Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να μη γιορτάζει ποτέ; :_(((


Recommended Posts

Αχ, σας διαβάζω όλες που κάνετε τα σχέδια για τα πάρτι των μωρών και σας ζηλεύω. Τα γεννέθλια του γιου μου είναι αρχές Αυγούστου, εκεί που λείπει όοοοοοοοοοολη η Αθήνα, εκεί ακριβώς. Επίσης, δεν έχει και γιορτή, καθότι Έκτορας.

 

Φέτος, πρώτα γεννέθλια, είχαμε και πένθη, οκ, τα κάναμε στις διακοπές με τους φίλους που ήταν μαζί (δηλαδή άλλο ένα ζευγάρι με παιδί, μη φανταστείτε...). Αλλά τίς άλλες χρονιές τί θα γίνει;

 

Εσείς μαμάδες με γεννέθλια μέσα στις διακοπές, τί κάνετε; Τα μεταφέρετε;

 

Σκέφτομαι μήπως του καθιερώσω μπαλ μασκέ στις Απόκριες, καθότι έχω κάτι με τις απόκριες. Αλλά χειμώνας βρε παιδί μου, ιώσεις και τέτοια. Αχ, δεν ξέρω,τί κάνετε εσείς;

 

[Ηθικόν δίδαγμα: όχι ελεύθερο σεξ το Νοέμβριο!!!]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εμείς γεννέθλια έχουμε 1 Αυγούστου, και τα κάναμε αυθημερόν!!

Εκάβη μου όσοι πιστοι προσέλθουν, σε πληροφορώ ότι μαζέψαμε αρκετό κόσμο και περάσαμε πολύ καλά!

Δεν είναι τοσο σημαντικό να μαζευτεί κόσμος βέβαια, ούτως ή άλλως ο εκτοράκος σου θα καλεί φίλους του στο σπιτι αργοτερα όταν εκείνος θέλει. Η έννοια γεννέθλια έχει σημασία, δηλ. η μαμά και ο μπαμπάς και κανένας παππους και γιαγιά να είναι εκεί και να σβήσουμε το κεράκι. Και να φάμε και την τουρτα -σημαντικό αυτό, για την τουρτα!! :lol: .

Link to comment
Share on other sites

[Ηθικόν δίδαγμα: όχι ελεύθερο σεξ το Νοέμβριο!!!]
:lol::lol::lol::lol: Αχ βρε Εκάβη!!!

 

Πολλές μανούλες μεταφέρουν τα γενέθλια

άλλες βρίσκουν κάποια αφορμή για πάρτυ σε άλλη στιγμή!

 

Τώρα που το σκέφτομαι ... γαιτί δεν τον γιορτάζεις τον Νοέμβριο;;;

δεν είναι γιορτή η μέρα της σύλληψής του;;; :wink::D:D:D εεεε;;; τί λες;;;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

summer birthday βρε!!

ειναι απο αυτα τα σουπερ παρτι που πηγαιναμε παιδια , στις διακοπες οπου σε καλουσαν ξαφνικα και γινοταν ο κακος χαμος και μαλιστα εκανες και τα κονε σου με αγνωστα παιδια ....

εγω παντα τα ζηλευα αυτα τα παρτυ

και μετα στην εφηβεια και καλα ελα στο παρτυ του γιαννη θα το κανει στην παραλια αυριο βραδυ εχει γεννεθλια..χαχαχαχαχχα

αχ πολυ ωραια

τι μου θυμησες τωρα!

και μαλιστα αυτα τα παιδια (λεω για συμμαθητε ς μου στο δημοτικο) που γιορταζουν το κατακαλοκαιρο ερχοντουσαν τον σεμπτεβριο και σου ελεγαν για το παρτυ τους στην ακροθαλσσια κι εσκαγα απο την ζηλια μου !χαχαχαχαχχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε παιδιά, τί καλές που είστε :cry::cry::cry::cry: με συγκινείτε βρε.

