Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα.Θα ηθελα τις εμπειριες-συμβουλες σας.Λογω του ότι δεν εχουμε συνομήλικα,παω κυριως βαση ενστικτου κ ερευνας διαδυκτιακης στο πως "τα παμε" αναπτυξιακα.

Λοιπον,η μικρη μου είναι 32μηνων, 104εκ , 16 κιλα , δεν παει παιδικο,

δεν εχει κοψει την πανα.

Είναι πολυλογου,λεει την αλφαβητα,μετραει ως το 40,και στα αγγλικα τα μισα.Τα χρωματα τα μπερδευει,λεει πολλα τραγουδάκια,δεν προφερει το ρ το ψ και σε αρκετες λεξούλες δεν προφερει καποιο συμφωνο{πχ το "βολτα" το λεει "βοτα"}

Θα μου ηταν πολύ χρησιμες οι προτασεις σας,που να διναμε βαρυτητα{πχ με την πανα,δεν δειχνει κανενα ενδιαφερον για γιογιο},και βεβαίως τις εμπειριες σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταρχας να χαιρεσαι την πανυψηλη κουκλα σου.ο δικος μου ειναι 31 μηνω και 95 εκ.Μια χαρα τη βρισκω για την ηλικια της μην αγχωνεσαι.Οσο για την πανα τωρα που θα ανοιξει ο καιρος θα της την βγαλεις σιγα σιγα χωρις πιεση,εμεις την βγαλαμε 23 μηνων και σωθηκαμε.Τωρα προσπαθω να του κοψω την βραδυνη.Μεχρι να τελειοποιησουν την ομιλια τους λογικο ειναι καποια γραμματα να τα τρωνε,το παρατηρω και στον δικο μου που ενω μιλαει κανονικα οταν βιαζεται καποιες φορες μασαει τα γραμματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Θα ηθελα τις εμπειριες-συμβουλες σας.Λογω του ότι δεν εχουμε συνομήλικα,παω κυριως βαση ενστικτου κ ερευνας διαδυκτιακης στο πως "τα παμε" αναπτυξιακα.

Λοιπον,η μικρη μου είναι 32μηνων, 104εκ , 16 κιλα , δεν παει παιδικο,

δεν εχει κοψει την πανα.

Είναι πολυλογου,λεει την αλφαβητα,μετραει ως το 40,και στα αγγλικα τα μισα.Τα χρωματα τα μπερδευει,λεει πολλα τραγουδάκια,δεν προφερει το ρ το ψ και σε αρκετες λεξούλες δεν προφερει καποιο συμφωνο{πχ το "βολτα" το λεει "βοτα"}

Θα μου ηταν πολύ χρησιμες οι προτασεις σας,που να διναμε βαρυτητα{πχ με την πανα,δεν δειχνει κανενα ενδιαφερον για γιογιο},και βεβαίως τις εμπειριες σας

 

Μια χαρα "φυσιολογικη" ακουγεται!

Σωματικα θα ελεγα "ανεπτυγμενη"

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.Για το υψος ναι,είναι ψηλολιγνη αφου είμαι 178 εγω και 186 ο μπαμπας της.

Για τα υπολοιπα με απασχολει γιατι το Σεπτεβρη λεμε για παιδικο και θα θελα να κανω οτι χρειαζεται για να ναι ετοιμη να συμβαδιζει με τα υπολοιπα παιδακια σε εκπαιδευτικο επιπεδο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.Για το υψος ναι,είναι ψηλολιγνη αφου είμαι 178 εγω και 186 ο μπαμπας της.

Για τα υπολοιπα με απασχολει γιατι το Σεπτεβρη λεμε για παιδικο και θα θελα να κανω οτι χρειαζεται για να ναι ετοιμη να συμβαδιζει με τα υπολοιπα παιδακια σε εκπαιδευτικο επιπεδο

 

χαχαχα!! Τι νομιζεις οτι θα μορφωθει στον παιδικο?? !!

