Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνιμη εγκατάσταση στην Ανατολική Αττική;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τώρα το είδα..γιατί από νέο φάληρο με΄σα στην αθήνα και σχετικά άπλα, να πας στον γέρακα? δεν κερδίζεις κατι

 

Αν έμενες Νέο Φάληρο θα καταλάβαινες.. Κατ εμέ δεν αξίζει σαν περιοχή αν έχεις παιδιά. Παιδικές χαρές ανύπαρκτες και όσες υπάρχουν είναι εγκαταλελειμμένες-σπασμένες-σκουριασμένες, αγορά δεν έχει πρέπει να πάω Πειραιά ή Καλλιθέα, Πάρα πάρα πολύ υγρασία, κουνούπια όλο το χρόνο ακόμη κ τώρα, κλεψιές κ ληστείες καθημερινά (εμένα προσωπικά μου έσπασαν το τζάμι από το αυτοκίνητο 1 φορά κ μου έσκασαν το λάστιχο 2 φορές όπως κ του γείτονα που μένει ακριβώς από πάνω μου καθώς επίσης του παραβίασαν κ το σπίτι πριν 2 εβδομάδες. Δεν έχω κλείσει 2 χρόνια εδώ να φανταστείς!!)!Τι άλλο να σου πω? Επίσης εδώ μένεις σε διαμέρισμα με άλλους 8 ορόφους από επάνω σου! Άμα θες ευχαρίστως αλλάζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Παλληνη εχει τρομερα ασχημο κλιμα,

 

Τι εννοείς; Από ποια άποψη;

 

βοθρους παντου

 

Τι εννοείς; Μυρίζει παντού άσχημα;

 

ΥΓ ανταλλαζουμε???? Νεο Φαληρο????? εγω απο αν αττικη θελω να παω νοτια προαστια. Αλλα δεν βρισκω σπιτι, δεν τα νοικιαζουν λογω ΕΝΦΙΑ.

 

Άμα θέλεις όταν μετακομίσω να έρθεις να το δεις. Ο σπιτονοικοκύρης μου θέλει να το νοικιάσει αμέσως μόλις φύγω, δεν έχει πρόβλημα με το ΕΝΦΙΑ. Στείλε μου pm για λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Αν έμενες Νέο Φάληρο θα καταλάβαινες.. Κατ εμέ δεν αξίζει σαν περιοχή αν έχεις παιδιά. Παιδικές χαρές ανύπαρκτες και όσες υπάρχουν είναι εγκαταλελειμμένες-σπασμένες-σκουριασμένες, αγορά δεν έχει πρέπει να πάω Πειραιά ή Καλλιθέα, Πάρα πάρα πολύ υγρασία, κουνούπια όλο το χρόνο ακόμη κ τώρα, κλεψιές κ ληστείες καθημερινά (εμένα προσωπικά μου έσπασαν το τζάμι από το αυτοκίνητο 1 φορά κ μου έσκασαν το λάστιχο 2 φορές όπως κ του γείτονα που μένει ακριβώς από πάνω μου καθώς επίσης του παραβίασαν κ το σπίτι πριν 2 εβδομάδες. Δεν έχω κλείσει 2 χρόνια εδώ να φανταστείς!!)!Τι άλλο να σου πω? Επίσης εδώ μένεις σε διαμέρισμα με άλλους 8 ορόφους από επάνω σου! Άμα θες ευχαρίστως αλλάζουμε!

 

 

Ουτε στο Γερακα εχει παιδικες χαρες! Ειναι ολες σε Χαλανδρι-Βριλησσια, να το ξερεις, ειναι πολυ καλες ιδιως στα Βριλησσια αλλα θελει αυτοκινητο. Παλληνη δεν το συζητω καν. Απο το Φαληρο παντως πας ανετα παραλιακη, Μαρινα Φλοισβου με τρομερες παιδικες χαρες. Ασε που με το τραμ θα πηγαινεις μελλοντικα στο ελληνικο θα κανουν 36 παιδικες χαρες.

 

Οσο για τα κουνουπια και τις ληστειες θα σε απογοητευσω, η Αν Αττικη φιγουραρει στην πρωτη θεση... Κουνουπια εχει ολο το χρονο!!! Τρελλα!! Οι ληστειες γινονται περισσοτερο βεβαια σε Πικερμι-Λουτσα αλλα και ο Γερακας και η Παλληνη δεν πανε πισω....:(

 

 

Τι εννοείς; Από ποια άποψη;

 

Τι εννοείς; Μυρίζει παντού άσχημα;

 

Άμα θέλεις όταν μετακομίσω να έρθεις να το δεις. Ο σπιτονοικοκύρης μου θέλει να το νοικιάσει αμέσως μόλις φύγω, δεν έχει πρόβλημα με το ΕΝΦΙΑ. Στείλε μου pm για λεπτομέρειες.

 

Σε ευχαριστω θα σου στειλω αν ειναι... ψαχνω περισσοτερο προς το ελληνικο.

 

Για το βοθρο που ρωτας, μυριζει μεσα το σπιτι, επιπλεον πληρωνεις πολλα καθε μηνα εξτρα για αδειασμα-εμεις πληρωνουμε 80-100 ευρω το μηνα.

 

Αν θελετε να μετακομισετε να ειστε προετοιμασμενοι για εξτρα εξοδα και μεγαλη εξαρτηση απο το αυτοκινητο, εχει μεγαλες αποστασεις αναμεσα σε σχολεια-μετρο-σουπερ μαρκετ-παιδιατρο-οδοντιατρο κλπ.

