Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

18 μηνών: Ξαφνική μεταστροφή στο θέμα του ύπνου..Και τώρα;;


marilou01

Recommended Posts

τα ίδια έπαθε και η μικρή μου 18 μηνών. ενώ κοιμόταν μόνη της ξαφνικά μετά το γάλα άρχισε να ουρλιάζει, να κλαίει, να φωνάζει σπαρακτικά ''μαμα'' κλπ κλπ. ευτυχως δεν εκανε εμετο. στην αρχή την πήρα με το καλό μετά όμως τα πήρα η μάνα..... (α δεν ήθελε τον μπαμπα της) και μια νύχτα της μίλησα π. αυστηρα, αφού κοντεψα να βάλω τα γέλια........ κάγκελο η μικρή. ακούνητη σας λέω. κοιμήθηκε χωρίς να ακούσω κιχ και χωρίς να κουνηθεί. της εξήγησα οτι η μαμα ειναι π. κουρασμένη και θέλει και εκείνη να κοιμηθεί, ότι ειναι π. αργα και το ρολόι λέει ότι ειναι ωρα για υπνο και πανω που πήγε να βγαλει λυγμο της ξαναμίλησα αυστηρα..... εντωμεταξύ μπήκε και ο σκύλος μέσα και τα ακουσε και αυτος και ετσι καταφερα και κοιμηθηκε....... σας λεω π. αυστηρα...... και απο τοτε σιγα σιγα επανηλθε και αμα ξανααρχιζει παλι με το που της μιλαω αυστηρα με καταλαβαινει!!!!!! βεβαια τωρα θελει να πινει το γαλα στον καναπε διπλα μου και μετα να μπαινει στην κουνια αλλα δεν πειραζει. γυρω στις 2 εβδομαδες κρατησε η ταραχη.

νομιζω οτι επειδη τα καταλαβαινουν ολα μα ολα (ειναι 20 μηνων πια) χρειαζεται ο αυστηρος τονος γιατι πραγματικα μερικες φορες δεν αντεχω. ειμαι τοσο κουρασμενη που θελω και εγω να κοιμηθω.....

εντωμεταξυ το καγκελο ακομα το εχουμε και θα το εχουμε μεχρι να το βαρεθει εκεινη γιατι προχθες ενω κοιμοταν στο κρεβατι μας το μεσημερι σηκωθηκε και ηρθε αθορυβα στην κουζινα και κοντεψα να πεθανω απο την τρομαρα .......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να διευκρινησω για το καγκελο - πορτα που εβαλα οτι την ημερα το μαγκωνω με κατι και ειναι συνεχεια ανοιχτο για να μπαινοβγαινει ο μικρος. το πορτακι κλεινει το βραδυ μολις κοιμαται

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθουσα και εγω. βεβαια σε μας συνετελεσε θεωρω και η μετακομιση.

μεχρι 16,5 μηνων κοιμοταν ωραιοτατα στο κρεβατι του, μονος του, μετα το βραδινο γαλα μια χαρα. ηταν στο ιδιο δωματιο με μας λογω ελλειψης χωρου, αλλα ηταν δικο του ουσιαστικα το δωματιο. εμεις πηγαιναμε σαν τους κλεφτες να μη τον ξυπνησουμε.

ανεβηκαμε θεσσαλονικη, εγω και το μωρο, ενα μηνα μειναμε στο φοιτητικο το σπιτι με τον αδεφο μου και τη μανα μου και ηρθε η καταστροφη. εμαθε να κοιμαται μαζι μου στο κρεβατι, τον εβαζα στο παρκο και ουρλιαζε, πεταγοταν απο μεσα και η μανα μου μη κλαψει το μωρο κτλ κτλ κτλ...

ηρθαμε στο δικο μας σπιτι, μια αρρωσταιανει και φοβομαστε να τον βαλουμε μονο του στο δωματιο του μια τον βαζουμε και ουρλιαζει, μια ξυπναει τη νυχτα και ουρλιαζει. αποτελεσμα; κοιμαται μαζι μας. και αυτο εχει τραβηξει σε μακρος και δεν ξερω πώς κοβεται. πρπει να τον αφησω να κλαιει αλλα λυπαμαι και την οικοδομη. μερικα βραδια τον αφησα αλλα δεν ειδα και καμια βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

και εγω σκεφτηκα να φερω το φοιτητικο μου το κρεβατι στο παιδικο δωματιο, να αλλαξουμε στρωμα και να κοιμαται εκει πλεον.

