Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι με αεροπλάνο !


demi

Recommended Posts

καλησπερα..Κλεισαμε και εμεις τις πρωτες μας διακοπες στο εξωτερικο με το γιο μας!!Θα ειναι 16 μηνω οταν θα παμε στη Βουδαπεστη τον Μαιο.εκλεισα εισιτηρια με την aegean αλλα οταν τους πηρα τηλ μου ειπαν επιτρεπεται να εχω μαζι μου μονο γαλα σε σκονη και θερμος οχι, θα μου δωσουν εκεινοι νερο στην πτηση.Ναι αλλα οταν παμε στο αεροδρομιο εγω θελω να εχω θερμος μαζι μου να του φτιαξω μια κρεμα η γαλα πριν ανεβουμε στο αεροπλανο..Ξερει κανενας αν θα μου τα απιτρεψουν στον ελεγχο?και το καροτσακι αν ειναι το μικρο το μπαστουνι θα το δωσω στην πυλη οταν φτασουμε και θα το παρω πρωτο μετα?ετσι μου ειπαν..αν ομως εχω το αλλο το μεγαλο τι γινεται?οποιος εχει ταξιδεψει με αυτη την εταιρεια τωρα τελευταια ας με διαφωτισει...

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα..Κλεισαμε και εμεις τις πρωτες μας διακοπες στο εξωτερικο με το γιο μας!!Θα ειναι 16 μηνω οταν θα παμε στη Βουδαπεστη τον Μαιο.εκλεισα εισιτηρια με την aegean αλλα οταν τους πηρα τηλ μου ειπαν επιτρεπεται να εχω μαζι μου μονο γαλα σε σκονη και θερμος οχι, θα μου δωσουν εκεινοι νερο στην πτηση.Ναι αλλα οταν παμε στο αεροδρομιο εγω θελω να εχω θερμος μαζι μου να του φτιαξω μια κρεμα η γαλα πριν ανεβουμε στο αεροπλανο..Ξερει κανενας αν θα μου τα απιτρεψουν στον ελεγχο?και το καροτσακι αν ειναι το μικρο το μπαστουνι θα το δωσω στην πυλη οταν φτασουμε και θα το παρω πρωτο μετα?ετσι μου ειπαν..αν ομως εχω το αλλο το μεγαλο τι γινεται?οποιος εχει ταξιδεψει με αυτη την εταιρεια τωρα τελευταια ας με διαφωτισει...

 

Καλησπέρα,με το καλό να κάνετε το ταξιδάκι σαςΛοιπόν,εννοείται ότι θα πάρεις νερό μαζί σου,το πολύ πολύ στον έλεγχο να σε βάλουν να πιείς λίγο όπως έκαναν και σε εμάς. Επίσης μπορείς να πάρεις & καρότσι μαζί,θα τους το δώσεις λίγο πριν ανέβεις τα σκαλιά του αεροπλάνου να το φορτώσουν & θα το παραλάβετε μόλις κατεβείτε ξανά.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σίγουρα,

Ο μικρός μου ταξίδεψε περίπου 8 1/2 μηνών και κοιμόταν σε όλο το ταξίδι. Βέβαια είχαμε το όπλο του θηλασμού κατά την απωγείωση και κατά την προσγείωση (που πονάνε τα αυτάκια), αλλά μπορείς να του δόσεις κάτι να μασουλάει εκείνη την ώρα για να ξεβουλώνουν τα αυτάκια του.