 

Γι αυτο σου προτεινα εκεινη την περιοχη στο Πατημα, κοντα στο Χαλανδρι, μηπως αποφυγεις καποια απο αυτα. Στα Βριλησσια που μεναμε εμεις ηταν πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνώ με τη Χαρά - Μαρία για τις αποστάσεις (όχι μόνο στο Γέρακα, αλλά σε όλη την ευρύτερη περιοχή χρειάζεται αυτοκίνητο), αλλά παιδικές χαρές ο Γέρακας έχει πολλές και καλές. Από τις γύρω περιοχές (Παλλήνη, κ.λπ.) σίγουρα είναι πολύ καλύτερα. Η περιοχή γύρω από την Κλεισθένους δεν είναι καλή, αλλά πιο μέσα είναι ωραία. Το σημαντικότερο νομίζω σε αυτές τις περιοχές σε σχέση με το Ν. Φάληρο και τον Πειραιά, είναι η μεγαλύτερη άπλα που υπάρχει. Οκ, δεν παίζουν τα παιδιά στους δρόμους (όπως εγώ πριν 30 χρόνια), αλλά κυκλοφορεί πολύ καρότσι και ποδήλατο με άνεση.

Bellyda, μια καλή περιοχή για αυτά που ζητάς είναι η Κάντζα, που έχει κοντά προαστιακό, αλλά τα ενοίκια θεωρώ ότι είναι πιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουτε στο Γερακα εχει παιδικες χαρες! Ειναι ολες σε Χαλανδρι-Βριλησσια, να το ξερεις, ειναι πολυ καλες ιδιως στα Βριλησσια αλλα θελει αυτοκινητο. Παλληνη δεν το συζητω καν. Απο το Φαληρο παντως πας ανετα παραλιακη, Μαρινα Φλοισβου με τρομερες παιδικες χαρες. Ασε που με το τραμ θα πηγαινεις μελλοντικα στο ελληνικο θα κανουν 36 παιδικες χαρες.

 

Οι παιδικές χαρές στη μαρίνα φλοίσβου δεν είναι καθόλου τρομερές ή μάλλον είναι τρομερές αλλά με την κακή έννοια, στο τροκαντερό δεν υπάρχει κάποιο προστατευτικό δάπεδο, παντού υπάρχει χαλίκι και αν πέσει κάτω το παιδί είναι πολύ πιθανό να ματώσει και στην καλύτερη να γίνει από πάνω μέχρι κάτω μες την βρώμα και στην σκόνη. Πάρα πολύ καλές παιδικές χαρές έχει το Μοσχάτο οι οποίες είναι και όλες καλυμμένες με προστατευτικό λάστιχο στο δάπεδο παντού. Όσο για το Τραμ άστο καλύτερα είναι πιο αργό και από την καθυστέρηση και αυτές οι 36 παιδικές χαρές που λες όταν και άμα γίνουν τα παιδιά μου θα έχουν παντρευτεί.

 

Οσο για τα κουνουπια και τις ληστειες θα σε απογοητευσω, η Αν Αττικη φιγουραρει στην πρωτη θεση... Κουνουπια εχει ολο το χρονο!!! Τρελλα!! Οι ληστειες γινονται περισσοτερο βεβαια σε Πικερμι-Λουτσα αλλα και ο Γερακας και η Παλληνη δεν πανε πισω....:(.

 

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό από το internet που ενημερώνομαι λιγότερες ληστείες γίνονται στην Παλλήνη και στο Γέρακα σε σχέση με νότια προάστια.

 

Για το βοθρο που ρωτας, μυριζει μεσα το σπιτι, επιπλεον πληρωνεις πολλα καθε μηνα εξτρα για αδειασμα-εμεις πληρωνουμε 80-100 ευρω το μηνα..

 

Σε όσα σπίτια έχω πάει να δω για να νοικιάσω δεν μύριζε κανένα, νόμιζα ότι το έλεγες για τα λεφτά αλλά και πάλι τα κοινόχρηστα που είδα σε 3 διαφορετικά σπίτια ήταν μεταξύ 40? με 50? τα οποία δεν ήταν μόνο για το βόθρο αλλά συνολικά δλδ. συμπεριαλάμβανε συντήρηση ανελκυστήρα, κηπουρό, καθαρίστρια, ΔΕΗ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Οι παιδικές χαρές στη μαρίνα φλοίσβου δεν είναι καθόλου τρομερές ή μάλλον είναι τρομερές αλλά με την κακή έννοια, στο τροκαντερό δεν υπάρχει κάποιο προστατευτικό δάπεδο, παντού υπάρχει χαλίκι και αν πέσει κάτω το παιδί είναι πολύ πιθανό να ματώσει και στην καλύτερη να γίνει από πάνω μέχρι κάτω μες την βρώμα και στην σκόνη. Πάρα πολύ καλές παιδικές χαρές έχει το Μοσχάτο οι οποίες είναι και όλες καλυμμένες με προστατευτικό λάστιχο στο δάπεδο παντού. Όσο για το Τραμ άστο καλύτερα είναι πιο αργό και από την καθυστέρηση και αυτές οι 36 παιδικές χαρές που λες όταν και άμα γίνουν τα παιδιά μου θα έχουν παντρευτεί.

 

 

 

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό από το internet που ενημερώνομαι λιγότερες ληστείες γίνονται στην Παλλήνη και στο Γέρακα σε σχέση με νότια προάστια.