κανονικα ποτε τα μεταφερουμε απο την κουνια στο κρεβατι; δεν εινια λιγο μικρα ακομα; ελεγα να παει 2 και κατι, να βαλω το μπεμπη στην κουνια και τον μεγαλο σε κρεβατι, αλλα μηπως να το κανω απο τωρα πριν γεννηθει το αλλο μωρο;

 

γενικως εχω προβληματιστει παρα πολυ με το θεμα του υπνου γιατι μεχρι τωρα δεν ειχαμε κανενα απολυτως προβλημα

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να τον μεταφερεις πριν γεννηθει το μικρο για να μην γινει μετα και νιωσει οτι του παιρνει την θεση

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πραγματικα κοριτσι μου πρεπει να οπλιστεις με πολυυυυυ υπομονη! εγω την αφηνα να κλαιει για να ξερει οτι δεν θα περασει το δικο της (μου το ειχε συστησει και ο παιδιατρος) φυσικα κρατουσαμε ο ενας τον αλλο με τον αντρα μου για να αντεξουμε να μην την παρουμε αγκαλια, αλλα σωθηκαμε!!!

 

Χελωνίτσα, έτσι όπως τα λες είναι..Να οπλιστούμε με υπομονή και να κρατάμε ο ένας το χέρι του άλλου. Ο παιδίατρος μου είπε "είναι η πρώτη μάχη που θα δώσετε σαν γονείς". Και πραγματικά με εντυπωσιάζει που όλοι οι παιδίατροι λένε ακριβώς τα ίδια στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν θέλω να μεγαλώσω ένα παιδί ανεξέλεγκτο...:(

 

Αχ κοριτσια εμενα ειναι 9 μηνων περιπου κ ακομα ξυπναει......φανταζομαι οτι αυτο θα κρατησει πολυ......2 φορες μεχρι σημερα απο τοτε που γεννηθηκε κοιμηθηκε συνεχομενα.....αλλα μεχρι σημερα ξυπναει,αφηστε που μεχρι να βγαλουμε το πρωτο δοντακι,περασαμε μια εβδομαδα ταλαιπωριας.......ξυπναει να φαει,αν δν ειναι η ωρα του,του δινω τσαι....ξερω πως οταν φτασει και στην ηλικια των δικων σας ζουζουνιων παλι ετσι θα ειναι....

 

Ria μου, το δικό σου είναι αρκετά μωρό ακόμα και είναι φυσιολογικό να ξυπνάει μέσα στη νύχτα..Μην αγχώνεσαι από τώρα! :)

 

νομιζω οτι επειδη τα καταλαβαινουν ολα μα ολα (ειναι 20 μηνων πια) χρειαζεται ο αυστηρος τονος γιατι πραγματικα μερικες φορες δεν αντεχω. ειμαι τοσο κουρασμενη που θελω και εγω να κοιμηθω.....

 

Tsamar εσάς δηλαδή δύο μήνες κράτησε αυτό ή από την αρχή που της αγρίεψες συμβιβάστηκε; Εχω προσπαθήσει κι εγώ με το άγριο, αλλά δεν ακούγομαι, η φωνή μου χάνεται από τα ντεσιμπέλ του κλάματος :rolleyes:

 

κανονικα ποτε τα μεταφερουμε απο την κουνια στο κρεβατι; δεν εινια λιγο μικρα ακομα;

 

kourkoumpini, θεωρητικά από 18 μηνών περίπου που αρχίζουν τις μεγάλες ταρζανιές και πηδάνε τα κάγκελα, πρέπει να τα βγάλεις ή να αλλάξεις κρεβάτι. Από λίγο που το έψαξα όμως, λένε ότι καλύτερα είναι να μείνει τουλάχιστον μέχρι τα 2 το παιδί στην κούνια με τα κάγκελα για να μην τριγυρνάει τη νύχτα και δεν το πάρουμε χαμπάρι. Μάλιστα κυκλοφορεί και στο εμπόριο ένα δίχτυ που το προσαρμόζεις πάνω από την κούνια με βέλκρο (σαν σκεπή φαντάσου) για να μην μπορεί να βγει. Καλά όλα αυτά...στην κούνια πώς τον βάζεις!;! :rolleyes::rolleyes:

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

ασε τρωμε πακετο. τωρα ετσι οπως εχει εξελιχθει η κατασταση τον κοιμιζουμε στο κρεβατι μας και μετα τον μεταφερουμε η στο παρκο η στη κουνια. αλλες φορες ξυπναει ενδιαμεσα (2-3 τη νυχτα) οποτε κοιμαται μαζι μας ή ξυπναει 6-7 το πρωι οποτε κοιμαται το υπολοιπο μαζι μας. τωρα που ηταν αρρωστος τον κρατησαμε στο δικο μας κρεβατι μην κανει εμετο η σπασμο με τον πυρετο και δεν το παρουμε χαμπαρι.