ΕΓΩ ΠΟΥ τη στελνω παντως, ουτε κατα διανοια να λενε αλφαβητα και αριθμους...βεβαια δεν εχει και κανενα νοημα σε αυτη την ηλικια, διοτι τα μαθαινουν απλα απεξω σαν ποιηματακι χωρις να ξερουν τι λενε! Για μενα η κοινωνικοποιηση ειναι σημαντικοτερη...και παλι βεβαια, ειναι κατι που λιγο αργοτερα, λιγο νωριτερα, ολα τα παιδακια το κατακτουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:rolleyes:να σου πω την αληθεια ναι,περιμενα ότι καποια πραγματα τα μαθαινουν στο παιδικο!!!

και ναι θεωρουσα σημαντικο να της μαθαινω πχ να μετραει κι ας είναι παπαγαλια:rolleyes:

Γι αυτό ηθελα γνωμες μηπως αυτά που της μαθαινω είναι λιγα ή αρκετα ή και ιδεες:cool:

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:να σου πω την αληθεια ναι,περιμενα ότι καποια πραγματα τα μαθαινουν στο παιδικο!!!

και ναι θεωρουσα σημαντικο να της μαθαινω πχ να μετραει κι ας είναι παπαγαλια:rolleyes:

Γι αυτό ηθελα γνωμες μηπως αυτά που της μαθαινω είναι λιγα ή αρκετα ή και ιδεες:cool:

 

Kοιτα αυτα που σου εγραψα για τους αριθμους, αλφα βητα κλπ τα λενε οι δασκαλες...συνηθως οι γονεις εχουν μια "τρελλα" να μαθει το παιδι ωστε να πηγαινουν στους φιλους και να λενε "μετρα μεχρι το 100 μαιρουλα" και να καμαρωνουν...εμενα τωρα να φανταστεις τα αδελφια της μικρης προσπαθουν να τη μαθουν να μετραει...και της ελεγαν μπραβοοοο!!!! μετα ερχοταν με καμαρι να μου πουν τι εμαθε!

 

Εγω νοημα βρισκω στα εξης: στα χρωματα, στα ζωακια, στο να βλεπει πχ 4 σπιτακια και να ΜΕΤΡΑΕΙ και να λεει ειναι 4 κλπ...δηλ να καταλαβαινει τι μαθαινει.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:να σου πω την αληθεια ναι,περιμενα ότι καποια πραγματα τα μαθαινουν στο παιδικο!!!

και ναι θεωρουσα σημαντικο να της μαθαινω πχ να μετραει κι ας είναι παπαγαλια:rolleyes:

Γι αυτό ηθελα γνωμες μηπως αυτά που της μαθαινω είναι λιγα ή αρκετα ή και ιδεες:cool:

 

Σαφώς και μαθαίνουν πράγματα, όλα βέβαια με την μορφή παιχνιδιού ,τραγουδιού κλπ.

Καταρχήν , ο γιος μου πάει για 2η χρονιά . Και τις 2 χρονιές είναι στο μεταβρεφικό τμήμα με την ίδια δασκάλα (ήταν 29 μηνών όταν ξεκίνησε)

 

Κάποιες από τις ''γνώσεις'' ......να μετράνε , τις μέρες της εβδομάδας ,τους μήνες, τι γιορτάζουμε σε κάθε γιορτή (πχ. για την 25 Μαρτίου , φέτος που είναι και μεγαλύτερος μιλάει για τους ήρωες του 21 , με τα ονόματα τους , με ποιους πολέμησαν κλπ).Γράμματα κ αριθμούς , ζωγραφίζοντας τα ή κάνοντας κάποιες εργασίες. Και βέβαια να συναναστρέφονται με πολλά παιδιά και διαφορετικούς χαρακτήρες , μαθαίνουν να πειθαρχούν , να είναι αυτόνομα .....

Για μένα είναι παρα πολλά αυτά που προσφέρει ο παιδικός .

 

Τώρα όσον αφορά στο κοριτσάκι σου , δεν νομίζω ότι χρειάζεται να την βάλεις πριν σε κάποιο πρόγραμμα εκπαίδευσης. Απλά να ζείτε την καθημερινότητα σας , να της προσφέρεις όσα ερεθίσματα θεωρείς απαραίτητα και όταν έρθει η ώρα θα ακολουθήσει μια χαρά το πρόγραμμα του παιδικού σταθμού.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα αυτα που σου εγραψα για τους αριθμους, αλφα βητα κλπ τα λενε οι δασκαλες...συνηθως οι γονεις εχουν μια "τρελλα" να μαθει το παιδι ωστε να πηγαινουν στους φιλους και να λενε "μετρα μεχρι το 100 μαιρουλα" και να καμαρωνουν...εμενα τωρα να φανταστεις τα αδελφια της μικρης προσπαθουν να τη μαθουν να μετραει...και της ελεγαν μπραβοοοο!!!! μετα ερχοταν με καμαρι να μου πουν τι εμαθε!

