Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Ηθελα να σας ρωτήσω πόσο πόσο περιπου σας εχει στοιχισει η εγκυμοσύνη. ειμαι στην 21 και μεχρι τώρα 200 ευρω για εξετάσεις, 100 γιατρός, 60 φάρμακα :D . Δεν εχω ιδέα πόσο θα πληρώσω στο μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην δικη μας περιπτωση κατα την διαρκεια της εγκυμωσυνης ετυχαν διαφορα...... γι, αυτο καλυτερα να μην σου πω... μην αγχωθεις κι' ολας....

 

Απλά.... ξεχνα το οικονομικό ( οσο μπορεις) κοιτα να εχεις μια ομορφη εγγυμοσυνη χωρις προβληματα, απολαυσε την "προετοιμασια".....

 

Και οταν με το καλο δεις δυο αθωα ματακια να καρφωνονται στα δικα σου :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D δεν θα θυμασαι τιποτα :wink::wink::wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

40 ευρω μια φορα το μηνα για το γιατρο,εξετασεις....ξεπερνανε τα 400-500 ευρω μαζι με το μεγαλο υπερηχο,και φαρμακα (σιδηρος κλπ) βαλε αλλα 10-15 ευρω το μηνα,αστα να πανε!Τωρα βλεπω κι εγω ποσα πολλα ειναι!Για την κλινικη ακομα δε ξερω,τωρα θα μπω στο μηνα μου.Το ταμείο σου δεν σε καλυπτει;Εγω μπορω να πω οτι τα 3/4 και ισως και παραπανω μου τα καλυψε το ταμειο μου ευτυχως!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία θα σου πω το μικρότερο κόστος, για μια εγκυμοσύνη. Φυσικά υπάρχουν και άλλες εξετάσεις, πολύ πιο ακριβές που γίνονται όταν υπάρχει πρόβλημα, ή εαν ο γιατρός κρίνει απαραίτο.

 

Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, οι π΄ρωτες αιματολογικές εξετάσεις έχουν το μεγάλο κόστος.

Επειτα, μια φορά το μήνα κάνεις γενική αίματος, γενική ούρων και ζάχαρο τα οποία κοστίζουν γύρω στα 20 Ευρώ. (εαν θυμάμαι καλά)

 

Επίσης πρέπει να λάβεις υπ'οψη σου την μηνιαία αμοιβή του γιατρού.

 

Τώρα, ακριβές εξετάσεις είναι η αυχενική μαζί με την αιματολογική εξέταση (γύρω στα 120 Ευρώ). Την συγκεκριμένη εξέταση την κάνεις στο τέλος του 1ου τριμήνου

 

Στο τέλος του 2ο τριμήνου κάνεις το υπερηχογράφημα β επιπέδου, το οποίο πρέπει να υπολογίζεις γύρω στα 100 ευρώ.

 

Επίσης κάπου μεταξύ 6ου και 7ου μήνα μάλλον κάνεις την καμπύλη ζαχάρου (εξέταση αίματος), λίγο πιο ακριβή, αλλά δεν θυμάμαι πόσο.

 

Τέλος, όταν μπεις στον μήνα σου, πριν γεννήσεις μπορεί να κάνεις το Βιοφυσικό προφίλ. Αυτό σου δείχνει συσπάσεις μήτρας, ποσότητα αμνιακού υγρού, ελέγχουν τις διαστάσεις του μωρού, τον πλακούντα κλπ, ώστε να δουν εαν είσει ετοιμη να γεννήσεις, ή εαν καθυστερεί το παιδί, εαν είναι όλα καλά και μπορεί να περιμένεις και άλλο..

Εγώ επειδή έφαγα όλο τον ένατο, έκανα 2 τέτοια (1 την βδομάδα) τις 2 τελευταίες βδομάδες, 100 ευρώ έκαστο. (αυτό το θυμάμαι καλά)

Μπορεί βέβαια να μην χρειαστεί να κάνεις κάτι τέτοιο..

