Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3,5 μηνών και πρόγραμμα ύπνου-φαγητού


Elpida98

Recommended Posts

Η μικρή μου πλησιάζει τους 4 μήνες ηλικίας και τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να δείχνει καλά δείγματα στο θέμα του νυχτερινού ύπνου, κοιμάται δηλ. γύρω στις 22.30 και ξυπνάει το πρωί στις 7 ή την ξυπνάμε εμείς.

Το πρόγραμμά της συνολικά έχει ως εξής:

Την ξυπνάμε ή ξυπνάει μόνη της στις 7 και την ταίζουμε (θηλασμός και φόρμουλα)

Κοιμάται ξανά και την ξυπνάω γύρω στις 9

Στις 11 επόμενο τάισμα

Γύρω στις 12 με 12.30 κοιμάται , είτε στην κούνια της σπίτι είτε στο καρότσι στη βόλτα. Αν είμαστε έξω κοιμάται 1 ώρα περίπου αλλιώς σπίτι προσπαθώ να την ξυπνάω στις 13.30 με 14.00

Στις 15 τάισμα

Κοιμάται στην κούνιά της 15.30 και την ξυπνάω στις 18.00 με 18.30

Στις 19 τάισμα

Στις 21.30 μπάνακι (μπορεί πριν λίγο να πάρει ένα πολύ σύντομο υπνάκο)

Στις 22.00 τάισμα και ύπνος στην κούνιά της γύρω στις 22.30

Στη διάρκεια της νύχτας μπορεί να ξυπνήσει 1-2 φορές που τώρα τελευταία ξανακοιμάται με τη βοήθεια της πιπίλας.

 

Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:

1. Ο ύπνος που κάνει μέσα στη μέρα είναι αρκετός? (γύρω στις 4 ώρες)

2. Κάνω καλά που την ξυπνάω τη μέρα ή πρέπει να την αφήνω να κοιμάται όσο θέλει? (Το κάνω κυρίως από φόβο μήπως δεν κοιμάται τη νύχτα μετά)

3. Για να καταφέρω να κοιμάται πιο νωρίς τη νύχτα θα πρέπει να την ταίζω σε μικρότερα χρονικά διαστήματα ενδιάμεσα? Να το κάνω αυτό μια κι έξω (δηλ. ταίσματα π.χ. 7.00, 10.30, 14.30, 18.30, 21.30) ή να μεταβάλω σιγά σιγά τις υπάρχουσες ώρες?

4. Η πιπίλα που της δίνω για να συνεχίσει τον ύπνο της όταν ξυπνάει είναι καλή τακτική ή μήπως δυσκολευτεί μετά να την κόψει και να κοιμάται μόνη της?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

Αν υπάρχει μία συμβουλή που θυμάμαι από γιατρούς, φίλους, μαμαδογιαγιάδες, γείτονες και γενικώς από κάθε σχετικό και άσχετο, είναι "ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΞΥΠΝΑΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ"

Περισσότερες λεπτομέρειες αργότερα, μόλις ξύπνησαν τα δικά μου!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω,δεν υπαρχει λογος να την ξυπνας.αλλα παιδακια κοιμουνται αρκετα μεσα στην ημερα αλλα οχι.το καθε ενα ειναι μοναδικο!

 

γενικα περιπου το ιδιο προγραμμα εχει και η δικη μου κορη που ειναι στην ιδια ηλικια.και αυτο με την πιπιλα επισης το κανει και η δικη μου,της φευγει στον υπνο της και ξυπναει οποτε της την δινω και συνεχιζει.εγω προσωπικα δεν θα αλλαζα κατι στο προγραμμα αυτο.μια χαρα μου φαινεται!αλλα δεν ειμαι και καμια εμπειρη,πρωτομανα ειμαι!

 

και οπως ειπε μια δευτερομανουλα σημερα

 

 

...εγω προγραμμα στα μωρα δεν βαζω..εγω προσαρμοζομαι στο δικο τους...νομιζω ότι αυτο τα κανει πιο ασφαλη συναισθηματικα και δεν γκρινιαζουν ευκολα....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά και 'γω στο μόνο που κόλλησα είναι η φράση "την ξυπνάω"!!! :shock::shock::shock:

Θα συμφωνήσω με την sofia!! "ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!"