 

Εγω νοημα βρισκω στα εξης: στα χρωματα, στα ζωακια, στο να βλεπει πχ 4 σπιτακια και να ΜΕΤΡΑΕΙ και να λεει ειναι 4 κλπ...δηλ να καταλαβαινει τι μαθαινει.

 

:P:pΣυμφωνώ !!!

Κι ο γιος μου ήξερε στα 2,5 να μετράει εως το 10 , αλλά δεν σημαίνει ότι ήξερε και πόσα είναι.

Εννοείται ότι τώρα που είναι 4 χρονών , είναι τεράστια η διαφορά από το περσινό 3χρονο. Η δασκάλα τους βάζει και λένε παραμύθια και βάζουν ότι μπορούν να φανταστούν. Μπορεί να το έκανε και πέρσι , αλλα τότε ο μικρός δεν καθόταν να μου διηγηθεί ιστορίες. Φέτος το κάνει.

Και πέρσι ήξερε τις μέρες της εβομάδας αλλά φέτος λέει συνειδητά ''χθες που ήταν Τρίτη έκανα αυτό'' , αυριο την Πέμπτη στο σχολείο θα φορέσω το τάδε''

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το καθε παιδι εχει δικους του ρυθμους αναπτυξης και αν δεν ασχοληθεις με το παιδι απο μικρο να του μεταδωσεις γνωσεις ο εγκεφαλος του και η νοημοσυνη του πως θα αναπτυχθουν;εγω προσωπικα ασχοληθηκα πολυ με το μικρο,ναι μεν ειμαι νηπιαγωγος και ειχα καποιες γνωσεις και απιστευτη ορεξη αφου δεν εργαζομουν να μαθω στο παιδι οσα μπορουσα.Δεν ειναι κακο μια μαμα να μαθει στο παιδι της να μετραει και να ξερει τις μερες της εβδομαδας ισα ισα δειχνει οτι ασχολειται μαζι του και πιστεψτε με τα παιδια που οι γονεις τους ειχαν ασχοληθει μαζι τους,μεσα στη ταξη τα ξεχωριζαμε ευκολα.Ειχαν γνωσεις και γενικως ηταν πιο σιγουρα για τον εαυτο τους.Συγχρονως ομως με τις γνωσεις οι γονεις πρεπει να δινουν σημασια και στην αναπτυξη του χαρακτηρα των παιδιων τους,να δημιουργησουν ενα χαρουμενο και αυτονομο παιδι που να ναι σιγουρο για τον εαυτο του και κοινωνικο.Ολα αυτα καταλαβαινετε λοιπον τι δουλεια απαιτουν,μην νομιζετε λοιπον οτι το σχολειο ειναι καταλυτικο για τα παιδια,ναι θα μαθουν πραγματα,ναι θα μαθουν να συνυπαρχουν με αλλα παιδια αλλα να ξερετε παντα οτι σε μια ταξη μια δασκαλα εχει 20 παιδια δεν μπορει να ασχοληθει με το καθενα προσωπικα.Εμενα δεν με ενοχλει που ο γιος μου 2,5 χρονων ειναι μεν πολυ ζωηρος και ηταν φορες που αγανακτουσα αλλα ειναι ενα παιδι που καταλαβαινει τα παντα,και τι εγινε αν μετραει και ξερει τις μερες,αν μου διαβαζει παραμυθια με τη φαντασια του και ζωγραφιζει αψογα?Σε τι θα του κανει κακο ολο αυτο;Εγω ξερω οτι οταν 23 μηνων εβγαλε τη πανα και μιλαγε κανονικα υπηρχαν κυριες στις κουνιες με παιδακι ιδιας ηλικιας που μου ελεγαν οτι κακως εβγαλα τη πανα στο παιδι οτι τον ζοριζω και ενα σωρο αλλα οποτε πως τα βλεπει ο καθενας ειναι σχετικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα.δωσε μας καμια ιδεα-συμβουλη και ως νηπιαγωγος σε παρακαλω.