 

 

Τωρα κόστος γέννας..Εξαρτάται, από την μαιευτήριο, τον τύπο δωματίου που θα διαλέξεις (3κλινο, 6κλινο, κλπ) και φυσικά χωριστά πρέπει να υπολογίσεις αμοιβή γιατρού (η οποία διαφέρει σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού, ή καισαρικής)

 

Εγώ στο Ιασώ για 3κλινο και καισαρική πλήρωσα γύρω στα 2700 ευρώ. (έμεινα 4 βράδια - γύρω στα 150 ευρώ η βραδυά ήταν). Πάντως και οι κοπέλες που μέναμε μαζίστο δωμάτιο (και φύγαμε την ίδια μέρα) για φυσιολογικό τοκετό πληρώσαν γύρω στα 2500 ευρώ.

 

Η αμοιβή του γιατρου εξαρτάται καθαρα από τον γιατρο, εαν κάνεις τοκετό η καισαρική, και φυσικά εαν θέλεις απόδειξη η όχι. Πάντως θεωρώ ότι γύρω στα 1500 ευρώ πρέπει να τα υπολογίσεις...

 

Και όλα αυτά για την πιο απλή περίπτωση...Φυσικά το κόστος μπορεί να ανέβει, αλλά πίστεψε το εκείνη την στιγμή δτο μόνο που σε νοιάζει είναι το παιδί σου (και από εκεί και πέρα στην ζωή σου)

 

Πάντως από γνωστή μου ξέρω ότι το Μητέρα είναι φθηνότερο από το Ιασώ.

Τα δωμάτια του είναι 8κλινα και 4κλινα, ενω στο Ιασώ 6κλινα και 3κλινα...

 

Πάντως καλό θα ήταν εαν μπορείτε να έχετε μαζέψει γ'υρω στις 4000 - 4500 χιλιάδες ευρώ για την γέννα.

 

Επίσης μπορείς να ρωτήσεις και από πριν το κόστος του κάθε δωματίου, αν και αυτό το ποσό δεν καθορίζει τον τελικό λογαριασμό.

Εκεί θα δεις έξοδα για επισκληρίδιο, τους υπόλοιπους γιατρους (αναισθησιολόγο, μάιες) και ότι χρειαστείς κατά την διαμονή σου στην κλινική...Έτσι λίγα λίγα μαζεύονται στο λογαριασμό.Το αν θα πας σε 3κλινο η 6κλινο δεν κάνει και πολύ μεγάλη διαφορά...

 

Α! Απλά να ξέρεις ότι εαν έχεις ΙΚΑ παίρνεις εκτός από τους μισθούς σου 700 και κάτι ευρώ επίδομα γέννας, και επίσης μετά από 3 μήνες εαν κάνεις καισαρική σοτ δίνουν έαν μικρό ποσό (γύρω στα 400 ευρώ) επειδή η καισαρική θεωρήται εγχείρηση..

 

Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα, γιατί ξέρω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να κάνεις κάποιες οικονομίες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά μία εγκυμοσύνη έχει πολυ αγχος. Πρωτα απ'όλα να είναι καλά το μπεμπέ, να μην πάρεις πάρεις υπερβολικά πολλά, να μην σε ξεζουμισουν οικονομικά. Υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι οτι σε όσο μικρότερη ηλικια κάνεις παιδί τόσο το καλύτερο, γιατί τοτε έχεις τουλάχιστο άγνοια κινδύνου.

Link to comment
Share on other sites

Μένω Μυτιλήνη και επέλεξα να γεννήσω έδώ. Οπότε ότι έξοδα έκανα ήταν πολύυυυ λιγότερα απ'οτι να επέλεγα κάποιο ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας. Τις αιματολογικές τις έκανα στο ΙΚΑ.

Για τους υπερήχους που χρειάζονταν πλήρωνα τη συμμετοχή μόνο(απο 20-50 ευρώ).

