Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάρηδες γονείς & γκάφες


Supergirl77

Recommended Posts

Για να ευθυμήσουμε λίγο λέω να μοιραστούμε γκάφες/λάθη που κάναμε ως πρωτάρηδες γονείς - κάποιες μπορεί να μην τις ομολογήσαμε ποτέ σε κανέναν!

 

Ξεκινώ με τη διαπίστωση εμού και του συζύγου (όταν φτάσαμε πια να χρησιμοποιούμε τη θηλή μπιμπερό για μωρό 6 μηνών+) πως τόσους μήνες συναρμολογούσαμε λάθος τα μπιμπερό! Αποτέλεσμα αυτού ήταν να χάσουμε όλα τα οφέλη του ειδικού σχεδιασμού για τη μείωση αέρα άρα και αποφυγή κολικών! Ευτυχώς ο μικρός μας δεν είχε μεγάλο πρόβλημα, αλλά και πάλι νιώσαμε κάπως χαζούληδες... :lol:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν θυμάμαι να έχουμε κάνει καμιά γκάφα να σου πω την αλήθεια... Απλώς στο πρώτο ήμουν πολύ ψαρωμένη θα έλεγα, ενώ τώρα νιώθω βετεράνος! :mrgreen:

Για παράδειγμα, την πρώτη φορά που μου έκανε εμετό το νεογέννητο, πήρα τρέμοντας την παιδίατρο... Τώρα που το σκέφτομαι γελάω με το πόσο είχα σοκαριστεί τότε...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

όταν μου τον έφεραν στο μαιευτηριο ένοιωσα έναν ψιλοπανικό (ευτυχώς κοιμόταν) γιατί δεν ήξερα τι να τον κάνω!!! πώς να τον πιάσω, πώς να τον βυζάξω.... ευτυχως είχα τη μανουλα μου και τους εξαιρετικούς γιατρούς και μαίες του γενικού νοσοκομείου καβάλας και με βοηθήσανε.

επίσης , μετά, μου έλεγαν όλοι πως πρέπει να του τραγουδάω και να του μιλάω τρυφερα και εμένα δε μου έβγαινε καθόλου.. τους έλεγα "τι να του πω δηλαδή??????"

χαχαχα :-) σιγά σιγά , και βλέποντας ότι αντιδρούσε θετικά απελευθερώθηκα κι εγώ..

και δεθήκαμε.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς γκάφα αλλά το σκέφτομαι συχνά και γελάω: Γέννησα και το κεφάλι του γιού μου ήταν τελείως μακρόστενο, σα μελιτζάνα ένα πράγμα (φυσιολογικός τοκετός και πάρα πολύ κακή θέση του κεφαλιού, τόσο που κατακρεουργήθηκα κι έκανα ένα μήνα να κάτσω σε καρέκλα). Μου τον δίνουν οι νοσοκόμες και ψιλοντράπηκα, λέω τιʼνʼτούτο, πώς είναι έτσι? Στο δωμάτιο με καθησύχασαν νοσοκόμες και γιαγιάδες ότι θα φτιάξει, και όντως έγινε, σε λίγες μέρες. Περιττό να σου πω ότι το κεφαλάκι του είναι ολοστρόγγυλο πορτοκαλάκι!

Αν θυμηθώ κάτι θα επανέλθω!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να ευθυμήσουμε λίγο λέω να μοιραστούμε γκάφες/λάθη που κάναμε ως πρωτάρηδες γονείς - κάποιες μπορεί να μην τις ομολογήσαμε ποτέ σε κανέναν!

 

Ξεκινώ με τη διαπίστωση εμού και του συζύγου (όταν φτάσαμε πια να χρησιμοποιούμε τη θηλή μπιμπερό για μωρό 6 μηνών+) πως τόσους μήνες συναρμολογούσαμε λάθος τα μπιμπερό! Αποτέλεσμα αυτού ήταν να χάσουμε όλα τα οφέλη του ειδικού σχεδιασμού για τη μείωση αέρα άρα και αποφυγή κολικών! Ευτυχώς ο μικρός μας δεν είχε μεγάλο πρόβλημα, αλλά και πάλι νιώσαμε κάπως χαζούληδες... :lol:

 

Εμείς τον βάζαμε στο καλαθάκι του πάντα από την ίδια πλευρά να κοιμάται στο πλάι.. με αποτέλεσμα να έχει "πατηκωθεί" λίγο το κεφαλάκι του... μόλις τον είδε ο παιδίατρος μας είπε: "γιατί δεν τον γυρίζετε λίγο και από την άλλη?" γελώντας... κοιταχτήκαμε σαν χαζοί με τον άντρα μου.. καλά μας λέει δεν βλεπετε ότι από την μία μεριά το κεφαλάκι είναι πατηκωμένο? το πιστεύετε ότι μόνο τότε το καταλάβαμε? μέχρι τότε τον βλέπαμε μια χαρά!! :P:p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάποια φορά που έκλαιγε (πολύ μικρούλα, 3 περίπου μηνών), δοκιμασία τα πάντα για να την καθησυχάσω.

