Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Η μπουμπούκα μου γεννήθηκε στις 25/03 με καισαρική τομή λόγω λάθος θέσης κεφαλιού. Μου έκαναν και επισκληρίδιο γιατί προσπαθήσα φυσιολογικά για 15 ώρες και μετά στην καισαρική ξανά επισκληρίδιο και ραχιαία.Το μωρό γεννήθηκε 3.230γρ και 50 πόντους. Ξεκίνησα τον θηλασμό από την δεύτερη μέρα γιατί την πρώτη ήμουν στο κρεβάτι. Οι μαίες στο νοσοκομείο μου είπαν να πάρω σιλικονούχες θήλες γιατί δεν ήταν καλή η θηλή μου και το μωρό δεν την έπιανε. Εκτός από το δικό μου στο νοσοκομείο την δίνανε και συμπλήρωμα. Τώρα που είμαστε σπίτι προσπάθησα για αποκλειστικό αλλά μετά από 3-4 γεύματα καλά το στήθος μου το βράδυ είχε αδειάσει και δεν έβγαζε στάλα γάλα, έτσι της έδωσα συμπλήρωμα. Γενικά δεν χορταίνει μόνο με το δικό μου.

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν μέχρι πότε κατεβαίνει καλή ποσότητα γάλατος για να χορταίνει το μωρό?Πάνε ήδη 12 ημέρες από την γέννα. Είναι πολλές ή είναι νωρίς ακόμα? Μήπως οι σιλικονούχες οι θηλές επηρεάζουν?

Γενικά μου είπαν να την αφήνω 15-20' λεπτά στο κάθε στήθος αλλά δεν χορταίνει. Άσε που τώρα τρώει μόνο από το ένα κάθε φορά.Γενικά είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τι να κάνω. Το στήθος μου δεν το νιώθω γεμάτο και να καίει όπως μου είπαν επίσης. Μπορεί κάποια να μου δώσει κάποια συμβουλή και να με βοηθήσει?Θα το εκτιμούσα γιατί πραγματικά θέλω να θηλάσω το μωράκι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει το μωράκι σου! Πέτα τα ρολόγια και βάλε το μωρό στο στήθος κάθε φορά που πεινάει για όση ώρα θέλει. Όταν αρχίζει να μην θηλάζει από το ένα στήθος θα το βάζεις στο άλλο. Προσπάθησε όταν το μωρό δεν πεινάει πολύ να το βάλεις απευθείας στο στήθος σου χωρίς τις θηλές, νομίζω θα είναι καλύτερα για την παραγωγή σου. Το στήθος γεμάτο και να καίει, όπως σου είπαν, εγώ προσωπικά δεν το ένιωσα ποτέ, αλλά θηλάζω 10 μήνες τώρα. Οπότε δεν είναι κριτήριο για το αν έχεις γάλα. Για να μπορέσουμε καλύτερα να σε βοηθήσουμε απάντησε και στις ερωτήσεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω, βαζε το παιδι στο στηθος όποτε νιωθεις ότι πεινάει. αυτό θα σου αυξήσει την παραγωγή. Προσεξε να σου πιανει την θηλη καλά, για να τραβάει καλά το γάλα. Λίγη υπομονη θέλει.

 

ΔΕς αυτό για το πιασημο της θηλης:

 

http://www.kellymom.com/bf/start/basics/latch-resources.html

 

Αν μετα από αυτά δεν δεις βελτιωση μίλα με συμβουλο θηλασμού, για να μην χάνεις μέρες, καθώς τώρα εδραιωνεται ο θηλασμός.

 

Υπομονη και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ σοκολάτα για την απάντησή σου. Σχετικά με τις ερωτήσεις που μου είπες να απαντήσω για περισσότερες πληροφορίες, είναι οι εξής απαντήσεις:

Α.40+1

Β.κοριτσι

Γ.ΚΤ

Δ.επισκληρίδιος και ραχιαία

Ε.δεν είχε ίκτερο

Ζ.δεν νοσηλεύτηκε

1.25/03 3230γρ(ημερ.γέννησης)

30/03 3080

06/04 3340

2.8 γεύματα περίπου

3.την θηλάζω σε όλα

4.συμπλήρωμα από 45-70μλ στο γεύμα

5.περίπου 500μλ/24ώρο

6. θήλαστρο medela αλλά έβγαλα μόνο μια φορά όταν πρωτοήρθα σπίτι για να δω πόσο βγάζω

7.είχα βγάλει μόνο 40μλ και από τα δύο

8.περίπου 6 πάνες

9.1-2 κενώσεις

10. το πρόβλημα μου είναι οτί κλαίει πολύ το βράδυ και δεν κοιμάται μόλις φάει αλλά αντίθετα έχει ορθάνοιχτα τα μάτια.