Θεωρεις εφόσον εχει μαθει την αβ πχ στα ελληνικα να προχωράμε και στα αγγλικα?Εννοω,εφοσον το παιδι μαθαινει κατι να προχωράμε παραπερα?

κι αυτό που δεν καταλαβαινω με το "μιλαει κανονικα" δηλαδή μιλαει σαν εμας.Η μικρη μου όπως ειπα δεν λεει καθαρα το "ρ'""ψ" και παραλειπει καποια συμφωνα.Εψαξα αν είναι πρόβλημα στο διαδυκτιο και λενε ότι αργουν λιγο να προφερουν τα συγκεκριμενα:?:

Ειμαι και εγω της αποψης να ασχολουμαι πολύ αλλα παντα με παιχνιδι,εστω μεχρι να παει σχολειο που θα αναλαβουν οι εκπαιδευτικοι;)

Με την πανα εχω ζορι,δεν την ενδιαφερει καθολου,και κρυβεται όταν κανει κακα,πιθανον επειδή βαριεται να καθεται να την αλλαζω:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα τα αγγλικα θα σου προτεινα να μην ζορισεις τη μικρη,τωρα μαθαινει τα ελληνικα αν εχει να κανει και με μια δευτερη γλωσσα λογικο ειναι να μπερδευτει.Ειμαι της αποψης οτι εφοσον βλεπεις οτι η μικρη εχει ορεξη να ζωγραφιζεται πολυ με πινελα,κηρομπογιες η ακομα και με τα χερια,πολλες βολτες σε κουνιες η σε μερη ε παιδακια,κουκλοθεατρο παραμυθια και πλαστελινη.Μεσα απο ολα αυτα το παιδι μαθαινει διασκεδαζει χωρις πιεση.Στο ξαναειπα οτι και ο δικος μου τρωει γραμματα αρκετες φορες ιδιως οταν βιαζεται,αλλα δεν περιμενουμε ενα παιδι στα 2,5να εχει τελεια αρθρωση αυτο κατακτιεται με το καιρο,θα προσπαθεις εσυ να της μιλας οσο πιο καθαρα μπορειςΟσο αφορα την πανα οταν ανοιξει ο καιρος,πηγαινετε σε ενα καταστημα και βαλτη να διαλεξει βρακακι που της αρεσουν,το ιδιο και καθισματακι τουαλετας.ππαρε και αυτοκολλητα και καθε προσπαθεια της να την επικροτεις.εγω ειχα φτοιαξει ενα χορο και μολις ο μικρος εκανε τσισα στη λεκανη χορευα και τραγουδουσα μπροστα του,χαιροταν τοσο που με εκανε χαρουμενη που δεν στο περιγραφω χορευε και αυτος.και προσοχη ακομα και αποτυχημενες προσπαθειες να χει στην αρχη δεν τν μαλωνεις ουτε της φωναζεις.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το καθε παιδι εχει δικους του ρυθμους αναπτυξης και αν δεν ασχοληθεις με το παιδι απο μικρο να του μεταδωσεις γνωσεις ο εγκεφαλος του και η νοημοσυνη του πως θα αναπτυχθουν;εγω προσωπικα ασχοληθηκα πολυ με το μικρο,ναι μεν ειμαι νηπιαγωγος και ειχα καποιες γνωσεις και απιστευτη ορεξη αφου δεν εργαζομουν να μαθω στο παιδι οσα μπορουσα.Δεν ειναι κακο μια μαμα να μαθει στο παιδι της να μετραει και να ξερει τις μερες της εβδομαδας ισα ισα δειχνει οτι ασχολειται μαζι του και πιστεψτε με τα παιδια που οι γονεις τους ειχαν ασχοληθει μαζι τους,μεσα στη ταξη τα ξεχωριζαμε ευκολα.Ειχαν γνωσεις και γενικως ηταν πιο σιγουρα για τον εαυτο τους.Συγχρονως ομως με τις γνωσεις οι γονεις πρεπει να δινουν σημασια και στην αναπτυξη του χαρακτηρα των παιδιων τους,να δημιουργησουν ενα χαρουμενο και αυτονομο παιδι που να ναι σιγουρο για τον εαυτο του και κοινωνικο.Ολα αυτα καταλαβαινετε λοιπον τι δουλεια απαιτουν,μην νομιζετε λοιπον οτι το σχολειο ειναι καταλυτικο για τα παιδια,ναι θα μαθουν πραγματα,ναι θα μαθουν να συνυπαρχουν με αλλα παιδια αλλα να ξερετε παντα οτι σε μια ταξη μια δασκαλα εχει 20 παιδια δεν μπορει να ασχοληθει με το καθενα προσωπικα.Εμενα δεν με ενοχλει που ο γιος μου 2,5 χρονων ειναι μεν πολυ ζωηρος και ηταν φορες που αγανακτουσα αλλα ειναι ενα παιδι που καταλαβαινει τα παντα,και τι εγινε αν μετραει και ξερει τις μερες,αν μου διαβαζει παραμυθια με τη φαντασια του και ζωγραφιζει αψογα?Σε τι θα του κανει κακο ολο αυτο;Εγω ξερω οτι οταν 23 μηνων εβγαλε τη πανα και μιλαγε κανονικα υπηρχαν κυριες στις κουνιες με παιδακι ιδιας ηλικιας που μου ελεγαν οτι κακως εβγαλα τη πανα στο παιδι οτι τον ζοριζω και ενα σωρο αλλα οποτε πως τα βλεπει ο καθενας ειναι σχετικο.