 

εμενα ξηλωσε και την κουνουπιερα. αμα βαλω τετοια πραγματα πανω απο την κουνια ουτε θα κατσει ουτε θα επιζησουνε και αυτα

Link to comment
Share on other sites

kourkoumpini εσύ έχεις μεγαλύτερο πακέτο γιατί ο μικρός σου έχει και να συνηθίσει το νέο του σπίτι εκτός των άλλων, αλλά και ένα αδελφάκι που έρχεται! Καλή δύναμη σου εύχομαι κοριτσάκι :)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τα προηγούμενα δυο βραδυα κοιμηθηκαμε αρκετά καλά. Είπα στη μαμά μου να μην ανακατευτεί, την πήγα στην κούνια της κι όταν ξεκίνησε την γκρίνια και τα κλάματα απλως της ειπα ότι ειναι ώρα για νάνι και ξάπλωσα κι εγώ στο δικό μου κρεβάτι. Με κοιταξε η μικρή, κατάλαβε προφανώς ότι όόόλοι στο σπίτι κάνουμε νάνι και τσουπ κοιμήθηκε. Το πρώτο βραδυ έκλαψε φύρω στα 2 λεπτά, χθες ούτε 5 δευτερολεπτα. Φυσικά μόλις ξάπλωνε εγώ σηκώθηκα και έφυγα από το δωμάτιο.

Marilou είπα για τον μπαμπά της γιατί τον αποζητάει συνέχεια. Αυτες τις μέρες θα πάμε να τον δούμε και θα δω τι αλλαγες θα έχουμε πάλι στον υπνο.

 

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια, ήθελα να γράψω νωρίτερα αλλά σέρνομαι..Αύριο θα κάνω μερικές αλλαγές στο δωμάτιο του μικρού. Θα φέρω ένα καναπέ-κρεβάτι από το πατρικό μου και θα τον βάλω στο δωμάτιό του. Άντε και ο Θεός βοηθός! :)

 

Αν δεν δω βελτίωση και με αυτό, θα πάρουμε κανονικό κρεβάτι. Απλά θέλω πρώτα να εξαντλήσω τις δυνατότητες πριν κάνουμε άλλο ένα έξοδο.

Το πρόγραμμά του εν τω μεταξύ, πάει από το κακό στο χειρότερο, τα μάτια του έχουν κάνει μαύρους κύκλους. Μερικά βράδυα πάει και 1 η ώρα για να κοιμηθεί, τον παίρνει ο ύπνος νωρίς το μεσημέρι χωρίς να έχει φάει μεσημεριανό, μπορεί να κοιμάται και 3 ώρες σερί. Δεν ξυπνάει με τίποτα, λογικό είναι με τόση κούραση..Όλα έχουν ανατραπεί, δεν ξέρω τι μου γίνεται..Εργάζομαι και από το σπίτι, οπότε έχει πάει πίσω η δουλειά με αυτή την αναστάτωση, αφήστε τα..

 

Καλή μας επιτυχία λοιπόν, καλή δύναμη σε όλες μας! :)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

καλο κουραγιο βρε κοριτσι.

 

εγω προς το παρον (επειδη εινια ακριβως τοσες οι αλλαγες στο δικο μου μωρο) φοβαμαι να τον πιεσω πολυ.

 

αλλα βλεπω τις τελευταιες μερες οτι αρχισε να κοιμαται νωριτερα, 8:30-9 και οτι και το πρωι αρχισε να κοιμαται λιγο περισσοτερο. που θα παει, θα παει και στο κρεβατι του. το σκεφτομαστε και εμεις να φερουμε το δικο μου το κρεβατι και να παρουμε στρωμα και καγκελο.

 

πες μας αμα πετυχει το "κολπο" με τον καναπε

Link to comment
Share on other sites

εγω προς το παρον (επειδη εινια ακριβως τοσες οι αλλαγες στο δικο μου μωρο) φοβαμαι να τον πιεσω πολυ.

