Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τόπικ για Χριστουγεννιάτικες Bαπτίσεις !


gerakina

Recommended Posts

Διαβάζοντας το τοπικ για καλοκαιρινές βαπτίσεις σκέφτηκα να έχουμε και ένα εμείς που θα κάνουμε βάπτιση στις γιορτές.Τι λέτε?

 

 

1636834pe7sqwl2fo.gif

 

Ας κάνω την αρχή να σας πω μερικές ιδέες που σκεφτήκαμε..δεν έχουμε καταλήξει ακόμα.

 

Προσκλητήρια θα φτιάξουμε εμείς,δηλαδή ο άντρας μου στον υπολογιστή.

Το κείμενο λέμε να είναι κάτι σαν γράμμα στον Άγιο Βασίλη που το παιδί ζητά όνομα για δώρο ή κάποιο ποιηματάκι σχετικό με τις γιορτές.

Θα είναι

ή σα φωτογραφία αλλά σε κομμάτια παζλ,δεν θα φαίνεται δηλαδή το προσωπάκι της μπέμπας μας,

θα είναι σε ένα κομμάτι μάτια σε άλλο χείλη κλπ,όχι απαραίτητα από την ίδια φωτογραφία.Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά.

Ή (αυτό το σκεφτήκαμε σήμερα) το κειμενάκι με κάποιο γραφικό χριστουγεννιάτικο

που θα το τυπώσουμε σε χαρτονάκι πχ ροζ και θα το δέσουμε με κορδέλες.

Ίσως κυλινδρικό?Ίσως να κάνουμε τρύπες με διακορευτή και να περάσουν από εκεί οι κορδέλες?Ίσως να είναι κομμένες με το ειδικό ψαλιδάκι που κάνει σχέδια?....?

 

Μπομπονιέρες θα κάνουμε με τα χεράκια μας.

Λέμε να είναι πουγκάκια που θα τα γεμίσουμε με κουφέτα και θα κρεμάσουμε κάτι πχ ένα αστεράκι επάργυρο για το λαιμό ή κάτι άλλο.

 

Γλυκά θα πάρουμε έτοιμα.Τα κλασσικά παστάκια,εκτός κι αν επιλέξουμε πάλι κάτι χριστουγεννιάτικο...?

 

Την κολυμπήθρα θα τη στολίσουμε εμείς.

Ενα σωρό ροζ και άσπρο τούλι έχουμε από το γάμο να πάει χαμένο?

Θα φτιάξουμε λοιπόν μια ωραία γιρλάντα την οποία θα στολίσουμε με αστεράκια χρυσά ή κάτι άλλο....?

 

Όπως καταλάβατε το μόνο που είναι σίγουρο είναι η βάπτιση! :lol:

 

Για πείτε ιδέες για...Καλές Χριστουγεννιάτικες Βαπτίσεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 598
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το καλό οι προετοιμασίες μου αρέσει η όλη ιδέα!!!!!!!!!!!!!

 

Για γλυκάκι θα πρότεινα κάτι που να κινείται μέσα στο πνεύμα της εποχής....

 

Φιλάκια στο μικρό γεράκι σας ::

 

Υ.Σ.το όνομα μας το κρατάς για έκπληξη φαντάζομαι :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

αχ τι τέλειο!!!!!!!!!!!!!!

μου άρεσε ΠΟΛΥ το γράμμα στον άη βασίλη!!!!

 

ο στολισμός μπορεί να είναι υπέροχος κόκκινος πράσινος και μπορείς να τον κάνεις και θεματικό αν σε ενδιαφέρει.. αγγελάκια... έλατα... κόκκινες μπάλες... ΓΟΥΑΟΥ!

γλυκό θα ήταν σούπερ να δώσεις μελομακάρονα! χεχεχε (τα λατρεύω)

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία ιδέα!!εμένα θα μου άρεσε να κυριαρχεί κυρίως το λευκό και το χρυσό!!όσο για το γράμμα στον Αη Βασίλη το θεωρω πολύ πρωτότυπο και έξυπνο!!μπραβο! :wink: Σαν θέμα πιστεύω θα ταίριαζε το αγγελάκι και το χιόνι..Στην κολυμπήθρα εκτός απο τούλι θα μου άρεσαν και λίγα δεμένα μικρά κλαδάκια απο έλατο με χρυσόσκονη επάνω..αν σκεφτώ κάτι άλλο θα επιστρέψω :oops:

Link to comment
Share on other sites

αχ τι τέλειο!!!!!!!!!!!!!!

