Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Καλημέρα.

Θα'θελα να μάθω πληροφορίες για τη σχολή Μωραϊτη και ειδικά για το γυμνάσιο.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το κλίμα μεταξύ των παιδιών καθώς υπάρχει περίπτωση να

πάρει υποτροφία ο γιος μου εκεί φέτος. (μπήκε στους 15 πρώτους και περιμένουμε απάντηση). το παιδί πηγαίνει στον Αυγουλέα στο Περιστέρι αλλά δεν μπορούμε να συνεχίσουμε πια εκεί λόγω οικονομικών. Θα ήθελα το παιδί να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία για ένα καλό σχολείο αλλά χωρίς να νιώθει δυστυχισμένο γιατί τυχόν υπάρχει έντονο ελιτίστικο κλίμα. Επίσης έδωσε για τις υποτροφίες στην Ιόνιο Σχολή οπότε αν υπάρχουν πληροφορίες και γι αυτό το σχολείο θα ήμουν ευγνώμων.

Utmw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα.

Θα'θελα να μάθω πληροφορίες για τη σχολή Μωραϊτη και ειδικά για το γυμνάσιο.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το κλίμα μεταξύ των παιδιών καθώς υπάρχει περίπτωση να

πάρει υποτροφία ο γιος μου εκεί φέτος. (μπήκε στους 15 πρώτους και περιμένουμε απάντηση). το παιδί πηγαίνει στον Αυγουλέα στο Περιστέρι αλλά δεν μπορούμε να συνεχίσουμε πια εκεί λόγω οικονομικών. Θα ήθελα το παιδί να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία για ένα καλό σχολείο αλλά χωρίς να νιώθει δυστυχισμένο γιατί τυχόν υπάρχει έντονο ελιτίστικο κλίμα. Επίσης έδωσε για τις υποτροφίες στην Ιόνιο Σχολή οπότε αν υπάρχουν πληροφορίες και γι αυτό το σχολείο θα ήμουν ευγνώμων.

 

 

Οσον αφορά στη Σχολή Μωραίτη, αν τελικά πάρει υποτροφία, απλά να σιγουρευτείς ότι δεν θα το βγάλουν ...βούκινο. Δηλ. ρώτα πρώτα αν ανακοινωνονται οι υποτροφίες και που?? (προκειμένου ίσως να διαφημίσουν το σχολείο τους ή απλά μήπως υπάρχει ανακοίνωση - ανάρτηση στο site του σχολείου ή στα γραφεία του σχολείου).

Θέλω να πω ότι θα ήταν φρόνιμο να μην το ξέρει κανείς. Υπάρχει ιδιαίτερα ελιτίστικο κλίμα, είναι αλήθεια. Αυτό δεν αναιρεί το πολύ καλό μάθημα φυσικά που γίνεται.

Με το θέμα του σχολικού έχεις κανονίσει? Ερχονται εκεί που μένετε σχολικά? Ρωτάω επειδή αναφέρεσαι στον Αυγουλέα και φαντάζομαι ότι ίσως μένεις προς τα κει... Δεν ξέρω. Εχω την εντύπωση ότι τα σχολικά έχουν συγκεκριμένο άξονα που πάνε και κατ΄επέκταση και τα παιδιά που παραλαμβάνουν "ανήκουν" σε συγκεκριμένες περιοχές που κατοικούν... (αν με εννοείς). Δεν γνωρίζω όμως τον άξονα αυτό. Αν δεν το έχεις ψάξει, ρώτα το κι αυτό.

Σε κάθε περίπτωση μίλα με τους υπεύθυνους για το θέμα αυτό αν τελικά εισαχθεί και θα σε καθοδηγησουν.