 

Το μωράκι δεν είναι ούτε πρόωρο, ούτε ελλειποβαρές (δεν αναφέρεις κάτι τέτοιο), οπότε γιατί το ξυπνάς και του χαλάς την ηρεμία? Αν μετά γίνει ευερέθιστο και ανήσυχο, θα ζητάς βοήθεια γιατί δεν θα αντέχεις άλλο, αλλά θα είναι αργά.....:? Συγγνώμη, που είμαι λίγο απότομη, αλλά το να καταφέρουμε να βάλουμε ένα "πρόγραμμα" στον ύπνο του μωρού είναι κάποιες φορές δύσκολη υπόθεση για πολλές μανούλες και η μέθοδος που ακολουθείς είναι μάλλον η καλύτερη για να πετύχεις ακριβώς το αντίθετο! :mrgreen:

 

1. Συνήθως τα μωρά αυτής της ηλικίας κοιμούνται περίπου 15 ώρες το 24ωρο. Αυτό όμως είναι ανάλογα με το παιδί. Διαφορετικά παιδιά, διαφορετικές ανάγκες.

2. Φυσικά και να την αφήνεις να κοιμάται όσο θέλει. Το μωρό ξυπνάει ΠΑΝΤΑ όταν πεινάσει ή όταν "χορτάσει" τον υπνο του.

3. Ούτε την συχνότητα των γευμάτων να χαλάσεις. 5 γεύματα πρέπει να κάνει το μωρό. Σε λίγο καιρό το πρόγραμμα της θα είναι: Πρωινό γάλα, Φρούτα, Κρεατόσουπα, Απογευματινό (κρέμα, μεσημεριανό φαγητό, γιαούρτι αργότερα κλπ) και βραδυνό γάλα. Το μεσημεριανό σου απ'ότι βλέπω το καθυστερείς πολύ. Απο τις 11.00 δίνεις το επόμενο γεύμα στις 15.00. Και των 11.00 το αργείς, έχει να φάει απο τις 7.00.

Άφησε την μόνη της να ξυπνήσει...επιτέλους :-P Ίσως ξυπνήσει γύρω στις 8.00. Άρα, 8.00 γεύμα, (μην τη βάλεις για ύπνο αν δεν θέλει) 10.00-10.30 2ο γεύμα και ύπνο, μπορεί να ξυπνήσει γύρω στις 12.30, μικρή βόλτα, 13.30-14.00 μεσημεριανό γεύμα και ύπνο, 17.30-18.00 απογευματινό γεύμα και 20.30-21.00 βραδυνό και ύπνο.

4. Για την πιπίλα, οι γνώμες διίστανται. Η δική μου είναι ότι είναι "μαγική ανακάλυψη". :-P (ο δικός μου γιος την έκοψε πολύ εύκολα, οπότε δεν προβληματίστηκα καθόλου)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα σταματα να την ξυπνας. Εσενα σου αρεσει να σε ξυπνανε? Δεν νομιζω.....δεν ειναι καλο. Ακολουθα το δικο της προγραμμα. Ειναι νωρις να την βαζεις σε καλουπια απο τωρα.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ κ γω με τα κορίτσια!!!

κ να μη την ξυπνησεις πιστεψε με θα πεινασει κ θα ξυπνησει μόνο του το μωρό!!

βαρειά 4αωρο σε αυτη την ηλικία να μεινουνε χωρις φαγητό!

φυσικά μέχρι κ ενος χρονού μη σου πω θέλουν αρκετό υπνο στη διάρκεια της μέρας!!!

ήδη το προγραμμα σας ειναι πολυ καλό, κ μας έτσι ειναι κ ξυπνά μόνος του στις σωστές ώρες που τελικά τις καθόρισε μόνος του!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ μη βαράτε όλες μαζί!:)

Το καταλαβαίνω ότι δεν είναι καλό να την ξυπνάω.

Η μικρή όμως είναι από τα παιδιά που δεν είναι απαιτητικά στο θέμα του φαγητού, δηλ. μπορεί να περάσουν πολλές ώρες χωρίς να διαμαρτυρηθεί για φαγητό. Από την άλλη, αν πάω να την ταίσω πολύ νωρίς, επειδή τη θηλάζω πρώτα κι αυτό απαιτεί προσπάθεια, πολλές φορές κουράζεται και δε θέλει να φάει.

