Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κουνούπια!!!


Recommended Posts

Βοήθειααααα!!!!!

 

Χθές διάβαζα σε κάποιο περιοδικό ότι απαγορεύονται οι ταμπλέτες για τα κουνούπια στην εγκυμοσύνη!!! :cry::cry: Με έχει πιάσει πανικός!!! :cry::cry: Εχω ήδη να κοιμηθώ 2 νύχτες (απο τώρα με έχουν καταφάει) και θα τρελαθώ μέχρι την Πέμπτη που θα δω τη γυναικολόγο μου!

 

Εσείς τί γνωρίζετε σχετικά???? Μήπως είναι βλακίες υπερβολές???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ το διάβασα σε ένα περιοδικό και μάλλον το ίδιο διαβάσαμε...

αλλά να σου πω την αλήθεια εγώ χρησιμοποιώ γιατι αλλιώς δεν την παλεύω...δεν κοιμάμαι ούτως ή άλλως πάνω από 3 ώρες κάθε βράδυ αυτό μου έλλειπε ακόμη να ξίνομαι κι όλη τη νύχτα...α πα πα πα πα

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή τη στιγμή πάνω μου έχω γύρω στα 30 κουνούπια!Μην γελάτε!Με έχουν κατατσιμπήσει!Ταμπλέτα δεν βάζω γιατί έτσι και αλλιώς με πείραζε η μυρωδιά.Ξέρετε τι κάνω?Έχω βάλει μέσα στο δωμάτιο ένα φλυτζανάκι με ξύδι για να τα απομακρύνει η μυρωδιά!Αλλά θα πάω να πάρω υγρό για τα κουνούπια αντί για ταμπλέτες, αυτό που μπαίνεισ την πρίζα και είναι άοσμο που πιστεύω να επιτρέπεται!Αχ, αυτά τα κουνούπια!Αχ, είπα τον πόνο μου :oops::P

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια, τί κάνετε; Εγώ δεν έτυχε να διαβάσω κάτι σχετικό, απλά επειδή γενικά - και πριν την εγκυμοσύνη μου - τις θεωρούσα ανθυγιεινές, είχα βρει εναλλακτικό τρόπο προστασίας που εφαρμόζω και τώρα. Χρησιμοποιώ τα αυτοκόλλητα cer'8 (τσερότο). Τα παίρνεις από το φαρμακείο, είναι μικρά αυτοκολλητάκια με έλαιο σιτρονέλλας, που είναι φυσικό απωθητικό για τα κουνούπια. Τα πιέζεις λίγο, σπάνε οι μικροκάψουλες και δεν πλησιάζουν τα κουνούπια. Μυρίζουν λίγο σχετικά, σαν λεμονάκι. Κανονικά κολλάς το αυτοκόλλητο πάνω σε κάποιο μη εμφανές σημείο του σώματός σου. Τώρα που είμαι έγκυος δεν το κολλαω καν πάνω στο σώμα μου αλλά στη μέσα πλευρά τη πιζάμας κι έτσι είμαι ακόμη πιο ήσυχη!!! Δεν ξέρω αν είναι η πιο ενδεδειγμένη μέθοδος προστασίας, γιατί δεν σκέφτηκα να ρωτήσω και τον γιατρό μου, αλλά μέχρι στιγμής αυτή εφαρμόζω. Στο επόμενο ραντεβού θα ρωτήσω και τον γιατρό μου και θα ενημερώσω σχετικά! Φιλάκια πολλά!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς δεν είμαι και η αγαπημένη των κουνουπιών παρόλα αυτά πήρε χτες το μάτι μου στο Media Market ενα αντικουνουπικό με υπερήχους που το βάζεις απλά στην μπρίζα όπως και τις άλλες συσκευές χωρίς όμως να έχει κάποιο φάρμακο μέσα. Ειναι πολύ φτηνό, 6 ευρώ, δεν κάνετε ένα κόπο να το δοκιμάσετε;;

Link to comment
Share on other sites

ωχ , και χθες το βράδυ ξύπνησα γιατί με είχαν καταφάει και βάλαμε ταμπλέτα σχεδόν δίπλα μου, δεν μύριζε και μετά κοιμήθηκα σαν πουλάκι!

 

αν είναι να μας τρώνε και τα κουνούπια , πωπω τι θα κάνουμε?????????

