Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΓΗΡΟΚΟΜΟΥΣ!!!


pashalitsa

Recommended Posts

Είμαι σε κακή ψυχολογική κατάσταση. Η γιαγιά μου για χ,ψ,ω λόγους βρέθηκε εδώ και κάποιες μέρες σε ένα γηροκομείο της κακιάς ώρας! Την πρώτη φορά που πήγα εκεί, όταν βγήκα πρέπει να είχα πίεση ίσα με 22, σήμερα που ήταν ή δεύτερη φορά, πριν πάω, άρχισα να νιώθω άσχημα από το άγχος και τη στενοχώρια, μετράω την πίεσή μου, 18,8!!!:shock: Ε, ήπια ένα χάπι από του πατέρα μου και πήγα... Τα νεύρα μου έχουν πιάσει ταβάνι, θέλω να σκοτώσω κόσμο, σήμερα μου ζητούσε να την πάρω από εκεί...:-(:-(:-( Δε νομίζω ότι θα ζήσει πάνω από διμηνο αν την αφήσω εκεί μέσα. Συζητήσαμε με τον άντρα μου και αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε να βρουμε μια λύση μόνοι μας. Όμως το θέμα θέλει οργάνωση και μεθοδικότητα. Εδώ θέλω τη βοήθειά σας.

 

Δεν έχω ιδέα πως να φροντίσω έναν ηλικιωμένο άνθρωπο ούτε νομίζω ότι έχω όοοολο το χρόνο και ψάχνω να βρω τί είδους βοήθεια πρέπει να πάρω... Η γιαγιά μου έχει αστάθεια και κάποια άνοια (είναι 85 ετών) και γι΄αυτό με δυσκολία πια κάνει κάποια βήματα. Σε λίγο ίσως να μη μπορεί να περπατήσει κάθόλου...

Λέτε να είναι καλύτερα να πάρω κοπέλα εσωτερική που να την προσέχει συνεχώς ή είναι καλύτερα να πάρω δυο γυναίκες που να αλλάζουν ανά 12 ωρο ας πούμε; Αν πάρω εσωτερική, τί παροχές να υπολογίζω εκτός από το μισθό της και πόσο στοιχίζει κάτι τέτοιο; Ειναι καλυτερα να απευθυνθώ σε γραφείο (δηλαδή είναι πιο σίγουρο ότι θα βρω κάτι καλό εκεί) ή να βρω από αγγελία; Η εσωτερική το βράδυ θα μένει στον ίδιο χώρο με τη γιαγιά να φανταστώ; Αν πάρω 12ωρες, πόσο να στοιχίζει αυτό; Έχει καμιά σας ιδέα; Έχει τύχει να γηροκομήσει καμιά σας κάποιο δικό της και να ξέρει να μου πει κάποια πληροφορία για όλα αυτά;;;:roll:

 

Όποια μπορεί σας παρακαλώ ας με βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημέρα, και μπράβο σου για την ευαισθησία σου. Βαριά η υποχρέωση που ανέλαβες! Μου φαίνεται ότι με τις 12ωρες εσωτερικές θα σου έρθει ο κούκος αηδόνι. Στη θέση σου θα ενημέρωνα πρώτα τη γιαγιά ότι θα την έπαιρνα από εκεί το συντομότερο δυνατό για να την ησυχάσω, και μετά θα έπαιρνα τηλέφωνο όλα τα κέντρα φιλοξενίας ηλικιωμένων στην Αθήνα, στον Πειραιά και τα προάστιά τους. Θα επέλεγα λίγα που θα μου έκαναν κλικ από τηλεφωνική αντιμετώπιση και τιμή, και θα πήγαινα να τσεκάρω.

 

Καλή Ανάσταση σου εύχομαι και όλα να σου έρθουν βολικά με τη γιαγιά. Το καλό που θα κάνεις να σου επιστραφεί στο πολλαπλάσιο.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την skybeam… υπάρχει ένα γηροκομείο στην Αθήνα που, από ότι μου έχει πει ο πεθερός μου είναι πολύ καλό…. Είναι η αδερφή της πεθεράς μου εκεί και πηγαίνει (ο πεθερός μου) 2 φορές την εβδομάδα και την βλέπει!!!! Θα μάθω λεπτομέρειες, τηλέφωνα και θα σου πω….!!!