Έπειτα, όταν την άφηνα να κοιμάται όσο θέλει μέσα στη μέρα, το αποτέλεσμα ήταν να ξυπνά στις 4 τα ξημερώματα και να μου κάνει χαρούλες χωρίς να θέλει να φάει.

Οπότε τουλάχιστον το απόγευμα δε μου φαίνεται λογικό να την αφήνω να κοιμάται μέχρι τις 7, πως θα κοιμηθεί σε 2 ώρες ξανά μετά? Ίσως πρέπει να της φέρω πιο νωρίς το μεσημεριανό μήπως και ξυπνάει και πιο νωρίς το απόγευμα, τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμένα πάλι το πρόβλημά μου είναι ότι μέσα στη μέρα δεν κοιμάται πάνω από 2 ώρες συνολικά :-(:-(

Είναι 4 μηνών, βολικό μωρό γενικά... ο άντρας μου λέει νευρικό μάλλον (λόγω κάποιων κινήσεων που κάνει ώρες ώρες...)

Το βράδυ κοιμάται μετά από 2-3 ώρες προσπάθειας (τάισμα, κανάκεμα ξανά τάισμα ...). Η διάρκεια ύπνου το βράδυ 10 ώρες περίπου με 1 ή 2 διακοπές για θηλασμό (πέραν του δεκαώρου) και μέσα στη μέρα ύπνος με το σταγονόμετρο :-(:-( 2 ή 3 μισάωρα το πολύ

Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή πρέπει να ανησυχήσω. Ξέρω ότι τα βρέφη είναι δύσκολα στον ύπνο αλλά 12 ώρες στο 24ωρο για 4 μηνών μου φαίνεται λίγο. Μπορώ να κάνω κάτι για να τον βοηθήσω να κοιμάται περισσότερο μέσα στη μέρα;;

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ κοιμάται μετά από 2-3 ώρες προσπάθειας (τάισμα, κανάκεμα ξανά τάισμα ...). Η διάρκεια ύπνου το βράδυ 10 ώρες περίπου με 1 ή 2 διακοπές για θηλασμό (πέραν του δεκαώρου) και μέσα στη μέρα ύπνος με το σταγονόμετρο :-(:-( 2 ή 3 μισάωρα το πολύ

 

Και η δικιά μου κάνει ακριβώς τα ιδία , 10 ώρες ύπνο το βράδυ με δύο ξυπνήματα για θηλασμό και κανα δυο ώρες σύνολο μέσα στη μέρα. Εγώ αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να ρυθμίσω το βιολογικό της ρόλοι στο μεσημεριανό ύπνο…δηλ επίμονο νανούρισμα μετά το μεσημεριανό και ξανά νανούρισμα, με κάθε τρόπο, αν ξυπνήσει πριν το 2ωρο….Είναι τώρα 2-3 μέρες που το κάνει τελικά, αλλά έχει κάπως διαταραχθεί ο βραδινός της ύπνος…

Μα είναι δυνατόν να μην χρειάζεται πάνω από 12 ώρες ύπνο αυτό το παιδί? Εμένα αν με άφηνες, ειδικά μετά από τους τελευταίους μήνες θα κοιμόμουνα 15….:D

7GbDp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι να πω....τοσο μικρα δε παρεμβαινω με κανενα τροπο στο να τα ξυπνησω ή να τα κοιμισω οτνα θελω εγω....θελει να κοιμηθει θα κοιμηθει...δε θελει ε δε θα την πιεσω...εγω με το ζορι για υπνο δε θα παω....μπορει να εχω τραβηξει λιγο το να παμε γιαυπνο για να ταιριαξουν τα ωραρια με τη μεγαλη το μεσημερι...αλλα και παλι αυτο μεταβαλλεται γιατι κατα διαστηματα θυμαμαι και απο τη μεγαλη αλλαζουν μονα τους το προγραμμα ...οπως και με το φαγητο,....οταν πειναει την ταϊζω...δεν εχω ωραριο....θα φας τωρα και παλι τοτε...ασε το παιδι να σε οδηγησει...γιατι οσο μεγαλωνει αλλαζουν οι αναγκες καιτα προγραμματα τους και αυτο που της εχεις φτιαξει σε λιγο καιρο μπορει να μην την καλυπτει.....εμενα ποια 6 μηνων μου εχει κοψει απο μονη της τον απογευματινο υπνο και αρχιζει σιγα σιγα να κοιμαται περισσοτερο μεσημερι....αλλααπο μονη της...χωρις παρεμβαση.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τη δικιά μου το πρόβλημα είναι ότι και να θέλει, δεν μπορεί να κοιμηθεί …και όταν κοιμηθεί ξυπνάει πολύ εύκολα…τη βλέπεις ώρες ώρες, ειδικά τα απογεύματα αν δεν έχει κοιμηθεί καθόλου μέσα στη μέρα, που είναι μες τα νεύρα, δεν θέλει να παίξει, δεν σε κοιτάει δεν γελάει….