Γιατί να μην τα καταφέρει; Το καρότσι το παίρνεις μαζί σου στο αεροπλάνο το αφήνεις στην είσοδο του αεροπλάνου) για να μην σε κουράσει με τα διαδικαστικά πέρα δώθε. Το μόνο μάλλον που πρέπει να παλέψεις είναι το γεγονός ότι θα θέλει να είναι όρθιος κα να περπατήσει. Ε, γι'αυτό μάλλον πρέπει να πέσει πλύση εγκεφάλου και να τον πείσεις ότι δεν θα μπορεί να το κάνει μέχρι να φτάσετε.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά θα είναι!Εντάξει και αν του έρθει να περπατήσει ας περπατήσει λίγο. Πάντως για προσγείωση-απογείωση μου έχει πει η παιδ ότι δεν αρκεί πχ η πιπίλα ή το μασούλημα,πρέπει να καταπίνει το παιδί..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα..Κλεισαμε και εμεις τις πρωτες μας διακοπες στο εξωτερικο με το γιο μας!!Θα ειναι 16 μηνω οταν θα παμε στη Βουδαπεστη τον Μαιο.εκλεισα εισιτηρια με την aegean αλλα οταν τους πηρα τηλ μου ειπαν επιτρεπεται να εχω μαζι μου μονο γαλα σε σκονη και θερμος οχι, θα μου δωσουν εκεινοι νερο στην πτηση.Ναι αλλα οταν παμε στο αεροδρομιο εγω θελω να εχω θερμος μαζι μου να του φτιαξω μια κρεμα η γαλα πριν ανεβουμε στο αεροπλανο..Ξερει κανενας αν θα μου τα απιτρεψουν στον ελεγχο?και το καροτσακι αν ειναι το μικρο το μπαστουνι θα το δωσω στην πυλη οταν φτασουμε και θα το παρω πρωτο μετα?ετσι μου ειπαν..αν ομως εχω το αλλο το μεγαλο τι γινεται?οποιος εχει ταξιδεψει με αυτη την εταιρεια τωρα τελευταια ας με διαφωτισει...

Καλησπέρα!Ταξίδεψα με την aegean στις 10-2-12 πτήση εσωτερικού μαζί με την 4 μηνών μπέμπα μου.Για να πάρεις τις αποσκευές σου πρώτη πρέπει να το δηλώσεις στο check in για να σου βάλουν αυτοκόλλητο ''προτεραιότητας'' πάνω στις αποσκευές κ στην κάρτα επιβίβασης την οποία θα δείχνεις για να σου παρέχουν προτεραιότητα στον έλεγχο κ στην επιβίβαση στο αεροπλάνο εφόσον θα έχεις μαζί σου μικρό παιδί κ δεν είναι σωστό να ταλαιπωρείται.

εμένα μου επέτρεψαν να κρατάω μπουκαλάκι νερό 500ml.εξήγησε τους οτι το νερό στο θερμός είναι για κατανάλωση πρίν μπείς στο αεροπλάνο.Αν σου κάνουν νούμερα το πολύ- πολύ ζήτα ζεστό νεράκι από κάποιο καφέ που θα βρείς εκεί πρίν μπείς για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως το καροτσι ειναι θεμα αεροδρομιου. Εγω στο Βελγιο ολες τις φορες το παραλαβα απο τις αποσκευες μαζι με τις βαλιτσες. Ενω στο Βενιζελος μου το εδιναν μολις εβγαινα απο το αεροπλανο.

 

sophie jolie ποτε θελεις να δωσεις την κρεμα? ακριβως πριν μπειτε στο αεροπλανο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Ταξίδεψα με την aegean στις 10-2-12 πτήση εσωτερικού μαζί με την 4 μηνών μπέμπα μου.Για να πάρεις τις αποσκευές σου πρώτη πρέπει να το δηλώσεις στο check in για να σου βάλουν αυτοκόλλητο ''προτεραιότητας'' πάνω στις αποσκευές κ στην κάρτα επιβίβασης την οποία θα δείχνεις για να σου παρέχουν προτεραιότητα στον έλεγχο κ στην επιβίβαση στο αεροπλάνο εφόσον θα έχεις μαζί σου μικρό παιδί κ δεν είναι σωστό να ταλαιπωρείται.

εμένα μου επέτρεψαν να κρατάω μπουκαλάκι νερό 500ml.εξήγησε τους οτι το νερό στο θερμός είναι για κατανάλωση πρίν μπείς στο αεροπλάνο.Αν σου κάνουν νούμερα το πολύ- πολύ ζήτα ζεστό νεράκι από κάποιο καφέ που θα βρείς εκεί πρίν μπείς για έλεγχο.

ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα ελεγα να κανω ηλεκτρονικο τσεκ ιν για να γλυτωσω ταλαιπωρια κ ουρα.Λες να μην γινεται αυτο με τις αποσκευες κ την προτεραιοτητα ?θα τους ρωτησω...

 

Παντως το καροτσι ειναι θεμα αεροδρομιου. Εγω στο Βελγιο ολες τις φορες το παραλαβα απο τις αποσκευες μαζι με τις βαλιτσες. Ενω στο Βενιζελος μου το εδιναν μολις εβγαινα απο το αεροπλανο.

