Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΟΠΟΣ ΣΗΝΤΗΡΗΣΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΤΡΟΦΗΣ


Recommended Posts

Κοριτσια ..και αγορια..καλησπερα!!

 

Εψαξα στα θεματα να βρω κατι αναλογο αλλα δε βρηκα κατι,οποτε ανοιγω νεο θεμα!!

 

Εχω εναν μπομπιρα που ειναι 6,5 μηνων!!Ηδη εχουμε ξεκινησει εδω κι ενα μηνα τη φρουτοκρεμα,το ρυζαλευρο(σκετο!!-μπλιαξ!!!)και εδω και τρεις μερες φαγαμε μοσχαρακι και αυριο ξεκιναμε και κοτοπουλακι!!!Εχω ομως ενα μικρο προβλημα και θα ηθελα οι πιο εμπειρες μανουλες να μου δωσουν τα φωτα τους!!

 

Με το μαγειρεμα τα παμε πολυ καλα,δεν ειναι δα και κατι δυσκολο!!Η γιατρος μας,μας ειπε να κραταμε το φαγητο του μεχρι 2 μερες,εγω κανω παρασπονδια και που και που το παω τρεις,οχι παραπανω φυσικα!!

Τα βραζω και βαζω σε ξεχωριστο ταπερ τα λαχανικα και το κρεας απο το ζουμι τους,ετσι μου ειπε μια φιλη να κανω και το κανω!!!

Ο ενδοιασμος που εχω ειναι οσον αφορα τον τροπο αποθηκευσης τους,για τη δικη μου βολη!!!Μπορω να αλεθω ολη την ποσοτητα κατευθειαν,να τα χωριζω σε μεριδουλες για 2 μερες και να τα κρατω στο ψυγειο???Αλεθω φυσικα τα φρουτα καθημερινα γιατι δεν αντεχουν πανω απο μια ωρα,ελεγα μηπως γλιτωσω το καθημερινο αλεσμα του μεσημεριανου του!!Αλλωστε βολευει και σε περιπτωση που θα ειμαστε εκτος σπιτιου!...

 

Περιμενω απαντησεις σας και ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρίς να είμαι ειδικός διατροφολόγος θεωρώ πως δεν είναι σωστό να συντηρείς αλεσμένο το φαγητό στο ψυγείο για την επόμενη μέρα..

Εγώ της έφτιαχνα για 2 ημέρες φαγητό..τη 1η μέρα το άλεθα και τη δεύτερη έβγαζα τη κατσαρόλα απο το ψυγείο και το έβραζα πάλι για 5 λεπτάκια.

Πιστεύω ότι χάνονται οι βιταμίνες με το άλεσμα..και πόσο μάλλον αν το φάει αλεσμένο για δεύτερη ημἐρα..μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.Καλύτερα πάντως να κοπιάσεις λίγο παραπάνω αν πρόκειται να κάνει καλό το φαγητό στο παιδί και να πάρει τις σωστές ποσότητες βιταμινών. Κάνεις που κάνεις το κόπο να μαγειρέψεις.. :) Αυτα...φιλιά!!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός διατροφολόγος θεωρώ πως δεν είναι σωστό να συντηρείς αλεσμένο το φαγητό στο ψυγείο για την επόμενη μέρα..

Εγώ της έφτιαχνα για 2 ημέρες φαγητό..τη 1η μέρα το άλεθα και τη δεύτερη έβγαζα τη κατσαρόλα απο το ψυγείο και το έβραζα πάλι για 5 λεπτάκια.

Πιστεύω ότι χάνονται οι βιταμίνες με το άλεσμα..και πόσο μάλλον αν το φάει αλεσμένο για δεύτερη ημἐρα..μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.Καλύτερα πάντως να κοπιάσεις λίγο παραπάνω αν πρόκειται να κάνει καλό το φαγητό στο παιδί και να πάρει τις σωστές ποσότητες βιταμινών. Κάνεις που κάνεις το κόπο να μαγειρέψεις.. :) Αυτα...φιλιά!!

