Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΠΕΤΡΩΜΑ ΚΟΙΛΙΑΣ"


Recommended Posts

Κορίτσια μήπως μπορείτε να μου πείτε τί είναι ή πως αντιλαμβάνεται μια έγκυος ότι η κοιλιά ή ή μήτρα "πετρώνει"???

Ο γιατρός μου μου είπε να ανησυχήσω εάν πετρώσει η κοιλιά μου, αλλά δεν ζήτησα διευκρινίσεις (κακώς) θεωρώντας ότι μάλλον θα το καταλάβω...

Εμένα η κοιλιά μου είναι από την αρχή της εγκυμοσύνης μου σκληρή και πολύ περισσότερο τώρα στον 5ο μήνα που έχει μεγαλώσει λίγο. Τον τελευταίο καιρό μάλιστα αισθάνομαι να με τραβάει σαν να προσπαθεί να μεγαλώσει αλλά πιστεύω ότι αυτό προσπαθεί να κάνει!!!!

Ακόμη παρατηρώ κατί εξογκώματα σκληρά τα οποία μετά από λίγο υποχωρούν αλλά πιστεύω ότι είναι τα διδυμάκια μου που μετακινούνται από τη μια πλευρά στην άλλη.

Πώς το αισθάνεται λοιπόν κανείς το "πέτρωμα"????

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θέλω πολύ να σου απαντήσω γιατί είναι πολύ σημαντική η ερώτηση σου αλλά... δεν βρίσκω τις λέξεις για να το περιγράψω. Πάντως προκαλεί δυσφορία δεν είναι απλό πρήξιμο ή φούσκωμα ή τράβηγμα είναι αυτό που λέει η λέξη πέτρα που σε βαραίνει και σε ενοχλεί. Αφού έχεις και διδιμάκια θα πρέπει να ξεκουράζεσαι αμέσως μόλις νοιώσεις κάτι τέτοιο γιατί προκαλείται από συσπάσεις της μήτρας και πρέπει να σε δει ο γιατρός. Αλωστε μόνο αν πιάσει την κοιλιά σου θα σου πει αν είναι ή όχι πέτρα γιατί δύσκολα περιγράφεται αφού μπερδεύεται με το φυσιολογικό πρήξιμο της εγκυμοσύνης. Πάντως δεν είναι ανησυχητικό αν σου συμβεί θα σου δώσει κάτι χαπάκια και ξεκούραση μέχρι τελικής πτώσης. Ισως δεν βοήθησα αλλά προσπάθησα. φιλιά.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όποτε έχω συσπάσεις της μήτρας έχω έντονες κολπικές "σουβλιές" σε σημείο που δεν μπορώ να σταθώ όρθια. Παίρνω συχνά το trofocard (μαγνήσιος) που βοηθάει και στο έντερο και στις συσπάσεις.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ..

το πέτρωμα της κοιλιάς μπορώ να στο περιγράψω σαν ένα "μούδιασμα" με "σφίξημο" μαζί το οποίο ξεκινάει απο το πάνω μέρος της κοιλιάς και εξαπλώνεται σε όλη την κοιλιά .. αυτό το "πέτρωμα" λέγεται και ψευτοσύσπαση ή πιο επιστημονικά Braxton Hick .. κατα τη διάρκειά του, συνήθως μερικά δευτερόλεπτα εάν πρόκειται για Braxton Hick αλλιώς μιλάμε για κανονική σύσπαση γέννας, νιώθεις ένα έντονο συναίσθημα δυσφορίας και δεν μπορείς να κουνηθείς εύκολα .. την ώρα αυτή δεν κουνιέται και το μωρό οπότε μην ανησυχήσεις και πείς ότι κάτι έπαθε, απλά συμπάσχει και αυτό μαζί με την κοιλιά σου :wink:

 

σου περιέγραψα το πώς νιώθω εγώ όταν έχω αυτά τα πετρώματα .. κάποια άλλη έγκυος μπορεί να τα αντιλαμβάνεται αλλιώς ..

ένα είναι το μόνο σίγουρο .. δε χρειάζεται να ανησυχείς .. συνήθως περνάνε πιο εύκολα και πιο γρήγορα εάν παίρνεις βαθιές ανάσες και ξαπλώνεις για λιγουλάκι .. :wink:

 

τα εξογκώματα σίγουρα είναι τα διδυμάκια σου που κουνιούνται .. κάτσε να μεγαλώσουν λίγο και να δείς τι άλλα όμορφα συναισθήματα θα νιώσεις!!! :wink:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

φέη το παθολογικό "πέτρωμα" δεν είναι η απλή συστολή και διαστολή της μήτρας ούτε και η ανάπτυξή της που δημιουργούν το τέντωμα της κοιλιάς.

 

Το παθολογικό συνοδευεται από εμετούς, δυσκολία στην αναπνοή, δυσφορία κατά την κατάποση, ενίοτε ζαλάδες και το πρήξιμο είναι τόσο έντονο που δεν μπορείς ούτε την κοιλιά σου να αγγίξεις. Επίσης το πρήξιμο είναι οξύ, δημιουργείται από την μία μέρα στην άλλη και δεν αναλογεί στην ηλικία κύησης. Το άνω μέρος της κοιλιάς πονάει και λαμβάνει χρώμα έντονο κόκκινο (πιθανόν από υπεραιμάτωση? δεν ξέρω...).

 

με λίγα λόγια, αυτό το πρήξιμο θα σε υποψίαζε. Αν δεις ότι δεν αισθάνεσαι καλά με την κοιλιά σου τότε πήγαινε για υπέρηχο.