 

Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα, πασχαλίτσα!!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Πασχαλιτσα μπραβο σου που πονας τοσο την γιαγια σου εχω ζησει παρομοια θεματα με την δικη μου γιαγια και σε καταλαβαινω αλλα σκεψου καλα τι κανεις. Να αναλαβεις την γιαγια και με μια κοπελα και παλι ειναι εξαιρετικα δυσκολο εμεις ημασταν οικογενεια τετραμελης που την φροντιζαμε και παλυ λυγισαμε δεν ειναι ευκολη υποθεση πριν καταληξεις για το σπιτι να εξαντλησεις ολα τα αλλα περιθωρια.

 

2 χρονια την ειχαμε κατακοιτη και την κρατησαμε στην ζωη και συνηλθε αλλα σε αυτα τα δυο χρονια η μαμα μου που ειχε και την μεγαλυτερη ευθυνη κατεπεσε τελειως παροτι βοηθουσαμε ολοι. Ειδικα αν εχει θεματα ανοιας θελει τεραστια προσοχη και αν μεινει ακινητη η μια κοπελα δεν θα σε βοηθησει μονο. Δεν ξερω αν δουλευεις και ποσες ωρες εισαι σπιτι αλλα μιλαμε ειναι πραγματικα σαν να εχεις ενα μωρο ηλιωμενο που θελει αγκαλια μπανιο και ανθρωπο 24 ωρες το 24ωρο.

 

Καταλαβαινω την αγαπη που της εχεις και εμεις την λατρευαμε την γιαγια μου και ολοι μαζι δεν ειχαμε προβλημα να την πλενουμε να την φροντιζουμε αλλα σαν οικογενεια εξουθενωθηκαμε και κυριως οι γονεις μου. Ψαξε πρωτα ενα καλο γηροκομειο υπαρχουν και αξιολογα τα χρηματα ιδια θα σου ερθουν με την εσωτερικη απλα εκει θα εχει την φροντιδα που χρειαζεται και γιατρους. Εμεις καθες εβδομαδα επρεπε να φερνουμε σπιτι καρδιολογο παθολογο μικροβιολογο και φυσιοθεραπευτη. Η γιαγια μου συνηλθε ναι πραγματικα θαυμα αφου στα νοσοκομεια την ειχαν ξεγραμμενη αλλα η μανα μου κατεπεσε παρα πολυ και απο την ψυχολογικη κουραση και απο την σωματικη παροτι βοηθουσαν ολοι. Ενας κατακοιτος ανθρωπος θελει ειδικη φροντιδα 24 ωρες το 24ωρο. Κοντα στην Βουλα ξερω ενα καλο που εκει ηταν ο πεθερος μου με ανοια αξιοπρεπες με γιατρους και σωστη αντιμετωπιση. Αν σε ενδιαφερει σαν περιοχη πες μου να σου στειλω τηλ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, εμείς έχουμε την γιαγιά μου κατάκοιτη έδω και ενάμιση χρόνο, ξεκίνησε σιγά σιγά με αστάθεια και κατέληξε να μην μπορεί να σηκωθεί απο το κρεβάτι, η δική μου η γιαγιά δεν έχει άνοια είναι 90 χρονών αλλά θυμάται τα πάντα. Τί κάναμε? Αγοράσαμε ένα νοσοκομειακό κρεβάτι στο οποίο τρώει, κάνει μπάνιο, λούζεται στην αρχή που την σήκωνε η μητέρα μου και η θεία μου πολύ γρήγορα είχαν πρόβλημα με την μέση τους. Επίσης πήραμε μια κοπέλα εσωτερική η οποία βρίσκεται δίπλα στην γιαγιά 24 ώρες (έκτος απο το 1 ρεπό της) και την ταϊζει, την αλλάζει, την κάνει μπάνιο, την λούζει. Επιπλέον κάνει και 2-3 δουλειές στο σπίτι, μην φανταστείς πολλά πράγματα αλλά κάτι κάνει. Αν λείπει η μητέρα μου ή η αδερφή της μαγειρεύει κιόλας η κοπέλα. Την βρήκαμε απο γνωστούς, να ξέρεις και τι θα βάλεις σπίτι σου. Τα γραφεία ζητούν περισσότερα χρήματα και οι περισσότερες κοπέλες είναι ασφαλισμένες. Η γιαγιά δεν έχει δικό της σπίτι? Αν έχει μπορείς να πάρεις την κοπέλα και να μείνει με την γιαγιά στο σπίτι της. Αν χρειάζεσαι κάτι άλλο μου λες. Και εγώ κορυδαλλό μεγάλωσα, το πατρικό μου είναι κορυδαλλό και τώρα μένω νίκαια. Διαβάζοντας και το μνμ της marco polo θυμήθηκα οτι της έχουμε πάρει και ένα στρώμα που συνδέεται με το ρεύμα και κάνει κινήσεις όλη την ημέρα έτσι ώστε να μην ανοίξει. Επίσης η κοπέλα συνοδεύει την γιαγιά και στο νοσοκομείο. Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό για όλους, Πρέπει να σκεφτείς καλά ποιά θα είναι η καλύτερη λύση για όλους σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ta μηχανηματα νοικιαζονται και το οξυγονο αν χρειαστεις το πληρωνεις με τον μηνα που το εχεις σπιτι και κρεβατια και τα λοιπα. Στην αρχη και εμας ηταν κατακοιτη απλα αλλα μετα χειροτερεψαν τα πραγματα. Φαντασου μια μικρη κλινικη στο σπιτι. Γιατι απο την ακινησια αρχισαν και αλλα προβληματα. Αφου εισαι Πειραια και εμεις εκει κοντα ειμαστε αν χρειαστεις καρδιολογο η παθολογο για επισκεψεις πες μου να σου στειλω τηλ για να την παρακολουθουν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!:-D