 

Κι εγώ φοβάμαι.. Το έγραψα και πιο πάνω, μου κάνει τρομερή εντύπωση πού όλοι οι παιδίατροι είναι κάθετοι στο να κοιμάται το παιδί στο κρεβάτι των γονιών του και όλοι λένε να ακολουθήσουμε τη μέθοδο "cry it out" (να τα αφήνουμε να κλαίνε δηλαδή). Το ένστικτό μου όμως μου λέει ότι δεν είναι σωστό αυτό και δεν μπορώ να το κάνω! Όλη μέρα τρώγομαι με αυτές τις σκέψεις, μήπως του κάνω κακό που δεν μπορώ να του επιβληθώ, μήπως γίνουν χειρότερα τα πράγματα αν τον αφήσω ελεύθερο, μήπως...:?

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

αυτα σκεφτομαι και εγω συνεχεια, ειδικα μετα απο καθε σκανταλια. οτι τον αφηνω πολυ ελευθερο, οτι δεν μπορω να επιβληθω, οτι δεν ακουει κτλ κτλ κτλ.

 

θελω πραγματικα να παει στο δωματιο του και ειδικα πριν ερθειτο αλλο μωρο. αλλα νομιζω οτι τωρ αρχισε να ιωθει ασφαλεια στο νεο περιβαλλον. αλλα εμενα εχει πολυ εμφανη λογο για ολη αυτη την αλλαγη.

 

με εσας δεν ξερω τι να πω. παντως, προβληματιστηκα παρα πολυ που και αλλα μωρα ιδιας ηλικιας παρουσιασαν παρομοια συμπεριφορα στον υπνο.

 

μηπως ειναι οντως λογω ηλικιας. μηπως, επειδη βρισκονται σε φαση ανεξαρτησιας και εξερευνησης, θελουν να χαιδευονται με το να κοιμουται μαζι μας. τι να πω.

 

κριμα να μενει τοσο αυπνος ο δικος σου. πιο νωρις δεν κοιμαται; αμα προσπαθησεις να τον βαλεις γυρω στις 10 εστω;

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβαζα ότι 18 μηνών (λίγο πάνω, λίγο κάτω) είναι μια ηλικία "σταθμός" για τα παιδιά, γιατί συνοδεύεται από μια κατακόρυφη κινητική ανάπτυξη. Πλέον το σώμα τους, τα βοηθάει να κάνουν ό,τι τους έρθει στο κεφάλι, να τρέξουν, να σκαρφαλώσουν, να χοροπηδήσουν. Βάλε και το γεγονός ότι τώρα αρχίζουν να αντιλαμβάνονται κυριολεκτικά τα πάντα, συν την έμφυτη περιέργειά τους, ε, τους έρχεται "πολύ" όλο αυτό και δεν ξέρουν πώς να το διαχειριστούν. Επίσης αντιγράφουν τα πάντα.

Έτσι νομίζω ότι ξεκίνησαν όλα αυτά με τον ύπνο και ότι θέλει να κοιμάται μαζί μας..Όχι γιατί φοβάται μόνος του, αλλά σου λέει "ο μπαμπάς και η μαμά κοιμούνται στο διπλό, εκεί πρέπει να κοιμάμαι κι εγώ".

 

Ο δικός σου kourkoumpini έχει τα χίλια δίκια να θέλει να κοιμάται μαζί σας, σε τελείως νέο περιβάλλον πήγε το παιδί..Αλλά επειδή εσένα σε πιέζει ο χρόνος περισσότερο από ότι εμένα, θα σου έλεγα να κάνεις την αλλαγή σύντομα..

