Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαστήριο της μητέρας από Λέρο με το μωρό που πέθανε από ασιτία


G.Geo

Recommended Posts

Ξέρει καμία τι εχει γίνει με το δικαστήριο της μητέρας του βρέφους που κατέληξε από ασιτία από τη Λέρο??? Δεν ανοίγω το θέμα για γνώμες και συζήτηση καθώς είχε ανοίξει και στο παρελθόν και κλειδώθηκε. Αλλα επειδή δεν εχω μαθει το αποτέλεσμα της δίκης, θα ήθελα αν καποια ξέρει να μας πει, τι αποφάσισε η διακιοσύνη γι' αυτην.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτή είναι μία από τις υποθέσεις που δε θα φύγει από το μυαλό μου, αν δε δω το τέλος της. Παρακολουθώ τη Ροδιακή εφημερίδα στο φβ, μια που η μητέρα θα δικαζόταν στο Μικτό Ορκωτό Ρόδου, αλλά δεν υπήρξε σχετικό άρθρο, πλην εκείνου που ανακοίνωνε τη δικάσιμο. Αυτό με οδηγεί στο συμπέρασμα πως η δίκη αναβλήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι. Στη συγκεκριμένη εφημερίδα είδα αναφορές σε άλλες δίκες που αναβλήθηκαν, όπου σημειωνόταν και η νέα δικάσιμος. :confused: Εδώ δεν ξέρω τι (δεν) έγινε. Ούτε στο google μου βγάζει τίποτα νεότερο. Αν ξέρει κάποιος από Ρόδο, ας μας ενημερώσει κι εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα μια άκρη και πληροφορήθηκα πως η δίκη όντως αναβλήθηκε. Βασικά ήταν αναμενόμενη η αίτηση, εκ μέρους της κατηγορούμενης, εφόσον μάλιστα δεν κρατείται ως υπόδικη. Ευελπιστώ να μάθουμε και τη νέα δικάσιμο, το αποκλείω να είναι εντός του 2015.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν κρατείται ως υπόδικη.

 

Αυτό δεν το γνώριζα και λυπάμαι που οι νόμοι είναι έτσι χαλαροί, λαμβάνοντας υπόψη την κατάσταση στην οποία βρέθηκε το μωρό.. Να φαίνονται τα πλευρά απ΄την ασιτία και σύγκαμα που τρόμαξε μέχρι τους ιατροδικαστές. Άκου εκεί κυκλοφορεί ελεύθερη..

 

Αναρωτιέμαι μόνο εαν θα είχε την ίδια αντιμετώπιση αν ήταν αλλοδαπή.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνώριζα και λυπάμαι που οι νόμοι είναι έτσι χαλαροί, λαμβάνοντας υπόψη την κατάσταση στην οποία βρέθηκε το μωρό.. Να φαίνονται τα πλευρά απ΄την ασιτία και σύγκαμα που τρόμαξε μέχρι τους ιατροδικαστές. Άκου εκεί κυκλοφορεί ελεύθερη..

 

Αναρωτιέμαι μόνο εαν θα είχε την ίδια αντιμετώπιση αν ήταν αλλοδαπή.

 

Aλλοδαπή είναι η μητέρα της 4χρονης Άννυ, η οποία αφέθηκε ελεύθερη, επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές, για να κρατηθεί θα πρέπει ή να ειναι ύποπτη φυγής (ώστε να μην δικαστεί) ή να είναι επικίνδυνη να τελέσει όμοιας βαρύτητας εγκλήματα.

Αυτό είναι το σκεπτικό του νόμου.

Αν όλοι οι υπόδικοι ήταν στις φυλακές, θα τους είχανε 20-20 σε κάθε κελί τους φυλακισμένους για να χωρέσουν.

Άλλωστε η κράτηση του υπόδικου δεν έχει την έννοια της απαξίωσης ή της τιμωρίας του, αφού ακόμη δεν έχει κριθεί η ενοχή του, αλλά την προστασία του δημοσίου συμφέροντος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aλλοδαπή είναι η μητέρα της 4χρονης Άννυ, η οποία αφέθηκε ελεύθερη, επίσης.