επειδή γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο δεν πλήρωσα νοσήλεια, αλλά το γιατρό και τη μαία (αμοιβή γνωστή ώς δωράκι, φακελάκι κλπ) δηλ περίπου 700 ευρώ. Επίσης έδινα στο γιατρό 30 ευρώ το μήνα για την παρακολούθηση. δηλ σύνολο γύρω στα 1000-1200 ευρώ.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοον

28 ημερων σημερα και μια "μαγεια" εχει εξαλειψει τα οποια αγχη.....

Συνολο τοκετου 4.200 2.100κατι το μητερα λογω καισαρικης, επισκληριδιου κ.λ.π. το δοματιο σκετο στο οικονομικο πακετο που σημαινει τετρακλινο λεει 1.200... ο Γιατρος 2.100... " οσο και το μαιευτηριο"......

 

+ 40 ευρω καθε επισκεψη, 1 ανα μηνα

τουλαχιστον μας εγραφε τα φαρμακα καθοτι γιατρος του ΙΚΑ και ετσι γλυτωσαμε αρκετα

200 ευρω η "β επιπεδου" που εγινε σε κρετινους οποτε μας οδηγησε σε

600 ευρω εξεταση τροφοβλάστη οπου ολα ηταν νορμαλ....

 

και βεβαια απο που ξεκινησαμε

 

Εξωσωματικη 2.600 αν θυμαμαι καλα 2.100 χωρις αποδηξη ( μαλλον με αποδειξη αλλα αλλα 'ντ' αλλων ποσο....)

+ περιπου 1000 ευρω τα φαρμακα της εξωσωματικης αλλα τουλαχιστον τωρα το 75% το καλυπτει το ΙΚΑ ( Ναι καλα καταλαβατε το συνολικο κοστως των φαρμακων της εξοσωματικης ΞΕΠΕΡΝΑ τα 3.000 ευρω χαλαρα)...

 

+500 περιπου ευρω Χ 5 σπερματεκχυσεις πριν σε εναν αλλο αλητη γυναικολογο, απο αυτους που κλεινουν 30 ραντεβου την ιδια ωρα και αντι στις 2 που ειναι το ραντεβου ξεμπλεκεις στεις 6....

Να συνεχισω????

Μπαααααα

Δεν αξιζει...

Αυτο που αξιζει τελικα ειναι οτι.......... κατι εδω γυρω σκουχει γιατι πειναει :D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

.....Αυτο που αξιζει τελικα ειναι οτι.......... κατι εδω γυρω σκουχει γιατι πειναει :D:D:D:D:D:D:D
Εσύ δεν συμαζεύεσαι με τίποτα νεαρέ μου.........η ασθενειά σου ανίατη.....παρ' όλα αυτά περαστικά σου......έκανες τόση προσπάθεια για να γίνεις έτσι , ξόδεψες κι έναν σκασμό λεφτά. 8)8)8)
Link to comment
Share on other sites

.....Αυτο που αξιζει τελικα ειναι οτι.......... κατι εδω γυρω σκουχει γιατι πειναει :D:D:D:D:D:D:D
Εσύ δεν συμαζεύεσαι με τίποτα νεαρέ μου.........η ασθενειά σου ανίατη.....παρ' όλα αυτά περαστικά σου......έκανες τόση προσπάθεια για να γίνεις έτσι , ξόδεψες κι έναν σκασμό λεφτά. 8)8)8)

 

..και που είσαι ακόμη!!! (για τα έξοδα μιλάω) :lol::lol:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξοδα απο δω και περα????

 

Χμμμμμ κοιτα να δεις δεν ντρεπομαι και ρωταω παντα τον καθενα τι εχει που δε θελει.....