 

Λοιπόν, κατ'αρχήν για πάρτι το Νοέμβριο ωραία ιδέα. "Παιδιά, ξέρετε τί κάναμε εμείς πριν δύο χρόνια τέτοια μέρα;;;;;" (αυτό που δεν κάνουμε τώρα θα συμπληρώσω, αλλά τέλος πάντων)

 

lenagr1 να σου πω ούτε εγώ τρελαίνομαι στην ιδέα της πολυκοσμίας, ούτε αυτός, δεν του αρέσει ο χαμός, αλλά μωρέ και να είμαστε εκεί οι παπούδες κι εμείς δεν είναι κατάθλιψη; Αυτός όταν βλέπει παιδάκια παθαίνει αμόκ, κοπανιέται στο καρότσι όταν μπαίνει η παιδική χαρά στο οπτικό του πεδίο και τα βλέπει να τρέχουνε...

 

Άρια, το κείμενό σου με ενέπνευσε απίστευτα (αν και με παραενέπνευσε μάλλον και θέλω να την κάνω για καφέ στην παραλία ΤΩΡΑ, αχ τί μου κάνεις...). Εγώ δεν έχω ζήσει τέτοιο πάρτι, γιατί δεν πηγαίναμε σε ένα στάνταρ μέρος διακοπές, οπότε δεν ήξερα τα παιδιά εκείνου του μέρους. Επίσης, ούτε τώρα έχουμε εξοχικό να πεις ότι θα υπάρχει τέτοια παρέα για το μωρό. Οπότε... μήπως δεν παίζει για μας αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιζει παιζει...

θα ειναι παντα εκπληξη τα παρτυ του

καθε χρονια θα κανει νεους φιλους

και θα εχει να λέει νεες περιπετειες

και νεες εμπιριες

ουτε κι εμεις ειχαμε στανταρ φιλους καλοκαιρινους και στανταρ μερος διακοπων

αλλα.....

αυτα τα παρτυ τα θυμαμαι

κι εμενα στο ξεκαρφωμα με καλουσαν

...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

"Παιδιά, ξέρετε τί κάναμε εμείς πριν δύο χρόνια τέτοια μέρα;;;;;" (αυτό που δεν κάνουμε τώρα θα συμπληρώσω, αλλά τέλος πάντων)
:lol::lol::lol:

Πάντως γέλασες... δε μπορείς να πεις!!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

lenagr1 να σου πω ούτε εγώ τρελαίνομαι στην ιδέα της πολυκοσμίας, ούτε αυτός, δεν του αρέσει ο χαμός, αλλά μωρέ και να είμαστε εκεί οι παπούδες κι εμείς δεν είναι κατάθλιψη; Αυτός όταν βλέπει παιδάκια παθαίνει αμόκ, κοπανιέται στο καρότσι όταν μπαίνει η παιδική χαρά στο οπτικό του πεδίο και τα βλέπει να τρέχουνε...

 

μήπως λοιπόν εκάβη μου, λέω μήπως να το ξανασκεφτόσασταν αυτόν τον Νοέμβριο και να κάνατε, αντί ενός αλλά των δυο τα γεννέθλια!! :lol::twisted: αν καταλαβαίνεις τι εννοώ!!

μαζί με ένα αδερφάκι, νομίζω πως δεν θα του λείψουν τα παιδάκια!!

Link to comment
Share on other sites

μήπως λοιπόν εκάβη μου, λέω μήπως να το ξανασκεφτόσασταν αυτόν τον Νοέμβριο
Δε λέει βρε lenagr1! έτσι και το αδερφάκι θα έχει πάλι Αύγουστο γενέθλια και δε θα μπορεί να κάνει 2 σε ένα πάρτυ... ενώ αν όταν έρθει ένα δεύτερο... έχει γενέθλια πχ Μάρτιο... τότε χαίροντε και τα δύο τη γιορτούλα :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λένα, να σου πω, τώρα είμαι πάλι έγκυος, αυτή τη φορά το "κακό" έγινε τον αύγουστο, οπότε μήπως τελικά να κάνω τον αύγουστο και τα δύο; μωρέ ας θέλει να παίζει με το αδερφάκι του και τα κάνω εγώ και δεκαπενταύγουστο ανήμερα.