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κορίτσια τι πρόβλημα και αυτός ο ύπνος. Εμένα ειναι 17 μηνών, και εδώ και περίπου 3 εβδομάδες ξυπνάει στο 6ωρο και μένει ξυπνια και δυο ώρες. Μιλάμε για τρελοί ενέργεια. Μια δυο προσπάθησα να την Κοίμησω και τι κάνει κοιμάται αλλά ανα δέκα λεπτά ανοίγει τα ματιά και αν δε με δει εκεί τσιριζει. Έτσι αφού πήγα αρκετές φορές στη δουλειά έχοντας μείνει ξυπνια απο τις 4 το πρωί, αρχισα να την παίρνω στο. Κρεβάτι μας. Το ξέρω ότι ειναι λάθος αλλα δεν αντεχα να είμαι στο δωμάτιο της 3-5 κάθε βράδυ και το πρωί δουλειά. Το αποτέλεσμα ειναι να κοιμάται κανονικά κατα τις 9-9:30 και ξυπνάει 3-3:30καθε βράδυ, την παίρνω μαζί μου, στριφογυρναει για μια μιάμιση ώρα και μετά κοιμάται. Έχω κουραστεί πολύ. Πως κόβεται αυτό? το αστο να κλαίει του ιατρού είχε αντίθετα αποτελεμσατα. Τη βοήθεια σας'!!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιλήσαμε και με τέταρτο παιδίατρο για αυτό το θέμα, ο οποίος νομίζω ότι είπε και την πιο σοφή κουβεντα "δεν υπάρχει καμία απολύτως μαγική συνταγή που να εγγυάται ένα αποτέλεσμα στο θέμα του ύπνου, ούτε το άστα να κλαίνε, ούτε το κάτσε μαζί τους στο δωμάτιο, ούτε το παρτα στο κρεβάτι σου. Τα παιδιά αλλάζουν συνεχώς....νομίζω ότι είναι πάντα ένα βήμα πιο μπροστά από εμάς!!!!!!!!!!! Εμείς ακολουθήσαμε την τεχνική του ελεγχόμενου κλάματος για να τον βάζουμε για ύπνο εδώ και δύο εβδομάδες και όσο αφορά το βράδυ ως τώρα έχουμε 100% επιτυχία, μπανάκι, γαλατάκι, αγκαλίτσα, φιλάκι, καληνύχτα και νάνι μόνος του. Το βράδυ συνήθως δεν ξυπνάει...αλλά μερικές φορές ξυπνάει πολύ νωρίς το πρωί, όπως σήμερα στις 6.30 και εκεί η τεχνική πάει για βρούβες, δεν πιάνει με τίποτα, οπότε τον παίρνουμε στο κρεβάτι μας, όπου μετά από τριψίματα πάνω μας ξανακοιμάται ως τις 8-8.30 και πάλι άγχος η μαμά μήπως την επόμενη μέρα το 6.30 γίνει 3.00 ή κάτι άλλο και μετά πάλι τα ίδια. Για να μην πω για το μεσημέρι που η τεχνική δεν λειτουργεί με τ ι π ο τ α και καταλήγουμε μετά από κλάματα να κοιμόμαστε αγκαλιά στο κρεβάτι μου (σημειωτέον ότι δεν τον βάζω με το ζόρι να κοιμηθεί το μεσημέρι, μιλάμε κουτουλάει από τη νύστα). Το συμπέρασμα μάλλον είναι ότι όσο και να προσπαθούμε να "φτιάξουμε " κάτι, πολύ σύντομα θα εμφανιστεί κάτι καινούριο και άντε πάλι από την αρχή, μωράκια είναι φάσεις περνάνε και εμείς τίποτα άλλο από υπομονή και αγάπη δεν μπορούμε να κάνουμε. Τουλάχιστον είμαστε πολλές!!!!!!!!!

Είσαι το νόημα της ζωής μου

Link to comment
Share on other sites

Soulitsa καλωσόρισες στο κλαμπ! :)

 

Ciel ο 4ος παιδίατρος (!) μου φαίνεται και ο πιο σωστός ή τουλάχιστον ο πιο ρεαλιστής...Όπως είπες κι εσύ, μερικές φορές οι τεχνικές απλά δεν πιάνουν!!

 

Να σας πω και τις εξελίξεις μας από εχτές που βάλαμε τον καναπέ στο δωμάτιο του μικρού: Μετά το βραδινό μπάνιο, τον πήγαμε μαζί με τον μπαμπά του στο δωμάτιό του, να πιει εκεί το γάλα του. Το τονίζω μαζί με τον μπαμπά γιατί ο μικρός του έχει τρελή αδυναμία. Εννοείται όμως ότι το ψιλιάστηκε τι θα επακολουθήσει, έβαλε τα κλάματα, έκανε μεταβολή και στο διπλό..Άντε λέμε, προκειμένου να πιει το γάλα, τον αφήσαμε. Εν τω μεταξύ έκανα το εξής: Έβαλα μια θερμοφόρα στο κρεβάτι του! Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, αλλά μετά που τον μεταφέραμε δεν ξύπνησε καθόλου, όπως τις άλλες φορές. Κατά τις 5 ξύπνησε κλαίγοντας, πήγα στο δωμάτιό του να τον ηρεμήσω και καταλήξαμε να κοιμόμαστε αγκαλιά στον καναπέ στο δωμάτιό του..Δεν είναι Γιάννης δηλαδή, είναι Γιαννάκης :D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

γεια χάθηκα λιγάκι.... λοιπον για κανα 2 εβδομάδες κράτησε ο πανικος μετα κοιμόταν μόνη της. μην βάζεις τις φωνές, ο τόνος να είναι αυστηρός αν μπορείς, το βλέπει και στην έκφραση σου.