 

τουλάχιστο θα κοιτάξω να τη βάζω πιο μακρυά :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως οι υπέρηχοι αναστατώνουν το έμβρυο?

Στον γιατρό τους αντιλαμβάνεται από τον κυματισμό που προκαλούν στο αμνιακό υγρό.Αλλά εκεί είναι απαραίτητη η εξέταση και γίνεται για λίγη ώρα και μια φορά το μήνα.

Ακόμα και στο μηχανηματάκι αυτό που μετράει τους χτύπους του εμβρύου,γράφει στις οδηγίες όχι πάνω από 1-2 λεπτά τη φορά.

Ρώτησε καλύτερα το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως οι υπέρηχοι αναστατώνουν το έμβρυο?

Στον γιατρό τους αντιλαμβάνεται από τον κυματισμό που προκαλούν στο αμνιακό υγρό.Αλλά εκεί είναι απαραίτητη η εξέταση και γίνεται για λίγη ώρα και μια φορά το μήνα.

Ακόμα και στο μηχανηματάκι αυτό που μετράει τους χτύπους του εμβρύου,γράφει στις οδηγίες όχι πάνω από 1-2 λεπτά τη φορά.

Ρώτησε καλύτερα το γιατρό σου.

 

όταν λες μηχανηματάκι που μετράει τους χτύπους , ποιο εννοείς?

είναι κάτι που μπορείς να το έχεις στο σπίτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι είναι μια μικρή συσκευή με ακουστικά,σαν μικρό ραδιόφωνο ας πούμε,που ακούς τους χτύπους της καρδιάς του εμβρύου.

Το παραγγείλαμε από το Inernet εμείς αλλά δε θυμάμαι τη σελίδα.Γύρω στα 45 ευρώ έκανε.Ψάξε λίγο εδώ στο φόρουμ θα βρεις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μια μικρή συσκευή με ακουστικά,σαν μικρό ραδιόφωνο ας πούμε,που ακούς τους χτύπους της καρδιάς του εμβρύου.

Το παραγγείλαμε από το Inernet εμείς αλλά δε θυμάμαι τη σελίδα.Γύρω στα 45 ευρώ έκανε.Ψάξε λίγο εδώ στο φόρουμ θα βρεις πληροφορίες.

 

μήπως μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία για να ψάξω ?

π.χ. πως λέγεται ? η μάρκα ή κάτι που να με βοηθήσει να το βρώ!!!!!

pleazeeeeeeee :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μια μικρή συσκευή με ακουστικά,σαν μικρό ραδιόφωνο ας πούμε,που ακούς τους χτύπους της καρδιάς του εμβρύου.

Το παραγγείλαμε από το Inernet εμείς αλλά δε θυμάμαι τη σελίδα.Γύρω στα 45 ευρώ έκανε.Ψάξε λίγο εδώ στο φόρουμ θα βρεις πληροφορίες.

 

μήπως μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία για να ψάξω ?

π.χ. πως λέγεται ? η μάρκα ή κάτι που να με βοηθήσει να το βρώ!!!!!

pleazeeeeeeee :roll:

 

nikol εγω αγορασα κατι παρομοιο απο το μαγαζι Ονειρα που ειναι στο Cosmos δεν εχει ακουστικα αλλα μετραει τους παλμους του μωρου και τους ακους κιολας μοιαζει πολυ με υπερηχο.Αλλα εκει κανει πανω απο 100 ευρω.

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ το θέμα είναι για τα κουνούπια,μπες να διαβάσεις εδώ::lol:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2129&postdays=0&postorder=asc&start=15

 

 

Επίσης έψαξα και βρήκα και τη σελίδα από όπου το παραγγείλαμε:

http://www.contecmed.com.cn/english/ArticleShow.asp?ArticleID=502

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς δεν είμαι και η αγαπημένη των κουνουπιών παρόλα αυτά πήρε χτες το μάτι μου στο Media Market ενα αντικουνουπικό με υπερήχους που το βάζεις απλά στην μπρίζα όπως και τις άλλες συσκευές χωρίς όμως να έχει κάποιο φάρμακο μέσα. Ειναι πολύ φτηνό, 6 ευρώ, δεν κάνετε ένα κόπο να το δοκιμάσετε;;

 

αυτήν την αηδία (όχι από το Media Markt, αλλά μία συσκευή που διώχνει τα κουνούπια δήθεν με υπερήχους) την πήρα πέρυσι και δεν μου έκανε τίποτε...με καταέφαγαν :evil::evil::evil:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω ακούσει ότι ο βασιλικός διώχνει τα κουνούπια.