 

xrysalis όντως γέλασα :D

 

Άρια, είσαι πολύ τυχερή, εγώ δεν το έχω ζήσει αυτό και ζηλεύω σοβαρά τώρα. Μήπως ήμουνα πολύ φυτό και δε με καλούσαν;;;;; δεν το αποκλείω. Πάντως ακούγεται υπέροχο (για δε την εφηβεία, ακούγεται πιο υπέροχο κι από υπέροχο). Την επόμενη χρονιά αυτό θα κάνω, σούπερ ιδέα, μα πολύ σούπερ, ευχαριστώ πάρα πολύ, άρια, πετάω απ'τη χαρά μου τώρα τραλαλάααααααα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Α, και για πες, τα πάρτι αυτά γινόντουσαν στην παραλία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχει σημασία πότε. Σημασία έχει πως το παιδάκι σου δικαιούται να ΈΧΕΙ γεννέθλια και να τα ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ! Έτσι δεν είναι?

 

Να το μεταφέρεις όποτε θέλεις και είμαι σίγουρη πως οι δικοί σας και οι φίλοι θα "ακολουθήσουν"! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εκαβηηηηηηηηη....

ακου παρτυ

ημασταν μια χρονια στην καλαματα

και κολυπουσαμε και ηταν απογευμα

οικογενειακα

κι ερχετε μια μαμα και λεει στην μαμα μου: το παιδι μου εχει γεννεθλια σημερα δεν καθεστε να κανουμε ολοι παρτυ με τα παιδια?

και καθησαμε και φαγαμε και γνωρησαμε παιδια και ειπιαμε... χημα στην παραλια εφερε μετα και παγωτα ο μπαμπας του παιδιου ...ΑΣΤΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΜΟΥΡΛΙΑ!

...

μια αλλη χρονια εφηβεια εγω με την αδερφη μου πλατσουριζαμε μεσα στην πληξη ....

καθως φευγαμε ειδαμε μια παρεα να πηγαινει στην παραλια κι αυτο απογευμα....και πεταγετε μια κοπελα και λεει (ΟΧΙ ΣΕ ΜΑς ΣΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ θα δεις ποιος ειναι ο γιαννης παρακατω .χαχαχαχχα):ελα ρε που θες κι αλλα κοριτσια !να πες στα κοριτσια αυτα και μαςς εδειξε εμας

και ερχετε ο Γιαννης (αααααααααααχ μα ενας Γιαννης κουκλος) και λεει κοριστια εχω τα γεννεθλια μου θα κανω παρτυ

ελατε κι εσεις το βραδυ εδω θα αναψουμε και φωτια...

κι ετσι γνωρησα και τον Γιαννη ΑΑΑΑΑΑΑΑχχχχ

 

παντως τα καλοκαιρινα παιδια ειναι μεσα στην χαρα !

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τώρα μου ανάβεις τρελά φυτίλια.

 

Φυτίλι Νο 1: Καλαμάτα

 

Καλά, ρε πούστη μου, εγώ μεγάλωσα στην Καλαμάτα, εκεί έβγαλα το δημοτικό, εφαγα στη μάπα την επαρχία, τη θρησκοληψία, στην παραλία ήμουνα κάθε μέρα, εκείνη τη μέρα πού ήμουνα γαμώ την ατυχία μουουουουουουουουου;;;;;;;;;;; :lol::lol::lol::lol:

 

Καλά, ΤΕΛΕΙΟ, απλώς τέλειο, κατοχυρώθηκε (βέβαια, τα μούτρα του άντρα μου όταν του πω να φέρει παγωτά και φαγιά στην παραλία δεν τα υπολογίζω, θα έχει γέλιο πάντως, θα κάνει κάτι μούτρααα :lol::lol::lol: )

 

Φυτίλι Νο 2 (και μεγαλύτερο):

 

Τελικά, ένας Γιάννης εμφανίζεται πάντα για να έχεις μετά για χρόνια να θυμάσαι, έτσι; Τί είναι αυτό βρε παιδί μου με τους γιάννηδες, άτιμη φάρα...

 

Τώρα μη μου πεις ότι ο περί ου ο λόγος Γιάννης ήταν και στην αίγινα, γιατί θ'αρχίσουμε τα πμ (δε μπορεί να είναι άλλος, ήταν Ο γκόμενος) :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εκαβηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

γιαννηηηηηηηηηηηηηης

αιγιναααααααααααααα

καλαματαααααααααααααααααα

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χαχαχαχαχαχχαχαχα

αυτο που ξερω και ελπίζω ο δικος σου εκτορας να ειναι ο Γιαννης πολλων κοριτσιων (αμα του κανεις τετοια παρτυ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ)ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

 

Υ.Σ.