 

Επίσης χρησιμοποιούσα θηλές σιλικονούχες αλλά σήμερα πήρε το στήθος σκέτο και τα τελευταία 3 γεύματα της δεν της έδωσα συμπλήρωμα.

 

Θέλω να ρωτήσω αν ξεκινάω τον θηλασμό από το στήθος που τελείωσε?

Την αφήνω όση ώρα θέλει και όχι 15-20 λεπτά όπως μου είπαν?

Και μόλις κλαίει την βάζω πάλι πάνω?Και κάτι τελευταίο σε πόσες ημέρες υποτίθεται ότι θα έχω όσο γάλα χρειάζεται?

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί θέλω πραγματικά να θηλάσω την μπεμπούλα μου. Αν κάποια κοπέλα μπορεί να μου δώσει συμβουλές θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το μωρό πιάνει καλά το στήθος σου, μην βάζεις τις θηλές σιλικόνης γιατί μειώνουν το ερέθισμα στο στήθος και κατά συνέπεια την παραγωγή σου. Προσπάθησε να βάζεις το μωρό πιο συχνά στο στήθος, για να αυξήσεις λίγο τον αριθμό των γευμάτων και σταδιακά να μειώσεις το συμπλήρωμα. Για το πώς μειώνουμε το συμπλήρωμα (πόσα ml κάθε φορά) δεν ξέρω να σου πω, ίσως απαντήσει κάποια άλλη κοπέλα, αλλά νομίζω ότι καλύπτεις σε μεγάλο βαθμό τις ανάγκες του μωρού σου. Όσο μειώνεται το συμπλήρωμα, τόσο θα αυξάνεται η παραγωγή σου και σύντομα το γάλα σου θα επαρκεί. Είναι απλώς θέμα προσφοράς και ζήτησης.

Θα αφήνεις την κορούλα σου όση ώρα θέλει στο στήθος χωρίς να κοιτάς ρολόγια. Ακόμη και απλώς να πιπιλάει ερεθίζει το στήθος και βοηθάει στην αύξηση της παραγωγής. Καλό είναι να τη βάζεις στο στήθος πριν κλάψει, δηλαδή όταν αρχίζει να κοιτάει γύρω γύρω ψάχνοντας.

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο, μην αγχώνεσαι και θα τα καταφέρεις. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λυπάμαι που δεν ειχες τη σωστή πληροφόρηση μεχρι τωρα από κάποιον επαγγελματία υγείας...

το γάλα ξεκινά να παράγεται από τη στιγμή που ο πλακούντας αποκολλάται από τη μήτρα. τις πρώτες 2 μερες παράγεται το πρωτόγαλα, που ειναι λίγο σε ποσότητα, αλλά πολύ πολύ θρεπτικό. με λίγα λόγια, ο οργανισμός σου έχει τη δυνατότητα να παράγει γάλα από την πρώτη στιγμή, αρκεί να κάνεις τις σωστές κινήσεις. Και ποιες ειναι αυτές? Να πετάξεις τα ρολόγια, να βάζεις το μωρό στο στήθος όποτε θέλει και για όσο θέλει και να κλεισεις τα αυτιά σου στον περίγυρο που θα θελει να σου δίνει συμβουλες. Αν δεχθείς συμβουλές, μόνο από μαμάδες που έχουν θηλάσει αποκλειστικά τα παιδιά τους για μεγάλο διαστημα.