Για την Ιόνιο δεν υπάρχουν ιδιαίτερα καλά σχόλια.... Εχω ιδίαν αντίληψη. Απλά, αν μπεις με υποτροφία, Ο.Κ. Αν στο δίνουν δηλ. δωρεάν κάτι, εντάξει. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τόοοοσα λεφτά εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Bobonela! Νομίζω πως τα ονόματα δεν τα δημοσιοποιούν, τουλάχιστον έτσι φαίνεται από το site τους. το σχολικό δεν είναι πρόβλημα γιατί βολεύει με την δουλειά μου και θα τον πηγαινοφέρνω εγώ. Αν όντως τον πάρουν και δεν βρω άλλη ενναλακτική πιστεύω ότι αξίζει να δοκιμάσουμε και βλέπουμε.

Utmw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Bobonela! Νομίζω πως τα ονόματα δεν τα δημοσιοποιούν, τουλάχιστον έτσι φαίνεται από το site τους. το σχολικό δεν είναι πρόβλημα γιατί βολεύει με την δουλειά μου και θα τον πηγαινοφέρνω εγώ. Αν όντως τον πάρουν και δεν βρω άλλη ενναλακτική πιστεύω ότι αξίζει να δοκιμάσουμε και βλέπουμε.

 

 

Aν τον πάρουν σημαίνει ότι είναι Αστέρι ο γιος σου! Μπράβο! Να τον χαίρεσαι. Είναι πολύ καλό σχολείο, με σπουδαίες υποδομές.

 

Απλά πρόσεξε γενικά το θέμα με τις παρέες, γιατί είναι κρίμα να νιώσει το παιδί άσχημα και μειονεκτικά. Εχει συμβεί πολλές φορές σε παιδιά υπότροφους, γιαυτό και συνήθως τα μεγάλα σχολεία προσέχουν πολύ ώστε να μην διαρρεύσουν στοιχεία τέτοια (ακόμη και οικονομική ενίσχυση να ζητήσουν οι γονείς, γίνεται με αλληλογραφία και όσο το δυνατόν κρυφά, για να μην υποπέσει στην αντίληψη παιδιών). Τα παιδιά βλέπεις ....είναι σκληρά.

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ! ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟ Α' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΚΑΙ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΑΡΓΥΡΗ-ΛΑΙΜΟΥ - ΓΕΡΑΚΑΣ Η ΓΙΑ ΚΩΣΤΕΑ-ΓΕΙΤΟΝΑ ΣΤΗΝ ΠΑΛΛΗΝΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΑΕ ΟΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα! Το ΙΒ είναι πολύ απαιτητικό πρόγραμμα σε επίπεδο επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών και σε επίπεδο εφαρμογής. Αν είναι να μην εφαρμόζεται σωστά, άστο καλύτερα!

Εμείς είμαστε στην Ελληνογερμανική Αγωγή, σωστά θυμάσαι. Άκου τώρα κάτι. Κάνε ένα ραντεβού στην ΕΑ και ζήτα να σου δώσουν ακριβή χρόνο που θα παίρνουν το παιδί σου! Μπορεί να είναι μακριά αλλά ελέγχουν απόλυτα τα δρομολόγιά τους, κινούνται σε κεντρικές οδικές αρτηρίες σε σχέση με άλλα μικρότερα ιδιωτικά, δε βάζουν πολλά παιδιά στο ίδιο σχολικό [ούτως ή άλλως είναι σχετικά μικρά τα σχολικά τους] και φροντίζουν όσο γίνεται ο χρόνος να μην είναι υπερβολικός. Ίσως να μπορούν να σου πουν ακόμα και από το τηλέφωνο πότε θα μπορούν να το παίρνουν και να το φέρνουν, χωρίς ραντεβού αν εξηγήσεις ότι αυτό σε προβληματίζει και είναι βασικό κριτήριο στην επιλογή σου. Μπορεί να μη σου αρέσει αυτό που θα ακούσεις, μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα. Εμένα γνωστή μου έστελνε το παιδί της σε ιδιωτικό σε κοντινή περιοχή αλλά τα σχολίκα ήταν λίγα και τελικά έκανε τόσους κύκλους το σχολικό και έπαιρνε τόσα παιδιά που το παιδί καθυστερούσε πάρα πολύ εκεί μέσα... Οπότε σε κάθε σχολείο που πας ζήτα χρόνους αναχώρησης και επιστροφής να ξέρεις τί σου γίνεται... Πάντως δυο συμμαθήτριες της κόρης μου έρχονται από την περιοχή γύρω από το Κρατικό της Νίκαιας!