 

sophie jolie ποτε θελεις να δωσεις την κρεμα? ακριβως πριν μπειτε στο αεροπλανο?

οσο για την κρεμς ισως δεν του δωσω πριν ..ισως του δωσω κατι αλλο κανενα τοστακι η κατι αλλο αλλα τι θα του δωσω να φαει μεχρι να φτασουμε στη βουδαπεστη στο ξενοδοχειο ?θα εχουν περασει τοσες ωρες !δεν γινεται να μην μπορω να παρω θερμος μαζι μου...αν το επαιρνα σκετο κ μου το γεμιζαν στο αεροπλανο με ζεστο νερο?λετε να γινεται?σκετο θερμος?

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλσπερα σας!τα φωτα σας για αλλη μια φορα.ετοιμαζομαστε μεγαλη δευτερα για διακοπες στη γιαγια κ τον παππου με το αεροπλανο ροδο-θεσσαλονινη (1ωρα πτηση).το εχει κανει καπιος να μου πει τι μπορω να εχω μαζι μου στη τσαντα του μωρου περνανε απο τον ελενχο θερμο με νερακι κ γαλα σε σκονη γιατι το θηλασμο το σταματισα λογο βαριας ιωσεις μου.σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εμεις 3μηνων καναμε το πρωτο μας ταξιδι αθηνα- ζακυνθο πριν 2βδομαδες....οποτε μιλαμε για ιχ. και καραβι......ειχα την τσαντα της μαζι με θερμο, γαλα, αποστειρωμενα μπιμπερο, πανες, 2αλαξιες, μωρομαντηλα, σελτεδακι(το αδιαβροχο πανι για αλλαγμα), και μια μικρη κουδουνιστρα....οποτε για μια ωρα που ειναι το δικο σου ταξιδι παρε μονο μια δοση φαγητου, ή το χαμομηλι σας αν πινετε, μια αλαξια, πανες και μωρομαντηλα...καλη αρχη στα ταξιδια σας....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει λόγος. Όλα είναι εύκολα και όλοι θα σε εξυπηρετήσουν. Μπορείς να έχεις νερό για το μωρό και γάλα και μπιμπερό και ότι άλλο χρειάζεσαι. Και το καρότσι μέχρι την πόρτα του αεροπλάνου μπορείς να το πάρεις. Μπαίνεις πρώτη, βγαίνεις πρώτη... Γενικά είναι πολύ εξυπηρετικοί με τις μαμάδες. Εμείς έχουμε πετάξει πολλές φορές και πάντα με βοηθούσαν.

Καλό ταξίδι

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καριτσια γεια σας!σε 1 μηνα περιπου θα ταξιδεψω με τον μικρο μου 1η φορα!αν καποια μανουλα ξερει εχω 2 αποριες!

 

1.δεν εχω καροτσι τυπου ομπρελα,ελαφρυ κ μικρο.ειναι σχετικα πιο ογκωδες..μπορεις κ αυτο να το παρεις μεχρι τη σκαλα μαζι σου?η θα το χρεωσουν σαν αποσκευη κ θα το δωσεις στο check in?

 

2.ο μικρος μια φορα που καναμε διαδρομη με το αμαξι λιγο μεγαλυτερη απ οτι συνηθως εκανε εμετο στο 25λεπτο.υπαρχει ο ιδιος φοβος κ για το αεροπλανο?καθως επισης κ απ'το σπιτι μεχρι το αεροδρομιο ειναι 1,5 ωρα!ξερετε αν υπαρχει καποιο σιροπακι για τον εμετο για τετοιες περιπτωσεις?σιγουρα θα ρωτησω κ την παιδιατρο βεβαια..ο μικρος μου ειναι 10 μηνων!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα ! σκέφτομαι με την οικογενεια μου να πάμε το πάσχα για μια εβδομάδα γερμανία σε συγγενεις μετά από το τραγικό αεροπορικό δυστύχημα με την germanwings φοβαμε παρά πολύ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ! σκέφτομαι με την οικογενεια μου να πάμε το πάσχα για μια εβδομάδα γερμανία σε συγγενεις μετά από το τραγικό αεροπορικό δυστύχημα με την germanwings φοβαμε παρά πολύ..