 

Δυστυχώς εχεις ήδη ξεκινήσει λάθος, εφόσον όμως το μωρό ειναι μόλις 15 ημερών εχεις περιθώριο ακομα να το διορθώσεις. Κατ' αρχήν να έχεις υπόψιν ότι το πρώτο μέλημα ειναι να τρέφεται καλα το μωρό. Η ποσότητα συμπληρώματος που του δίνεις είναι αρκετά μεγάλη, ωστε να ειναι σχεδόν πλήρες γεύμα, οπότε και δεν πρεπει να κοψεις το μπουκάλι απότομα. Κατά δεύτερον, πρεπει να αυξησεις την παραγωγή σου άμεσα, βάζε το μωρό στο στήθος όσο θελει και νοίκιασε και θηλαστρο, ώστε ο εγκεφαλος να παρει το μήνυμα και να ενεργοποιηθεί η παραγωγή σου. Ό,τι βγάζεις με το θήλαστρο, να το δίνεις στο μωρό σα συμπλήρωμα, αντί να του δινεις ξενο. Σε κάθε θηλασμό θα ξεκινάς με το ένα στήθος, θα αφήνεις το μωρό όσο θελει, θα το σηκώνεις να ρευτεί και θα του προσφέρεις και το άλλο στήθος, αν θελει καλως, αν δε θελει και παλι καλώς. Για αρχή να δίνεις και μπουκάλι, μειωνοντας την ποσότητα σιγά σιγά, 20ml τη φορά, για να εισαι σιγουρη ότι τρέφεται επαρκώς. Στον επόμενο θηλασμό ξεκινάς από το άλλο στηθος. Τωρα που ειναι ακόμα μικρούλι, να το ταίζεις κάθε 3 ωρες τη μέρα και 4 τη νύχτα, εννοώντας ότι αν δεν εχει ξυπνήσει, το ξυπνάς για να το ταϊσεις. Αν ξυπναει νωρίτερα από το τρίωρο δε μας πειράζει, το ταίζεις. Απλά να σιγουρεύεσαι ότι δε μενει πανω από 3 ωρες νηστικό. Το τρίωρο ξεκινάει να μετράει από την ώρα που ξεκινάει το γεύμα, όχι όταν τελειώνει. Να εχεις υπόψιν σου ότι ειναι φυσιολογικό σ αυτή την ηλικία να θελει να μενει και 20 ωρες στο στήθος. Ακούγεται τρομακτικό, αλλα ειναι φυσιολογικό, αν εχεις αντοχές, το υπομένεις. Μη σου φαίνεται περίεργο που τρώει και δεν κοιμάται. Γιατί δλδ πρέπει σώνει και καλα να κοιμηθεί? Είναι κι αυτός ένας άνθρωπος με βούληση και επιθυμίες. :) Οσο φυσιολογικό ειναι ένα νεογέννητο να κοιμαται πολύ, τόσο επίσης φυσιολογικό ειναι να κοιμάται λίγο. Κουράγιο και υπομονή!

 

Ψευδοθηλές σιλικόνης χρησιμοποιησα κι εγώ και στα δυο μου παιδιά, επειδή εχω επίπεδες και εισέρχουσες θηλές. Στον γιο μου τις έκοψα στο εξάμηνο. Στην κόρη μου στους 3 μήνες. Αν το μωρό πιάνει, καλύτερα να μην τις χρησιμοποιείς. Λενε ότι ίσως μειώνουν την παραγωγή, εγώ δεν είχα πρόβλημα (θηλασα τον γιο μου 14 μήνες και θηλάζω ακόμα την 8 μηνών κόρη μου), αλλά ποτέ δεν ξερεις. Σιγουρα γλιτώνεις από τον μπελά της αποστειρωσης. Επίσης σημαντικό: ο χρονος που χρειάζεται το μωρό για να θηλάσει επιμηκύνεται κατά πολύ με τις ψευδοθηλές. Ο γιος μου, όσο θηλαζε με ψευδοθηλές, εκανε κοντά μια ωρα σε καθε γεύμα και την πρώτη μερα χωρίς ψευδοθηλες θηλασε μόνο 15 λεπτά!