 

Μάθε τους χρόνους και πήγαινε να το δεις, μπορεί να μη σου αρέσει καθόλου, μπορεί να τρελαθείς. Εγώ δεν το διάλεξα με την πρώτη. Το ξεχώρισα αλλά δεν το διάλεξα. Επέλεξα ένα σχολείο με σύστημα ΙΒ γιατί πραγματικά με ενθουσίασε το όλο σύστημα, στην πορεία είδα ότι όλα αυτά γίνονταν επιφανειακά, είχαμε και άλλα θέματα κακής προσαρμογής του παιδιού παρόλο που το σχολείο ήταν εξαιρετικά χαλαρό και φύγαμε. Η Ε.Α. για μένα κακώς έχει τη φήμη του πολύ αυστηρού σχολείου. Σιγά τα λάχανα δηλαδή. Σε επίπεδο πειθαρχίας φυσικά υπάρχει έλεγχος που για μένα είναι στο επίπεδο της επάρκειας και όχι της υπερβολής. Σε επίπεδο μαθημάτων αλλά και γενικότερα είναι εξαιρετικά οργανωμένο σχολείο, πολύ απαιτητικό δεν είναι. Ειλικρινά δηλαδή, μη νομίζουμε ότι είναι ένα σχολείο που απευθύνεται μόνο σε παιδιά επίλεκτα και φωστήρες και τέτοιες βλακείες που προσπαθούσαν να προμοτάρουν παλαιότερα γενικά τα σχολεία που είχαν καβαλήσει το καλάμι. Τώρα προσγειώθηκαν και συνήλθαν. Μια χαρά σχολείο είναι για ένα μέσο μαθητή. Επιμένει σε κάθε τι που κάνουν και φτάνουν σε βάθος. Τους έκανα και μια εισήγηση τελευταία να φτιάξουν ένα ηλεκτρονικό ασκησιολόγιο διαβαθμισμένης δυσκολίας για τα κύρια μαθήματα για όποιον θέλει να κάνει έξτρα δουλειά όταν κάπου προβληματίζεται για κάτι και η δασκάλα μας μου είπε ότι είναι ήδη η ίδια στην ομάδα που δουλεύει για να φτιάξουν αυτή την εφαρμογή, τους το πρότειναν και άλλοι γονείς. Εγώ πάντως που είμαι γενικά παράξενη και απαιτήτική στην εκπαίδευση, είμαι σε μεγάλο βαθμό ευχαριστημένη από το σχολείο. Και το βασικότερο είναι ότι το σχολείο αρέσει πολύ στο παιδί. Η υπερβολική πειθαρχία και αυστηρότητα που εγώ περίμενα και φοβόμουν δεν ισχύουν. Είναι νορμάλ σχολείο και μέχρι τώρα δε με έχει απογοητεύσει κάποιος δάσκαλος. Γιατί για μένα ο δάσκαλός είναι το πιο βασικό κύτταρο. Πέρα και πάνω από κάθε είδους πρόγραμμα. Το καλύτερο και πιο ωραίο εκπαιδεύτικό πρόγραμμα είναι βέβαιο ότι δε θα εφαρμοστεί σωστά χωρίς σωστό δάσκαλο. Αυτά...

Α, για τον κύριο Μαγκλαρά της Λακωνικής έχω ακούσει και εγώ τα καλύτερα...

------------------

καλησπερα

θελω να ρωτησω όμως κατι ποιο.....για την εα

 

εχει αντιμετωπιση το πεδι σου στν ελλ,γρμ. πειραγμα της ταξεως ....εμενα ο πατερασ μου εχει λεφτα...εσενα όχι...