 

Έγραψα κι εχθές ένα τεράστιο μήνυμα για να σας απαντήσω αλλά κάτι έγινε με το φορουμ και σβήστηκε, δεν ξέρω...

 

Οι εσωτερικές πόσα παίρνουν περίπου και τί άλλο πρέπει να υπολογίζω εκτός από το μισθό τους ως έξοδο; Από ότι κατάλαβα πρέπει να υπολογίζω και γιατρούς κλπ ως έξοδο, ΟΚ, το είχα υπόψιν μου αυτό. Τώρα αν χειροτερέψει πάρα πολύ το πράγμα θα πάει σε ιδιωτική κλινική φαντάζομαι όπως είχαμε πάει και τον παππού μου κάποτε...

 

Αυτό με το ειδικό στρώμα πολύ ενδιαφέρον! Να πω ακόμα ότι έχουμε ήδη ειδικό κρεβάτι με κάγκελο (στη μια μεριά όμως μόνο) και μανιβέλα ανάκλισης και αναπηρικό καροτσάκι και Π και τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Μαρκο Πόλο κανένα καλό γηροκομείο στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά υπάρχει, να την πάω προσωρινά έστω μέχρι να βρω εγώ μια λύση; Δεν αντέχω να πηγαίνω σε αυτό το πραγμα, μου έρχεται να κάνω εξαγωγή από τη μυρωδιά μόλις ανεβαίνω στον όροφο... Τί να προλάβει να κάνει μια γυναίκα σε έναν ολόκληρο όροφο...:-(

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για την κινηση σου

δεν εχω εμπειρια αλλα τις προαλες

σε μια συζητηση ακουσα για το γηροκομειο Πειραια

για ψαξτο στο ιντερνετ

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Στο γηροκομειο πειραια φιλοξενειται και δικο μου συγγενικο προσωπο (αδελφος γιαγιας) και ειναι πολυ καλο...λιγο δυσκολα βεβαια απο οσο ξερω να δεχτουν γενικα ατομα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο γηροκομειο πειραια φιλοξενειται και δικο μου συγγενικο προσωπο (αδελφος γιαγιας) και ειναι πολυ καλο...λιγο δυσκολα βεβαια απο οσο ξερω να δεχτουν γενικα ατομα...

 

Δηλαδή; Πρέπει να πληρούν κάποια κριτήρια; Το ότι είναι κάτοικος Πειραιά τα τελευταία...70 χρόνια παίζει κάποιο ρόλο;:?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, στο γηροκομείο του πειραιά είναι πράγματι πολύ ανθρώπινες οι συνθήκες, έχουμε και εμείς συγγενικό πρόσωπο εκεί. Δεν γνωρίζω όμως καθόλου τα κριτήρια για να σε δεχτούν. Εμείς δίναμε 700? στην κοπέλα τα οποία έγιναν 650?, γνωρίζω όμως οτι υπάρχουν και κοπέλες που παίρνουν πολύ λιγότερα. Στα έξοδα της κοπέλας θα υπολογίσεις οτι ένας ακόμη άνθρωπος θα μένει μαζί σας (φαγητό, ρεύμα κτλ). Δεν πληρώνεις τα τσιγάρα της για παράδειγμα, δεν πληρώνεις τις κάρτες του κινητού της, δεν πληρώνεις τις εξόδους της, τα περιοδίκα της κτλ). Η γιαγιά αν παίρνει σύνταξη και είναι ασφαλισμένη ρώτα στο ικα για το στρώμα (εμείς και για το κρεβάτι και για το στρώμα πήραμε κάποιο ποσό απο το ικα επιστροφή. Επίσης μέχρι πριν κανένα μήνα το ικα έδινε χρήματα και για πάνες και για υποσέντονα τώρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