Την άλλαξα, την έκανα μπανάκι (μήπως ήταν κολικοί και την ανακούφιζε το μπάνιο), της τραγούδησα, την περπάτησαν στο σπίτι... Τέλος πάντων τα έκανα όλα εκτός από αυτό που είχε ανάγκη... Πεινούσε το παιδάκι μου κι εγώ ούτε που το σκέφτηκα!

Το κακό δεν ήταν ότι έγινε μια φορά αλλά επαναλήφθηκε!!!

Μεγάλη αμηχανία όταν το κατάλαβα...

:oops:

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκια γκάφα χτεσινή: έχουμε περάσει 4ήμερο με πολλά βραδινά ξυπνήματα, χωρίς να τρώει κτλ. Η υποφαινόμενη λοιπόν ξαπλώνει από τις 10:30, στις 11 που ξυπνάει ο μικρός για γάλα έχει ήδη κοιμηθεί ένα γλυκό μισάωρο.

 

Πανευτυχής που δείχνει ο μικρός πως μπαίνει ξανά στο πρόγραμμά του με το φαγητό και τον ύπνο (μάλλον μας είχε πέσει βαριά η φαριν λακτέ που ξεκινήσαμε αυτές τις μέρες) οραματίζομαι μια νύχτα συνεχόμενου ύπνου, αφού ο μικρός θα φάει στις 11... Μέσα στη νύστα μου λοιπόν ξεχνάω να του βάλω σαλιάρα.

 

Ως εκ τούτου ο μικρός μουσκεύει τον υπνόσακο κοντά στο λαιμουδάκι του. Θεωρώντας λοιπόν πως θα είναι χειρότερο να του αλλάξω ρούχα, επιλέγω να στεγνώσω τοπικά με το πιστολάκι.

 

Αποτέλεσμα: ο μικρός ξεσηκώθηκε εντελώς, έκανε άλλη μια ώρα να κοιμηθεί από 'κει που ήταν γλαρωμένος, εγώ κόντευα να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο για τη χαζομάρα μου και ο σύζυγος ευτυχώς δε σχολίασε...

 

 

ΥΓ krinaki όλες νομίζω το έχουμε πάθει αυτό... ;)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ωραιο θεμα!

 

 

λοιπον,,1)εγω παντα ετοιμάζω την μικρη για υπνο (πιτζαμες κ υπνοσακο ) κ αντρας μου την ταιζει (δε θηλαζω πλεον) και την βαζει στο κρεβατι,,,,,ε προχθες του δινω την μικρη αλλα αντι για τον υπνοσακο της εβαλα την φορμα εξοδου:D:D:D,,,2) ειμαστε κυριακατικη βολτα με τον μαρσιπο οι τρεις μας,,πινουμε καφεδακι στο χερι και βολταρουμε,,η μικρη λατρευει τον μαρσιπο αλλα γκρινιαζει συνεχως,,,,αναρωτιομαστε,αναρωτιομαστε και τελικα το βρισκει ο αντρας μου,,,,η ωρα περασε και η μικρη εχει πεθανει της πεινας:oops::oops::oops: και το καλυτερο το εχει κανει ο αντρας μου 3) μολις εχω γεννησει και μας ειδοποιουν μετα από 1-2 ωρες να παμε να παρουμε το μωρο από το παιδιατρικο ,,,ε αφου είμαι καλα ,,λεω στο συζυγο παμε μαζι,,,φτανουμε μαζι στο θαλαμο και βλεπω τον αντρα μου να τρεχει ολο χαρα σε μια μαια που κραταει ένα μωρακι με μπλε φορμακι (και εμφανως μεγαλυτερο ηλικιακα αφου δεν ειχε εκεινο το πρηξιμο στο προσωπακι) και αρχιζει να μιλαει μπεμπεκιστικα στο μωρο και να προσπαθει να το παρει αγκαλια ,,η μαια απορημενη του λεει δεν είναι δικο σας αυτό,,,να την η δικια σας και μας δειχνει μια συναδερφο της που επισης κοιταει απορημενη πισω μας,,,γυρναει ο αντρας μου και αφου ριχνει μια ματια στο μωρο μας λεει : ααα αυτό ηταν πολύ ομορφο (το αγορακι):D:D:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Supergirl εσύ ξέχασες τη σαλιαρα, εγώ μέσα στη νύχτα ξέχασα να βάλω τη σκόνη μέσα στο μπουκάλι με αποτέλεσμα να πίνει το παιδάκι μου ωραιότατο νεράκι αντί για γαλατακι....