 

εμεις πηγαίνουμε ....στην βιεννη ...εσυ όχι

 

εχεις αντιμετώπισει .....με το θεμα των φτωχών ή μοδατων ρουχων

 

εχεισ αντιμετώπισει το ότι ο ενας φιλος / φιλη θα είναι εδώ κ ο άλλος στην άλλη ακρη

 

εχεις ερθει σε δυσκολη θεση καθως οι φιλοι του είναι εκει κ το δικο σου όχι

 

τετοια θεματα...

 

εγω εχω ακουσει κ γιαυτο ρωτω.....συγνωμη για το ειδος των ερωτήσεων

 

σκέφτομαι εγω να παμε ειτε εκει ειτε στην ερασμειο ειτε στο παλλαδιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Μένουμε Παγκράτι κι αναζητώ σχολείο για του χρόνου στην Α' Δημοτικού για το παιδί μου. Θέλω κάτι σχετικά κοντά σε ιδιωτικό, με λογικά δίδακτρα, έμφαση στα Αγγλικά, καλό σύστημα εκμάθησης και σωστή μελέτη εκεί.

Πήγα σε πολλά και κατέληξα στου Πασχάλη και στου Γεώργιου Ζώη. Κατά τη γνώμη μου ο Πασχάλης υπερτερεί αρκετά με μοναδικό μειονέκτημα ότι δεν έχει Γυμνάσιο-λύκειο. Τα αρνητικά του Ζώη είναι ότι Αγγλικά κάνουν 2-3 ώρες την εβδομάδα μόνο κι ότι το καλοκαίρι για να τα πηγαίνουν σε summer camps πρέπει να τα πηγαίνουμε εμείς μέχρι το σχολείο.

Σας παρακαλώ, όποιος γνωρίζει οτιδήποτα σχετικά με αυτά τα σχολεία ή και με άλλα σχετικά κοντά μας, να με ενημερώσει.

Περιμένω με αγωνία!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δεσποινα

Κι εμείς στη δικη σου περιοχη μένουμε και πηγαίνουμε στην ελληνογαλλικη στις ουρσουλινες στο Μαρούσι. Πρωτη και δευτερα δημοτικού κάνουν δυι φορές την εβδομαδα αγγλικά κκαθημερινά προνηπιο καθημερινα γαλλικά. Στην αρχη τραγουδάκια καθ σκετσακια με μια εκλπηκτικη παιδαγωγο και απο την πρωτη δημοτικού εχουν βιβλιο, παλι με τραγούδια καθ λέξεις. Αρχίζουν ξαι γράφουν στη Δευτέρα, αντιγραφή κυριως.

Η σύγχρονη παιδεία ειναι στον καρεα με προσιτά δίδακτρα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ismeni ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Αλλά επειδή έχω αγόρι δεν μου πολύαρέσει η ιδέα να πηγαίνει εκεί.

Για τη "Σύγχρονη Παιδεία" δεν έχω ακούσει τα καλύτερα.

Σήμερα ξαναπήγα στου Πασχάλη και μ'άρεσε πολύ! Καμιά άλλη άποψη;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ismeni ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Αλλά επειδή έχω αγόρι δεν μου πολύαρέσει η ιδέα να πηγαίνει εκεί.

Για τη "Σύγχρονη Παιδεία" δεν έχω ακούσει τα καλύτερα.

Σήμερα ξαναπήγα στου Πασχάλη και μ'άρεσε πολύ! Καμιά άλλη άποψη;

 

Το σχολειο εχει αγόρια πλεον σε ολες τις ταξεις. Τα μαθηματα γινονται απο εξαιρετικες δασκαλες και εξαιρετικους δασκάλους. Δεν το λεω τυχαια, τα ανηψια μου ειναι σε μεγαλυτερες ταξεις του δημοτικου. Οι καλόγριες απλως έρχονται ι στον αγιασμο και στη ληξη του σχολικού έτους και... Επιχορηγουν το σχολειο.

Ειναι ενα αξιοπρεπες μικτο ιδιωτικο σχολείο!

Θα σου προτεινα να το επισκεφτεις, απλως απο περιέργεια. Να δεις τι ωραιο περιβάλλον!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και Χρόνια πολλά!

