Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τριχοφυια σε κοριτσακι 1 ετους?


Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Η μικρή μου έχει από τη γέννηση της μέχρι τώρα κατάμαυρες τρίχες στις γάμπες αλλά και σε όλο το σώμα (πλάτη κάποιες, λίγο ώμους, μέτωπο). Θα πέσουν κάποια στιγμή ή θα γίνει λυκανθρωπάκι? Βλέπω όλα τα άλλα παιδάκια που είναι με λεία καθαρά ποδαράκια και αναρωτιέμαι μήπως η δικιά μου έχει κάποιο πρόβλημα. Και να πω ότι είναι κάποιος από εμάς τόσο τριχωτός ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κατα αρχην δεν μας λες ΄ποσο ειναι η ηλικια της κορουλας σου.εαν ειναι λιγων μηνων μπορει και να ειναι φυσιολογικο και λεω μπορει γιατι συνηθως εχουν χνουδακι και οχι τριχες κανονικα.μπορεις να ρωτησεις τον παιδιατρο σας μηπως σας δωσει τιποτα εξετασεις αν συνεχιστει αυτο βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα γιατί το λέει στο τικερ. Εϊναι 18,5 μηνών. Η παιδίατρος δε θεωρεί ότι είναι παθολογικά πολλές οι τρίχες ώστε να κάνουμε εξετάσεις. Θα είναι τριχωτή μου λέει αδιάφορα. Τώρα οι παιδίατροι δεν τις νιώθουν τόσο αυτές τις ανησυχίες. Εγώ όμως βλέπω ότι είναι μαύρες οι τρίχες και μακριές στα πόδια. Ούτε τα αγοράκια έχουν τέτοιες. Είχε καμιά σας τέτοια εμπειρία ... να είναι το παιδί με τρίχα από μικρό???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Βερα!!!Οταν γεννησα την κορουλα μου ηταν οντως σαν λυκανθρωπακι το κουτελακι της δεν το εβλεπες γιατι απο εκει ξεκινουσε και εχει μαλλακια!!!!Και βεβαια,ολη η πλατουλα της,στους ομους,στις γαμπες,στο κολαρακο,μεχρι και ξερεται που...και εκει ειχε!!!!!!!!Ο γιατρος μου ειχε πει οτι θα φυγουν η περισοτερες,Μεχρι 2χρονων ειχε καθαρησει το κουτελακι της και στους ομους της!!!τωρα στα ποδαριακια,στην πλατουλα,στο κολαρακο εχουν φιγει ακρετα αλλα φαινεται οχι εντονα!!!Και Εμεις δεν εχουμε στην οικογενεια καποιον τοσο τριχωτο αλλα η μικρουλα μας βγηκε!!!Μην στεναχωριεσαι,καλα να ειναι και ολα τα αλλα φτιαχνονται!!!!!:-D:grin::-D:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εντάξει στα πόδια πάει καλά ... στην πλάτη όμως? Πώς να μη στεναχωριέμαι? Έχεις δει γυναίκα με τρίχες στην πλάτη? Το έψαξες ποτέ ορμονικά? Από ανάπτυξη είναι καλά?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο εντονες πια και μετα χρονια θα εξανθενησουν κιαλο...!!Δεν ειναι κατι παθητηκο η κατι ορμονικο...το εχω ψαξει γιατι ειχα σαν εσενα μεγαλη ανησηχια...τωρα που κοντευει 6 χρονων εχω δει διαφορα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω οταν γεννηθηκα ημουν μαιμουδακι (μου εχει πει η μαμα μου)...

Σταδιακα μειωθηκαν οι τριχες και γυρω στα 3-4 επαψα εντελως να ειμαι μαιμουδακι... (Μολις την πηρα τηλεφωνο τη γυναικα και αναρωτιοταν τί μου ηρθε παλι):lol:

 