 

Να καταλαβεις μια φιλη μας εδωσε περιπου 20 κορμακια και αλλες τοσες φορμιτσες... ξερεις... απο αυτες που σε 1 μηνα δεν του κανεουν γιατι μεγαλωσε :D:D:D:D:D:D:D:D ε ενταξυ καποιες ειναι..... γαλαζιες :D:D:D:D:D:D:D:D λες να στεναχωρεθει η μικρη???? :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

Οσο για τα υπολοιπα??? Πολυ απλά εκανα μια λιστα με το τι χρειαζομασταν... και οποιος ρωταγε "τι να σας παρω" ε ειχα προχειρη απαντηση για καθε τσεπη :D:D:D:D:D:D:D

 

Θα μου πειτε "μα τοσο ζορι???" η απαντηση ειναι ναι... "χωθηκα" οικονομικα για καποια πραγματα αντι να τα τρωω απο εδω και απο εκει... ωστε οταν..... να εχει μεινει και κατι πισω για τα παιδια... κατι που οι δικοι μου γονεις δεν ειχαν την δυνατοτητα...

Το τσακισα λιγο το ποστ.... συγνωμη... αλλα μου "βγηκε"....

Link to comment
Share on other sites

fokion εγώ αναγκαστικά τα πήρα όλα εξ'αρχής. Μακάρι να είχα κάποιον να μου δώσει ρουχαλάκια. Ειδικά αυτά που είναι για πολύ μωράκια φοριούνται 1-2 μήνες το πολύ.

Αυτό που κάνω είναι κάθε σεζόν εκπτώσεων αγοράζω κάποια ρούχα για τον επόμενο χρόνο, οπότε γλιτώνω αρκετά χρήματα. Βέβαια έχει χρειαστεί να αγοράσω και σε μεσοδιαστήματα, αλλά σίγουρα δεν είναι τόσα πολλά που χρειάζονται.

Τα μελλοντικά έξοδα του παιδιού αφορούν κυρίως νταντά/παδικό. Τα ρούχα και τα παπούτσια δεν είναι τίποτα. Δεν αγοράζεις και συνέχεια. Λίγη οργάνωση χρειάζεται και κράταμε δυνάμεις για το σχολείο (βλέπε φροντιστήρια, ξένες γλώσσες κλπ) :lol:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα , σχετικά με αυτά που έχω βιώσει και με αυτά που διαβάζω έδώ θα ήταν αν κάποιος δεν χρειάζεται πλέον κάποια πράγματα γιατί δε θέλει να κάνει άλλα παιδιά ή οτιδήποτε και έχει ρούχα, βραστήρα, καρότσια, καλαθούνα, κρεβατάκια κλπ να τα βάλει αγγελία να τα χαρίσει!

Τι να πάθει ο αποστειρωτής αν χρησιμοποιηθεί από δύο ή τρία παιδάκια!!!

Εγώ όμως δυσκολεύτικα πάρα πολύγια να τα αγοράσω, γιατί είμασταν και οι 2 άνεργοι την περίοδο της εγκυμοσύνης μου!!! και δεν μας έδωσε κανείς τίποτα, όλα τα αγοράσαμε καινούργια και φορτώσαμε τις κάρτες και...χαμώς!!! και τώρα που δεν το σκέφτομαι πλέον για δεύτερο παιδί τα έχω και τα δανείζω στην γειτονιά και στις φίλες μου!!!

Το τι χαρά έχουν κάνει δεν λέγεται!!! :D:D

Ο Νεκτάριος μεγάλωσε πάρα πολύ γρήγορα (ήδη τώρα πριν κλείσει τα τέσσερα έχει ύψος 1,13) και υπάρχουν ρούχα τα οποία είναι ολοκαίνουργια και απλά δεν ήξερα και έκοψα τις εντικέτες η χαζή !!!

Το ίδιο έγινε και με τα παπούτσια που τα περισσότερα είναι και απάτητα!!!

Τώρα βέβαια εγώ τα έχω ήδη μοιράσει αλλά είναι μια καλή λύση!

Στην Γερμανία υπάρχουν μαγαζιά που αν δεν χειάζεσαι πλέον κάτι και φυσικά είναι σαν καινούργιο τα αγοράζουν τα μαγαζιά και τα ξαναπουλάνε σε πολύ χαμηλές τιμές και έχουν πάρα πολύ δουλειά!