Επειδή αλλάξανε τα δεδομένα σκέφτομαι και το International School of Piraeus. Το γνωρίζει κανείς; Εντυπώσεις;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ είμαι στην ίδια θέση με σένα Δεσποίνα προχωράω σε δεύτερο ραντεβού με το συγκεκριμένο σχολείο στον Πειραιά.Το είχα δει πρίν μήνες και τώρα που είμαι στην τελική ευθεία να αποφασίσω έχοντας δει πολλά σχολεία το σκέφτομαι σοβαρά. Ακόμα καλοσκέφτομαι και την Γεννάδειο στον Αλιμο δεν έχω καταλήξει ακόμα.Εγώ μένω κοντά στον Πειριαά όμως,εσύ πιο μακριά από ότι καταλαβαίνω. Το έχεις επισκεφτεί το σχολείο???

Link to comment
Share on other sites

MarcoPolo καλημέρα!

Εγώ μένω σύνορα Υμηττό με Παγκράτι, αλλά στον Πειραιά είναι η δουλειά μου και μένουν οι γονείς μου. Έχω κοιτάξει αρκετά σχολεία, όπως του Ζώη, Μαλλιάρα, Γεννάδειο, Πασχάλη, Ξενόπουλο και στον Πειραιά το International School of Piraeus.

Ομολογώ ότι την καλύτερη εντύπωση μου έκανε ο Πασχάλης, αλλά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το σύστημα του International school. Γενικά πιστεύω ότι τα αγγλικά είναι μεγάλο εφόδιο για τα παιδιά μας και στο συγκεκριμένο σχολείο τα κάνουν σαν μητρική γλώσσα. Οπότε γλυτώνεις και τα φροντιστήρια και μιλάνε αγγλικά από πολύ μικρά. Επίσης το σύστημα με τα λίγα παιδιά στην τάξη και να μην υπάρχει τίποτα παπαγαλία μου φαίνεται πολύ καλό! Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι ότι άμα μάθουν σε αυτό το σύστημα πώς θα συνεχίσουν Γυμνάσιο-λύκειο (το συγκεκριμένο σχολείο δεν διαθέτει ακόμα). Τα αντίστοιχα είναι βόρεια προάστεια και πανάκριβα!

Εσάς ποια είναι η άποψη σας;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό είναι το θέμα,αν θέλεις μετά να συνεχίσει στην ίδια λογική πρέπει να πας Βόρεια προάστεια αν δεν υπάρχει μέχρι τότε στον Πειραιά. Αλλά είναι αρκετά χρόνια για να αποφασίσεις με βάση το αν υπάρχει τώρα. Για την Γεννάδειο τι άποψη έχεις? Πήγες?

Έγω γέρνω πρός στο I.S.P λόγω της γλώσσας και της πολυπολιτισμικότητας του σχολείου που την θεωρώ πιο ρεαλιστική εικόνα της κοινωνίας,επιπλέον είναι πιο κοντά μας για να μην είναι όλη μέρα στους δρόμους το παιδί.Το μάθημα είναι πιο ζωντανό και ενδιαφέρον αλλά με ανησυχούν οι απόψεις εκπαιδευτικών για το πόσο καλά γίνονται τα Ελληνικά σε τέτοιου τύπου σχολεία. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά είμαι αρκετά θετική για το συγκεκριμένο σχολείο.Θα προτιμούσα βέβαια να έχει την αυλή της Γενναδείου αλλά και τον γιατρό που έχει η Γεννάδειος μέσα αλλά δεν τα βρίσκεις όλα σε ένα σχολείο προφανώς,αυτο έχω καταλάβει από το μέχρι τώρα ψάξιμο μου.

Δεν έχουμε καταλήξει ακόμα είμαι και εγώ στο ψάξιμο. Εάν καταλήξουμε στο I.S.P τα παιδιά μας θα είναι συμμαθητές πιθανότατα.

Link to comment
Share on other sites

MarcoPolo αυτές τις μέρες θα κάνω κι εγώ το δεύτερο ραντεβού με το I.S.P., αλλά το πιο πιθανό είναι να καταλήξουμε εκεί. Εγώ έχω 2 παιδάκια, ο Νικόλας μου θα πάει 1η δημοτικού κι ο Δημήτρης μου προνήπιο.