 

 

 

Σε όσα σπίτια έχω πάει να δω για να νοικιάσω δεν μύριζε κανένα, νόμιζα ότι το έλεγες για τα λεφτά αλλά και πάλι τα κοινόχρηστα που είδα σε 3 διαφορετικά σπίτια ήταν μεταξύ 40? με 50? τα οποία δεν ήταν μόνο για το βόθρο αλλά συνολικά δλδ. συμπεριαλάμβανε συντήρηση ανελκυστήρα, κηπουρό, καθαρίστρια, ΔΕΗ κλπ

 

Φιλη μου οσα λεω, τα λεω για να σε βοηθησω-για να μην λες, οτι δεν στα ειχαμε πει. Ευχομαι να μου τα ειχαν πει πριν ερθω εδω και τωρα προσπαθω να φυγω και δεν μπορω με τα ενοικια που δεν λενε να πεσουν σε καλες περιοχες....ομως ολοι εδω μας ελεγαν για τον καθαρο αερα και την...ποιοτητα ζωης. Ουτε πχ οτι το ρευμα και το νερο, κοβονται καθε τρεις και λιγο μου ειχαν πει, ουτε αλλα πολλα.

 

Δεν θα επεκταθω αλλο εκτος απο μερικες διευκρινισεις:

 

-Κι εμας μας εδειχναν κοινοχρηστα με 50 ευρω, περισυ μου ηρθε 1000 ( ΩΩΩ ναι) ευρω το διμηνο, γιατι επιπλεον κανει και ψοφο και θελεις πολυ περισσοτερο πετρελαιο απο την Αθηνα που εμενα κι εγω. ΕΙναι απο τους λογους που θελουμε να φυγουμε γιατι δεν βγαινουμε οικονομικα.

 

-Βοθρο οπως σου ειπα, πληρωνω 80-100 ευρω το μηνα. Δεν ξερω σε αλλες πολυκατοικιες, ομως ακουω παρομοια ποσα και αν μιλησουμε για μονοκατοικια, παει στα 160-200/αδειασμα.

 

-Το σπιτι δε μυριζει καθε μερα, και υποθετω οτι θα ειναι ανοικτες οι πορτες οταν σου τα δειχνουν. Τις μερες που ειναι ψιλογεματος τη νυχτα με κλειστα παραθυρα, καθε φορα που αδειαζει ενας στην περιοχη, καθε φορα που ριχνεις νερα στο μπανιο/κουζινα πχ ομως, μυριζει. Πολυ συχνα δηλαδη. Δες και αλλα ποστ παραπανω.

 

-Ληστειες γινονται τοσες που πολλοι εχουν καραμπινες, ειχα παει στο Δημοτικο συμβουλιο μια μερα και ακουσα διαφορα, δηλαδη καθε μερα ακουμε περιπτωσεις εδω, γιατι μην ξεχνας οτι ειναι χωριο...αντιθετα επειδη εχεις γειτονισσα την αδερφη μου, 3 χρονια τωρα δεν εχει ακουσει ουτε μια στην περιοχη σας....λυπαμαι για οσα σου εχουν συμβει αλλα εχει δυστυχως και χειροτερα...καλο ειναι να διαβαζεις τοπικα μπλογκ http://anatolikiattikinews.blogspot.gr/

 

-Οι παιδικες χαρες στο Φλοισβο (που παμε συχνα) εχουν προβληματα αλλα ειναι χλιδη, μπροστα σε εκεινες της αν αττικης με σπασμενα σκουριασμενα αντικειμενα, αδεσποτα και γυφτακια να κανουν πατινι στην τσουληθρα. Οπως σου ειπα ομως, υπαρχουν εναλλακτικες (και πολυ καλες) αλλα θελει αυτοκινητο, εκτος αν εισαι τυχερη και βρεις διπλα στη μια "καλη" η μεινεις Βριλησσια. Στα Βριλησσια ειναι ολες καλες.

 

Πιστευω οτι εφοσον το παρει καποιος αποφαση, πρεπει να τα εχει ολα αυτα υποψη του, ωστε να μειωσει τις συνεπειες. πχ να βρεις πολυκατοικια με πολλα διαμερισματα να μοιραζεσαι βοθρο (ομως αυτο σημαινει οχι κηπος για τα παιδια που ειναι απο τα θετικα της περιοχης), να μεινεις κοντα στη δουκισσης και οχι στην παλληνη, να δεις ποιο λεωφορειο περνα απο το σπιτι και καθε ποτε, να δεις την πλησιεστερη παιδικη χαρα, να εχεις πορτα ασφαλειας. Λυσεις φυσικα υπαρχουν.

 

ευχομαι τα καλυτερα, να βρειτε αυτο που ψαχνετε.

Link to comment
Share on other sites

είναι γενικά τι θέλεις από τη ζωή σου..και για τα παιδιά σου..θεωρώ πως για τα παιδιά οι περιοχές μας έιναι παράδεισος, άπλα, σχολεία με αυλές και χώρο, αθλήματα , εύκολο πάρκινγκ, κοινωνικοποίηση, όλοι γνωστοί , εύκολο να πάνε και να ερθουν σε φίλους..αυτά αν είσαι κι εσύ ανοιχτός και στη δική μου περιοχή-οικισμός περιχώρων ραφήνας..