 

Καλα εννοειται αυτο, δεν ειπαμε οτι ειναι κακο...εγω ειπα απλα οτι οι δασκαλες μου λενε (κι εγω συμφωνω) πως δεν ειναι απαραιτητο!!!

Στο κατω κατω, οπως μαθαινουν τα τραγουδακια, ετσι μαθαινουν και να μετρανε...δηλ οταν μαθαινουν να μετρανε ειναι σαν να εμαθαν ενα ακομη τραγουδακι ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

 

Συμφωνώ κι εγώ ότι σιγά σιγά μπορείτε να βγάλετε την πάνα. Και στα δυο μου παιδιά έπιασε η μέθοδος που περιγράφει η honeybunny-εκτός από το χορό, δεν έφτασα ως εκεί:lol:. Διάλεξαν μόνοι τους τα καινούρια τους βρακάκια, τα φόρεσαν με μεγάλο καμάρι, οπότε κάθε φορά που είχαν ατύχημα, λυπόταν το όμορφο βρακάκι που λερώθηκε και προσπαθούσαν να μην ξανασυμβεί. Επίσης, επειδή τους έβαζα κατευθείαν στην τουαλέτα, τους άρεσε πολύ να πατάνε μετά το καζανάκι. Τίς τρεις πρώτες μέρες είχαμε ατυχήματα κι αυτό ήταν, καθάρισαν.

 

Τώρα για το κομμάτι των γνώσεων, σ αυτήν την ηλικία αποστηθίζουν πολύ εύκολα. Και την αγγλική αλφαβήτα και τη γαλλική μη σου πω μπορεί να μάθει, αλλά τι θα της προσφέρει αυτή τη στιγμή; Εγώ προσωπικά,προτιμώ να αποκτούν άλλου είδους γνώσεις, όπως το τάδε ζωάκι ζει στο δάσος, φτιάχνει έτσι τη φωλιά του, του αρέσει να τρώει αυτά κτλ. Πάμε και στο ζωολογικό κήπο να το δούμε. Ή το τάδε φρούτο, το παίρνουμε από το δεντράκι, μας κάνει καλό εκεί, για να δούμε τα κουκουτσάκια του κτλ. Επίσης συμφωνώ με τη ζωγραφική και το διάβασμα βιβλίων, και κυρίως όποτε μπορώ τους βγάζω έξω. Να παίξουν, να δουν, να μάθουν..

 

Για την ομιλία, δε νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί, προσωπικά δε γνωρίζω κανένα παιδάκι να μιλάει καθαρά στα δυομιση.