Η Γεννάδειος ενώ είχε φοβερές εγκαταστάσεις, δεν με κάλυψε. Παλιά ήταν από τα καλύτερα σχολεία, αλλά από τότε που ανέλαβε η κόρη αυτό άλλαξε. Να φανταστείς ψιλοτσακωθήκαμε κιόλας. Μεταξύ αστείου και σοβαρού της είπα ότι έχω πει στο παιδί μου εάν τον δείρουν να δώσει κι αυτός καμία κι έγινε χαμός! Με είχε 1 ώρα σε μονόλογο ότι αυτό δεν είναι σωστό και ντροπή μου και τέτοια. Κι ενώ της είπα ότι δεν το εννοούσα, εκείνη συνέχιζε και με πρόσβαλλε! Επίσης δεν έχουν δικό τους φαγητό και τραπεζαρία.

Μακάρι τα παιδιά μας να είναι συμμαθητές του χρόνου. Τι παιδάκι έχεις; Πού μένεις;

Κι εμένα με κέρδισε η αγγλική γλώσσα και το πόσο ενδιαφέρον είναι το μάθημα εκεί. Εμένα θα κάθονται μέχρι αργά, θα κάνουν και μελέτη.

Κανένας δεν έχει προσωπική άποψη από αυτό το σχολείο;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου θα πάει του χρόνου νηπιαγωγείο. Μένω στα νότια προάστια και έχω επισκεφθεί τα σχολεία Ζώη, Μαλλιάρα, Γεννάδειο, Πασχάλη και θέλω να πάω να δώ και το Παλλάδιο στη Βάρη που έχω ακούσει καλά λόγια άλλα με προβληματίζει η απόσταση που θα κάνει το παιδί δηλαδή 1 ώρα κάθε μέρα στο σχολικό.

 

Αναφορικά με τη Γεννάδειο συμφωνώ με τη Δέσπινα79 (δεν θέλω να δυσφημίσω το σχολείο και είναι καθαρά υποκειμενική η άποψη μου) δεν μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη το σχολείο. Μου άφησε την αίσθηση ότι πάρα τις προσπάθειες που κάνουν το σχολείο βρίσκεται σε μια καθοδική πορεία. Αυτό το αντιλήφθηκα και από το γεγονός ότι στην πρώτη δημοτικού έχουν μόνο ένα τμήμα, ότι μια ολόκληρη πτέρυγα του σχολείου (μου την έδειξε μια κοπέλα που με ξενάγησε στους χώρους) είναι πλέον εκτός λειτουργίας λόγω της κρίσης όπως μου είπε αλλά μου έκανε άσχημη εντύπωση όταν η ιδιοκτήτρια στη κουβέντα που κάναμε κατά την παρουσίαση του σχολείου μου είπε ότι το σχολείο συνολικά έχει 600 μαθητές ενώ η κοπέλα που μου έδειξε τους χώρους 300. Επίσης μαθαίνω από γνωστούς μου στην περιοχή ότι το σχολείο πάει για κλείσιμο δεν ξέρω βέβαια αν αυτά είναι υπερβολές ή το σχολείο προσπαθώντας να επιβιώσει περνάει αυτή την εντύπωση στον κόσμο.

 