τα μείον, οι αποστάσεις, οι βενζίνες, ότι θέλεις έ΄να γάλα και πρεπει να κανεις τρία χλμ με αμαξι κλπ..βαζεις τα συν και τα πλην επισης το πού δουλεύεις , εγώ ραφήνα ομόνοια τα έχω δει όλα δύο ώρες στο δρόμο.από την άλλη έχω μεγάλο κύκλο από τη γειτονιά, σαν τις αμερικάνικες ταινίες, με τα θετικά και τα αρνητικά του, η κόρη μου 8 ετών ευτυχισμένη πολύ, δεν υπάρχουν τόσες επιλογές όμως για καλά επώνυμα ας πούμε φροντιστήρια, ωδεία κλπ..έχουν σημασία και αυτά..και για μένα θέλει να οδηγούν και οι 2 και στανταρ 2 αμάξια.διαλέγεις και παίρνεις. επίσης εχουμε ιδιωτική σεκιούριτι εταιρία που κάνει τη νύχτα περιπολίες

Link to comment
Share on other sites

είναι γενικά τι θέλεις από τη ζωή σου..και για τα παιδιά σου..θεωρώ πως για τα παιδιά οι περιοχές μας έιναι παράδεισος, άπλα, σχολεία με αυλές και χώρο, αθλήματα , εύκολο πάρκινγκ, κοινωνικοποίηση, όλοι γνωστοί , εύκολο να πάνε και να ερθουν σε φίλους..αυτά αν είσαι κι εσύ ανοιχτός και στη δική μου περιοχή-οικισμός περιχώρων ραφήνας..

τα μείον, οι αποστάσεις, οι βενζίνες, ότι θέλεις έ΄να γάλα και πρεπει να κανεις τρία χλμ με αμαξι κλπ..βαζεις τα συν και τα πλην επισης το πού δουλεύεις , εγώ ραφήνα ομόνοια τα έχω δει όλα δύο ώρες στο δρόμο.από την άλλη έχω μεγάλο κύκλο από τη γειτονιά, σαν τις αμερικάνικες ταινίες, με τα θετικά και τα αρνητικά του, η κόρη μου 8 ετών ευτυχισμένη πολύ, δεν υπάρχουν τόσες επιλογές όμως για καλά επώνυμα ας πούμε φροντιστήρια, ωδεία κλπ..έχουν σημασία και αυτά..και για μένα θέλει να οδηγούν και οι 2 και στανταρ 2 αμάξια.διαλέγεις και παίρνεις. επίσης εχουμε ιδιωτική σεκιούριτι εταιρία που κάνει τη νύχτα περιπολίες

 

Καταρχας χαιρομαι πολυ που....το χαιρεστε εκει στη Ραφηνα! Το καταλαβαινμω απο ολα τα ποστ σου, ειναι καλο αυτο. Εχετε και ωραια θεα απο παντου.

 

Ομως για εμενα οσα εχω κανει bold ειναι πολυ σημαντικα.... Οσο για την κορη μου κι εμενα περναει καλα σχετικα, ομως πχ θα ηθελε να παει μπαλετο και η πλησιεστερη σχολη ειναι στα 4χλμ και ειναι και πανακριβη, θα ηθελε να πηγαινουμε κεντρο Αθηνα συχνοτερα και οποτε κατεβαινουμε κλαιει την ωρα που της λεμε οτι παμε πισω Μακρη, και το σημαντικοτερο, δεν πιστευω οτι στο Χαλανδρι ή τη Γλυφαδα θα περναγε χειροτερα απο εκει που μενουμε. Βασικα και ευκολοτερο θα ειναι να βλεπει φιλους γιατι εχει και μια στοιχειωδη συγκοινωνια, και ειναι παιδι της πολης σαν τη μαμα της, ψοφαει για κοσμο, θεατρα και εστιατορια. Οσο για εμενα μια ωρα να μου κοψουν το νερο, παθαινω υστερια. Ισως αλλη, να μην την πειραζει καθολου. Οπως λες κι εσυ, ειναι θεμα χαρακτηρα τι σου αρεσει και τι σε ενοχλει.

 

Καλο ειναι που λεμε στο θεμα και τα θετικα και τα αρνητικα λοιπον, και οποιος θελει να μετακομισει τα εξεταζει και παιρνει μια ιδεα. Και αποφασιζει αναλογα με τα δικα του γουστα και θελω.

Link to comment
Share on other sites

χαχα έχουμε ξαναμιλήσει..το βασικό ειναι τα δύο αυτοκίνητα..αλλιώς σταματάει η όποια συζήτηση..και η ν.μάκρη μου αρέσει περισσότερο από δω, αυτη η παραλία σας υπέροχη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχα έχουμε ξαναμιλήσει..το βασικό ειναι τα δύο αυτοκίνητα..αλλιώς σταματάει η όποια συζήτηση..και η ν.μάκρη μου αρέσει περισσότερο από δω, αυτη η παραλία σας υπέροχη

 

Το ξέρω οτι εχουμε μιλησει...να περνατε καλα, εγω βασικα για καφε παω Ματι-Ραφηνα πιο πολυ αντι για Μακρη...πολλοι παππουδες σε εμας :mrgreen: Ιδιως το Cavo ειναι αρκετα καλο.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι άλλο ως εναλλακτική; Δεν το σχεδιάσαμε, έτσι μας προέκυψε. Εμείς είμαστε γύρω στο μισάωρο από τις παραλίες αυτές, σε μια γειτονιά σχετικά εξοχική, με παρέες κτλ. Το καλοκαίρι, μια φορά την εβδομάδα ή μια φορά στις 15 θα πάμε παραλία απόγευμα καθημερινής. Δεν είναι το ίδιο με το να παίζουν τα παιδιά κάθε μέρα με τους φίλους τους στην παραλία, εννοείται.

 

Όμως γλιτώνουμε πολύ χρόνο στις καθημερινέςμετακινήσεις, επειδή προτιμήσαμε να μένουμε κοντά στη δουλειά μας. Ο χειμώνας είναι ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΚΡΑ, τα μεγαλύτερα παιδιά εξαφανίζονται στις δραστηριότητες και οι οικογένεις δεν δεσμεύουν εύκολα τη μια καθημερινή που μπορεί να τους περισσεύει, για άλλες οικογένειες.