δεν τον ξαναειδα ποτε δυστηχως αλλα καπου ειχα μαθει οτι επαιζε η αιγινα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο που ξερω και ελπίζω ο δικος σου εκτορας να ειναι ο Γιαννης πολλων κοριτσιων (αμα του κανεις τετοια παρτυ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ)ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

αααααα, όχι αγάπη μου, είπαμε να κάνουμε ένα πάρτι, όχι να καταστρέψουμε τον κόσμο... αν είναι να τραβάνε οι καϋμένες ό,τι εγώ, άστο καλύτερα, λουκέτο και μέσα στο σπίτι

 

δεν τον ξαναειδα ποτε δυστηχως αλλα καπου ειχα μαθει οτι επαιζε η αιγινα!!!!!

Για το δυστυχώς μην είσαι και σίγουρη :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως τα 1α γενέθλια μας που πέσαν Ιούλιο, τα γιορτάσαμε με λιγο κόσμο (παππούς -γιαγιά, νονοί με κόρη και ένα φιλικό ζευγάρι με το παιδάκι τους) στη παραλία...

 

Αγοράσαμε τούρτα κανονικά, έφτιαξα μερικά τόστ και είχα μαζί μου μπισκότα κλοπ,πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί νωρίς το απόγευμα (καφετέρια Lounge-bar) με ξαπλώστρες καναμε το μπάνιο μας στη θάλασσα και όταν βγήκαμε έξω κόψαμε την τούρτα..μάλιστα ήρθαν και άλλα παιδάκι που έτυχε να βρίσκονται κοντά και τα κεράσαμε και αυτά από ένα κομμάτι..

 

Νομίζω ότι σε όλους άρεσε πολύ και σκέτομαι κάθε χρόνο να καθιερώσουμε beach party γενέθλια

Link to comment
Share on other sites

[Ηθικόν δίδαγμα: όχι ελεύθερο σεξ το Νοέμβριο!!!]

 

Αυτό ξαναπές το!!!

Εμένα που η κόρη μου έχει γενέθλια 4 Αυγούστου και γιορτή στις 26?

Στην εφηβεία τους σίγουρα θα το καταευχαριστιούνται με τα beach party της Άριας αλλά τώρα είναι ένα θέμα.

 

Εμείς πάντως κόβουμε στις διακοπές μια τούρτα με όποιον βρεθεί (παππουδογιαγιάδες, θείους και ξαδερφάκια). Φέτος όμως της έκανα κι ένα πάρτυ άσχετο το Σεπτέμβρη όπου καλέσαμε όλους τους φίλους και συγγενείς με παιδάκια και το καταευχαριστήθηκε :). Εννοείται βέβαια ότι ξανασβήσαμε κεράκια :) αργότερα που θα πηγαίνει σχολείο μάλλον θα της το κάνω Απόκριες για να καλεί και τους συμμαθητές της. Όρεξη να έχεις και χρόνο για το πάρτυ βρίσκεις :)

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ekabn γεια σου κι από μένα.

Εμάς είναι Ιούλιο και έχουμε παρόμοιο πρόβλημα, και έτσι το γιορτάζουμε ψιλομεταξύ μας και όποιος πιστός.. Απλά κάνω φαμφάρες. Μπαλόνια με ήλιον πολλά, τούρτες φοβερές, κλπ.,... να χαίρεται το παιδάκι μου.

ΟΜΩΣ της κάνω ωραία Χριστουγεννιάτικα πάρτυ με παιδάκια και περνάνε πολύ ωραία!! Σκέψου το! Τα Χριστούγγενα είναι αφορμή για πάρτυ από μόνα τους.