 

Το θηλαστρο δεν ειναι ενδεικτικό της παραγωγής σου. Υπάρχουν μαμαδες που θηλασαν αποκλειστικά και ομως με το θηλαστρο δεν εβγαζαν σταγονα γάλα. Δε θα καταλαβεις αν εχεις γαλα με το θηλαστρο, ούτε θα βγάλεις συμπερασμα για το πόσο γάλα εχεις. Νοικιασε ενα νοσοκομειακό να ξεκινησεις αντλήσεις για να αυξησεις την παραγωγή σου, αλλα να εχεις υποψιν ότι ίσως παρει λίγο χρόνο να ανταποκριθεί το στήθος. Και σίγουρα δε θα βγάζεις την ίδια ποσότητα καθε φορά, κάποιες φορες θα ειναι λιγοτερο και καποιες περισσότερο.

Να εχεις υπόψιν σου ότι το στήθος δεν ειναι σακος που μαζεύει γάλα (οπως πχ η ουροδόχος κύστη που συλλέγει τα ούρα). Το γάλα παράγεται τη στιγμή που το μωρό θηλάζει, όσο πιο πολύ θηλάζει, τόσο πιο πολύ παράγεις. Αν δινεις συμπλήρωμα, ειναι λογικό να παράγεις λιγότερο απ΄όσο χρειάζεται το μωρό και στο τέλος ειναι αναμενόμενο να μην εχεις αρκετό γάλα. Το ότι θελει να ειναι συνεχεια στο στήθος, δε σημαινει ότι δε χορταίνει ή οτι δεν του φτάνει το γάλα. Το μωρο θα ρυθμίσει την παραγωγή σου.

 

Να σου ζήσει το μπεμπάκι, ό,τι άλλο θες ρωτα, εδώ ειμαστε!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο, μην αγχώνεσαι και θα τα καταφέρεις. :D

 

Χωρίς παρεξήγηση και με κάθε καλή διάθεση... δυστυχώς η κοπέλα δεν ειναι σε καθόλου καλό δρόμο (οσον αφορά τον αποκλειστικό θηλασμό εννοω)... το μόνο καλό ειναι ότι συνειδητοποιεί ότι κατι δεν πάει καλά και ζητάει βοήθεια!

Καλό ειναι να λεμε τα πράγματα με το όνομά τους, για να τα αντιμετωπίζουμε σωστά.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η zouzounel με καλυψε πληρως!!

Απλα να συμπληρωσω οτι αν τωρα θηλαζεις απο το στηθος "α", την επομενη φορα θα ξεκινησεις να θηλαζεις απο το στηθος "β".Βεβαια ομολογω πως σε μενα(οπως και σε ολες τις αποκλειστικα θηλαζουσες) τον πρωτο καιρο ηταν ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ πανω στο στηθος, σε βαθμο που εχανα την μπαλα για το ποιο στηθος επρεπε να δωσω.Ετσι απλα τα ψηλαφουσα και οποιο ενιωθα πιο τουρλωμενο, εκεινο εδινα...;)

Να μην εχεις καμμια αμφιβολια για την ποσοτητα του γαλατος σου.Η φυση τα εχει φτιαξει ολα απο μονη της. Το παιδι οχι μονο εχει οσο γαλα ακριβως χρειαζεται, αλλα και, καθως μεγαλωνει, η συσταση του γαλατος προσαρμοζεται απο μονη της στις αναγκες της καθε ηλικιας!!

Μην αφησεις κανεναν να σου αμφισβητησει αυτες τις αληθειες......

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση και με κάθε καλή διάθεση... δυστυχώς η κοπέλα δεν ειναι σε καθόλου καλό δρόμο (οσον αφορά τον αποκλειστικό θηλασμό εννοω)... το μόνο καλό ειναι ότι συνειδητοποιεί ότι κατι δεν πάει καλά και ζητάει βοήθεια!

Καλό ειναι να λεμε τα πράγματα με το όνομά τους, για να τα αντιμετωπίζουμε σωστά.

 

Χωρίς παρεξήγηση και με κάθε καλή διάθεση...δεν προσπάθησα να ωραιοποιήσω κάτι. Απλά έγραψα με βάση τη δική μου εμπειρία, καθώς και εγώ βρέθηκα στη θέση της κοπέλας, όταν γεννήθηκε η μικρή μου και παρόλα τα προβλήματα κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...