Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαρος εμβρυου στην 34η-35η


Recommended Posts

ειμαι 34w + 1d και το εκτιμωμενο βαρος εμβρυου ειναι 2160..εχω διαβασει και εχω ακουσει οτι επρεπε ηδη να ειναι μεταξυ 2300-2500 γρ σε αυτη τη περιοδο..ο γιατρος μου δεν εδειξε λογο ανησυχιας και μαλιστα ειπε οτι αν φθασω τελειομηνη θα φθασει το παιδι στα 3 κιλα κατα τη δικη του εκτιμηση..

δηλαδη απο την προηγουμενη επισκεψη που εγινε στις 32 +2d ειχαμε αυξηση μονο 210 γρ..

να ανησυχω λετε? μεχρι τωρα με οτι διαβαζα και συγκρινα η σχετικη αναπτυξη και αυξηση βαρους συμβαδιζε τωρα βλεπω αυτη τη μικρη διαφορα μεσα σε 15 μερες και αναρωτιεμαι αν φταιει κατι η αν δεν κανω εγω κατι καλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι μωρέ γιατί να ανησυχείς? μια χαρά είναι το μωράκι σου. Αν είναι και λίγο πιο μικρό θα γεννήσεις και πιο εύκολα. Μώρα που ζυγίζουν πάνω από 2500 όταν γεννιούνται είναι φυσιολογικά όποτε θα είσαι πολύ παραπάνω απτο κατώτατο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Mην ανησυχείς. Οι υπέρηχοι εχουν μεγάλες αποκλίσεις στο βάρος. Επίσης θα δεις πως από εδω και περα η αυξηση του βάρους κάθε εβδομάδα θα είναι μεγάλη. Εμένα στις 34+5 ηταν 2350 και σήμερα 36+3 έφτασε τα 3 κιλά.. Μια χαρα είναι τα κιλάκια του...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κοριτσια γεια σας ειμαι στην 35 εβδομαδα κυησης και στην 34 εβδομαδα που πηγα στο γιατρο το βαρος του μωρου μου ηταν 2 κιλα.ειναι καλα????η ειναι μικρο???????τα μωρακια σας ποσο ηταν σε αυτη την εβδομαδα?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από οτι είδα σε πίνακες το μέσο βάρος για την εβδομάδα που είσαι είναι από γύρω στα 2000 με 2250 gr. Πάντως να ξέρεις ότι η μέθοδος για τον υπολογισμό του βάρους του μωρού με υπερηχογράφημα δεν έχει και τόση ακρίβεια για αυτό μην ανησυχείς.

Εξάλλου αν υπήρχε λόγος ανησυχίας θα σου το είχε πει ο γιατρός σου.

 

Πηγές: http://www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart

http://parenting.ivillage.com/pregnancy/psecondtri/0,,b0lt88zj,00.html

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Στην 34η η κορη μου ηταν 2400 και θεωρειτο ψιλομεγαλο μωρο.

Το δικο σου ειναι μεσα στα φυσιολογικα και μαλιστα πολυ καλα.

Σε καθε περιπτωση βεβαια, να εχεις υποψη σου οτι στο 3ο τριμηνο δεν ειναι πολυ ακριβεις οι μετρησεις γιατι το μωρο ειναι στριμωγμενο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

32η εβδομαδα ήταν 2 κιλά και 36η ήταν 3 κιλά. Αυτό το μήνα παίρνουν πολύ στα πάνω τους.Βέβαια εμάς μας είπε ο γιατρός ότι είναι ψηλό μωρο γι αυτό και τα κιλάκια είναι πολλά.Νομίζω ότι τα κιλά σας είναι μια χαρούλα.Με το καλό να γεννηθεί!!!Κ μην αγχωνεσαι.Αν υπήρχε πρόβλημα θα στο λέγανε!!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Πήγα εχθές για υπερηχογράφημα Doppler και το βάρος του μωρού το βρήκαν 2125γρ. Εμένα μου φαίνεται κάπως μικρό και μάλλον και του γιατρού γιατί μου μίλησε για νωρίτερο τοκετό 36η - 37η εβδομάδα και μου συνέστησε να ξανακάνω υπέρηχο σε περίπου 10 μέρες να δούμε αν θα πάρει και βλέπουμε. Από τον συγκεκριμένο υπέρηχο θα εξαρτηθεί αν θα κάνω και κάποιες ενέσεις για ενίσχυση του αναπνευστικού του. Έχετε παρόμοια εμπειρία?

bwm2p3.png?AQiyaj7t

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τη μικρη μας τη γεννησα 36 εβδ. και ηταν 2360 γραμ. τις ενεσεις κορτιζονης της εκανα και εγω...ολα θα πανε καλα μηνα ανησυχεις....η μικρη ηταν πολυ ζωηρη απο την αρχη και δεν εκατσε θερμοκοιτιδα καθολου...παντως δεν ειναι να ανησυχουμε για τα κιλα, οσο για την ωριμανση των πνευμονων....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικιά μου σε αυτή την εβδομάδα ήταν 1950 γρμ...τελικά γεννήθηκε την 39η 2400 μόνο..αλλά δεν μπήκε θερμοκοιτίδα γιατί είχαν ωριμάσει οι πνεύμονές της...οπότε πραγματικά μην ανησυχείς για το βάρος, αλλά να πάρεις όσο πιο πολλές βδομάδες γίνεται....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

εκανα υπερηχο σημερα 33w+1d 2502 κιλα η κυρια!!!οσο κ να γεννηθει δεν με νοιαζει..αρκει να ειναι καλα..

 

:D

Θα σου βγει τεράστια η μικρούλα!

Εμένα στις 33 βδομάδες +1 μέρα ήτανε 2250, γεννήθηκε στις 38 βδομάδες ακριβώς (έσπασαν τα νερά) και ζύγιζε 3750!

 

Και επειδή είμαι και σχετικά μικροκαμωμένη δεν μπορώ να πω ότι την έβγαλα εύκολα (δεν χρειάστηκα όμως επισκληρίδιο)...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

εμενα 2 γυναικολογοι,ενας εξωτερικος που πηγαινα και ενας στο νοσοκομειο που θα γεννησω με το βγαζουν με διαφορα στα κιλα και στη βδομαδα που ειμαι,δε βγαζεις ακρη.παντως μην ανησυχεις,μαλλον η συλληψη θα εγινε αργοτερα απ οτι υπολογιζατε.

Link to comment
Share on other sites

:D

Θα σου βγει τεράστια η μικρούλα!

Εμένα στις 33 βδομάδες +1 μέρα ήτανε 2250, γεννήθηκε στις 38 βδομάδες ακριβώς (έσπασαν τα νερά) και ζύγιζε 3750!

 

Και επειδή είμαι και σχετικά μικροκαμωμένη δεν μπορώ να πω ότι την έβγαλα εύκολα (δεν χρειάστηκα όμως επισκληρίδιο)...

 

δεν ειμαι μικροκαμωμενη οποτε ισως(ελπιζω κιολας;);)) να μην δυσκολευτω!!!!κ εγω το βλεπω οτι θα μου βγει θηριακι!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...