 

Μέσα στη νύστα και την κούραση ούτε που το πήρα είδηση...μου πήρε κανα 10 λεπτο!!!

 

Το καλό μου πεινούσε τόσο που δε διαμαρτυρήθηκε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, είχα ντυθεί,είχα βάλει μπουφάν, έτοιμη για τη δουλειά και ο σύζυγός φωνάζει. Φέρε απο μέσα την πιπίλα πριν φύγεις. Παίρνω κι εγώ την πιπίλα, πηγαινω στο σαλόνι που καθόταν ο άντρας μου αγκαλιά με το μωρό και βάζω την πιπίλα στο στόμα του άντρα μου:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Πρόθεση να κάνω μπάνιο στο μωρό... Βγάζουμε ρούχα, ανοίγουμε βρύση, χώνουμε παιδί από κάτωωωΩΩΩω ....ΩΩΩΩ Πάλι ξέχασα να του βγάλω τις κάλτσες!!

 

Στο μεταξύ αν ανατρέξετε σε παλαιότερα θέματα, θα βρείτε θυσαυρό.....

 

Υ.Γ. Αυτό με τις κάλτσες... δεν παίζει να το μάθω ποτέ!! ;)

Υ.Γ. Το τελευταίο μωρό που έπαθε κάτι τέτοιο ειναι πια 6 ετών... πφφφφ Περνάνε τα χρονια! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ο μεγάλος ήταν κοντά στα δύο, ο σύζυγος του άλλαξε πάνα, μόνο που ξέχασε να βάλει καινούρια. Και το παιδί, μετά από λίγο, αποφάσισε να κάνει κακά...:lol:

 

Έντιτ: θυμήθηκα και ότι, στην αρχή, ο μπέμπης είχε συνέχεια διαρροές προς την κοιλιά. Τυχαία, σε ένα βίντεο της pampers, είδαμε ότι πρέπει να κατεβάζουμε το πουλάκι προς τα κάτω, ακριβώς για να αποφεύγουμε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όταν έχετε ακεφιές μπείτε στο link που έβαλε η alcyon!

Σίγουρα θα ξεκαρδιστείτε!

 

Τα διαβάζω τώρα και είναι το ένα καλύτερο από το άλλο!

 

 

Θυμήθηκα και μια γκάφα της αδελφής μου!

Όταν αποφάσισε να αποθηλάσει, η ανηψιά μου ήταν ήδη 1 έτους & θήλαζε πρωί και βράδι.

Αποφάσισε να κόψει αρχικά το πρωινό.

Σηκώνεται λοιπόν το πρωί, και ξεκινάει να φτιάξει γάλα. Έλα όμως που δεν είχε το πακέτο με τις οδηγίες, παρά μόνο το σακουλάκι με τη σκόνη...

Έβαλε κατά βούληση και βγήκε 'κάπως' πηκτό... :?

Το παιδάκι το έφαγε και έπεσε ξερό στον ύπνο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.;) Οι ιστορίες σας πραγματικα μου ανέβασαν τη διάθεση!!! :D:D:DΚαθώς ξύπνησα ένα βράδυ για να ταισω τη μικρη μου και έπρεπε να την αλλαξω, έβαλα αναποδα τη πάνα!!! Με αποτέλεσμα το πρωι που πηγε να την αλλαξει ο αντρας μου έπαθε τη πλάκα του γιατι δε του πηγε το μυαλο να κοιταξει απο πισω να δει τα ανοιγματα και εψαχνε να βρει πως να τη βγάλει!!!!

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς κάναμε κάμποσα χαζά ως γονείς, αλλά το καλύτερο το έκανα μια φορά που πρόσεχα τον ανιψιό μου- περίπου 18 μηνών τότε- πριν αποκτήσω δικά μου παιδιά.

Είχε λείψει η αδερφή μου για κανα δύωρο και ο μικρός έκανε κακά. Πρώτη σκέψη ήταν να μην τον αλλάξω, αλλά βρόμαγε πολύ. Τον βουτάω, τον ξαπλώνω στην κούνια του πάνω στα ωραία καθαρά σεντόνια του, βγάζω παντελόνι- ξεκουμπώνω φορμάκι.....η πάνα δεν έχει αυτοκόλητο, είναι πάνα- βρακάκι. Τώρα; Ε, οκ, όπως μπήκε έτσι θα βγει. Και το σηκώνω το παιδί όρθιο, κατεβάζω την πάνα και έγινε όπως ακριβώς φαντάζεστε. Κακά να πέφτουν, ο μικρός να κόβει βόλτες καταχαρούμενος και να πατάει όπου βρίσκει, ένα ωραίο άρωμα να διαχέεται στην ατμόσφαιρα.. Πολύ ωραία περάσαμε, και ειδικά η αδερφή μου που μάλλον πέταξε εκείνα τα σεντόνια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω λιώσει απ' τα γέλια μ' αυτά που διαβάζω, να είστε καλά όλες πρωι πρωί! :P

 

ΥΓ Μην παρεξηγηθεί καμία έτσι; Άνοιξα το θέμα ακριβώς για να μας φτιάξει τη διάθεση! Να βγάλουμε το βάρος από πάνω μας, βρε αδερφέ...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ωραίο θέμα!