 

Συμφωνω σε ολα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως το φτιαχναμε και το εβαζα σε ταπερακι στην καταψυξη για κανα δυο μερες, χωρις να το αλεσουμε. οταν το ηθελα, το εβγαζα και το ζεσταινα παλι. στην συντηρηση δεν το κραταγα( ουτε και τωρα ) πανω απο μια ημερα. η παιδιατροσ μου ειχε πει οτι στην καταψυξη μπορω να το κρατησω ακομα και 4-5 μερες αν θελω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι?? Θα παμε για ενα διημερο εκδρομη και σκεφτομαι τι να κανω με το φαγητο της. Θα μεινουμε σε ξενοδοχειο. Να το παρω αλεσμενο και να μπει στο ψυγειο δεν γινεται. Τι λετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μόνη λύση που μου έρχεται είναι να πάρεις μπλέντερ μαζί σου.Δεν είναι και πολύ πρακτικό αλλά είναι η μόνη λύση για να φάει το παιδί σωστα.

 

Kαι γω το ιδιο εκανα οταν πηγαμε διακοπες.Πηρα μαζι μου το multi.

Εκτος αν φροντισεις εκεινες τις μερες να φαει τα λαχανικα σκετα οποτε με ενα καλο βρασιμο τα πατας με το πιρουνακι και τελος.Και ο δικος μου την πρωτη χρονια που πηγαμε διακοπες ηταν 9 μηνων.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς το αλέθουμε και το κρατάμε αλεσμένο σε ένα τάπερ. Την ημέρα που μαγειρεύουμε τρώει κατευθείαν τη μερίδα της ημέρας, αυτή η μερίδα δεν μπαίνει στο ψυγείο.

 

Όταν είναι αρκετό το φαΐ το κρατάμε και τρεις μέρες. Τότε απλώς τη δεύτερη μέρα ρίχνουμε το μισό από το τάπερ στο τηγανάκι και το ζεσταίνουμε. Το υπόλοιπο το αφήνουμε ως έχει στο ψυγείο για την επόμενη.

 

Για το θέμα της εκδρομούλας, μπορείς να ρωτήσεις στο ξενοδοχείο αν μπορούν να σου το ετοιμάσουν αυτοί το φαΐ; Συνήθως ο κόσμος είναι πολύ καλός με τους γονείς, μπορεί και να εκπλαγείς από την προθυμία τους. Πες τους θα σας φέρω τα υλικά και θα τα βράσετε και θα τα αλέσετε αν μπορείτε. Αν σου πουν όχι, εγώ το είχα πάρει αλεσμένο το φαΐ του σε ψυγειάκι με παγοκύστες, στο ταπεράκι του κανονικά όπως και στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου είπε να αλέθω και να ρίχνω ωμό λάδι τελευταία στιγμή. Επίσης φαγητό να κρατάω μόνο 2 μέρες και έτσι την ταΐζω την μέρα που το φτιάχνω και την επόμενη. Δεν έτυχε να βάλω στην κατάψυξη ακόμα αλλά στην πρώτη μου κόρη αφού είχε κρυώσει το φαγητό μετά το μαγείρεμα χώρισα μερίδα και την έβγαλα από την κατάψυξη για ζέσταμα και άλεσμα την άλλη βδομάδα. Προσοχή το κοτόπουλο είναι πολύ ευπαθή. μην το προτιμάτε για εκδρομές. υπάρχουν μικρά multi και προσωπικά εγώ που έχω 10 μηνών παιδάκι προτιμώ να τα πατάω με το πιρούνι ή να τα κόβω με καλό μαχαίρι κομματάκια, κάτι που δεν το έκανα στην πρώτη μου κόρη. Θα φταίει που η δεύτερη κοντεύει να φάει και εμάς... :D:D:D

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς η παιδίατρος μας είχε πει να μαγειρεύουμε για δύο μέρες, να το αλέθουμε, να βάζουμε το μισό στο ψυγείο και να του δίνουμε το υπόλοιπο με λάδι, αλάτι και λεμόνι.

Μου είχε τονίσει να μην βάζω στο φαΐ που θα βάλω στο ψυγείο λάδι κλπ, παρά μόνο λίγο πριν του το δώσω..