Θα γεμίσω τις μπαλκονόπορτες γύρω γύρω φέτος με γλάστρες βασιλικού για να το τεστάρω αν είναι αλήθεια.

Τουλάχιστον αυτό μυρίζει ωραία.....

Link to comment
Share on other sites

Βασικα η λουιζα διωχνει ΣΙΓΟΥΡΑ τα κουνουπια , εγω για να αποφυγω τα χημικα προιοντα και τους υπερηχους αγορασα ενα φυτικο αντικουνουπικο σωματος που ειναι απο γερανι και μπορω να πω πως κανει καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

ΟΝΤΩΣ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΨΕΜΑ :(:(:( ΣΕ ΚΑΤΑΤΡΩΝΕ ΤΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ!!!ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΥΓΩ ΣΤΟ ΞΥΔΑΚΙ, ΑΝ ΔΩ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ!!! :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Τι κάνουμε οι εγκυούλες με τα κουνούπια?

 

Βάζετε αντικουνουπικό στο σπίτι? (πχ. ταμπλέτα, υγρο κλπ)? Επιτρέπεται ή δε κάνει να το αναπνέουμε καθόλου? Εγώ το έχω φοβηθεί, θα ρωτήσω βέβαια κ το γιατρό όταν ξαναπάω, αλλά για την ώρα όλο και με ξυπνάει το βράδυ κάνα κουνούπι που σβουρίζει στ' αυτιά μου ή που με έχει τσιμπήσει.

 

Και στο τσίμπημα βάζετε κάτι? Πχ. fenistil? μου έδωσαν στο φαρμακείο μια αλοιφη Frezyderm After Nips, μου είπαν είναι ασφαλής, αλλά επίσης ψιλοφοβάμαι να την βάλω?

 

Οι υπόλοιπες...γλυκοαίματες στο φόρουμ τι κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου μου είχε πει οτι το υγρό αντικουνουπικό αν το βάλω σε απόσταση (πχ.εξω απο το δωμάτιο-στην είσοδο) δεν πειράζει.Εγώ προσπαθούα να το αποφεύγω και να την παλεύω με την σιτα και με κεράκια σιτρονέλλας(μπιφφφφφ!).

Στα τσιμπίματα-όποτε τύχαινε- δεν έβαζα τίποτα...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

1. Βασιλικός!!!!! διώχνει τα κουνούπια και έχω σωθεί κατά 80%

2. Κυκλοφορούν μηχανήματα με μπλέ φως που μπαίνουν στην πρίζα και μόλις πλησιάσουν τα κουνούπια και αγγίξουν το κύκλωμα καίγονται......

3. Citronella σε αυτοκόλητα τετραγωνάκια που κολλάνε στα ρούχα....

4.Το after nips για τσιμπήματα είναι καλό ακόμα και για πολύ μωρα......αν μολυνθεί βάζω betadine και λίγο ταλκ να μην με τρώει...... (τα ίδια και στο μωρό)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Έχω και εγώ μεγάλο πρόβλημα με τα τσιμπίματα από τα κουνούπια!!!!! Με τσιμπάνε ακόμα και όταν περπατάω στο δρόμο..... είναι φοβερό, μόλις σουρουπώσει πρέπει να κλειστώ μέσα!!!!!!

Όσο για τα αυτοκόλλητα τα Cer'z, τα χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια από τότε που γεννήθηκε η κόρη μου και έχουν πολύ καλά αποτελέσματα, δεν την τσιμπάνε καθόλου.

Με μένα δεν ξέρω τι τρέχει, κάθε βράδυ βάζω 3 αυτοκόλλητα πάνω μου και πάλι με τσιμπούν........ Τον άντρα μου που κοιμάται στο μισό μέτρο, ούτε που τον πλησιάζουν!!!!! Είμαι και έγκυος και όλη νύχτα ή θα ξύνομαι ή θα προσπαθώ να τα βρω και να τα σκοτώσω..... και το πρωί εννοείται πως είμαι κομμάτια!!!!!!!

Ταμπλέτα δεν θέλω να βάλω γιατί μυρίζει και ποιος ξέρει τι περιέχει μέσα, όπως και τα υγρά. Αν και λένε πως είναι άοσμα, δεν τα εμπιστεύομαι.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...