τώρα έχουμε άλλο σενάριο, θέλει να πίνει το γάλα στο κρεβάτι μας, να χαλαρώνει εκει παρέα με εμένα και μετά την μεταφέρω στην κούνια της..... καινούργια συνήθεια. μπορει και να εχει κοιμηθεί ή αν ειναι ξύπνια τουλαχιστον καθεται στην κουνια και τελικα κοιμαται. τραγουδαει , μιλαει με τις κουκλες.....τελοσπαντων στο τέλος θα κοιμάμαι πιο νωρίς απο την μικρή. κουτουλάω.

απο σήμερα αποφασισα να ξεκιναμε κατα τις 10 γιατι εχω κλαταρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εμεις το τριημερο πηγαμε να δουμε τον μπαμπα μας. Η μικρη λοιπον παρά την αλλαγη περιβάλλοντος κοιμοταν πανευκολα σαν πουλάκι. Ουτε κλαμματα ουτε τιποτα. Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς το περνάμε εδώ και αρκετό καιρό, τελευταία κάπως καλύτερα...

Αφορά το λεγόμενο 18 months sleep regression. Με απλά ελληνικά...."ό,τι έφτιαξε χαλάει στους 18 μήνες..". Όχι πάντα, για κάποιους άλλους που είχαν πρόβλημα σε πιο μικρή ηλικία του παιδιού μπορεί στους 18 να φτιάξει ο ύπνος. Πάντως, στην ηλικία αυτή υπάρχει μεγάλο αναπτυξιακό άλμα, το τελευταίο μεγάλο που αναφέρεται και στο γνωστό βιβλίο The wonder weeks

 

(αφορά αυτές τις εβδομάδες ηλικίας του παιδιού: 71-72-73-74-75 εδώ θα βρείτε την ηλικία του παιδιού σε εβδομάδες: http://www.babyzone.com/parenting/baby/chart.asp)

 

Ως τώρα εκφράστηκε με διάφορους τρόπους σ' εμάς: δυσκολία στο να αποκοιμηθεί για αρκετές μέρες συνεχόμενες (όχι κάθε μέρα), ξυπνήματα μες τη νύχτα συχνά, ξύπνημα στις 4-5 χωρίς να μπορεί να αποκοιμηθεί ξανά...(απλώς περνάμε κατευθείαν στον "πρωινό ύπνο" στις 10 αφού "σβήνει" με τέτοιο ξύπνημα τόσο νωρίς)...αλλά και αλλαγές μέσα στη μέρα: ενώ αρχίζει και κατανοεί και κάνει πολλά περισσότερα και νέα πράγματα...έχει και αντίστοιχα περισσότερη γκρίνια, εκνευρισμό κλπ....και...βγήκαν σχεδόν ταυτόχρονα και με αργό ρυθμό - επί τρεις μήνες βγαίνουν αργά αργά και βασανιστικά.....- 8 νέα δόντια την ίδια περίοδο (4 τραπεζίτες + 4 κυνόδοντες)..

 

ΚΟΥΡΑΓΙΟ......από όσα διάβασα...κάνουμε απλά υπομονή μέχρι να περάσει. Σ' εμάς όπως είπα είναι ήδη κάπως καλύτερα απ' ό,τι πριν περίπου ένα μήνα πριν. Όλο το πανηγύρι συνήθως διαρκεί μέχρι την ηλικία των 20 μηνών και μετά είναι πιθανόν όλα να γίνουν και πολύ καλύτερα απ' ό,τι ήταν πριν!!

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ειναι θεμα αναπτυξιακου αλματος. παντως, πολλα που αναφερεις τα εχουμε και εμεις (χωρις τα δοντια γοατι τα εχουμε βγαλει προ πολλου). γκρινια μεσα στηνημερα, θυμος αμα δεν κανει αυτο που θελει, ξυπνημα βαραδινο.