Γιατί εμείς να μη τα διαθέτουμε δωρεάν;;;Εγώ ήδη το κάνω!!!

Τουλάχιστον να βοηθήσω κάποιον να μη στριμωχτεί όπως εγώ!!!

Για σκεφτήτε το!!!

Αγγελική

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική όλοι νομίζω το κάνουν αυτό! :D

Και εγώ πήρα πάρα πολλά πράγματα από τη θεία μου και την κουνιάδα μου!!!

Και σίγουρα περιμένω στη γωνία (χιχιχι) :lol: τις φίλες μου για να τις "φορτώσω" με τα τσιμπράγκαλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χτες τον ηπέρηχο ΙΙ επιπέδου με εγγραφή σε DVD 140 ευρώ απο τα οποίο το ΙΚΑ επιστρέφει 8 :lol: . Οι τιμές για τις κλινικές στη Θεσσαλονίκη είναι- δίκλινο 1500-1780 (β θέση-λουξ), μονόκλινο 2180-2780 . Οι τιμές αυτές περιλαμβάνουν μονο φ.τ ,διαμονή γεύματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα χτες τον ηπέρηχο ΙΙ επιπέδου με εγγραφή σε DVD 140 ευρώ απο τα οποίο το ΙΚΑ επιστρέφει 8 :lol: .

 

Είναι πράγματι για γέλια!! Το μεροκάματο που θα χάσεις για να στηθείς στις ουρές να τα πάρεις, το parking ή το ταξί, ο χρόνος σου κλπ κόστιζουν πολύ παραπάνω απο 8ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φοβερό!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΦΙΑ μου ότιδήποτε μας πληρώνει το ΙΚΑ είναι "φοβερό"

Το βλέπω κάθε μέρα!!!

1.29 ευρώ για μία συνεδρία εργοθεραπείας και εγώ δίνω 31 ευρώ!!!

Για γέλια είναι οι ξεφτίλες!!!

 

 

ilonka 19 ,Εσύ να είσαι καλά, το bebe σου ακόμη καλύτερα και γράφτους μη χαλιέσαι για αυτούς , θα έρθει και οι σειρά τους...καποια μέρα!!!δεν μπορεί!!! :evil:

 

 

Χρόνια Πολλά για σήμερα σε όλους σας

να περάσετε θαύμα!!! :wink:

φιλάκια

Αγγελική

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χτες τον ηπέρηχο ΙΙ επιπέδου με εγγραφή σε DVD 140 ευρώ απο τα οποίο το ΙΚΑ επιστρέφει 8 :lol: . Οι τιμές για τις κλινικές στη Θεσσαλονίκη είναι- δίκλινο 1500-1780 (β θέση-λουξ), μονόκλινο 2180-2780 . Οι τιμές αυτές περιλαμβάνουν μονο φ.τ ,διαμονή γεύματα.

 

Προσοχή εδώ παιδιά!!!!!!!

 

Είναι μεγάλο λάθος αν πάρεις τα 8 ευρώ.

Να κάνεις ένσταση, η υπόθεση περνάει από συμβούλιο και στο τέλος παίρνεις όλα τα λεφτά πίσω. Μας το είχε πει μια ευγενική κυρία στο ΙΚΑ, και έτσι κάναμε σε εμένα, βέβαια τα λεφτά τα πείρα αφού είχε γεννηθεί ο μικρός, είναι δηλαδή χρονοβόρα διαδικασία, χωρίς όμως ιδιαίτερη ταλαιπωρία.

Το μυστικό είναι πάντως να μην δεχτείς τα 8 ευρώ, γιατί το έχασες το παιχνίδι.

Αν τους πείς ότι θέλεις να κάνεις ένσταση, θα σου πουν πως ακριβώς πρέπει να κινηθείς.

Link to comment
Share on other sites

[

Προσοχή εδώ παιδιά!!!!!!!

 

Είναι μεγάλο λάθος αν πάρεις τα 8 ευρώ.