 

Αν φοβάσαι αστο γιατι θα σου βγει ξινό!

Χλωμό να τύχει κατι πάλι τόσο σύντομα αλλα κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Σύντομα θα ταξιδέψω με τα ανήλικα παιδιά μου σε πτήση εσωτερικού. Δεν μπορώ να βρω άκρη με τα έγγραφα των παιδιών. Βιβλιάρια θα έχω αλλά δεν τα θεωρούμε πια και η εταιρία μου ανέφερε (μετά από κουραστική επικοινωνία που είχαμε) για "θεωρημένο" βιβλιάριο. Ο σύζυγος θα είναι παρών στο check in. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ΚΑΙ βιβλιάρια ΚΑΙ η φυσική παρουσία του συζύγου αρκεί;

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Σύντομα θα ταξιδέψω με τα ανήλικα παιδιά μου σε πτήση εσωτερικού. Δεν μπορώ να βρω άκρη με τα έγγραφα των παιδιών. Βιβλιάρια θα έχω αλλά δεν τα θεωρούμε πια και η εταιρία μου ανέφερε (μετά από κουραστική επικοινωνία που είχαμε) για "θεωρημένο" βιβλιάριο. Ο σύζυγος θα είναι παρών στο check in. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ΚΑΙ βιβλιάρια ΚΑΙ η φυσική παρουσία του συζύγου αρκεί;

 

Ανεβάζω γιατί με ενδιαφέρει, μήπως κάποιος ξέρει να μου απαντήσει, ή εσυ ravT αν έχεις κάνει ήδη το ταξίδι.

 

Πρόκειται να ταξιδέψουμε σε πτήση εσωτερικού, η κόρη μου έχει έγκυρο διαβατήριο από παλιό ταξίδι αλλά του γιού μου του έληξε μόλις, και για να μην πληρώσω παράβολα διαβατηρίου χωρίς λόγο. Αρκεί το πιστοποιητικό οικογειακής, και το βιβλιάριο? Στο βιβλιάριο κάπου διάβασα πρέπει να υπάρχει φωτογραφία, εμείς δεν έχουμε, χρειάζεται να βάλουμε? Να αναφέρω και την αεροπορική γιατι είναι και λίγο περίεργη, είναι η ry....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο χρόνών είναι τα παιδάκια αλλά εμείς που πετάμε πολύ συχνά με τη συγκεκριμένη εταιρία και η μικρή μου είναι 17 μηνών, το μόνο που έχουμε και δείχνουμε είναι δήλωση ταυτοπροσωπίας.

Πας σε ένα ΚΕΠ με το παιδί και μία φωτογραφία του και σου δίνουν επιτόπου το συγκεκριμένο δικαιολογητικό. Αναφέρει τα στοιχεία του παιδιού και των γονιών, έχει πάνω τη φωτογραφία και η αεροπορική είναι καλυμμένη.

Φωτογραφία μάλιστα όχι ειδική, οποιαδήποτε (εμείς βγάλαμε μόνοι μας να καταλάβεις)

Link to comment
Share on other sites

vtgian σ'ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση, εντωμεταξύ δε μπορώ να βγάλω γραμμή με τίποτα δύο μέρες στην αεροπορική και έχω αγχωθεί. Για το γιο μου 3,5 ετών μιλάω. Θα πάω αύριο σε ένα ΚΕΠ.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το live chat.

 

Δες και εδώ (πήγαινε λίγο πιο κάτω στη σελίδα, να βρεις Ελλάδα) για να επιβεβαιώσεις αυτό που σου λέω https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq/travel-documentation/what-photo-id-do-I-need-to-travel-on-ryanair-flights

 

Για πτήσεις εσωτερικού σε παιδιά <12ετών απαιτείται ένα από τα παρακάτω:

 

Ισχύον εθνικό δελτίο ταυτότητας

ή

Έγκυρο διαβατήριο

ή

Επιβεβαίωση της ταυτότητας από τα "Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών ή την Αστυνομία.

Link to comment
Share on other sites

Lucia όπως ακριβώς στα είπε η vtgian! Για τη μεγάλη, έβαλα φωτογραφία στο βιβλιάριό της. Τη θέλουν με σφραγίδα του προϊσταμένου. Ο μπαμπάς μας είναι ένστολος άρα τη σφραγίδα την έβαλε ο διοικητής του. Το αναφέρω γιατί δεν ξέρω τι χρειάζεται στα υπόλοιπα βιβλιάρια. Νομίζω φωτογραφία γίνεται αποδεκτή από 4 ετών και μετά.

