Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνιμη ισιωτικη μαλλιών?


Recommended Posts

Καλησπέρα ελπίζω να βάζω το θέμα σε σωστή ενότητα!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας.. έχω πυκνό και σγουρο μαλλί το οποίο δεν με βολευει καθόλου. Βασικά μου αρέσει περισσότερο το ισιο και νομίζω ότι μου πάει και περισσότερο. Έχω ενα σιδερο μαλλιών της izzy εδώ και πολλά χρόνια αλλά δεν κάνει ιδιαίτερη δουλειά. Τα ισιωνω πχ σήμερα και αυριο το πρωί έχει φριζαρει πάλι και έχει χαλασει. Σκέφτομαι να αγορασω επαγγελματικο σιδερο ισιωματος αλλά και πάλι δεν ξέρω γιατί συνήθως για να ισιωσω όλο το μαλλί μου παίρνει 1-1μιση ώρα και ποναει ο ωμος μου και δεν το αντεχω. Αν εχει καμιά υποψην κανένα καλό επαγγελματικο σιδερο ισιωματος που να αντεχει το μαλλί 2-3 μέρες χωρίς να θέλει ξανά και ξανά, ας μου πει. Σκέφτομαι να κάνω μόνιμη ισιωτικη για να γλυτωσω την ταλαιπωρια . Αν έχει κάνει καμιά η αν ξέρει γενικά πχ πόσο κρατάει (νομίζω κάποιους μήνες? ) και αν καταστρέφει την τριχα? Αναφέρομαι στη βραιλιανικη ισιωτικη με κερατινη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εδώ, παθούσα...

 

Μην το κάνεις (στη θεραπεία με κερατίνη αναφέρομαι), σε πολύ λίγες περιπτώσεις έχω ακούσει να κάνει δουλειά, που οι κοπέλες είχαν ήδη σχεδόν ίσια μαλλιά. Οραματιζόμουν κι εγώ να λούζομαι και να μη θέλω πιστολάκι..

 

Τα δικά μου είναι μπούκλες, αρκετά ταλαιπωρημένες βέβαια από το εβδομαδιαίο ίσιωμα σε κομμωτήρια χρόνια τώρα, και δοκίμασα τη θεραπεία προπερσι το καλοκαίρι. Ούτε κατά προσέγγιση δε βγήκε ίσιο το μαλλί, απλά ήταν πιο εύκολο για την κομμώτρια να το κάνει "πρόκα"-πλήρωσα δηλαδή για να της κάνω τη δουλειά πιο εύκολη! Ταλαιπώρησα τα μαλλιά μου όσο δεν πάει και τελικά πάλι μόνη μου δεν πετύχαινα ωραίο αποτέλεσμα. Με τη (νέα) κομμώτρια που το παρακολουθήσαμε ως θέμα, τα μαλλιά δεν συνήλθαν ποτέ, απλά μάκρυναν αρκετά και τα κόψαμε με τον καιρό.

 

Άσε που βρωμούσαν χημικά για ένα μήνα περίπου, παρά τα λουσίματα! Δεν θα το πρότεινα για κανένα λόγο! Καλύτερα να πληρώνεις μια κομμώτρια να στα χτενίζει, και το αποτέλεσμα είναι σίγουρο και τελικά μια η άλλη θα σου έρθει οικονομικά (υπολόγισε και τα "ειδικά" σαμπουαν κτλ).

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Δηλαδή πάλι μετά από κάθε φορά που λουζεσαι θέλει ισιωμα και ειδικά προϊόντα styling? Σαν να έχεις δλδ σπαστο και το ισιωνεις? Αν είναι έτσι δν συμφερει γιατί πάλι δν έχει ουσιαστική διαφορά. Το μαλλί μετά την ισιωτικη σπαει πιο εύκολα και φριζαρει η δεν έχει να κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σου απαντησω διαφορετικα...πρόσεξε ΠΟΥ θα κανεις την θεραπεία με κερατινη... Εγω την έκανα με πενιχρα αποτελέσματα ενώ τα μαλλια μου είναι απλως σπαστα...δεν φριζαραν αλλα δεν γινανε όπως τα περιμενα... Φυσικα ούτε βρωμούσαν ούτε καταστραφηκαν. Καλύτερα ήταν αλλα όχι αυτό που θα περιμενε κανεις! Αντιθέτως η ξαδελφη μου με μαλλι "αραπικο" εκανε την ισιωτικη σε ένα κομμωτηριο στην Αργυρούπολη και τωρα κυκλοφορεί με μαλλί ΟΛΟΙΣΙΟ!! Λούζεται και φευγει χωρις μια βουρτσια!! Φανταστικο αποτέλεσμα...και εγω ειχα πληρωσει και περισσοτερα λεφτα και είδα διαφορα μόλις 25% στο μαλλι (προς το καλύτερο βεβαια) ! Αρα διαλεξε κομμωτηριο και πιστευω θα εχεις αποτέλεσμα!! Καποια κομμωτήρια διαφημιζουν ότι εχουν εμπειρία ενώ δεν εχουν !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως και να έφταιγε η κομμώτρια ή τα συγκεκριμένα προϊόντα. Η νέα κομμώτριά μου πάντως με μάλωσε, γιατί ό,τι και να λέμε τα μαλλιά επιβαρύνονται σημαντικά.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σας στείλω τα στοιχεια με πμ μόλις βρω την ξαδελφη μου στο τηλέφωνο!!

Πιστευω ότι η τεχνικη επιβαρυνει όταν γινεται με λάθος τρόπο και φυσικά υπάρχουν πολλα διαφορετικα προιόντα. Καποια περιέχουν φορμαλδευδη που εχει μια μυρωδια δυσαρεστη και κάποια όχι. Εγω πάντως είχα κανει χωρίς φορμαλδευδη . Το ίδιο και η ξαδελφη μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...