Επίσης δεν μου άρεσε ότι στην παρουσίαση που μου έκανε η ιδιοκτήτρια στάθηκε πάρα πολύ σε θέματα διαπαιδαγώγησης των παιδιών που είναι και αυτά πολύ σημαντικά δε λέω αλλά δεν έδωσε βαρύτητα στο εκπευδευτικό κομμάτι και στις μεθόδους που ακολουθεί το σχολείο. Στο σημείο αυτό θα σου αναφέρω ότι σε ερώτηση μου πως χειρίζονται μια συμπεριφορά του παιδιού όταν αυτή δεν εναρμονίζεται με τους κανόνες του σχολείου μου απάντησε ότι θα του βάλουν τις φωνές και θα μείνει μέσα στο διάλλειμα, αυτό μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση και σε όλα τα άλλα σχολεία που πήγα μου απάντησαν ότι θα συζητούσαν με το παιδί και ότι προσπαθούν μέσα από διάφορα θέματα που αναπτύσσουν στην τάξη να προλαμβάνουν τέτοιες συμπεριφορές. Η Γεννάδειος επίσης χρησιμοποιεί διαδραστικούς πίνακες από την τρίτη δημοτικού αν θυμάμαι καλά και αυτό γιατί επιμένουν στην παραδοσιακή διδασκαλία όπως μου είπαν, κάτι το οποίο δεν μου άρεσε μια και πιστεύω ότι με τους διαδραστικούς πίνακες το μάθημα γίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον για τα παιδιά.

 

Από όλα τα παραπάνω σχολεία την καλύτερη εντύπωση μου έκανε ο Πασχάλης το βρήκα ένα μαζεμένο και πολύ οργανωμένο σχολείο με στόχο την εκπαίδευση, με περιποιημένες αξιοπρεπής εγκαταστάσεις αλλά με το αρνητικό όμως ότι δεν έχει γυμνάσιο - λύκειο.

Link to comment
Share on other sites

Χαρα2010 συμφωνώ απόλυτα και για τη Γεννάδειο και για τον Πασχάλη. Απλά επειδή τα αγγλικά και γενικά το σύστημα του "Διεθνές σχολείου" μας ταιριάζει περισσότερο, προσανατολιζόμαστε προς τα εκεί.

Με ενδιαφέρει να ακούσω κι άλλη γνώμη όμως...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα μακάρι να ακούσεις και άλλη γνώμη γιατί εγώ τόσο καιρό που ρωτάω εδώ μέσα δεν έχω ακούσει κάτι για το συγκεκριμένο σχολείο. Και είναι λογικό μιας και το I.S.P επί της ουσίας τώρα ανοίγει τα φτερά του έχοντας πάρει επισήμως την πιστοποίηση I.B. Στο παρελθόν ώς Πετράκη Βαλσαμίδου ήταν ένα άλλο σχολείο.

 

Το θέμα είναι αν ρισκάρεις να ποντάρεις σε ένα νέο σχολείο που τώρα ανοίγει τα φτερά του. Οι άνθρωποι εκεί είναι νέοι και δείχνουν να έχουν όραμα και όρεξη,έτσι ένιωσα εγώ και σε επίπεδο διεύθυνσης και σε επίπεδο δασκάλων.Σου είπα το μόνο που με άγχωσε εμένα είναι η άποψη κάποιων εκπαιδευτικών ως προς το επίπεδο γνώσεων των Ελληνικών κυρίως,αν γίνεται σωστή δουλειά. Ελπίζω να μην υστερεί σε αυτό το κομμάτι.

Ο δικός μου γιός θα πάει και αυτός πρώτη δημοτικού και μένουμε κοντά στο σχολείο περίπου.

Τώρα για την Γεννάδειο γνωρίζω μαμάδες που πηγαίνουν τα παιδιά τους από τον Πειραιά και είναι ευχαριστημένες χωρίς να κρύβουν μια ανησυχία για την αλλαγή διεύθυνσης. Την Κυρία για την οποία μιλάς την γνώρισα και εγώ και δεν ξετρελάθηκα αλλά με κέρδισε πιο πολύ η δασκάλα της πρώτης δημοτικού.Εγώ αποκόμισα μια αίσθηση για το συγκεκριμένο σχολείο μέτρια. Για το φαγητό που στέλνεις εσύ δεν με πειράζει γιατί το παιδί μου είναι στριμάδι στο φαγητό οπότε έτσι και αλλιώς δεν θα έτρωγε το δικό τους.Ο γιατρός που έχουν είναι σημαντικό που υπάρχει για μένα,κατά τα άλλα είναι σαν ένα καλό δημόσιο με κάποιες έξτρα παροχές.