Ο γιος μου, 1,5 έτους, "πέταξε" με πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας. Δική μας φωτογραφία, στο ΚΕΠ μαζί με το παιδί και ταυτότητα γονέα. Σε 5 λεπτά ήμασταν έτοιμοι!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καληςπερα σας ,

Τον Μάιο λεμε να κάνουμε ενα ταξίδι στην Βουδαπέστη

Με την κόρη μας 18 μηνων ( θα ειναι ) . Αν κάποιος εχει παρόμοια εμπειρία με τοςο μικρο παιδι για το πως ηταν οι μετακινήσεις κ πως ταξίδεψε με το αεροπλάνο ας μου πει ζ επίσης αν θέλετε να μου πείτε κ για την πολη πράγματα θα το εκτιμούσα . Επίσης ξέρετε αν νοικιάζουν καρότσια για παιδια γιατι δεν ξερω αν μπορώ να πάρω το δικο μας .

Link to comment
Share on other sites

Καληςπερα σας ,

Τον Μάιο λεμε να κάνουμε ενα ταξίδι στην Βουδαπέστη

Με την κόρη μας 18 μηνων ( θα ειναι ) . Αν κάποιος εχει παρόμοια εμπειρία με τοςο μικρο παιδι για το πως ηταν οι μετακινήσεις κ πως ταξίδεψε με το αεροπλάνο ας μου πει ζ επίσης αν θέλετε να μου πείτε κ για την πολη πράγματα θα το εκτιμούσα . Επίσης ξέρετε αν νοικιάζουν καρότσια για παιδια γιατι δεν ξερω αν μπορώ να πάρω το δικο μας .

 

 

Γεια σου Mariafd!

Έχω κάνει πάρα πολλά ταξίδια με τις κόρες μου, από όταν νεογέννητες.

 

Δεν είναι τόσο δύσκολη η μετακίνηση με μωρό. Αρχικά, μπορείτε να κάνετε check in αρκετά γρήγορα καθώς οι αεροπορικές εταιρίες δίνουν προτεραιότητα σε γονείς με παιδιά και έτσι αποφεύγετε την αναμονή στην ουρά και την πιθανή κούραση της μικρής. Το ίδιο γίνεται και στον έλεγχο διαβατηρίων όπου εκεί σας επιτρέπουν την πρόσβαση στην «γρήγορη λωρίδα» (fast line). Επικοινώνησε από πριν με την εταιρεία, συνήθως είναι πολύ εξυπηρετικοί!

 

Πάρε παιχνίδια, ζωγραφικές και διάφορα να την απασχολήσεις κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, για να μπορεί να καθίσει ήσυχα στη θέση της.

 

Μέσα στο αεροπλάνο κατά την απογείωση αλλά και κατά την προσγείωση, για να ανακουφιστούν τα αυτάκια της μικρής από τον πόνο που προκαλεί η αποσυμπίεση, καλό θα είναι να καταπιεί κάτι, ώστε να μη νιώσει τον πόνο. Δώσε της πιπίλα αν παίρνει, ή κάποια καραμέλα, λίγο νεράκι, γάλα, κάτι να φάει κλπ.

 

Α, για το καρότσι, δεν έχω ψάξει αν μπορείς να νοικιάσεις, είναι η αλήθεια.

Εγώ θα σου έλεγα ότι καλό είναι να έχετε μαζί σας το καρότσι του παιδιού και να μην το δώσετε μαζί με τις αποσκευές για να μπει στο αεροπλάνο. Έτσι στην περίπτωση που η πτήση έχει κάποια καθυστέρηση, το μωρό μπορεί να κοιμηθεί και να ξεκουραστεί. Σε ό,τι αφορά το θέμα για το πώς θα μπείτε στο αεροπλάνο μαζί με το καρότσι, να ξέρετε ότι το προσωπικό βοηθάει πάρα πολύ. Κλείνει το καρότσι και το βάζει μέσα στο αεροπλάνο και σας το φέρνει ξανά όταν κατεβείτε.