 

Πόσο μα πόσο μου λείπει η πλατεία Ν. Σμύρνης που είναι παντός καιρού! Αν και όλα σχετικά είναι, τα περισσότερα μέρη που ήταν καλά για βόλτα έχουν υποβαθμιστεί, η πλατεία κρατάει ακόμα και ανανεώνεται κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σχολιασω μονο το θεμα με τα κουνουπια μιασ και την αποψη μου την εχω πει για τα υπολοιπα.

 

Δυστυχως η ανατολικη αττικη ειναι η νο.1 περιοχη σε κουνουπια και μαλιστα μολισμενα. Εχει τα περισσοτερα κρουσματα σε ιο του νειλου κτλ και ειναι πρωτη σε επικινδυνότητα. Δεν ξερω αν σχετιζεται με τους βοθρους ή οχι.

 

 

Θυμαμαι πρόπερσι και πέρυσι που υπηρχε τεραστια εξαρση και ειχα φριξει με το μωρο πως να το προστατεψω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα και καλη αποκρια να εχετε!

Βλεπω οτι το θεμα μου απασχολει πολυ κοσμο καθως και μενα συνεχιζει να με απασχολει μιας και δε μετακομισαμε τελικα. Φοβηθηκα να κανω την μεγαλη,για εμας, αλλαγη προς ανατολικη αττικη κ παραμειναμε στο κεντρο της Αθηνας!

Ενας σοβαρος λογος ηταν το θεμα των σχολειων σε αυτες τις περιοχες που ειχε προκυψει εκεινη την περιοδο. http://anagogi.blogspot.gr/2009/09/blog-post_3375.html?m=1

Βεβαια εμενα δε παει ακομα σχολειο η μικρη μου αλλα αν καναμε ενα διετές ή τριετές συμφωνητικο μισθωσης για το σπιτι ισως ξεκινουσε εκει το δημοτικο.

Επισης το θεμα της ιδιωτικοτητας και αυτη η νοοτροπια του χωριο με ξενιζει και με ενοχλει αρκετα!

Και τελος ολοι οι αλλοι λογοι που αναφερατε,φοβηθηκα οτι θα κλειστω πολυ γιατι δεν εχω δικο μου αυτοκινητο,το θεμα της ασφαλειας,τα εξοδα θερμανσης και το θεμα με τους βοθρους κ τα κουνουπια,αν κ σε ενα μονο σπιτι απ αυτα που ειδαμε διαπιστωσαμε εντονη δυσοσμια κ κουνουπια, στο Πορτο Ραφτη που ψαχναμε εμεις!

Ομως δε το αποκλεισαμε τελειως,βλεπω οτι οι περιοχες αυτες αναπτυσσονται με πολυ γρηγορο ρυθμο,οπως αναπτυχθηκαν τις τελευταιες δεκαετιες αλλες περιοχες που σημερα θεωρουνται φιλετα,π.χ. πριν 25-30 χρονια αν μας ελεγε καποιος οτι παει να μεινει μονιμα Αγιο Στεφανο,Διονυσο,Καπανδριτι,ακομα και νεα Πεντελη θα βαζαμε τα γελια κ θα ειμασταν σιγουροι οτι το μονο που θα κανε εκει, ειναι παρεα με τους λυκους! Πιστευω ετσι θα γινει κ η Ανατολικη Αττικη σε μερικα χρονια,γι αυτο σκεφτομαι οτι ισως αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λόγω ενός οικοπέδου που έχω στο Λαγονήσι , σκεφτόμασταν πριν μερικά χρόνια με τον άντρα μου να παίρναμε στεγαστικό και να χτίζαμε.Βέβαια δεν είναι ανατολική Αττική αλλά φαντάζομαι οι περιοχές εκτός Αθηνών πάνω κάτω τις ίδιες δυσκολίες παρουσιάζουν.Τελικά δεν το αποφασίσαμε λόγω των γνωστών θεμάτων:1)Δεν μπορείς να κουνηθείς χωρίς αυτοκίνητο , όλα ήταν μακριά 2) Το κόστος συντήρησης μιας μονοκατοικίας θα μας ζόριζε πολύ 3) Θα φεύγαμε μακριά από συγγενείς/φίλους 4) Θα έπρεπε να βρω γυναίκα για τα παιδιά γιατί δεν θα είχα την εναλλακτική μαμάς/πεθεράς 5) Θα χαλάγαμε ένα μηνιάτικο σε βενζίνες λόγω απόστασης.

Τελικά αποφασίσαμε να παραμείνουμε στην λατρεμένη μας Νέα Σμύρνη που για αστική περιοχή θεωρώ πως προσφέρει αρκετά πράγματα για μια οικογένεια και να αφήσουμε το σχέδιο Λαγονήσι για αργότερα , όταν τα παιδιά θα είναι ενήλικες.Μου αρέσει το Λαγονήσι και πιστεύω πως έχεις άλλη ποιότητα ζωής στην εξοχή.Όμως ως γνήσιο τέκνο κέντρου(γεννήθηκα και έζησα ως τα 20 στους Αμπελόκηπους , η Ν.Σμύρνη μου φάνηκε εξοχή όταν μετακομίσαμε στα 20 μου οικογενειακώς), δεν πήραμε την μεγάλη απόφαση της μετακόμισης.