 

το βιβλιο θα το αναζητησω. ελπιζω να υπαρχει ελληνικη μεταφραση γιατι βαριεμαι απιστευτα να το διαβασω στα αγγλικα.

Link to comment
Share on other sites

τώρα έχουμε άλλο σενάριο, θέλει να πίνει το γάλα στο κρεβάτι μας, να χαλαρώνει εκει παρέα με εμένα και μετά την μεταφέρω στην κούνια της..... καινούργια συνήθεια.

 

χαχα tsamar από τον καναπέ στο κρεβάτι τώρα ε; Ετοιμάσου! :)

 

Καλησπέρα κορίτσια. Εμεις το τριημερο πηγαμε να δουμε τον μπαμπα μας. Η μικρη λοιπον παρά την αλλαγη περιβάλλοντος κοιμοταν πανευκολα σαν πουλάκι. Ουτε κλαμματα ουτε τιποτα. Φιλάκια

 

Λες να ήταν αυτό δηλαδή στην περίπτωση σας; Μήπως το τριήμερο λόγω μπαμπά έπαιξε και περισσότερο μαζί του και γι' αυτό κοιμήθηκε πιο εύκολα; Τώρα που γυρίσατε πώς είναι;

 

Κι εμείς το περνάμε εδώ και αρκετό καιρό, τελευταία κάπως καλύτερα...

Αφορά το λεγόμενο 18 months sleep regression. Με απλά ελληνικά...."ό,τι έφτιαξε χαλάει στους 18 μήνες..". Όχι πάντα, για κάποιους άλλους που είχαν πρόβλημα σε πιο μικρή ηλικία του παιδιού μπορεί στους 18 να φτιάξει ο ύπνος. Πάντως, στην ηλικία αυτή υπάρχει μεγάλο αναπτυξιακό άλμα, το τελευταίο μεγάλο που αναφέρεται και στο γνωστό βιβλίο The wonder weeks

 

ΚΟΥΡΑΓΙΟ......από όσα διάβασα...κάνουμε απλά υπομονή μέχρι να περάσει. Σ' εμάς όπως είπα είναι ήδη κάπως καλύτερα απ' ό,τι πριν περίπου ένα μήνα πριν. Όλο το πανηγύρι συνήθως διαρκεί μέχρι την ηλικία των 20 μηνών και μετά είναι πιθανόν όλα να γίνουν και πολύ καλύτερα απ' ό,τι ήταν πριν!!

 

:idea::idea: Μπράβο Stap, πολύ διαφωτιστικό αυτό που έγραψες, ευχαριστούμε! Το wonder weeks το γνωρίζω σαν προσέγγιση, με είχε βοηθήσει μάλιστα πριν ένα χρόνο περίπου που ο μικρός περνούσε πάλι αναπτυξιακό άλμα. Και μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες, υπομονή και θα περάσει..Εσύ πώς το αντιμετώπισες;

 

το βιβλιο θα το αναζητησω. ελπιζω να υπαρχει ελληνικη μεταφραση γιατι βαριεμαι απιστευτα να το διαβασω στα αγγλικα.

 

Υπάρχει και σε μορφή application για το κινητό! ;)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα από πλευράς ωραρίου τα έκανα όλα τέλεια: Τον ξύπνησα στις 8 (το προηγούμενο βράδυ κοιμήθηκε στις 12), μεσημεριανό ύπνο 2 με 4, αρκετό παιχνίδι ενδιάμεσα, στις 8 ξεκίνησα το μπάνιο, 8:30 ήπιαμε μαζί το γάλα στον καναπέ (του σαλονιού, είπαμε στο δωμάτιό του δεν μπαίνει) και 9 η ώρα κοιμόταν σαν πουλάκι..Τέλεια λέω, θα περιμένω λίγο να κοιμηθεί βαθιά και θα τον πάω στο κρεβάτι του, και επιτέλους θα καταφέρω να κάνω τις δουλειές μου σε μια λογική ώρα. Ε, σε μισή ώρα είχε ξυπνήσει ουρλιάζοντας. Και από τις 9:30 μέχρι τη 1:30 έπαιζε..! Ήρθε και ο μπαμπάς του σε κάποια φάση, κι εκεί άρχισε το τσακίρ κέφι..Να τον πηγαίνω μία στο δωμάτιό του, μία στο διπλό, μία στον καναπέ, να μην ησυχάζει πουθενά. Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου, τίποτα.. Να κουτουλάει από τη νύστα κι εκεί που πήγαινε να τον κλονίσει ο ύπνος πεταγόταν και ξανάρχιζε. Δεν α-ντέ-χω!!! Τουλάχιστον πείτε μου, μέχρι 20 μηνών κρατάει αυτή η φάση, τον φάγαμε τον γάιδαρο δηλαδή;; :D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