 

Α, επίσης θα σου έλεγα να συνεννοηθείς από πριν ώστε να σε αφήσουν να πάρεις κάποιο μπουκαλάκι/μπιμπερό με γάλα ή νερό ή τέλος πάντων ότι χρειάζεται το παιδί. Εμένα ακόμη και τώρα με αφήνουν να παίρνω και για τη μικρή, που έχει χρονίσει, και για τη μεσσαία που είναι 3.

 

Τέλειος προορισμός η Βουδαπέστη! ;)

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Mariafd!

Έχω κάνει πάρα πολλά ταξίδια με τις κόρες μου, από όταν νεογέννητες.

 

Δεν είναι τόσο δύσκολη η μετακίνηση με μωρό. Αρχικά, μπορείτε να κάνετε check in αρκετά γρήγορα καθώς οι αεροπορικές εταιρίες δίνουν προτεραιότητα σε γονείς με παιδιά και έτσι αποφεύγετε την αναμονή στην ουρά και την πιθανή κούραση της μικρής. Το ίδιο γίνεται και στον έλεγχο διαβατηρίων όπου εκεί σας επιτρέπουν την πρόσβαση στην «γρήγορη λωρίδα» (fast line). Επικοινώνησε από πριν με την εταιρεία, συνήθως είναι πολύ εξυπηρετικοί!

 

Πάρε παιχνίδια, ζωγραφικές και διάφορα να την απασχολήσεις κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, για να μπορεί να καθίσει ήσυχα στη θέση της.

 

Μέσα στο αεροπλάνο κατά την απογείωση αλλά και κατά την προσγείωση, για να ανακουφιστούν τα αυτάκια της μικρής από τον πόνο που προκαλεί η αποσυμπίεση, καλό θα είναι να καταπιεί κάτι, ώστε να μη νιώσει τον πόνο. Δώσε της πιπίλα αν παίρνει, ή κάποια καραμέλα, λίγο νεράκι, γάλα, κάτι να φάει κλπ.

 

Α, για το καρότσι, δεν έχω ψάξει αν μπορείς να νοικιάσεις, είναι η αλήθεια.

Εγώ θα σου έλεγα ότι καλό είναι να έχετε μαζί σας το καρότσι του παιδιού και να μην το δώσετε μαζί με τις αποσκευές για να μπει στο αεροπλάνο. Έτσι στην περίπτωση που η πτήση έχει κάποια καθυστέρηση, το μωρό μπορεί να κοιμηθεί και να ξεκουραστεί. Σε ό,τι αφορά το θέμα για το πώς θα μπείτε στο αεροπλάνο μαζί με το καρότσι, να ξέρετε ότι το προσωπικό βοηθάει πάρα πολύ. Κλείνει το καρότσι και το βάζει μέσα στο αεροπλάνο και σας το φέρνει ξανά όταν κατεβείτε.

 

Α, επίσης θα σου έλεγα να συνεννοηθείς από πριν ώστε να σε αφήσουν να πάρεις κάποιο μπουκαλάκι/μπιμπερό με γάλα ή νερό ή τέλος πάντων ότι χρειάζεται το παιδί. Εμένα ακόμη και τώρα με αφήνουν να παίρνω και για τη μικρή, που έχει χρονίσει, και για τη μεσσαία που είναι 3.

 

Τέλειος προορισμός η Βουδαπέστη! ;)

 

 

Σε ευχαριστω πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites

Περα απο αυτά που ανέφερε η συμφορουμφιτισα, επιςης παρε antibacterial κρεμα για τα χεράκια του γιατι πρώτον το αεροπλάνο ειναι τιγκα στα μικρόβια και δεύτερον ολοι θα τον πιάνουν

 

Για τη Βουδαπέστη μάπα σορυ, και το φαγητο αίσχος, οχι το καλύτερο για το μικρο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια νιωθω καλυτερα τωρα . Σας ευχαριστω ολους πολυ για τις πληροφορίες

Να ρωτηςω Κ κατι σχετικά με την πολη οι μετακινήσεις ειναι εύκολες ;

Σκέφτομαι να παρω το κανονικό της καροτςι Που δεν ειναι μπαστουνάκι . Λέτα να ειναι δύσκολο στις μεταφορές ; γιατι δεν θα έχουμε δικο μας αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...