 

Η απορία μου είναι αν στην περίπτωση της Λέρου η μητέρα ήταν αλλοδαπή. Ας μη συγκρίνουμε διαφορετικές μεταξύ τους περιπτώσεις, άλλωστε η μητέρα της Άννυ απολογείται σήμερα κι ακόμα δε ξέρουμε τι θα αποφανθεί ο εισαγγελέας.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

lucia είχες δίκιο. http://www.mixanitouxronou.gr/mikri-anni-sti-filaki-ke-i-mitera-tis/

 

Βρίσκω ορθή την απόφαση γιατί θα θεωρούσα πολύ πιθανό να προσπαθήσει να φύγει από τη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Τελικά βρήκα μια άκρη και πληροφορήθηκα πως η δίκη όντως αναβλήθηκε. Βασικά ήταν αναμενόμενη η αίτηση, εκ μέρους της κατηγορούμενης, εφόσον μάλιστα δεν κρατείται ως υπόδικη. Ευελπιστώ να μάθουμε και τη νέα δικάσιμο, το αποκλείω να είναι εντός του 2015.

 

Tυχαια επεσα σε αυτο το αρθρο που λεει οτι η δικασιμος οριστικε για την 7η Δεκεμβρίου 2015...Για να δουμε τι θα γίνει...

http://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/Rodos-Sygklonizei-o-thanatos-vrefoys-apo-asitia-Synelifthi-i-mitera-toy/424982

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέλη του 2015, λοιπόν...αναμένουμε. Εγώ δεν την ξέχασα αυτή την υπόθεση και φαντάζομαι το ίδιο και πολλοί άλλοι.

 

Κι εγώ το ίδιο και δε θα την ξεχάσω ποτέ. 19 Ιανουαριου 2013. Ήμουνα στις μέρες μου στο πρώτο μου παιδί.

 

"Οταν το γδύσαμε ήταν σαν Αιθιοπάκι και σαν να το είχες βγάλει από κάδο σκουπιδιών. Φαίνονταν τα οστά του μέσα από το δέρμα του. Ήταν βρώμικο, πληγιασμένο στις κλειδώσεις του. Αυτό το παιδί ήταν εγκαταλελειμμένο από πολλές ημέρες. Ήταν σε προθανάτια κατάσταση και κάναμε προσπάθειες για να το επαναφέρουμε.

...

 

Διαπιστώθηκε υποσιτισμός και παραμελημένη υγιεινή (πυορρούντα παρατρίμματα μασχαλιαίων και μηροβουβωνικών πτυχών καθώς και περιπρωκτική ερυθρότητα)."

 

αυτό για όσες την υπερασπίζονταν με πάθος. Θυμάμαι συζητήσεις επί συζητήσεων για το τσάι, οτι δεν κάνει να δίνεις τσάι, αλλά στο μαιευτήριο της είπαν να του δίνει τσάι, και του έδινε τσάι, αλλά τελικά δεν έκανε να του δίνει τσάι. Λες κι απ'αυτό έσβησε το αγγελούδι. Δηλαδή ήμαρτον.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kι εγώ το σκεφτόμουν αυτές τις μέρες, ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

 

Θα κάνει έφεση βέβαια και με καλή διαγωγή θα βγει μετά από κάποια χρόνια. Ωστόσο η πρωτόδικη απόφαση είναι μια δικαίωση...έτσι το αισθάνομαι εγώ τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το θυμήθηκα εχθες, εψαξα αλλά δε βρήκα κάτι...

Ακόμη δε μπορώ να δεχτώ πως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι. Οποια και να ήταν η απόφαση θα ήταν πολύ λίγο για αυτό που έκανε στο βρεφάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι νομικός αλλά φανταζομαι ότι στην απόφαση αυτη έπαιξε ρόλο η προσπάθεια δημιουργίας "αλλοθι" μέσω στων συνομιλιών στα διαφορα φόρουμ και η έλλειψη μιας ενδειξης μεταμέλειας και μετα τον θάνατο του παιδιου ή ίσως άλλες λεπτομέρειες που δεν γνωρίζουμε...

Τίποτα δεν θα φέρει το αγγελουδι πίσω...ηθικόν δίδαγμα?? Ότι όταν βλέπουμε ύποπτες συμπεριφορές σε ενα φόρουμ καλό ειναι να ειδοποιουμε τους υπεύθυνους ώστε να γινεται διελευκανση και της ψυχικής υγείας αλλά και των προθέσεων του "γονέα"...:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο argini. Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια δεν θα είχε αλλάξει κάτι, το μωρό, από όσο κατάλαβα, παρακολουθώντας την υπόθεση, ήταν ήδη καταδικασμένο όταν εκείνη άνοιξε το θέμα στο διαδίκτυο.

