα σχολεια??

 

αν θελουμε να αλλαξει κατι για ολα αυτα που μας προβληματιζουν ας αλλαξουμε μυαλα,,,,δεν θελω να θυσιασω το παιδι μου στο βωμο της ανταγωνιστικοτητας φτανει

 

θελω ενα παιδι που να ζησει σαν παιδι με παιδεια και αρχες αυτο

 

υπαρχουν κι αλλα πραγματα που πρεπι να ξερει κανεις εκτος αοπ γερμανικα

να ξερει τι εναι ενα χωραφι ας πουμε? πως μαζευουν τις ελιες, καλλιεργουν ντοματες πως ψαρευουν,,,πως ραβουν ενα κουμπι πως σεβονται την φυση κλπ αυτα ποιο σχολειο ιδιωτικο δημοσιο τα δειχνει?

 

αλλα βεβαια οταν μαθεις ολα αυτα δεν εισαι ανταγωνιστικος,,,,ποιο σχολειο σου ανοιγει αρκετα τον οριζοντα οπου εκτος απο αναγνωση και αριθμητικη να ονειρευτεις μια ζωη στην υπαιθρο οπου θα καλλιεργεις τη γη? η να φτιαχνεις πραγματα με τα χερια σου? ΚΑΝΕΝΑ

 

ζομπι γιναμε και θελουμε να γινουν ετσι και τα παιδια μας

 

να μαθουν γερμανικα,,,να πανε στη δυνατη γερμανια να κανουν τους εργατες με πτυχια,,,,κι εδω να ριμαξει ο τοπος

 

δεν θελω το παιδι μου να γινει ανταγωνιστικο θελω να ειναι ανθρωπος αυτονομοςςςς με αξιοπρεπεια κριτικη σξεψη και ορεξη για μια δουλεια που θα τον παθιαζει,,,,,,αν δεν ειναι για τα γραμματα,,,δεν ειναι ολοι,,,να βρει τον δρομο του εκει που του λεει η καρδια του

 

που θα τον βρει ομως τον δρομο του αν τον εγκλωβισουμε στο στειρο πλαισιο αγγλικα γερμανικα λιγος επιδερμικος αθλητισμος και κομπιουτερ?? η ζωη δεν ειναι αυτο ειναι και κατι αλλο κι εμεις το εχουμε χασει

 

συγνωμη για το μεγαλο ποστ ειμαι πολυ απογοητευμενη απο ολο το συστημα και το δυτικο τροπο σκεψης που μας εχουν επιβαλει ως μονοδρομο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειδικα για αυτο το σχολειο θα σου ελεγα τιποτα και εχω πληρη συνειδηση του τι λεω,,,,δεν θα το ελεγα για την ελληνογαλλικη αγιας παρασκευης αλλα μονο για το συγκεκριμενο σχολειο,,,

 

 

 

Γεια σας! Είμαι σχετικά καινούργια στο forum.

Ηθελα να ρωτήσω, γιατι δεν κατάλαβα για πιο γαλλικό σχολείο μιλάς, αυτό της Αγ.Παρασκευής ή κάποιο άλλο; Ο γιος μου είναι στην Α' τάξη στο γαλλικό τμήμα στην Αγ. Παρασκευή και με ενδιαφέρουν οι απόψεις για το συγκεκριμένο σχολείο.

JZyMp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειδικα για αυτο το σχολειο θα σου ελεγα τιποτα και εχω πληρη συνειδηση του τι λεω,,,,δεν θα το ελεγα για την ελληνογαλλικη αγιας παρασκευης αλλα μονο για το συγκεκριμενο σχολειο,,,

 

 

 

Γεια σας! Είμαι σχετικά καινούργια στο forum.

Ηθελα να ρωτήσω, γιατι δεν κατάλαβα για πιο γαλλικό σχολείο μιλάς, αυτό της Αγ.Παρασκευής ή κάποιο άλλο; Ο γιος μου είναι στην Α' τάξη στο γαλλικό τμήμα στην Αγ. Παρασκευή και με ενδιαφέρουν οι απόψεις για το συγκεκριμένο σχολείο.