 

By the way βάλε κανένα τικεράκι να ξέρουμε και μεις την οικογενειακή σου κατάσταση βρε! ( :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, θέλω να βάλω τικεράκι γιατί είμαι έγκυος και δεν ξέρω σε ποιά βδομάδα είμαι ρε παιδιά, απίστευτο, δεν ξέρω!!! μάλλον στη 10η λέω αλλά δεν ξέρω. Οπότε αν βάλω τικεράκι θα με ρωτάνε και θα λέω "μισό λεπτό να τσεκάρω το τικεράκι"... αφού σκεφτόμουνα να κάνω τικεράκι και να το βάλω σε ένα αρχείο word, να το χω για μένα :lol::lol::lol: Πάντως βαριέμαι λίγο να το ψάχνω

 

Οι ιδέες σας μ'αρέσουν όλες και πολύ. Και το μπιτς πάρτι, και ο Σεπτέμβρης (αν και έχουμε ένα οικογενειακό πρόβλημα με τις αρχές σεπτέμβρη) και τα Χριστούγεννα (που γιορταζω κι εγώ εξάλλου χεχε)... τόσο που τώρα έχω άλλο πρόβλημα (και φταίτε ΕΣΕΙΣ!!!): τελικά, πότε να του πρωτοκάνω το πάρτι;;;;; :lol::lol::lol::lol::lol: Μπααααα, τελικά επειδή είμαι πολύ καλοκαιρινός τύπος εμένα με βλέπω για παραλία με άσχετα παιδάκια, μ'αρέσει το αλμοδοβαρικόν του πράγματος, "σήμερα πήγαμε στην παραλία και είχε γεννέθλια ένα παιδάκι και φάγαμε τούρτα"

Link to comment
Share on other sites

Αρχες Αυγουστου δεν εχει φυγει ολος ο κοσμος.

Μπορεις να τα κανεις στην ημερομηνια τους (εχω παει σε πολλα γενεθλια αρχες Αυγουστου μια και φευω μετα τις 10) ή μπορεις οπως κανει η ξαδερφουλα του Βασιλη να τα κανεις Αρχες Σεπτεμβριου ή οποτε βολευει.

 

Οσο για την γιορτη των Αγιων Παντων ποτε ειναι? Αν το κανεις 1-2 χρονιες θα καθιερωθεί και θα το συνηθισουν ολοι. :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η μικρούλα μου γεννήθηκε 1 Αυγούστου και το όνομά της θα είναι Μελίνα αλλά επειδή έχω γεννέθλια 1 σεπτέμβρη θα της τα κάνω τότε,διπλά γεννέθλια λοιπόν :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη εμένα τα 3 παιδια μου έχουν γεννέθλια τον Ιούλιο.

( Συμπέρασμα: σχεδον ίδια μέρα συλληψης με διαφορά ετών)

 

Τα γεννέθλια τα κάνουμε νωρίτερα πριν κλείσει το σχολείο για να είναι οι συμαθητές μαζι ή αργότερα κατά την έναρξη του σχολικού έτους. Και γνωρίζω πολλόυς γονέις που επιλέγουν να κάνουν γεννεθλια πολύ αργότερα απο την πραγματική ημερομηνία.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Των Αγίων Πάντων είναι 22 Ιουνίου αλλά δε γιορτάζουν όλα τα ονόματα τότε :wink:

 

εδώ http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/05/ti-giortazoyme-thn-kyriakh-twn-agiwn-pantwn.html βρήκα την παρακάτω παράθεση (όταν έψαχνα κι εγώ για όνομα!)

ΤΙ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΠΑΝΤΩΝ.

Την Κυριακή των Αγίων Πάντων θέσπισαν οι Πατέρες να επιτελείται η μνήμη όλων των αγίων Μαρτύρων, Πατριαρχών, Προφητών, Αποστόλων, Ασκητών και όλων των Δικαίων.

Ο Χριστός είπε: «Εάν εγώ υψωθώ, πάντας ελκύσω προς εμαυτόν» και πράγματι με την Ανάληψή Του, έπρεπε να στείλει και το άγιο Πνεύμα στους Αποστόλους, για να κηρύξουν και να συνάγουν τους εκλεκτούς στην βασιλεία των ουρανών.Έτσι τιμώνται και οι ανώνυμοι των Αγίων που είναι πλήθος.Αίτιον της εορτής είναι και η παρακίνηση των υπολοίπων στη μίμηση των αγίων.

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΟΜΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΠΑΛΑΜΑ

 

Πηγή:http://www.monipetraki.gr

 

marilia12...πως πέτυχες έτσι τις συλλήψεις καλέ;;; :lol::lol::lol::lol:

από ότι βλέπω στα τικεράκια σου μιλάμε για χρόνια +/- 2 μέρες τα γενέθλια!!! απίθανο!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...