 

Αυτά από μένα, και κυρίως να περνάτε καλά!;)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το καθε παιδι εχει δικους του ρυθμους αναπτυξης και αν δεν ασχοληθεις με το παιδι απο μικρο να του μεταδωσεις γνωσεις ο εγκεφαλος του και η νοημοσυνη του πως θα αναπτυχθουν;εγω προσωπικα ασχοληθηκα πολυ με το μικρο,ναι μεν ειμαι νηπιαγωγος και ειχα καποιες γνωσεις και απιστευτη ορεξη αφου δεν εργαζομουν να μαθω στο παιδι οσα μπορουσα.Δεν ειναι κακο μια μαμα να μαθει στο παιδι της να μετραει και να ξερει τις μερες της εβδομαδας ισα ισα δειχνει οτι ασχολειται μαζι του και πιστεψτε με τα παιδια που οι γονεις τους ειχαν ασχοληθει μαζι τους,μεσα στη ταξη τα ξεχωριζαμε ευκολα.Ειχαν γνωσεις και γενικως ηταν πιο σιγουρα για τον εαυτο τους.Συγχρονως ομως με τις γνωσεις οι γονεις πρεπει να δινουν σημασια και στην αναπτυξη του χαρακτηρα των παιδιων τους,να δημιουργησουν ενα χαρουμενο και αυτονομο παιδι που να ναι σιγουρο για τον εαυτο του και κοινωνικο.Ολα αυτα καταλαβαινετε λοιπον τι δουλεια απαιτουν,μην νομιζετε λοιπον οτι το σχολειο ειναι καταλυτικο για τα παιδια,ναι θα μαθουν πραγματα,ναι θα μαθουν να συνυπαρχουν με αλλα παιδια αλλα να ξερετε παντα οτι σε μια ταξη μια δασκαλα εχει 20 παιδια δεν μπορει να ασχοληθει με το καθενα προσωπικα.Εμενα δεν με ενοχλει που ο γιος μου 2,5 χρονων ειναι μεν πολυ ζωηρος και ηταν φορες που αγανακτουσα αλλα ειναι ενα παιδι που καταλαβαινει τα παντα,και τι εγινε αν μετραει και ξερει τις μερες,αν μου διαβαζει παραμυθια με τη φαντασια του και ζωγραφιζει αψογα?Σε τι θα του κανει κακο ολο αυτο;Εγω ξερω οτι οταν 23 μηνων εβγαλε τη πανα και μιλαγε κανονικα υπηρχαν κυριες στις κουνιες με παιδακι ιδιας ηλικιας που μου ελεγαν οτι κακως εβγαλα τη πανα στο παιδι οτι τον ζοριζω και ενα σωρο αλλα οποτε πως τα βλεπει ο καθενας ειναι σχετικο.

 

Συμφωνώ σε όλα;)

Προφανώς δεν είναι κακό ό,τι ξέρει το παιδί:Pτο αντίθετο!

Προσωπικά δεν είμαι από τις μαμάδες που εναποθέτουν τις ελπίδες τους , στην δασκάλα για την εκπαίδευση - εκμάθηση κλπ.

Απλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι συγκεκριμένο ,

για να ναι ετοιμη να συμβαδιζει με τα υπολοιπα παιδακια σε εκπαιδευτικο επιπεδο, όπως αναφέρει η θεματοθέτρια

 

Οσο για την πάνα , αν μιλάμε για δημόσιο παιδικό , πρέπει να έχει βγει οπωσδήποτε.Αλλωστε είναι μεγάλο παιδάκι και θα νιώσει και πολύ καλύτερα. Ο γιος μου όταν έβγαλε την πάνα , ήθελε να φοράει μόνο βρακάκια ben10 !!!! Του είχε κολλήσει.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριτστω βρε κορίτσια.Δεν δουλευω κι είναι πολλες οι ωρες μες στο σπιτι γι αυτό θελω να ναι οσο γινεται δημιουργικες.Ασφαλως το παιχνιδι είναι προτεραιοτητα μας αλλα λογω και του χειμωνα οι εξοδοι μας είναι περιορισμένοι.Απο παραμυθια και ζωγραφικη άλλο τιποτα και κρυφτο παιζουμε....,αλλα βαριεται ευκολα και με αγχωνει μηπως δεν κανω "πολλα"δεν εχει κ παιδακια στην ηλικια της και ζοριστηκα(ή είναι πολύ μεγαλύτερα΄που βλεπω της αρεσει,ή μωράκια που τα βαριεται υπερβολικα