 

για την ελληνογαλλικη αγιας παρασκευης ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

ειδικα για αυτο το σχολειο θα σου ελεγα τιποτα και εχω πληρη συνειδηση του τι λεω,,,,δεν θα το ελεγα για την ελληνογαλλικη αγιας παρασκευης αλλα μονο για το συγκεκριμενο σχολειο,,,για τα γαλλικα ηταν καλα 5 ωρες καθε μερα,,,πιστευω ομως οτι αν ειχα την ιδια δασκαλα σπιτι 2,5 ωρες την εβδομαδα θα μαθαινα ακριβως τα ιδια η αν πηγαινα στην γαλλικη ακαδημια,,,στην γαλλια οταν βρεθηκα εμαθα πραγματικα καλα γαλικα ,,,ειχα βασεις αλλα αυτες ειχαν μπει απο το νηπιαγωγειο/δημοτικο οπου πηγαινα σε συνοικιακο φοντιστηριο,,,,στο ελληνογαλλικο ειχα παει απο το γυμνασιο

 

 

ουτε αγγλικα μας εκαναν ουτε θεατρικη ομαδα ουτε αθλητικες ομαδες ουτε τιποτα,,,2 φιλολογοι αξιζαν τον κοπο,,,γαλλικη κουλτουρα μονο στα πλαισια των στειρων βιβλιων για το σορμπον,,,δηλαδη νεκρα,,,,παρατηρησεις για το μαλλι τη φουστα κλπ αφου αποφοιτησαμε και

 

 

για την ελληνογαλλικη αγιας παρασκευης ολα καλα

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

JZyMp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα πρέπει να αναφέρουμε που και που νομίζω και τα πολύ καλά δημόσια σχολεία όπως το 8ο Δημοτικό Αγίας Παρασκεύης με τους εξαιρετικούς δασκάλους που διαθέτει και την ικανότατη Διευθύντρια. Είναι δε άξιοι επαίνων γιατί παρά τις αντοίξοες συνθήκες που αντιμετωπίζουν ως δημόσιο σχολείο, δείχνουν τεράστιο ζήλο και ενθουσιασμό για μάθηση , δραστηριότητες, πνευματική καλλιέργεια των παιδιών μας.

Είναι ένα παράδειγμα προς μίμηση για όλα τα σχολεία αλλά και για όλους μας.

Πληροφορίες για αυτό το σχολείο υπάρχουν και στο site που διαθέτει.

Μπράβο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!Με αφορμή τα παραπάνω, αναρωτιέμαι γιατί τέτοια εμπάθεια, κακία βγάζετε απέναντι στα ιδιωτικα σχολεία...είναι αστείο εως και ..γραφικό να μιλάτε με τέτοια επιθετικότητα.Στην τελική ο καθένας έχει την προσωπική του γνώμη....αν και πιστευω πώς καλύτερα να κρίνουμε εφόσον γνωρίζουμε από "μέσα" τα πράγματα....Να μιλάμε, απλά για να μιλάμε, δηλαδή για εντυπωσιασμό και να λέμε αυθαίρετα πράγματα που εμείς εικάζουμε, ή έτυχε κάποιος να μας τα εξιστορήσει..δεν "λέει" παιδιά.

Τέλοσπάντων το θέμα είναι πώς ο κάθε γονιός κρίνει ποιο είναι το καλύτερο για το παιδί του και επίσης καλό θα ήταν να μην τα ισοπεδώνουμε όλα ...διότι αυτό σημαίνει πώς υποβόσκει τρομερός κομπλεξισμός.....Ευχαριστώ

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites

 

ξερεις πολλους εφηβους να πηγαινουν στο σχολειο που εκεινοι θελουν κι οχι οι γονεις τους????

 

 

η απλοικη λογικη εχω λεφτα και στελνω το απιδι μου σε καλο ιδιωτικο δεν βοηθαει ενα συστημα παιδειας σαπιο το οποιο χαντακωνουμε απο μονοι μας με τις επιλογες μας

 

 

Στο πρώτο που λες, εγώ ΝΑΙ ξέρω. Δηλαδή οι περισσότεροι έφηβοι που ξέρω, είναι υπερήφανοι για το σχολείο του (κι εγώ που πήγα σε ένα επαρχιακό δημόσιο, υπερήφανη ήμουν και συνεχίζω να είμαι). Μάλιστα το θεωρώ αρνητικό δείγμα, που ο γονιός πρέπει να το ψάξει πολύ, το να είναι το παιδί αρνητικό με το σχολείο του.

 

Τώρα για το δεύτερο που λές, επειδή κι εγώ αυτή την απλοϊκή σκέψη κάνω θέλω να σου πω το εξής:

Ως φορολογούμενος πολίτης που δεν έχω κλέψει ποτέ το κράτος, πληρώνω γι αυτή την παιδεία όσα μου ζητήσουν, χωρίς να διαμαρτυρηθώ. Οπότε δεν δέχομαι τον χαρακτηρισμό ότι την ΄χαντακώνω' όπως λες.