Υποτίθεται ότι ο ύπνος είναι πολύ σημαντικός για την αναπτύξει και σ`αυτή την ηλικία το φυσιολογικό θεωρείται 14-16 ώρες τη μέρα… Δεν νομίζω ότι η μικρή μου δεν χρειάζεται αυτές της ώρες ύπνου, απλά μου φαίνεται ότι θέλει βοήθεια για να τα καταφέρει…Το θέμα το βλέπω περίπου όπως το φαγητό, δεν με ενδιαφέρει να τη βάλω σε πρόγραμμα αλλά να τρώει και να κοιμάται αρκετά…

7GbDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου κάνει ακριβώς τα ιδία , 10 ώρες ύπνο το βράδυ με δύο ξυπνήματα για θηλασμό και κανα δυο ώρες σύνολο μέσα στη μέρα. Εγώ αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να ρυθμίσω το βιολογικό της ρόλοι στο μεσημεριανό ύπνο…δηλ επίμονο νανούρισμα μετά το μεσημεριανό και ξανά νανούρισμα, με κάθε τρόπο, αν ξυπνήσει πριν το 2ωρο….Είναι τώρα 2-3 μέρες που το κάνει τελικά, αλλά έχει κάπως διαταραχθεί ο βραδινός της ύπνος…

Μα είναι δυνατόν να μην χρειάζεται πάνω από 12 ώρες ύπνο αυτό το παιδί? Εμένα αν με άφηνες, ειδικά μετά από τους τελευταίους μήνες θα κοιμόμουνα 15….:D

 

 

ειναι πολλα...δεν ειναι στανταρ οτι πρεπει να κοιμαται 10-12-14 ωρες...αλλα παιδια ειναι του υπνου αλλα οχι.....αρχισουν δοντια μπορει να ζεσταινεται μπορει απλα να ειναι ετσι...μεγαλωνει....εχει τυχη η μικηρ μου για μια περιοδο δυο βδομαδων συνολικα να κοιμαται δεκα ωρες.....πριν βγαλει το δοντακι της....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

...αλλα παιδια ειναι του υπνου αλλα οχι...

 

Σ`αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, εμείς ακόμα από το μαιευτήριο δείξαμε ότι δεν είμαστε του ύπνου. Όλα τα άλλα μωράκια να κοιμούνται και η δικιά μου γαρίδα το μάτι και να κοιτάει.

Το θέμα είναι ότι παρόλο που δεν έχει όρεξη να κοιμηθεί (σχεδόν ποτέ) πάλι κουράζεται…τώρα πλέων που είναι λίγο μεγαλύτερη και η αντιδράσεις της διαφέρουν το καταλαβαίνω πιο εύκολα…

Και όσο περνάει η ώρα και δεν κοιμάται πέφτει σε υπερένταση και μετά δυσκολεύεται ακόμα περισσότερο….

Katerinakok το δικό σου το παιδάκι δεν έχει ένταση, ειδικά προς το απόγευμα βραδάκι?

7GbDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 4 μηνών και από 2 μηνών έπαψε να κοιμάται κατά τη διάρκεια της μέρας. Κοιμάται το πολύ 2 μισάωρα. Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν μπορεί να κοιμηθεί, κοιμάται σχετικά εύκολα στο κρεβατάκι της. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να 'διατηρήσει' τον ύπνο και ξυπνά πολύ γρήγορα. Έτσι φτάσαμε στο σημείο να κοιμόμαστε μόνο το βράδυ από τις 10 μέχρι τις 6 το πρωί με ένα διάλειμμα για φαγητό. Αν είμαστε τυχεροί μπορεί να ξανακοιμηθεί 7-9 το πρωί. Την υπόλοιπη μέρα το μάτι γαρίδα και από ενέργεια σκίζουμε! Έτσι κι εγώ το πήρα απόφαση ότι δεν είναι παιδί του ύπνου και δεν θα κοιμάται τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου οτι δε διαβασα καλα και οτι δεν την ξυπνας..?!η δικια μου το βραδυ κοιμαται 11 ωρες και μερικες μερες 12,ξυπναει δλδ 9 ή 10 χωρις διαλειμματα για φαγητο και αν ξυπνησω πριν απ αυτην σκεφτομαι χαζη εισαι?πεσε παλι για υπνο..την ημερα κοιμαται γυρω στο 5ωρο..το μονο προγραμμα που προσπαθω να της φτιαξω ειναι να τρωει ανα 3,5-4 ωρες γιατι αν ηταν στο χερι της θα ετρωγε 30 ml ανα μισαωρο..Ειναι πολυ μικρο γλυκια μου για να της βαλεις προγραμμα..προσαρμωσου στο δικο της..

Φιλικα

Ντανιελα και Ντανιελακι

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο το "προσαρμοσου στο προγραμμα του μωρου" το ειπαν και σε μενα κι αυτο κανω.βεβαια η δικια μου ουτε μηνα δεν εχει κλεισει ακομη αλλα ιδιως το θεμα υπνος δεν θα της το χαλαγα καθολου...οσο κοιμαται δεν την ενοχλω καθολου.

Οπως ειπε κι η Ντανιελα μονο στο φαγητο προσπαθω να κλεψω λιγο χρονο με πολυ κοπο γιατι αν ηταν στο χερι της θα ετρωγε συνεχεια κι αντε μετα να ηρεμησει το στομαχακι και οι γουλιες ανα 5λεπτο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τη δικιά μου το πρόβλημα είναι ότι και να θέλει, δεν μπορεί να κοιμηθεί …και όταν κοιμηθεί ξυπνάει πολύ εύκολα…τη βλέπεις ώρες ώρες, ειδικά τα απογεύματα αν δεν έχει κοιμηθεί καθόλου μέσα στη μέρα, που είναι μες τα νεύρα, δεν θέλει να παίξει, δεν σε κοιτάει δεν γελάει….

Υποτίθεται ότι ο ύπνος είναι πολύ σημαντικός για την αναπτύξει και σ`αυτή την ηλικία το φυσιολογικό θεωρείται 14-16 ώρες τη μέρα… Δεν νομίζω ότι η μικρή μου δεν χρειάζεται αυτές της ώρες ύπνου, απλά μου φαίνεται ότι θέλει βοήθεια για να τα καταφέρει…Το θέμα το βλέπω περίπου όπως το φαγητό, δεν με ενδιαφέρει να τη βάλω σε πρόγραμμα αλλά να τρώει και να κοιμάται αρκετά…

 

Λες και διαβάζω για το δικό μου παιδί . Κοιμάται το βράδυ 9-10 ώρες με 1 ή 2 ταίσματα στη χειρότερη και την ημέρα , αν και φαίνεται κουρασμένο και εκνευρισμένο απο την κουραση πολλές φορές , δεν κοιμάται . Είναι πιο εύκολο να την κοιμίσω το πρωί , αλλη μια ωρίτσα , δηλαδή 11 ώρες συνολικά περίπου . Επίσης ξυπνάει πολύ εύκολα . Με τον παραμικρό θόρυβο , πετάγεται , ειδικά την ημέρα . Οπότε ακόμα και να καταφέρω να την κοιμίσω , δεν διαρκεί πολύ .

Ασε που είναι και πολύ απαιτητική . Ευτυχώς την κρατάει και ο μπαμπάς της λιγάκι , αλλιώς .......

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάρει απόφαση….Ενώ το βραδύ μόλις έρθει η ώρα της είναι λες και έχει διακόπτη, μέσα στη μέρα θέλει νανούρισμα (μιλάμε για πολλαααά χιλιόμετρα)….

Αλλά από την άλλη είμαι και τυχερή γιατί το παιδάκι μου ,για τον ύπνο, δείχνει ιδιαίτερη προτίμηση στην στιβαρή αγκαλιά το μπαμπά της (και δεν έχει κι άδικο…) :wink:

7GbDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάρει απόφαση….Ενώ το βραδύ μόλις έρθει η ώρα της είναι λες και έχει διακόπτη, μέσα στη μέρα θέλει νανούρισμα (μιλάμε για πολλαααά χιλιόμετρα)….