Αντε θα καλοκαιριασει κ τα ερεθισματα θα ναι πιο πολλα κ ενδιαφεροντα

Με την πανα θα ακολουθησω αυτά που μου ειπατε

Καλα για τον παιδικο δεν το συζηταω εχω ηδη φαει στεναχωρια κ ελπιζω μη της το περασω τον Σεπτεμβρη.Μου φαινεται πολύ δυσκολο ναναι τοσες ωρεσ "σε αλλα χερια":oops:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριτστω βρε κορίτσια.Δεν δουλευω κι είναι πολλες οι ωρες μες στο σπιτι γι αυτό θελω να ναι οσο γινεται δημιουργικες.Ασφαλως το παιχνιδι είναι προτεραιοτητα μας αλλα λογω και του χειμωνα οι εξοδοι μας είναι περιορισμένοι.Απο παραμυθια και ζωγραφικη άλλο τιποτα και κρυφτο παιζουμε....,αλλα βαριεται ευκολα και με αγχωνει μηπως δεν κανω "πολλα"δεν εχει κ παιδακια στην ηλικια της και ζοριστηκα(ή είναι πολύ μεγαλύτερα΄που βλεπω της αρεσει,ή μωράκια που τα βαριεται υπερβολικα

Αντε θα καλοκαιριασει κ τα ερεθισματα θα ναι πιο πολλα κ ενδιαφεροντα

Με την πανα θα ακολουθησω αυτά που μου ειπατε

Καλα για τον παιδικο δεν το συζηταω εχω ηδη φαει στεναχωρια κ ελπιζω μη της το περασω τον Σεπτεμβρη.Μου φαινεται πολύ δυσκολο ναναι τοσες ωρεσ "σε αλλα χερια":oops:

 

Μια χαρά θα είναι !!!! Σε καταλαβαίνω , όλες το περάσαμε;)

Ο γιος μου μια μέρα μου είπε ''εσύ , είσαι η δεύτερη μαμά'' ''Η Κα Μαρία είναι η πρώτη'':shock: Τόσο πολύ του αρέσει στο σχολείο:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου παει προνηπιο και καθε τοσο κανουμε συζητηση με παιδιψυχολογο στις συγκεντρώσεις γονεων.Ο συγκεκριμένος ψυχολόγος όταν καναμε συζητησ επι του συγκεκριμενου θεματος μας ειπε πως δουλεια των παιδιων σμεχρι τα 5 είναι απλα να παιζουν.Πως αν ως γονεις θελουμε να ασχοληθούμε με τα παιδια τοτε θα πρεπει να τους μαθαίνουμε πραγματα μεσα από τη ζωη πχ όπως ειπε και καποια κοπελα παραπανω να τους μιλαμε για τα δεντρα,να τους δειξουμε πως είναι ένα δεντρο,να τα αφήσουμε να κοψουν φυλλα από αυτό,να φυτεψουμε μαζι τους ένα λουλουδι η να τους δειξουμε που ζει ένα ζωακι κλπ.

 

Το να μετρανε και να διαβαζουν αυτή είναι δουλεια των δασκαλων.Δεν θεωρει δλδ ότι δημιουργηκη απασχοληση είναι να μαθεις σε ένα παιδι τα γραμματα της αλφαβητα.

 

Προσωπικα κι εγω το θεωρω ανουσιο.Απο την άλλη εχω δει με ποσο ευστοχο τροπο καταφερνουν οι δασκάλες να διδαξουν αυτά τα πραγματα στα παιδια που καμια σχεση με το πως το κανουν οι μαμαδες...τουλάχιστον εγω.Παλευα πολύ καιρο να του μαθω τις μερες της εβδομάδας ανεπιτυχως.Στο προνηπιο μεσα σε μια εβδομαδα η δασκαλα του τους εμαθε τις μερες της εβδομάδας,τις εποχές,τους μηνες του φθινοπωρου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...