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λόγο απουσίας μου στη δουλειά... βάζω τη μαμά μου να του μαγειρεύει κάθε μέρα ωραιότατο φρέσκο φαγάκι! μονάχα μιά φορά την εβδομάδα κρατάμε μεριδούλα σε γυάλινο βαζάκι στη συντήρηση για την επόμενη μέρα που έρχεται η πεθερά μου...

Στην κατάψυξη ποτέ! εδώ που τα λέμε... ούτε εμένα μου αρέσει να φάω ξεπαγωμένο φαί... :? αλλά πάλι αν δεν είχα άλλη επιλογή τι θα έκανα; :)

 

Αυτό με τα αλεσμένα που χάνουν τις βιταμίνες δεν το είχα σκεφτεί... :oops:

χμμμ... την επόμενη φορά... ολόκληρα!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑς. ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ.ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. THANKS :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω το ιδιο κανω για δυο ημερες τα διατηρω στο ψυγειο..καθε δυο ημερες τα βραζω και το υπολοιπο το βαζω στο ψυγειο..το κρεας και το κοτοπουλο μεριδουλες στην καταψυξη και καθημερινα ξεπαγωνω αναλογα τι θα δωσω

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ζεσταινω στο μπρικι αφου πρωτα το ξεπλυνω με νερο για να μην κολλησει.Αν ειναι πολυ αραιο ριχνω λιγο ρυζαλευρο για να πηξει!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Αυτο με την διατηρηση του φαγητου στπ ψυγειο το ειχαμε σκεφτει και εμεις. Αλλα περιμενα να παμε στον παιδιατρο να τον ρωτησω αν ειναι ΟΚ. Αν μας πει ενταξει θα το κανουμε και εμεις. Ειναι πολυ βολικο.

Να ρωτησω τωρα το βαζετε στο ψυγειο αλεσμενο η οταν το βρασετε το χωριζετε και το μισο το αλεθετε και το αλλο μισο το κρατατε στο ψυγειο?

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλες μου μανουλες εμενα η παιδιατρος μου οταν αρχησα το φαγητο στα μωρακια μου μου ειπε το εξης θα μαγηρευω καθε δυο ημερες δηλαδη κοτοπουλο στηθος με λαχανικο υπολογιζω δυο μεριδουλες μια την ημερα που το εφτιαξα και μια για την επομενη οχι ομως αλεσμενη βεβαια χωρις αλατι κλπ.μονο μια κουταλια σουπα λαδι ομο οταν παω να το αλεσω και το εχω ζεστανει.οχι φουνους μικροκιματων αλλα σε μια μικρη κατσαρολα με λιγο νερακι για να μην γινει ουτε πολυ πικτο αλλα ουτε αρεει το ριζαλευρο καλο ειναι να το χρισιμοποιειται οταν δειτε οτι τα κακακια του μωρου ειναι αραια αλλιος μπορει να εχεται προβλημα με την εκενωση του μωρου η να μην ενεργεται συντομα αλλα και οταν συμβενει να ποναει επειδη ειναι που λενε ειναι σκληρα .

Link to comment
Share on other sites

εγω το κραταω αλεσμενο. δεν ξερω αν κανω καλα, αλλα μια φορα που εβαλα το μισο στο ψυγειο χωρις αλεσμα, μου μυριζε την αλλη μερα. σας ετυχε;

ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ΖΕΣΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το μαγειρεύω και το χωρίζω σε δύο μερίδες. Τη δεύτερη μερίδα στο ψυγείο. Την επόμενη μέρα το πατάω με το πηρούνι ή το αλέθω, το ζεσταίνω σ'ένα κατσαρολάκι συνήθως με λίγο νεράκι και στο τέλος προσθέτω και μια κουταλιά λάδι. Αλεσμένο δεν έχω κρατήσει μέχρι τώρα για την επόμενη ημέρα. Δεν ξέρω γιατί δε μου κάθεται καλά, όχι όμως ότι μου έχει πει τίποτα η παιδίατρος.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έγώ και στα 2 παιδιά μαγειρεύω για 2 μέρες αλλά ποτέ αλεσμένο.Μου είχε πεί η παιδίατρος ότι δεν κρατάνε καλά οι βιταμίνες όταν είναι αλεσμένα.Το βγάζω από το ψυγείο,το ζεσταίνω με λίγο νεράκι και προσθέτω λάδι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...