 

Τέλος έχει κατά νου, ότι όσο αυξάνεται η κοιλιά σου τόσο θα ανεβαίνει το στομάχι σου προς τα πάνω. Και αυτό δημιουργεί μία δυσφορία΄αλλά πρόσεξε να μην την μπερδέψεις με το πέτρωμα που αναφέρω πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν ..

το πέτρωμα της κοιλιάς μπορώ να στο περιγράψω σαν ένα "μούδιασμα" με "σφίξημο" μαζί το οποίο ξεκινάει απο το πάνω μέρος της κοιλιάς και εξαπλώνεται σε όλη την κοιλιά .. αυτό το "πέτρωμα" λέγεται και ψευτοσύσπαση ή πιο επιστημονικά Braxton Hick .. κατα τη διάρκειά του, συνήθως μερικά δευτερόλεπτα εάν πρόκειται για Braxton Hick αλλιώς μιλάμε για κανονική σύσπαση γέννας, νιώθεις ένα έντονο συναίσθημα δυσφορίας και δεν μπορείς να κουνηθείς εύκολα .. την ώρα αυτή δεν κουνιέται και το μωρό οπότε μην ανησυχήσεις και πείς ότι κάτι έπαθε, απλά συμπάσχει και αυτό μαζί με την κοιλιά σου :wink:

 

σου περιέγραψα το πώς νιώθω εγώ όταν έχω αυτά τα πετρώματα .. κάποια άλλη έγκυος μπορεί να τα αντιλαμβάνεται αλλιώς ..

ένα είναι το μόνο σίγουρο .. δε χρειάζεται να ανησυχείς .. συνήθως περνάνε πιο εύκολα και πιο γρήγορα εάν παίρνεις βαθιές ανάσες και ξαπλώνεις για λιγουλάκι

Έτσι ακριβώς θα περιέγραφα και εγώ τις συσπάσεις, οπώς ακριβώς και η Nanouka. Περνάνε αμέσως όμως, μην ανησυχείς.

Καλή συνέχεια!!! :D

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια...Ήσασταν κατατοπιστικότατες..

Αν και αυτά που μου λέτε δεν έχω νιώσει κάτι τέτοιο. Αν το νιώσω θα το καταλάβω νομίζω σύμφωνα με τα λεγόμενα σας...

Βέβαια εδώ και λίγο καιρό παίρνω και τρια trofocard την ημέρα, και μετά την αμνιοπαρακέντηση είχα πάρει και prepar, τα οποία από ότι κατάλαβα έχουν σαν στόχο να προλάβουν τις συσπάσεις.

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ η κοιλιά μου γινόταν πέτρα κάθε 10 λεπτά, αλλά τύχαινε και σε πέντε ή επτά...Πόνος όμως τίποτα! Ούτε καν περιόδου...Εντωμεταξύ, απο το πρωί είχα ενα πιάσιμο στο δεξί ισχίο, το οποίο φαντάζομαι είναι κούραση (περπάτησα λιγουλάκι παραπάνω χθες το πρωί) οπότε δεν φαντάστηκα οτι μπορεί να σχετίζεται...

Στις 23:30 πήρα για καλό και για κακό τον γιατρό μου, διότι την προηγούμενη φορά οι συσπάσεις με είχαν πιάσει στο μαιευτήριο κι αφού μου είχαν σπάσει τα νερά στο σπίτι ξημερώματα...και είχα ανασφάλεια!

Του περιέγραψα ακριβώς το πέτρωμα, τη συχνότητα, και του είπα επίσης οτι στα μεσοδιαστήματα ένοιωθα το μωρό...

Μου είπε λοιπόν να πάρω Buskopan...Αν ήταν ψευτοσυσπάσεις είπε, θα περνούσαν...Αν είναι τοκετού δεν σταματάνε, αντιθέτως γίνονται εντονότερες και πιο επώδυνες!

Πήρα το χάπι, δεν μπορώ να πω οτι τα πετρώματα σταμάτησαν εντελώς, αλλά επειδή δεν πονούσα και πάλι ξάπλωσα γύρω στις 3:30 τα ξημερώματα να κοιμηθώ, και τα κατάφερα (οσο μπορεί να τα καταφέρει κάποια με τέτοια κοιλιά και με συνάχι απο πάνω- ω ναι συναχώθηκα κιόλας απο χθες!!!). Στις 6:30 το πρωί είχα πονάκια περιόδου, οχι έντονα ιδιαίτερα...έχω πονέσει και περισσότερο κάποιες φορές κατά τη διάρκεια αυτών των τελευταίων εβδομάδων...

Κι ενώ ήμουν έτοιμη να παω να με ελέγξουν στο μαιευτήριο για καλό και για κακό (γιατί η κουμπάρα μου π.χ. είχε διαστολή και χαμπάρι δεν είχε πάρει!) ηρέμησα εντελώς, τα πετρωματάκια μου τα έχω πόνους όμως οχι και πάλι, οπότε κάθισα στο σπίτι...

Λέτε να έκανα βλακεία;

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω συσπάσεις μήτρας και ο γιατρός μου έδωσε μαγνήσιο 2 χάπια την ημέρα μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης. Προχτές ένιωσα και το πέτρωμα κοιλιάς. Ήταν αυτό ακριβώς, σαν να έγινε πέτρα η άνω κοιλιά μου, αφού τρόμαξα, και όταν έβαλα το χέρι μου πάνω εκεί ήταν πολύ σκληρό. Μετά απο 5 δευτ. πέρασε αλλά από τότε το έχω νιώσει 2-3 φορές ακόμη σε φάση ξάπλας. Λίγο τρομακτικό είναι το ομολογώ και δεν θέλω να μου ξανασυμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...