Να κάνεις ένσταση, η υπόθεση περνάει από συμβούλιο και στο τέλος παίρνεις όλα τα λεφτά πίσω. Μας το είχε πει μια ευγενική κυρία στο ΙΚΑ, και έτσι κάναμε σε εμένα, βέβαια τα λεφτά τα πείρα αφού είχε γεννηθεί ο μικρός, είναι δηλαδή χρονοβόρα διαδικασία, χωρίς όμως ιδιαίτερη ταλαιπωρία.

Το μυστικό είναι πάντως να μην δεχτείς τα 8 ευρώ, γιατί το έχασες το παιχνίδι.

Αν τους πείς ότι θέλεις να κάνεις ένσταση, θα σου πουν πως ακριβώς πρέπει να κινηθείς.

 

Αρα το θέμα είναι πιο σοβαρό. Μας εξαπατούν!!!!!!!!!!!!!! κανονικά και με το νόμο!!!!!!!!!!!!! Ξέρουν ότι τα δικαιούμαστε και βασίζονται στην άγνοια μας και στο τροχοπέδι του μηχανισμού τους που μας φοβίζει είτε γιατί απαιτεί χρονοβόρες διαδικασίες, είτε γερά νεύρα και ατσάλινη υπομονή.

ΑΙΣΧΟΣ!! :evil:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

[

Προσοχή εδώ παιδιά!!!!!!!

 

Είναι μεγάλο λάθος αν πάρεις τα 8 ευρώ.

Να κάνεις ένσταση, η υπόθεση περνάει από συμβούλιο και στο τέλος παίρνεις όλα τα λεφτά πίσω. Μας το είχε πει μια ευγενική κυρία στο ΙΚΑ, και έτσι κάναμε σε εμένα, βέβαια τα λεφτά τα πείρα αφού είχε γεννηθεί ο μικρός, είναι δηλαδή χρονοβόρα διαδικασία, χωρίς όμως ιδιαίτερη ταλαιπωρία.

Το μυστικό είναι πάντως να μην δεχτείς τα 8 ευρώ, γιατί το έχασες το παιχνίδι.

Αν τους πείς ότι θέλεις να κάνεις ένσταση, θα σου πουν πως ακριβώς πρέπει να κινηθείς.

 

Ενα θα σας πώ, κάναμε ένσταση για μια εξέταση (MIR εγκεφάλου με νάρκωση) στο ΙΚΑ που αντί της διαβεβαιώσεις του νοσοκομείου Παίδων ότι το ΙΚΑ καλύπτει εξόλοκλήρου το ποσό μας έδωσαν πίσω το ένα τρίτο και κάναμε ένσταση τον Ιούλιο του 2006 και ακόμη δεν έχει συσταθεί η επιτροπή για την ένσταση!!!Και μιλάμε για χοντρά λεφτά γύρω στα 470 ευρώ!!!

Αθάνατο ΙΚΑ!!! Εδώ κι αν γελάνε!!! :twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, φταίμε και εμείς που καθόμαστε και τα ανεχόμαστε, κανονικά θα έπρεπε να τους βγάζουμε κάθε μέρα στα κανάλια κα να τους κάνουμε μηνήσεις, και εδώ προσοχή!! Όχι μήνυση γενικά και αόριστα στο δημόσιο αλλά σε συγκεκριμένο υπάλληλο, αν θέλεις ποτέ να βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Μένω Μυτιλήνη και επέλεξα να γεννήσω έδώ. Οπότε ότι έξοδα έκανα ήταν πολύυυυ λιγότερα απ'οτι να επέλεγα κάποιο ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας. Τις αιματολογικές τις έκανα στο ΙΚΑ.

Για τους υπερήχους που χρειάζονταν πλήρωνα τη συμμετοχή μόνο(απο 20-50 ευρώ).

επειδή γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο δεν πλήρωσα νοσήλεια, αλλά το γιατρό και τη μαία (αμοιβή γνωστή ώς δωράκι, φακελάκι κλπ) δηλ περίπου 700 ευρώ. Επίσης έδινα στο γιατρό 30 ευρώ το μήνα για την παρακολούθηση. δηλ σύνολο γύρω στα 1000-1200 ευρώ.