μου άρεσε ΠΟΛΥ το γράμμα στον άη βασίλη!!!!

 

ο στολισμός μπορεί να είναι υπέροχος κόκκινος πράσινος και μπορείς να τον κάνεις και θεματικό αν σε ενδιαφέρει.. αγγελάκια... έλατα... κόκκινες μπάλες... ΓΟΥΑΟΥ!

γλυκό θα ήταν σούπερ να δώσεις μελομακάρονα! χεχεχε (τα λατρεύω)

Συμφωνώωω!!! Μου τρέχουν τα σάλια και μόνο με τη σκέψη του μελομακάρονου!! Επίσης, οι μπομπο μπορούν να είναι δωράκι. Κουτάκια σε έντονα χρώματα (όπως λέει η Ω-μάμα πράσινο με κόκκινη κορδέλα και το ανάποδο, ή καρώ πράσινο-κόκκινο) και να είναι μέσα το στολιδάκι με τα κουφέτα, ή ακόμα μπορείτε να πάρετε στολίδια του δέντρου και να δέσετε κουφέτα επάνω... Τρέλλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αλλά πως να μοιραστούν τα μελομακάρονα?

Σκέτα στο χέρι?

Τυλιγμένα σε σελοφάν με κορδέλα?Ίσως με τυπωμένο το όνομα?

Δε λέω είναι καλή ιδέα.Άσε που γίνονται κι εύκολα home made.

 

Το χριστουγεννιάτικο στολίδι το είχα σκεφτεί αρχικά για τις μπομπονιέρες

ώστε να είναι κάτι που θα βάζουν στο δέντρο τους και κάθε χρόνο θα μας θυμούνται.

Είδα όμως αυτό:

http://www.elxisdoro.gr/details.php?productsid=2005

που μου άρεσε πολύ κι είναι και η τιμή του πολύ καλή.

 

Θα μπορούσε βέβαια ένα στολιδάκι να συνοδεύει την πρόσκληση..

ίσως κάτι τέτοιο?

http://www.atlas-paketo.gr/details1.php?lang=1&wh=1&the1id=7&theid=7&open1=7&open2=&thepid=102&page=1

Link to comment
Share on other sites

-γνωμη μου θα για μπομπονιερα θα μου αρεσε περισστερο να εβαζες ενα στολιδι για το δεντρο πιστευω οτι θα το κρατησουν πιο πολλοι απο οτι το αστερακι.

-το μελομακαρονο μπορεις να το τυλιξεις σε ζελατινα ,εχει και στο τζαμπο κοκκινη και πρασινη και να βαλεις κορδελα και καποιο διακοσμητικο μικρο αν θες.Α και το γλυκακι στο κλιμα τον ημερων μου αρεσει πιο πολυ απο το παστακι.επισης μια αλλαη ιδεα για γλυκο ειναι να παρεις ετοιμα σου και να τα γεμισεις με κρεμα.μετα να το στολισεις με ασπρο και κοκκινο γλασσο και να τα κανεις να μοιαζουν στο κεφαλι του αγ.βασιλη αν σε ενδιαφερει καπου εχω την συνταγη.Και μαφινς μπορεις να κανεις και να τα στολισεις να τα κανεις να μοιζουν σαν ταρανδακια ,ή με γλασσα και ζαχαροπαστα να βαλεις απανω δεντρακια κτλ.

Αν κανεις ευχολογιοστο και εισαι κοντα στο ικεα περισυ ειχε ενα κουτι με ετοιμα μπισκοτα για γλυκοσπιτακι,το οποιο μονο ενωνεις και στολιζεις με χρωματιστα ζαχαροκαλουδια και πιστευω οτι θα ηταν πολυ ομορφο στο τραπεζι.

