Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ορμονολογικός έλεγχος, εσεις τι λετε help!


rita_mavro

Recommended Posts

Γεία σας κορίτσια.... είμαι 29 και πριν απο 1 χρόνο σταμάτησα αντισυληπτικά μετα απο 6 χρόνια ληψης περίπου. Μετα τη διακοπή των χαπιών η περίοδος ηταν πααααρα πολύ χάλια... :-( πότε αργουσε κανενα μήνα, πότε ερχοταν μετα απο άλλα χάπια που μου έδινε ο γιατρός ποτε εμφανιζόταν λιγο καφε 3-4 μέρες και μετα τίποτα. μελίγα λόγια ΚΛΑΨΤΑ. Εχθές το πρωι πήγα και έδωσα αίμα για να δουμε τι γίνεται.αυριο θα πάρω τις απαντήσεις (δεν είχαν βγει όλες σημερα) η μικροβιολόγος μου είπε απο το τηλεφωνο πως οι Τ3 και Τ4 ειναι ΟΚ αλλά έχω αρκετή τεστοστερόνη.....:-( φοβάμαι πως οι κυστες επανήλθαν :cry: τι λέτε να συμβαίνει; έχω απίστευτο άγχος. την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού για ενδοκολπικό αλλά μέχρι τότε.....

Λέτε να φταίει το άγχος μου; μήπως έχω κατι άλλο χειρότερο απο κύστες ; :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα γλυκια μου εγω εχω πολυκυστικεσ και επαιρνα αντυσσυλιπτικα ναι ο κυκλοσ μου δεν σταθεροποιηθηκε με αυτα αλλα μολισ δεν εδωσα σημασια και ηρεμησα και δεν ασχολιομουνα πια σταθερωοιηθηκε...αλλα ο μονοσ που μπορει να στο πει αυτο με βεβαιωτητα ειναι ο γιατροσ σου η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη εμεισ δεν ειμαστε γιατροι προσπαθησε παντωσ να αποβαλλεισ το αγχοσ σου..ευχομαι οτι καλυτερο

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ, φυσικά και θα πάω στο γιατρό μόλις θα έχω όλλες τις εξετάσεις στα χέρια μου. το περίεργο είναι πως πριν 3-4 μέρες δεν είχα καθόλου άγχος, απο τη στιγμή όμως που έδωσα αίμα... δεν μπορώ να μη το σκέφτομαι.

Αν είναι όλα καλα θα ξέρω πως είναι στο μυαλό μου και νομίζω πως θα είμαι πιο ήρεμη.

Link to comment
Share on other sites

Rita mavro απ'όσο ξέρω οι πολυκυστικες συχνά συνδέονται με το σύνδρομο αντίστασης στην ινσουλίνη όπως και με αυξημένο βάρος σώματος...Καλο θα ήταν να επισκεφτείς έναν ενδοκρινολόγο να σε κατευθύνει...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει πολυκυστικές ωοθήκες και συγκεκριμένα σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.Κι γω μια από τα ίδια.Παιρνω gynofen κ μολις τα σταματαω περιοδος γιοκ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

και εγω gynofen έπερνα και μου είχε πει ο γιατρος πως οι κυστες εχουν φυγει:confused:

σημερα πηρα και τις υπόλοιπες εξετάσεις

dhea 7,6 φτ.1,3-9.8

dhea-s 3,17 φτ 0,65-4,8

αντιθυροειδικα ΑΝΤΙ Μ 23IU/ML ΦΤ<60IU/ML

 

Δ4-ανδροστενεδιονη 7.40 ng/ml φτ 0,2 - 3,3 ng/ml

ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ Ε2 260 pg/ml φτ 12.0-500 ανάλογα με τη φάση που είσαι.

 

προγεστερόνη PRG 21,6 ΦΤ 0,14 - 1,5 ΠΑΡΑΓ.ΦΑΣΗ// 2.5-29 ΕΚΚΡΙΤΙΚΗ ΦΑΣΗ

FSH 1,89MIU/ML

 

LH 8,85 MIU

 

PRL 14,1

 

 

Tην Τριτη έχω ραντεβου για ενδοκολπικό και μετα βουρ για το γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Και τι μπορείς να κάνεις για να μη σε ταλαιπωρούν.Μπορείς να τακτοποιήσεις τον κύκλο σου χωρίς αντισυλιπτικά ώστε να καταφέρεις με φυσικό τρόπο να μείνεις έγκυος ή πρέπει να το πάρεις απόφαση πως θα μπεις σε περιπέτειες (σπερματεγχύσεις- εξωσωματικές κλπ) ;:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Rita mavro απ'όσο ξέρω οι πολυκυστικες συχνά συνδέονται με το σύνδρομο αντίστασης στην ινσουλίνη όπως και με αυξημένο βάρος σώματος...Καλο θα ήταν να επισκεφτείς έναν ενδοκρινολόγο να σε κατευθύνει...

 

 

Πρόβλημα βάρους δεν έχω κανενα. ειμαι 1,65 , 52 κιλα σταθερα εδω και καποια χρονια το πολυ πολυ να παρω 1 κιλο να χασω ενα. Πρίξιμο δεν εχω τριχες... οπως παντα τιποτα περισσότερο απο οσο ειχα παντα. ουτε ενοχλησεις ουτε πονους, ουτε νευρα, τίποτα.... ειμαι στα καλήτερά μου απλα δεν εχω περιοδο. Ουτε ενοχλησεις στο σεξ.:oops:

νιωθω λες και δινω πανελλαδικες:? μονο αγωνια εχω για τα αποτελέσματα όλων των εξετάσεων . ουφ!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τιποτα πιστευω και εγω ειχα κανει εξετασεισ και για τον θυροειδη τ3 τ4 και sh καπωσ ετσι νομιζω λεγοτανε...και το αποτελεσμα??λογω αγχουσ ητανε ολα και οι εξετασεισ πεντακαθαρεσ...ευχομαι η περιπτωση σου να μοιαζει με την δικη μου και να προσπαθησεισ να ηρεμησεισ και να σου ερθουνε ολα οπωσ τα επιθυμεισ.

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι γω λεπτή είμαι,χωρις ακμη και τριχοφυια.Οταν σταματησω τα χαπια δεν εχω περιοδο,οποτε παιρνω αντισυλληπτικα εδω κ αρκετα χρονια με μικρα διαλειμματα.Αν εχεις πολυκσυτικες δεν σημαινει οτι δεν θα μεινεις φυσιολογικα εγκυος,μην το σκεφτεσαι αυτο.Στειλε μου μηνυμα να τα πουμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...