Link to comment
Share on other sites

Οι εξοχικές περιοχές είναι ωραίες όταν τα παιδιά είναι μικρά (εφόσον υπάρχουν κοντά καλά σχολεία και έχεις τρόπο να βολέψεις τις μετακινήσεις) και για μια περίοδο 10-15 χρόνων από τη στιγμή που τα παιδιά θα φύγουν από το σπίτι μέχρι να πατήσεις τα 60-65 που θα αρχίσεις να μην θέλεις να βασίζεσαι στο αυτοκίνητο για να πας μέχρι το φούρνο να πάρεις ψωμί. Την εποχή που τα παιδιά είναι στο Λύκειο είναι καλύτερα να είσαι σε πιο αστική περιοχή για πολλούς λόγους - καλύτερα σχολεία, περισσότερες επιλογές σε φροντιστήρια, πιο εύκολες βραδυνές έξοδοι, περισσότερη αυτονομία. Και όταν φτάσεις στην τρίτη ηλικία είναι επίσης καλύτερα να είσαι σε αστική περιοχή για να είναι πιο εύκολο να κυκλοφορήσεις αλλά και για να μπορούν οι άλλοι (φίλοι, συγγενείς, γιατροί, ασθενοφόρα...) να έρθουν σε σένα.

 

Επίσης η μονοκατοικία είναι πρόβλημα αν έχει σκαλιά γιατί όλοι μας αργά ή γρήγορα την αθρίτιδα θα την πάθουμε (τουλάχιστον στις πολυκατοικίες υπάρχει ασανσέρ), και ακριβή στη συντήρηση (είναι πολύ πιο δύσκολο και πιο ακριβό να ζεστάνεις μια μονοκατοικία με μεγάλους χώρους παρά ένα διαμέρισμα).

 

Εγώ έχοντας δει τους γονείς μου που μετακόμισαν σε μονοκατοικία στην εξοχή (ευτυχώς αφού εγώ είχα φύγει από το σπίτι) αλλά και περιπτώσεις φίλων τους που έκαναν το ίδιο, δεν θα το επέλεγα ποτέ. Αν είχα ένα οικόπεδο στην ανατολική Αττική, το πολύ πολύ να έφτιαχνα ένα μικρό εξοχικό για να πηγαίνω να χαλαρώνω στις διακοπές, αν και με τους φόρους και τα έξοδα που έχει ένα σπίτι δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Καλύτερα να έχεις τα λεφτά να πηγαίνεις σε ένα λουξ ξενοδοχείο όποτε νιώθεις την ανάγκη χαλάρωσης. Όσοι ξέρω που έχουν εξοχικό, είτε δεν πηγαίνουν ποτέ είτε περνάνε δύο μέρες κάθε τριήμερου να μαζεύουν για να μπουν μέσα και να μαζεύουν για να φύγουν. Α πα πα!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μα πόσο μου λείπει η πλατεία Ν. Σμύρνης που είναι παντός καιρού! Αν και όλα σχετικά είναι, τα περισσότερα μέρη που ήταν καλά για βόλτα έχουν υποβαθμιστεί, η πλατεία κρατάει ακόμα και ανανεώνεται κιόλας.

 

Εννοείς ότι στη Νέα Σμύρνη έχουν υποβαθμιστεί τα καλά μέρη για βόλτα; Αντιθέτως, εδώ και 3 χρόνια περίπου μπορεί κανείς να κάνει μεγάλη βόλτα από το άλσος μέχρι την κεντρική πλατεία. Και σε λίγο καιρό θα έχει δοθεί σε χρήση και η πλατεία του πατριάρχη (δεν ξέρω ποιο είναι το επίσημο όνομά της) η οποία επίσης ενώνεται με αυτό τον περίπατο. Επίσης, σχεδόν λες οι παιδικές χαρές του Δήμου ανακαινίστηκαν τον τελευταίο χρόνο.

Και η πλατεία, ναι, κρατάει ακόμα, αλλά δυστυχώς τα σαββατοκύριακα είναι πόλος έλξης "ξένων" και χάνεται το χρώμα που έχει τις καθημερινές.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφασίσαμε να παραμείνουμε στην λατρεμένη μας Νέα Σμύρνη που για αστική περιοχή θεωρώ πως προσφέρει αρκετά πράγματα για μια οικογένεια και να αφήσουμε το σχέδιο Λαγονήσι για αργότερα , όταν τα παιδιά θα είναι ενήλικες.Μου αρέσει το Λαγονήσι και πιστεύω πως έχεις άλλη ποιότητα ζωής στην εξοχή.Όμως ως γνήσιο τέκνο κέντρου(γεννήθηκα και έζησα ως τα 20 στους Αμπελόκηπους , η Ν.Σμύρνη μου φάνηκε εξοχή όταν μετακομίσαμε στα 20 μου οικογενειακώς), δεν πήραμε την μεγάλη απόφαση της μετακόμισης.

 

Και πολύ καλά κάνατε!!!!!!!!!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι στη Νέα Σμύρνη έχουν υποβαθμιστεί τα καλά μέρη για βόλτα; Αντιθέτως, εδώ και 3 χρόνια περίπου μπορεί κανείς να κάνει μεγάλη βόλτα από το άλσος μέχρι την κεντρική πλατεία. Και σε λίγο καιρό θα έχει δοθεί σε χρήση και η πλατεία του πατριάρχη (δεν ξέρω ποιο είναι το επίσημο όνομά της) η οποία επίσης ενώνεται με αυτό τον περίπατο. Επίσης, σχεδόν λες οι παιδικές χαρές του Δήμου ανακαινίστηκαν τον τελευταίο χρόνο.

Και η πλατεία, ναι, κρατάει ακόμα, αλλά δυστυχώς τα σαββατοκύριακα είναι πόλος έλξης "ξένων" και χάνεται το χρώμα που έχει τις καθημερινές.