 

Νομίζω το top-3 το δικό μου είναι το εξής:

 

1) και στα 2 μωρά μου, κατά τη μεταφορά από την αλλαξιέρα (στο υπνοδωμάτιο) προς το νιπτήρα (στο μπάνιο), τους είχα κοπανήσει τα κεφαλάκια στην κάσα κάποιας πόρτας :oops:

 

2) αποστείρωση: αφού ο γιός μου έπινε γάλα σκόνη για κανά τρίμηνο, έμαθα / συνειδητοποίησα ότι για να είναι αποστειρωμένα τα μπουκάλια πρέπει να μπουν στο ψυγείο! Εγώ μέχρι τότε τα έβγαζα από τον αποστειρωτή και τα άπλωνα σε καθαρή πετσετούλα πάνω στον πάγκο της κουζίνας (από τότε είμαι πολύ χαλαρή σε θέματα αποστείρωσης, αφού δεν έπαθε τίποτα τότε 3 μηνών μωράκι!!)

 

3) η πεθερά μου έχει βάλει το μπέμπη για ύπνο...μετά από λίγο της μυρίζει κάτι έντονα σε όλο το σπίτι, αλλά κυρίως στο δωμάτιο του μπέμπη...αρχίζει να ελέγχει μήπως κάτι καίγεται...γυρίζει γύρω γύρω όλο το σπίτι μυρίζοντας και ξαναμυρίζοντας...ελέγχει όλες τις πρίζες και τα ντουί...κάνει εξαέρωση τα καλοριφέρ...(ο μικρός κοιμάται αμέριμνος...)...και τελικά παίρνει τηλέφωνο τη διαχειρίστρια ότι υπάρχει κάποια διαρροή και να φέρει κάποιον γρήγορα γιατί έχουμε μωρό παιδί!!! Μετά από λίγο ο μπέμπης ξυπνάει, και αποδεικνύεται ότι είναι κατα-κατα-χ@σμένος...και τα κακάκια του έχουν αυτήν την εντονότατη όξινη μυρωδιά!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο μεγάλος ήταν κοντά στα δύο' date=' ο σύζυγος του άλλαξε πάνα, μόνο που ξέχασε να βάλει καινούρια. Και το παιδί, μετά από λίγο, αποφάσισε να κάνει κακά...:lol:

 

Έντιτ: θυμήθηκα και ότι, στην αρχή, ο μπέμπης είχε συνέχεια διαρροές προς την κοιλιά. Τυχαία, σε ένα βίντεο της pampers, είδαμε ότι πρέπει να κατεβάζουμε το πουλάκι προς τα κάτω, ακριβώς για να αποφεύγουμε αυτό![/quote']

 

Αυτό με την πάνα, το έκανε και ο δικός μου ο άντρας και νόμιζα πως ήταν ο μοναδικός. Τουλάχιστον εμείς την γλιτώσαμε μόνο με τσίσα :-P. Επίσης αυτό με το πουλάκι δεν το είχα σκεφτεί θα αρχίσω να το εφαρμόζω.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας γράψω τί έκανα προχθές (όχι γκάφα με το παιδί, αλλά σχετικό με τη 'μητρότητα'), να γελάσετε...

Είμαι με τη μικρή στο καρότσι και την αδελφή μου. Όπως περπατάμε βλέπουμε μια κοπέλα που έχει βγάλει βόλτα το σκύλο της.

Πλησιάζω το καρότσι να τον δει η μικρή, ο σκύλος έρχεται κοντά και πιάνουμε την κουβέντα βμε την κοπέλα η οποία μας λέει πως ο σκύλακος της (ένα κουκλί, θηριάκι λαμπραντόρ) ενθουσιάζεται με τα παιδιά!

Τη ρωτάω πόσο, μου λέει της απαντώ 'να τον χαίρεστε' και χωρίζουμε.

Τρία βήματα μετά μου λέει χαμογελώντας η αδελφή μου...

'Πως φαίνεται πως έγινες μάνα... Θα έλεγες ποτέ στο παρελθόν, να το χαίρεστε για σκυλάκι;'. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...