ξερω πως υπαρχει ενα στον αγιο στεφανο, ηταν η γιαγια μου εκει...πριν παρα πολλα χρονια... εγω δε θα την αφηνα με εσωτερικη γυναικα. πολλα μπορουν να συμβουν αυτες τις εποχες που διανυουμε! παει ο νους μου στο κακο, αλλα ...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ξερω πως υπαρχει ενα στον αγιο στεφανο, ηταν η γιαγια μου εκει...πριν παρα πολλα χρονια... εγω δε θα την αφηνα με εσωτερικη γυναικα. πολλα μπορουν να συμβουν αυτες τις εποχες που διανυουμε! παει ο νους μου στο κακο, αλλα ...

 

Είναι ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι τόσο πολύ για να τη βάλω μέσα στο σπίτι μου (τη γυναίκα εννοώ). Κι εμένα πάει ο νους μου στο κακό... Ταξιδεύει και ο άντρας μου... Τώρα αν έμενε με τη γιαγιά, χωρίς λεφτά και πολύτιμα αντικείμενα τί όφελος θα είχε να προκαλέσει πρόβλημα; Τη δουλειά της θα έχανε...:?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο βήμα έγινε! Βρήκα σπίτι όπως το ήθελα αλλά θέλει κάποια μερεμέτια μέχρι να μπω... Και έχει κάτω όροφο που μπορώ να βάλω τη γιαγιά με γυναίκα!

 

Το πήρα απόφαση, θα πάρω γυναίκα... Το σκέφτηκα από εκατό μεριές, η γιαγιά μου δε θα ζήσει πάνω από μήνα εκεί μέσα το βλέπω! Ήδη είναι πολύ χειρότερα, τα μάτια της ήταν σβησμένα σήμερα που πήγα...:-(

 

 

Αν καμιά από εσάς γνωρίζει κάποια που να ενδιαφέρεται για εσωτερική και την ξέρει ως άνθρωπο, ας μου στείλει μήνυμα, μάλλον πρέπει να βάλω και αγγελία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπράβο!!! ωραία νέα!! δεν έχω κάποια να σου συστήσω αλλά στην καινούρια σου γειτονιά μπορείς να μιλήσεις στον περιπτερά ή στο ψιλικατζίδικο. Συνήθως αυτοί λόγω δουλειάς γνωρίζουν αρκετό κόσμο και εμείς έτσι γνωρίσαμε την κοπέλα που ήρθε μιλήσαμε με τον περιπτερά της γειτονιάς που τον ξέρουμε χρόνια και μας είπε αυτός οτι την γνωρίζει και μας την έστειλε. Δοκίμασε να μιλήσεις και με κάποιο γραφείο, έχουν πέσει αρκετά τα χρήματα που ζητάνε. Και μια συμβούλη όταν με το καλό την βρεις, φρόντισε να της ξεκαθαρίσεις απο την αρχή τί πρέπει να κάνει στο σπίτι και τί πρέπει να κάνει με την γιαγιά. Και πάλι μπράβο για την προσπάθεια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, αφήστε να προλάβω να την πάρω και μετά μου λέτε μπράβο...

 

Ρε παιδιά σήμερα που πήγα, η διπλανή γιαγιά που συνήθως ήταν ζωηρή κοιμόταν σα βόδι και ο γιατρός προσπαθούσε να της μιλησει και αυτή ξανάπεφτε πίσω και κοιμόταν... Τί τους βάζουν εκεί μέσα;;; Υπνωτικά για μουλάρια;:-( Και η γιαγιά μου ήταν ένα χάλι... Αφού την έδωσα στον άντρα μου να της μιλήσει (χωρίς να του πω κάτι για να δω τι θα πει) και με ρώταγε αν έπαθε κάποιο εγκεφαλικό...:-( Τόσο χάλια δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Για εσωτερικη δεν ξερω και εμεις στην Βαρκιζα ειχαμε καταληξει για γηροκομειο γιατι του Πειραια τα ιδιωτικα ηταν χαλια τα περισσοτερα.