Διατηρώ όμως το δικαίωμα της επιλογής και επιλέγω να πληρώσω παραπάνω, γιατί δεν με καλύπτει, εμένα προσωπικά (το τονίζω) η εκπαίδευση που παρέχεται σήμερα από το δημόσιο σχολείο. Νομίζω ότι αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη δημόσια εκπαίδευση, μπορεί να κινητοποιηθεί από την επιλογή μου και να ρωτήσει... γιατί.

Αν πάλι κάποιος δεν ενδιαφέρεται, η επιλογή μου επιβεβαιώνεται.....

Link to comment
Share on other sites

 

 

Στο πρώτο που λες, εγώ ΝΑΙ ξέρω. Δηλαδή οι περισσότεροι έφηβοι που ξέρω, είναι υπερήφανοι για το σχολείο του (κι εγώ που πήγα σε ένα επαρχιακό δημόσιο, υπερήφανη ήμουν και συνεχίζω να είμαι). Μάλιστα το θεωρώ αρνητικό δείγμα, που ο γονιός πρέπει να το ψάξει πολύ, το να είναι το παιδί αρνητικό με το σχολείο του.

 

Τώρα για το δεύτερο που λές, επειδή κι εγώ αυτή την απλοϊκή σκέψη κάνω θέλω να σου πω το εξής:

Ως φορολογούμενος πολίτης που δεν έχω κλέψει ποτέ το κράτος, πληρώνω γι αυτή την παιδεία όσα μου ζητήσουν, χωρίς να διαμαρτυρηθώ. Οπότε δεν δέχομαι τον χαρακτηρισμό ότι την ΄χαντακώνω' όπως λες.

Διατηρώ όμως το δικαίωμα της επιλογής και επιλέγω να πληρώσω παραπάνω, γιατί δεν με καλύπτει, εμένα προσωπικά (το τονίζω) η εκπαίδευση που παρέχεται σήμερα από το δημόσιο σχολείο. Νομίζω ότι αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη δημόσια εκπαίδευση, μπορεί να κινητοποιηθεί από την επιλογή μου και να ρωτήσει... γιατί.

Αν πάλι κάποιος δεν ενδιαφέρεται, η επιλογή μου επιβεβαιώνεται.....

 

 

Νομίζω ότι έχεις μπερδέψει λίγο τα post. Δεν έχω γράψει εγώ αυτά που αναφέρεις παραπάνω κάτω από το όνομά μου, αλλά η jackrussel. Aλλωστε έχουμε μιλήσει κι άλλη φορά για το θέμα και ξέρεις τις απόψεις μου. Φιλικά bobonela.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Νομίζω ότι έχεις μπερδέψει λίγο τα post. Δεν έχω γράψει εγώ αυτά που αναφέρεις παραπάνω κάτω από το όνομά μου, αλλά η jackrussel. Aλλωστε έχουμε μιλήσει κι άλλη φορά για το θέμα και ξέρεις τις απόψεις μου. Φιλικά bobonela

Link to comment
Share on other sites

 

 

Νομίζω ότι έχεις μπερδέψει λίγο τα post. Δεν έχω γράψει εγώ αυτά που αναφέρεις παραπάνω κάτω από το όνομά μου, αλλά η jackrussel. Aλλωστε έχουμε μιλήσει κι άλλη φορά για το θέμα και ξέρεις τις απόψεις μου. Φιλικά bobonela

 

Συγνώμη, εγώ απάντησα στην jackrussel, ούτε που πρόσεξα ότι έβγαλε το όνομά σου, το έβγαλε αυτόματα. Το θέμα είναι ότι προσπαθώ να κάνω edit να το διαγράψω και δεν μπορώ. Δεν μου βγάζει καθόλου την επιλογή edit. Συγνώμη και πάλι......:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Tα δημόσια σχολεία είναι καλύτερα από τα ιδιωτικά, τα δημόσια νοσοκομεία είναι και αυτά καλύτερα από τα ιδιωτικά, οι δημόσιοι υπάλληλοι εργάζονται σκληρά για να εξυπηρετήσουν με τον καλύτερο τρόπο τους πολίτες (ξέρετε εφορίες, ΙΚΑ κλπ). Γράψτε μόνο σε ποια χώρα ζείτε;

σαφώς και υπάρχουν εξαιρετικά δημόσια σχολεία, σαφώς και υπάρχουν δάσκαλοι με όραμα που προσφέρουν πολύ περισσότερα από όσα θα έπρεπε, αλλά αυτές είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...