Επιπλέον το θέμα της πειθαρχίας που μου τόνισαν εκεί αρκετές φορές δεν με ενόχλησε αλλά δεν είναι κάτι που εμείς χρειαζόμαστε μιας και στο σχολείο ο μικρός είναι παραπάνω πειθαρχημένος από οτι πρέπει,είναι ο χαρακτήρας του έτσι,οπότε δεν είναι κάτι που το έχω στα ζητούμενα,ούτε περιμένα να διαπαιδαγωγήσουν το παιδί στο συγκεκριμένο θέμα.

Απλά ψάχνω ένα σχολείο που να ανοίξει τους ορίζοντες του σε αρκετά επίπεδα. Αφού απέκλεισα την Ελληνογερμανική και το Δελασαλ για διαφορετικούς λόγους το καθένα τώρα μένουν λίγες επιλογές και πρέπει να καταλήξουμε σύντομα.

Έχω ξανά ραντεβού με το I.S.P και βλέπουμε.Δέσποινα εσύ που πήγες πιο πρόσφατα μήπως σου απάντησαν τώρα αν έχουν εικόνα πόσα παιδιά θα είναι στην πρώτη δημοτικού ανα τμήμα???

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε κανονισμένο ραντεβού και με περίμενε μια κύρια που παιδαγωγός δεν ήταν σίγουρα μου έδειξε τις αίθουσες καμία στοιχειώδη ενημέρωση για το σχολείο ή για τον παιδαγωγικό ή μαθησιακό του χαρακτήρα με έκανε μια γύρα στο χωροταξικό και με ενημέρωσε ότι δεν έχουν θέσεις και έχουν και τεράστια λίστα αναμονής μου έδωσαν τα ενημερωτικά και μου είπαν αν θέλετε κάνετε μια αίτηση από τον υπολογιστή σας.

Έφυγα έστειλα την αίτηση και μέρες μετά με θυμήθηκαν ότι προέκυψε μια θέση αν μας ενδιαφέρει.Εγώ ήδη όμως δεν είχα σχηματίσει καμία καλή εικόνα. Το σχολείο μου έδωσε μια κρύα αίσθηση κολλεγίου και για το πρόγραμμά του ότι έμαθα το έμαθα από γνώμες άλλων γονέων τυχαία,οι ίδιοι δεν μου ανέφεραν οτιδήποτε ουσιαστικό μόνο τους χώρους μου έδειξαν που ήταν ωραιότατοι αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο μου. Επιπλέον σου λέω και άλλα σε π.μ αν ενδιαφέρεσαι για να μην σας ζαλίζω. Προσωπικά μου έκανε πολύ κακή εντύπωση, γενικά με τα σχολεία που δουλεύουν στην λογική του μαρκετινγκ δεν πολυταιριάζουμε.... Προσωπική γνώμη άλλοι γονείς μπορεί να έχουν εξαιρετική γνώμη για το συγκεκριμένο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα.. εγώ θα το γράψω αύριο στον Αυγουλέα, μια φίλη μου θα τον πάει μάλλον στο Δελασάλ, δεν έχει πάει ακόμα από κει αλλά της είπαν οτι λόγω ζήτησης θα φτιάξουν και άλλο τμήμα 1της δημ. και έχουν θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι τυχερή θα τον γράψεις στο μόνο σχολείο που ένιωσα εγώ ότι εδώ είμαστε..... Δυστυχώς δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει σε σχολικό οπότε αναγκαστικά ψάχνόμαστε ακόμα. Στον Αυγουλέα ένιωσα ότι είναι ένα σχολείο που σέβεται την δουλειά του και ολοκληρωμένα επενδύει στα παιδιά του. Αν είχε σχολικό για εμάς δεν θα είχα δεύτερη σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που το ακούω! γιατί μέχρι και την τελευταία στιγμή σκέφτομαι αν πήρα τη σωστή απόφαση... βέβαια εμένα θα πάει νήπιο οπότε και πάλι υπάρχει χρόνος αν κάτι δεν μας πάει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...