-για γυφιτζουρια θα μπορουσες να βαλεις τα μπαστουνακια που υπαρχουν τοτε.

-στο τραπεζι με το ευχολογιο και σε αλλα σημεια θα εβαζα πολλα φωτακια υπαρχουν καποια που ειναι σε παλ χρωματα

 

-σαν θεμα μπορεις να χρησιμοποιησεις και τα αγγελακια ή ξωτικα

-στα χρωματα μαλλον θα εβαζα λευκο με πολυ Και βεβαια γκλιτερ πολυ γκλιτερ

αυτα προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

πω πω στολίδι για δέντρο! τι τέλειο!!!!

όχι όχι το αστεράκι... στολίδι καλύτερα!!!

 

 

 

 

μόλις το αποφάσισα! το επόμενο μου θα το βαφτίσω χριστούγεννα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι τελειο!!!Ποτε δεν ειχα σκεφτει ποσο ομορφη μπορει να γινει μια βαφτιση μεσα στις γιορτες!Λετε να το τολμησω με το καλο για τον γιο μου???

 

Α επισης μπορεις να κανεις δεντρακι ευχων μονο που τωρα θα ειναι ενα χριστουγεννιατικο δεντρο ή ακομη αν κανεις μπομπονιερες-στολιδια αυτες να παρουσιαστουν στολισμενες πανω σε χριστουγεννιατικο δεντρο...Δες και μια ακομη ιδεα για βαφτιση χριστουγεννιατικη εδω:http://www.gala.gr/photoalbum.php (ειναι η βαφτιση στη γεωργικη σχολη-το νουμερο δεκαοχτω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τι ιδέες!!Ευχαριστώ!

Το βλέπω για μελομακάρονο λοιπόν.Με ζελατίνα τυλιγμένο (σα πουγκί) και κορδέλα ή στα χρώματα της βάπτισης ή με το όνομα της μικρής,κάπου εδώ μέσα το είδα,θα το ψάξω.

Υπάρχει κάπου ζελατίνα σε κομμάτια?

Πόσες μέρες όμως πριν να τα ετοιμάσω?Εντάξει βέβαια κρατάνε αρκετά..Ίσως θα μπορούσα να τα παραγγείλω σε ένα ζαχαροπλαστείο να μου τα κάνουν λίγο μεγαλύτερα από το κανονικό.

Ή να τα κάνω στο σπίτι.Θα δω.

 

Τραπέζι ευχών δεν θα κάνω.

Ούτε στολισμό στην εκκλησία,μόνο κολυμπήθρα.

 

Νομίζω οτι η ιδέα για το στολίδι κερδίζει με διαφορά!

Θα κοιτάξω εκείνες τι μέρες,ευτυχώς για μένα ξεκινάνε νωρίς τα χριστουγεννιάτικα στα μαγαζιά.

 

Από χρώματα μάλλον θα προτιμήσω λευκό-χρυσό ή κόκκινο χρυσό.

 

Σκέφτομαι,σκέφτομαι..αχ τι καλά με έχει πιάσει ένας μικρός ενθουσιασμός!!:D

Link to comment
Share on other sites

gerakina, όλες οι ιδέες μου άρεσαν... αυτό που πραγματικά νομίζω ότι πρέπει να κρατήσεις είναι το "κλίμα των Χριστουγέννων"... τα χρώματα είναι τα βασικά (κοκκινο-άσπρο-πράσινο- καρώ και φυσικά χρυσό). Η ιδέα να πάρεις ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο και να κρεμάσεις εκεί τις μπομπονιέρες είναι τέλεια.. σκέψου βέβαια και τον χώρο της εκκλησίας για να σκεφτείς και όλο το πακέτο.. μου αρέσει πολύ η ιδέα σας .. θα το σκεφτώ και θα σου δώσω κάποιες ιδέες.. καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

ααα asteraki εσύ νομίζω είχες κάνει την κορδέλα με το όνομα??