 

Πριν λίγο καιρό μπήκε εδώ μια μητέρα με δύο μικρά παιδάκια κι έγραφε πως έχει κατάθλιψη, πως κάνει μαύρες σκέψεις, γενικά σου δημιουργούσαν μια έντονη αίσθηση ανησυχίας τα μηνύματά της...ήταν διαφορετικά από πολλά άλλα παρόμοια που έχουν γραφτεί. Λίγες μέρες αργότερα ξανάγραψε για να διαμαρτυρηθεί που είχαν πάει υπάλληλοι της Πρόνοιας και αστυνομικοί στο σπίτι της, αν θυμάμαι καλά, επειδή η διαχείριση είχε ειδοποιήσει σχετικά τις αρμόδιες αρχές. Κάποιες κοπέλες συντάχθηκαν μαζί της. Εγώ πάλι, για πρώτη ίσως φορά, συμφώνησα με τις ενέργειες της διαχείρισης και πιστεύω πως έπραξε το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό μπήκε εδώ μια μητέρα με δύο μικρά παιδάκια κι έγραφε πως έχει κατάθλιψη, πως κάνει μαύρες σκέψεις, γενικά σου δημιουργούσαν μια έντονη αίσθηση ανησυχίας τα μηνύματά της...ήταν διαφορετικά από πολλά άλλα παρόμοια που έχουν γραφτεί. Λίγες μέρες αργότερα ξανάγραψε για να διαμαρτυρηθεί που είχαν πάει υπάλληλοι της Πρόνοιας και αστυνομικοί στο σπίτι της, αν θυμάμαι καλά, επειδή η διαχείριση είχε ειδοποιήσει σχετικά τις αρμόδιες αρχές. Κάποιες κοπέλες συντάχθηκαν μαζί της. Εγώ πάλι, για πρώτη ίσως φορά, συμφώνησα με τις ενέργειες της διαχείρισης και πιστεύω πως έπραξε το σωστό.

 

Όταν καποιος εχει προβλημα πραγματικο τότε δεν διαμαρτυρεται όταν ερχεται η προνοια... λεει αυχαριστω για την βοήθεια...

Δυστυχως μεσα στα φορουμ υπάρχουν και άνθρωποι με δραματικες προσωπικότητες που τους αρεσει να γίνονται το επίκεντρο του ενδιαφεροντος και να ασχολουνται ακομη και άγνωστοι άνθρωποι μαζί τους... η διαχείρηση οφείλει να παρεμβαινει διοτι αν μια μανα πχ εχει καταθλιψη πραγματικα τότε δεν ξερεις τι μπορει να κανει στα παιδια...αν προσποιείται ότι εχει καταθλιψη τότε δεν φταει η διαχειρηση αλλα η ίδια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι νομικός αλλά φανταζομαι ότι στην απόφαση αυτη έπαιξε ρόλο η προσπάθεια δημιουργίας "αλλοθι" μέσω στων συνομιλιών στα διαφορα φόρουμ και η έλλειψη μιας ενδειξης μεταμέλειας και μετα τον θάνατο του παιδιου ή ίσως άλλες λεπτομέρειες που δεν γνωρίζουμε...

Τίποτα δεν θα φέρει το αγγελουδι πίσω...ηθικόν δίδαγμα?? Ότι όταν βλέπουμε ύποπτες συμπεριφορές σε ενα φόρουμ καλό ειναι να ειδοποιουμε τους υπεύθυνους ώστε να γινεται διελευκανση και της ψυχικής υγείας αλλά και των προθέσεων του "γονέα"...:shock::shock:forumquot; border="0" alt="" title="Shocked" smilieid="52" class="inlineimg" />

 

Το θέμα Argini είναι όμως πως αυτό είναι και λίγο δίκοπο μαχαίρι. Δε θυμάμαι το όνομα ενός μέλους που έλεγε σε πόσο άσχημη ψυχολογική κατάσταση ήταν μετά την 2η γέννα και που ανέφερε και κάποιες άσχημες σκέψεις που έκανε και το αποτέλεσμα ήταν να της πάρουν τα παιδιά....Δε ξέρω αν κάποια κοπέλα το είχε δει τότε το ποστ και θυμάται την ιστορία πάει καιρός πολύς...

 

Πάντως και εγώ είχα σοκαριστεί γιατί αυτό το μωράκι είχε λίγες μέρες διαφορά με τον μεγάλο μου γιο και το βίωσα πολύ έντονα...

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...