 

:idea::idea: Μπράβο Stap, πολύ διαφωτιστικό αυτό που έγραψες, ευχαριστούμε! Το wonder weeks το γνωρίζω σαν προσέγγιση, με είχε βοηθήσει μάλιστα πριν ένα χρόνο περίπου που ο μικρός περνούσε πάλι αναπτυξιακό άλμα. Και μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες, υπομονή και θα περάσει..Εσύ πώς το αντιμετώπισες;

 

Αυτά για την "παλινδρόμηση" του ύπνου στους 18 μήνες δεν ξέρω αν τα αναφέρει το βιβλίο, αλλά υπάρχουν πολλές σχετικές πληροφορίες στο διαδίκτυο γι' αυτό το "φαινόμενο", θα διαβάσετε πολλές πονεμένες ιστορίες γύρω απ' αυτό...και ξενόγλωσσα φόρουμ υποστήριξης για τους άυπνους και εκνευρισμένους γονείς....κάνοντας αναζήτηση το: 18 months sleep regression.

Π.χ. εδώ λέει κάποια βασικά:

http://www.sleepytot.com/blog/categories/18-month-sleep-regression

αλλά κι ένα πολύ καλό blog όπου λέει τα σχετικά:

http://www.askmoxie.org/2009/01/qa-18month-sleep-regression-redux.html

αλλά και για την "αντιμετώπιση" ότι ουσιαστικά...το θέμα είναι απλά να κρατήσουμε τα λογικά μας και να καταφέρουμε να ξεκουραστούμε. Αναρωτιέται και η συγγραφέας: "μας νοιάζει να ξέρουμε ότι είναι φάση και θα περάσει?" απλά, κάποιοι γονείς δοκιμάζουν διάφορα πράγματα για να αισθάνονται ότι κάτι κάνουν...

΄....Έτσι, κι εγώ προσπαθώ και κρατώ σταθερές τις ώρες φαγητού και ημερήσιου ύπνου...αν και λόγω των λίγων ωρών ύπνου σβήνει μόνη της σχεδόν μες τη μέρα...

Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή είναι τα πολλά πάλι ξυπνήματα τη νύχτα (δε σταμάτησαν ποτέ απ' τη γέννησή της απλά τώρα είναι περισσότερα) και το πολύ πρωινό ξύπνημα 4 ή 5 το πρωί όπου δε θέλει-μπορεί να αποκοιμηθεί ξανά....(το οποίο το ειχε από 4 μηνών περίπου μέχρι 11 μηνών οπότε και σχετικά έφτιαξε, ξυπνούσε 6, 7 ή 7.30 το πρωί...οπότε καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λένε sleep regression με την έννοια ότι είναι σαν να παλινδρομήσαμε σε προηγούμενο στάδιο......

 

Το θέμα με όλο αυτό είναι ότι όπως πολύ σωστά γράφει στο παραπάνω blog, όταν το μωρό είναι νεογέννητο ή πολύ μικρό, όλοι σε νιώθουν ακόμη κι εμείς έχουμε άλλη αντιμετώπιση. Όταν είναι 18 μηνών που θεωρούμε ότι "το 'χουμε..." εκεί είναι που τα παίζουμε και χάνουμε την υπομονή μας γιατί αισθανόμαστε άχρηστοι ως γονείς που δεν καταφέρνουμε μετά από τόσους μήνες να βάλουμε μία τάξη σε κάποια πράγματα και κυρίως του ύπνου στο παιδί μας....

 

Πάντως, βοηθάει νομίζω όλες να ξέρουμε ότι δεν κάνουμε κάτι λάθος, είναι κάτι αναπτυξιακό, κι εμείς το "αντιμετωπίζουμε" με το να την έχω μαζί μου στο κρεβάτι (θηλάζουμε ακόμη), πολλές φορές όταν ξυπνάει αποκοιμιέται ξανά σχετικά εύκολα και με τη σταθερότητα στις ώρες των γευμάτων (βοηθάει γενικώς στή διατήρηση κάποιου προγράμματος).....το "γευμάτων" σε εισαγωγικά γιατί....το "τρώει΄" είναι επίσης ένα θέμα αυτό τον καιρό......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...