 

Για γυναικα νοσοκομα γειτονισα που ξερει την δουλεια μπορω να σε βοηθησω ειναι αξιοπρεπης κυρια και νοικοκυρα ωραιος ανθρωπος και ψαχνει για δουλεια αλλα οχι για εσωτερικη αν ενδιαφερεσαι μεχρι να βρεις κατι καλυτερο πες μου. Μενει στα Καμινια περιπου και ξερει απο ηλικιωμενους καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πραγματικά τί έχει γίνει, υποτίθεται ότι υπάρχει γιατρός που τις κοιτάζει καθημερινά εκεί μέσα...

 

Κοντεύω να σκάσω, δεν μπορώ να κοιμηθώ, πήρε στις 11 το βράδυ ο θείος μου τηλ. να μάθει τί γίνεται (είναι ναυτικός) και μέσα στον ύπνο μου (με πήρε κατάκοπη ο ύπνος την ώρα που κοίμισα το παιδί) άκουσα τον πατέρα μου που μίλαγε για τη γιαγιά και δεν ξέρω πως, νόμιζα ότι πέθανε... Έπαθα ταχυκαρδία και δε μπορώ να ηρεμήσω από εκείνη την ώρα...

 

Αύριο κανόνισα να πάω να βρω έναν πολύ έμπειρο και καλό παθολόγο που ξέρω στον Κορυδαλλό για να πάει να τη δει... Η γυναίκα έχει σουρώσει κανονικά, τα χείλη της μπήκαν μέσα και τα μάτια της σβήνουν... Δεν τρώει παρά μόνο ελάχιστες μπουκιές και νομίζω ότι έχει αφεθεί να φύγει...

 

Μόλις τον Σεπτέμβρη ήταν όρθια στο σπίτι της και έφτιαχνε στη δισέγγονή της (την κόρη μου) μακαρονάδα :shock:, οι εξετάσεις της εκτός της άνοιας είναι απίστευτα καθαρές, δεν έχει τίποτα απολύτως και όμως από τότε που έπεσε και άρχισε η αστάθεια και την πήραν από το σπίτι της και πολύ περισσότερο από τότε που την έβαλαν εκεί μέσα σβήνει... Γιατί ρε γμτ! Σήμερα μια φίλη μου μου έλεγε ότι στο γυμναστήριο που πηγαίνει στην Αγ. Βαρβάρα (του δήμου) πηγαίνει μια γιαγιά 87:shock: χρονών και γυμνάζεται για ένα μισάωρο!:shock::shock::shock: Και η δικιά μου όταν της λέω "μα τί έπαθες, γιατί δεν τρως, γιατί είσαι έτσι;" μου απαντάει "ξέρεις πόσων χρονών είμαι; Κοίτα το παιδί σου και άσε με εμένα..." Όμως η γιαγιά μου αυτή γιατροπόρεψε και γηροκόμησε ως τα 75 του που πέθανε, τον ανάπηρο για πάρα πολλά χρόνια παππού μου... Και δε ζήτησε βοήθεια ποτέ από κανέναν... Και τώρα δε βρίσκεται κανείς να την κοιτάξει...:-(:sad::-( Είναι ντροπή, τί άλλο να πω;;; Συγνώμη αν σας κουράζω, έχω ανάγκη να μιλήσω κάπου γιατί δε θέλω να στενοχωρώ τον άντρα μου που ταξιδεύει και τώρα πάλι κλαίω...:-(

Link to comment
Share on other sites

Για εσωτερικη δεν ξερω και εμεις στην Βαρκιζα ειχαμε καταληξει για γηροκομειο γιατι του Πειραια τα ιδιωτικα ηταν χαλια τα περισσοτερα.

 

Για γυναικα νοσοκομα γειτονισα που ξερει την δουλεια μπορω να σε βοηθησω ειναι αξιοπρεπης κυρια και νοικοκυρα ωραιος ανθρωπος και ψαχνει για δουλεια αλλα οχι για εσωτερικη αν ενδιαφερεσαι μεχρι να βρεις κατι καλυτερο πες μου. Μενει στα Καμινια περιπου και ξερει απο ηλικιωμενους καλα.