Αλλά από την άλλη είμαι και τυχερή γιατί το παιδάκι μου ,για τον ύπνο, δείχνει ιδιαίτερη προτίμηση στην στιβαρή αγκαλιά το μπαμπά της (και δεν έχει κι άδικο…) :wink:

 

Και εμένα περίπου το ίδιο . Μόνο που δεν δείχνει προτίμηση στο μπαμπά .......

Πιστεύω οτι οφείλετε στον χαρακτήρα της . Είναι μωράκι που το τραβάνε πολύ τα γύρω ερεθίσματα και γιαυτο δυσκολεύεται να κοιμηθεί μέσα στην ημέρα , πιστεύω . Το συνδυάζω με το γεγονός , οτι με τον παραμικρό ήχο πετάγεται και επίσης της αρεσει πολύ να κοιτάει γυρω γυρω .

Ο μπαμπάς βέβαια πιστεύει οτι εγω την καλόμαθα με αγκαλιές ....... αλλα δεν νομίζω ........

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 4 μηνών και από 2 μηνών έπαψε να κοιμάται κατά τη διάρκεια της μέρας. Κοιμάται το πολύ 2 μισάωρα. Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν μπορεί να κοιμηθεί, κοιμάται σχετικά εύκολα στο κρεβατάκι της. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να 'διατηρήσει' τον ύπνο και ξυπνά πολύ γρήγορα. Έτσι φτάσαμε στο σημείο να κοιμόμαστε μόνο το βράδυ από τις 10 μέχρι τις 6 το πρωί με ένα διάλειμμα για φαγητό. Αν είμαστε τυχεροί μπορεί να ξανακοιμηθεί 7-9 το πρωί. Την υπόλοιπη μέρα το μάτι γαρίδα και από ενέργεια σκίζουμε! Έτσι κι εγώ το πήρα απόφαση ότι δεν είναι παιδί του ύπνου και δεν θα κοιμάται τη μέρα.

 

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις ό,τι βιβλίο βρεις σχετικά με τον ύπνο των μωρών και των νηπίων. Άσχετα από το ποια μέθοδο προτείνει το κάθε βιβλίο για να "μάθεις" το παιδί σου να κοιμάται, όλοι οι συγγραφείς συμφωνούν για το ότι πρέπει να "βοηθήσουμε" τα παιδιά να κοιμηθούν όσο περισσότερο γίνεται. Κατά τη γνώμη μου, η μικρή σου κοιμάται πάρα πολύ λίγο και δε θα έπρεπε να αρκεστείς στην παραδοχή ότι "δεν είναι παιδί του ύπνου". Κάνε μια έρευνα για να το δεις κι εσύ και ψάξε τρόπους να τη βοηθήσεις να κοιμάται.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις ό,τι βιβλίο βρεις σχετικά με τον ύπνο των μωρών και των νηπίων. Άσχετα από το ποια μέθοδο προτείνει το κάθε βιβλίο για να "μάθεις" το παιδί σου να κοιμάται, όλοι οι συγγραφείς συμφωνούν για το ότι πρέπει να "βοηθήσουμε" τα παιδιά να κοιμηθούν όσο περισσότερο γίνεται. Κατά τη γνώμη μου, η μικρή σου κοιμάται πάρα πολύ λίγο και δε θα έπρεπε να αρκεστείς στην παραδοχή ότι "δεν είναι παιδί του ύπνου". Κάνε μια έρευνα για να το δεις κι εσύ και ψάξε τρόπους να τη βοηθήσεις να κοιμάται.

 

Έχω ήδη αγοράσει 2 βιβλία, έχω δοκιμάσει αρκετά από αυτά που προτείνουν (σκοτείνιασμα δωματίου, μουσική, ξαπλωτός θηλασμός, μπανάκι όπως και το βράδυ), χωρίς αποτέλεσμα. Θέλω πολύ να την βοηθήσω να κοιμάται, αλλά δεν βρήκα ακόμα τον τρόπο. Η ίδια δείχνει να ξεκουράζεται με τους 1-2 μισάωρους ύπνους της ημέρας.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα περίπου το ίδιο . Μόνο που δεν δείχνει προτίμηση στο μπαμπά .......