 

Και εγώ περίπου αυτά ξόδεψα για εγκυμοσύνη-γέννα.

Γέννησα στο "Αλεξάνδρα" και έκανα τους υπέρηχους στο "Έλενας".

Μόνο τις αιματολογικές που τις έκανα στην Βιοιατρική γιατί βαριόμουν να περιμένω τα αποτελέσματα του ΙΚΑ και να τρέχω να τα παίρνω....!!

 

Η γιατρός μου έπαιρνε 60e στα απογευματινά ιατρεία αλλά με έβλεπε κάθε δίμηνο οπότε μου ερχόταν 30 το μήνα.

 

Για τα νοσήλεια δεν θυμάμαι πόσα πληρώσαμε στο Αλεξάνδρα αλλά ήταν λίγα...και 500 η γιατρός και 200 η μαία.

 

Αυτά!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα πάει στο ΙΚΑ για να μου γράψουν τον υπέρηχο μου είπαν οτι δεν έχει νόημα να μου τον γράψουν καν αφου παίρνω τα 8 και εδώ αποδεικνύεται οτι μπορουμε να παρουμε αρκετά παραπάνω (χιλια ευχαριστώ mtheo). Αλλοι μου φαίνεται χτίζουν σπίτια με τα χρηματά μας και οι υπόλοιποι προσπαθούμε μεταξύ μας να μάθουμε πως μπορούμε να πάρουμε πίσω όσα δικαιούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εάν μαζευόντουσαν αρκετές περιπτώσεις απο αυτό το πράγμα - δηλαδή εάν υπάρχουν γύρω στους 10 γονείς τουλάχιστον που να τους έχουν γράψει κάτι στο ΙΚΑ (είτε για θεραπείες λόγω ειδικής ανάγκης, είτε για υπέρηχους, πάντως ότι αφορά γονείς και παιδιά και να δικαιολογεί την εμπλοκή του http://parents.org.gr) με απο το οποίο παίρνουν πίσω κάτω απο δέκα ευρώ,

ότι ευχαρίστως θα το δεχόντουσαν σαν νέο κάποια ΜΜΕ. αν γίνει νέο, θα ευαισθητοποιηθούν και άλλοι γονείς - αλλά και θα αποκτήσει δύναμη ο λόγος μας.

Σίγουρα θα γνωρίζετε ότι τα ΜΜΕ είναι αυτά που έχουν την δύναμη, όχι τα δικαστήρια.

 

Μόλις το http://parents.org.gr αποκτήσει την νομική του υπόσταση (οι διαδικασίες δεν έχουν τελειώσει ακόμα αλλά σε κανένα μήνα νομίζω θα έχουν τελειώσει) θα μπορεί να στείλει Δελτίο Τύπου και επίσης να επικοινωνήσει επίσημα πλέον με Υπουργεία κτλ.

 

Όποιον θα τον ενδιέφερε κάτι τέτοιο μελλοντικά, μπορεί να στείλει απο τώρα εμαιλ στο [email protected] με τα στοιχεία κτλ.

 

Η υπογεννητικότητα ακόμα νομίζω είναι ευαίσθητο κομμάτι στην Ελλάδα, και πως κάποιος να κάνει παιδί οταν ήδη πχ μπορεί να έχει ένα δάνειο, και δεί τα ποσά να έρχονται κατακούτελα - ........είναι και αυτό ένα επιχείρημα.

(γιατί μόνο τέτοια πιάνουν φυσικά... ) και πως άνθρωποι που υποτίθεται ότι τους στηρίζει το κράτος για να κάνουν παιδιά, εάν η τύχη τους προσταζει να ξοδέψουν χρήματα για τις θεραπείες ενός παιδιού με κάποια ειδική ανάγκη, θα πρέπει να κυρήξουν πτώχευση, να πέσουν σε κατάθλιψη ... κτλ..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...