 

 

Μάρκο Πόλο σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Είχαμε συναντηθεί κάποτε σε μια προπέρσινη χριστουγεννιάτικη γιορτη του parents (με όχι και πολύ μεγάλη συμμετοχή αν θυμάσαι) σε έναν παιδότοπο στην Περαική! Με θυμάσαι καθόλου; Εγώ σε θυμάμαι πολύ καλά... Είμαι εκείνη η στρουμπουλοστρούμπουλη που έχει μια πιτσιφιόγκα που έπαιζε και με το γιο σου αν θυμάμαι καλά...:-)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δυστυχώς είχαμε ανάλογα δειλήματα με την μητέρα μου, η οποία σε μικρή ηλικία βρέθηκε σε θέση να είναι ανήμπορη. Εμείς την είχαμε σπίτι με γυναίκα κάποιες ώρες.

Να πω όμως ότι η λύση ενός καλού γηροκομείου έχει ένα καλό, το οποίο συνήθως δεν το σκεφτόμαστε. Την παρέα, την κουβεντούλα και τα πρόσωπα που θα αλλάζουν. Στο σπίτι, κακά τα ψέμματα, βλέπουν αποκλειστικά τους ίδιους 3-4 ανθρώπους. Επιπλέον, σε ένα καλό γηροκομείο, όπως αυτό του Πειραιά, βγάζουν τους γέροντες στην αυλή όταν έχει καλό καιρό κλπ. Στο σπίτι αυτό είναι δύσκολο.

Δεν λέω ότι το γηροκομείο είναι η βέλτιστη λύση, επισημαίνω απλώς ένα θετικό, το οποίο και εγώ το εκτίμησα ακ των υστέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σε θυμαμαι καλα και σε καταλαβαινω απολυτα γιατι εχω βρεθει στην θεση σου με την γιαγια μου που ειχα σαν μανα. Την κρατησαμε στην ζωη με πολυ φροντιδα και εφυγε 7 χρονια αργοτερα τελικα οταν η ιδια ηθελε πλεον.

 

Το πιο ανησυχητικο ειναι οτι εχει αφεθει η γιαγια σου, σε αυτες τις ηλικιες αν σταματησουν να θελουν να ζησουν αρχιζει η αντιστροφη μετρηση. Η θεληση τους για ζωη τους κραταει να παλευουν. Μιλησες με το γηροκομειο Πειραια μηπως μπορει να μεταφερθει? Το κοστος παντως για γυναικα στο σπιτι μαζι με γιατρους και εξτρα φτανει στα 1000 ευρω περιπου να εχεις στον νου σου. Στο γηροκομειο παντως για τον πεθερο μου που ηταν ειδαμε μεγαλη διαφορα στο οτι ειχε παρεα αλλους ηλικιωμενους.

Link to comment
Share on other sites

απο αυτά που γράφεις φαίνεται οτι η γιαγιά έχει παραιτηθεί, βέβαια να ξέρεις οτι σε αυτές τις ηλικίες οι διαφορές είναι τεράστιες σε λίγες μόνο μέρες. Εμάς η γιαγιά μου, τον Αύγουστο(ντάλα καλοκαίρι) πήγαινε στην λαική και κουβαλούσε το καρότσι γεμάτο, 88 χρονών, και με το που μπήκε ο Σεπτέμβριος η κατρακύλα ήταν μεγάλη και γρήγορη. Απο μέρα σε μέρα έπεσε στο κρεβάτι χωρίς να έχει τίποτα παθολογικό και μέσα σε λίγες εβδομάδες ήθελε βοήθεια ακόμα και για να περπατήσει δέκα βήματα, δεν σου λέω για 6 μήνες μετά που μας βρήκε και μια παγκρεατίτιδα και η γιαγιά με 15 μέρες νοσηλεία σε νοσοκομείο δεν ξαναπερπάτησε. Ρώτα τους γιατρούς εκεί αν της δίνουν ηρεμιστικά ή τέλος πάντων τί της δίνουν και σε επικοινωνία με τον δικό σας παθολόγο σταματήστε την χορήγηση ή μειώστε τις δόσεις. Εύχομαι να πάνε όλα έτσι όπως τα προγραμματίζεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά θέλω να σου πω ότι με συγκίνησες.και γω αγαπώ πάρα πολύ τη γιαγιά μου..είναι κάτι ξεχωριστό για μένα..κάτι ανώτερο..μου λείπει πολύ..γιατί μένει μακριά..είμαι παντρεμένη με μικρό παιδί και δεν την επισκέπτομαι συχνα.νιώθω τόσες πολλές τύψεις γιαυτό..

μπράβο σου..είσαι ψυχούλα.θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...