 

 

Έχεις δίκιο, δεν έβγαζε πολύ νόημα, τα είχα γραψει μπερδεμένα. Ήθελα να γράψω ότι αν και τα περισσότερα από τα μέρη που ήταν τις τελευταίες δεκαετίες δημοφιλή για βόλτα έχουν υποβαθμιστεί, ωστόσο η Νέα Σμύρνη κρατάει, ίσως και αναβαθμίζεται... Για αυτό μου λείπει. Μου λείπει αυτό που λες, ότι και για καθημερινή, ειδικά καλοκαίρι αλλά και χειμώνα, είναι μια ευχάριστη βόλτα, που την έχεις στα πόδια σου, για όλες τις ηλικίες. Δεν είναι εύκολο να το βρεις σε άλλες γειτονιές αυτό. Τουλάχιστον το χειμώνα καθημερινή έχει ερημιές πχ Βριλήσσια, που δεν συγκρίνονται έτσι και αλλιώς ή δεν είναι μέρη που προτιμούν οικογένειες, πχ Πλάκα...

 

Πιο Βόρεια-Βορειοανατολικά έχει malls και McArthur Glen για το χειμώνα. Θα πας μία, θα πας δύο, θα πας 100, ε, ΟΚ... Αν σώζει κάτι την κατάσταση είναι να δημιουργήσεις κύκλο να ανταλλάσεις επισκέψεις σε σπίτια, αλλά και παλι. Με τις δραστηριότητες και τα διαβάσματα στο δημοτικό στριμώχνονται τα πράγματα. Το Λαγονήσι έχει πολλά πλεονεκτήματα και σίγουρα είναι πανέμορφα το καλοκαίρι. Αλλά και πάλι, το χειμώνα;

 

Νομίζω όμως και πάλι κάποιοι προτιμούν τα προάστια για άλλους λόγους και μπορεί να μην τους νοιάζει τόσο η βόλτα τις καθημερινές.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν έβγαζε πολύ νόημα, τα είχα γραψει μπερδεμένα. Ήθελα να γράψω ότι αν και τα περισσότερα από τα μέρη που ήταν τις τελευταίες δεκαετίες δημοφιλή για βόλτα έχουν υποβαθμιστεί, ωστόσο η Νέα Σμύρνη κρατάει, ίσως και αναβαθμίζεται... Για αυτό μου λείπει. Μου λείπει αυτό που λες, ότι και για καθημερινή, ειδικά καλοκαίρι αλλά και χειμώνα, είναι μια ευχάριστη βόλτα, που την έχεις στα πόδια σου, για όλες τις ηλικίες. Δεν είναι εύκολο να το βρεις σε άλλες γειτονιές αυτό. Τουλάχιστον το χειμώνα καθημερινή έχει ερημιές πχ Βριλήσσια, που δεν συγκρίνονται έτσι και αλλιώς ή δεν είναι μέρη που προτιμούν οικογένειες, πχ Πλάκα...

 

Πιο Βόρεια-Βορειοανατολικά έχει malls και McArthur Glen για το χειμώνα. Θα πας μία, θα πας δύο, θα πας 100, ε, ΟΚ... Αν σώζει κάτι την κατάσταση είναι να δημιουργήσεις κύκλο να ανταλλάσεις επισκέψεις σε σπίτια, αλλά και παλι. Με τις δραστηριότητες και τα διαβάσματα στο δημοτικό στριμώχνονται τα πράγματα. Το Λαγονήσι έχει πολλά πλεονεκτήματα και σίγουρα είναι πανέμορφα το καλοκαίρι. Αλλά και πάλι, το χειμώνα;

 

Νομίζω όμως και πάλι κάποιοι προτιμούν τα προάστια για άλλους λόγους και μπορεί να μην τους νοιάζει τόσο η βόλτα τις καθημερινές.

 

Νεα Σμυρνη δεν εχω αποψη για οικογενειες, οταν ημουν φοιτητρια τη βαριομασταν και δεν πηγαιναμε παντως. Θυμαμαι μια τεραστια πλατεια με καφετεριες, με τραπεζακια εξω, αλλα πολυ τσιμεντο, και λιγο πρασινο, κατι συντριβανια. Η υπολοιπη περιοχη, τσιμεντο, πολυκατοικιες. Για πειτε, τι δεν ξερουμε, καμμια προταση για βολτα προς τα εκει.

 

Για το Μαρουσι ναι εχει ολο μεγαλα πολυκαταστηματα, εχει ομως και ενα κεντρο με καφετεριες, επισης ειναι κοντα η Κηφισια και εχει τρομερα μερη για βολτα.

 

Ομως για τα Βριλησσια κανεις μεγαλο λαθος, εχουν πολυ καλυτερες ευκαιριες για βολτα για οικογενειες, απο οποιαδηποτε αλλη περιοχη που εχω παει. Ξεκινουσα τοτε με το καροτσι και καναμε βολτα ωρες καθε μερα. Αλλες φορες πηγαινα για πικ νικ σε μια τεραστια παιδικη χαρα που εχουν με δεντρα και ξυλινα τραπεζια, αλλες φορες για ψωνια και μετα στις καφετεριες, κλπ

Για οσους ψαχνονται:

Εχουν παρκα με ταρταν τριγυρω για τρεξιμο, παιδικες χαρες τεραστιες, πολιτιστικα παρκα, γκαζον, καντινες, παρκα με ποταμακι και γεφυρουλες, καφετεριες, αθλητικα κεντρα, παρκα με λιμνουλες, μεγαλες πλατειες γεματες καφετεριες, εστιατορια, το βουνο στα 5' με αυτοκινητο... και πολλα αλλα. Εχει ποδηλατοδρομο, πας παντου με ευκολια γιατι ειναι επιπεδη περιοχη. Επισης η καλυτερη αγορα της Ελλαδας για εμενα ειναι η Λ. Πεντελης, που ξεκινα απο το Χαλανδρι και καταληγει στο βουνο, μεσα απο τα Βριλησσια. Δεν υπαρχει καμμια μαρκα, κανενα μαγαζι για οτιδηποτε, που να μην εχει υποκαταστημα εκει. Ειτε θελαμε να αγορασουμε στρωμα, ειτε παιδικο επιπλο, ειτε ψαχναμε ζαχαροπλαστειο, τα ειχε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Νέα Σμύρνη δεν έχεις πάει τελευταία και καλοκαίρι, γίνεται πραγματικά χαμός! Η βόλτα είναι σε συνδυασμό με το άλσος, που έχει αρκετό πράσινο. Και η ίδια η πλατεία έχει δέντρα. Εντάξει, έχει και τσιμέντο και καφετέριες, πολλές καφετέριες. Αλλά είναι ζωντανή και έχει νεολαία. Στα Βριλήσσια, δεν ξέρω, πέφτει το μάτι μου σε οικογένειες με μικρά παιδιά και ηλικιωμένους. Αν και με μικρά παιδιά και εμείς, δεν μου αρέσουν τα μέρη που δεν έχουν 20χρονους καθόλου.

 

Αν το δεις καθαρά ως έχουσα παιδί προσχολικής ηλικίας, πράγματι είναι πιο ευχάριστο να περπατάς στους δρόμους σε σχέση με τη Νέα Σμύρνη. Όμως δεν ξέρω, μου άρεσε η πλατεία στη Νέα Σμύρνη, πιο ζωντανή. Αν θέλει κανεις να ξεμουδιάσει, παίρνει το τραμ και σε ένα εικοσάλεπτο είναι είτε στην παραλία του Φλοίσβου είτε πιο μακριά στο Balux είτε από την άλλη στην Πλάκα και στον Εθνικό Κήπο. Δεν μπορεις να κάνεις βόλτες τέτοιες με το καρότσι με έδρα τα Βριλήσσια ή τους γύρω Δήμους.

 

Edit: Τώρα που ανοίγει ο καιρός, θα δει κανεις από Βριλήσσια και σε όλες τις ανατολικές συνοικίες το απόγευμα τους μεσήλικες και πάνω να περπατάνε και να περπατάνε και να περπατάνε.... Το κάνουν για άσκηση και πράγματι είναι ευχάριστες γειτονιές. Δεν έχουν όμως και τίποτα άλλο να κάνουν! Ουτε καφετέριες, ούτε τίποτα, σε κοντινή ακτίνα από τα σπίτια. Με εξαίρεση την πλατεία των Βριλησσίων και κάποια άλλα λίγα, μετρημένα μέρη.

Link to comment
Share on other sites

Και για να συμπληρώσω, μένουμε μακριά από Ν. Σμύρνη και δεν θα ξαναγυρνούσαμε, αλλά οι λόγοι είναι γενικότεροι. Το κυριότερο είναι ότι είναι μακριά από τη δουλειά μας. Για να πας εκεί από και προς τη δουλειά θα περνάς από γειτονιές που είναι παρατημένες... Τα πράγματα είναι ανάμικτα από Δήμο σε Δήμο, αν και τώρα τελευταία ίσως κάτι κινειται... Για εμένα είναι βασικό αυτό, να βλέπω καθημερινά κάτι όχι άσχημο. Ούτε και προς ΒΑ είναι ιδανικά, αλλά είναι αρκετά καλύτερα. Η πλατεία στα Βριλήσσια και η Πεντέλης είναι κάπως με όλες αυτές τις ταμπέλες... Και πράγματι προς Πεντέλη είναι πιο όμορφα.

 

Στα Βόρεια-Βορειοανατολικά είναι λιγο καλύτερα σε γενικές γραμμές τα δημόσια σχολεια, σε σχέση με το Κέντρο. Γλιτώνεις από τα μποτιλιαρίσματα, ανάλογα και πού δουλεύεις. Και ανάλογα πού μένεις, δεν είσαι μακριά από Ν Σμύρνη, Νοτια παραλία, Κέντρο, για να ξεχαρμανιάζεις. Δεν είσαι και δίπλα, αλλά είναι δυνατό να πας μια στο τόσο καθημερινή απόγευμα προς τα εκεί, αν δεν εχει χαθεί χρόνος για καθημερινές μετακινήσεις από και προς το γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Κοιτα, οι βολτες που προτεινεις εκτος απο την ιδια την πλατεια της Ν Σμυρνης, ειναι σε αλλες περιοχες, φαληρο, αλιμο κλπ. Σε ρωτησα γιατι εκει ψαχνω (αλιμο, γλυφαδα) μηπως εβαζα και τη Ν Σμυρνη στο ψαξιμο. Αλλα αν ειναι να πηγαινω ετσι κι αλλιως κατω για βολτα, καλυτερα να μενω εκει. Θελω βασικα μετα απο τοση ταλαιπωρια, να μενω καπου που ολα οσα με ενδιαφερουν, να ειναι κυριολεκτικα διπλα. Και φυσικα αν καμμια φορα μας ερθει, παμε απο Γλυφαδα για ενα καφε Ν Σμυρνη :-)

 

ΥΓ Βριλησσια πρεπει να το ψαξεις κι αλλο, εχεις παει μονο στην κεντρικη πλατεια με την εκκλησια μαλλον. Σορρυ που επιμενω, αλλα ειναι τελεια περιοχη, ιδιως για κοριτσοπαρεα για ψωνια-καφε-φαγητο...Και για να πας κεντρο απλα μπαινεις στο μετρο....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...