Πιστεύω οτι οφείλετε στον χαρακτήρα της . Είναι μωράκι που το τραβάνε πολύ τα γύρω ερεθίσματα και γιαυτο δυσκολεύεται να κοιμηθεί μέσα στην ημέρα , πιστεύω . Το συνδυάζω με το γεγονός , οτι με τον παραμικρό ήχο πετάγεται και επίσης της αρεσει πολύ να κοιτάει γυρω γυρω .

Ο μπαμπάς βέβαια πιστεύει οτι εγω την καλόμαθα με αγκαλιές ....... αλλα δεν νομίζω ........

 

Τι να σου πω βρε κοπέλα μου, μπορεί και να έχει δίκιο ο μπαμπάς σας…Εγώ προσωπικά το παιδάκι μου το καλομαθαίνω συνειδητά… προτιμώ να κάνω 5 χιλιόμετρα πάνω- κάτω στο σαλόνι πάρα να την αφήσω να κοιμηθεί μες στα κλάματα. Γενικά κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να μην κλαίει….

Αλλά πέρα από αυτό, πες και το βράδυ, κάνει το μπάνιο της, τρώει, έχει χαλαρώσει κάπως, τη βάζεις στη κούνια κλαίει λίγο, κοιμάται… Τη μέρα όμως αν είναι μες τη τσίτα, που καλά καλά δεν ξέρει ούτε η ίδια τη της φταίει, πώς θα κοιμηθεί χωρίς βοήθεια που λέει και η katerina2 ?

Όσο για αυτό που λες για το χαρακτήρα της και εγώ εκεί το αποδίδω…σαν να παλεύει τον ύπνο βρε παιδί μου, ειδικά αν έχει παρέα, αν παίζει, όταν περνάει καλά γενικά…

7GbDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στη δικιά μου ούτε μπάνιο δεν της κάνουμε το βράδυ . Το μπάνιο της γίνεται το πρωί , όποτε μας βολέψει . Και αυτό γιατί το βράδυ ο μπαμπάς της γυρνάει 22.30 σπίτι και επομένως την κοιμίζω μόνη μου . Τρώει και απο τα δύο στήθη και την αφήνω να πιπιλίσει μέχρι να κοιμιθεί . Αν τώρα ξυπνήσει απο θόρυβο , γιατί με το παραμικρό πετάγεται , τοτε την παίρνω και αγκαλίτσα για να την κοιμίσω .

Την ημέρα είναι το δύσκολο ......... αλλα τώρα τελευταία καταφέρνω να την κοιμίσω λίγο το πρωί , αφού κάνει τα κακά της ( γιατί το βράδυ κάνει μόνο τσίσα και τα κακά τα κάνει το πρωί )

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα

Διάβασα τώρα τα μηνύματά σας κι επανέρχομαι.

stefi_annimammy συμφωνώ μαζί σου για τις 14-16 ώρεςύπνου σε αυτήν την ηλικία. Κάπου είχα διαβάσει για 10 ώρες το βράδυ και 5 ώρες μέσα στη μέρα αλλά...

Όπως είπες κι εσύ έχει ένταση το βράδυ και δυσκολεύεται να κοιμηθεί (γι'αυτό και ξυπνάμε 1 και 2 φορές μέχρι να μας πάρει για τα καλά ο ύπνος)

Το πρόβλημά μου δεν είναι όμως το βράδυ (ακόμα κι αν χρειαστεί κανά δίωρο για να τον πάρει ο ύπνος θα κοιμηθεί το δεκάωρό του). Το πρόβλημα είναι πως να τον κάνω να κοιμάται περισσότερο μέσα στη μέρα.

Η αλήθεια είναι ότι τα ερεθίσματα είναι πολλά, υπάρχει περισσότερη φασαρία (η μόνωση δεν είναι και από τα top του σπιτιού :-(:sad:), το σπίτι είναι μικρό κι εγώ δεν διαθέτω πάντα τόσο χρόνο όσο το βράδυ για να τον κοιμίσω.

Έχω παρατηρήσει επίσης ότι κανά δυο φορές που κοιμηθήκαμε μεσημέρι μαζί κοιμήθηκε 2 ώρες σερί έχοντας κάνει και τα 2 μισάωρα μόνος του :?:?

Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως κάποιες φορές του λείπει η παρέα :?: , η ασφάλεια να πω :?: και γι'αυτό ίσως ξυπνάει πιο εύκολα τη μέρα.

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...