Τωρα ειμαι φυσιολογικη... νομιζω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχουν Αρεωση και θα Αρεωνουν φυσολογικα οπως μεγαλονει το παιδι...Της Εχω Πει να μην ακουει κανεναν γιατι το σχολειο ειναι δυσχολο...Το παιδι περνει δυναμη μεγαλη απο σενα οταν εσυ το δυναμονεις συνεχεια δεν φοβαται και δεν στεναχωριεται για τιποτα!!!!!Και εγω δεν θελω να της δημιουργησω κομπλεξ η στεναχωρια μεγαλη για λιγες τριχες...Και βεβαια δεν με απασχολη την λενε η αλλη οταν θα φτασει στην εφηβια...Βλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι νωρίτερα δε γεννήθηκε. Ultrogestan έπαιρνα μέχρι τον τέταρτο μήνα και ήταν βλάκας ο γιατρός μου γιατί κανονικά δεν τα χρειαζόμουν. Αλλά πάρα πολλές γνωστές μου έπαιρναν και δεν έγιναν τριχωτά τα παιδιά τους. Επίσης λένε ότι μπορεί να γεννηθούν τριχωτά λόγω Ultrogestan αλλά είναι παροδικό, φεύγουν μετά.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δεν πρέπει να δημιουργήσω κόμπλεξ στο παιδί αλλά πρέπει πρώτα να το ξεπεράσω εγώ για να μην του το μεταδώσω. Κι εγώ δε λέω να το ξεπεράσω γιατί όλοι μου το λένε τώρα που είναι καλοκαίρι: " Πολλές τριχούλες έχει!"

Στα πόδια εντομεταξύ θα κάνουμε και μία φωτόλυση ή θα ξυριστούμε εν πασει περιπτώσει. Στην πλάτη?

 

Jena εσύ είχες τις τρίχες μέχρι 3ων και μετά πέσανε??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

και γω επαιρνα utrogestan, αλλα δεν εχει τριχουλες...

αφου ανησυχεις, θα σου προτινα να το ψαξεις κατ αρχην στο ιντερνετ (εγω ψαχνω μονιμως ολα τα ιατρικα!!! χεχεχεχεχεεχ) και πες στο γιατρο σου 'οκ εσυ μπορει να μην ανησυχεις, εγω το χω εννοια... πες μου που μπορει να οφειλεται...'

 

αν ειναι ορμονικο, καλο ειναι να το ξερεις νωρις.. και μενα δε μου φαινεται κατι σοβαρο, αλλα δε θα σου πω ψεμματα, και γω θα το εψαχνα...

Link to comment
Share on other sites

Βερα, ναι καπου στα 3 λεει η μαμα μου οτι ειχαν πεσει... Ισως απλα μεγαλωνοντας το κορμακι να αραιωνουν και να μη δειχνουν...

Δεν μπορω να καταλαβω σε τι βαθμο ειναι η τριχοφυια που λες... μηπως εισαι υπερβολικη? Παντως συμφωνω οτι αφου σε απασχολει πρεπει να το ψαξεις....

Link to comment
Share on other sites

ισως ο καταλληλος γιατρος γι αυτο δεν ειναι ο δερματολογος, αλλά ο ενδοκρινολογος-παιδιατρος. εγώ εκεί θα απευθυνομουν..

 

γυναικιες με τριχες στην πλατη έχω δει πάρα πολλές ειναι συνήθως πολύ μελαχρινές. το κοριτσσακι σου ειναι μελαχρινό;

ο,τι και να ειναι πάντως, σιγουρα ειτε θα το αντιμετωπισετε φαρμακευτικά ειτε θα φυγει μονο του, να μην σε ανχωνει. :)

Link to comment
Share on other sites

μπα ... δεν είμαι υπερβολική. Αφού όσοι τη βλέπουν το σχολιάζουν. Απλά η γιατρός μου είπε ότι δεν είναι παθολογική η τρίχα σε σημείο δλδ να ανησυχώ. (Μάλλον έχουν δει χειρότερα τα μάτια της)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Χτές πήγαμε στην παιδίατρο για εμβόλιο και της ξαναείπα για τις τρίχες. Μου είπε ότι δεν την ανησυχούν και δε θέλει να ταλαιπωρήσει τώρα το παιδάκι με εξετάσεις. Θα το παρακολουθήσουμε μέχρι τα Χριστούγεννα και βλέπουμε μου είπε.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά θεωρώ ότι όταν κάποια στιγμή στο μέλλον αποφασίσεις για αποτρίχωση να προτιμήσεις φωτόλυση και όχι ξύρισμα. με την φωτόλυση τα αποτελέσματα είναι πιο σταθερά, υπάρχει σημαντική βελτίωση και αραίωση με την πάροδο του χρόνου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...