 

Εν τω μεταξύ άλλες μανούλες που θα βαφτίσουν στις γιορτές καλέ δεν υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα θα ειναι ολα γερακινακι :D Ο μονος λογος που θα εκανα βαφτιση εδω ειναι οτι θα την καναμε Χριστουγεννα :D

Με τα γλυκα ...διαφωνω με τις αλλες κοπελες ..συμφωνω με τις αλλες ιδέες της bebebo :D

Εμενα δεν μου αρεσουν τα γλυκα των Χριστουγεννων (αν με καλουσες να μην φαω εγω γλυκο? :lol: ) αλλα και ολοι θα ναι χορτατοι απο αυτα ...κατι διαφορετικό καλυτερα :D

 

Τελεια , τελεια ! Καλες ετοιμασιες :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλημέρα, νομίζω ότι η ιδέα για βάπτιση Χριστούγεννα είναι φοβερή, εγώ η χαζή είχα αρχίσει να ψάχνω πρωτοτυπές ιδέες για καλοκαίρι, αλλά τελικά τα Χριστούγεννα μπορείς να κάνεις χιλιάδες πράγματα, εκτός από τραπέζι στο σπίτι βέβαια. Τώρα που το σκέφτομαι καθώς η κόρη μου είναι γεννημένη 27 Δεκέμβρη και το νέο μας μωρό θα είναι μέσα στα Χριστούγεννα, του χρόνου θα μπορούσαμε να έχουμε τριπλή γιορτή τα γενέθλια των 2 παιδιών και την βάπτιση.

Link to comment
Share on other sites

εγω βαφτιζω στις 6 του δεκεμβρη τα μικρα μου αλλα μου φαινετε νωρις για να κανω κατι χριστουγενιατικο.σε οσους το εχω πει μου λενε οτι δεν ειναι καλη ιδεα.εσεις τι λετε.

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

και η δική μου γνώμη είναι ότι είναι λίγο νωρίς για κάτι χριστουγεννιάτικο, μόλις αρχίζει ο κόσμος να μπαίνει στο πνεύμα. Αλλά αυτό είναι δική σου απόφαση μην ακούς κανένα, να κάνεις αυτό που σου αρέσει εσένα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση αλλα δεν θα το διακινδυνεψω και γινω ρομπα.φαντασου οτι ελεγα να παω στο jambo και να παρω αγιους βασιληδες μεγαλους φουσκωτους και να βαλω δυο στην εισοδο της εκκλησιας,εναν στην εισοδο του κεντρου και εναν στη πιστα,ολοι θα γελουσαν :oops::oops:

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου φαίνεται νωρίς,αν σκεφτείς οτι τα μαγαζιά ξεκινάνε από Νοέμβριο τα χριστουγεννιάτικα.

Κι αν βάλεις στολιδάκι θα το χρησιμοποιήσουν άμεσα στο δεντράκι τους.

Link to comment
Share on other sites

θα το δω καλυτερα,αλλα δεν νομιζω.αν ηταν κατα τις 15 του δεκεμβρη συγουρα θα τα εκανα ολλα χριστουγενιετικα,αλλα τωρα 6 ειναι λιγο νωρις.θα το συζητησω με την κοπελε που θα μου κανει τη διακοσμηση.

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

Γερακίνα κάποια Χριστούγεννα δούλευα σε μια βάφτιση και το μωράκι το είχαν ντύσει Αγιο Βασιλάκη. Μιλάω για την κατήχηση μετά βάλαν της νονάς τα ρούχα. Ήταν μια βλύκα με το σκουφάκι...

Link to comment
Share on other sites

θα το δω καλυτερα,αλλα δεν νομιζω.αν ηταν κατα τις 15 του δεκεμβρη συγουρα θα τα εκανα ολλα χριστουγενιετικα,αλλα τωρα 6 ειναι λιγο νωρις.θα το συζητησω με την κοπελε που θα μου κανει τη διακοσμηση.

για μπομπονιερα για τους μεγαλους μπορεις να βαλεις κατι χριστουγεννιτικο ομορφο για το δεντρο ή το σπιτι και για τα παιδακια καποιο ξωτικο ή αγγελακι.

αλλα για στολισμο πιστευω οτι ειναι νωρις.αν και εγω παιδια να σας πω την αληθεια 25 νοεμβρη ειναι η γιορτη μου την επομενη ξεκιναω το στολισμα συνηθως :oops::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...